PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki dom łatwiej ogrzać? Parterowy czy dwupoziomowy?



Dorothy5
08-01-2016, 13:03
Jestem na etapie wyboru projektu domu. Zakupiliśmy działkę o powierzchni 1200 mkw. nie jesteśmy więc ograniczeni powierzchnią. Zastanawiamy się jaka wersja domu jest bardziej ekonomiczna.

Parterowa czy dwupoziomowa? Przede wszystkim chodzi o koszta ogrzewania.

samotnik
08-01-2016, 14:38
Przy dobrze ocieplonym domu różnice będą nieistotne ekonomicznie. Dużo ciepła ucieka przez strop, tak że parterówka z większą powierzchnią tegoż będzie narażona na większe straty. Ale jeśli nie będzie tam poddasza użytkowego, to można wsadzić niemal dowolne ilości ocieplenia i zniwelować problem.

מרכבה
08-01-2016, 14:59
Więcej od bryły zależy .. liczbami na 1m2 wyjdzie że piętrowy lepszy .. bo więcej m2 wciśnięte w dom..
nie mniej to jest łuda .. bo liczy się dom jako sztuka ..
Czy u mnie wliczając 270 m2 powierzchni, czy 180m2 zmieni się Waty /m2 i kWh /m2 rok.. a całość zostanie ...
taka sama..

CafeDelTom27
08-01-2016, 16:59
Jak napalm w kominku na dole to i góry mam ciepło ale przy parterowego najdalej umieszczone pokoje chyba słabo się ogrzewa bez wspomagaczy.

fotohobby
08-01-2016, 17:53
Myślę, że płaciłbym mniej, gdybym miał mój metraż podzielony na dwa poziomy.
Ale skosy, schody..... nieeeeee.....

Wojtek_Wisznia Mała
08-01-2016, 19:30
Nie patrz na dom tylko przez pryzmat kosztów ogrzewania (tym tokiem podążając wybudujesz podziemny sześcian albo nawet kulę). A już na pewno nie zaczynaj od tego. Pomyśl w jakim domu chciałbyś mieszkać, co Ci się podoba a co nie. Najważniejszy jest komfort użytkowania. Co Ci przyjdzie z dodatkowej stówki miesięcznie jeżeli będzie Cię Twój własny dom wkurzał.

firewall
08-01-2016, 19:36
Jeśli myślicie o minimalizacji kosztów ogrzewania to myślcie o minimalizacji metrażu. Im bardziej zwarta bryła tym mniejsze zużycie energii. Pomyślcie też o sposobie ogrzewania, a nade wszystko o komforcie życia w domu.

gorbag
08-01-2016, 19:37
Jak napalm w kominku na dole to i góry mam ciepło
Jak się ma napalm w kominku, to rzeczywiście wszędzie wokół ciepło :)

Zgadzam się z Samotnikiem.
Fakt, że parterówki mają większą powierzchnię przegród, ale da się to łatwo zniwelować grubością izolacji, płaski strop dużo łatwiej dokładnie zaizolować niż skosy. Na stropie mam miejscami ponad 50 cm izolacji. Na poddaszu bym na pewno tyle nie dał. Ilość kondygnacji to mało znacząca sprawa w kosztach ogrzewania.

CafeDelTom27
08-01-2016, 19:41
Ja tam wole pietrowki.Na dole halas a u gory spokój.Koniec kropka.

namira
09-01-2016, 07:58
Jestem na etapie wyboru projektu domu. Zakupiliśmy działkę o powierzchni 1200 mkw. nie jesteśmy więc ograniczeni powierzchnią. Zastanawiamy się jaka wersja domu jest bardziej ekonomiczna.

Parterowa czy dwupoziomowa? Przede wszystkim chodzi o koszta ogrzewania.

Bardziej ekonomiczne są domy z poddaszem,proste o zwartej bryle,otwarta przestrzeń na parterze z ogrzewaniem podlogowym znakomicie oddaje ciepło,które wędruje w górę i ogrzewa poddasze.Mieszkam już czwarty rok w takim domu i utrzymanie 130m kosztuje mnie mniej niż mieszkania w bloku ok.50m.