PDA

Zobacz pełną wersję : Komin systemowy - czy ociepla? kana? wentylacyjny?



Ella
06-09-2004, 14:00
Jak w temacie.
Mam poddasze nieużytkowe, nieocieplane. Komin systemowy Leier.
Inspektor nadzoru zastanawia sie, czy nie ocieplić tego odcinka kanału wentylacyjnego, który przebiega przez poddasze, żeby uniknąć "zawirowań" powietrza w związku z róznicą temperatur.
W systemie ocieplone są tylko przewody dymowe, wentylacyjne nie.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym względzie?

Przekorek
06-09-2004, 15:05
Mamy nieocieplone. Nie wiem, czy z tego powodu, ale musialem na odpowietrzeniu szamba zainstalowac na górze komina blaszany wirujący kominek wywiewny - dopiero to poprawiło ciąg na tyle, że przestało śmierdzieć. Koszt tego ustrojstwa - ok. 350,- Pln. Skalkuluj, co sie bardziej oplaca - chyba jednak "ustrojstwo".

kominiarz
06-09-2004, 20:02
Jak w temacie.
Mam poddasze nieużytkowe, nieocieplane. Komin systemowy Leier.
Inspektor nadzoru zastanawia sie, czy nie ocieplić tego odcinka kanału wentylacyjnego, który przebiega przez poddasze, żeby uniknąć "zawirowań" powietrza w związku z róznicą temperatur.
W systemie ocieplone są tylko przewody dymowe, wentylacyjne nie.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym względzie?

Zdecydowanie tak, ociepl nie tylko w części nieużytkowanego poddasza ale również ponad dachem.Nieocieplone systemowe kanały wentylacyjne przemarzają w okresach zimowych co jest przyczyną odwrotnego ciągu kominowego, a więc nieprawidłowej wentylacji budynku oraz nadmiernego wychładzania pomieszczeń.

Podam przykład:

Wentylacyjny pustak kreamzyto-betonowy grubość ścianki 50 mm
średnia gęstość materiału z którego jest wykonany 1200-1300 kg/m3.

Cegła pełna czerwona, grubość ściany kominowej 120mm,
gęstość materiału (cegły) ponad 2000 kg/m3.

Wentylacyjne kominy systemowe pomimo atestów wg mnie bez ocieplenia kiepsko się zachowują w zimniejszych porach roku.

Pozdrawiam kominiarz :wink:

Dave
07-09-2004, 09:45
Teoretycznie zawsze lepiej ocieplic. Ale jak wiemy wiekszosc kominow stawia sie z cegly a nie systemowo i w ogole tej cegly sie nie ociepla... Ja bylbym ostrozny w ocieplaniu kanalow wentylacyjnych. Jasne ze bedzie lepszy ciag ale po co mi swietny ciag w kanale wentylacyjnym ? Tam palil nie bede... A zbyt duzy ciag zima moze wlasnie wychladzac pomieszczenie. No chyba ze ktos narzeka na slaba wentylacje - wtedy ocieplenie moze ja zwiekszyc.

D.