PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór kotła - tłok/ślimak + miał/dodatkowy ruszt



nightsmilee
29-12-2015, 23:24
Witam forumowiczów,

Ten wątek poruszyłem również na innym forum. Im więcej czytam, tym mniej wiem - ale z drugiej strony, warto szukać informacji u praktyków :). Sprzedawcy również robią mętlik w głowie. Postanowiłem więc poradzić się Was, użytkowników pieców, w zakresie doboru pieca. Przeanalizowałem forum, jednak większość omawianych kotłów do spalania miału, jest z podajnikiem tłokowym.

Kwestia domu:
Budowa sprzed 1985 roku. Ściany nieocieplone, jednak z pełnej cegły i o grubości 40cm + tynk. Okna plastikowe - w połowie starszej generacji. Instalacja CO w obiegu grawitacyjnym i wymuszonym, dlatego przyjmijmy wymuszony. Dach ocieplony wełną 15cm, zaś powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń to ok. 180m2, (parter + poddasze zaadaptowane). Do tego dochodzi bojler o pojemności 140l (w najbliższym czasie mogą pojawić się kolektory słoneczne - to w kwestii bojlera).

Dotąd odwiedziłem producentów: Zgoda Wieprz, Stalmax, Kotłobud, Stalmark, Ogniwo, Defro. Wszędzie polecana jest moc w okolicach 23-25kW, poza Stalmaxem, gdzie właściciel doradził 19kW jednak z tłokiem, którego wolałbym uniknąć na rzecz podajnika/palnika żeliwnego (Z Brucerem z Sosnowca firmy Ewmar-ness, jest dostępny kocioł 20kW, jednak z cieńszymi blachami). Z kolei jeden z dystrybutorów tych kotłów, mówi o mocy 25kW. Zerkałem również w stronę SAS Eco, w jego przypadku również występuje podajnik tłokowy. Obawiam się głównie wyższego spalania w takiej konfiguracji.

Czy ktoś z Szanownych Kolegów, jest w stanie doradzić na co się zdecydować? Czy Stalmax, czy Zgoda, czy też lepiej brać tłoka z Sas'a/Stalmax? W pobliżu mam jeszcze kotły żeliwne Solid Eco z Rybnika w cenie około 9300zł, kotły Lazar, Klimosz, Tekla. Oczywiście spoglądałem również na kotły RBR oraz SKAM - jednak nie wiem czy w pobliżu można je dostać.

W kwestii sterownika - zależy mi na wersji z PIDem + ewentualnie sterownik pokojowy / Internet. Stalmax proponuje sterownik TECH ST-480 z PID. Ponadto dochodzi kwestia wymogu dodatkowego rusztu - zdarza się, że mam dostawę drewna lub innych materiałów niż miał/groszek.

Z góry dziękuję za pomoc i służę oczywiście odpowiedziami.

nightsmilee
30-12-2015, 16:00
Nikt, nic? ;)

Obejrzałem dzisiaj kilka pieców. Wyboru dokonam spośród 4 modeli:

1. RBR Ekouniwersal 17kW
2. SAS ECO 17 lub 23kW
3. Stalmark BOSS VEGAS 23kW
4. Stąporków Krs Tech Aqua Duo 20kW

Czy możecie doradzić na który się zdecydować?