PDA

Zobacz pełną wersję : Różnice temperatur w pomieszczeniu z drewna a murowanym



mati966
07-09-2004, 11:40
Witam
Zastanawiam się czy występują w zimie (np -10,-15 stopni) różnice temperatur w pomieszczeniach murowanych a zbudowanych z drewna? A jeżeli tak to jakie i na czyją korzyść. Oczywiście oba pomieszczenia nieogrzewane.
Pozdrawiam

neptunek
07-09-2004, 11:47
Witam
Zastanawiam się czy występują w zimie (np -10,-15 stopni) różnice temperatur w pomieszczeniach murowanych a zbudowanych z drewna? A jeżeli tak to jakie i na czyją korzyść. Oczywiście oba pomieszczenia nieogrzewane.
Pozdrawiam

Strasznie nieprecyzyjne pytanie. Wszystko zalezy od:
1. materialu z ktorego jest to murowane
2. konstrukcji sciany z drewna i z jakosci drewna
3. z GRUBOSCI sciany 1 jak i 2.

Tak wiec dywagowac jest ciezko bo np sciana z drewna zbudowana z bali o grubosci 30 cm, moze byc lepsza od sciany murowanej z cegly 15 cm, ale gorsza z materialu 36 cm + ocieplenie itp itd ....

mati966
07-09-2004, 11:54
[quote=mati966]Strasznie nieprecyzyjne pytanie. Wszystko zalezy od:
1. materialu z ktorego jest to murowane
2. konstrukcji sciany z drewna i z jakosci drewna
3. z GRUBOSCI sciany 1 jak i 2.

Tak wiec dywagowac jest ciezko bo np sciana z drewna zbudowana z bali o grubosci 30 cm, moze byc lepsza od sciany murowanej z cegly 15 cm, ale gorsza z materialu 36 cm + ocieplenie itp itd ....

Ściana murowana - cegła dziurawka
Drewniana - deska ok 2 cm grubości
oba nieocieplone

neptunek
07-09-2004, 12:12
Ściana murowana - cegła dziurawka
Drewniana - deska ok 2 cm grubości
oba nieocieplone

Teraz trzeba znalezc wspolczynniki U dla cegly i takiej deseczki i bedzie wiadomo co lepiej - tak na logike to jezeli cegla polozona na plask, a nie na sztorc, to cegla lepiej bezdize izolowac, bo te 2 cm deski to mizernie :(

slaw
07-09-2004, 19:56
Po "odpowiednio długim czasie" oba te pomieszczenia będą miały temperaturę otoczenia, więc z tego punktu widzenia nie ma znaczenia z czego będą zbudowane.

Pomieszczenia te będą się natomiast różniły przebiegiem reakcji na zmiany temperatury zewntętrznej lub na dostarczenie energii do wnętrza pomieszczenia (np. człowiek który tam wejdzie - grzeje prawie jak farelka...) Inny też będzie przebieg zmian wilgotności powietrza, która ma wpływ na odczuwanie temperatury przez człowieka.

gosciu01
07-09-2004, 22:12
... (np. człowiek który tam wejdzie - grzeje prawie jak farelka...) ...

bez przesady,

maksymalne chwilowe wydatki energetyczne ( np. przez sportowców w trakcie wysiłku ) to 400-500W, ciężko pracujący fizycznie człowiek to 200-300W,
a w trakcie spoczynku 50-max. 100W.

ale pozostałe dane to dokładnie jak napisane, właściwie po co się zastanawiać w takim przypadku co jest lepsze ?

Cz.[/u]

Grzegorz63
08-09-2004, 11:49
...Po "odpowiednio długim czasie" oba te pomieszczenia będą miały temperaturę otoczenia, więc z tego punktu widzenia nie ma znaczenia z czego będą zbudowane...
No bez przesady. Obecnie mam wolnostojący garaż wymurowany z siporexu. Wytłumacz mi, dlaczego nigdy nie zamarzła mi w nim butelka z wodą mineralną?

neptunek
08-09-2004, 11:52
No bez przesady. Obecnie mam wolnostojący garaż wymurowany z siporexu. Wytłumacz mi, dlaczego nigdy nie zamarzła mi w nim butelka z wodą mineralną?

Bo nigdy nie spada w nim temp. ponizej 0 st C 8) - zapewne najmniej co uzyskales to okolo 5 st C - i tak powinno byc, ale tego sie nie da uzyskac w pomieszczeniu ze scianami wykonanymi z desek o grubosci 2 cm 8)

Grzegorz63
08-09-2004, 12:01
...Bo nigdy nie spada w nim temp. ponizej 0 st C 8) - zapewne najmniej co uzyskales to okolo 5 st C - i tak powinno byc, ale tego sie nie da uzyskac w pomieszczeniu ze scianami wykonanymi z desek o grubosci 2 cm 8)...
:D Tak jest! Pytanie zadałem trochę przewrotnie, ale powtórzę za neptunkiem:
...tego się nie da uzyskać w pomieszczeniu ze ścianami wykonanymi z desek o grubosci 2 cm...

kroyena
08-09-2004, 12:13
Jak w zimie było -30 tak rok temu chyba to u nas w lokalnych wiadomościach pokazywali faceta, dla którego kemping trzymali.
Gosciu płacił więc nie mieli na niego haka.
Spał w namiocie wiec po co te deski lub cieńki murek.
Rozciągnąć kawał płotna na stelarzu i przynajmniej pozwolenia na budowę małej architektury nie trzeba.

jeżyk
09-09-2004, 15:25
Wracając do pytania, to wiekszy opór cieplny ma 2cm deska a mniejszy 6 cm dziurawki. współczynnik przewodzenia ciepła dla muru z cegły dziurawki wynosi 0,62 W/mK a dla drewna sosnowego 0,16 W/mK. opór cieplny sciany to 0,0968 m2K/W a dla desek 0,125 m2W/K, odpowiednio współczynniki przenikania ciepła wunoszą: U śc=3,748 W/m2K, Ud=3,390 W/m2K.

jeżyk
09-09-2004, 15:31
Sorry za pomyłkę oczywiście jednostka oporu jest m2K/W

Mireks6
09-09-2004, 17:20
Wytłumacz mi, dlaczego nigdy nie zamarzła mi w nim butelka z wodą mineralną?
Z gazowaną czy nie? Bo ja kiedyś zostawiłem w samochodzie (-10 C) zgrzewkę z napojem gazowanym i wodą niegazowaną. Woda zamarzła na skałę, napoje natomiast można było pić (tylko troszq zimny :lol: )

jeżyk
09-09-2004, 17:37
Woda nie zamarzła ponieważ jak sadzę podłoga nie jest izolowana, a żródłem ciepła jest grunt. poniżej 1 m uznać można jego tem. za stałą ok. 8C. Oczywiscie przy bardzo dużych mrozach w dłuższym okresie czasu zamarznie.

slaw
09-09-2004, 19:14
Bo nigdy nie spada w nim temp. ponizej 0 st C 8) - zapewne najmniej co uzyskales to okolo 5 st C - i tak powinno byc, ale tego sie nie da uzyskac w pomieszczeniu ze scianami wykonanymi z desek o grubosci 2 cm 8)

Efekt wyziębienia nastąpi szybciej albo wolniej, ale wystąpi - w obu wariantach ściany. Efektywna średnia temperatura jaka się ustali będzie zależała jednak od sposobu korzystania z tego pomieszczenia i od indywidualnych cech pomieszczenia - np. okno "łapiące" energię słoneczną, osłonięcie ścian przed wiatrem, nawet kolor ścian.

U mnie wiaderko wody do mycia szyb i reflektorów stojące w garażu też nigdy nie zamarza - bo codziennie jeżdżę samochodem i na noc wstawiam samochód z gorącym silnikiem do środka. To wystarcza, żeby utrzymać temperaturę powyżej zera. Kiedyś natomiast wyjechałem zimą na urlop na dwa tygodnie. Temperatury na zewnątrz nie były jakoś szczególnie niskie, ale jak wróciłem - woda we wiaderku była zamarznięta...

Tak "na oko" to przy tej samej grubości i szczelności ściany w pomieszczeniu z drewna powinno być cieplej. Natomiast jeżeli ściana z drewna miałaby być z luźno zbitych desek i wiatr będzie hulał pomiędzy nimi - to łatwiej uzyskać lepszy efekt nawet kiepską ścianą murowaną.