PDA

Zobacz pełną wersję : jak ulepszyć piach?



gaga2
07-09-2004, 11:37
Witam wszystkich :)
Bardzo proszę Was o podpowiedź w sprawie urządzania ogrodu.
W tej chwili na działce mam sam piach, podobno, do głębokości ponad 8 m
humus zdjęliśmy spod fundamentów, i jest złożony na pryzmie. Jest tego dość mało. I teraz zastanawiam się, czy dokupić (gdzie? za ile?) humusu żeby jakoś wzbogacić ten rodzimy piasek. A może dodać gliny? I jaka wartwa humusu jest wystarczająca? 10 cm? 20 cm? więcej? I czy humur rozkładać na całej działce czy tylko w miejscu planowanych grządek z kwiatami?
Nie mam w tej materii żadnego doświadczenia ani wiedzy. no i muszę się liczyć zdecydowanie z kasą.
Co można by zrobić na moim miejscu żeby nie przesadzić i nie przepłacić?
Będę wdzięczna za podpowiedzi.
Pozdrawiam,
gaga2

Daniel Starzec
07-09-2004, 12:23
Z humusem daj sobie spokuj .Trwale polepszyć piach można tylko dodadkiem bardzo dużej ilosci gliny.Przynajmniej 20 cm.
Do tego dodać humus z pryzmy i dokładnie zmieszać np glebogryzarką.
No i podstawowa rzecz ,dobór roślin.Tylko takie które będą rosły na glebie piaszczystej.Jest ich sporo.

remx
07-09-2004, 14:01
Tak to po deszczu będzie błoto. Na niewielkich obszarach mozna tak:
1. Zdjąć ziemię do głębokości ok 60 cm
2. Nasypać gliny, 10-20cm najlepiej zmieszanej z piaskiem aby woda była tylko częściowo zatrzymywana
3. Nasypać na to warstwę piasku
4. Na to humus.

gaga2
08-09-2004, 12:14
dzięki za rady. To może jeszcze dalej zapytam: czy to coś zmienia, że na powierzchni ok. 400 m2 na głębokości ca. 0,8 - 1 m daliśmy warstwę gliny o grubości 20 cm? i przysypaliśmy to piachem?
Czy na tym obszarze dodawać jeszcze teraz gliny czy już sobie podarować?
Pozdrawiam,
gaga2

Daniel Starzec
08-09-2004, 12:23
Ta glina w głębi to świetny magazyn wody i składników pokarmowych dla roslin.Ale skorzystaja tylko te większe które mają głęboki system korzeniowy.Trawy mają bardzo płyki,wobec czego im trzeba wzbogacic wierzchnią warstwe.
Więc moja sugestia jest taa żeby gliny dodać na wierzch i porządnie to wymieszać z glebą rodzimą.

NOTO
10-09-2004, 11:19
Więc moja sugestia jest taa żeby gliny dodać na wierzch i porządnie to wymieszać z glebą rodzimą.
Skąd zdobyć glinę ?
I gdzie najlepiej kupić (najtaniej) korę (ok. kilkuset litrów)
okolice Poznania/Kórnika.