PDA

Zobacz pełną wersję : Okna dachowe a skraplanie wody



kgadzina
09-12-2002, 11:05
Wczoraj pierwszy raz zauważyłem dziwne zjawisko - ścieka mi woda po oknie połaciowym (Fakro). Niby nic dziwnego. Wilgoć wykrapla się na wszystkich oknach przy ościeżnicach. Czy to z PVC czy z drewna. Ale ciekawe zjawisko dotyczy ściekania kropel po szybie. I te krople potem płyną na ramę okna, a z niej kapią na podłogę. Czy to tak ma być? Czy też może krople powinny po szybie wpływać gdzieś pod ramę (i co dalej). Okno mam nad schodami na wys. ok. 3,5 m więc regularne ścieranie wilgoci ścierką jest trochę trudne. Kto ma pomysł co z tym zrobić?

Marek13
09-12-2002, 11:19
Masz chyba zbyt dużo wilgoci w powietrzu. Jest to najważniejsza dana - wilgotność względna. Druga dana to jakiem masz okna (z jakim współczynnikiem k).
Ja mam w tej chwili wilgotność względną 50%, temperaturę na zewnątrz -15 (dzisiaj rano) i para wodna się nie skrapla. Są okna, w których narożach następuje pewne wykroplenie się wody, ale są to powierzchnie o wymiarach 2x2 cm. Oczywiście pomijam gotowanie i ciepły prysznic w łazience, ale po zwiększeniu wentylacji woda znika.

Alek
09-12-2002, 11:20
Na szybie, jako na zimnym elemencie para musi sie skroplić. W mniejszym stopniu (lub wcale) zjawisko nie wystepuje na szybach o podwyższonej izolacyjności (np. z Argonem środku). W przypadku okien połaciowych jest zasada, że pod oknem powinien być umieszczony grzejnik. Strumień ciepłego powietrza ułatwia wówczas szybsze odparowanie wilgoci (przy okazji wymusza cyrkulację powietrza). Podejrzewam ,że w twoim przypadku nie wchodzi w grę ani grzejnik, ani ciepła szyba - jedyne co możesz zrobić, to zastanowić się, czy para skrapla ci się zawsze, czy tylko w okresach jej wzmozonej produkcji (głównie gotowanie) - wtedy należałoby zadbać o lepszą wentylację np. kuchni. Na pewno pomogłoby okresowe rozszczelnianie okien lub zamontowanie nawiewników.
Pozdrawiam - Alek

Alek
09-12-2002, 11:21
Na szybie, jako na zimnym elemencie para musi sie skroplić. W mniejszym stopniu (lub wcale) zjawisko nie wystepuje na szybach o podwyższonej izolacyjności (np. z Argonem środku). W przypadku okien połaciowych jest zasada, że pod oknem powinien być umieszczony grzejnik. Strumień ciepłego powietrza ułatwia wówczas szybsze odparowanie wilgoci (przy okazji wymusza cyrkulację powietrza). Podejrzewam ,że w twoim przypadku nie wchodzi w grę ani grzejnik, ani ciepła szyba - jedyne co możesz zrobić, to zastanowić się, czy para skrapla ci się zawsze, czy tylko w okresach jej wzmozonej produkcji (głównie gotowanie) - wtedy należałoby zadbać o lepszą wentylację np. kuchni. Na pewno pomogłoby okresowe rozszczelnianie okien lub zamontowanie nawiewników.
Pozdrawiam - Alek

januszek
09-12-2002, 11:32
Gadzinko ja też mam okna dachowe Fakro ich wspł. dla szyby 1.3
i w domu który nie jest użytkowany (brak gotowania,prania,itp.)
też skrapla się woda blisko krawędzi szyby
teoretycznie woda ta winna spływać do takiej rynienki i na zewnątrz ale przy niedużych pochyleniach dachu wcześniej kropla wody oderwie się od szyby niż wpłynie do rynienki, i dlatego kapie ( u mnie też)
myślałem o małym wentylatorku który dmuchałby na szybę celem szybszego odparowania wilgoci, jeśli nie przeszkadza hałas i widok takiego bzykadełka to polecam.

kgadzina
09-12-2002, 12:51
On 2002-12-09 11:32, januszek wrote:
Gadzinko ja też mam okna dachowe Fakro ich wspł. dla szyby 1.3
i w domu który nie jest użytkowany (brak gotowania,prania,itp.)
też skrapla się woda blisko krawędzi szyby
teoretycznie woda ta winna spływać do takiej rynienki i na zewnątrz ale przy niedużych pochyleniach dachu wcześniej kropla wody oderwie się od szyby niż wpłynie do rynienki, i dlatego kapie ( u mnie też)
myślałem o małym wentylatorku który dmuchałby na szybę celem szybszego odparowania wilgoci, jeśli nie przeszkadza hałas i widok takiego bzykadełka to polecam.


Właśnie u mnie pochylenie jest niezłe bo dach ma spadek 40 stopni. A coś mi się przypomina, że na dole okna pomiędzy szybą a drewnem była taka jakby szczelina, tylko trochę zabrudzona pyłem, kurzem i innymi paprochami. A moje krople odrywają się właśnie w tym miejscu (tzn. nie gdzieś w połowie szyby, tylko na samym dole - jak już tam spłyną).
Ale co ciekawsze - kapanie było tylko w niedzielę i tylko rano gdzieś od godz. 8.00 do 10.00, a więc czasie gdzie ani żadne pranie ani gotowanie nie było uskuteczniane. A przeszło samo z siebie. Więc na razie jest spokój, bo dzisiaj takiego zjawiska do tej pory nie zaobserwowałem.
Januszku: Mówisz, że ta woda powinna ściekać jakimś kanalikiem na zewnątrz? Szukałem na stronach Fakro jakiegoś rysunku albo przekroju który pozwoliłby zobaczyć jak to ma działać, ale niestety nie znalazłem nic oprócz formularza zamówienia porad dla architekta. Czy masz może jakieś informacje na ten temat? Bo jeśli tak to może wystarczy wyczyścić tamte paprochy i problem kapania się rozwiąże, a jeśli to nie to, to może rzeczywiście wiatraczek?
Aha - nawiewnik w górnej ramie jest otwarty.

januszek
09-12-2002, 13:03
rzeczywiście ta rynienka jest między szybą a drewnem na dole okna i tam są takie kanaliki (widać je od zewnątrz takie przetłoczenia w blasze) może one są zatkane (kurz owady i te sprawy). musisz zaobserwować jedną rzecz czy masz po nocy zaszronione okno i rankiem kiedy słońce podgrzeje to się to topi i może wtedy spływa woda, a może właśnie te kanaliki są zatkane lodem, jest wiele przyczyn, więc trudno tak coś doradzić, myślę że sobie poradzisz.

kgadzina
09-12-2002, 13:07
Januszku - DZIĘKI !!!!!!!!!!
Zaraz biorę wycior i wypucuję te kanaliki.
Ma ktoś może drabinę do postawienia na schody zabiegowe?:grin::grin::grin:

Marek13
09-12-2002, 13:17
Kanaliki - jeżeli są to przecież zawsze przy takiej temperaturze będę zamarznięte.

Ivonesca
09-12-2002, 14:25
i tu pojawiam się ja z obawami czy dawac okno połaciowe nad schodami. niby ma doswietlać klatkę, ale już zaczynałam się zastanawiać co z myciem, a tu jescze kapiąca woda :sad:

januszek
09-12-2002, 14:37
Ivonesco czy ty masz również obawy czy dawać rezerwuar do wc niby ma spłukiwać miskę ustępową, myć też trzeba a tu jeszcze rosi się w upalne dni i kapie woda. Chyba lepiej chodzić za ?? :razz:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: januszek dnia 2002-12-09 14:38 ]</font>

Ivonesca
09-12-2002, 14:51
januszku - usmiałam się z przykładu - różnica jest tylko taka że okno połaciowe w tym miejscu nie jest mi niezbędn, a to drugie urządzenie jednak chciałabym mieć w domku :grin:. Okno miało wyglądać ładnie i być "doswietlaczem", ale jesli mają byc z nim problemy to chyba jestem za przeniesieniem go w inne miejsce. No wlasnie - co Wy na to - mając do wyboru jedno okno i 2 pomieszczenia: klatka schodowa lub łazienka - gdzie byscie je zamontowali?

januszek
09-12-2002, 15:03
te problemy o których pisze gadzinak to zapewna parę kropel i to w bardzo niesprzyjających okolicznościach mysłe że kilka razy w roku. to nie jest problem tak wielki jak kapanie z rezerwuaru.
Ja na twoim miejscu dałbym okna i na klatce i w łazience, ale jak się boisz wilgoci to daj na klatce, tam na pewno będzie mniej wody kapiącej z okien, w łazience często nie przebywasz a na klatce, wiele ludzi może chodzić częściej.

Wowka
09-12-2002, 15:37
Tak jak napisał Alek - standardem jest umieszczanie grzejników pod oknemi połaciowymi. Skraplanie się pary wodnej na szybach jest najbardziej widoczną oznaką zawilgotnienia okna. Ponadto podwyższona wilgotność powoduje zdecydowanie szybsze zużycie ram okiennych. Czy można sobie jakoś w Twojej sytuacji poradzić? Sądzę, że tylko poprzez wymuszenie w tym fragmencie poddasza cyrkulacji suchego, ciepłego powietrza.
Pozdrawiam

kgadzina
09-12-2002, 16:24
Wniosek taki: Ponieważ moje poddasze jeszcze nie jest jeszcze użytkowane więc odciąłem komunikację na górze schodów. Czyli nie występuje cyrkulacja powietrza właśnie tam gdzie jest okno połaciowe i dochodzi do jego zawilgocenia. Należy więc jak najszybciej doprowadzić poddasze do stanu możliwego do zamieszkania i otworzyć "przestrzeń schodową".
O wynikach postaram się poinformować w....... przyszłym sezonie:grin::grin::grin:

Piotr Jan
09-12-2002, 16:36
Okna Fakro mają rozszczelnienie (przesówne) , może powinno byc otwarte ? Po drugie współczynnik 1,3 nie jest najleprzy. No i wentylacja !! Jej brak powoduje zwiększenie wilgotności a ona wykrapla sie w najzimniejszym miejscu !

Wojciech Nitka
09-12-2002, 22:59
kgadzina,
a czy przypadkiem nie masz otworu okiennego, w górnej części, wykończonego prostopadle do okna? Wówczas we wnęce okiennej zbiera się wilgoć, która się skrapla na szybie.
Prawidłowo ościeże okienne, w górnej części otworu winno być równoległe do sufitu.

Ivonesca
10-12-2002, 09:34
Januszku - dzięki za odpowiedź. Chyba poprzestanę na tym oknie nad schodami i tym sposobem wszystko będzie zgodnie z projektem :smile:

pitbull
10-12-2002, 10:36
Przy oknie polaciwoym wazny jest takze prawidlowo uksztaltowany "parapet dolny", czyli krawedz dolna plaszczyzny podokiennej ktora powinna byc rownolegla do scianki kolankowej. Takie uksztaltowanie ulatwia cyrkulacje cieplego powietrza z grzejnika podokiennego.

kgadzina
10-12-2002, 23:19
Odpowiadam na spostrzeżenia Wojciecha Nitki i pitbullka :smile:.
Wykończenie mam wg wszelkich instrukcji, czyli górne ościeże równolegle do sufitu (czytaj: w płaszczyźnie poziomej, bo sufity bywają różne :grin:) a dolne ościeże równlegle do ścianki kolankowej (czytaj: w płaszczyźnie pionowej, bo ścianki kolankowe wychodzą róznie w zależności od tego czy murarz umie posługiwac się poziomicą i jaką wtedy miał zawartość krwi w krwi :grin::grin::grin::grin:).
A dzisiaj (cały dzień poniżej minus 10 stopni) wilgoć na obwodzie okna ZAMARZŁA. Ciekawe przy jakiej temperaturze to zjawisko zniknie?

Snowdwarf
11-12-2002, 06:49
zniknie przy + 25 na pewno :grin::grin::grin:
pozdrowka
snow

pitbull
11-12-2002, 09:12
To moze masz powietrze zamiast argonu miedzy szybami :grin:. A jak z izolacja cieplna na styku okno i stropodach.

11-12-2002, 09:35
Tak czytam pierwszy post i zastanawiam się, co właściwie jest naprawdę dziwne? Że woda ścieka na dół? A co, ma do góry ściekać?

11-12-2002, 09:37
Tak czytam pierwszy post i zastanawiam się, co właściwie jest naprawdę dziwne? Że woda ścieka na dół? A co, ma do góry ściekać?

kgadzina
11-12-2002, 11:30
pitbull: okno jest w skosie między krokwiami i nie dochodzi do poziomej części sufitu. Izolację z wełny szklanej robiłem sam i dlatego wiem, że jest wszędzie, więc kwestia mostków termicznych w otoczeniu okna odpada. Prawdopodobnie okno ma powietrze zamiast argonu, ale trzeba się tam wspiąć i poczytać nadruki między szybami.

kgadzina
11-12-2002, 15:59
Nooooooooo! Dzisiaj było tylko minus 6 st. C i wilgoć z okna ZNIKNĘŁA :grin::grin::grin:.
Wniosek - punkt rosy przesunął się poza wewnętrzną powierzchnię szyby. Hurra!!!

januszek
12-12-2002, 08:38
szyba ma wspł. 1.3 i zapewne tak jest ale wokół szyby są ramki aluminiowe i ich wspł. jest daleko większy niż te 1.3 dlatego takie zjawisko jest całkiem normalne nawet w szybach z argonem. po prostu trzeba podgrzewać.

pchelek
12-12-2002, 09:08
:grin: januszek ma rację - ramka jest zimna i te wyroszenia i lód przy niskich temperaturach ujemych po prostu trzeba polubić.
Jeśli chodzi o to czy woda może płynąć do góry to widziaem kiedyś pokrycie hali tenisowej wykonane z okien z oszklenia stałego gdzie odwodnienia skierowane były do góry - wykonawca uznał, że tak będzie dobrze - na efekty nie trzeba było długo czekać - 500 m dachu było do wymiany do tego tartanowa wykładzina i boazeria na ścianach [zagrzybiona]. Są tacy specjaliści od montażu okien.
P.S. Ja mam rosę na szybach przy ramkach a pokój jest bardzo ciepły i okna też. W PVC jest to do przyjęcia ale w drewnie powoduje pęcznienie drewna i czernienie a jak jeszcze jest tzw. suche szklenie - bez silikonu - to już tragedia. URZĘDOWSKI robi takie rewelacyjne okna na suchym szkleniu. Koszmar.

joker-71
07-12-2010, 19:19
Witam ,, nie powiem że jestem szczęśliwy ale wqr... na max
nie budowałem tego domu także niespodzianki wyskakują jedna po drugiej
opiszę teraz problem i proszę o jakieś wskazówki jak przyjdzie dekarz żeby mnie w konia nie robił
zamontowane są okna dachowe i tak:
jest dachówka , kołnierz okna jak należy
okno jest na listwach przybitych do deskowanego dachu
na dachu jest papa
i teraz : dziura w dachu jest wycięta w deskach , papie tak po chamsku jakby ktoś wpadł tam z wyrzynarką
papa nie ma żadnego kołnierza i jak poświeciło słoneczko śnieg który nawiał pod dachówkę roztopił się
no i popłyneła woda z góry na dół przez otwór poleciała na karton gips ... no i gips , dobrze że jakieś garnki mieliśmy bo wody nam nie braklo
co teraz od tego dekarza mogę chcieć ? , jak ma obrobić tą dziurę żebym miał jakąkolwiek pewność że sytuacja się nie powtórzy ?
jak mieliście taką sytuację podpowiedzcie proszę co robić i tylko tak żeby mnie do kicia nie wsadzili bo różne myśli już mam

Andrzej Wilhelmi
07-12-2010, 19:25
Ile można o tym pisać?! Zanim zapytasz poczytaj! Maz źle obrobione okno. Brak kołnierza z folii i izolacji cieplnej a prawdopodobnie i brak rynienki odprowadzającej nad oknem. Pozdrawiam.

joker-71
07-12-2010, 19:52
no dobra , braki są tylko jak go teraz dopilnować ?albo inaczej na co zwrócić uwagę np. jak będzie robił ten kołnierz czy powinien "zgrzać" się z istniejącą papą ?

Andrzej Wilhelmi
07-12-2010, 20:21
Nie zgrzać ale trwale połączyć np. stosując uszczelniacz dekarski. Całe oblachowanie okna musi być zdjęte! Należy ocieplić (otulić) ramę okna wełną mineralną do wysokości łat i dopiero zamontować kołnierz z folii. Pozdrawiam.

Jan P.
08-12-2010, 14:58
Czytać , czytać.!!!! A najlepiej przed budową , czy remontem . Jan.

winthek
22-01-2012, 11:08
Witam, posiadam 4 okna dachowe w calym domu. Pod jednym z nich porobily mi sie strasznie brzydkie zacieki pod oknem.
W dolnym rogu okna sciana jest caly czas mokra, widac na niej nawet kropelki wody co widac na zdjeciu...
prosze o pomoc :(

wklejam zdjęcie:

http://img16.imageshack.us/img16/4927/img3583j.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/img3583j.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

K160
22-01-2012, 11:22
Nie myśl, że się znam na tym, ale pozwolę sobie przypuścić, że przyczyną jest zła wentylacja, a może jej brak. Rozumiem, że zacieki nie pojawiają się tylko po deszczu? Jeśli pojawiają się przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę to odpowiedź jest prawie pewna: grzanie i wentylacja. Okno jest najzimniejszym elementem dachu, na poddaszu jest dużo wilgoci od użytkowników, łazienek, a może jeszcze wilgoć technologiczna - po budowlana. Cała ta wilgoć skrapla się na najzimniejszym elemencie, którym jest okno. Trzeba grzać i wietrzyć, nie ma litości. Jeśli dom świeżo zbudowany to zainwestuj w mocny pochłaniacz wilgoci - można go wypożyczyć.

Inne rozwiązanie, które dopuszczam to jakiś poważny błąd w konstrukcji dachu, który sprawia, że śnieg spod np. dachówki topi się na membranie i spływa pod kołnierz źle osadzonego okna.

Tyle okiem amatora forumowego.

winthek
22-01-2012, 11:33
Wiec tak, dom jest swiezo wybudowany (tzn nie byl wybudowany w przeciagu pol roku, tylko 2 lat zeby sciany i wylewki i tynki mialy czas odetchnac), zamieszkaly dopiero od miesiaca, wiec nie wiem jak to sie bedzie zachowywac inna pora roku.
Co do grzania i wentylacji, na normalnych oknach skrapla mi sie troche woda ale nie az na tyle zeby tak cieklo... co dziwniejsze mam jeszcze w 3 pokojach takie okna w i na zadnym z nich nie ma ani kropelki (co prawda uzywany jest tylko ten w ktorym wlasnie mam ten problem).

I tak jak powiedziales, zacieki sa na okraglo, nie tylko po opadach.
A czy moge sam jakos sprawdzic czy okno jest dobrze osadzone? Nie znajac sie zbytnio na tym.. po czym mozna poznac?

jasiek71
22-01-2012, 11:40
Co do grzania i wentylacji, na normalnych oknach skrapla mi sie troche woda ale nie az na tyle zeby tak cieklo... co dziwniejsze mam jeszcze w 3 pokojach takie okna w i na zadnym z nich nie ma ani kropelki (co prawda uzywany jest tylko ten w ktorym wlasnie mam ten problem).



wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć ....

winthek
22-01-2012, 11:40
@FlashBack

Czy to istotne jakiego producenta? Nie chcialem zrobic antyreklamy, po prostu napisalem.
Jakbys mial problem z samochodem i poszedlbys z nim na forum, nie napisałbyś jakiej jest marki?

A czy mozliwe jest, że przestrzen pomiedzy dachem a płyta gk jest zle docieplona w tym jednym miejscu (najciemniejsza plama na zdjeciu)? Dotykajac je reka czuć zimno i mokro. Bo to wyglada tak jakby te kropleki wody wychodzily z plyty gk, a że troche cieknie po oknie to już inna sprawa.

emilus18
22-01-2012, 12:02
Ja miałam problem z oknami dokąd nie zamontowaliśmy rekuperacji. Potem problem rozwiązał się sam - nawet po gorącym prysznicu w łazience nie leje mi się nic po oknach:) Spróbuj więcej wietrzyć lub np. zostawić otwarte drzwi do pokoju którejś nocy - sprawdzisz czy coś się poprawi

pchelek
22-01-2012, 18:52
masz nieszczelne obrobki osadzenia okna w dachu
niesprawna wentylacja nic tu nie ma do rzeczy
cieknie spod okna a nie z okna
rozowe zacieki to moze byc wyplukany impregnat z krokwi, desek pokrycia itp.

tomekeg
02-01-2016, 13:47
Witam,
jesteście moją ostatnią deską ratunku,inaczej chyba podpalę swoje mieszkanie - mam 2 poziomy,2 piętro i poddasze-a w nim sypialnia
2 niby-fajne okna dachowe które są moim koszmarem - leci po nich woda i pełno wilgoci dookoła.Zdaję sobie sprawę o jeden rzeczy-braku wentylacji, która jest tego wielkim problemem - poradźcie mi proszę co zrobić aby sytuacja która jest na poniższych zdjęciach już się nie powtarzała.Grzejnik jest po przeciwnej stronie,nie pod oknami,jednak w pomieszczeniu jest cały czas taka sama temp 19-20st.już mi ręce opadają przez to wszystko :/341829341830
problem dotyczy obu okien,okna to fakro
może macie polecić kogoś z mojej okolicy - Elbląg - aby spojrzał na to wszystko fachowym okiem jak zaradzić temu wszystkiego gdyż nie wiem do kogo się zgłosić

imrahil
02-01-2016, 14:00
jaka wilgotność w pomieszczeniu? jaka wentylacja?

NilsH
02-01-2016, 14:49
Chyba wszystkie problemy wyjaśniłeś sam - brak sprawnej wentylacji, grzejnik wymuszający ruch powietrza i napływ ciepłego - po przeciwnej stronie okna. Dodatkowo te kratki wentylacyjne przy oknie pewnie zasunięte, "bo zimno"? Nie da się inaczej jak to wszystko poprawić. Ciepłe, wilgotne powietrze idzie do góry, napotyka najchłodniejszą w pomieszczeniu powierzchnię - szybę, ramę i uszczelki okna, tam osiąga punkt rosy i wilgoć wykrapla się. Szkoda okna i tej ściany (i Waszych nerwów). Podstawą jest sprawna wentylacja + grzejnik pod oknem - wg zaleceń. "Cudownych" rozwiązań nie spodziewaj się. Duża szczelność nowoczesnych okien i drzwi stała się przekleństwem tradycyjnych wielu domów i mieszkań i takie są skutki.

paradox2604
03-01-2016, 10:27
Witam mam taki problem 6 msc temu wprowadzilem sie do nowego domu a teraz mam taka sytuacje ze podczas mrozow na oknach dachowych osadza sie woda i splywa po plytach gk szczegolnie w rogach okien ,jak rozwiazac taki problem w oknach mam te nawiewniki otwarte a woda zbiera sie nawet na tym oknie w ktorym mam wentylacje w kominie otwarta na max boje sie ze zaraz plyty gk poprostu mi sie rozpuszcza chodz dawalem przy oknach te zielone,czy jest jakis sposob aby ta wode "przekierowac" aby nie splywala po ramie na plyte tylko skraplala sie na podloge moze jakas uszczelka naklejona na rame?

desmear
03-01-2016, 11:11
Problem jest jeden -> okno połaciowe. Jak myślisz, dlaczego w instrukcji montażu okna masz napisane, żeby pod nim umieścić grzejnik ?
Standardowe okno połaciowe wraz ze standardowym montażem to energetyczne gó...wno taka czarna dziura dla ciepła. Grzejnik umieszczasz pod nim właśnie po to, żeby dosyc było energii cieplnej dla okna, które bezproblemowo wyśle ją w kosmos.
I nie załatwi sprawy dobra wentylacja (choć zminimalizuje efekt wykraplania).

nk
03-01-2016, 14:21
To plaga przy mrozach -> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244681-poddasze-mokre-okna

jarekFTW
03-01-2016, 15:35
A gdy pod oknem jest podłogówka (cały pokój) czy problem będzie występował?

klaudiusz_x
03-01-2016, 16:30
Daj zdjęcie całego okna. Chciałbym zobaczyć wykończenie góry i dołu.

desmear
03-01-2016, 16:44
A gdy pod oknem jest podłogówka (cały pokój) czy problem będzie występował?


moim zdaniem będzie. u mnie występuje przy ogrzewaniu ściennym (niewielka różnica w stosunku do podłogowego).
Mam także wentylację mechaniczną i niska wilgotność w domu (aktualnie higrometr pokazuje 30%) a i tak w rogach okien połaciowych wykrapla sie wilgoć.

paradox2604
03-01-2016, 16:44
ok u mnie jest wlasnie podobny problem tylko ze ja mam grzejniki pod kazdym oknem okna identyko jak w tamtym temacie fakro kupilem dzis hydrometr(czy jakos tak)aby zmierzyc wilgotnosc powietrza na chwile obecna ma 41% a odpowiedni zakres wedlug instrukcji to od 40-60 zakres bledu niby 5% temp w pomieszczeniach 22 C zobaczymy wskazania po nocy kup[ilem uszczelki i zrobilem prowizoryczne zabezpieczenie przed zaciekaniem wody na plyty gk zobaczymy czy zda egzamin woda powinna skraplac sie na podloge:) ale jak usunac przyczyne?

desmear
03-01-2016, 16:47
a te listwy przyklejone na boku okna (do roletki ?) sprawę pogarszają. Doskonale utrudniają wyminę powietrza, co widać na fotografii

Elfir
03-01-2016, 17:37
wybudować dom bez okien połaciowych...

Mam kolejny argument do dyskusji

Frofo007
03-01-2016, 18:04
wybudować dom bez okien połaciowych...

Mam kolejny argument do dyskusji

W łazience też byś robiła bez okna połaciowego jeśli nie ma możliwości zastosowania okna w ścianie? (czyli łazienka bez okien)

beton44
03-01-2016, 19:45
W łazience też byś robiła bez okna połaciowego jeśli nie ma możliwości zastosowania okna w ścianie? (czyli łazienka bez okien)


Ja łazienkę mam w "środku" i nie ma w niej okien bo i gdzie - nie jest to żadnym minusem ?

Elfir
03-01-2016, 20:29
W łazience też byś robiła bez okna połaciowego jeśli nie ma możliwości zastosowania okna w ścianie? (czyli łazienka bez okien)


Mam łazienkę z normalnym oknem :D
Argument do dyskusji dotyczył przewagi domów parterowych i z pełnym piętrem nad poddaszem .

paradox2604
03-01-2016, 20:50
ok tylko ze w domu z poddaszem uzytkowym gdzie scianka kolankowa jest niska i jest wielospadowy dach nie da sie wstawic okna w scianie tylko dachowe no chyba ze ktops chce miec ciemne pokoje albo tylko oswietlane przez zarowke

jarekFTW
03-01-2016, 20:58
Dokładnie tak, mnie osobiście też bardziej podobają się domy z płaskim dachem. Niestety warunki zabudowy zmusiły mnie do budowy domu ze skosami... Nowoczesne domy z płaskim dachem wyglądają świetnie + odpada debata na temat wyskości ściany kolankowej..


Ogólnie okna połaciowe to wybór pomiędzy wpuszczeniem światła do domu - światło dzienne świeci inaczej niż żarówki...
Aczkolwiek okna połaciowe generują wielkie straty ciepła, co widać zresztą zimą szczególnie.

Sam już zaczynam żałować powoli decyzji o oknach połaciowych (chociaż mam ich "tylko" 4)...

Slawko123
03-01-2016, 21:14
Jak sie zima skończy, to musisz ocieplić te okna. Teraz nic nie zrobisz. Masz je przemarznięte.

paradox2604
03-01-2016, 21:58
co ocieplic w boki okien nie wsadze 15 cm welny bo pod dachowke tyle nie wejdzie ocieplic to mozna poddasze przy oknie od wewnatrz okno wystaje czesciowo nad laty wiec trzeba by bylo jakos wkolo niego na latach ocieplac ale tak sie nie stosuje zreszta nawet na inst montazu nie ma takiej wzmianki

pytlakos
03-01-2016, 22:37
jarekFTW, a czemu zaczynasz żałować? Ja właśnie zamierzam wstawić 4 :).

paradox2604
03-01-2016, 22:56
dobra apowiedzcie mi przy duzych mrozach gdy na noc juz nie pali sie w piecy w rogach okna zamarza ta woda i tak sie zastanawiam czy aby to nie ma jakiegos negatywnego wplywu na okno? czy rama nie wypaczeje lub zgnije ?bo to przeciez drzewo?

jarekFTW
03-01-2016, 23:15
Pytakos, nie mam jeszcze stałego ogrzewania (grzeje nagrzewaczem na ropę) i kolega strażak przyniósł sprzęt - kamerę do badań termowizyjnych. Okna normalne OK, ciepły montaż 3 szyby, bardzo małe straty ciepła - okna dachowe - straty wielkie. Poza tym przez brak ogrzewania non-stop z okien leje się woda i do domu wchodzi przez nie mróz na gips. (trzeba non stop wietrzyć i grzać póki nie będzie normalnego ogrzewania)
Czytam i widzę, że to ogólny problem okien dachowych i już wiem, dlaczego w domach PASYWNYCH się ich nie stosuje...

nk
03-01-2016, 23:27
paradox2604 rozumiem, że chciałbyś usłyszeć słowa uspokojenia, że ta wilgoć nie zaszkodzi oknom, ale niestety ta sytuacja na pewno im nie służy. Na pocieszenie powiem Ci, że z prognozy wynika ocieplenie w najbliższych dniach i dzięki temu ta sytuacja będzie zanikać.
Jak rozwiązać problem? Chyba nie ma jednej recepty... Skoro wilgotność jest 41%, to już dość niska. Możesz ewentualnie śledzić ją przez całą dobę, również w nocy czy nie ma jakigoś punktu max w zależności od użytkowania pomieszczenia. Warto też wykonać pomiar przy samej szybkie - pewnie będzie nieco wyższa.
Z obliczeń, np. tu:
http://www.odbiory.pl/index.php/poradnik-automatyki-i-bms/item/obliczenia-punktu-rosy-wilgotnosci-i-cisnienia-dla-powietrza
wynika, że przy ciś. 1000 hPa i 22 C punkt rosy to 8C. Czyli w idealnych warunkach na przegrodzie (szybie, uszczelce, ramie, nieszczelności) przy 8 C będzie się wykraplać woda. U mnie w mieszkaniu na "starych" dwuszybowych oknach PCV przy -12C jest 15C na szybie (mierzone pirometrem) i oroszenie nie występuje w podobnych warunkach jak u Ciebie. Jeśli więc wszystkie te warunki zostały prawidłowo zmierzone, to znaczy, że w którymś miejscu tego okna jest te 8 C lub niżej, a to źle... Okno nieszczelne (uszczelka, zła regulacja)?, źle zamontowane, zaizolowane - przewiew? Spróbuj je zweryfikować pod tym kątem. Pitometr jest pożyteczny do diagnozy. Możliwe też, że pomiar wilgotności jest zakłamany lub jest ona większa w pewnym momencie. Warto to wszystko przeanalizować.

andrzej324
04-01-2016, 08:41
A czy przypadkiem lepsza wentylacja nie załatwiłaby sprawy?

nk
04-01-2016, 08:54
A czy przypadkiem lepsza wentylacja nie załatwiłaby sprawy?
Jeśli w ciągu doby pojawia się jakaś wyższa wilgotność niż te 41%, to owszem, jest szansa, że lepsza wentylacja pomoże. Natomiast obniżanie wilgotności poniżej 40% przez ususzanie powietrza (są osuszacze) też pomoże, ale już dla człowieka są to mało przyjemne warunki (no chyba, że w pokoju nikt nie przebywa). Dlatego nie robiąc wielkiego remontu najpierw przyjrzłałbym się specyfice okna i jego najbliższego otoczenia. Może da się coś poprawić bez dużych zmian.

Ekspert FAKRO
04-01-2016, 13:29
Witam,

Najważniejsza dla ograniczenia kondensacji jest prawidłowo działająca wentylacja. W mieszkaniach na poddaszu nie zawsze prawidłowo działa wentylacja grawitacyjna ze względu na słaby ciąg krótkich kanałów wentylacyjnych. Polepszeniem stanu rzeczy może być zainstalowanie w kratkach
wentylacyjnych wyciągów mechanicznych, które przyspieszą usuwanie zużytego powietrzaszczególnie w okresie nadmiernej produkcji pary wodnej w mieszkaniu. Aby sprawnie działała wentylacja wywiewna musi być możliwość napływu świeżego powietrza poprzez rozszczelnienie
okien lub zastosowanie w oknach nawiewników. F

Kondensację na szybie ograniczyć można również przez prawidłową instalację grzejników (bezpośrednio pod oknem), jak również odpowiednie (pionowe) wykonanie szpalety pod oknem umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza wokół okna. W przypadku umieszczenia parapetu pod oknem wskazane jest pozostawienie szczeliny między parapetem, a ścianą.

Aby zminimalizować ilość pary wodnej w powietrzu należy:
• ograniczyć źródła jej generowania,
• gotować pod przykryciem,
• racjonalnie korzystać z palników kuchenek gazowych,
• suszyć ubrań na zewnątrz mieszkania,
• prawidłowo zamontować pochłaniacz nad kuchenką gazową,
• wykonywać remonty w odpowiednich porach roku.
Zadbać o sprawność wentylacji
• montaż nawiewników,
• udrożnienie kanałów wentylacyjnych.

Z poważaniem
Konsultant FAKRO

Ekspert FAKRO
04-01-2016, 13:37
Witam,

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie wentylowane mieszkanie zawsze narażone jest na zawilgocenie. Każde pomieszczenie musi mieć zapewnią ciągłą wymianę powietrza, konieczne jest doprowadzenie do niego takiej ilości powietrza, które wystarczy na odprowadzenie niepożądanych, szkodliwych i uciążliwych zanieczyszczeń oraz zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu. Użytkownik mieszkania powinien wiec umieć dokonać oceny aktualnego zapotrzebowania powietrza oraz regulować jego doprowadzenie. Stosowana powszechnie wentylacja grawitacyjna jest w zupełności wystarczająca przy umiejętnej eksploatacji mieszkania.
W okresie wytwarzania się większej ilości pary wodnej w mieszkaniu, np. gotowanie, przebywanie wszystkich domowników, wskazane jest dostarczanie większej ilości świeżego powietrza przez np. wietrzenie przez uchylenie okna bądź przez krótkotrwałe (do 5 minut) przewietrzanie pomieszczeń
mieszkalnych poprzez otwarcie całego okna.

Aby zminimalizować ilość pary wodnej w powietrzu należy:
• ograniczyć źródła jej generowania,
• gotować pod przykryciem,
• racjonalnie korzystać z palników kuchenek gazowych,
• suszyć ubrań na zewnątrz mieszkania,
• prawidłowo zamontować pochłaniacz nad kuchenką gazową,
• wykonywać remonty w odpowiednich porach roku.
Zadbać o sprawność wentylacji
• montaż nawiewników,
• udrożnienie kanałów wentylacyjnych.

Z poważaniem
Konsultant FAKRO

gnago
04-01-2016, 14:07
na początek kup używany w samochodach środek antyroszeniowy. Ale to problem wody nie załatwi . Na noc spróbuj od zewnątrz mocować maty izolacyjne też do aut koszt sumaryczny to będzie jakieś 40zł. Rozważ zakup osuszacza do 2000 zł . no i rozbudowa wentylacji a tu ceny już od kilkuset zł do kilkunastu tysięcy.
No i rzeźba ręczna zrobić z nich szyby ogrzewane jak na tylnej szybie w samochodach taśma malarska i odpowiedni środek:http://allegro.pl/lakier-przewodzacy-prad-do-naprawy-szyby-a67401-i4988184935.html
http://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/c/elektroprzewodzace/624

tomekeg
04-01-2016, 15:04
co do listewek na oknach -tych od rolety - też odnoszę wrażenie że mogą jakoś wpływać na ruch powietrza.Samo skraplanie nie jest az tak straszne,najgorszą rzeczą jest jak szyba jest zamarźnięta w środku przy aktualnych temperaturach,a następstwem czego jest później wodospad z okna :( a jak myślicie gdyby poprowadzić rurki miedziane pod oknem na całej długości ściany (czyli pod dwoma oknami),dało by to coś(taki a'la grzejnik)? jakieś rozwiązania docelowe odnośnie wentylacji poddaszy? ktoś coś ma sprawdzone? niestety żadnej kratki wentylacyjnej nie mam w pomieszczeniu,więc jeśli nie otworzę okna - to ze świeżym powietrzem nie jest za ciekawie,a same otwarte wywietrzniki jak dla mnie tylko potęgują sprawę skraplania się tej wody.Panowie z Fakro już też byli,gdyz po montażu z okien lała się woda jak padał deszcz,co się okazało że nie było dodatkowej uszczelki - szkoda tylko że gość który sprzedawał mi te okna nie miał pojęcia o takiej sprawie,nie wiem z czego to wynikało - i dopiero po wizycie serwisantów i dokupieniu uszczelek woda podczas deszczu nie kapała mi na podłogę.A co do sskraplania się wody - zasugerowali wymianę szyb na bardziej odporne na różnice temperatur.ciekaw jestem tylko czy to by zdało egzamin...

rk80
04-01-2016, 19:07
Daj zdjęcie całego okna. Chciałbym zobaczyć wykończenie góry i dołu.

tak jak kolega powyżej napisał, daj zdjęcie całego okna z odległości, bo najprawdopodobniej nie dość ,że nie dałeś grzejnika pod oknem (zalecenia producenta) to wyglada że szpalety sa źle zrobione

342081

tazz
04-01-2016, 19:51
a jak to wyglada u osob, ktore maja 3 szyby? (tutaj sa chyba 2) i dobre ocieplenie

head67
04-01-2016, 20:25
Problem jest jeden -> okno połaciowe. Jak myślisz, dlaczego w instrukcji montażu okna masz napisane, żeby pod nim umieścić grzejnik ?
Standardowe okno połaciowe wraz ze standardowym montażem to energetyczne gó...wno taka czarna dziura dla ciepła. Grzejnik umieszczasz pod nim właśnie po to, żeby dosyc było energii cieplnej dla okna, które bezproblemowo wyśle ją w kosmos.
I nie załatwi sprawy dobra wentylacja (choć zminimalizuje efekt wykraplania).

Niestety to prawda a energooszczędne połaciówki to jakiś kosmos cenowy

desmear
05-01-2016, 09:19
tak jak kolega powyżej napisał, daj zdjęcie całego okna z odległości, bo najprawdopodobniej nie dość ,że nie dałeś grzejnika pod oknem (zalecenia producenta) to wyglada że szpalety sa źle zrobione

342081


To jest dobre co tu piszesz. Dla okna, to są źle wykonane szpalety, ale na dziale od ocieplenie poddasza dowiesz się, że to jest poprawne rozwiązanie a złe jest na przedstawionym przez Ciebie rysunku.
Oczywiście wszyscy maja rację, bo jeśli:
1. zależy Ci żeby ocieplenie poddasza (okna) było dobrze zrobione to robisz jak na zdjęciu u kolegi z mokrymi oknami. Pogrubia to izolacje przy oknie ale niestety utrudnia jego wentylację.
2. zależy Ci na wentylowanym oknie to robisz jak na tym małym rysuneczku, gdzie zabudowa zoptymalizowana jest, żeby jak najwięcej ciepła dostarczyć do okna, które z radością wyśle je w kosmos. Niestety przy takiej zabudowie izolacja przy oknie prawie nie istnieje. Dlatego trzeba montować pod nim kaloryfer :)

I znów dochodzimy to wniosku, ze pod względem energetycznym to standardowa połaciówka ze standardowym montażem jest do d.....

tkov
05-01-2016, 15:48
Co za prozaiczna odpowiedz Pana konsultanta.
Mam okno dachowe Fakro. Przy zachowaniu przedstawionych warunkow, w duze mrozy woda leje sie z okna strumieniem. Budynek jest zamieszkaly od kilku lat, wentylacja prawidlowa. Zimno przedostaje sie drewniana ramą okna oraz przez szybe. Wystarczy przylozyc reke i sprawdzic, jaka duza jest roznica temperatur. Dlatego wykrapla sie woda. Niestety jak stwierdzono powyzej jak rowniez w innym watku okna dachowe to nie jest dobre rozwiazanie - ten typ tak ma.
Pozdrawiam.

kemot_p
05-01-2016, 16:05
Mam łazienkę z normalnym oknem :D
Argument do dyskusji dotyczył przewagi domów parterowych i z pełnym piętrem nad poddaszem .

Niekoniecznie :) Mam ten sam problem z lejącą się wodą z okien dachowych w mrozy w mieszkaniu, dlatego dom który obecnie planuję, mimo, że będzie z poddaszem okien dachowych nie będzie posiadał.

tkov
05-01-2016, 22:51
Niekoniecznie :) Mam ten sam problem z lejącą się wodą z okien dachowych w mrozy w mieszkaniu, dlatego dom który obecnie planuję, mimo, że będzie z poddaszem okien dachowych nie będzie posiadał.

Potwierdzam i popieram. Nigdy w zyciu okien dachowych. Moja desperacja osiagnela juz poziom graniczny, zastanawiam sie nad likwidacja tego okna, gdyz tak na prawde pelni ono role dodatkowego doswietlenia. Nalezy rowniez wspomniec o halasie jaki przenosza okna dachowe (deszcz, drobny grad itp), co w naszym klimacie jest bardzo uciazliwe oraz o zalegajacym brudzie, kurzu, pyle roslin na szybie juz po jednorazowym deszczu.
Pozdrawiam

Bracianka
06-01-2016, 00:16
Potwierdzam i popieram. Nigdy w zyciu okien dachowych.
Zgadzam się w 100 procentach. Tez mam problem z przemarzającymi szybami i sama zastanawiam się nad uwolnieniem mojego domu od przykrego widoku okien dachowych.Z tego co się orientuję to dość powszechny problem. Proponuję zainicjować kampanie społeczną pod hasłem : Stanowcze nie dla okien dachowych. Może wówczas producenci zagrożeni widmem bankructwa postarają się o lepszą jakość swoich wyrobów;):P

head67
06-01-2016, 22:27
I znów dochodzimy to wniosku, ze pod względem energetycznym to standardowa połaciówka ze standardowym montażem jest do d.....[/QUOTE]

i kupować pcv żeby nie gniły dla mnie po wprowadzeniu okna dachowe to zło konieczne
dzis - 8 problemu nie ma

Ekspert FAKRO
18-01-2016, 15:13
Witam,

Jeżeli na poddaszu nagromadzone powietrze jest nasycone dużą ilością wilgoci i nie ma prawidłowej wentylacji podczas kontaktu z zimniejszymi powierzchniami dochodzi do kondensacji pary wodnej. Jest ono szczególnie dotkliwe na poddaszach w których może nie działać prawidłowo wentylacja – z powodu za krótkich kanałów wentylacyjnych bądź ich niedrożności a w konsekwencji niedostatecznej siły ciągu. Aby zapobiec temu zjawisku należy przestrzegać kilku podstawowych reguł. Okno powinno być zamontowane na zalecanej przez producenta wysokości, co umożliwia prawidłowe wykonanie szpalet wokół okna. Szpaleta dolna powinna być prostopadła a górna równoległa do podłogi. Pod oknem zalecamy instalacje grzejnika. Ciepłe powietrze przy dobrze ukształtowanych szpaletach będzie prawidłowo cyrkulować w przestrzeni przyokiennej. Odpowiedni obieg ciepłego powietrza w połączeniu z regularną kontrolą przewodów wentylacyjnych pozwolą uniknąć zjawiska kondensacji pary wodnej na oknie.

W ofercie handlowej dostępnych jest kilka wersji okien dachowych o różnych parametrach termoizolacyjnych. Im lepsza termoizolacja okna tym lepsza ochrona przed kondensacja pary wodnej - oczywiście biorąc pod uwagę fakt, że okno jest prawidłowo zamontowane i zaizolowane (zgodnie z isntrukcją montażu). Im lepsze uszczelnienie i docieplenie tym temperatury w poszczególnych punktach okna są wyższe. Okna posiadające np. dwukomorowe pakiety szybowe, wyposażone w ramkami TGI i przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem krypton, zapewniają znaczy wzrost termoizolacyjności okna. Im mniejsza wartość parametru Ug, tym dłużej pomimo utrzymujących się mrozów, wewnętrzna szyba będzie ciepła.

Z poważaniem
Konsultant FAKRO

rfrv
01-02-2016, 21:15
Witam,

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie wentylowane mieszkanie zawsze narażone jest na zawilgocenie. Każde pomieszczenie musi mieć zapewnią ciągłą wymianę powietrza, konieczne jest doprowadzenie do niego takiej ilości powietrza, które wystarczy na odprowadzenie niepożądanych, szkodliwych i uciążliwych zanieczyszczeń oraz zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu. Użytkownik mieszkania powinien wiec umieć dokonać oceny aktualnego zapotrzebowania powietrza oraz regulować jego doprowadzenie. Stosowana powszechnie wentylacja grawitacyjna jest w zupełności wystarczająca przy umiejętnej eksploatacji mieszkania.
W okresie wytwarzania się większej ilości pary wodnej w mieszkaniu, np. gotowanie, przebywanie wszystkich domowników, wskazane jest dostarczanie większej ilości świeżego powietrza przez np. wietrzenie przez uchylenie okna bądź przez krótkotrwałe (do 5 minut) przewietrzanie pomieszczeń
mieszkalnych poprzez otwarcie całego okna.

Aby zminimalizować ilość pary wodnej w powietrzu należy:
• ograniczyć źródła jej generowania,
• gotować pod przykryciem,
• racjonalnie korzystać z palników kuchenek gazowych,
• suszyć ubrań na zewnątrz mieszkania,
• prawidłowo zamontować pochłaniacz nad kuchenką gazową,
• wykonywać remonty w odpowiednich porach roku.
Zadbać o sprawność wentylacji
• montaż nawiewników,
• udrożnienie kanałów wentylacyjnych.

Z poważaniem
Konsultant FAKRO

Wszystko fajnie Pan mówi ale woda nie powinna zamarzać na szybie chyba? Czy może tak ma być? W kazówki montażu grzejnika pod okne dachowym fajne ale chyba nie chodzi nikomu z użytkowników o to żeby ogrzewać powietrze zew.

Pozdr Rafał Falkowski

pytlakos
01-02-2016, 22:02
I znów dochodzimy to wniosku, ze pod względem energetycznym to standardowa połaciówka ze standardowym montażem jest do d.....

A jaki to jest niestandardowy montaż połaciówki, żeby było lepiej?

Bracianka
01-02-2016, 23:00
Najlepsze okno dachowe to brak okna dachowego:lol2:

Ekspert FAKRO
02-02-2016, 13:52
A jaki to jest niestandardowy montaż połaciówki, żeby było lepiej?

Witam,

Montaż okna dachowego musi zostać wykonany zgodnie z instrukcją montażu. Prawidłowe osadzenie okna w połaci dachowej w połączeniu z prawidłową izolacją pozwala zabezpieczyć się przed problemami z kondensacją pary wodnej - oczywiście biorąc pod uwagę że w pomieszczeniu prawidłowo działa wentyalcja. Pisałem o tym już kilka razy ale powtórze jeszcze raz: nawet montaż najcieplejszych okien nie zapobiegnie niekorzystnym zjawiskom takim jak np.: kondensacja, gdy zaniedbany zostanie odpowiedni montaż okna i elementów wokół niego. Przerwy w izolacji powodują powstawanie mostków cieplnych i wyziębianie obszarów wokół okna jak i jego samego. Bardzo ważnym czynnikiem jest sposób montażu szpalet – dolna powinna być ułożona prostopadle do podłogi a górna równolegle. Takie ułożenie pozwala na optymalną cyrkulację powietrza wokół okna szczególnie, gdy dodatkowo zamontowany jest pod oknem grzejnik. Im lepsze uszczelnienie i docieplenie tym temperatury w poszczególnych punktach okna są wyższe.


Pozdrawiam
Konsultant FAKRO

Bracianka
02-02-2016, 14:06
A może Pan napisać, jaka jest ta za wysoka wilgotność w pomieszczeniach?

Andrzej Wilhelmi
04-02-2016, 00:15
Taka przy, której dochodzi do kondensacji pary wodnej. Zjawisko kondesacji zależy od ilości pary wodnej zawartej w powietrzu i od temperatury. Im wyższa temperatura tym więcej pary wodnej "zmieści" się w powietrzu. Obniżenie temperatury doprowadza do powstania stanu nasycenia. To taki stan, w którym w powietrzu więcej pary wodnej się już nie zmieści. Dalsze obniżanie temperatury powoduje kondensację (wykraplanie) pary wodnej na najchłodniejszych miejscach czyli np. na szybie. Umiejscowienie grzejnika pod oknem przy odpowiednio wyprofilowanej szpalecie umożliwia owiewanie szyby uniemożliwiając kondensację pary wodnej. Zamiast grzejnika można postawić wentylator (tak czasami robią w kwiaciarniach aby szyby nie parowały, podobnie rzecz się ma w samochodach). Pozdrawiam.

Ekspert FAKRO
04-02-2016, 13:20
Witam,

Dla zobrazowania sytuacji w każdym m3 powietrza o temperaturze 20oC i wilgotności względnej 50% znajduje się 7,2 g wody.
Ta sama ilość wody w powietrzu o temperaturze 10 daje już wilgotność względną 95%.

Ze względów zdrowotnych i dla utrzymania komfortu cieplnego wilgotność względna powietrza w temperaturze 20-22 stopnie Celsjusza może wynosić 30-60%. Gdy wilgotność przekracza 70%, warunki zaczynają sprzyjać powstawaniu grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla ludzi i niszczą konstrukcję budynku. Wilgoć dostaje się ona do pomieszczenia wraz z powietrzem zewnętrznym, powstaje także w wyniku czynności wykonywanych przez domowników. Kąpiele, pranie, gotowanie produkują najwięcej pary wodnej. Również ludzie emitują wilgoć w ilości zależnej od wykonywanej czynności, np.
- sen lub odpoczynek 50 g/h
- lekka praca 90 g/h
- ciężka praca 150 g/h
- szybki taniec 340 g/h
- kąpiel w wannie 1000-1100 g/h
- kąpiel pod prysznicem 1500-1700 g/h
- suszenie bielizny (jeden wsad do pralki) 2000 g/h
- gotowanie (jeden posiłek) 1000-2000 g/h

Pozdrawiam
Konsultant FAKRO

desmear
04-02-2016, 18:09
Witam,

Dla zobrazowania sytuacji w każdym m3 powietrza o temperaturze 20oC i wilgotności względnej 50% znajduje się 7,2 g wody.
Ta sama ilość wody w powietrzu o temperaturze 10 daje już wilgotność względną 95%.

Ze względów zdrowotnych i dla utrzymania komfortu cieplnego wilgotność względna powietrza w temperaturze 20-22 stopnie Celsjusza może wynosić 30-60%. Gdy wilgotność przekracza 70%,
- (...)
Pozdrawiam
Konsultant FAKRO

Proponuję podać dalsze wyliczenia.

Dla temperatury powietrza takiego jak mamy w pokoju 21C i wilgotności względnej 30% (czyli dół zakresu który Pan podał, znaczy sucho w mieszkaniu i działa wentylacja) punkt rosy jest przy....2,8C. Prawda ? Czyli, wystarczy, że szyba schłodzi się do 2C i mimo działającej wentylacji ma prawo po niej płynąć woda, prawda ?
Teraz wiadomo, po co kaloryfer pod oknem.

desmear
04-02-2016, 18:28
(...)umożliwia owiewanie szyby uniemożliwiając kondensację pary wodnej. Zamiast grzejnika można postawić wentylator (tak czasami robią w kwiaciarniach aby szyby nie parowały, podobnie rzecz się ma w samochodach). Pozdrawiam.

hola, hola Panie Andrzeju, prawdę Pan pisze tylko wypada wyjaśnić zjawisko dogłębnie. Owiewanie powietrzem z grzejnika szyby rzeczywiście powstrzyma kondensację gdyż rozgrzane powietrze ogrzewając szybę uniemożliwi jej osiągnąć temperaturę punktu rosy. Gdyby założyć, że temperatura szyby jest stała i odpowiednio niska (takie wydajne zimno z drugiej strony ją schładza) to mógłby Pan sobie wentylować powietrzem z grzejnika ile Pan by chciał a woda by się lała po szybie strumieniami (przecież tak działają choćby osuszacze powietrza, prawda ?)
Tak samo wentylator dmuchający na szybę, w pierwszym momencie spowoduje wzrost płynięcia wody gdyż będzie rzucał wilgotne powietrze na zimną powierzchnię (klasyczny osuszacz powietrza) ale po pewnym czasie gdy szyba OGRZEJE SIĘ od rzucanych na nią mas powietrza, oraz od energii przemiany którą para wodna oddaje skraplając się na szybie wówczas skraplanie ustnie. Tylko jeszcze raz, wszystko to KOSZTEM ENERGII CIEPLNEJ zabranej z pomieszczenia (czyli jak pisałem na początku, czarna dziura dla energii cieplnej)

Andrzej Wilhelmi
04-02-2016, 19:41
... woda by się lała po szybie strumieniami...
Hola, hola z całym szacunkiem dla przedstawionych argumentów użycie demagogicznych stwierdzeń na ich poparcie nie jest potrzebne. To oczywiste, że każde przeszklenie a tym bardziej dachowe jest "czarną dziurą" a ogrzewanie to pokonywanie strat. Coś za coś. W pozostałych oknach tyeż wystąpi to zjawisko stąd typowym rozwiązaniem grzejniki pod oknami. Pragnę tylko zwrócić uwagę, że do tej pory szyba w oknach połaciowych miała lepsze współczynniki niż rama stąd producenci proponują "ciepłe kołnierze". Jak w łazience następuje kondensacja pary wodnej na coby nie powiedzieć "ciepłym" lustrze czy to oznacza, że lustro jest złe? Ja swoją wypowiedzią chciałem tylko w miarę przejrzyście wyjaśnić na czy to zjawisko polega i od czego zależy. Moją wypowiedź również bardzo czytelnie uzupełnił "Ekspert FAKRO". Warto też pamiętać o prawidłowym uformowaniu szpalety wokół okna czyli dolna co najmniej pionowo a górna co najmniej poziomo (o ile nie ma innych uwarunkowań). Ze swej strony dziękuję za zainteresowanie moją wypowiedzą i merytoryczne odniesienie się do niej. Pozdrawiam.

desmear
05-02-2016, 17:20
My się dobrze zrozumieliśmy, ale zależy mi też żeby inni też wiedzieli, że to owiewanie to tak naprawdę ucieczka energii cieplnej. Ma Pan również rację, że problemem są ramy. I tak w moim oknie połaciowym gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -10 C pojawia się lód w rogu szyby, czyli rama ruchomego skrzydła jest za "słaba" termicznie. Dodatkowo ocieplenie ościeżnicy pewnie niewiele by dało, bo odległość od niej w moim oknie jest spora.
Do Pana eksperta (żeby się zbytnio nie denerwował) dodam, że niestety nie jest to okno z Fakro. Niestety dlatego, że późniejsze moje porównanie pokazało, że Fakro zrobione jest dużo solidniej niż okno pewnego niemieckiego renomowanego producenta okien na literkę R.

Innym problemem jest to, że powstaje coraz więcej domów z ogrzewaniem niskotemperaturowym czyli wielkopowierzchniowym. Skąd w takim przypadku brać ciepło do grzejników? Jedyną możliwości jest eliminacja połaciówki.

Oczywiście, są kołnierze termiczne i pewnie wiele dają. Niestety sprzedawcy nawet nie zająkają się o nich, pewnie w obawie o reakcję kupującego na ich cenę. A trzeba powiedzieć jasno, że montaż połaciówki bez kołnierza termicznego nie ma sensu (szkoda, że nie wiedziałem o tym przed montażem).
Z drugiej strony patrząc, wystarczy obejrzeć przekroje do montaży okien połaciowych udostępniane prze producentów. Już po kilku sekundach sprawne oko dojrzy, że tego okna nie da się solidnie ocieplić (tak jak zwykłego w ścianie). Po prostu nie ma jak.

Zobaczcie także jaki jest przekrój poprzeczny ościeżnicy czy skrzydła i porównajcie to z najtańszym zwykłym oknem. Różnica jest kolosalna.

orko
05-02-2016, 18:17
Wczoraj pierwszy raz zauważyłem dziwne zjawisko - ścieka mi woda po oknie połaciowym (Fakro).

Wiadomo najlepiej jak okna dachowego nie ma ale jeśli już ...
No to ja Wam coś powiem na temat nie standartowego montażu okna dachowego:

Okno montujemy najlepiej jak umiemy.
A potem kupujemy np poliwęglan przezroczysty (lub komorowy) i przesłaniamy całą wnękę (wykorzystujemy uszczelki!).
Powinno pomóc!.
Oczywiście latem przesłonę zdejmujemy.
Też miałem jak u Was:
Woda w rogach zamarzała i to pomimo sprawnej wentylacji mechanicznej
A teraz mam spokój oczywiście na zimę zakładam przesłony a latem je zdejmuję, no ale coś za coś
Dom planowałem 3 litrowy więc miałem dwa wyjścia:
1) zlikwidować okna dachowe
2) zainstalować przezroczyste przesłony
Czy pomogło?
Gazu na ogrzewanie, CWU i kuchenkę zużywam dla 3 osób 700 m^3 rocznie.
I tyle w temacie.

Andrzej Wilhelmi
05-02-2016, 18:32
Cena dobrego kompletne dużego okna np. 78x14 lub 78x160 to ponad 2.000,- netto a marketowego kilkaset złotych. Roto to renomowany potentat okuć a okna to praktycznie niszowa produkcja głównie na rynek niemiecki (5~7% rynku okien dachowych). Potentaci światowi w tej branży to Fakro i Velux. Wracając do meritum bardzo istotny wpływ na funkcję okna połaciowego ma poprawny montaż, a mianowicie: izolacja cieplna ramy + dodatkowy kołnierz z folii oraz równe szczeliny pomiędzy skrzydłem a ramą. Pisząc "równe" mam na myśli równoległe bo ich szerokości mogą być minimalnie różne. Szczelina nie może być w kształcie klina. Równa szczelina to poprawna praca uszczelki, brak przewiewów, równomierne zużycie zawiasów i płynny obrót skrzydła. Pozdrawiam.

Bracianka
07-02-2016, 21:51
My się dobrze zrozumieliśmy, ale zależy mi też żeby inni też wiedzieli, że to owiewanie to tak naprawdę ucieczka energii cieplnej. Ma Pan również rację, że problemem są ramy. I tak w moim oknie połaciowym gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -10 C pojawia się lód w rogu szyby, czyli rama ruchomego skrzydła jest za "słaba" termicznie. Dodatkowo ocieplenie ościeżnicy pewnie niewiele by dało, bo odległość od niej w moim oknie jest spora.
Do Pana eksperta (żeby się zbytnio nie denerwował) dodam, że niestety nie jest to okno z Fakro. Niestety dlatego, że późniejsze moje porównanie pokazało, że Fakro zrobione jest dużo solidniej niż okno pewnego niemieckiego renomowanego producenta okien na literkę R.

Nie łudź się, że gdybyś miał Fakro, to by nie było lodu. Jest tak samo, jak w innych. Nasza reklamacja przyniosła nam tylko tyle, że powodem zamarzania jest brak grzejnika pod oknem, nie samo okno, a serwisant sam stwierdził, że problem zniknie dopiero przy pakiecie trzyszybowym. Spróbujcie znaleźć gdziekolwiek (na stronie, u sprzedawcy) informację, że przy poprawnie zamontowanym i ocieplonym oknie, z normalną wilgotnością i z działającą WM pojawi się lód... Już to widzę. Pod tym względem mogłabym iść i w najtańszą marketówkę, bo i w niej i w Fakro będzie lód.

Andrzej Wilhelmi
07-02-2016, 22:22
... Spróbujcie znaleźć gdziekolwiek (na stronie, u sprzedawcy) informację....
Jak się czyta to się znajdzie informację, że pod oknem powinien być grzejnik. Pozdrawiam.

BigPiotr
07-02-2016, 23:03
Nie łudź się, że gdybyś miał Fakro, to by nie było lodu. Jest tak samo, jak w innych. /..../ Pod tym względem mogłabym iść i w najtańszą marketówkę, bo i w niej i w Fakro będzie lód.

Obserwuję ten wątek dość długo i nie mogę wytrzymać (tych "anty-dachowo-okiennych" opinii) :no: bez urazy.
Mieszkam sześć lat w swoim domu. Sam montowałem swoje dwa podwójne drewniane z dwoma szybami okna dachowe kupione w markecie firmy Okpol. Żeby było ciekawie kupiłem je jako pojedyncze (4 szt.), a zamontowałem podwójnie samodzielnie przerabiając kołnierze na dubletowe (są aluminiowe i łatwo się gną).
Nigdy w żadną z sześciu zim nie miałem problemów ani z wodą ani tym bardziej z lodem przy oknie (zimy trzy i pięć lat temu były mroźna). Mam wentylację grawitacyjną, sypialnie na poddaszu i jedyny problem to przegrzewanie pokoju południowego latem (okna są 2x78x140). Okna zamontowane są na łatach bo mam dachówkę podwójne s i musiały być wysoko. W czasie montażu nie podobało mi się takie wysoko położone okno (nad krokwiami w powietrzu) i pod kołnierze wstawiłem styropian 5 cm bo licował mi dobrze z łatami do pełna (czyli do futryn na szerokość kołnierza przyłożone jest 5 cm styro leżącego na krokwiach). Szpalety obrobione: dolna pionowo z dolnej futryny (bez pogrubiania ociepleń), górna poziomo z górnej futryny, pod oknami kaloryfery (ale grzane niskotemperaturowo wg podłogówki bo tylko te dwie sypialnie i łazienki mają kaloryfery) czyli montaż książkowy tak jak rysunek w instrukcji.
Owszem zimą od okien leci chłód, ale tak jest przy wszystkich oknach, tych zwykłych też. W domu ciepło 22,5 st. C, a zużycie gazu razem z gotowaniem i kąpaniem 1000 - 1400 m3 za rok (zależnie od zimy).
Podsumowując te wypociny:

moim zdaniem okna muszą być felerne, miałem tak w bloku - kupowałem okna tej samej firmy u dwóch dostawców i i u jednego oszusta sprzedał mi jakiś odpad z produkcji i rama mi przemarzała bo brak było wypełnień ocieplających. Dodatkowo brak obiegu powietrza wokół okien pogarsza sytuację.
dla mnie okna dachowe wspaniale doświetlają pokój, a ja lubię światło w domu:D Poprawny montaż podobnie jak poprawny montaż gazu w samochodzie daje radość z użytkowaniahttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/biggrin-2.gif.

paradox2604
25-02-2016, 17:19
Panie expercie od fakro jezeli izolacja wokol okna jest taka wazna to czemu w standardzie nie sprzedajecie 'korzucha" z welny do ocieplenia okna od zewnatrz tylko same okno +dodatkowo obrobki blacharskie a a ocieplenia nie dajecie? u mnie wentylacja jest bardzo dobra mam wejscie na strych gdzie przez szczeliny w wylazie nawet powietrze ciagnie do gory zrobilem lazienke na poddaszu gdzie nie ma wentylacji i mam tam okno plastikowe fakro i jest to jedyne pomieszczenie gdzie nie skrapla sie tam woda!!!! podczas mrozow oczywiscie wystepuje na nim skropliny ale sa to znikome ilosci za t na drewnianych pokojowych ktorych mam w sumie 5 jest tragedia a w zasadzie byla bo teraz juz nie widze tego problemu nawet przy -8 oC zobaczymy co bedzie znow przy -15