PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie. Węgiel/elektryka/gaz



mnowak355
14-01-2016, 17:04
Witam
W związku z dużą ilością opinii na temat szkodliwości palenia węglem chciałbym zapytać Koleżanki i Kolegów czy zmieniali ogrzewanie na bardziej ekologiczne i jak wzrosły Wam koszty ogrzewania.
Jakiś czas temu w jednym z wątków ktoś podał przykład ilości spalonego węgla w elektrowni do wytworzenia prądu i ogrzanie tym prądem domu. Później było porównanie tej ilości do węgla spalonego w domowej kotłowni. Nigdzie nie mogę tego znaleźć mógłby mi to ktoś podrzucić w linku lub tu wkleić.

Pozdrawiam

Konsultant marki Junkers
04-03-2016, 09:03
Witam,

Zasadniczą różnicą pomiędzy spalaniem węgla w budynku mieszkalnym a w elektrociepłowni jest zastosowanie systemów ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery w postaci filtrów. Instalacje w budynkach jednorodzinnych przeważnie nie posiadają takich systemów, co można odczuć podczas spaceru przez osiedle budynków jednorodzinnych na początku sezonu grzewczego. Instalacja z pompą ciepła nie emituje lokalnie żadnych zanieczyszczeń. Podobnie jest z zastosowaniem gazu ziemnego, który podczas spalania nie emituje sadzy i innych związków lotnych oraz emituje znacznie mniejszą ilość dwutlenku węgla niż w przypadku paliw węglowych. Zapraszam do zapoznania się z ofertą marki Junkers znajdującej się na stronie: http://www.junkers.pl/produkty/. Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,
________________________________

Konsultant marki Junkers

Konsultant Viessmann
04-03-2016, 10:09
Ja nie widziałem porównania o którym Ty piszesz, ale mogę podać orientacyjne wskaźniki w nieco inny sposób.
1 kg pyłów PM2,5 i PM 10 powstaje przy produkcji 10 000 000 kWh z gazu ziemnego.
Aby wyprodukować tyle samo energii z pompy ciepła, wygenerowane zostanie 80 kg pyłów, a z np ekogroszku, czyli tego "ekologicznego" węgla tych pyłów powstanie 35 000 kg.
Widać skale problemu? Właśnie dlatego promujemy gazowe kotły kondensacyjne i pompy ciepła.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

fachman19
04-03-2016, 15:02
W Polsce najczystsze powietrza jest w okolicach Słupska .
Ale jest tam 4 razy więcej toksyn niż w Londynie.
Polska w zimie przypomina podpalone wysypisko śmieci.
Trujemy siebie sąsiadów i nasze dzieci.

firewall
04-03-2016, 15:24
Znając forum, wyszło pewnie że kocioł elektrowniany za 800 mln zł ma dwa-trzy razy gorszą sprawność niż kocioł za 8 000zł w czyjejś chałupie.

Greengaz
04-03-2016, 15:38
W Polsce najczystsze powietrza jest w okolicach Słupska .
Ale jest tam 4 razy więcej toksyn niż w Londynie.

Nawiewa ze Szwecji ;).

fachman19
04-03-2016, 18:14
Znając forum, wyszło pewnie że kocioł elektrowniany za 800 mln zł ma dwa-trzy razy gorszą sprawność niż kocioł za 8 000zł w czyjejś chałupie.

Gdzie to wyszło i o jakiej sprawności ? Wytwarzania ciepła czy prądu?

Greengaz
04-03-2016, 20:47
Sprawność węglowego kotła energetycznego 90 - 92%.
Sprawność systemu kocioł - turbina - generator wynosi 30 - 43% w zależności kiedy zespół energetyczny był budowany.
Sprawność systemu na węgiel brunatny jest o kilka % niższa.

Greengaz
28-02-2019, 11:11
W którym przypadku?