PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z paleniem ekogroszek Czarna Perła



Adrian90
01-01-2016, 11:07
Witam.
Mam problem z paleniem groszkiem Czarna Perła kocioł nie chce uzyskać temperatury nadanej
Przy paleniu drzewem szybko wchodzi do temperatury i trzyma ja powyżej ustalonej ok 6 stopni czyli jak mam ustawione 55 stopni trzyma w granicach 60

Piec typu Juliusz 19Kw powierzchnia grzewcza to 140m dom ocieplony okna drewniane 2 komorowe
Przy załączeniu groszku z podajnika mam problemy moje ustawienia to:
Nastawa kotła 55 stopni
Czas podawania 10 sec
Czas przerwy pomiędzy podawaniem 1.30 sec
Wydajność dmuchawy 2 bieg
Czas przedmuchu 20 sec

Zdjęcia
Ustawienie przesłony na dmuchawie:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/1466bc8ebb93de21

Kolor i wygląd ognia:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/afc0711f5e89750b
http://www.fotosik.pl/zdjecie/3f329644a3bcf844
http://www.fotosik.pl/zdjecie/b532f590909f3473
Zdjęcie chyba nie oddaje barw płomień żółty przechodzi w pomarańcz nad węglem niebieski

Proszę o rady bo coś chba mam złe zrobione

kaszpir007
01-01-2016, 11:22
Witam.
Mam problem z paleniem groszkiem Czarna Perła kocioł nie chce uzyskać temperatury nadanej
Przy paleniu drzewem szybko wchodzi do temperatury i trzyma ja powyżej ustalonej ok 6 stopni czyli jak mam ustawione 55 stopni trzyma w granicach 60

Piec typu Juliusz 19Kw powierzchnia grzewcza to 140m dom ocieplony okna drewniane 2 komorowe
Przy załączeniu groszku z podajnika mam problemy moje ustawienia to:
Nastawa kotła 55 stopni
Czas podawania 10 sec
Czas przerwy pomiędzy podawaniem 1.30 sec

Proszę o rady bo coś chba mam złe zrobione

Zwiększyć moc kotła ...

Najpierw proponuję zmiejszyć dawkę podawanego opału do np. 5s aby za jednym razem nie dawać aż tak dużo na palnik a później zrobić np. proporcje 1:8 czy nawet 1:6 , czyli dać podawnie 5s , przerwa 40 sekund , lub podawanie 5s przerwa 30s.

Adrian90
01-01-2016, 11:40
Obecna temperatura kotła przed zmiana to 44.7 stopnia
Ok ustawienia zmienione:

Nastawa kotła 55 stopni
Czas podawania 5 sec
Czas przerwy pomiędzy podawaniem 40sec

Zobaczymy za 30 min czy temperatura wzroście i co będzie się robić z ogniem dodam zdjęcia

Chce dojść do poniedziałku z nim do ładu ponieważ nie będzie mnie a domowincy nie opanują tego

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić co to jest ta krotność w ustawieniach sterownika?

edycja:
temperatura spadła do 42.4 stopnia
co do ognia jest raczej taki sam na retorcie jest troszkę więcej popiołu który opada

Wujec3
01-01-2016, 15:03
Witam , podam link może coś się przyda proszę obejżeć do końca. https://www.youtube.com/watch?v=w3PXwn5_nBA

kaszpir007
01-01-2016, 16:10
Obecna temperatura kotła przed zmiana to 44.7 stopnia

edycja:
temperatura spadła do 42.4 stopnia
co do ognia jest raczej taki sam na retorcie jest troszkę więcej popiołu który opada

Jak dalej nie będzie poprawy , to ustaw 5 sekund podawania przerwa na 30 sekund czyli na 1:6 , czyli po prostu zwiększasz moc kotła.

Obserwuj też kolor ognia. Nie powinien być ani bialy (za dużo powietrza) ani czerwonawy (za mało powietrza) , powinien być zółty ..

Nie mam pojęcia jak wygląda instalacja i jakie zapotrzebowanie na moc ma dom i itd ...

Jedynie co możesz zrobić to kombinowac z mocą ...
Jak nie pomoże z 5/40 a nie 5/30 to dać np. 5/25 , ale uważam że 5/40 czy 5/30 powinno dać radę ...

Adrian90
01-01-2016, 16:35
Jak dalej nie będzie poprawy , to ustaw 5 sekund podawania przerwa na 30 sekund czyli na 1:6 , czyli po prostu zwiększasz moc kotła.

Obserwuj też kolor ognia. Nie powinien być ani bialy (za dużo powietrza) ani czerwonawy (za mało powietrza) , powinien być zółty ..

Nie mam pojęcia jak wygląda instalacja i jakie zapotrzebowanie na moc ma dom i itd ...

Jedynie co możesz zrobić to kombinowac z mocą ...
Jak nie pomoże z 5/40 a nie 5/30 to dać np. 5/25 , ale uważam że 5/40 czy 5/30 powinno dać radę ...

Po godzinnej bitwie z piecem i dwóch piwach mam taka opcje:
Zadana temp 55*C a jest 56,4*C
Podawanie mam 7 sec
Przerwa 20 sec
Dmuchawa 3 bieg przesłona dmuchawy 50%
Czas przedmuchu 10 sec
Potrzymanie 10 min

Od 20 min nie zanotowałem znacznego upadku temperatury
Kolor ognia bez pracy dmuchawy to pomarańczowy ( czyli troszkę brakuje powietrza )
Kolor ognia z dmuchawa robi się zólty

Co do instalacji jest to stara instalacja 25 lat
Opis
2 piony ( rury 2 calowe )
Dojścia na kaloryfery 1 cal
Kaloryfery mam takie http://www.fotosik.pl/zdjecie/7f3da1cc20e0d42e
Wcześniej była podpięta pod tradycyjny piec bodajże 21 kw
Obecnie
Na powrocie wody do kotła jest pompa co załącza się powyżej 35*C
Jeśli trzeba info proszę sprecyzować ewentualnie zapodam zdjęcia

kaszpir007
01-01-2016, 17:19
Powiem tak , kosmiczne ustawienia mocy ...

7/20 to stosunek mniejszy niż 1:3 czyli niesamowicie bogato.

Obserwuj czy nie będzie przesypywał opału , bo to naprawdę bardzo bogate ustawienia i jest olbrzymia szansa że nie zdąży dopalić/spalić opału i mnóstwo opału będziesz miał w popielniku.

Osobiście uważam że powinno starczyć ustawienie 5/25 . Nie musi szybko dochodzić do żądanej , moze i bardzo powoli ale żeby było widać że nawet powoli ale rośnie temp.

Szkoda że masz jakiś prymitywny ster , bo taki najgorzej ustawić ,...

Adrian90
01-01-2016, 17:58
Powiem tak , kosmiczne ustawienia mocy ...

7/20 to stosunek mniejszy niż 1:3 czyli niesamowicie bogato.

Obserwuj czy nie będzie przesypywał opału , bo to naprawdę bardzo bogate ustawienia i jest olbrzymia szansa że nie zdąży dopalić/spalić opału i mnóstwo opału będziesz miał w popielniku.

Osobiście uważam że powinno starczyć ustawienie 5/25 . Nie musi szybko dochodzić do żądanej , moze i bardzo powoli ale żeby było widać że nawet powoli ale rośnie temp.

Szkoda że masz jakiś prymitywny ster , bo taki najgorzej ustawić ,...


Za chwile przestawię ustawienia 5/25 tez uważam ze za dużo lecz chciałem dogonić temperaturę na poziomie 55, sterownik prymitywny taki jaki dał producent ale przekonałem się po fakcie,

edit: ustawienia zmienione ( temperatura się utrzymała na poprzednich ustawieniach ) lecz powstał problem żużel i to spory lecz po dotknięciu go haczykiem rozpadł się

edit3:
zmiana ostawień dobrze trzyma temperaturę i retorta jest czysta


edit 4; przy ustawieniach 5/25 reszta bez zmian strasznie żużli i spadła temperatura i z uporem idzie w górę ;/