PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna bez rekuperatora



tholl
11-01-2016, 22:17
Witam,
Próbuje od paru dni znaleźć informacje o WM bez rekuperatora i jest to bardzo trudne. Nawet ciężko mi zaleźć takie centrale, a na prośbę o przysłanie mi oferty sprzedawcy dziwnie milczą. Chcę założyć WM ze względu na lepszą wentylacją i filtrowanie. Ciekawi mnie jak jak jest różnica w cenie centrali i czy są jakieś minusy takiego rozwiązania w stosunku do WM z rekuperatorem. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
Pozdrawiam

e_gregor
12-01-2016, 18:21
Kup sobie lunę. Kosztuje 1500zł i ma już w sobie wentylatory. Cała reszta instalacji będzie taka sama jak w WM bez rekuperacji a w przypadku luny będziesz już miał odzysk ciepła.

tholl
13-01-2016, 07:17
Też się nad tym zastanawiałem ale liczyłem, że w cenie taniej wentylacji z rekuperatorem kupię energooszczędną centrale bez rekuperatora.

jasiek71
13-01-2016, 07:30
Kup sobie dwa wentylatory i podepnij do kanałów , tak swoją drogą to dlaczego upierasz się że ma być bez odzysku...?

kemot_p
13-01-2016, 07:37
Kup sobie dwa wentylatory i podepnij do kanałów , tak swoją drogą to dlaczego upierasz się że ma być bez odzysku...?

Też śledzę wątek dotyczący rekuperacji i zysków z niej i skłaniam się jak kolega zakladajacy ten temat do WM bez rekuperacji. Wg opinii odzysk ciepła to bardziej marketing i reklama niż realne oszczędności.

_John
13-01-2016, 07:56
Też śledzę wątek dotyczący rekuperacji i zysków z niej i skłaniam się jak kolega zakladajacy ten temat do WM bez rekuperacji. Wg opinii odzysk ciepła to bardziej marketing i reklama niż realne oszczędności.
Nie prawda.
Zauważalnego efektu w postaci oszczędności w ogrzewaniu nie ma.
Ale nie zapominajmy, że ludzie zimą wentylują domy z wydajnościami 100 - 150 m3/h.

Posiadacze WG w tym czasie zamykają szczelnie okna, siedzą w zaduchu i na godzinę przed spaniem uchylają okna.

Wnioski zależą od tego co chcemy osiągnąć.
Jeśli chcemy tanio ogrzewać - nie ma sensu
Komfortowo mieszkać - jak najbardziej jest

Gos**c
13-01-2016, 08:06
Kup sobie dwa wentylatory i podepnij do kanałów , tak swoją drogą to dlaczego upierasz się że ma być bez odzysku...?

To zbyt duże uproszczenie. Brak filtrów, nagrzewnicy i sterowania. Inaczej wentylatory po roku do wymiany a w domu brud.

photos
13-01-2016, 08:28
Też śledzę wątek dotyczący rekuperacji i zysków z niej i skłaniam się jak kolega zakladajacy ten temat do WM bez rekuperacji. Wg opinii odzysk ciepła to bardziej marketing i reklama niż realne oszczędności.

U mnie temperatura powietrza wplywajacego do domu miala +12 stopni przy temperaturze na zewnatrz -15.
Powietrze plynace w kanale tez troche sie ogrzeje ale wole miec nad glowa +12 niż - 12.


To zbyt duże uproszczenie. Brak filtrów, nagrzewnicy i sterowania. Inaczej wentylatory po roku do wymiany a w domu brud.

To nie jest żadne uproszczenie a bardzo dobry pomysł jesli nie chcesz rekuperacji.
W kanałach wstawiasz coś takiego i masz filtry

http://www.alexapolska.com.pl/product.php?id_product=330

Jezeli zależy Ci na grzałce wstawiasz cos takiego lub podobnego

http://www.lemar24.pl/dh-100-03,p970

Sterowanie do wentylatorow kanalowych jest jak najbardziej dostepne.

Kwestia teraz oplacalnosci, bo wszystko dobrze sumujac wychodzi cena nowej luny :)

kemot_p
13-01-2016, 09:02
Posiadacze WG w tym czasie zamykają szczelnie okna, siedzą w zaduchu i na godzinę przed spaniem uchylają okna.

Ale my tutaj nie mówimy o wentylacji grawitacyjnej, tylko porównujemy WM vs WM+Rekuperacja...

tholl
13-01-2016, 09:04
Kup sobie dwa wentylatory i podepnij do kanałów , tak swoją drogą to dlaczego upierasz się że ma być bez odzysku...?

Jeśli tylko na centrali zaoszczędzę parę 1-2 tyś to wydaje się mi już to warte zainteresowania. Na samej rekuperacji chyba szybko tyle bym nie zyskał, biorąc pod uwagę jeszcze ewentualne awarie czy też serwisowanie, chociaż może tam za wiele nie ma do psucia się.

tholl
13-01-2016, 09:11
No właśnie, cena nowej luny. Tylko czy ta luna ma energooszczędne wentylatory( będzie to w sumie chodzić cały rok i jest to istotne)? W budowe samemu centrali chyba nie chce się bawić i nie mam na to też czasu.

Pytanie- Czy brak nagrzewnicy wpływać może niekorzystnie na wentylatory?
Faktycznie zakres temperatur pracy dla wentylatorów to -15-40 stopni.

photos
13-01-2016, 09:14
w moim viessmannie nie ma nagrzewnicy. Na razie pracuje okolo 4-5 lat i wszystko dziala. Bez serwisowania

photos
13-01-2016, 09:41
Przed chwila sprawdzalem w kanale temperature powietrza naplywajacefo do pomieszczenia. Przy temperaturze na zewnatrz +2 powietrze w kanale ma +19stopni.

Moim zdaniem jest tu zla logika rozumowania. Szukamy oszczednosci i zwrotu kosztow. Tego nie bedzie. Zwłaszcza jak porównujemy do grawitacyjnej.
Grawitacyjna raz dziala raz nie, wiec mocno ubytku ciepla czasem nawet nie da sie odczuc, zwyczajnie nie mamy wentylacji a to inna sprawa
Ale czym innym jest jak grawitacyjna "wyprowadza" z domu ciepło, a czym innym jak mechaniczna bez rekuperacji bedzie non stop z jednej strony wdmuchiwała do domu mroźne powietrze a z drugiej zabierala cieple. Bo to już da się mocno odczuc

kemot_p
13-01-2016, 09:50
Ale czym innym jest jak grawitacyjna "wyprowadza" z domu ciepło, a czym innym jak mechaniczna bez rekuperacji bedzie non stop z jednej strony wdmuchiwała do domu mroźne powietrze a z drugiej zabierala cieple. Bo to już da się mocno odczuc
Ok. Jakie przewidujesz zyski w przypadku WM z zastosowaniem średniej klasy rekuperacji vs WM bez rekuperacji?
Bo mi wg uproszczonego OZC wychodzi tylko kilka złotych miesięcznie. Czy w symulacji OZC jest błąd, czy też te zyski są tak małe?

tholl
13-01-2016, 09:54
Może faktycznie nie warto się tak nad tym rozwodzić, wydaje się , że już dobrą centrale z rekuperatorem da się kupić za 4 tys

fotohobby
13-01-2016, 10:05
Ok. Jakie przewidujesz zyski w przypadku WM z zastosowaniem średniej klasy rekuperacji vs WM bez rekuperacji?
Bo mi wg uproszczonego OZC wychodzi tylko kilka złotych miesięcznie. Czy w symulacji OZC jest błąd, czy też te zyski są tak małe?

Przy wydajności 100m3/h i ogrzewaniu gazem (przy mojej powierzchni domu) oszczędność wyliczona wg sprawności entalpicznej to 400zł.
Koszt rekuperatora 4000zł

Ale ważna jest różnica miedzy +16C nawiewanym podczas mrozu, a -10C które nawiewał, kiedy dla testu otworzyłem bypass ;)

photos
13-01-2016, 10:07
Ok. Jakie przewidujesz zyski w przypadku WM z zastosowaniem średniej klasy rekuperacji vs WM bez rekuperacji?
Bo mi wg uproszczonego OZC wychodzi tylko kilka złotych miesięcznie. Czy w symulacji OZC jest błąd, czy też te zyski są tak małe?

Ja nie przewiduje zyskow. Nawet napisalem że jesli beda to znikome. Ja mówię o komforcie.
Ktos na forum liczyl, wyszło podobnie jak u Ciebie. To co odzyskał zużył na energie do pracy centrali. Tak wychodzi przy produkcji energii cieplnej przez pompę ciepła. Im droższe źródło ciepła czy produkcja ciepla tym zyski będą wieksze

Ale tu chodzi o komfort, ciągle świeże powietrze, brak wilgoci, a w przypadku WM z reku brak zimnych powiewow nad karkiem kiedy siedze na kanapie i ogladam telewizje, bądz dzieciaki siedzą przy biurku i odrabiaja lekcje, no a przy okazji to co odzyska wystarczy na zapłate za energię elektryczna którą zuzyje

jasiek71
13-01-2016, 10:07
Ok. Jakie przewidujesz zyski w przypadku WM z zastosowaniem średniej klasy rekuperacji vs WM bez rekuperacji?
Bo mi wg uproszczonego OZC wychodzi tylko kilka złotych miesięcznie. Czy w symulacji OZC jest błąd, czy też te zyski są tak małe?
Wentylując 100 m2/h non stop rekuperator odzyska ponad 2 tys. KWh w sezonie grzewczym...

kemot_p
13-01-2016, 10:26
Przy wydajności 100m3/h i ogrzewaniu gazem (przy mojej powierzchni domu) oszczędność wyliczona wg sprawności entalpicznej to 400zł.
Koszt rekuperatora 4000zł

Zyski niezłe.
Rekuperator w przystępnej cenie. Polecasz ten model?

tholl
13-01-2016, 10:57
Ja dzwoniłem już do kilku producentów i sklepów i nikt nie ma w swojej ofercie centrali bez rekuperatora. Jeden raz udało mi się znaleźć taką centrale firmy daikin za około 3 tys. Teraz niestety nie potrafię odnaleźć tego sklepu.

fotohobby
13-01-2016, 11:03
Zyski niezłe.
Rekuperator w przystępnej cenie. Polecasz ten model?

Polecam. Jest cichy, przy wydajności 30% pobiera 16W, przy 50% 34W.
Nie ma nagrzewnicy, odmraża się ograniczając nawiew w stosunku do wywiewu.

_John
13-01-2016, 11:51
Ja dzwoniłem już do kilku producentów i sklepów i nikt nie ma w swojej ofercie centrali bez rekuperatora. Jeden raz udało mi się znaleźć taką centrale firmy daikin za około 3 tys. Teraz niestety nie potrafię odnaleźć tego sklepu.

Klimamarket będzie to miał na zapytanie.

tholl
13-01-2016, 17:43
Klimamarket będzie to miał na zapytanie.

Dzwoniłem i wysłałem maila, zobaczymy czy dostane odpowiedź.

gorbag
13-01-2016, 19:03
A propos Luny - na podstawowym biegu bierze 55W. Po zgrubnych szacunkach wyszło mi, że odzysk wystarczy na roczny koszt prądu.
Korzyść to komfort, a nie pieniądze.

Wady: zamarza, delikatna obudowa, brak dobrych filtrów i sterowania. Za 1500 kupisz gotową centralkę, ale trzeba dokupić zewnętrzne filtry i sterowanie. Zależnie od lokalizacji centralki trzeba też myśleć o problemie zamarzania. Z 1500 robi się 2000 zł.

Jakbym leciał po taniości (jeszcze bardziej niż z Luną) to pewnie zostałbym przy jednym wentylatorze, albo nawiew albo wywiew, zależnie od innych czynników.

e_gregor
15-01-2016, 10:24
Myślę, że przy WM bez rekuperacji spokojnie wystarczy wentylator wywiewny. Wytworzy podciśnienie a świeże powietrze wtedy "samo" wleci nawiewami oraz innymi nieszczelnościami/otworami

fotohobby
15-01-2016, 10:43
Tylko, że niektórzy mają kominki.

tholl
15-01-2016, 11:20
Dzwoniłem i wysłałem maila, zobaczymy czy dostane odpowiedź.

Oczywiście nadal cisza. No cóż , skończy się na tym że kupie dwa wentylatory i filtry i do pudełka kartonowego włożę:).
e_gregor - mi zalęzy jeszcze na filtrowaniu powietrza, szczególnie w okresie grzewczym.

Gos**c
16-01-2016, 09:33
A propos Luny - na podstawowym biegu bierze 55W. Po zgrubnych szacunkach wyszło mi, że odzysk wystarczy na roczny koszt prądu.

Dodatkowo użytkując Lunę płaci sie 200zł rocznie więcej niż przy Brinku.

zigfrid
17-01-2016, 17:17
witam. Zacznę od tego, że sam buduję swój domek i za własne pieniążki, więc muszę liczyć się z każdym groszem i wpadłem na pomysł, żeby zrobić wentylację mechaniczną w kuchni i łazienkach (czerpnie) i skierować powietrze do garażu, który jest częścią domu i tu instalacja by się kończyła :)
Jest sens robić coś takiego? reku jest drogie a mi chodzi tylko o to aby nie było pleśni w domu przy czym nie tracić ciepła wyrzucając je na zewnątrz tylko ogrzewać nim nieco garaż.

fotohobby
17-01-2016, 18:18
to będziesz mial grzyba w garażu :)

kroles
17-01-2016, 18:20
witam. Zacznę od tego, że sam buduję swój domek i za własne pieniążki, więc muszę liczyć się z każdym groszem i wpadłem na pomysł, żeby zrobić wentylację mechaniczną w kuchni i łazienkach (czerpnie) i skierować powietrze do garażu, który jest częścią domu i tu instalacja by się kończyła :)
Jest sens robić coś takiego? reku jest drogie a mi chodzi tylko o to aby nie było pleśni w domu przy czym nie tracić ciepła wyrzucając je na zewnątrz tylko ogrzewać nim nieco garaż.

Zimą razem z ogrzanym powietrzem z domu wylatuje wilgoć. Jak ją odprowadzisz do nieogrzewanego garażu, to wykropli ci się na ścianach/drzwiach itp, więc grzyba będziesz miał nie w domu tylko w garażu.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, co chcesz zrobić - żeby była wentylacja to musi być i nawiew i wywiew. Czerpnia to miejsce, gdzie wlatuje do domu świeże powietrze. Zużyte wylatuje wyrzutnią.

zigfrid
17-01-2016, 19:00
W garażu mam wentylacje grawitacyjną. Gdzieś wyczytałem o takim rozwiązaniu, że powietrze z domu trafiało do garażu, tylko, że tam był rekuperator i cały dom był wentylowany mechanicznie.
Rozważam też (o ile takie rozwiązanie jest ok), żeby ze wszystkich pomieszczeń zrobić wyciąg do garażu, tyle, że bez nawiewów w części mieszkalnej (jedynie kanały wentylacyjne - kominowe) grawitacyjne w łazienkach, kuchni, garażu i kotłowni.

Gos**c
17-01-2016, 21:51
Rozważam też (o ile takie rozwiązanie jest ok), żeby ze wszystkich pomieszczeń zrobić wyciąg do garażu, tyle, że bez nawiewów w części mieszkalnej (jedynie kanały wentylacyjne - kominowe) grawitacyjne w łazienkach, kuchni, garażu i kotłowni.
Albo źle coś napisałeś albo zrobisz sobie niezły burdel. Chyba nie do końca wiesz o co chodzi w wentylacji.

gorbag
17-01-2016, 22:19
Dodatkowo użytkując Lunę płaci sie 200zł rocznie więcej niż przy Brinku.
Ale za Brinka płaci się 3000 zł więcej na starcie. W razie konieczności raczej zrobię coś samemu niż wydam 5-6-8-10 tys. zł na samą centralkę.

Gos**c
17-01-2016, 22:28
Ale za Brinka płaci się 3000 zł więcej na starcie. W razie konieczności raczej zrobię coś samemu niż wydam 5-6-8-10 tys. zł na samą centralkę.

Twój wybór. Luna jest tania ale droższa w eksploatacji. Poza tym jest to wyrób do dalszej samodzielnej przeróbki.
Brinka montujesz, podłączasz i zapominasz.

Ale masz rację. Za to się płaci wiecej. Masz chęci, czas i trochę żyłki majsterkowania to najlepszym rozwiązaniem będzie budowa reku.

zigfrid
18-01-2016, 17:01
w wentylacji chodzi chyba o to, żeby wymienić powietrze, więc jeśli wyciągnę powietrze z domu to już połowa sukcesu. Pomińmy to gdzie będzie trafiać zużyte powietrze a rozważmy tylko to czy samo wyciągnięcie powietrza załatwi sprawę z wilgocią w domu zimą i czy nie będzie jakiegoś podciśnienia, które będzie wpływać na komfort? Jest sens iść w tym kierunku?

_John
18-01-2016, 20:22
w wentylacji chodzi chyba o to, żeby wymienić powietrze, więc jeśli wyciągnę powietrze z domu to już połowa sukcesu. Pomińmy to gdzie będzie trafiać zużyte powietrze a rozważmy tylko to czy samo wyciągnięcie powietrza załatwi sprawę z wilgocią w domu zimą i czy nie będzie jakiegoś podciśnienia, które będzie wpływać na komfort? Jest sens iść w tym kierunku?

Wszystkie budowle deweloperskie oparte są o mechaniczny wyciąg powietrza i wyrównanie ciśnienia (nawiew) poprzez nawiewniki okienne.
Działa.
Czy jest to komfortowe?
Najlepiej zapytaj użytkowników.

Czy jest sens iść w tym kierunku?
Tak - jeśli jesteś świadom konsekwencji i będziesz to robił samemu.
Trzeba dobrze przemyśleć: Jak poskładać klocki, by wszystko do siebie pasowało.
Ciężko będzie jedynie znaleźć komponenty pasujące wydajnością.

zigfrid
19-01-2016, 16:56
tylko, że ja juz mam okna bez nawiewników.
Ze względu na koszty chcę ograniczyć instalację do wyciągów powietrza z domu, żeby nie ciągnąć dwóch przewodów oraz nie zakładać rekuperatora. (może w lecie uda się odwrócić bieg powietrza, żeby wiało chłodnym spod ziemi)

rustin
21-01-2016, 19:09
Panowie sam myślę o WM bez reku z racji oszczędności podczas instalacji, co prawda jest tania LUNA ale czytając opinie o niej , wołabym jednak coś lepszego ale bez reku w tej ceni.Mam parę pytań
1. Czy taka wentylacja bez reku , jeżeli pobiera powietrze tyle co potrzeba, nie wychładza bardziej domu w porównaniu do WG ?
2. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem z rozmowy, że taka wentylacja działa na zasadzie nawiewników higro w oknach i wyciągu w pomieszczeniach mokrych przez centralę. Czy to jest wentylacja WM ?
3. Wiem, że nie da się określić kosztu WM z reku bez dokładnej wyceny. Załóżmy dom 10x11m z poddaszem i centralą lepszą jak LUNA, jaki koszt by był z robocizna itd itp ? 10 tys? 15 tyś? ( wszystko robi zatrudniona firma )

zigfrid
21-01-2016, 19:39
to budżet masz skoro takie kwoty padają. Ja chcę zmieścić się w 5k dlatego omijam drogie elementy i wszystko chcę zrobić samemu.

rustin
21-01-2016, 20:20
A ja nie chcę zrobić samemu dlatego pytam o cenę za całość. Nie raz pojawia się na forum kwota , że cena WM z reku to koszt 5 tyś ale jak co do czego , do właśnie LUNA i samemu robione. Chcę wiedzieć realną cenę za WM

kemot_p
21-01-2016, 21:39
A ja nie chcę zrobić samemu dlatego pytam o cenę za całość. Nie raz pojawia się na forum kwota , że cena WM z reku to koszt 5 tyś ale jak co do czego , do właśnie LUNA i samemu robione. Chcę wiedzieć realną cenę za WM

Za dom ok. 140 mkw p.u. (parter+poddasze) cała instalacja z reku bez "kiwnięcia" palcem przez inwestora od 13k wzwyż.

_John
21-01-2016, 21:43
2. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem z rozmowy, że taka wentylacja działa na zasadzie nawiewników higro w oknach i wyciągu w pomieszczeniach mokrych przez centralę. Czy to jest wentylacja WM ?

"Higro" to są kratki.
Otwierają się w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniu z którego osuwane jest powietrze.
Do tego potrzebny jest jeszcze wentylator, który będzie regulował swoją prędkość w zależności od przymknięcia poszczególnych kratek.
Wyrównaniem ciśnienia (nawiewem) zajmują się najprostsze nawiewniki w oknach.
Takie rodzaj wentylacji stosuje się w blokach.
Ma ona na celu wyłącznie osuszenie pomieszczeń wilgotnych.
W takich obiektach nikt nie zastanawia się: Czy komuś duszno? lub: Ile będzie kosztować ogrzewanie?

Są to rozwiązania przemysłowe o dużych wydajnościach.
Do domu jednorodzinnego ciężko będzie znaleźć analogiczny system. (o mniejszych wydajnościach)
Jeśli nie potrafisz zrobić takiego systemu samodzielnie - odpuścił bym temat.

Dobrze przemyślany system, o ile możliwe jest jego wykonanie nie generuje kosztów większych niż wentylacja grawitacyjna.
Teoretycznie będziesz wyciągał wyłącznie taką ilość powietrza by osuszyć kuchnie z łazienką.

cezary.pl
02-02-2016, 21:53
Wcześniej odgrażałem się że będzie WM z odzyskiem ciepła. Dostałem nawet fajną ofertę na centralę (na życzenie bez grzałki elektr.) polskiego producenta firmy Barbor. Lecz mam wątpliwości czy jest sens ekonomiczny. Mam zakopany glikolowiec i myślę wpuszczać świeże powietrze przez nagrzewnicę/chłodnicę do wnętrza domu (dwie sypialnie i salon), a wyciągać z kuchni, łazienki i WC. Zamiast wydawać środki na centralę może lepiej zainwestować w bardzo dobre kanałowe wentylatory, filtry, czujniki stężenia CO2 i wilgotności?
Powierzchnia podłóg 123 m2, parterówka i dwie osoby do zamieszkania, czasami imprezy z tańcami.:D
Nagrzewnico/chłodnica 3,39 kW, opór dla powietrza 50 Pa przy 500 m3/h
Na lato baypass do chłodnicy, bo ma robić za klimę.

Pozdrawiam
Cezary

PS. Dopiero po jutrze będę mógł odpisać, bo jutro jadę na targi BUDMA:wave:

TwojPan
14-04-2016, 16:26
Wcześniej odgrażałem się że będzie WM z odzyskiem ciepła. Dostałem nawet fajną ofertę na centralę (na życzenie bez grzałki elektr.) polskiego producenta firmy Barbor. Lecz mam wątpliwości czy jest sens ekonomiczny. Mam zakopany glikolowiec i myślę wpuszczać świeże powietrze przez nagrzewnicę/chłodnicę do wnętrza domu (dwie sypialnie i salon), a wyciągać z kuchni, łazienki i WC. Zamiast wydawać środki na centralę może lepiej zainwestować w bardzo dobre kanałowe wentylatory, filtry, czujniki stężenia CO2 i wilgotności?
Powierzchnia podłóg 123 m2, parterówka i dwie osoby do zamieszkania, czasami imprezy z tańcami.:D
Nagrzewnico/chłodnica 3,39 kW, opór dla powietrza 50 Pa przy 500 m3/h

Podobna sytuacja jak u mnie.Tyle że,spoglądam realnie na grzanie/chłodzenie przez GGWC.Glikolowiec jedynie do zabezpieczenia wentyli przed zamarzaniem.Planuję klimę z PC do chłodzenia (salon,przedpokój z rozejściem do sypialni)-widziałbym glikol chłodzący nawiewane powietrze do sypialni i łazienki.

cezary.pl
15-04-2016, 13:11
Podobna sytuacja jak u mnie.Tyle że,spoglądam realnie na grzanie/chłodzenie przez GGWC.Glikolowiec jedynie do zabezpieczenia wentyli przed zamarzaniem.Planuję klimę z PC do chłodzenia (salon,przedpokój z rozejściem do sypialni)-widziałbym glikol chłodzący nawiewane powietrze do sypialni i łazienki.

Już lekko zmieniłem koncepcję i opisałem założenia tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209140-Wentylacja-hybrydowa-WMG/page237

Pozdrawiam
Cezary

Kodak
16-04-2016, 13:58
a ja mam rekuperację kilka ładnych miesięcy i rachunki za ogrzewanie spadły o 1/3, nie spodziewałem się, że aż tak a jednak. Do tego zupełnie inny komfort życia, zawsze miałem zaparowane okna, teraz wilgotność spadła, zero pleśni, grzybów. Polecam http://www.krakow.bartoszwentylacja.com.pl/ mają bardzo dobre ceny.

cezary.pl
16-04-2016, 14:31
a ja mam rekuperację kilka ładnych miesięcy i rachunki za ogrzewanie spadły o 1/3, nie spodziewałem się, że aż tak a jednak. Do tego zupełnie inny komfort życia, zawsze miałem zaparowane okna, teraz wilgotność spadła, zero pleśni, grzybów. Polecam http://www.krakow.bartoszwentylacja.com.pl/ mają bardzo dobre ceny.

Po pierwsze w ładnych miesiącach nie ma potrzeby stosowania rekuperacji tylko w brzydkich.
Po drugie Twoja reklama nie pasuje do tego wątku.

Pozdrawiam
Cezary

Indiana_
16-04-2016, 16:20
Kłamstwo na resorach, głupia reklama firmy na dodatek. Kodak - jeśli okna były wiecznie zaparowane, wszędzie pleśń i grzyby to znaczy że nie było żadnej wentylacji. Czyli w momencie uruchomienia rekuperacji strumień powietrza wentylacyjnego zwiększył się conajmniej kilkanaście razy, gdy tymczasem reku odzyskuje około 80% ciepła z wyrzucanego powietrza. Czyli w opisywanym wypadku wydatki na ogrzewanie WZROSNĄ, ale za to będzie się żyło zdecydowanie lepiej, bez wilgoci, grzybów i ze świeżym powietrzem.

nadia.z
21-12-2016, 12:02
:spam:

przemo1
21-12-2016, 13:20
nadia.z ; Kodak - Super reklamy - co za wysyp bezwartościowych informacji.