PDA

Zobacz pełną wersję : Nietypowe rozwiązanie rozdzielacza w kotłowni



dlugi122
26-12-2015, 19:43
Witam wszystkich użytkowników FM. Właśnie niedawno zostałem uszczęśliwiony takim dziwnym rozdzielaczem w kotłowni. Kompletnie się na tym nie znam więc proszę bardziej obeznanych Forumowiczów o kilka słów komentarza o takim rozwiązaniu. Wygląda to tak:
341457
Rozdzielacz składa się z czterech zgrzanych kształtek "trójników". Zasilany jest z kotła gazowego kondensacyjnego od prawej strony, powrót do kotła z lewej strony. Poszczególne odgałęzienia patrząc od prawej strony:
- powrót z obiegu grzejników,
- zasilanie obiegu grzejników,
- zasilanie obiegu "podłogówki"
- powrót obiegu "podłogówki"
Jak pisałem wcześniej nie znam się na tym kompletnie, ale chyba jest tu coś nie tak do końca poprawnie. Proszę o pomoc.

fachman19
26-12-2015, 19:53
Niestety błąd ,ale będzie działać . Trzeba będzie utrzymywać wyższą niż potrzeba temp na zasilaniu kotła . Gdyby powrót i zasilanie grzejników zamienić to będzie bardzo ok

Maher
26-12-2015, 21:00
Do czego są te 4 rury w głębi?, może nie do końca dobrze to opisałeś .

Zbyszko125
27-12-2015, 01:02
Witam wszystkich użytkowników FM. Właśnie niedawno zostałem uszczęśliwiony takim dziwnym rozdzielaczem w kotłowni. Kompletnie się na tym nie znam więc proszę bardziej obeznanych Forumowiczów o kilka słów komentarza o takim rozwiązaniu. Wygląda to tak:
341457
Rozdzielacz składa się z czterech zgrzanych kształtek "trójników". Zasilany jest z kotła gazowego kondensacyjnego od prawej strony, powrót do kotła z lewej strony. Poszczególne odgałęzienia patrząc od prawej strony:
- powrót z obiegu grzejników,
- zasilanie obiegu grzejników,
- zasilanie obiegu "podłogówki"
- powrót obiegu "podłogówki"
Jak pisałem wcześniej nie znam się na tym kompletnie, ale chyba jest tu coś nie tak do końca poprawnie. Proszę o pomoc.

Powrót i zasilenie grzejnikowe i podłogowe wpięte do zasilenia z kotła? Coś chyba pomieszałeś, sprawdź dobrze, bo te 4 rury z tyły też muszą być "do czegoś" ?

gersik
27-12-2015, 09:28
Chyba dobrze opisał. Zwróćcie uwagę skąd jest wzięty powrót do zaworu 3d.
Kol. Długi więcej zdjęć prosimy.

dlugi122
27-12-2015, 11:42
Dzięki wszystkim za szybką reakcję. Mi też coś nie bardzo pasuje ten układ. Woda zasilająca z kotła c. o. chyba nie powinna mieć możliwości mieszania się z wodą z powrotu bez przejścia przez instalację grzewczą.
Te cztery rury w głębi prowadzą do rozdzielacza grzejnikowego i rozdzielacza podłogówki na parterze. Nad tym zestawem pomp i zaworów jest komplet "trójników" wpiętych w pionowe odcinki rur. Rury te prowadzą do góry przez strop do rozdzielaczy na poddaszu, a na dół pod posadzką też do rozdzielaczy. Może zdjęcie poglądowe rozjaśni.341481

romano78
27-12-2015, 12:27
Niestety błąd ,ale będzie działać . Trzeba będzie utrzymywać wyższą niż potrzeba temp na zasilaniu kotła . Gdyby powrót i zasilanie grzejników zamienić to będzie bardzo ok

A te 4 trójnik zgrzane do kupy to też ok. Bo mi się wydaje ze ze część wody zasilającej może wracać z powrotem do kotła ale to chyba nie jest wielki problem można chyba wyregulowac biegami pompek.

dlugi122
11-01-2016, 07:32
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Na potwierdzenie dziś otrzymałem odpowiedź od producenta kotła czyli Vaillanta - takie podłączenie powoduje brak możliwości prawidłowej pracy instalacji. Zalecane jest zastosowanie kolektora ze sprzęgłem hydraulicznym WHV 35. Tak więc czeka mnie teraz walka z wykonawcą tego cuda. Pewnie sprawa zakończy się w sądzie, byle by tylko zdążyła się zakończyć przed przyszłym sezonem grzewczym.

dlugi122
04-01-2018, 13:49
Witam ponownie,
obeznani w temacie kotłowni Użytkownicy FM, czy element złożonych z czterech zgrzanych kształtek "trójników" jest sprzęgłem hydraulicznym lub pełni jego funkcję?

karol1981
04-01-2018, 16:31
Z mojej strony pytania podstawowe - czy ta instalacja pracuje produkcyjnie, czy osiągane są wymagane temperatury na odbiornikach ciepła i przepływy ?

Dla mnie "pełni jego funkcję" - chyba to bardziej pasuje bo wygląda na to, że taki efekt ktoś chciał właśnie osiągnąć, pytanie czy hydraulicznie to działa poprawnie to tylko Ty możesz w tym domu ocenić, przetestować.
W takim marketingowym rozumieniu pojęcia sprzęgła jak ten handlowiec Ci powiedział to to nie jest sprzęgło i chętnie Cię zgolą na zakupie ich produktu.

Co do sądu to pytanie na co się z Wykonawcą tego "patentu" umawiałeś ?
Bo jak na nic konkretnego, instalacja robiona była bez projektu, nie określono jakiś twardych założeń co do jej składowych sprzętowych a miało być np. tanio to ktoś coś takiego umyślił i poczynił.
Jak nie masz umowy lub świadków, że umawiałeś się na zastosowanie jakiś konkretnych elementów a w dodatku od producenta kotła to może być trudno. Jak na fakturze czy rachunku masz jakieś konkretne elementy to sprawdź czy je odnajdujesz w swojej instalacji.
Jeżeli ktoś Cię oszukał i miało być profesjonalnie i tak było wycenione to pewnie za parę lat wygrasz.
Jeżeli masz papiery (umowę) to dorobisz jakąś ekspertyzę przez inżyniera z uprawnieniami, który to oceni i na samą wizję procesu i przesłanie oficjalną drogą ekspertyzy z wypunktowanymi wadami Wykonawca może zmobilizuje się do naprawy usterek.

Najpierw oceń czy to działa i spróbuj polubownie wyjaśnić sprawę z Wykonawcą - upewnij się na czym stoisz od strony formalnej i faktycznej zgodności tego co dostałeś z zamówieniem. Sąd to naprawdę ostateczność.

dlugi122
05-01-2018, 13:54
karol1981,
Jeżeli chodzi o to czy instalacja pracuje produkcyjnie to tego nie sprawdzałem. W domu jest ciepło ale czy cała instalacja pracuje ze znamionową sprawności a kocioł nie marnotrawi gazu tego nie wiem.
Jeżeli chodzi o papiery to w kosztorysie który jest załącznikiem do umowy na wykonanie tej instalacji z Wykonawcą jest wyszczególniona pozycja "Sprzęgło hydraulicznie" i kwota 714,00 zł. Pytam o to bo wszystko co znalazłem w Internecie i sklepach z techniką grzewczą wygląda troszkę inaczej niż to co mam w kotłowni. Wykonawca utrzymuję, że te cztery trójniki to jest coś na kształt sprzęgła hydraulicznego. Nie bardzo mi się chcę w to wierzyć by cztery zgrzane trójniki miały kosztować 714 zł.

karol1981
05-01-2018, 15:03
karol1981,
Jeżeli chodzi o to czy instalacja pracuje produkcyjnie to tego nie sprawdzałem. W domu jest ciepło ale czy cała instalacja pracuje ze znamionową sprawności a kocioł nie marnotrawi gazu tego nie wiem.
Jeżeli chodzi o papiery to w kosztorysie który jest załącznikiem do umowy na wykonanie tej instalacji z Wykonawcą jest wyszczególniona pozycja "Sprzęgło hydraulicznie" i kwota 714,00 zł. Pytam o to bo wszystko co znalazłem w Internecie i sklepach z techniką grzewczą wygląda troszkę inaczej niż to co mam w kotłowni. Wykonawca utrzymuję, że te cztery trójniki to jest coś na kształt sprzęgła hydraulicznego. Nie bardzo mi się chcę w to wierzyć by cztery zgrzane trójniki miały kosztować 714 zł.

Jeżeli masz osobno wyróżnione pompy to ewidentnie ktoś chciał więcej zarobić - jeżeli w tej cenie są również pompy to niekoniecznie.
Tak jak pisałem wcześniej - ktoś coś ulepił, to może działać ale skoro masz papiery i kosztorys to ja bym reklamował, to "dzieło".

W komentarza powyżej ktoś Ci zwrócił uwagę na kolejność zasilania / powrót względem kotła - temu też trzeba się przyjrzeć.

Dobrze było żebyś potestował jak to wogóle pracuje pod obciążeniem - podnieść parametry zasilania jak na tęgi mróz i niech chodzi chociaż kilka godzin.

Adam626
05-01-2018, 19:42
A ile liczył za te pompy? bo to są najtańsze pompy Omnigena po 100zł.

Jeśli całość działa to nie jest źle. Zarówno to sprzęgło ma duże przekroje rury są odpowiedniej średnicy więc chyba OK. Na pewno jest to wynalazek, nic standardowego, ale o ile to działa właściwie to nie można powiedzieć ze jest to całkiem złe.

Sprzęgło zrobione z 4 trójników PP fi 90. cena jednego trójnika około 50zł. jeśli dodamy redukcje etc to materiały na to sprzęgło wyniosą około 300zł a jeszcze zgrzać trzeba.

Zastanawia mnie tylko dlaczego zasilanie grzejników jest na zmieszanym juz obiegu - czy nie byłoby lepiej gdyby pompa i zasilanie szło na pierwszej rurze pionowej od prawej. Ale pewnie majster juz wie dlaczego tak zrobił

dlugi122
07-01-2018, 20:59
A ile liczył za te pompy? bo to są najtańsze pompy Omnigena po 100zł.

Jeśli całość działa to nie jest źle. Zarówno to sprzęgło ma duże przekroje rury są odpowiedniej średnicy więc chyba OK. Na pewno jest to wynalazek, nic standardowego, ale o ile to działa właściwie to nie można powiedzieć ze jest to całkiem złe.

Sprzęgło zrobione z 4 trójników PP fi 90. cena jednego trójnika około 50zł. jeśli dodamy redukcje etc to materiały na to sprzęgło wyniosą około 300zł a jeszcze zgrzać trzeba.

Zastanawia mnie tylko dlaczego zasilanie grzejników jest na zmieszanym juz obiegu - czy nie byłoby lepiej gdyby pompa i zasilanie szło na pierwszej rurze pionowej od prawej. Ale pewnie majster juz wie dlaczego tak zrobił

No cóż w kwestii pomp to już wiem, że zostałem też oszukany. W kosztorysie jest pozycja: "Pompa obiegowa do CO", ilość - 2, cena - 820 zł.
Producent we wszystkich swoich materiałach dostępnych na stronie internetowej przewiduję w instalacji sprzęgło hydrauliczne i rozdzielnie zasilania i powrotu.
W kwestii zasilania grzejników na zmieszanym już obiegu to uważamy, to za poważny błąd. I też jestem ciekaw dlaczego majster tak zrobił?

Adam626
07-01-2018, 21:36
Być moze jeśli by zasilił grzejniki z pierwszej rury to pompa wyciągnęłaby całe ciepło na kaloryfery a na podłogowe już by nie szła ciepła woda. Ale to moje gdybanie. Byc moze jego praktyka wskazuje że tak to najlepiej działa. Najlepiej jak go odpytasz czym się kierował.

Za pompę faktycznie niezbyt uczciwie policzył bo po 410zł za sztukę to juz są pompy bezdławnicowe "elektroniczne" - trwalsze i energooszczędne.

Patrząc na tą całość - mi się np podobają duże przekroje rur- pompy powinny dawać radę na mniejszym biegu.

Zamiast tych zaworów zwrotnych które wstawił lepsze byłyby zawory klapowe - bo te są na sprężynie i stanowią niepotrzebny opór dla pompy

dlugi122
29-01-2018, 08:52
Czy takie element można nazwać rozdzielaczem zespolonym?

gersik
30-01-2018, 09:50
To nie jest na pewno rozdzielacz zespolony. W trojakach nie ma możliwości wykonania tego:
http://www.meibes.pl/system/photos/files/000/009/107/original/modul-2obwodowy.jpg?1398356471
Jak się czujesz oszukany to zamów ekspertyzę, a rachunek dasz wykonawcy jak będzie poprawiał ten wynalazek.
Na pewno za pompy i sprzęgło powinien wrócić CI pieniądze.

dlugi122
20-05-2018, 22:00
Uwaga do wszystkich użytkowników FM - przestroga przed podpisywanie umów z wykonawcą.
1. Wykonawca przedstawia kosztorys na kompleksowe wykonanie instalacji c. o., wod-kan i wentylacji w którym dla zachęty udziela rabatu w wysokości 10%.
2. W przedstawiony kosztorysie znajduje się pozycja "Sprzęgło hydrauliczne - 1 szt." wycenione na 714,00 zł.
3. Z Wykonawcą zawieracie umowę na wykonanie tej instalacji zgodnie z powyższym kosztorysem.
4. Wykonawca montuje Wam takie cudo jak powyżej.
To niestety ale wszystko jest ok.
Zgodnie z opinią biegłego sądowego - zmontowanie rozdzielacza zespolonego, który pełni funkcję tożsamą, co sprzęgło nie oznacza, że jest to coś gorszego. Ma to taką samą funkcję i jest zgodne z zaleceniami producenta.