PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka - konsultacja



vesperos
25-12-2015, 22:02
Od około miesiąca działa u mnie w domu (110m2 parter, 110m2 poddasze) ogrzewanie podłogowe zasilane kotłem Brotje WBS22e. Do kotła podłączony jest czujnik podłogowy oraz sterownik Auraton 2025RTH. Zasilane są dwa poziomy, parter mieszkalny 100% podłogówka, poddasze, na chwilę obecną nieogrzewane 100% podłogówka oraz garaż i piwnica z kaloryferami. Ogrzewanie niby spełnia swoje zadanie bo temperatura jest taka jaką ustawiam na sterowniku Auraton ( dzień 21,4, noc 19). Odczuwam natomiast niedosyt w postaci zimnej podłogi tj, bardzo rzadko odczuwalne jest jej ciepło a dla żony nawet nigdy.
Wydaje mi się że podłoga wychładza się praktycznie do zera a jak spadnie temp w pomieszczeniach to kocioł musi ją nagrzewać od początku.
Będę wdzięczny za poradę czy tak powinno być? czy ja może coś źle ustawiłem? ewentualnie może jakieś błędy wykonawcy są.
Poniżej zdjęcie rozdzielacza

341384

Zasilanie z prawej strony na dole, na termostacie ustawione mam około 35 stopni.
(pompa sterowana jest przez kocioł, podobno zasilanie podawane jest podczas pracy kotła oraz 90 minut po jej zakończeniu).

gersik
26-12-2015, 09:12
Zmiana temp. dzień-noc przy ogrzewaniu podłogowym mija się z celem. Ogrzewanie podłogowe powinno chodzić stale a zmianą temp. wody w podłodze powinien zarządzać zawór 3d z siłownikiem sterowany z sterownika pokojowego. Moim zdaniem masz to źle zrobione.

fachman19
26-12-2015, 09:26
Pytanie - czy zależy Tobie na ciepłej podłodze ( grzejniku ) czy na odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu.

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego ,że jeżeli powietrze w pomieszczeniu ma 22 C to podłoga może mieć teraz 23 C.

Jeżeli wykonana jest z drewna to jest fajnie ale jeżeli jest z kafelków to wydaje sie zimna .

Proste doświadczenie - stań jedną nogą na parkiecie a drugą na płytkach . Temperatura ta sama , a wrażenie skrajne różne.

Niestety :rolleyes: przy dobrze zaizolowanym domu grzejniki ( podłoga ) są zimne .

Oczywiście można otworzyć okna i podnieść temperaturę podłogi.

Kiedyś na ogrzewaną podłogę kładło się płytki bo one pozwalały dostarczyć dużo energii.

Ale obecnie nie potrzeba aż tyle energii . Teraz należy stosować podłogi drewniane .

:rolleyes:

zybie
26-12-2015, 19:10
Wszystko wydaje się OK, i tak jak pisze fachman jest prawdą. Pytanie jaką masz ustawioną krzywą grzania i czy kocioł pracuje prawidłowo bez taktowania nie generując strat.

jedrek188
26-12-2015, 19:18
Pytanie - czy zależy Tobie na ciepłej podłodze ( grzejniku ) czy na odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu.

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego ,że jeżeli powietrze w pomieszczeniu ma 22 C to podłoga może mieć teraz 23 C.

Jeżeli wykonana jest z drewna to jest fajnie ale jeżeli jest z kafelków to wydaje sie zimna .

Proste doświadczenie - stań jedną nogą na parkiecie a drugą na płytkach . Temperatura ta sama , a wrażenie skrajne różne.

Niestety :rolleyes: przy dobrze zaizolowanym domu grzejniki ( podłoga ) są zimne .

Oczywiście można otworzyć okna i podnieść temperaturę podłogi.

Kiedyś na ogrzewaną podłogę kładło się płytki bo one pozwalały dostarczyć dużo energii.

Ale obecnie nie potrzeba aż tyle energii . Teraz należy stosować podłogi drewniane .

:rolleyes:
Tak,jeszcze teraz brakuje żeby ktos stwierdził ze najlepsze ogrzewanie to 100% podlogowka przykryte 5 cm styropianu i na to deski,to po co w ogóle ogrzewanie jak macie samogrzejne domy???

fotohobby
26-12-2015, 19:21
Prawda jest taka, ze drewno, czy tez panele w ciagu roku dają przyjemniejsze wrażenie podczas eksploatacji "gołą nogą" ;)
Płytki są przyjemne tylko podczas tych paru godzin na dobę, kiedy działa CO.

vesperos
26-12-2015, 19:46
Wszystko wydaje się OK, i tak jak pisze fachman jest prawdą. Pytanie jaką masz ustawioną krzywą grzania i czy kocioł pracuje prawidłowo bez taktowania nie generując strat.

A jak moge to sprawdzic? Obecnie moze nie wygrzany dom bo grzeje od 1 grudnia ale ciezko mi zejsc ze zuzyciem dobowym ponizej 8m3.

Slawko123
26-12-2015, 20:37
grzeje od 1 grudnia ale ciezko mi zejsc ze zuzyciem dobowym ponizej 8m3. No to sie ciesz, że tylko 8m3/doba przy takiej powierzchni. Poczekaj, od stycznia beda mrozy po -10 -20stopni, to zobaczysz ile zuzyjesz gazu :)

vesperos
26-12-2015, 23:04
Poddasze ma ograniczona temp do 20 stopni.

romano78
27-12-2015, 12:02
[QUOTE=vesperos;7028639]Od około miesiąca działa u mnie w domu (110m2 parter, 110m2 poddasze) ogrzewanie podłogowe zasilane kotłem Brotje WBS22e. Do kotła podłączony jest czujnik podłogowy oraz sterownik Auraton 2025RTH. Zasilane są dwa poziomy, parter mieszkalny 100% podłogówka, poddasze, na chwilę obecną nieogrzewane 100% podłogówka oraz garaż i piwnica z kaloryferami.

341384

A jaka temperatura wychodzi z pieca dla mnie to taka instalacjia to bez sensu bo przez garaż i piwnice trzeba grzać wysokotemperaturowo i przy tym rozdzielaczu nie da się puscic w podłogę tyle ile jest na piecu a takie rozwiazanie jest najbardziej ekonomiczne .a czy piwnica bedzie zamieszkała że ją będziesz ogrzewać.?

vesperos
29-12-2015, 13:56
A jaka temperatura wychodzi z pieca dla mnie to taka instalacjia to bez sensu bo przez garaż i piwnice trzeba grzać wysokotemperaturowo i przy tym rozdzielaczu nie da się puscic w podłogę tyle ile jest na piecu a takie rozwiazanie jest najbardziej ekonomiczne .a czy piwnica bedzie zamieszkała że ją będziesz ogrzewać.?

Garaż nie musi być ogrzewany, w piwnicy jest pralka ale ona raczej określonych temperatur nie wymaga.

Może w takim razie zmniejszyć temperaturę wyjściowa na kotle (obecnie jest to 56*C), w grzejnikach będzie taka jak w podłogówce i na grzejnikach przykręcić termostaty na minimum? Grzejniki i tak grzeją tylko wtedy kiedy pracuje kocioł.

fotohobby
29-12-2015, 14:44
Zmniejsz, ale jeśli nie masz przewymiarowanych grzejników, to przy temperaturze 30-34 C na jakiej powinien działać kocioł mogą ci pomieszczeń nie zagrzać.

vesperos
29-12-2015, 14:59
A macie może pojęcie jak w Brotje WBS22 zmniejszyć tę temperaturę?

Nie znam się ale skoro mam czujnik pogodowy to czy ta temperatura nie powinna być uzależniona od temp na dworze?

fotohobby
29-12-2015, 15:07
Jest uzależniona.

A ile konkretnie ma wynosić decyduje ustawiona krzywa grzewcza.
Masz coś nie tak ustawione, skoro przy dodatnich temperaturach zewnętrznych masz zasilanie 56C

vesperos
29-12-2015, 16:56
Temp 56 zdradzil mi instalator. Na rozdzoelaczu temperatury na monometrach sa w chwili obecnej na poziomie 20*c.

romano78
29-12-2015, 17:37
Jest uzależniona.

A ile konkretnie ma wynosić decyduje ustawiona krzywa grzewcza.
Masz coś nie tak ustawione, skoro przy dodatnich temperaturach zewnętrznych masz zasilanie 56C

Chodzi o to że ten rozdzielacz jest przeznaczony do instalacji mieszanej gdzie mamy parę podłogówek a reszta to grzejniki w pokojach ,sypialniach i działa on tak że w zasilanie idzie woda zmieszana z wodą z powrotu chcac puscic z pieca np 35 trzeba by chyba przerobic nieco ten rozdzielacz tak mi sie przynajmniej wydaje.

fotohobby
29-12-2015, 17:43
Ale tam są dwa grzejniki tylko. Komplikować tak instalację, źeby zagrzać garaż i piwnicę ?

romano78
29-12-2015, 18:33
Ale tam są dwa grzejniki tylko. Komplikować tak instalację, źeby zagrzać garaż i piwnicę ?

Właśnie o to mi chodzi 35stopni też powinno trochę ogrzać ta piwnice i garaż przecież nie musi tam być 23stopnie ale z tymi rozdzielaczami tak się nie da musiały by prać w podłogowe bez pomieszania

fotohobby
29-12-2015, 19:29
Jak się widzi, co instalują niektórzy hydraulicy, to...

vesperos
29-12-2015, 20:38
To mozna zmniejszyc ta temp na piecu?

fotohobby
29-12-2015, 20:41
Można, tylko być może trzeba będzie zmienić tez ustawienia mieszacza na rozdzielaczu.
Gorzej będzie, jeśli się okaże, że on ma pewną minimalną dopuszczalną temp zasilania.

mistalova
29-12-2015, 21:16
Mowiac w duzym skrocie - rozdzielacz jest niezly, jesli mamy i grzejniki i podlogowke i do tego kociol stalopalny. Przy samej podlogowce i dwoch malych grzejnikach w piwniy czy garazu nalezy zalozyc zwykly rozdzielacz. Tym bardziej jesli instalacje zasila kociol na gaz.

romano78
29-12-2015, 22:16
To mozna zmniejszyc ta temp na piecu?

Oczywiscie że można ile tylko chcesz ale nawet przy odkręconej tej głowicy z kapilarą na full ok. połowa wody zasilającej podłogówke idzie z powrotu czyli jeśli na piecu zadasz 35 stopni to ta woda zanim trafi w podłogę wymiesza się z wodą powrotną o temp. 20 stopni i w podłoge pójdzie 27,albo jeszcze mniej a to będzie za mało aby utrzymac temperature w domu.

Idealnie by było aby 100procent wody kotłowej szło w podłoge a to można w łatwy i tani sposób zrobic
Odkręcasz pompke od górnej listwy i zaslepiasz listwe, następnie odkręcasz rure zasilającą która jest podpięta pod dolną podwójną belke grzejnikową i też zaslepiasz belkę, rure zasilająca łaczysz z pompką kawałkiem alupex , głowice z kapilarą wystawiasz na allegro i po wszystkim jeszcze coś w kieszeni zostanie Pozdrawiam.

vesperos
01-01-2016, 12:01
Idealnie by było aby 100procent wody kotłowej szło w podłoge a to można w łatwy i tani sposób zrobic
Odkręcasz pompke od górnej listwy i zaslepiasz listwe, następnie odkręcasz rure zasilającą która jest podpięta pod dolną podwójną belke grzejnikową i też zaslepiasz belkę, rure zasilająca łaczysz z pompką kawałkiem alupex , głowice z kapilarą wystawiasz na allegro i po wszystkim jeszcze coś w kieszeni zostanie Pozdrawiam.

Ale pompka pompuje do gory przeciez, tam mam zasilenie podlaczyc?

romano78
01-01-2016, 16:03
Ale pompka pompuje do gory przeciez, tam mam zasilenie podlaczyc?
Opcje są dwie albo tak jak pisałem i obrócić pompę do góry nogami P odlogowka i grzejniki popłyną odwrotnie jak do tej pory ale to nie ma znaczenia chyba ze jedynie do tych grzejników jeśli są na nich głowice termostatyczne ale jeśli zamierzasz grzać niskotemperaturowo to nie będą potrzebne
A druga opcja podpinasz zasilanie pod dół pompy belkę zaslepiasz następnie główny powrot odpinasz od górnej tej podwójnej belki łączysz go dolną belka tam gdzie było potpiete zasilanie a Górna podwójna belkę zaslepiasz

vesperos
02-01-2016, 17:52
Nie wiem czy dobrze rozumiem ale wtedy woda z powrotu nie byla by mieszana z woda z kotla?

Obecnie moja instalacja jakby nie radzi sobie z utrzymywaniem temp. Ustawiona mam temperature na 21,5 stopnia, dogrzewa do powiedzmy 22,5-23. Kiedy spada to zanim zacznie podloga grzac to temp w pomieszczeniu spada do 20-20,5 stopnia i dlugo zajmuje dogranie do zadanej temperatury. Ostatnie 2 doby ogrzewania (temp okolo - 10) poszlo mi 24m3 gazu.

romano78
02-01-2016, 20:24
Nie wiem czy dobrze rozumiem ale wtedy woda z powrotu nie byla by mieszana z woda z kotla?

Obecnie moja instalacja jakby nie radzi sobie z utrzymywaniem temp. Ustawiona mam temperature na 21,5 stopnia, dogrzewa do powiedzmy 22,5-23. Kiedy spada to zanim zacznie podloga grzac to temp w pomieszczeniu spada do 20-20,5 stopnia i dlugo zajmuje dogranie do zadanej temperatury. Ostatnie 2 doby ogrzewania (temp okolo - 10) poszlo mi 24m3 gazu.
No to tragedii nie ma ogrzewasz 220m2 czyli na dobe 12m3 bardzo dobry wynik przy takich temperaturach a jeśli chodzi o ta przeróbke to ja bym przerobił według opcji nr2 to 100procent wody z kotła będzie szło bezpośrednio w podłogę, sorry ale nie wiem o co ci chodzi z tym mieszaniem z woda z kotła.

vesperos
02-01-2016, 21:46
Siedze i czytam, mysle i kombinuje. Wymyslilem.

Obecnie rozdzielacz jak powyzej, sterownik auraton podlaczony do automatyki kotla, czujnik pogodowy podlaczony do automattyki kotla.

Problem, po osiagnieciu temp zadanej (zwykle przekraczana jest o okolo 1-1,5*c) po wychlodzeniu wg histerezy na sterowniku 0,2*c podloga jest juz zimna, woda na rozdzielaczu okolo 20*c. Po wlaczeniu kotla, duzo czasu mija zanim zostanie znow osiagnieta temp zadana. Wydaje mi sie ze tez ma to duzy wplyw na zuzycie gazu.

Pomysl, przerobic rozdzielacz montujac zawor 4d lub 3d z silownikiem do ktorego podlacze obecnego auratona. Kociol bedzie podgrzewal wode wg czujnika pogodowego a zawor 4d w polaczeniu z czujnikiem wewnetrznym bedzie mieszal temp czynnik. Moc kotla skrecona do minimum.

Oczekiwanie, podloga bedzie stale zasilona ciepla woda (zalezne od temp na zewnatrz), nie bedzie sie tak wychladzac jak obecnie a potem grzac na maksa przez kilka godzin.

Czy to dobry tok myslenia?

vesperos
04-01-2016, 23:21
Prosze o opinie.

uris
04-01-2016, 23:29
Wyłącz to sterowanie bo ono nic nie daje a tylko kłopot z nim , też mam elektrozawory i czekają na lepsze czasy .

vesperos
05-01-2016, 09:21
Wyłącz to sterowanie bo ono nic nie daje a tylko kłopot z nim , też mam elektrozawory i czekają na lepsze czasy .

Jak pewnie się domyślasz nie satysfakcjonuje mnie to rozwiązanie. Obecna konfiguracja nie zaspokaja moich oczekiwań względem OP i wg mnie źle i bardzo nieekonomicznie działa.

Obecnie podłączony sterownik auraton wg mnie nie powinien być do kotła. Bardzo proszę o poradę.

uris
06-01-2016, 15:40
Ogrzewanie niby spełnia swoje zadanie bo temperatura jest taka jaką ustawiam na sterowniku Auraton ( dzień 21,4, noc 19). Odczuwam natomiast niedosyt w postaci zimnej podłogi tj, bardzo rzadko odczuwalne jest jej ciepło a dla żony nawet nigdy.
Wydaje mi się że podłoga wychładza się praktycznie do zera a jak spadnie temp w pomieszczeniach to kocioł musi ją nagrzewać od początku.
Będę wdzięczny za poradę czy tak powinno być? czy ja może coś źle ustawiłem? ewentualnie może jakieś błędy wykonawcy są.
Poniżej zdjęcie rozdzielacza

Niestety ale w trybie TERMOSTAT tak będzie nic na to nie poradzisz , jeżeli chcesz mieć ciepłą podłogę 24h to zainteresuj się grzaniem w systemie korekta lub brak wpływu czujnika wewnętrznego .

vesperos
06-01-2016, 15:59
Niestety ale w trybie TERMOSTAT tak będzie nic na to nie poradzisz , jeżeli chcesz mieć ciepłą podłogę 24h to zainteresuj się grzaniem w systemie korekta lub brak wpływu czujnika wewnętrznego .

Jak mam to rozumieć? A jakby podlaczyc rozdzielacz bezposrednio do kotła który bedzie sterowany tylko pogodowką? Wtedy cale sterowanie bylo by uzaleznione od krzywej grzewczej.

Grzejnik w garazu odcial bym calkowicie a piwnice puscil na temp podlogowki, wystarczy.

uris
06-01-2016, 16:34
W trybie TERMOSTAT kocioł grzeje tak że używa sporej mocy np 10KW stara się jak najszybciej nagrzać i potem kocioł się wyłącza ,temperaturę zadaną może sobie czerpać z pogodówki lub można ją ustawić na sztywno twój wybór . Generalnie podłoga dosyć długo utrzymuje temperaturę ale odczucie ciepła powoli spada i tym samym podłoga robi się też chłodna . Jeżeli kocioł nie grzeje w trybie TERMOSTAT ( w twoim kotle nie wiem jak ta funkcja się na nazywa ) to kocioł stara się pracować z najniższą mocą jak najdłużej ,jeżeli uzna że dosyć to się wyłącza . Obrazowo wygląda to tak :

1- Tryb Termostat zadana CO na sztywno 40*C kocioł na dobę załącza się np 2x i pracuje po 3 godz
2- Tryb korekta lub brak wpływu zadana CO przez czujnik pogodowy 32*C kocioł pracuje 14h

Te dwie opcje mają plus i minusy , dla mnie jest taki plus że mam cały czas ciepła podłogę i stała temp , przy termostacie masz te wachania ,jest ci chłodniej a jak kocioł zaczyna grzać to czujesz promieniowanie i nie ma tej monotonności jak w opcji 1 ale masz za to na zmianę zimną i ciepła podłogę i wachania temperatur bo standardowa histereza to 0,5*C .

vesperos
06-01-2016, 16:58
A ktora opcja jest bardziej ekonomiczna? U mnie przy mrozach - 2,5 ponad 10m3na dobe to chyba duzo. Prawda taka ze teraz woda w podlogowce ma 20*c a piec ma krzywa 1,5 ze wzgledu na grzejniki.

Moj piec chyba moze zejsc minimum do 5kw, ciekawe czy praca z pogodowka bez termostatu bedzie oszczedniejsza.

uris
06-01-2016, 17:17
Masz 220m2 do ogrzania a to kosztuje , która opcja jest bardziej ekonomiczna tu ciężko powiedzieć trzeba to samemu sprawdzić ale nie zmieniając ustawień co dobę a najlepiej co 1-2 tyg i w tedy jakaś średnia wyjdzie .Ogólnie przy zmiennej pogodzie ciężko dojść kiedy kocioł mniej spala . 20 *C w podłogę ? czy aby napewno ? jak można ogrzać dom 20*C w podłogę i mieć w domu 20*C to jest nierealne .U mnie teraz -5 temp zasilania 34*C temp podłogi 27*C w domu mam 23*C moja delta T = 4*C

vesperos
06-01-2016, 17:31
Glupoty pisze, woda w podlogowce ma okolo 35*c

uris
06-01-2016, 17:58
Ja ci powiem też założyłem sterowanie w każdym pokoju a noż widelec się przyda i szybko to wyłączyłem jak zrozumiałem że najbardziej ekonomicznie grzanie to dostarczanie tyle energii cieplnej domu ile on potrzebuje ,wszystko co ponad to strata a że lubię mieć ciepło to grzeje do 23*C .Ja już rozważałem taką kombinacje , główny sterowni daje do łazienki tam ma być najcieplej ,reszta pomieszczeń ma zwykłe regulatory które załączają/wyłączają pętle na rozdzielaczu i myślę że ten system kiedyś przetestuje . Kolejny problem który zauważyłem przy elektro zaworach to że jak pętla się wyłączy to pózniej jak się załączy to wychładza wodę w obiegu i kocioł dłużej musi pracować ,a czy krócej pracował bo miała wyłączone jedna czy dwie pętle to ciężko to stwierdzić dlatego to sterowanie to komfort a nie oszczędność.

vesperos
06-01-2016, 18:51
Z wychladzaniem wody w petlach wlasnie tak jest u mnie tylko dla calego domu. Kociol nie pracuje przez 6-8 godzin ale potem ma duzo do nadrobienia.

A co zrobic z podlogowka na poddaszu, ktore jest nieuzywane i jest odciete od parteru (zamknoete). Strop ocieplony 5cm styro a dach min 20cm piana pur. Na pewno zrobie tam 4*c termostatem ale czy mozna bardziej to przykrecic?

uris
06-01-2016, 20:59
Tutaj kłania sie bezwładność , żeby ja zminimalizować ustawiasz nacsztywno 40-45st moc kotła skręcasz na 10kw lub inna wartości .
Czy moc na CWU masz ograniczona ?
Z poddaszem musisz zrobić tak żeby woda ci nie zamarzła :-)