PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrać bieg pomy CO aby zoptymalizować spalanie ekogroszku?Dziwna zależność?



maximus86
09-01-2016, 12:53
Witam wszystkich, na wstępie chciałbym powiedzieć, że szukałem troche w necie ale nic nie mogę konkretnego znaleźć, dlatego chciałbym sie dowiedzieć J

Chodzi mi oto, że kupiliśmy dom,150m/kw do ogrzania,ocieplone podłogi,ściany,poddasze, w którym był zamontowany piec na ekogroszek (19kw) z pompą CO WILO Yonos PICO 25/1-6 - 180 mm, w domu jest zamontowane ok 110 "żeberek" aluminiowych plus 2 grzejniki drabinkowe łazienkowe (w łazienkach i kuchni jest podłogówka na powrocie grzejnikowym),sterownik dwustanowy Argon 3,bez żadnych dodatkowych zaworów 3,4dr.,do tego też pompa wilo do CWU zbiornika 120L. Instalacja prosta według starszych schematów.
I zauważyłem teraz, że gdy pompa CO chodzi na 2 biegu to przy moich obecnych ustawieniach sterownika (podawanie 5s,przerwa 40s) to robiły mi się delikatne miękkie spieki, które łatwo się kruszyły i nie mogłem się ich pozbyć po wszelkich zmianach w sterowniku i dodatkowo było dużo popoiołu, a używam dobrego ekogroszku (chwałowice), jednak coś mnie tknęło i gdy zmieniłem bieg pompy na 3, to nagle przy tych samych ustawieniach sterownika problem znikł, popioły praktycznie nie ma, jest tylko idealny proszek i jest go bardzo mało...
Nie wiem jeszcze tylko jak spalanie się zmieni, bo zrobiłem to 3 dni temu i teraz jak zasypie znów podajnik to będe widział różnicę.

Mam więc pytanie jak jest zależność między biegiem pompy a wypalaniem ekogroszku na retorcie i czy 3 bieg jest nie za szybki dla tej instalacji?
Wiem że przez internet ciężko odpowiedzieć co do szybkości biegu,ale każda opinia milie widziana :bye:

Pozdrawiam wszystkich.

kaszpir007
09-01-2016, 13:27
A może inaczej ...

Nie masz zaworu czterodrogowego zatem NIE MASZ ochrony powrotu kotła , zatem zimna woda z grzejników i podłogówki wlewa się do kotła powodując jego niestabilną i chaotyczną pracę ...

Zwiększając przepływ pompą zwiększasz obieg czyli woda mniej się "schładza" po drodze i troszkę cieplejsza wraca do kotła i dzięki temu kocioł płynniej działą i na niższej mocy i mniej "dmucha" i opał jest spalany lepiej ...

Chwałowice to nie jest dobry i łatwy opał. To opał który lubi się spiekać i lubi być prowadzony na stabilnej mocy z odpowiednim nadmuchem ...

Masz źle wykonaną instalację bo w takiej instalacji MUSI być zawór czterodrogowy.
Jakiś partacz to montował ...

Ciekawy jestem czy innych nie ma "kwiatków" i czy masz np. zbiornik wyrównawczy lub w inny sposób zabezpieczoną instalcję CO ...

maximus86
10-01-2016, 10:30
Dzięki za spostrzeżenia Kaszpir, ogólnie po kupnie zaprosiłem jednego fachowca żeby sprawdził instalację i powiedział właśnie, że instalacja ogólnie może być,(zbiornik wyrównawczy jest,inne zabezpieczenia też są przy kotle) tylko właśnie powiedział, że w dzisiejszych czasach powinien być jeszcze zawór 4-dr. i po Twoim poście chyba rzeczywiście będe musiał go latem zamontować, żeby już wszystko było w miarę ok...

gondoljerzy
10-01-2016, 12:27
... grzejniki drabinkowe łazienkowe (w łazienkach i kuchni jest podłogówka na powrocie grzejnikowym),sterownik dwustanowy Argon 3,bez żadnych dodatkowych zaworów 3,4dr.,do tego też pompa wilo do CWU zbiornika 120L. Instalacja prosta według starszych schematów.
...gdy zmieniłem bieg pompy na 3, to nagle przy tych samych ustawieniach sterownika problem znikł, popioły praktycznie nie ma, jest tylko idealny proszek i jest go bardzo mało...
Nie wiem jeszcze tylko jak spalanie się zmieni, bo zrobiłem to 3 dni temu i teraz jak zasypie znów podajnik to będe widział różnicę.
Mam więc pytanie jak jest zależność między biegiem pompy a wypalaniem ekogroszku na retorcie i czy 3 bieg jest nie za szybki dla tej instalacji?
...
Jeśli nie ma dziwnych dźwięków od szybkiego przepływu wody to 3 bieg nie jest za szybki. Jak zauważył Kaszpir007, szybszy obieg wody bardziej wyrównuje temperaturę w instalacji. Tu ciekawe, co na to Twoja podłogówka, prostacko podłączona do powrotu grzejników? Czy temperatura dla niej nie będzie za wysoka, zwłaszcza gdy potrzebna będzie wyższa temperatura w instalacji, gdy znów przyjdą większe mrozy? Sprawdź może, czy nie da się w jakiś prosty sposób oddzielić zasilania podłogówki od zasilania grzejników? Swoją drogą, stwierdzenie lepszego jakościowo spalania w ciągu tylko 3 dni od przełączenia pompy to trochę przedwczesny optymizm. Poobserwuj spalanie w dłuższym okresie i dopiero wyciągaj wnioski.

maximus86
11-01-2016, 10:50
Grzejniki pracują cichutko,więc narazie zostawiam tak jak jest, ogólnie sam doszedłem w moim sterowniku do ustawień, które pozwalają wypalać Eko praktycznie do ładnego popiołku, więc myślę, że będzie to na tę chwilę najlepsze ustawienie.

Dlatego pojawił się też mój optymizm, bo na niższym biegu przy różnych ustawieniach sterownika nie doszedłem do takiego ładnego popiołku,a teraz przy tym biegu zmieniam tylko czas odstępu między podawaniem (bo już jest ładna temperatura na zewnątrz) i popiół jest elegancki :rolleyes:
Obecnie mam 5s podawanie i 50s odstęp i wszystko łądnie się wypala a w domu jest 22 stopnie. Obrotów dmuchawy nie ruszam już od dawna bo myślę że są ok.

Co do odłączenia podłogówki od grzejników, to niestety za dużo kucia by było, a domek jest po generalnym remoncie i wszystko ładnie jest porobione, więc nie ma funduszy na takie rzeczy...
Ale myślę, że we wakacje założe ten zawór 4dr. żeby było jak należy.

josephik
11-01-2016, 12:19
Weź jeszcze pod uwagę pobór mocy pompy na wyższych biegach. Jeżeli pracuje stale na wyższym biegu to rachunek możesz mieć wyraźnie wyższy. Inwestycja w zawór obowiązkowa.

maximus86
13-01-2016, 08:50
Po ok tygodniu mogę stwierdzić, że przy obecnych temperaturach, ok 0 stopni i przy identycznych wcześniej, a po zmianie teraz biegu spalanie spadło o ok 3-5kg na dobę co w skali dłuższego spalania jest znaczącą różnicą (prowadzę zapiski ile mi spalał piec przy danej temperaturze), grzejniki pracują bezszelestnie, szumów nie ma, a i szybciej dogrzewają dom z tego co zauważyłem.
Jedyny minus to właśnie większy pobór prądu, aktualnie 25W, a wcześniej ok 10-15W...
Latem pomyślę o tym zaworze a teraz sprawdzę o ile większe rachunki za prąd będą...

A mam jeszcze pytanie, bo póki co nie zmieniałem tego jeszcze i się zastanawiam czy to też będzie miało wpływ na pracę kotła i ekonomie spalania,a mianowicie obecnie kocioł pracuje na 55 stopniach,a temperature CWU mam ustawioną na 47stopni (poniżej tej temp. załącza się pompka i pracuje piec żeby dogrzać wodę) i zastanawiam się czy jeśli bym lekko podniósł lub lekko obniżył jeszcze ją to wpłynie to na ogólną pracę kotła? (i ilość wypalanego groszku?) Oczywiście przy założeniu takiego samego zapotrzebowania na wodę.

Dziękuje wszystkim za wszelkie informację udzielone do tej pory w tym wątku. Pozdrawiam.