PDA

Zobacz pełną wersję : smoła w piecu odd czego ?



bartek8888
07-01-2016, 09:40
witam mam pytanie a wiec
ostatnio pojawiła mi się smoła w piecu od czego ? nie wiem - czym to można zwalczyć :confused:
czy ma to jakiś wpływ na to że nie posiadam zaworu trójdrożnego ? utrzymuje na piecu 70 stopni - pale sosna łupaną w lato a wiec powinna być sucha te bardziej smolne odkładam na smolniaki

CityMatic
07-01-2016, 11:29
utrzymuje na piecu 70 stopni - pale sosna łupaną w lato a wiec powinna być sucha te bardziej smolne odkładam na smolniaki

Drzewo sosnowe to nie pranie :) aby było suche co najmniej dwa sezony połupane ułożone w sterty.
Ta "smoła" to mieszanina sadzy, żywicy węgla i wody z drzewa - poniekąd bardzo szkodliwa , niebezpieczna i toksyczna substancja.
Zwiększyć temperaturę spalania, lub zmienić opał.
Pozdrawiam

Mario1969/1
07-01-2016, 12:57
To, że nie osiadasz zaworu nie ma nic do rzeczy. Musisz sosną tak palić aby z komina leciała wyłącznie para wodna, a w zwykłych kotłach to się nie uda. Nie muszę być jasnowidzem lecz mam pewność, że jakaś część komina wygląda gorzej niż kociołek. Zwalczysz jak ci się zapali smoła i sadze w kominie i wybudujesz go od nowa, byle chałupa się nie zapaliła. Oszczędnie jest na drewnie jak masz do tego rodzaju opału dostosowany kocioł.

miedziannik
07-01-2016, 17:36
Witam.
Bartek, tu znajdziesz odpowiedzi :p
http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/jak-palic-drewnem/
Oczywiście nie wszystko co tam piszą jest prawdą,np. porównanie drewna do biomasy pod względem zawartości chloru,czy pisanie o sprawności HG 90 %,cenach drewna,nie jest popisem wiedzy ludzi piszących te porady,ale lepsze to niż nic. :p
Pozdrawiam.

bartek8888
08-01-2016, 08:33
dziękuje chłopaki za odpowiedzi i podpowiedzi :) będę rozpalać od góry i sypać proszki do zwalczania smoły i sadzy w kominie a na następny sezon kupie brzozę :)

klaudiusz_x
09-01-2016, 13:06
Teraz powinieneś kupować na sezon 17-18r.
Iglaki jeszcze dłużej.