PDA

Zobacz pełną wersję : Rozdzielacz podłogówki



aitec
30-12-2015, 20:04
Witam
Panowie mam pytanko czy wy na swoich rozdzielaczach na wejściu wody z kotła do rozdzielacza musicie mieć temperaturę wyższą - ja muszę mieć tzw Deltę wyższą o 20 stopni od temperatury zadanej na podłogę - np na podłogę ustawiam 45 to na kotle muszę 65. Jakiś absurd dla mnie ale ja nie mam tej różnicy to nie umiem dogrzać do określonej temperatury w pokoju bądź łazience. Mam kocioł Viessman a rozdzielacz TECE.

romano78
30-12-2015, 20:21
Witam
Panowie mam pytanko czy wy na swoich rozdzielaczach na wejściu wody z kotła do rozdzielacza musicie mieć temperaturę wyższą - ja muszę mieć tzw Deltę wyższą o 20 stopni od temperatury zadanej na podłogę - np na podłogę ustawiam 45 to na kotle muszę 65. Jakiś absurd dla mnie ale ja nie mam tej różnicy to nie umiem dogrzać do określonej temperatury w pokoju bądź łazience. Mam kocioł Viessman a rozdzielacz TECE.
A grzejniki masz?.

aitec
31-12-2015, 07:38
zwykłe purmo compact ale mi chodzi o rozdzielacz ogrzewania podłogowego. Bo grzało mi dziś całą noc i nawet o pół stopnia nie podgrzało a nawet spadła temperatura. Gdzie może być przyczyna.

romano78
31-12-2015, 08:17
zwykłe purmo compact ale mi chodzi o rozdzielacz ogrzewania podłogowego. Bo grzało mi dziś całą noc i nawet o pół stopnia nie podgrzało a nawet spadła temperatura. Gdzie może być przyczyna.

Przeczytaj temat z przed 2dni P odlogowka -konsultacja to zrozumiesz o co mi chodzilo

teres
02-01-2016, 19:00
Coś mi się wydaje, że masz zamontowany rozdzielacz taki jak pod śmieciuchy. Tece nazywa to bodajże "2 w 1" czy jakoś tak. Możesz wrzucić zdjęcie rozdzielacza?

przemo1
02-01-2016, 19:12
Masz zapewne ten sam rozdzielacz co ja ( z mieszaczem pompowym) : http://www.tece.pl/pl/ogrzewanie+pod%C5%82ogowe/rozdzielacze/rozdzielacz+ogrzewania+pod%C5%82ogowego+tecefloor+ z+mieszaczem+pompowym/Rozdzielacz+ogrzewania+pod%C5%82ogowego+TECEfloor+ z+mieszaczem+pompowym_291_599.html
Też mam kociołek Viessman'a (Vitodens 100). Sprawdź nastawy wstępne zaworów na zasilaniu i powrocie (belek - nie pętli, patrz schemat pod linkiem). Ja u siebie otworzyłem na maksa, głowicę termostatyczną na maks - steruję temperaturą zasilania z kotła (przy odpowiednim ustawieniu przepływów). Jest lepiej, niż pierwotnie, ale i tak na mieszaniu tracisz kilkanaście stopni C.

teres
02-01-2016, 20:35
To jeśli kolega ma ten sam rozdzielacz, to czytamy w opisie:

Działanie
Na głowicy termostatycznej na górnej belce ustawiamy żądaną temperaturę wody dla ogrzewania podłogowego np. 40°C – cyfra 4. Woda z kotła o temperaturze o min 20°C wyższej czyli 60°C lub więcej dopływa do dolnej belki do której wraca schłodzona woda z pętli ogrzewania podłogowego.

Ścigać instalatora za partactwo.

aitec
03-01-2016, 08:53
Tak mam dokładnie taki sam rozdzielacz. ja mam ustawione 38-40 stopni na podłogę i na kotle 60-62. Grzeje już kolejny dzień i nie mogę podnieść temperatury w domu do żądanych 23. Czuje że płytki są ciepłe oczywiście nie wszędzie to znaczy że grzeje ale za cholerę nie dźwiga temperatury w łazience już kolejny dzień mam 19.5 i nie da się tam wykapać bo zimno. Wiem że każdy z nas odczuwa inaczej ale co zrobić żeby temperatura się podniosła. Co do zasilania na belce jak napisał Przemo1 do ja tam nie mam nic mam jakaś czarną nasadkę którą jak odkręcę to to widać normalną wkładkę na którą przykręca się głowice termostatyczną , więc jak tam sterować ? Zestaw mam taki sam moja kobita mi już na głową stoi że jej zimno a ja już nie mam pomysłów gość który to zakładał mówi że wszystko OK

aitec
03-01-2016, 09:10
Przeczytałem ten post o którym pisał Romano78 no rewelacyjnie by było żeby 100% wody z kotła szło na podłogę - ale żaden spec który u mnie był sprawdzić te ogrzewanie nie chciał się podjąć jakiejkolwiek modyfikacji. Samemu nie chce się za to brać bo jak by coś źle poszło to moja kobita by mnie już na maksa zajechała narzekaniem ze zimno.

aitec
03-01-2016, 09:17
Ponad to powiedzcie mi czy u was kaloryfery też grzeją non stop i to dość mocno. Mam Zawory termostatyczne i w ogóle się nie wyłączają. Sprawdzam co godzinę i cały czas ciepłe.

zybie
03-01-2016, 14:10
Zrób zdjęcie twojego rozdzielacza podłogówki będzie pewność że rozmawiamy o tym samym

aitec
03-01-2016, 14:30
mam problem z dodaniem zdjęcia. spróbuje później.

aitec
03-01-2016, 14:34
341935

aitec
03-01-2016, 14:36
Taki rozdzielacz + Viessman Vitodens dokładne to samo jak kolega Przemo1

przemo1
03-01-2016, 16:40
To jeszcze się upewnij, że zasilanie z kotła masz do dolnej belki rozdzielacza (podczas pracy kotła powinna być cieplejsza rurka). Masz też jakąś automatykę założoną?Widzę głowice na powrotach + kabelki do centralki - może tu masz jakieś ograniczenie. Sprawdź też, jak układ się zachowa na wyższym biegu pompy, jeśli podłoga jest ciepła tylko miejscami, to może wyższe obroty poprawią wydajność. Jeśli nie jesteś pewien sterowania, to możesz też poodkręcać głowice z dolnej belki. Jakie masz poziomy przepływów na przepływomierzach? U mnie jest ok 2L/min.

zybie
03-01-2016, 16:44
Podnieś temperaturę kotła do 70C.

zybie
03-01-2016, 16:59
Ten rozdzielacz nie przystosowany do kotła kondensacyjnego

aitec
03-01-2016, 17:50
Na instrukcji pisze że może współpracować z kotłem kondensacyjnym , to ja już naprawdę głupi jestem.

przemo1
03-01-2016, 17:51
Tak mam dokładnie taki sam rozdzielacz. ja mam ustawione 38-40 stopni na podłogę i na kotle 60-62. Grzeje już kolejny dzień i nie mogę podnieść temperatury w domu do żądanych 23. Czuje że płytki są ciepłe oczywiście nie wszędzie to znaczy że grzeje ale za cholerę nie dźwiga temperatury w łazience już kolejny dzień mam 19.5 i nie da się tam wykapać bo zimno. Wiem że każdy z nas odczuwa inaczej ale co zrobić żeby temperatura się podniosła. Co do zasilania na belce jak napisał Przemo1 do ja tam nie mam nic mam jakaś czarną nasadkę którą jak odkręcę to to widać normalną wkładkę na którą przykręca się głowice termostatyczną , więc jak tam sterować ? Zestaw mam taki sam moja kobita mi już na głową stoi że jej zimno a ja już nie mam pomysłów gość który to zakładał mówi że wszystko OK
Oczywiście , że współpracować z kondensatem może - nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale skoro już je nam wcisnęli to trzeba jakoś to ogarnąć.
Zarówno pod głowica z kapilarą na górnej belce, jak i na dolnej pod tą czarną nasadką są wkładki odcinająco-regulacyjne na imbus (rozmiar 6) - dostępne od dołu belek. Popatrz na schemat budowy rozdzielacza i instrukcję montażu pod linkiem do strony TECE, który załączyłem wcześniej. Otwórz obie na max. Ale wcześniej upewnij się, że sterowanie które masz do podłogówki nie ogranicza przepływów (jakie są wskazania przepływomierzy). Dasz radę - u mnie przy aktualnie 38 st C zasilania podłogi (55 na piecu) mam 22 st C w pokojach. Systematycznie wszystko sprawdzaj - dojdziesz do celu.

aitec
03-01-2016, 17:52
Zalecenia producenta kotła żeby pracował w zakresie do 55 stopni - ja już i tak więcej dałem a ty mi jeszcze 10 zwiększyć to może ja na węgiel przejdę.

aitec
03-01-2016, 17:59
Przepływ mam też tak na około 2L , pompa leci już na 3 biegu ponieważ 2 bieg nie działa , może być że ta pompa jest już za słaba ? Po zdjęciu tych elektrozaworów przepływy się nie zwiększają czyli są otwarte na maksa. Z automatyką raczej ok - mam jeden sterownik radiowy a dwa normalnie na ścianach i nie na ścianach zewnętrznych. Wkładki odcinające są odkręcone ma maksa. A powiedz mi jak zwiększysz temperaturę w domu do 23 stopni bez problemu ją osiągniesz ? Bo ja w łazience nie mogę podnieść nawet o pół stopnia dopiero jak otwarłem drzwi od łazienki to wskoczyło o jeden wyżej ale jak na łazienke to 20 stopni to za zimno.

przemo1
03-01-2016, 18:02
Zalecenia producenta kotła żeby pracował w zakresie do 55 stopni - ja już i tak więcej dałem a ty mi jeszcze 10 zwiększyć to może ja na węgiel przejdę.

55 na kotle spokojnie wystarczy (kondensacja zachodzi do ok 55 st ale na powrocie, jak temp wzrosną to nawet mniej.
Zajmij się ogarnięciem mieszacza: jaką aktualnie temp pokazuje ci termometr za pompą? Jak długo z taka temp grzejesz?

aitec
03-01-2016, 19:41
Na termometrze mam mniej więcej 42-45 stopni grzeje tak od wczoraj.

aitec
03-01-2016, 19:43
na kotle 60-65 bo tam też się nie da tak wyregulować - sam wiesz dwa pokrętełka z cyferkami.

aitec
03-01-2016, 19:44
Wczoraj mi spec odpowietrzał bo niestety nie mam pompy takiej żeby to zrobić.

przemo1
03-01-2016, 20:06
Ok - tak zostaw i zobacz jak będzie jutro - temp pomieszczeń rośnie, spadnie czy bez zmian. Ważna sprawa: który to twój sezon grzewczy? Dom nowy, stary, po remoncie? Jeśli to nie jest pierwszy sezon, to czy wcześniej było ok? Coś modernizowałeś w układzie? Napisz kilka słów o budynku (okna, izolacja itp).

aitec
03-01-2016, 20:17
Sezon 3 - na pierwsza zime chcieli mnie oszukać z piecem i dali mi vitopenda a zapłaciłem za vitodensa i działało. 2 sezon OK 3 już z problemami podobnymi jak teraz. A 4 sezon obecny to powtórka z rozrywki sprawdzało mi już to kilka osób łącznie z gościem który to zakładał i jak zwykle wszystko OK. Domek 100 m powierzchni + 40 m garaż , ściany z maxa + styr 10 cm dach 18 cm wełny okna zwykłe podwójne. ,fundamenty 1.70 m. Oki odezwę się jutro po robocie ale idę na 2 zmiane więc to będzie około 22.30

przemo1
03-01-2016, 20:28
A podłogówkę ktoś Ci liczył/projektował (długości obwodów, odstępy między rurkami itp)? Bo ocieplenie dosyć słabe, musisz się liczyć ze stratami - zapewne też budynek ma duże zapotrzebowanie na ciepło. Natomiast jak 2 sezon był ok a potem już gorzej, to co się zmieniło? Może masz twardą wodę i wymiennik się zakamienił? Robiłeś przegląd kotła?

romano78
03-01-2016, 20:53
341935
Za mało danych ile masz tych grzejników ? czy w tych pomieszczeniach gdzie sa grzejniki masz tez podłogówki.

aitec
04-01-2016, 09:05
Nie ma m projektu dom kupiłem od dewelopera i on nie ma projektu firma która to robiła mówi mi że też nie posiada projektu. Podłogówka na parterze + drabinka w łazience suma podłogówki na dole około 40 m + podłogówka na górze sama łazienka 10 m.
Po nocnym grzaniu temperatura w salonie spadła o jeden stopien w łazience na dole stoi 22 stopnie tak samo jak było natomiast górna łazienka też tak sam 20.5

teres
04-01-2016, 10:50
+ podłogówka na górze sama łazienka 10 m.
Czekaj czekaj... Ty masz górną łazienkę podpiętą do tego samego rozdzielacza? A rozdzielacz masz na parterze?

aitec
04-01-2016, 10:51
No wiem ze to absurd :( powinien być na górze drugi ale o tym to eis dowiedziałem już po tym jak to zalali i miałem już problemy z ogrzewaniem.

aitec
04-01-2016, 10:54
Wiesz jak to jest gdy koleś z bloku przeprowadza sie na dom dopiero podczas jego użytkowania znajduje papraninę fachowców.

romano78
04-01-2016, 12:07
Czekaj czekaj... Ty masz górną łazienkę podpiętą do tego samego rozdzielacza? A rozdzielacz masz na parterze?
A co to niby za problem bardzo często się tak robi musi tylko byc gdzie odpowietrznik w ścianie w tej łazience na górze.

romano78
04-01-2016, 12:19
Przeczytałem ten post o którym pisał Romano78 no rewelacyjnie by było żeby 100% wody z kotła szło na podłogę - ale żaden spec który u mnie był sprawdzić te ogrzewanie nie chciał się podjąć jakiejkolwiek modyfikacji. Samemu nie chce się za to brać bo jak by coś źle poszło to moja kobita by mnie już na maksa zajechała narzekaniem ze zimno.

Ale u ciebie jest całkiem inna sytuacjia jak w tamtym temacie bo ty nie masz 100procent podłogówki i rozdzielacze masz dobre ale idealne by były z zaworem trójdrożnym temostatycznym bo ustawiasz ile chcesz.

DrAko
04-01-2016, 12:31
Na instrukcji pisze że może współpracować z kotłem kondensacyjnym , to ja już naprawdę głupi jestem.

A czy przypadkiem nie masz podpiętego zasilania rozdzielacza odwrotnie? Sądząc po kolorze izolacji ciepłą rurę masz podpiętą do górnej belki a ona chyba jest "wyjsciem" z układu,

aitec
04-01-2016, 15:12
No właśnie też zauważyłem ze jest czerwony peszel u góry ale se tak myślę że jakby tak było to przecież ciśnienie z kotła było by niwelowaneprze tą pompe z mieszacza czy nie ??

romano78
04-01-2016, 15:32
[QUOTE=aitec;7035259]No właśnie też zauważyłem ze jest czerwony peszel u góry ale se tak myślę że jakby tak było to przecież ciśnienie z kotła było by niwelowaneprze tą pompe z mieszacza czy nie ??[/QUOTE

Gdy by było potpiete odwrotnie to w górną belkę a bardziej w górne pętlę trafiała by woda o różnej temperaturze od strony pompki w pierwsze pętlę szła by zimna woda powrotna a z drugiej strony cieplesza tak mi się przynajmniej wydaje.

aitec
04-01-2016, 15:38
No ja też własnie nie wiem , ale do czwartku muszę wytrzymać podzwoniłem po znajomych i dostałem namiar na gościa - podobno wyrocznia w tym fachu - zobaczymy - a do czwartku jeszcze troszkę pokręcę przy tym :) może któryś z pomysłów od was zadziała.

romano78
04-01-2016, 17:05
No ja też własnie nie wiem , ale do czwartku muszę wytrzymać podzwoniłem po znajomych i dostałem namiar na gościa - podobno wyrocznia w tym fachu - zobaczymy - a do czwartku jeszcze troszkę pokręcę przy tym :) może któryś z pomysłów od was zadziała.
Pierwsze co sprawdź to czy ta rura w otulinie jest cieplejsz od tej drugiej

aitec
04-01-2016, 19:55
Przemo a gdzie jest ten wymiennik o co to chodzi to bym to sprawdził.

romano78
04-01-2016, 20:10
Przemo a gdzie jest ten wymiennik o co to chodzi to bym to sprawdził.
Wymiennik to raczej przy piecu dwufunkcyjny może się zakamienic przy jednofunkcyjnym krąży ta sama woda w obiegach

teres
04-01-2016, 20:49
A co to niby za problem bardzo często się tak robi musi tylko byc gdzie odpowietrznik w ścianie w tej łazience na górze.

Pod warunkiem, że:
- odpowietrznik jest
- odpowietrznik jest sprawny.

Bo mi z opisu i problemów z zagrzaniem górnej łazienki wychodzi, że raczej jest zapowietrzona.

aitec
05-01-2016, 16:18
Panowie możliwe że była czy jest nadal tego nie wiem w sobotę miałem fachowca i mi to podobno odpowietrzył jest tylko mały problem że teraz w kaloryferach słyszę powietrze ale dziwne jest to że jak odkręcę odpowietrznik na kaloryferze to leci woda a nie powietrze i co teraz :)

saturnv
05-01-2016, 17:19
Do kondensata powinieneś mieć taki oto rozdzielacz https://www.google.pl/search?q=colmix+r&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwivofu-lZPKAhWELHIKHR3gDEkQ_AUIBygB&biw=1366&bih=677#tbm=isch&q=rozdzielacz+pod%C5%82og%C3%B3wka&imgrc=EAJPxIi9RaOT2M%3A
Czyli same belki z odpowietrznikami/rotamerami.
Żadnych połączeń pomiedzy nimi, oczywiście jeśli Twoja instalacja to 100% podłogówka lub hybryda z grzejnikami, ale grzejniki zasilane są z rozdzielacza podłogówki i są przewymiarowane.
Jeśli natomiast grzejniki masz zasilane oddzielnie i są one przeznaczone na wyższa temp zasilania lub masz jakiś układ z jeszcze jednym źródłem zasilania czy to kominek, czy coś innego stałopalnego to wtedy grzejniki zasilasz osobno ze sprzęgła a podłogówka wtedy powinna być za mieszaczem. Wtedy odpowiedni rozdzielacz może być taki http://static5.redcart.pl/templates/images/thumb/473/295/295/pl/0/templates/images/products/473/2fe59d03505cc98c374735a017260da8.jpg
Oczywiście musiałbyś dokupić siłownik do zaworu i sterować nim z pieca.

aitec
05-01-2016, 17:50
Miałem kominek z płaszczem wodnym ale niestety kominek był źle zamontowany i koleś i go rozebrał i zwrócił część kasy za instalacje. Nie zmienił nic w układzie bo powiedział że to trzeba tylko poucinać rurki i nic więcej , zostało mi teraz podłogówka + grzejniki - i z tego co widzę po rurkach grzejniki są zasilane bezpośrednio z kotła + oczywiście podłogówka.

aitec
07-01-2016, 21:45
Panowie dziękuje za burzliwą dyskusje , niestety fachowcy których znałem zawiedli. Sam się troszkę pomęczę i zobaczymy. Dziękuję za wszelkie sugestie. Temat zamykamy.
Pozdrawiam i do za klikania w innym temacie :)