PDA

Zobacz pełną wersję : Kana? Zet w kot?owni i Gara?u Jak zrobi? i z czego ?



izz
06-09-2004, 21:01
JAK ZROBIĆ KANAŁ ZET ? - W ścianie 3 warstwowej składającej się z 30 cegła , 12 cm styropianu,11.5 cegła jak wykonać kanał Zet najlepiej.Z rury kanalizacyjnej ? z rury spiro ? czy tylko wymurowac bez styropianu ?

Najakiej wysokości od podłogi najlepiej zacząć i jak długi=wysoki ma byc ten kanał Zet ?

Adam2004
07-09-2004, 06:23
?????

Adam2004
07-09-2004, 06:24
ja tez jestemzainteresowany tym problemem

07-09-2004, 06:25
.

izz
07-09-2004, 06:58
a jak długi w pionie powinien byc kanał ?

mieczotronix
07-09-2004, 07:12
ja mam z rury kanalizacyjnej, szarej 100. Długość chyba metr + 2 kolanka. Przy tej długości rura zaczyna działać jak jakiś afrykański instrument ludowy. Ma niską częstotliwość rezonansową. Wystarczy w nią punkąć i słychać taki dziwny afrykański dźwięk. Jak będą silne wiatry, to mogę mieć niezły koncert. Zobaczymy

07-09-2004, 07:47
.

arzesz
07-09-2004, 09:23
Nie rozumiem dlaczego od zewnątrz jak najniżej.

Najniżej musi być wewnątrz - max. 30 cm nad posadzką. Wysokość minimu 50 cm - na zewnątrz wyżej.
Ja mam zrobione rurą spiro fi 150 - wysokość około1,5 m

Dave
07-09-2004, 09:39
No nie a tu popelniasz powazny blad. Jak na zewnatrz bedzie wyzej to cieple powietrze z kotlowni bedzie uciekac na zewnatrz i wychlodzisz kotlownie nawet nie wlaczajac kotla... Dlatego robi sie wlasnie na odwrot - na zewnatrz nisko, wewnatrz wysoko.

D.

izz
07-09-2004, 16:25
dziekuję za wypowiedzi .Czyli do napowietrzania kotłowni wlot zewnętrzny nisko a wylot w kotłowni wysoko pod sufitem ?

izz
07-09-2004, 16:28
czy napewno wlot na zewnątrz ma być nizej niz wylot w kotlowni ?

mieczotronix
07-09-2004, 17:02
moja mama - budowlaniec - mówi, że powinno być na odwrót - na zewnątrz wysoko, a wewnątrz nisko. Poto, żeby był właśnie napływ powietrza. Zetka wpuszcza powietrze do pomieszczenia, a wyciąga je wentylacja, której otwór jest z reguły jest pod sufitem.

Ale sam zaczynam mieć wątpliwości. Bo przez taką zetkę, to faktycznie zimne powietrze może się ciągle wlewać do domu. Ale z drugiej strony może mu przeszkadzać w tym ciepłe powietrze, które będzie się próbowało wydostać tą samą drogą na zewnątrz.
Gdyby zetkę zrobić "do góry nogami", to powietrze by w niej stało i było zasysane z zewnątrz tylko wtedy, gdy zrobi się podciśnienie.
Ja już zgłupiałem.
Dodam tylko że mam zetki wewnątrz nisko, na zewnątrz wysoko.

Tomasz M.
07-09-2004, 17:15
Czyli nic albo niewiele w budownictwie jest rzeczy jasnych, pewnych i bezdyskusyjnych. Ja mam Z-kę tak jak Mieczu - bo tak jest w projekcie robionym przez doświadczonego architekta i w wykonaniu nadzorowanym przez jeszcze bardziej doświadczonego kierownika. A jak będzie wiało po nogach, zapcham szmatami :lol: :lol:

mieczotronix
07-09-2004, 17:24
ja mam dwie zetki właśnie takie
jedną do spiżarni, ale tam to chcę żeby było zimno
i jedną do kotłowni, ale kocioł jest z zamkniętą komorą, więc tamtą pewnie zatkam starym kotem

07-09-2004, 17:40
czy napewno wlot na zewnątrz ma być nizej niz wylot w kotlowni ?

Moim zdaniem powinno być odwrotnie.
Jeżlei Zetka ma służyć do nawiewu powietrza, to powinna na zewnątrz być wyprowadzona ok. 2m nad powierzchnią terenu (powietrze nawiewane jest czystrze), a w kotlowni wyprowadzone nad posadzką (30 cm).
W przyapdku wywiewu z kotłowni, odbywa się to kanałem wentylacyjnym murowanym lub również Zetką z kratką umieszczoną pod stropem pomieszczenia.

1950
07-09-2004, 20:29
i właśnie tak, jak pisze Falkon i inni, a nie tak jak pisze Dave, niestety taka zetka to błąd i dziwię się że kominiarz odebrał taką kotłownię

GAZOBETON
07-09-2004, 22:14
Nie jestem pewny, ale gdzieś słyszałem, że to czy w kotłowni wlot powietrza na dole czy na górze, to zależy jakim gazem palimy, tzn. jeśli gaz ziemny, to wlot na dole, jeśli propan to na górze i zależne jest to od ciężaru tych gazów - ziemny lżejszy niż powietrze, propan cięższy. Ale możliwe, że plotę głupoty. Może jakiś ekspert to wyjaśni.

Pozdrawiam
Gazobeton

Metal
08-09-2004, 07:24
Może ekspert to ja nie jestem, ale wiem tyle (od kominiarza, fachowca z gaspolu i projektanta instalacji wewnętrznej). Mam kocioł z zamkniętą komorą, na propan i nawiew ma być maksymalnie 30 cm nad podłogą, kanałem poziomym. Propan jest cięższy od powietrza, więc w razie nieszczelności instalacji będzie się zbierał na podłodze i tym kanałem wyleci sobie na zewnątrz. Mozna tu zastosować Z-kę ale w poziomie, lub na zewnątrz niżej, ale ponad terenem. Dla układu wentylacji jest to nawiew, a dla ewentualnego propanu luzem - wywiew, albo lepiej wypływ. Taka Z-ka zabezpiecza, przed bezpośrednimi podmuchami wiatru i mniej przenosi dźwięki, niż kanał prosty.
Dla mnie taka teoria ma sens i trzyma się kupy.
Kiedyś na forum już prowadziłem żywą dyskusję na ten temat, ale nie pamiętam z kim.

xavi
08-09-2004, 08:27
Zetka ma mieć na zewnątrz wlot wysoko, a wylot wewnątrz nisko - to jest pewne!!
U mnie jest z rury kanalizacyjnej szarej fi100.

Dave
08-09-2004, 08:41
Postawcie sobie pytanie zasadnicze - po co jest Z w scianie zewnetrznej ? Ano nie po to zeby wentylowac pomieszczenie (od tego sa kanaly wentylacyjne) ale od tego zeby dostarczyc powietrza spalanego przez kociol i wylatujacego przez komin. A jesli tak to ma ona dostarczyc powietrze w trakcie spalania kotla a nie przez caly czas wyziebiajac pomieszczenie. Jesli Z bedzie taka jak opisalem w sytuacji gdy kociol bedzie wylaczony nie bedzie ruchu powietrza i pomieszczenie nie bedzie sie wychladzac. Gdy kociol zacznie pracowac i wytworzy sie podcisnienie powietrze zostanie zassane przez Z-ke. Jesli zrobicie odwrtonie - powietrze caly czas bedzie cyrkulowac i to raczej z wewnatrz (cieple) na zewnatrz wytwarzajac podcisnienie w kotlowni i dodatkowo ja wychladzajac. To wtedy juz lepiej zalozyc kratke na przestrzal bez zadnego Z - bedzie mniejsze wychlodzenie a efekt podobny... Prosze mi wskazac jakie zagrozenia widzicie w Z takiej jaka ja proponuje ?
Zreszta poczytajcie sami http://www.instalator.pl/archi/mi6(10)/73.html otwor nawiewny ma byc w scianie zewnetrznej max. 30cm nad podloga kotlowni. To jak zrobic Z w waszym wykonaniu (wewnatrz jeszcze nizej) ?

D.

Dave
08-09-2004, 09:07
Przejrzalem duzo matrialow w sieci dotyczacych kanalu zetowego i wyglada na to ze Z o ktorej mowicie (wewnatrz nisko na zewnatrz wysoko) ma zastosowanie w przypadku kotlowni w piwnicy. W kotlowniach ponad poziomem terenu w ogole nie stosuje sie Z a jedynie dziure w scianie na przestrzal.

D.

Magdalenka
08-09-2004, 09:31
słuchajcie... to naprawdę zaczyna być mało śmieszne :D :D
w połowie miesiąca facet ociepla mi budynek a ja nadal mam mętlik w głowie jak mu to magiczne Z kazać zainstalować !!!
może jakiś kominiarz by nam pomógł !!!!!!!! :o

xavi
08-09-2004, 09:49
Więc wynika jasno, że czy to będzie piwnica czy parter czy nawet piętro to kanał Z będzie spełniał swą rolę przy zachowaniu wymogów podanych wyżej:

Zetka ma mieć na zewnątrz wlot wysoko, a wylot wewnątrz nisko

mieczotronix
08-09-2004, 09:53
W kotlowniach ponad poziomem terenu w ogole nie stosuje sie Z a jedynie dziure w scianie na przestrzal.

W innych postach tu na forum napisali, że przez dziurę na przestrzał do dopiero wieje. Dlatego robi się tą zetkę, żeby troche zawiewy ograniczyć.

arzesz
08-09-2004, 11:32
Zreszta poczytajcie sami http://www.instalator.pl/archi/mi6(10)/73.html otwor nawiewny ma byc w scianie zewnetrznej max. 30cm nad podloga kotlowni.
D.

Moim zdaniem w tym artykule jest błąd - powinno być " w ścianie wewnętrznej".

Gość z Jaworowej
08-09-2004, 15:56
Ja to też żaden ekspert czy fachowiec, ale przynajmniej nie teoretyk, lecz praktyk. I spróbujcie mi zaufać: ZETKA NA ZEWNĄTRZ WYSOKO, W KOTŁOWNI NISKO. Jak ktoś się martwi, że mu w ten sposób będzie wychładzać pomieszczenie, to odpowiadam: ciepłe powietrze unosi sie do góry, więc i tak więcej ciepłego powietrz ucieknie przez normalne kratki wentylacyjne do komina, niz przez otwór zetki umieszczony trochę nad podłogą !!!
Poza tym wlot umieszczony nisko gwarantuje, że będzie wentylowane całe pomieszczenie, od dołu (wlot zetki) do góry (wylot w kratce wentylacyjnej). Gdyby wlot zetki był wysoko, to byłby tylko wentylowany sufit :-), a nad podłoga mogłyby się zbierać niebezpieczne gazy z pieców tradycyjnych !!!

08-09-2004, 16:27
Postawcie sobie pytanie zasadnicze - po co jest Z w scianie zewnetrznej ? Ano nie po to zeby wentylowac pomieszczenie (od tego sa kanaly wentylacyjne) ale od tego zeby dostarczyc powietrza spalanego przez kociol i wylatujacego przez komin. A jesli tak to ma ona dostarczyc powietrze w trakcie spalania kotla a nie przez caly czas wyziebiajac pomieszczenie.
Jesli Z bedzie taka jak opisalem w sytuacji gdy kociol bedzie wylaczony nie bedzie ruchu powietrza i pomieszczenie nie bedzie sie wychladzac.
.

No chyba niekoniecznie.
W kotlowni powinna być wentylacja nawiewno-wywiewna, nawiew realizowany jest właśnie Zetką. Powietrze dopływajace tym kanałem ma doprowadzic odpowiednią ilość powietrza do spalania, a także dostarczyć powietrze wentylacyjne do pomieszczenia.
Jeżlei byłoby tak jak piszesz, że nie będzie ruchu powietrza, to moze to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia miekszanców tego domu. Brak wentylacji w pomieszczeniu kotłowni w przypadku przecieków paliwa (np. gazu) moze spowodować nadmierne nagromadzenie się gazu w powietrzu i... przykre konsekwencje.



... Jesli zrobicie odwrtonie - powietrze caly czas bedzie cyrkulowac i to raczej z wewnatrz (cieple) na zewnatrz wytwarzajac podcisnienie w kotlowni i dodatkowo ja wychladzajac.

Bo to powietrze powinno cyrkulować, tylko że w określonym kierunku - nawiew przy posadzce, wywiew pod stropem.
Cyrkulacja o której piszesz (czyli wywiew przez kanał Zetowy) będzie miała miejsce wtedy gdy zamontujesz kratkę Zetki tak jak zaproponowałeś, czyli pod stropem pomieszczenia.



To wtedy juz lepiej zalozyc kratke na przestrzal bez zadnego Z - bedzie mniejsze wychlodzenie a efekt podobny...

Ale żeś się uczepił tego wychłodzenia, wentylację w pomieszczeniu technicznym musisz zapewnić. Jeżlei tego nie zrobisz, to będzie w tym pomieszczeniu ciepło, ale jednocześnie niebezpiecznie.


Prosze mi wskazac jakie zagrozenia widzicie w Z takiej jaka ja proponuje ?
Tak jak powiedziałem wcześniej - brak prawidłowej wentylacji, a przez to np. możliwość nagromadzenia się w kotłowni mieszaniny wybuchowej.

Tomasz M.
08-09-2004, 16:44
Chłopaki (Falkon i inni)!

Przywracacie mi wiarę w istnienie prawdy obiektywnej w budownictwie. :lol: A już zaczynałem się zastanawiać, czy na pewno mam dobrze ułożone dachówki - bo mam "górna na dolną", ale może trzeba jednak odwrotnie, żeby krawędzie przyhamowywały ewentualne prądy zstępujące powietrza? :wink:

AndrzejS
08-09-2004, 17:18
Zetke wymyślono już dawno temu kiedy jeszcze takie kotły nikomu się nie śniły. Zamysłem wynalazcy tego urządzenia było, aby w piwnicach poniżej poziomu była cyrkulacja powietrza od dołu i "nie stało powietrze", a w zimie nic nie przemarzało. I nie ma żadnych obaw, że coś za bardzo się wychłodzi zimą. Rura na przestrzał w poziomie to wywieje i wymrozi zimą.

VPS
08-09-2004, 17:48
W pomieszczeniach w których jest kocioł gazowy, powinien znajdować się niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej, o powierzchni przekroju nie mniejszej niż 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi lub - dla kotłowni zasilanych gazem płynnym - na poziomie posadzki.
http://dom.wp.pl/obrazki/obrazki_mdom/went3_rys_art.jpg
Do kotłowni zlokalizowanych poniżej poziomu terenu (w piwnicy) często doprowadza się powietrze specjalnym przewodem zwanym zetką (bo ma kształt litery Z).
Dopuszcza się również doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni przekroju nie mniejszej jednak niż 200 cm2
http://dom.wp.pl/obrazki/obrazki_mdom/went2_rys_art.jpg

Metal
09-09-2004, 08:21
No i tego sie trzymajmy.

Dodam może, że jeżeli otwór nawiewny na pierwszym obrazku jest od strony, z której najczęściej wieje, to chyba można ograniczyć to wianie poprzez kanal Z, ale poziomy, tzn jego wlot i wylot na tym samym poziomie.
Mam kocioł z zamknięta komorą, na propan i tak planuje zrobic. Są jakieś przeciwwskazania?

Dave
09-09-2004, 09:13
I wlasnie chyba tak jest jak na rysunkach VPS - Z do piwnicy a przelot na parterze. Tez uwazam ze warto zrobic Z zeby nie wialo ale w takich warunkach pozostaje zatem Z poziome. Co ciekawe niektorzy pisza o nawiewie doprowadzonym do samego kotla - moze to jest jakis pomysl - poprawadzic rure z otworu w scianie pod sam kociol ?
Do falcona - w mojej propozycji bedzie wentylacja ! Kanaly wywiewne beda zasysac powietrze i wyciagac je z pomieszczenia na zasadzie grawitacyjnej a z zewnatrz powietrze bedzie zasysane przed podcisnienie. Ale tak jak pisalem jesli kotlownia jest powyzej gruntu to spotkalem sie wylacznie z dzira w scianie bez zadnej Z, co najwyzej mozna zrobic ja w poziomie ?

D.

Zark
09-09-2004, 09:51
Co ciekawe niektorzy pisza o nawiewie doprowadzonym do samego kotla - moze to jest jakis pomysl - poprawadzic rure z otworu w scianie pod sam kociol ?

D.

W związku z powyższym pytaniem i pojawieniem się w tym temacie przedstawiciela?/serwisanta? Vaillant'a VPS chciałbym zapytać, czy jest możliwe wykorzystanie pieca torbo tej firmy w taki sposób, żeby rurę doprowadzającą powietrze do spalania połączyć z Z (lub dziurą w scianie), a rurę spalinową do komina (z wkładem), który już mam. Myslę, że może w ten sposób mniej wychłodzę kotłownię (i pralnię jednocześnie). Dodam, że zastosowanie typowego torbo w moim przypadku nie jest możliwe, bo w bliskiej odległości znajduje sie okno sąsiadującego pokoju. Ponadto kotłownia jest na piętrze.
Czy pozostać lepiej przy piecu z otwarta komorą spalania i typową Z-ką?

09-09-2004, 10:15
...Do falcona - w mojej propozycji bedzie wentylacja ! Kanaly wywiewne beda zasysac powietrze i wyciagac je z pomieszczenia na zasadzie grawitacyjnej a z zewnatrz powietrze bedzie zasysane przed podcisnienie. ...

Trochę niezrozumienia wkarada się w naszą dyskusje, ja odnoszę się głównie do Twoich słów "Dlatego robi sie wlasnie na odwrot - na zewnatrz nisko, wewnatrz wysoko". Oczytuję to tak, że uważasz że nawiew do pomieszczenia powinien być umieszczony pod stropem. A powinno być tak jak narysował VPS - wlot powietrza z dołu pomieszczenia, wylot z góry.
Jeżeli posadzka w kotłowni jest powyzej poziomu gruntu to oczywistym jest, że pionowej Zetki nikt nie bedzie robił, bo jak miałby taką zrobić? Zszedłby albo pod posadzkę piwnicy, albo tak jak Ty sugerujesz w zacytowanym przeze mnie zdaniu, czyli że Zetka byłaby odwrócona - tzn. wlot na zewnatrz nisko (nad terenem), a wylot w pomieszczeniu wysoko (pod stropem), a to jest moim zdaniem błąd.

Dave
09-09-2004, 10:40
Falcon - blad bylby zapewne ze wzgledu na to ze powietrze wchodziloby wysoko i wychodzilo wysoko nie wentylujac dolu pomieszczenia. Ale wentylacja by byla na pewno w gornej czesci pomieszczenia. Myslac jeszcze nad tym to mozna by zrobic taka Z ze wlot w pomieszczeniu bylby nisko wentylujac cale pomieszczenie od dolu a wlot z zewnatrz jeszcze nizej - w postaci Z. O ile na zewnatrz nie byloby przeszkod i sa ku temu warunki to mogloby to byc tez ciekawe rozwiazanie oslaniajace przed dzialaniem wiatru.

D.

damiang
09-09-2004, 15:48
chciałbym zapytać, czy jest możliwe wykorzystanie pieca torbo tej firmy w taki sposób, żeby rurę doprowadzającą powietrze do spalania połączyć z Z (lub dziurą w scianie), a rurę spalinową do komina (z wkładem), który już mam.

Z tego co czytałem materiały Vaillanta to jest możliwe i nazywa się układ dwuprzewodowy. Jak to się sprawdza w praktyce i ile kosztuje będę pewnie wiedział za jakiś miesiąc...

VPS
09-09-2004, 20:04
chciałbym zapytać, czy jest możliwe wykorzystanie pieca torbo tej firmy w taki sposób, żeby rurę doprowadzającą powietrze do spalania połączyć z Z (lub dziurą w scianie)
Jest to możliwe stosując system rozdzielczy. Zobacz tu (http://pl.vaillant.com/mod/netmedia_pdf/data/cennik%2023.08.2004v2004.08.13_net.pdf) str 43 i 44


a rurę spalinową do komina (z wkładem), który już mam.

Tu może być problem. Kocioł turbo musi mieć szczelny wkład kominowy na uszczelki. Nie można podłączyć do zwykłego wkładu z nierdzewki.
Napisałeś że masz kotłownie na piętrze.
Podaj proszę ile wynosi długość komina od kotła do wylotu nad dachem? Długość ta jest bardzo istotna przy kotle z otwartą komorą spalania.

Zark
10-09-2004, 21:18
Witam raz jeszcze.
VPS - dzięki za materiały firmowe. Rzeczywiście o czymś takim myślałem.
Wkład kominowy z kwasówki ma szerokość 180mm. Wysokość komina od poziomu podłogi w kotłowni wynosi jakieś min. 6 - 7m - nawet dokładnie nie mierzyłem (a dom kupiłem w stanie surowym). Nad kotłownią mam jeszcze jeden poziom - poddasze, a tam pokoik; kalenica jest więc jeszcze jakiś min. metr ponad sufitem).
Czy można więc potraktować wkład jak ów szacht, w którym należy umieścić rurę spalinową kotła turbo?
Dodam jeszcze, że piec byłby oddalony od ściany zewn. na odległość ok 2m. Czy w związku z tym rura doprowadzająca powietrze może być taka długa, czy nie obniży to sprawności pieca? Czy jednak lepiej potraktować kwasówkę (jak zwróciłeś uwagę - nieszczelną) jako rurę napowietrzającą?
VPS, jeśli możesz, daj znać na priva, czy znasz kogoś, kto mógły mi to wykonać (z okolic W-wy, na wschód od Wisły). Trochę pilne, bo na dniach mój hydraulik ma zamówić piec.
Pozdrawiam, Zark.

VPS
11-09-2004, 06:36
Czy można więc potraktować wkład jak ów szacht, w którym należy umieścić rurę spalinową kotła turbo?

Oczywiście że tak. Masz trzy rozwiązania.
1. 80/80 podłączenie przewodu spalinowego fi 80 w szachcie, pobór powietrza szachtem z zewnątrz.
2. 80/80 podłączenie przewodu spalinowego fi 80 w szachcie, pobór powietrza zza ściany.
3. 80/125 podłączenie przewodu powietrzno-spalinowego współosiowego do komina następnie przewód spalinowy fi 80 w szachcie i pobór powietrza z szachtu.
TUTAJ (http://pl.vaillant.com/mod/netmedia_pdf/data/cennik%2023.08.2004v2004.08.13_net.pdf) str 43,44 i 45 masz podane z jakich elementów musi się składać cały system i podane są dopuszczalne długości.
Nie mogę nikogo polecić ponieważ nikogo nie znam z Twoich stron.
Jak masz instalatora to zapewne sobie poradzi nie jest to trudne.

izz
11-09-2004, 10:35
Pytanie do VPS

jestem przed "stawianiem" kominów z cegły pełnej/klinkieru.
Dom z poddaszem uzytkowym ok 400 m.kw.
W projekcie mam kanał do pieca gazowego o wymiarze 15x15 do kominka 15 x 20.Jakie będą "najbezpieczniejsze" wymiary obu kanałów
z założeniem ,że nie jestem zdecydowany na konkretny system pieca gazowego ?

Zark
11-09-2004, 12:22
VPS - dzięki raz jeszcze.
damiang - ciekawy jestem Twych wyliczeń, może masz choć wstępny kosztorys(?). Mnie wychodzi, że system 80/125 (jeśli spoglądałeś na strony podane przez VPS) będzie w moim przypadku najdroższy.
izz - sorki, że trochę się rozmywa istota Twego głównego pytania, ale w zasadzie wszystko zaczęło się od przemyślenia jak ta Z-ka ma wyglądać a, jak to zwykle bywa, im głębiej wchodzi się w temat, tym więcej pytań.
Narazie jestem na etepie wyboru opcji:
1. turbo z innowacjami, czy
2. klasyczny piec z otwartą komorą spalania. (cena!!??)
Wracając jednak do Z-ki i opcji 2, to w przypadku mojej kotłowni na piętrze, czy wlot z zewnątrz powinien być wyżej, czy niżej od wlotu wewnątrz pomieszczenia (bo mam takie warunki) tak jak sugeruje Dave:


Myslac jeszcze nad tym to mozna by zrobic taka Z ze wlot w pomieszczeniu bylby nisko wentylujac cale pomieszczenie od dolu a wlot z zewnatrz jeszcze nizej - w postaci Z. O ile na zewnatrz nie byloby przeszkod i sa ku temu warunki to mogloby to byc tez ciekawe rozwiazanie oslaniajace przed dzialaniem wiatru.

Czy ma ktoś tak?

VPS
11-09-2004, 15:51
jestem przed "stawianiem" kominów z cegły pełnej/klinkieru.
Dom z poddaszem uzytkowym ok 400 m.kw.
W projekcie mam kanał do pieca gazowego o wymiarze 15x15 do kominka 15 x 20.
Jakie będą "najbezpieczniejsze" wymiary obu kanałów
z założeniem ,że nie jestem zdecydowany na konkretny system pieca gazowego ?
15x15 jest bezpiecznym wymiarem jeśli chodzi o kocioł gazowy.
Przykładowo kocioł stojący dwustopniowy o mocy 40kW (sądzę że taka moc nie będzie potrzebna?) ma przyłącze spalinowe 150mm
Co do kominka nie wiem niech ktoś inny doradzi. Obecnie u klienta stawiają do kominka komin systemowy Schiedl i jest okrągły 200mm.

JMaciek
12-09-2004, 23:14
...niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej, o powierzchni przekroju nie mniejszej niż 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi lub - dla kotłowni zasilanych gazem płynnym - na poziomie posadzki.
Czy brak zetki na poziomie posadzki (posiadam "klasyczną" zetkę) jest przeszkodą przy uruchomieniu (i wypełnieniu karty pierwszego uruchomienia) kotła z otwartą komorą spalania zasilanego propanem z butli?
Na ile taką przeszkodą jest także brak wysokiego progu na wejściu do kotłowni (czy wymóg ten ma jakieś odbicie w przepisach prawa)?

Pozdrawiam,
Maciek Jot

Patos
19-04-2007, 05:24
Czy zmieniły się przepisy co do kanału zetowego, gdy piec jest kondesat lub turbo, czy trzeba tą zetkę w takim przypadku stosować?

lider67
03-06-2007, 18:19
Olejcie te ZET-ki kupcie kotły TURBO rurę spalinowo/doprowadzającą przez ścianę i kłopot z głowy.Korzyści:
nie ma mowy o wychładzaniu pomieszczenia np.pralnio-kotłowni u mnie jest ok 25st bowiem stoi tam również zasobnik 120l
nie ma potrzeby kosztownego montażu rury kwasowej ponad komin koszt jakieś 900zł z kolanami
wolny przez to kanał można wykorzystać do innych celów
teoretycznie lepszy-sprawniejszy piec,gaz tańszy nie będzie
przez Zetki zapier... do domu robale... :evil:
piec Viesmana droższy o 800 zł czyli 100 mam na piwko :D
czy Cię przekonałem? siebie napewno tak po 1 sezonie jest baardzo OK :)

Barbossa
03-06-2007, 18:39
jakaś trauma?

Wosto
27-01-2008, 09:16
Witam.
Czy wylot zetki w kotłowni (poniżej poziomu gruntu na zewnątrz) musi być w bezpośrednim sąsiedztwie pieca na pelety/ekogroszek czy wystarczy, że będzie w tym samym pomieszczeniu. Jeśli musi być przy piecu, musiałbym prowadzić taką rurę "po skosie" bo nad piecem mam okno w piwnicy...
Drugie pytanie - czy część pionowa zetki (rura PCV fi 160) powinna znajdować się przede wszystkim w warstwie ocieplenia (ściana z bloczków 24 cm + 8 cm styropianu, więc musiałbym usunąć 8 cm ocieplenia i wykuć ścianę na ok.8 cm od strony zewnętrznej) czy też powinienem "wejść" z rurą do środka i prowadzić ją wykuwając 16 cm ściany od wewnątrz?
Pozdrawiam.

stiff
28-01-2008, 10:41
http://img295.imageshack.us/img295/9540/41747036mp1.png