PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana okien



ikark
27-12-2015, 11:32
Witam, kupiłem dom z lat 90, drugi sezon zimowy (na razie taka niby zima :)) , posiadam okna PVC oznaczone na ramce CLIMALIT-P-NR3 05/97 CLIMASEKUR 1.6 12 mm 14096/156. Głębokość okien ok. 5.5 cm
W domu generalnie jest chłodno, max 19-20 C, dom ocieplony, przebadałem przed zakupem kamera termowizyjna i nie było poza jednym mostkiem cieplnym problemów z elewacją i ociepleniem. Nie będę wspominał o opłatach za gaz bo szkoda nerwów, zwiekszenia parametrów mocy kotła nic nie daje, tym bardziej, że mam podłogówkę i nie puszczę wody 70C na podłogi :)
Problemem są chyba generalnie okna (tak mi wyszlo z kamery) i dlatego zastanawiam się nad wymianą. Inwestycja poważna dlatego potrzebna mi informacja co oznaczają te parametry?? Następne pytanie z doświadczeń innych osób, po jakim okresie praktycznie wymienia się okna PVC ??, jaka jest ich żywotność ??
Zwrot z inwestycji baaaaardzo długi więc za wszelką pomoc/rady dziekuję
pzdr.

finlandia
27-12-2015, 11:43
Twoje okna wyglądają na wyprodukowane w 1997 r (więc pełnoletnie) i jak na tamte czasy były wysokiej klasy (szyba niskoemisjna K1,6). Dziś standardem od wielu lat jest Ug 1,1, ale w znacznej części nowych domów wstawia się okna o głębokości więcej niż8cm i trzyszybowym pakietem 0,5. To istotna różnica.
Choćby tylko z tego powodu rozważałbym poważnie wymianę okien.
Drugi powód to szczelność - myślę że całymi oknami przenika powietrze (uszczelki zestarzałe, pokurczone w narożnikach itp). Jak nie czujesz gdzieś wyraźnego wiatru, to pewnie czuć ogólny chłód..
18 lat to przyzwoity okres. Będę zadowolony, jeśli dzisiejsze okna dożyją wieku 25 lat bez poważniejszych napraw.

nikt ważny
27-12-2015, 11:51
małe porównanie Ug 1 mkw szyby okna z 1997 o Ug=1,6 i najczęściej dziś spotykanych trzyszybówek o Ug=0,5
A tych mkw masz chyba więcej :)
341482
Nie masz się nad czym zastanawiać plus oczywiście to o czym wspomniał Fin, uszczelki, docisk, przewiewy