PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł gazowy jakiej mocy - dom 123m2. Sprzęgło?



K@mil_
10-01-2016, 16:54
Witam,
Mój największy ostatnio powód niespania, a mianowicie stoję przed wyborem źródła ciepła w swoim przyszłym domu.
Precyzując, zastanawiam się jak mocny kocioł gazowy wstawić.

Dom parterowy 123m2 powierzchni ogrzewanej, całość podłogówka (2 grzejniki w łazience i garażu, ale na parametrze OP).

Szacunkowo wygląda to tak: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12g5

Deweloper zaproponował Vaillant 206/5-5. Ja zastanawiam się również nad Vaillantem, ale 146/5-5. Przy obu zasobnik 120l i sterownik CalorMatic 470.
Rodzina 2+1. Przewymiarowany mocniejszy kocioł miałby zapewnić komfort jeśli idzie o CWU, ale ten słabszy też powinien chyba dać radę, bo łazienka jest jedna, fakt że wanna+prysznic, ale nie przewiduję jednoczesnych poborów z obu tych urządzeń. Słabszy kocioł po prostu dłużej będzie nagrzewał zasobnik.

Co sądzicie? Może jakieś inne propozycje kotłów z dużą modulacją?

Drugi temat, to sprawa sprzęgła hydraulicznego. W domu jest 9 obwodów podłogówki z bardzo zróżnicowanymi długościami od 60-120m. Czy pompa w kotle da radę, czy dla komfortu jej pracy i pewności montować sprzęgło?
Pozdrawiam.

uris
10-01-2016, 17:38
146/5-5 spokojnie wystarczy ,jest lepszy bo moduluje od 3,2KW po za tym 146 i 206 mają tą samą pompę o wydajności 1400 L/h ,zakładając przepływ około 1l/m wychodzi 900 l/h to pompa powinna wydać , gorzej jak będziesz chciał zwiększyć przepływ .Kolejna sprawa to długość pętli im dłuższa tym ciężej przepchać wodę nawet jak pompa ma wydajność ,120m to sporo . Ja u siebie na 156m2 mam 12 obwodów i z tego co pamiętam najdłuższa pętla to około 70-80m ,hydraulik zalecił sprzęgło o też tak zrobiłem ,co niektórzy nie montują i też działa .

K@mil_
10-01-2016, 19:44
Mamy podobne domy jeśli idzie o technologię budowania i ocieplenia (pomijając 25m2 większą powierzchnię u Ciebie, no i wys. pomieszczeń, która u Ciebie jest dość spora) i patrząc na Twoje zużycie za 2014/15 jestem pełen optymizmu :) Choć nie wiem jak to zrobiłeś :P

No właśnie, duże różnice w długościach pętli, to różnice w przepływach, więc sprzęgło by się nadało.
Jak Twój Vaillant? Długo go używasz? Wady, zalety?

uris
10-01-2016, 20:34
Zużycie nie jest małe , mogło by być mniejsze ale nie narzekam .Mam realną temperaturę 23*C 24h kocioł jak na razie pracuje bez awaryjnie teraz to juz trzeci sezon i ciągle go poznaje ,uczę się i kombinuję z ustawieniami . Ja mam przepływy na poziomie 1-1,5l/m na dwóch pętlach w sypialni mam po 0,5l/m . Kotłem steruje Cm470 plus czujnik pogodowy plus korekta na sterowniku .Problem właśnie może się pojawić w długościach pętli , co do sprzęgła to jak już byś je miał to trzeba wyregulować przepływ żeby go zrównoważyć w tedy cała energia z kotła jest przekazywana do układu CO .Jak bym miał teraz kupować kocioł to 146/5-5 na CWU i tak używam 10KW bo jest ekonomiczniej a na CO 20KW mi nie jest potrzebne :) tylko max 8-10 w najgorsze mrozy a przydała by się niska modulacja do ciągłej pracy przy plusowych temp na zewnątrz .

K@mil_
11-01-2016, 07:58
Ja byłbym z takiego zużycia zadowolony ;)


co do sprzęgła to jak już byś je miał to trzeba wyregulować przepływ żeby go zrównoważyć w tedy cała energia z kotła jest przekazywana do układu CO
Tego nie bardzo rozumiem?

A właśnie, dlaczego wziąłeś 206/5-5, a nie słabszy model kotła?

uris
11-01-2016, 08:28
Ja byłbym z takiego zużycia zadowolony ;)



Tego nie bardzo rozumiem?

A właśnie, dlaczego wziąłeś 206/5-5, a nie słabszy model kotła?



Odnosnie sprzęgła to tu jest to wyjaśnione
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129585-PODŁOGÓWKA-samemu-jak-uniknąć-błędów/page311
Dlaczego 206/5-5 , taki kazał kupić hydraulik i taki kupiłem , wydawalo mi sie w tedy ze to 4,2kw to dobra modulacja i jak to zwykle bywa wyszło w praniu. Jak byś kupował sprzęgło to lepiej jak jest przewymiarowane niż na styk lub za małe .

K@mil_
13-01-2016, 07:54
Dzięki za linka ;)
Wszystko logicznie rozpisane, tylko teraz trafić kumatego instalatora.. Ewentualnie samemu to wyregulować metodą prób i błędów. Zresztą zapewne 'kotłowania' to będzie miejsce, w którym spędzę najwięcej czasu po przeprowadzce :)

Jeszcze jedno pytanie, jakie sprzęgło wybrać? Bo też jest tego kilka rodzajów..

K@mil_
15-01-2016, 19:57
Ktoś, coś w temacie sprzęgła?
Po przeczytaniu setek postów w tutejszym dziale Ogrzewanie, raczej na pewno obstaję przy słabszym piecu. Teraz pytanie dodatkowe, Vaillant 146, czy Immergas Victrix 12? (lepsza modulacja)

uris
15-01-2016, 20:09
Jak ma pracować na sterowniku pogodowym to bierz jak najniższa modulacje .

K&M_M
15-01-2016, 22:41
jak najniższa dolna moc. Mogę polecić mój polecić Immergas Vitrix 12kw więcej mocy nie potrzeba. Ewentualnie można pomyśleć nad 160l zbiornikiem ja mam 100l i do wanny trochę mało (ale jak przed napełnieniem wanny podkrecisz temperaturę na zasobniku do 60 stopni to ok). Mniejszy zasobnik niby ekonomiczniejszy. 90% instalatorów powie, że to za słaby piec, ale nie bój się będzie ok.

K@mil_
16-01-2016, 00:03
No właśnie, nie sądzę żeby deweloper od którego kupuję dom próbował mi wcisnąć ciut mocniejszy kocioł, bo ma z tego dodatkowy tysiak zysku, tylko po prostu bierze się to z zachowawczości i minimalnej niewiedzy w temacie. W projekcie policzone mam zapotrzebowanie na en. cieplną pod piec 10kW (co 'lekko' mija się z prawdą) + dodał zapas na CWU, ale dodał ten zapas tak, jakbym brał kocioł dwufunkcyjny. Przy 1-funkcyjnym kwestia w jak krótkim czasie potrzebuję mieć dogrzany cały zasobnik w razie całkowitego jego rozbioru. Na CWU i tak bym ustawił 3 okna czasowe grzania, a jego pojemność chyba faktycznie zwiększył na 150-160l (dla pewności komfortu c.w.).
Co do wybory Vaillant vs. Immergas chodziło mi o praktycznie opinie użytkowników (z parametrów wygrywa ten drugi z racji niższej mocy minimalnej).

uris
16-01-2016, 07:31
Masz jeszcze termeta polskiego on jest od 2KW z tego co pamietam .

Konsultant Viessmann
02-02-2016, 12:31
Witaj!

Polecam kocioł kondensacyjny - jeśli kotły gazowe, to zdecydowanie zalecam technikę kondensacji. W samych tylko Niemczech w eksploatacji znajduje się jeszcze ok. dwóch milionów instalacji grzewczych, które mają więcej niż 25 lat. Ich użytkownicy często nie są świadomi, ile pieniędzy tracą na energię, która jest nieefektywnie spalana lub ulatnia się przez komin jako niewykorzystane ciepło. Ponadto stare instalacje obciążają klimat poprzez niepotrzebne emisje CO2, przyczyniając się do podwyższenia temperatury na ziemi.

Poprzez szybką wymianę tych instalacji na wysokowydajny kocioł kondensacyjny połączony z systemem technologii solarnej użytkownik końcowy może oszczędzić nawet 35 procent energii. W przeliczeniu stanowi to dziesięć procent całkowitego zużycia energii w Niemczech przy jednoczesnym obniżeniu emisji CO2 o 54 miliony ton rocznie.

Spam

K@mil_
02-02-2016, 13:50
Będę wybierał pomiędzy Vaillantem 146/5-5 i tym Immergasem 12.
W tym drugim kusi tak szeroka modulacja.
Nadal biję się z myślami czy pompa w kotle da radę, czy potrzebne będzie sprzęgło. Umówiony jestem z dwoma instalatorami, więc mam nadzieję, że rozjaśnią bardziej mi ten temat.

genezyp
02-02-2016, 14:32
Nie trzeba się bić. Wystarczy przeliczyć opory hydrauliczne (szkoda, że mało kto to robi). Ja zamieniłem tylko rurki z 16 na 18 i pompa z immergasa spokojnie daje radę. Mam w podłodze 520mb rurek.

DrAko
05-02-2016, 14:01
Witam
W jaki sposób masz mieć podpięte grzejniki w garażu i łazience?
Sporo o tym ostatnio czytam i jakoś nie widzę dobrego rozwiązania zwłaszcza przy sporadycznym używaniu tych grzejników/

Pozdrawiam

VPS
07-02-2016, 06:22
Będę wybierał pomiędzy Vaillantem 146/5-5 i tym Immergasem 12.
W tym drugim kusi tak szeroka modulacja.
Nadal biję się z myślami czy pompa w kotle da radę, czy potrzebne będzie sprzęgło. Umówiony jestem z dwoma instalatorami, więc mam nadzieję, że rozjaśnią bardziej mi ten temat.
Polecam kocioł stojący kondensacyjny. Na przykład Saunier Duval Niedźwiedź Condens 18KKS
Moim zdaniem ma przewagę nad wiszącymi:
1. O wiele mniejsze opory przepływu. W wiszących przekrój wymiennika około 5mm w stojącym ponad 4cm
2. Stojący ma większą pojemność wodną 100 litrów wiszący 5-10 litrów
3. Nie potrzeba sprzęgła hydraulicznego ponieważ kocioł nie ma wbudowanej pompy kotłowej.
4. Wymiennik główny jest wykonany z grubszej stali nierdzewnej i jest wielokrotnie trwalszy.
5. Mniejsza częstotliwość załączania kotła ze względu na jego pojemność.
6. Brak zaworu 3-D przełączającego na ładowanie zasobnika a to wiąże się z mniejszą awaryjnością. Chyba że uzdatnia się wodę grzewczą. Rzadko kto uzdatnia wodę w instalacji grzewczej.
Stawiasz kocioł montujesz jedną pompę na ogrzewanie oraz drugą na ładowanie zasobnika. Sterowanie zajmie się resztą.
Mam porównanie gdyż montuje od wielu lat ogrzewania.
Wcześniej oczywiście na kotłach wiszących od zeszłego roku postawiłem na kotły stojące. Jeśli jest miejsce na kotłownię to zdecydowanie polecam zastanowić się nad kotłami stojącymi.

K@mil_
08-02-2016, 10:09
Witam
W jaki sposób masz mieć podpięte grzejniki w garażu i łazience?
Sporo o tym ostatnio czytam i jakoś nie widzę dobrego rozwiązania zwłaszcza przy sporadycznym używaniu tych grzejników/

Pozdrawiam

Witaj,
Grzejniki mam spięte na rozdzielaczu z podłogówką. Ten w garażu dam może lekko przewymiarowany, ale i tak będzie ustawiony jedynie na nie zamarzanie, ew. max na 1. Co do drabinki w łazience, to niski parametr z OP zdecydowanie wystarczy do przesuszania ręczników ;)

Dostałem jedną wycenę na pakiet Vaillanta 146/5-5, ale troszkę mnie zabili ceną (a niby po znajomości). Czekam teraz na jeszcze jedną wycenę na Vaillanta od innego instalatora.

Zaproponowano mi też kocioł BROTJE WHBS 14C 3.5-14kW. Jakieś opinie o tym urządzeniu?

K@mil_
19-02-2016, 10:38
Nie powiem, ale temat ogrzewania w moim przyszłym domu, to coś, co spędza mi sen z oczu :confused: :o

Teraz lekko zaczęła świtać mi w głowie myśl, czy aby może nie pójść w stronę pompy ciepła P-W... Skąd taki pomysł? A no sumując wydatki na 'kotłownię' gazową i cenę samego przyłącza mocno zbliżam się do ceny takowej pompy.

Konsultant Viessmann
19-02-2016, 11:38
Nie powiem, ale temat ogrzewania w moim przyszłym domu, to coś, co spędza mi sen z oczu :confused: :o

Teraz lekko zaczęła świtać mi w głowie myśl, czy aby może nie pójść w stronę pompy ciepła P-W... Skąd taki pomysł? A no sumując wydatki na 'kotłownię' gazową i cenę samego przyłącza mocno zbliżam się do ceny takowej pompy.

Pompa ciepła powietrze woda - bardzo dobry pomysł! Wiesz jak działa? Jak wygląda system z taką instalacją? Chętnie odpowiem na wszelkie pytania :) Ciepło z powietrza jest wprowadzane przez system grzewczy do pomieszczeń mieszkalnych. W celu zwiększenia temperatury następuje sprężenie pary czynnika chłodniczego, tak by temperatura była wystarczająco wysoka dla ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej. Dzięki temu pompy te można zastosować również przy modernizacji, aby uzyskać odpowiednio wysoką temperaturę wody na zasilaniu w celu ogrzania pomieszczenia mieszkalnego przez grzejniki radiatorowe.

Do produkcji energii cieplnej pobierane jest na przykład ciepło z powietrza z otoczenia. Przy jego wykorzystaniu następuje sprężanie czynnika chłodniczego, który wrze w niskiej temperaturze. Powstający przy tym gaz jest sprężany, a tym samym podgrzewany przez sprężarkę Scroll. Podgrzany w ten sposób gaz oddaje w skraplaczu ciepło do wody grzewczej lub na potrzeby podgrzewu wody użytkowej, ulegając przy tym ponownemu skropleniu. Następnie znajdujący się jeszcze pod ciśnieniem czynnik chłodniczy jest rozprężany w zaworze rozprężnym i obieg rozpoczyna się od początku.

Polecam ofertę firmy Viessmann w zakresie powietrznych pomp ciepła! Więcej szczegółów: TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda/vitocal-300-a.html)