PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja po latach...



sztaja
06-01-2016, 13:29
Witam!
Jestem na etapie projektu domu(160m2 dwa pełne piętra, ogrzewanie gazowe), architekt kazał mi zdecydować na temat wentylacji... i tu zaczęły się schody. WM ? WM + reku? czy tak nie lubiana przez wszystkich nasza kochana wentylacja grawitacyjna... Znam wady i zalety każdego rozwiązania, ale pytanie do posiadających rekuperacje od 5 do 10 lat. Czy po tym czasie zdecydowalibyście się jeszcze raz na taką "wygodę"? Czy czyściliście już gruntownie kanały (droga to usługa?) czy powietrze nadal jest tak niesamowicie czyste i świeże jak w momencie założenia instalacji? jakieś usterki samej centrali? czy jakieś inne problemy?
Mam wielu znajomych co budowali się ładnych pare lat temu i całkiem niedawno posiadają WG i wszystko jest ok, żadnego grzyba, zaduchu itp. wiadomo rozszczelniają okna, wietrzą raz dziennie, nawet nie mają nawiewników w oknach, pukają się w czoło po co wydawać 20tys(tyle mi wycenił Pan instalator za rekuperacje) jak tak też da się żyć i nie jest wcale gorzej....

Dlatego się pytam czy warto było? Będę wdzięczny za pomoc, wszędzie mnie atakuję ten marketing na reku, nie będziesz miał wilgoci, grzyba, Ty i Twoja rodzina będzie zdrowa ohh i ahhh, ale czy po 10 czy nawet więcej latach użytkowania dalej jest tak cudownie z tą wentylacją ?

pozdrawiam :)

rk80
06-01-2016, 19:08
ogrzewanie gazowe?? Radze poczytać o domach energooszczędnych czy pasywnych i przemyśleć wszystko od podstaw żeby nie żałować . Teraz dom można wybudować tak,że koszt ogrzewania w skali roku to śmieszne kwoty. Na znajomych co maja domy z WG nie patrzeć, bo każdy chwali swoje i nie przyzna się do błędów. Nie budować na pokaz tylko dla siebie i to z głowa :)

Liwko
06-01-2016, 19:20
Mój kanał nawiewny po pięciu latach

https://lh3.googleusercontent.com/-gf52SkGLoGo/VC2OUYy3q2I/AAAAAAAAAwM/H98uNmNosRw/s640-Ic42/SAM_1658.JPG

Jest tak czysty jakby był wczoraj zakładany.
Czy bym zakładał? Zdecydowanie tak! Czy za 20tyś? Zdecydowanie nie!

sztaja
06-01-2016, 19:44
ogrzewanie gazowe?? Radze poczytać o domach energooszczędnych czy pasywnych i przemyśleć wszystko od podstaw żeby nie żałować . Teraz dom można wybudować tak,że koszt ogrzewania w skali roku to śmieszne kwoty. Na znajomych co maja domy z WG nie patrzeć, bo każdy chwali swoje i nie przyzna się do błędów. Nie budować na pokaz tylko dla siebie i to z głowa :)


a gaz ziemny to aż taki zły pomysł? żeby były aż tak śmieszne kwoty trzeba stosować drogie rozwiązania,pewnie pomy ciepła, solary itp. na wszystko to mi kasy braknie

sztaja
06-01-2016, 19:45
Mój kanał nawiewny po pięciu latach

https://lh3.googleusercontent.com/-gf52SkGLoGo/VC2OUYy3q2I/AAAAAAAAAwM/H98uNmNosRw/s640-Ic42/SAM_1658.JPG

Jest tak czysty jakby był wczoraj zakładany.
Czy bym zakładał? Zdecydowanie tak! Czy za 20tyś? Zdecydowanie nie!

zaskoczyłeś mnie z tymi kanałąmi, super! cenowo drogo, ale byłem już w kilku firmach i tyle koszą.... okolice Warszawy

imrahil
06-01-2016, 20:29
kup rekuperator, skrzynki i kanały, zrób wg zakupionego projektu własnoręcznie. to nic trudnego, szczególnie jeśli zaplanujesz to przed SSO i zostawisz odpowiednie przepusty

rk80
06-01-2016, 20:34
a gaz ziemny to aż taki zły pomysł? żeby były aż tak śmieszne kwoty trzeba stosować drogie rozwiązania,pewnie pomy ciepła, solary itp. na wszystko to mi kasy braknie

Ja tylko proponuje zapoznać się z dostępnymi rozwiazaniami, to bardzo zły pomysł ograniczać pewne wybory już na wstępie projektu domu. Ale o tym przekona się Pan po wybudowaniu i ewentualnych przeróbkach, na które pójda dodatkowe pieniadze.
Mówi sie,że dopiero trzeci wybudowany dom jest idealny, ciekawe dlaczego...

Wojtek_Wisznia Mała
06-01-2016, 22:04
Jeżeli masz dostęp do gaz ziemnego to będzie to optymalny wybór - cena (instalacji i użytkowania, wygoda, ekologia - głównie mam tu na myśli brak dymienia sobie i sąsiadom prosto w płuca).
Polecam wentylację z rekuperacją:
- o każdej porze więcej świeżego powietrza - grawitacyjna w ciepłe i bezwietrzne dni praktycznie nie działa
- możliwość filtrowania powietrza nawiewanego - ja mam w domu dwoje alergików (żona i syn), na nawiewie mam filtr klasy F7 (mój rekuperator pozwala na stosowanie filtrów od G4 do F7), który zatrzymuje znaczną część alergenów. Dom otoczony łąkami, a rodzinka lżej znosi sezon pylenia bo przez ponad połowę doby mają wytchnienie.
- użytkuję rekuperację od 3 lat więc nie udowodnię czystości kanałów

homecactus
07-01-2016, 08:29
Też użytkuję krótko (2 lata) i na pewno bym to powtórzył.
WM z reku to komfort.

piotrek0m
07-01-2016, 08:56
Domyślam się, że trudno jest policzyć bilans kosztów w stosunku do późniejszych zysków, uwzględniając też koszty konserwacji i zużycia prądu. Raczej będzie pewne, że firmy produkujące rekuperację "naginają" wyliczenia pod swoje oczekiwania handlowe... na pewno osoby posiadające rekuperację patrzą przez swój pryzmat i "uzasadniają" swój wybór. W psychologii nazywa się to dysonans poznawczy - mam rekuperację, słyszę od znajomego, że w rurach gromadzą się szkodliwe grzyby - wpadam w nieprzyjemny stan dla zredukowania którego podważam twierdzenie wyszukując argumenty na poparcie moich przekonań. Dlatego też posiadacze rekuperacji zawsze będą pozytywnie uzasadniać swój wybór ...

manix76
07-01-2016, 09:09
W kanałach wentylacji grawitacyjnej myślisz że nie gromadzą się szkodliwe grzyby.....?

Mam WM od niespełna roku i zdecydowanie jestem na tak.

Liwko
07-01-2016, 09:16
W wentylacji mechanicznej grzyby??? Buahaha :lol2:

LUP123
07-01-2016, 17:31
, na nawiewie mam filtr klasy F7 (mój rekuperator pozwala na stosowanie filtrów od G4 do F7), który zatrzymuje znaczną część alergenów.

Alergeny to 1 ale przy "okazji" - PM 2,5 i PM 10 ... to 2. Okolice Krakowa..... :).

Też polecam, po ponad roku. Tylko teraz bym pewnie nieco słabszy reku brał, bo i tak pompuje głównie na minimum ( 50 - 70 m3) a wystarcza.

sztaja
07-01-2016, 19:16
Jeżeli masz dostęp do gaz ziemnego to będzie to optymalny wybór - cena (instalacji i użytkowania, wygoda, ekologia - głównie mam tu na myśli brak dymienia sobie i sąsiadom prosto w płuca).
Polecam wentylację z rekuperacją:
- o każdej porze więcej świeżego powietrza - grawitacyjna w ciepłe i bezwietrzne dni praktycznie nie działa
- możliwość filtrowania powietrza nawiewanego - ja mam w domu dwoje alergików (żona i syn), na nawiewie mam filtr klasy F7 (mój rekuperator pozwala na stosowanie filtrów od G4 do F7), który zatrzymuje znaczną część alergenów. Dom otoczony łąkami, a rodzinka lżej znosi sezon pylenia bo przez ponad połowę doby mają wytchnienie.
- użytkuję rekuperację od 3 lat więc nie udowodnię czystości kanałów

Też mi się wydaję że piec gazowy kondensacyjny to dobry wybór jak mam nitke w ulicy, może i mam jeszcze zaściankowe myślenie ale chyba szkoda mi kasy i nerwów związanych z innowacyjnością nowoczesnych rozwiązań grzewczych...
Widzę, że prawie wszyscy polecają reku na forum, tylko dziwi mnie że 85% nowo budowanych domów nadal posiada WG... :o aż tak nasz naród kocha "zepsute" zawilgocone powietrze?

Wojtek_Wisznia Mała
07-01-2016, 20:33
.....Widzę, że prawie wszyscy polecają reku na forum, tylko dziwi mnie że 85% nowo budowanych domów nadal posiada WG... :o aż tak nasz naród kocha "zepsute" zawilgocone powietrze?

Naród kocha CCC (cena czyni cuda :D). Dla większości ludzi liczy się tylko cena - nieważne czy kupują kiełbasę czy dom. I zupełnie ignorują fakt, że ceny, które porównują zwykle dotyczą zupełnie różnych produktów, które tylko tak samo się nazywają.
Nie jest też i tak, że wentylacja grawitacyjna = powietrze zatęchłe jak w starej piwnicy. Tu minusem jest po prostu brak możliwości sterowania - czasami działa za mocno, czasami wcale i czasami w sam raz.

Moim zdaniem przy rekuperacji w dyskusji za bardzo patrzy się na część ekonomiczną, czyli odzysk ciepła (ile mi zostanie w kieszeni). Odzysk ciepła jest naturalnym, dalszym rozwinięciem wentylacji mechanicznej. Najważniejszą cechą wentylacji jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, czyli komfort użytkowania domu. I nawet gdyby to było droższe od użytkowania wentylacji grawitacyjnej to i tak bym ją zastosował.

AAAA wcześniej zapomniałem napisać o jeszcze jednym argumencie za WM - luzik z komarami w sezonie ;)

@LUP123: Dobrze mieć urządzenie, które nie musi pracować na maksymalnej wydajności - pracuje wtedy ciszej i z większą sprawnością odzysku (oczywiście tu też jest granica - gdy powietrze przepływa zbyt wolno w wymienniku to przepływ z turbulentnego przechodzi w laminarny i też spada wydajność)

@piotrek0m: Poniekąd masz rację, że każdy chwali swoje. Pamiętaj jednak, że to działa w obie strony - Ci, którzy pozostali przy grawitacyjnej wentylacji też nie chcą przyznać, że dość często towarzyszy im w domu zaduszek:D

surgi22
07-01-2016, 21:21
Sądzę że dla znacznej większości osób budujących barierą dla wyboru WM ( z reku czy bez ) lub WG była cena . Firmowe rozwiązania tanie nie są, samorobów zdolnych i chętnych do zrobienia samodzielnie WM czy reku niewielu. Ponadto WM nie widać , a kominek obłożony kamieniem czy super kafle w kuchni czy łazience tak - będzie się można pochwalić przed znajomymi.

noc
07-01-2016, 21:34
Dlaczego uparłeś się na instalatorów z okolicy W-wy?
Taką robotę w 2-3 dni może wykonać firma z daleka. Na telefon, e-mail załatwisz wszystko; projekt, umowę, itp.
Dwóch ludzi przyjechać może np. z Częstochowy (jest tam parę przyzwoitych firm) i złożą Ci to mieszkając 1-2 noce w hotelu.
Oczywiście jeśli sam nie chcesz się tym zajmować. Bo wykonanie banalnie proste. W parę tygodni złożysz to po pracy, mając nieco pomocy od kogoś bliskiego. Projekt za parę PLN zrobi Ci ktoś z forum, jeśli się obawiasz za to zabrać.

Aha, WM+reku użytkuję co prawda dopiero 3 lata ale zdecydowanie tak dla WM.
Nas kosztowało to bodajże ok.12 kzl, robocizna+materiały łącznie z reku Renovent Excellent Large. Dzisiaj mając więcej czasu, zmontowałbym to sam, parę tysi w kieszeni.

Jarszcz
08-01-2016, 12:24
Dlaczego uparłeś się na instalatorów z okolicy W-wy?
Taką robotę w 2-3 dni może wykonać firma z daleka. Na telefon, e-mail załatwisz wszystko; projekt, umowę, itp.
Dwóch ludzi przyjechać może np. z Częstochowy (jest tam parę przyzwoitych firm) i złożą Ci to mieszkając 1-2 noce w hotelu.
Oczywiście jeśli sam nie chcesz się tym zajmować. Bo wykonanie banalnie proste. W parę tygodni złożysz to po pracy, mając nieco pomocy od kogoś bliskiego. Projekt za parę PLN zrobi Ci ktoś z forum, jeśli się obawiasz za to zabrać.
Aha, WM+reku użytkuję co prawda dopiero 3 lata ale zdecydowanie tak dla WM.
Nas kosztowało to bodajże ok.12 kzl, robocizna+materiały łącznie z reku Renovent Excellent Large. Dzisiaj mając więcej czasu, zmontowałbym to sam, parę tysi w kieszeni.
Instalatorzy mogą legalnie zrobić instalację na 8% VATu, więc przy instalacji za ~10tys. masz 1,5 tys złotych na robociznę, dołożysz 500 zł i masz fundusz na zatrudnienie ekipy. Jak by nie było zrobią to szybciej i lepiej niż niejeden inwestor, który bawi się w to pierwszy raz, a projekt dorzucą w ramach zakupu i i montażu instalacji.
Co do samej WM, również "za". Jedni mają "samoróbki", inni instalacje za 30 tys, jednak najwazniejsze jest to że jednak jest to WM z rekuperacją, bo różnica w użytkowaniu i komforcie jest znacząca. Wymiana filtra raz na dwa, trzy miesiące to przyjemność, kiedy widzisz ile syfu zostało zatrzymane i nie wpadło do środka.

sztaja
10-01-2016, 08:20
Nie jest też i tak, że wentylacja grawitacyjna = powietrze zatęchłe jak w starej piwnicy. Tu minusem jest po prostu brak możliwości sterowania - czasami działa za mocno, czasami wcale i czasami w sam raz.


Powiem Ci, że wczoraj odwiedziliśmy przyjaciół, mieszkają w nowym domu od 1,5roku. Dopytywałem się jak z tą wentylacją? Odpowiedział że świadomie wybrali WG, liczą się że czasem rozszczelnić trzeba okna, co dzień przewietrzyć sypialnie, ale mimo skorupy, porotherm, gruby styro, 3 szybowe okna, nie mają problemu z wykraplającą się parą wodną na szybach okien czy zaduchem, byłem oceniłem i jest na prawdę OK ! Więc już tym bardziej zrobił mi się mętlik w głowie :sad:

-robert-
10-01-2016, 09:04
Witaj sztaja,

ja jestem na etapie budowy domu i również zdecydowałem się na wykonanie WM z reku. Jednak instalację złożę we własnym zakresie, według wykonanego przez profesjonalistę projektu. Wówczas jej koszt będzie oscylował w granicach 8-10 tys dla domu 190m^2
Zauważ, że powyższa cena jest porównywalna do ceny którą musisz zapłacić za wentylację grawitacyjną (komin(-y), klinkier, może nawiewniki w oknach, to też kosztuje niemało...).
Potwierdzam, że bywam w nowych domach z WG i jest okej, żyje się również komfortowo. Jednak ta perspektywa wpuszczania zimą mroźnego powietrza wprost do domu bardzo mnie zniechęca... no i brak takiej sterowalności jak przy WM.
Zachęcam do WM z prostą jednostką rekuperatora (4-5 tys) bez zbędnych bajerów + samodzielny montaż i rozprowadzenie kanałów no i masz wówczas wentylację na miarę XXI wieku w cenie grawitacji.

rk80
10-01-2016, 13:42
Powiem Ci, że wczoraj odwiedziliśmy przyjaciół, mieszkają w nowym domu od 1,5roku. Dopytywałem się jak z tą wentylacją? Odpowiedział że świadomie wybrali WG, liczą się że czasem rozszczelnić trzeba okna, co dzień przewietrzyć sypialnie, ale mimo skorupy, porotherm, gruby styro, 3 szybowe okna, nie mają problemu z wykraplającą się parą wodną na szybach okien czy zaduchem, byłem oceniłem i jest na prawdę OK ! Więc już tym bardziej zrobił mi się mętlik w głowie :sad:

Mały test zrób, wejdz do ich sypialni jak tylko sie obudza z rana, poczujesz zaduch i takie steżenie co2 ,że cię cofnie od razu :sick: To jest cała kwintesencja WG, wiem bo mam to samo, a nawiewnika nie otworzysz czy okna nie rozszczelnisz na noc bo hałas, zimno lub śmierdzi dymem teraz w zimie. Dlatego sam będę przerabiał u siebie na WM.

noc
10-01-2016, 17:24
W rzeczy samej. WM to doskonała wentylacja o każdej porze i w każdym pomieszczeniu. Bardzo dobry przykład z tą sypialnią. Dodatkowo w kuchni mamy funkcjonujący czujnik jakości powietrza. W razie zadymienia-zaparowania reku wrzuca najwyższy bieg, kuchnia jest wentylowana w szybkim tempie automatycznie. Nie zawracam sobie głowy przewietrzaniem.

bstach
10-01-2016, 22:19
Podpisuję się pod WM. Użytkuję już ponad 2,5 roku - nie budowałem kominów do WG czym zaoszczędziłem trochę kasy na WM. Komfort mieszkania jest moim zdaniem nie porównywalny mimo problemów z zamarzającym reku ale to tylko kwestia odpowiedniego dobrania centrali.

sztaja
12-01-2016, 10:04
Dzieki za porady i zachecenie do REKU, na 95% jestem zdecydowany :D

manix76
13-01-2016, 10:00
Miałem podobną sytuację.Dom z lat 70tych i wszystko z pozoru było ok do momentu termomodernizacji i wymiany okien.
Niby w każdym pomieszczeniu była kratka WG ,wietrzyliśmy dośc często a i tak nie dawaliśmy rady z nadmiarem wilgoci.
Od roku mamy WM i nie żałuje ani jednej złotówki wydanej na nią....

Liwko
13-01-2016, 10:28
Czytając Wasze wypowiedzi, wiem że gdybyśmy teraz budowali dom, zdecydowalibyśmy się na WM + reku. Jednak mamy odmienną sytuację, czyli dom już stoi i zastanawiamy się, czy opłaca się zrobić w domu wielką rewolucję, żeby ją zamontować? Mamy problem z dużą wilgotnością w domu, co świadczy o słabej wymianie powietrza. Zimą ze względu na temperatury nie chcemy zbyt często wietrzyć, co pogłębia problem. Przy większym mrozie pojawia się również problem z dogrzaniem domu. Rozmawialiśmy ze znajomymi i polecili nam http://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/rekuperatory/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ecocomfort.pl% 2Fstrefa-specjalisty%2Frekuperatory%2F). Również mieli problem z wilgotnością i utrzymaniem komfortowej temperatury w domu. Zainteresowali się tematem i trafili do firmy Eco Comfort zajmującej się instalacjami wentylacyjnymi. Doradzono im rozwiązanie w postaci montażu rekuperatora i są zadowoleni z efektów. Myślicie, że montaż takiego urządzenia rozwiąże nasz problem?


Jestem na etapie wyboru projektu domu. Zakupiliśmy działkę o powierzchni 1200 mkw. nie jesteśmy więc ograniczeni powierzchnią. Zastanawiamy się jaka wersja domu jest bardziej ekonomiczna.

Parterowa czy dwupoziomowa? Przede wszystkim chodzi o koszta ogrzewania.


Wykonawcy, których zatrudniliśmy do budowy domu upierają się przy ociepleniu dachu wełną mineralną. Nie jesteśmy znawcami tematu ale nawet w sklepie z asortymentem dla branży budowlanej, sprzedawca zdziwił się, że nie wykorzystujemy pianki PUR.

Czy ktoś mógłby przybliżyć nam te dwie metody, jakie są różnice i co ostatecznie wybrać? Jesteśmy na bieżąco na budowie i staramy się wszelkie działania jeszcze konsultować. Wiadomo jak jest teraz z firmami wykonawczymi... można się zdziwić jak niskiej jakości materiały były użyte.


Witam,

Trafiłam na forum ponieważ szukam rozwiązania problemu, z którym zmagam się w moim mieszkaniu. Znajduje się ono w przedwojennej kamienicy, na parterze, z ekspozycją okien w kierunkach wschodnim i zachodnim. W okresie jesienno-zimowym pojawił się problem z wentylacją zwłaszcza pomieszczenia łazienki i osobnego wc.

W obu pomieszczeniach znajdują się kratki wentylacyjne, niestety odnoszę wrażenie, że są to najzwyklejsze atrapy. Utrzymuje się w nich duża wilgotność mimo otwartych drzwi, ręczniki nie mogą wyschnąć a na dodatek doskwiera zapach stęchlizny.

Mam więc pytanie do eksperta, jak udrożnić lub wesprzeć istniejącą instalację wentylacyjną by poprawić obieg powietrza w tych pomieszczeniach? Czytałam, że pomagają wentylatory wywiewne w takim przypadku (tego typu: http://bit.ly/1O2BZRq (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbit.ly%2F1O2BZRq)) . Pytanie jednak, czy montaż takiego wentylatora w miejsce zwykłych kratek poprawi sytuację? Czy może należy najpierw zatrudnić jakiegoś specjalistę do sprawdzenia drożności komina?

Kompletnie nie wiem co o tym myśleć. Wszystkie posty oprócz pierwszego z dnia 8.01.2016. Wytłumaczysz?

sztaja
16-01-2016, 09:22
krypto reklama? :P

jankes789
21-01-2016, 10:20
Witam, w temacie dużo powiedziane o kosztach wykonania WM....
Jaki są koszty eksploatacji takiej prostej instalacji WM dla domu powiedzmy 139 m2 powierzchni użytkowej?

fotohobby
21-01-2016, 10:35
W moim przypadku 95zł za en.elektryczną i 10zł za filtry.
Na rok.

Liwko
21-01-2016, 10:47
Wentylacji Grawitacyjnej???

Gos**c
21-01-2016, 11:09
Jaki są koszty eksploatacji takiej prostej instalacji WG dla domu powiedzmy 139 m2 powierzchni użytkowej?
Każdy dom ma inne koszty. Kosztem eksploatacji jest większe zużycie energii cieplnej. Najprościej porównać dane w OZC.

piotrek0m
21-01-2016, 11:20
Na pewno odpowiedź będzie trudna, ale procentowo i szacunkowo - na jakie zmniejszenie zużycia energii cieplnej można liczyć? Czy będzie to np 10 %, czy więcej / mniej? Zapytam łopatologicznie, czy jak dziennie potrzebuję 10 m3 gazu na ogrzanie domu, to czy po założeniu rekuperacji zużyję 8 m3 gazu ?!

dwiecegly
21-01-2016, 11:55
Przelicz na cieplowlasciwie.pl ale z odpowiednim dystansem do tego typu kalkulatorów... ale jakis pogląd daje.

fotohobby
21-01-2016, 12:23
Ale przecież pytanie (po edycji) było o koszt eksploatacji WM, wiec już go na cieplowłaściwie.pl nie odsyłajcie...

fotohobby
21-01-2016, 12:36
Na pewno odpowiedź będzie trudna, ale procentowo i szacunkowo - na jakie zmniejszenie zużycia energii cieplnej można liczyć? Czy będzie to np 10 %, czy więcej / mniej? Zapytam łopatologicznie, czy jak dziennie potrzebuję 10 m3 gazu na ogrzanie domu, to czy po założeniu rekuperacji zużyję 8 m3 gazu ?!

Wystarczy sobie policzyć dla przyjętej wymiany powietrza (np 100m3/h) ile kosztuje Cię w trakcie sezonu podgrzanie powietrza z 3 stopni Celsjusza (średnia z okresu grzewczego) i wilgotności 80%, a ile kosztuje podgrzanie powietrza z 18C i wilgotności 25%

Dla mojego domu, ktory na CO zużywa OK 600m3 gazu oszczędność to ok 350zł.
Czyli zapłacę 1300zł, zapłaciłbym 350zł wiecej

Liwko
21-01-2016, 12:39
Ale przecież pytanie (po edycji) było o koszt eksploatacji WM, wiec już go na cieplowłaściwie.pl nie odsyłajcie...

Faktycznie edytował. W takim razie odpowiem.
133m2. Około 100zł rocznie na prąd, plus około 3-4zł rocznie na filtry.

jankes789
21-01-2016, 17:41
Faktycznie edytował. W takim razie odpowiem.
133m2. Około 100zł rocznie na prąd, plus około 3-4zł rocznie na filtry.

To koszt ekloapastacji faktycznie nie duży ....a ile kolega zapłacił za taką rekuperację i wykonanie?

Liwko
21-01-2016, 20:12
To koszt ekloapastacji faktycznie nie duży ....a ile kolega zapłacił za taką rekuperację i wykonanie?

Około 8tyś. Mniej więcej tyle co za grawitacyjną.

forgetit
22-01-2016, 09:39
W moim przypadku 95zł za en.elektryczną i 10zł za filtry.
Na rok.


Faktycznie edytował. W takim razie odpowiem.
133m2. Około 100zł rocznie na prąd, plus około 3-4zł rocznie na filtry.

Można wiedzieć jakie to filtry i jak często wymieniane?

Liwko
22-01-2016, 10:10
Można wiedzieć jakie to filtry i jak często wymieniane?

Wpisz sobie w wyszukiwarkę "owata"
Wymiana przynajmniej cztery razy do roku.

fotohobby
22-01-2016, 13:20
Tkanina filtracyjna G4 z Allegro. 20, czy 15mm
60zl za 1,5 m2, wystarczy na 5-6 lat przy czterech wymianach filtrów w roku.

tyszek666
08-02-2016, 12:55
Witam jestem na etapie fundamentów.

Mam kilka pytań do ludzi co mają albo trochę się znają na rekuperacji.

Jaki jest koszt instalacji grawitacyjnej dla domu o powierzchni użyt 180mkw. Orientacyjnie czy to jest 1000 czy 10000zł.

Pytam bo nie wiem jak działać, czy teraz ściągać kogoś kto ogarnie przeróbkę obecnego planu odnośnie grawitacji na mechanikę z rekuperacją czy można to na spokojnie w późniejszym etapie zrobić.

Piszecie ze koszt wyszedł Wam około 8-10k, za ok 180mkw. Ja dostałem wycenę z jednej firmy z okolic WWA i jest od 17 do 21 brutto,
Dość duża rozbieżność.

Żeby nie zawalać wątku reklamami napiszcie mi proszę namiary NA PW, na firmy które wykonają rekuperacją w rozsądnej cenie.
Z góry WIELKIE DZIĘKI :)

cactus
08-02-2016, 13:18
Żadna firma nie zrobi ci tego poniżej 15tys. Mi najtansza do domku mniejszego niż 100m2 wycenila na 10k a rekuperator z totalnie najnizszej półki ponizej 3k. Jak chcialem przyzwoity reku (6tys) to najnizsze oferty zaczynaly sie od 13-14tyś a przypomne że mam domek polowe twojego.

Brickt0p
23-07-2019, 23:54
Cześć,

podpowiedzcie dobrzy ludzie do kogo uderzyć na forum żeby zrobił projekt Rekuperacji. Mieszkam w Sulejówku ( mazowieckie ).

asolt
24-07-2019, 07:03
Witam jestem na etapie fundamentów.

Mam kilka pytań do ludzi co mają albo trochę się znają na rekuperacji.

Jaki jest koszt instalacji grawitacyjnej dla domu o powierzchni użyt 180mkw. Orientacyjnie czy to jest 1000 czy 10000zł.

Pytam bo nie wiem jak działać, czy teraz ściągać kogoś kto ogarnie przeróbkę obecnego planu odnośnie grawitacji na mechanikę z rekuperacją czy można to na spokojnie w późniejszym etapie zrobić.

Piszecie ze koszt wyszedł Wam około 8-10k, za ok 180mkw. Ja dostałem wycenę z jednej firmy z okolic WWA i jest od 17 do 21 brutto,
Dość duża rozbieżność.

Żeby nie zawalać wątku reklamami napiszcie mi proszę namiary NA PW, na firmy które wykonają rekuperacją w rozsądnej cenie.
Z góry WIELKIE DZIĘKI :)

Dostałes wycenę realną.
8-10 k to koszt montazu samego rekuperatora (Jan-Gaz, Wanas, Thessla i im podobne).
Co uznajesz za rozsadną cenę?

tyszek666
24-07-2019, 08:04
Minęło 2,5 roku od moje pytania :)
Dom już jest wykończony, już ponad rok mieszkam.
Co prawda bez rekuperacji ale w sumie chyba nie żałuję jej braku :)

sasik
29-07-2019, 20:42
to moze odswieze temat i zapytam jak z ta wentylacja mechaniczna jest po latach?? wszedzie tylko zachwalanie a juz od dwoch znajomych slysze ze szalu nie ma a ze za bardzo nagrzewa w lecie a ze suche powietrze itp...

fotohobby
29-07-2019, 21:13
Rekuperacja nagrzewa powietrze w lecie ? Niby jak ? Otwarcie w upalny dzień okna, czy drzwi tarasowych bardziej podbija temperaturę

Pytajnick
29-07-2019, 22:02
Rekuperacja nagrzewa powietrze w lecie ? Niby jak ? Otwarcie w upalny dzień okna, czy drzwi tarasowych bardziej podbija temperaturę

Wiesz... jak sprzedawca ludziom nagada o cudach jakie reku wyprawia, to się później zawiedzeni czują. Moi przyszli sąsiedzi mają reku i żwirowe GWC. W zeszły m roku kiedy kupiłem działkę byłem oglądać. Na dworze podobnie jak teraz a z rury GWC 18stopni wiało. Super. Po jakimś czasie klops, z rury 10st więcej.
Jako że wcześniej rozkminiałem temat tutaj, miałem jakąś wiedzę. Pooglądałem....a tam jedno złoże a powinno być dwa (regeneracja itd) Oczywiście do tego opinia - zimą super, szybko pranie schnie ale latem... jak kolega wyżej, bo sprzedawca powiedział, że reku działa niemal jak klima. a oni tego się spodziewali.

Narzekali też na szybkie zapychanie filtrów a szczególnie tego na..wywiewie. Jakoś nie przyszło im do głowy, że prace wykończeniowe na piętrze - panele, gładź i zadyma z tym związana, mogą mieć współudział :)

asolt
29-07-2019, 22:38
to moze odswieze temat i zapytam jak z ta wentylacja mechaniczna jest po latach?? wszedzie tylko zachwalanie a juz od dwoch znajomych slysze ze szalu nie ma a ze za bardzo nagrzewa w lecie a ze suche powietrze itp...

To moze warto odwiedzic tych którzy mają prawidłowo wykonaną instalację, analogicznie na podłogówkę narzekają ci którzy maja ją nieprawidłowo zaprojektowaną i wykonaną oraz zle sterowaną. Co do wysuszania to wg równiez wysusza, widziałem juz wilgotnosci ok 25-30% przy WG. Czy z tego wynika ze nie powinno sie ich wykonywac? Cóz stoi na przeszkodzie zastosowac rekuperator obrotowy lub z wymiennikiem entalpicznym. Jezeli chodzi o zbytnie nagrzewanie to trzeba zapytac znajomych (tych znajomych) o sposób izolacji termicznej kanałów nawiewnych i wywiewnych. Po prostu dopytac o szczegoły, bo jak mowi przysłowie "diabeł tkwi w szczegółach"

Konsultant marki Junkers
19-09-2019, 08:56
Cześć,

podpowiedzcie dobrzy ludzie do kogo uderzyć na forum żeby zrobił projekt Rekuperacji. Mieszkam w Sulejówku ( mazowieckie ).

Witam,

Jeżeli szuka Pan sprawdzonych instalatorów wentylacji mechanicznej z rekuperatorem w okolicy Sulejówka, zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów marki Junkers Bosch. Pomogą oni w doborze odpowiedniego rekuperatora, wykonają jego montaż oraz ewentualnie całą instalację wentylacji mechanicznej.
Na stronie internetowej http://www.junkers.pl/ znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od ich lokalizacji. Wystarczy w niej wpisać jedynie miejsce zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch