PDA

Zobacz pełną wersję : Hydrozagadka dla zaawansowanych



Jarek.P
05-01-2016, 09:07
Panowie hydraulicznie doświadczeni, pomóżcie, bo problem mi się pojawił z gatunku takich, w którym ewidentnie siły nieczyste mają udział.

Jest tak: duży, 11piętrowy biurowiec, budynek nowoczesny, częściowo zautomatyzowany, własne pompy wody i te sprawy. W budynku nie ma centralnego grzania CWU, każdy węzeł sanitarny ma własne małe, montowane podumywalkowo bojlery. Takich bojlerów, identycznie podłączanych jest w całym budynku pewnie ze setka. I wszystkie działają bez zarzutu. Wszystkie, prócz jednego.

Ten jeden, regularnie we wczesnych godzinach porannych zaczyna wpadać w bardzo gwałtowne oscylacje, w wyniku których jego zawór bezpieczeństwa gwałtownymi strzałami wyrzuca z siebie wodę. "Strzały" są tak silne, że pierwszy zawór się od nich rozpadł, drugi (wyposażony już w rurę odprowadzającą wyrzucaną wodę, taki normalny wężyk, jak do spuszczania wina) wyrywał tą rurkę z kielicha, w który była wsunięta, kolejny, trzeci już zawór bezpieczeństwa znów się rozpadł i to w ciągu doby od zainstalowania. Sam bojler też został wymieniony na nowy, jest to samo. te "strzały" to nie jest statyczne duże ciśnienie, bo to by nam spowodowało powódź, a raczej uderzenia ciśnienia, krótkie i mocne. Kolega nie mogący spać i bardzo wcześnie przychodzący do pracy, który widział zjawisko naocznie mówi, że instalacja głośno terkocze, a woda z zaworu sika krótkimi, ale silnymi impulsami.

Żeby było ciekawiej, rzecz nie dzieje się zawsze, ma charakter dość losowy, czasem i przez kilka tygodni jest spokój, po czym zaczyna się sprawa dziać dzień po dniu co rano. Rzecz od biedy możliwa jest do powiązania z budzeniem się biurowca do życia, choć jest to jeszcze przed główną falą pracowników, więc raczej bym tu podejrzewał jakiś inteligentny sterownik na pompach, który je przełącza na wyższy bieg przewidując zwiększone zapotrzebowanie wody. Ale ważna sprawa: do tego samego pionu w łazience obok (kibelek "damski" i "męski") jest podłączona bliźniacza instalacja z identycznym bojlerem i tam jest ok.

Bojler jak pisałem był wymieniany, zawór był wymieniany już trzykrotnie, co tu jeszcze może być winne? Czy może to być kwestia mechanicznego rezonansu, który tak bardzo silnie się objawia?

Jastrząb
05-01-2016, 10:37
Jesli dzieje sie to lokalnie w jednym miejscu, to zrodlo problemu musi byc tez dosyc lokalnie. Nie bedzie to pompa 2 pietra nizej, bo wtedy wiecej bojlerow by szalał.
Szukałbym w najblizszej okolicy urzadzen ktore moge to powodowac, kazdego urzadzenia ktore powoduje miane cisnienia wody w instalacji.

Jarek.P
05-01-2016, 13:03
Ale kurcze, tam nic nie ma. Na tym samym odgałęzieniu od pionu są jeszcze dwie spłuczki (działają sprawnie, na 100% nie ma żadnej korelacji między zjawiskiem, a ich uruchamianiem, rzecz się zresztą dzieje zwykle kiedy nikogo jeszcze nie ma w firmie) oraz kran czerpalny, taki "do szlaucha", zainstalowany wewnątrz łazienki (żeby sprzątaczka miała gdzie wiadro napełniać) i też zwykle nieużywany. Inne odgałęzienia tegoż pionu, nawet położone tuż obok i na tej samej wysokości (druga łazienka, kuchnia) mimo podobnego wyposażenia (tego samego typu bojler) pracują ok.

Jedyna różnica między tymi odgałęzieniami to fakt, że w tym felernym, do tego samego syfonu, do którego jest podłączona rurka spustowa zaworu bezpieczeństwa jest jeszcze podpięta rura zbierająca wodę ze skraplaczy klimatyzacji w całym naszym biurze. Dodatkowo rura ta jest zrobiona dość nieszczęśliwie, spadek ma w drugą stronę, co powoduje, że zwykle stoi w niej woda i być może ujście tego zaworu bezpieczeństwa (podpięte w tym samym punkcie) też przez to jest zwykle zalane wodą. Pojutrze spróbujemy tą rurkę zdemontować i na jakiś czas postawimy tam wiadro, albo wręcz podepniemy ją prowizorycznie gdzie indziej (choćby do kibla), niemniej dość wydumane mi się to wydaje, dla mnie nienormalny jest już sam fakt tak gwałtownych skoków ciśnienia. nie podejrzewam pomp o to, bo jak piszesz, wtedy powodzie byłyby w całym budynku, tylko jak pisałem wyżej, jakiś rezonans mechaniczny. Coś, co powoduje czasem silny warkot w rurach, u nas skutkuje aż wybijaniem zaworu?

Jastrząb
05-01-2016, 14:47
Ale kurcze, tam nic nie ma. No to moze faktycznie egzorcysta zeby złe pogonić z rur? ;-)

small7
10-01-2016, 11:21
Ale takie zachowanie moze wskazywac na zapowietrzenie instalacji.

Jarek.P
10-01-2016, 12:04
Ale CWU??? Bez szans moim zdaniem.

small7
11-01-2016, 11:52
Ale CWU??? Bez szans moim zdaniem.
a jaka temperatura ustawiona na termostacie, może ktoś lubi gorącą wodę i ustawia prawie na max. termostat, miałem tak ostatnio na obiekcie, że ktoś podkręcił prawie na max. woda się zagotowała i powstało tyle powietrza, że niemal kran urwało.

Jarek.P
11-01-2016, 13:02
Jak się woda gotowała, to chyba terrmostat był do wymiany? U nas w każdym razie termostat jest w połowie. Też go podejrzewaliśmy i dlatego cały bojler został wymieniony na nowy, ale z nowym jest to samo.

stam222
11-01-2016, 13:35
A sprawdzałeś może jak jest z podłączeniem wody a raczej z rozprowadzeniem? Może tutaj ktoś jakiegoś babola odwalił? Jakieś dziwne redukcje/obejścia. Z drugiej strony jeżeli w projekcie jest OK, tylko hydraulik któremu np. zbrakło materiału zrobił coś nie tak to się nigdy tego nie dowiesz.
Nie wiem, gdybam tylko...

Jarek.P
11-01-2016, 15:01
Z punktu widzenia tego biurowca (i jego służb utrzymaniowych) ja jestem tylko klientem, więc nie mam za bardzo możliwości, ale i nie szukałbym przyczyn aż tak daleko, bo wtedy problem by był chyba nie tylko u nas. Na chwilę obecną podejrzany jest ten syfon ze stojąca wodą na poziomie zaworu, mają to przerobić.

RAPczyn
11-01-2016, 15:29
Jeśli zawór bezpieczeństwa się otwiera to raczej od ciśnienia. Wstawić manometr na trójniku i obserwować co się dzieje.

dembi
11-01-2016, 15:32
To i ja dorzucę swoje trzy grosze.
Otworzenie zaworu bezpieczeństwa występuje przy wzroście ciśnienia ponad dopuszczalne. Czyli na instalacji są skoki ciśnienia (wg mnie).
Czy możesz przed tym pechowym podgrzewaczem zamontować reduktor ciśnienia (nawet odstawiając partyzantkę)?
Być może jest on na obiegu najbardziej niekorzystnym.

stam222
11-01-2016, 16:54
Z punktu widzenia tego biurowca (i jego służb utrzymaniowych) ja jestem tylko klientem, więc nie mam za bardzo możliwości, ale i nie szukałbym przyczyn aż tak daleko, bo wtedy problem by był chyba nie tylko u nas. Na chwilę obecną podejrzany jest ten syfon ze stojąca wodą na poziomie zaworu, mają to przerobić.

Ale syfon to odpływ i to raczej grawitacyjny a zawór bezpieczeństwa to zbyt wysokie ciśnienie i poszedł bym w tę stronę.

Jarek.P
11-01-2016, 18:54
Panowie, tak, pomiar ciśnienia to jest jakaś opcja, spróbuję to zasugerować panom, którzy się nad tym głowią), ale nie zapominajmy, że tu głównym problemem nie jest ciśnienie statyczne, a silne oscylacje, w czasie, gdy to się dzieje, rura głośno warczy.

Syfon jestt podejrzewany, bo to jest jedyna nienormalna części instalacji, inna, niż na innych gałęziach. Syfon jest tak nieszczęśliwie zrobiony, że na jego wylocie do kanalizy też stoi woda (jest lekko pod górę), a tamże jest dołączony wylot zaworu bezpieczeństwa, tym samym jest on cały czas zalany. Może mu to jakoś przeszkadza, nie wiem, osłabia go dajmy na to?

RAPczyn
12-01-2016, 12:38
Możesz jakieś foto wstawić?

Jarek.P
13-01-2016, 10:22
https://lh3.googleusercontent.com/-kjLDXOY03FM/VpYig9YU4zI/AAAAAAAAXts/wXtp8PzQIWY/s912-Ic42/20160113_110023.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-a_HLXJmox8A/VpYig0UGQoI/AAAAAAAAXts/yHSKZ0z6O-Q/s912-Ic42/20160113_110037.jpg

Jak widać, wielkiej filozofii tu nie ma. Plastikowy zawór bezpieczeństwa z podłączonym doń wężykiem odprowadzającym, który pod górę idzie do trójnika zamontowanego na podłączonej do syfonu rury odprowadzającej skropliny z klimatyzacji. Zawór bezpieczeństwa otwiera się z taką siłą, że pierwotnie tylko wklejona silikonem rurka była wypluwana, panowie konserwatorzy więc przymocowali ją taśmą PVC, która też była za słaba, rurka się "rzuca" z taką siłą, że dopiero duct tape wytrzymała.

Nie mam niestety zdjęcia z samego momentu. kiedy zjawisko występuje, to są niestety wczesne godziny poranne, a kolega, który dociera wtedy do pracy odmówił bardzo stanowczo zajmowania się tym problemem. W każdym razie, wg opisu, słychać wtedy głośny terkot i oba wężyki w oplocie oraz ta plastikowa cienka rurka wtedy "chodzą". Swoją drogą... zawór zwrotny zmieniany był już dwa razy, ciekaw jestem kiedy i w jakich okolicznościach zmieniane będą te wężyki w oplocie... :)
Nic, ja tam tylko pracuję. A podłoga jest "ślepa", woda ma gdzie płynąć, więc nawet mi służbowych szpilek zalać nie powinno :lol:

RAPczyn
14-01-2016, 10:39
Po pierwsze - niewolno zmniejszać średnicy wylotu z zaworu bezpieczeństwa - rurka gumiasta do wywalenia.
Po drugie - wylot z zaworu czy też koniec rury z zaworu musi być "w powietrzu" - musi być przestrzeń wolna między wylotem a "kanalizą".
Po trzecie - gdzie tam jest zawór zwrotny, który wymieniali? W trójniki pod zaworem bezpieczeństwa?

Jarek.P
14-01-2016, 18:15
Ten zawór to taki typowy bojlerowy kombinowany zwrotno-bezpieczeństwa, zwrotny jest zapewne w trójniku tak, jak piszesz.

Ale dziwi mnie sam fakt otwierania się tego zaworu. U moich dziadków był bojler (klasyczny okrągły Biawaru) z podobnym (tyle że metalowym) zaworem pod spodem, zawór był wprost nad podłogą i przez 30 lat życia tego bojlera zawór nie zadziałał nigdy. Tu wygląda na to, że zawór puszcza codziennie. Podejrzewałbym termostat i gotowanie wody, gdyby nie to, że bojler panowie wymienili i jest to samo, dwa pod rząd uszkodzone to chyba mało prawdopodobne.