PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna w mieszkaniu - prosba o opinie



michasinek
09-01-2016, 21:33
W zalaczeniu schemat rozdzielki elektrycznej w mieszkaniu w bloku. Aby rysunek byl bardziej czytelny nie wszystkie kable narysowalem.
Instalacja sklada sie z 2 wylacznikow, 3 roznicowek i 10 osobnych obwodow na osobnych S-kach.

Prosze o konstruktywne opinie i komentarze na temat:
1. Czy widzicie jakies karygodne błędy w podłączeniu / czy cos jest podlaczone niezgodnie ze sztuka?
2. Czy widzicie mozliwosci optymalizacji/ulepszenia tej instalacji (np. inna roznicowka, dodatkowe ograniczniki przepiec, inna S-ka, itd.)

zbich70
09-01-2016, 21:54
W zalaczeniu schemat rozdzielki elektrycznej
Co to jest "rozdzielka"? W nazewnictwie elektrycznym taki twór nie występuje.
To co zamieściłeś to nie jest schemat. To jest radosna twórczość użytkownika zaawansowanego... w obsłudze painta...

Slawko123
09-01-2016, 22:16
po co te eski przed róznicówkami? wywal je, sa zbedne.

Co do innej zmiany, to nie mam szkła powiększającego z wyostrzaniem aby odczytać to co tam zamiesciłes

grend
10-01-2016, 09:02
Jeżeli masz jedną fazę to dajesz tylko jeden S przed różnicowkami a nie kopiujesz przed każdą. Co tam masz dlej to nie widac

kamil929
10-01-2016, 09:35
Jaki jest system elektryczny ? Jeżeli to nie TN-C to podzieliłeś N.
I rzeczywiście obrazek jest za mały.

michasinek
10-01-2016, 11:28
Dzieki za wszyskie odpowiedzi, juz naprawiam blad kiepskiej jakosci pliku. Wrzucajac obrazek na forum zostal mocno okrojony.
Tu jest plik pdf do pobrania w lepszej jakosci: http://www.pdf-archive.com/2016/01/10/instalacjaelektryczna/

Mieszkanie mam od niedawana, a budynek jest juz wiekowy, czesc okablowania w scianie byla jeszcze aluminiowa (bycmoze cos jeszcze zostalo). A wiec instalacja to stan zastany, ktory staram sie w tej chwili ogarnac. Zaczalem sie tym interesowac poniewaz wydaje mi sie ze zuzycie pradu jest zbyt duze, bo wychodzi ok 10kWh dziennie. W ciagu ostatnich 10h w nocy (od 22:00 do 8:00 rano) licznik wskazal dodatkowe 2kWh, z czego w zasadzie dzialala lodowka (ok 1kWh/24h) akwarium z grzalka 100W (srednio zuzywa ok 0,6kWh/24h) I przez 2h telewizor ( zuzyl w tym czasie ok 0,4kWh). A wiec spodziewalbym sie zuzycia na poziomie 1,2-1,15KWh a nie 2kWh.

W pierwszym rzedzie nie ma S'ek tylko zwykle wylaczniki EATON IS-63/1. Skoro juz sa to jest jakas wartosc z usuniecia ich?
Roznicowki sa za wylacznikami I sa to EATON CFI6-25. S-ki sa w drugim rzedzie EATON CLS6-B10 i B16.

Na korytarzu jest licznik z potrojnymi bezpiecznikami, z czego wykorzystany jest tylko jeden. Na listwie za licznikiem mam 5 przewodow:
1. N,
2. PE (chyba bo jest brazowy, ale jest kawalkiem zolto zielonym polaczony z obudowa szafki licznikowej)
3. trzy fazowe z czego 2 nieuzywane.

Natomiast do mieszkania, wchodza 3 przewody tj. N i 2 fazowe (z czego jeden niewykorzystany). Do mieszkania nie wchodzi przewod PE.

grend
10-01-2016, 11:41
.. czyli to masz stan zastany, który był uzywany X lat ??? Twój niepokój budzi tylko wysokie zuzycie prądu ?

PS sprawdź czy te różnicówki działając zwierajac zero z ziemią w gnieździe.......

kamil929
10-01-2016, 11:53
Mieszkanie powinno mieć 1 lub 3 fazy ale z PE. W tej sytuacji przewodu N nie wolno dzielić.
Przed różnicówkami nie dawaj wyłączników (druga różnicówka ma dwa, połączone szeregowo). Co najwyżej jeden rozłącznik.
Nie ma wymogu różnicówki na oświetlenie ale jest wymóg PE.
Na wszelki wypadek wezwij elektryka, niech rozwikła zagadkę 2f i braku PE.

michasinek
10-01-2016, 11:54
Roznicowka dziala. Wylaczyla sie jedna roznicowka jak zwarlem w gniazdku zero z bolcem.

Cos jeszcze powinno budzic moj niepokoj poza zuzyciem pradu?

Tak to jest dla mnie stan zastany. Nie wiem kiedy byla instalacja przerabiana.

grend
10-01-2016, 15:53
czyli różnicóka działa, bezpieczniki działają, zasilanie wszędzie masz - a wieksze zuzycie to nie ma na to wpływu jakość instalacji... ale sa jeszcze normy i ... tutaj nie będę kończył...

elpapiotr
10-01-2016, 16:09
czyli różnicóka działa, bezpieczniki działają, zasilanie wszędzie masz - a wieksze zuzycie to nie ma na to wpływu jakość instalacji... ale sa jeszcze normy i ... tutaj nie będę kończył...
Właśnie. Dzielenie N to już przegięcie ze strony laika.

michasinek
10-01-2016, 17:20
Dzieki za wszystkie odpowiedzi. Czyli jak rozumiem, powinienem doprowadzic przewod PE od licznika do mieszkania i rozlaczyc PE i N, ktore mam w tej chwili polaczone w skrzynce w mieszkaniu. Jak pisalem jest jeden przewod ktory wchodzi z licznika do mieszkania i jest niewykorzystany, w takim razie wykorzystam go jako przewod PE (odpowiednio go rowniez oznaczajac zolto zielona izolacja).

Rzuccie okiem prosze na poprawiony "rysunek": http://www.pdf-archive.com/2016/01/10/instalacjaelektryczna-v2/
Czy cos jest tam jeszcze niezgodne z norma/dobrymi zwyczajami i warto byloby albo trzeba bylo by zmienic?

Remiks
10-01-2016, 17:42
Jak pisalem jest jeden przewod ktory wchodzi z licznika do mieszkania i jest niewykorzystany.


Co znaczy nie wykorzystany, po stronie licznika nie jest nigdzie połączony?

michasinek
10-01-2016, 18:03
Niewykorzystany, tzn. jest podlaczony do oprawy bezpiecznika ktora jest pusta (bez bezpiecznika), a ja nie widze mozliwosci innego go wykorzystania. Zakladam ze kiedys byl to uklad TN-C z 3-ma bezpiecznikami (lub dwoma patrzac po ilosci kabli wchodzacymi do mieszkania - przy liczniku sa miejsca na 3 bezpieczniki, z czego w tej chwili wykorzystany jest jeden a do mieszkania wchodza 3 kable), ktory ktos kiedys przerobil na cos w rodzaju TN-S.

Slawko123
10-01-2016, 18:07
80%schematu jest do kitu

Slawko123
10-01-2016, 18:09
Niewykorzystany, tzn. jest podlaczony do oprawy bezpiecznika ktora jest pusta (bez bezpiecznika), a ja nie widze mozliwosci innego go wykorzystania. Zakladam ze kiedys byl to uklad TN-C z 3-ma bezpiecznikami (lub dwoma patrzac po ilosci kabli wchodzacymi do mieszkania - przy liczniku sa miejsca na 3 bezpieczniki, z czego w tej chwili wykorzystany jest jeden a do mieszkania wchodza 3 kable), ktory ktos kiedys przerobil na cos w rodzaju TN-S.całkiem błędne rozumowanie. Potrzebny elektryk na miejscu celem oceny co tam tak naprawdę jest.

michasinek
10-01-2016, 18:29
80%schematu jest do kitu

Slawko123, kazda krytyka jest istotna o ile jest konstruktywna. Co masz na mysli ze 80% jest do kitu?

Remiks
10-01-2016, 19:19
Slawko123, kazda krytyka jest istotna o ile jest konstruktywna. Co masz na mysli ze 80% jest do kitu?

Ja bym powiedział że nawet w 100% do kitu;-) niestety konstruktywnie się nie da bo zbyt wiele niewiadomych. Dlaczego 100% ano dlatego że nie wiadomo do czego chcesz to podłączyć, czy część między licznikiem a mieszkaniem została wymieniona jeśli tak to jaki przekrój zastosowano, wielkość zabezpieczenia zalicznikowego. Piszesz że na listwie za licznikiem 5 żył ale nie masz żadnej pewności czy to TN-S a ja bym w to wątpił bo pisałeś stary budynek przewód podłączony do oprawki bezpiecznika więc wątpię czy była wymieniana instalacja. Do tego piszesz że w mieszkaniu została część instalacji aluminiowej więc 2 żyły i możliwe że część gniazd ze zmostkowanym N z bolcem. A wyłączniki w ten sposób szeregowo przed różnicówkami bez sensu.

Slawko123
10-01-2016, 20:38
Slawko123, kazda krytyka jest istotna o ile jest konstruktywna. Co masz na mysli ze 80% jest do kitu?Remiks Ci napisał. Nie wiadomo co tam tak naprawdę jest. Twoje opisy swiadczą, że nie masz pojęcia o elektryce(bez urazy, nie kazdy na wszystkim sie zna). Trudno cokolwiek napisać bo nawet jak Ci sie poda, to nie wiadomo czy całośc będzie ok.

michasinek
15-01-2016, 08:15
OK to podsumowuje, konczac ten watek.

Skonsultowalem schemat z elektrykiem, ktory projektuje instalacje na halach produkcyjnych i nie mial do niego wiekszych uwag. Co wiecej powiedzial ze instalacje w mieszkaniu zostaly podzielone rozsadnie, tzn. osobne 2 obwody oswietleniowe, gdniazda osobno, lazienka, kuchania osobno, piekarnik osobno, itd. Popwiedzial rowniez ze rozlozenie w skrzynce jest przejrzyste i intuicyjne, tzn. S'ki w jednym rzedzie, zabezpieczenia nadrzedne odpowienio wyzej. Do jedynych konkluzji do jakich doszlismy to ze S'ki 16A np. na oswietlenie, gdzie mam zalozone LEDy to duzo za duzo i w tym kierunku pojda moje zmiany aby zmienic S'ki na mniejsze gdzie to bedzie uzasadnione.

Podzial N powinien byc zrobiony najwczesniej jak to mozliwe, wiec moze tak byc, ze skrzynka w mieszkaniu jest takim wlasnie miejscem! Wylaczniki, ktore krytykujecie zupelnie w niczym nie przeszkadzaja i moga zostac.

Konczac, dodam ze faktycznie nie jestem fachowcem w tej branzy, bo inaczej nie pytalbym fachowcow o opinie w tak prostych sprawach. Poddam teraz pod watpliwosc Wasze pojecie o elektryce Panowie fachowcy. Tak naprawde na proste pytania, w prostej sprawie jedyne konkretne odpowiedzi jakie padly to ze 80% jest zle, a nawet 100% jest zle. I zostawie to bez komentarza.

Remiks
15-01-2016, 10:25
Konczac, dodam ze faktycznie nie jestem fachowcem w tej branzy, bo inaczej nie pytalbym fachowcow o opinie w tak prostych sprawach. Poddam teraz pod watpliwosc Wasze pojecie o elektryce Panowie fachowcy. Tak naprawde na proste pytania, w prostej sprawie jedyne konkretne odpowiedzi jakie padly to ze 80% jest zle, a nawet 100% jest zle. I zostawie to bez komentarza.
Nie jesteś fachowcem w tej branży ale za to jesteś w stanie ocenić innych skoro tak to dobrze że skorzystałeś z rady fachowców "potrzebny elektryk". Potrzebowałeś po prostu aprobaty dla swojego pomysłu i to zapewnił Ci twój elektryk pozostali są be;-)

Slawko123
15-01-2016, 16:34
tak ci powiedział, abyś się odczepił od niego :)))))