PDA

Zobacz pełną wersję : red compact - pellet



Strony : [1] 2

orfy
15-01-2016, 11:01
Witam, właśnie zostałem użytkownikiem peleciaka red compact i szukam informacji o tym piecu.
Został podłączony i działa ale lubię wiedzieć co, jak i dlaczego tak działa.
W związku z tym mam pytania:
1. jak wygląda praca pieca przy aktywnym programie czasowym i podłączonym termostacie zewnętrznym
2. czy i w jakim celu należy regulować parametry ilości powietrza i pelletu
3. co może być przyczyną, że czasami zbiera się delikatny nagar w koszyczku palnika.
4. czy jest sens montowania buforu? - no poza faktem uzyskania większego komfortu cieplnego w instalacji mieszanej z grzejnikami i podłogówką gdzie termostat jest umieszczony w części z podłogówką
5. co w podglądzie pracy podajnika oznacza informacja np.: 2.2"
6. zestaw pompowy wraz zaworem 55'C - czy pompa jest "na powrocie"

Jeżeli ktoś użytkuje taki piec bądź ma z nim jakiekolwiek doświadczenia chętnie wymienię się spostrzeżeniami bo im dłużej mam ten piecyk tym więcej pytań się rodzi.

Pozdrawiam
Orfy

Puławiak
15-01-2016, 21:09
masz termostat - nie korzystasz z timera. Termostat powinien miec wbudowany timer. Timer w kotle jest przeznaczony do współpracy z czujnkiem wbudowanym w kocioł.
Podawanie i regulacja obrotów dmuchawy służy do optymalizacji procesu spalania - bez analizatora spalin to raczej bardzo trudne do zrobienia - lepiej zostaw na 00.
świadczy o zanieczyszczeniu peletu - minerałami - piachem. Możesz zwiekszyć odrobinę powietrze +10 powinno wydmuchać.
Raczej nie kocioł ładnie pracuje ładnie moduluje wiec raczej zbędny - ale to tylko moja prywatna opinia
Pompa jest na powrocie.

Panteraz
16-01-2016, 09:39
Ja też jeszcze w pełni nie doszedłem co i jak z tym piecem, ale na razie zmiany parametrów nic mi nie dadzą. Próbuję pellet z kilku źródeł.. No i pale dopiero niespełna 3 tygodnie. Dom niedogrzany. Bez drzwi wew. i bez wyłazu w garażu to ciepło ma gdzie uciekać. Chociaż i tak nie jest źle, bo od wczoraj od 16.30 do dzisiaj do 9.30 temperatura w domu spadła tylko z 21 na 19 stopni :)
Też jestem ciekawy co w podglądzie podajnika oznacza np. 2.5", może to jest ilość załadowanego pelletu, tylko mozemy mieć opcję bez czujnika poziomu paliwa?

Orfy, jakie masz spalanie na początku i jakie parametry domu?

Puławiak
16-01-2016, 20:17
czas podawania w sek.

Panteraz
16-01-2016, 21:28
Czyli on automatycznie zwiększa lub zmniejsza sobie podawanie paliwa w zależności od potrzeb?

Puławiak
17-01-2016, 09:21
no tak. Zasadniczo to jakoś tak jest i to się chyba nazywa modulacja :)))

orfy
18-01-2016, 09:10
pulawiak czemu skoro mam termostat zewnetrzny nie korzystam z timera? w takim razie jaka jest kolejnosc dzialania funkcji sleep timer i termostatu zewnetrznego? co jest wazniejsze? nie jest tak ze piec ustawiam sobie w tryb pracy timera a jezeli termostat wczesniej pokaze temperature zadana to wylaczy piec? na pewno jest gdzies dostepna logika dzialania tych 3 funkcji...
Panteraz ... witam ziomala ;-)
ja ogrzewam ok 160m2 w standardowej wysokosci 2,6m i przy termostacie ustawionym na 21.5'C spala mi od 15 do 30kg na dobe. Duzo wg mnie.

orfy
18-01-2016, 09:24
pulawiak czemu skoro mam termostat zewnetrzny nie korzystam z timera? w takim razie jaka jest kolejnosc dzialania funkcji sleep timer i termostatu zewnetrznego? co jest wazniejsze? nie jest tak ze piec ustawiam sobie w tryb pracy timera a jezeli termostat wczesniej pokaze temperature zadana to wylaczy piec? na pewno jest gdzies dostepna logika dzialania tych 3 funkcji...
Panteraz ... witam ziomala ;-)
ja ogrzewam ok 160m2 w standardowej wysokosci 2,6m i przy termostacie ustawionym na 21.5'C spala mi od 15 do 30kg na dobe. Duzo wg mnie.

Puławiak
18-01-2016, 11:09
Sleep - timer - termostat. Taka jest kolejność. Ale po co ? Najkorzystniej jest utrzymywać w domu jedną stałą komfortową temperaturę każde wychłodzenie budynku trzeba dogrzać ( uzupełnić) i w większości przypadków okazuje się że mniej peletu zużywa się utrzymując stałą temperaturę.

orfy
18-01-2016, 12:50
Tu się zgadzam, że utrzymywanie stałej temperatury jest ekonomiczniejsze ale w przypadku prostej instalacji z grzejnikami w jednej czesci domu a podlogowka ktora staje sie buforem i temperatura dlugo utrzymuje sie na zadowalajacym poziomie w drugiej czesci domu, moze okazac sie ze bez modernizacji sterowania przydatne jest sterowanie timerem.
Załóżmy, ze termostat jest umieszczony w pomieszczeniu gdzie przebywa sie najwiecej i jest tam podlogowka. Termostat wylaczy piec i w pomieszczeniach gdzie zamontowane sa kaloryfery duzo szybciej temperatura spadnie ponizej komfortowej, Jezeli roznica miedzy podlogowka a kaloryferami siegnie 3'c to juz robi sie malo fajnie - zwlaszcza w domu, w ktorym sie jest w godzinach wieczornych i spi. Stad moje pytanie odnosnie zaleznosci miedzy sleep timer i termostat. Czyz nie jest fajnie gdy rano wstajesz a w lazienkach grzeje podloga i drabinka? W przypadku sterowania samym termostatem ktory jest w salonie moze sie okazac ze jest za zimno...
Rozumiem ze w sterowaniu przy pomocy timera termostat jest w stanie tylko wylaczyc piec przed uplywem czasu wynikajacego z timera i nie zalaczy wczesniej pieca mimo spadku temperatury przed kolejnym okresem grzania wynikajacym z nastaw timera? Co jezeli wczesniej bedzie zapotrzebowanie na ciepla wode? Czy piec zagrzeje wode w zbiorniku cwu mimo ze wg. harmonogramu nie powinien sie wlaczyc?
Gdyby w calym domu bylo ogrzewanie podlogowe w zasadzie rozwazania te nie bylyby potrzebne - oddawanie ciepla przez podloge byloby mniejwiecej takie same we wszystkich pomieszczeniach.

Wiesz moze jakiej mocy i wydajnosci sa pompy montowane w zestawach hydraulicznych? i jak sa ustawione?

Puławiak
18-01-2016, 14:09
pompa 25-60. Timer zablokuje kocioł i nie bedzie on reagował ani na czujnik cwu ani na termostat.

orfy
18-01-2016, 14:57
czyli jak juz to termostat pokojowy z programowaniem dla uzyskania wiekszego komfortu...?

to zapytam o te pompe.. nie znam sie i nie wiem co oznacza 25-60? znalazlem w sieci informacjie ze w redach jest otsl 15/5-3c i ma 3 biegi. Red ustrawia ja fabrycznie na ktorym biegu? Zastanawiam sie bo mam szumy w kaloryferach i mozze to przez zbyt duzy bieg pompy?
Mam jeszcze pompe ale nie wiem jaka na ogrzewaniu podlogowym - tak sie zastanawiam na jakim biegu powinna byc ustawiona? lepiej zeby byla nizej czy wyzej niz ta w redzie?

Puławiak
18-01-2016, 17:09
Fabrycznie nie jest ustawiana fabrycznie może być na 1 a może na 2 lub 3 biegu to do ustawienia przez instalatora lub ew przez użytkownika na podstawie obserwacji.

Panteraz
18-01-2016, 21:20
Wiem co to jest modulacja. Chodzi mi o to, że np.: na najniższym poziomie pracy, czasem pokazuje 1.6" a czasem 2.0".

Puławiak
18-01-2016, 22:19
Modulacja w kotle jest 15 stopniowa - na każdy "schodek" (stopień mocy) który masz pokazany na wyświetlaczu przypadają 3 stopnie (ukryte) więc 1 stopień faktycznie ma 3 stopnie.

orfy
19-01-2016, 08:58
czyli de facto piec nie ma plynnej modulacji tylko stopniowa - jak zmieniam moc na 4 to tylko ograniczam aby nie korzystal z ostatnich 3?
czy w przypadku grzania cwu ograniczenie mocy jest aktywne czy grzeje z maksymalna moca? jezeli grzeje z maksymalna to czy mozna to ograniczyc?

Puławiak
19-01-2016, 10:44
no ma stopniową zawsze miał gdzie było napisane że modulacja jest płynna ? Nawet schodków masz 5 wiec modulacja stopniowa. Tak ograniczasz zeby nie korzystał z mocy max czyli 5 ( 3 ostatnie stopnie) - takie ograniczanie mocy to bezsens. Ograniczasz też moc na cwu. I masz zamiast kotła 17 kW kocioł powiedzmy 14,5 kW - generalnie spali tyle samo tyle tylko że będzie dłużej pracował dochodząc do swojej zadanej temperatury.

orfy
19-01-2016, 11:17
nie mowilem ze bylo napisane ze ma plynna modulacje ;-) tak jak nigdzie nie jest napisane ze ma skokowa ;-)
jezeli bedzie spalal tyle samo przy ograniczonej mocy to moga byc przypadki ze jest to korzystne..

Puławiak
19-01-2016, 11:25
jezeli bedzie spalal tyle samo przy ograniczonej mocy to moga byc przypadki ze jest to korzystne..
Czyli ........ ?

orfy
19-01-2016, 11:37
mniejsza moc - dluzej - pracuje - komin sie lepiej wygrzewa
w trybie lato moze nie bedzie tak mocno przebijal cwu?
dla samego pieca nie ma to znaczenia czy grzeje cwu w 15 min i sie wygasza czy grzeje 30 min nie rozgrzewajac sie gwaltownie?

Puławiak
19-01-2016, 12:12
będzie przebijał tak samo bo to z czego innego wynika. Lepiej wygrzany komin też nie jest wskazany bo w 99 % i tak ciąg kominowy jest za wysoki

orfy
19-01-2016, 12:40
no dobra ;-) przebija cwu bo zawor 3d zostaje w pozycji cwu a piec czeka 10 min na mocy minimalnej i ciagle grzeje cwu tak? i poki nie wylaczy sie - nie stanie pompa to grzeje cwu.
W takim razie przydatne byloby aby w trybie lato auto eco przestawic na mniejsza wartosc niz 10min.
Ale... w co gdy mamy czesty duzy pobor wody taki ze piec sie wylaczy a tu zaraz znowu jest zapotrzebowanie na zagrzanie wody? czy na mniejszej mocy nie daloby sie tak dobrac mocy do poboru wody aby tego uniknac i piec wylaczylby sie dopiero po skonczeniu duzego poboru?
No chyba ze jest mozliwosc zmiany histerezy cwu? z tego co widze 3'c i to tylko w gore?! to jest moim zdaniem nieporozumienie...

Puławiak
19-01-2016, 12:57
No i właśnie do tego celu służy ten czas wyłączenia - możesz go zwiększać lub zmniejszać. Moc a zwłaszcza maksymalna nie wiele tu zdziała. Poobserwuj jak zachowuje sie kocioł w trybie grzania cwu. Startuje przechodzi do pracy z mocą maksymalną szybko się rozgrzewa na mocy maksymalnej wchodzi w modulację i później już pracuje modulując mocą - zwykle pracując na 1 lub 2 stopniu mocy. Wiec zmniejszenie mocy bedzie miało tylko wpływ na rozgrzanie kotła (dojście do temperatury załączenia pompy i pierwsze minuty grzania mocno wychłodzonej wody) później przepływ wody przez wężownicę jest na tyle duży że wraca do kotła gorąca woda i kocioł pracuje i tak ze zmniejszoną mocą.

A co do histerezy to możesz sobie podłączyć zewnętrzny sterownik zamiast sondy ntc z większą histerezą (konfiguracja 2,2) ale to niewiele daje. Tutaj winna jest kiepsko umieszczona tuleja pomiarowa w zbiornikach ( za nisko - za blisko wpływu zimnej wody)

orfy
19-01-2016, 13:05
ok. widze ze red tak wymyslil zasade dzialania zeby szybko sie rozpedzic i jak najszybciej zjechac do minimum z moca.
na jakiej podstawie okresla sterownik moc potrzebna do pracy palnika?

Puławiak
19-01-2016, 13:11
temperatury wody w kotle no i tego czy pracuje na cwu czy na c.o. bo to troche inne algorytmy - długo trzeba by pisać jak to jest zrobione ale to nie temat do opisywania na forum.

orfy
19-01-2016, 13:18
to wytlumacz troche - pompa na powrocie i zawor na 55'c - to gwarantuje ze w kotle jest caly czas 55'C....?

Puławiak
19-01-2016, 13:42
Ok ale co mam wytłumaczyć ? Dlaczego pompa jest na powrocie ? Zawór jest jako zabezpieczenie kotła przed kondensacją spowodowaną niską temperaturą powrotu kiedyś nie było to obowiązkowe ale obecnie jest - zgodnie z obowiązującymi trendami.

orfy
19-01-2016, 13:53
sorry za pytania ale to obca mi dziedzina. zawor zapewnia 55'c w kotle to jak on moduluje moca? startuje, nagrzewa sie przy 50 rusza pompa - na poczatku w zasadzie na krotko bo zawor nie przelaczony. jak sie przelaczy to leci juz przez kaloryfery ale w kotle mamy wymagana temperature - to do czego on moduluje?

Puławiak
19-01-2016, 14:05
moduluje do temperatury zadanej aqua - zadana 65 to zaczyna modulować przy 60 i przy 65 pracuje już na mocy minimalnej spada temperatura to zaczyna zwiekszać moc tak aby uzyskać zadaną temperaturę.

orfy
19-01-2016, 14:22
ok moduluje do temperatury zadanej.
czyli czujni Taqua jest zamontowany na powrocie z instalacji??

Puławiak
19-01-2016, 14:41
nie jest zamontowany na kotle tak na wysokości 1 m razem z termikiem kotła.

orfy
19-01-2016, 14:50
w takim razie nie rozumiem chyba jak dziala ten zawor zabezpieczajacy 55'C??
zapewnia ze temperatura na powrocie jest nie nizsza niz 55'c tak? czy dokladnie 55'C??
czyli piec moduluje moc od 55 do Taqua?
z jaka Taqua w takim razie nalezy pracowac?

Puławiak
19-01-2016, 14:56
min 65 st. Zapewnia że woda wracająca do kotła ma temperaturę nie niższa niż 55 st. Piec zaczyna modulować na 5 st przed zadaną temperaturą kotła ( T aqua) już to wcześniej wyjaśniałem nie czytasz dokładnie tego co piszę.

orfy
19-01-2016, 15:08
oj czytam czytam tylko probuje zrozumiec algorytm modulacji....
poniewaz nie wiem jak dziala ten zawor nie moge dojsc do ladu.
minimum 55'c na powrocie zapewnia a nie otwiera sie on chyba 0-1 tylko analogowo ze tak powiem i w zasadzie poki cala instalacja nie jest wygrzana calkowicie to mamy modulacje 55 do Tz. co przy pojemnosci 25l pieca wskazywac by moglo ze czy pracujemy z moca 5 czy ograniczona do 4 to niewielka roznica.
sorry ze zameczam pytaniami ale lubie wiedziec jak cos dziala co pozwloi mi moze lepiej mi sterowac piecem a w efekcie i miec lepszy komfort cieplny w domu:-)
mowisz ze Taqua 65 - co da podniesienie wyzej?

Puławiak
19-01-2016, 15:19
lepsze wygrzanie kotła - lepsze spalanie. Zawór nie grzeje i nie ma nic wspólnego z modulacją. Zawór ma 3 drogi tak ? Jedna z nich jest zamknięta ta od strony instalacji c.o. w zaworze jest termoelement który bada temperaturę wody która przepływa przez zawór Włącza się pompa woda zaczyna krążyć w obiegu kocioł zasilanie - zawór - kocioł powrót po osiągnięciu temperatury 55 st zawór zaczyna się otwierać i wpuszcza wodę z instalacji c.o. oraz z zasilania kotła i w ten sposób uzyskujemy te 55 powoli instalacja się rzgrzewa i zawór sie coraz bardziej otwiera aż do pełnego otwarcia i wtedy 100% wody krąży w obiegu kocioł - grzejniki- kocioł.

orfy
19-01-2016, 15:30
jasne. czyli modulacja jest od Tpowrotu. Czy prawidlowym zatem jest wniosek ze podniesienie Taqua bedzie skutkowało szybszym zmodulowaniem do mocy minimalnej?

Puławiak
19-01-2016, 15:34
nie jeśli podniesiesz tmeperaturę aqua do np 70 to zacznie zmniejszać moc od 65 stopni t aqua i moc minimalną osiągnie dopiero przy 70 st. Ale szybciej rozgrzeje Ci kaloryfery bo później zacznie modulować dłużej będzie pracował z mocą max. Coś się tak czepił tego powrotu ?

orfy
19-01-2016, 15:47
wyzsza temperatura na kaloryfery - szybciej nagrzane pomieszczenie - zamykaja sie glowice na kaloryferach - szybciej modulujemy do mocy minimalnej - myle sie?
mamy wyzsza temperature w piecu - lepsze warunki spalania - nie jest mniejsze zuzycie?

tak gdybam bo szukam zasadnosci dokladania bufora badz nie dokladania.

sprawnosc pieca jest wieksza przy mocy minimalnej czy maksymalnej wg Ciebie?

na razie wychodzi mi ze uzyskanie komfortu cieplnego w calym mieszkaniu gdzie sa i kaloryfery i podlogowka jest ciezkie do zrealizowania gdy piec sie wlacza i wylacza oraz mija sie z niskim zuzyciem opalu

jak dla mnie wiekszy mam komfort gdy grzeje caly czas ale z mala moca pomieszczenia niz gdy rozgrzewa je do temperatury porzadanej a pozniej sie wylacza

stad moje pytania i rozwazania - lepiej niech chodzi 24h z mala moca czy nie - taki dylemat ;-)

Puławiak
19-01-2016, 15:53
to wylącz eco stop i po osiągnięciu temp zadanej na termostacie kocioł przejdzie do pracy z mocą minimalną i tak sobie będzie pracował niezależnie od temperatury aqua

orfy
19-01-2016, 15:55
ok. to jest jakas informacja ;-)
jest mozliwosc przestawienia histerezy cwu w opcjach pod haslem?

Puławiak
19-01-2016, 17:23
nie. to jest stala wartość

Panteraz
19-01-2016, 17:47
Orfy a mieszkasz już? Masz drzwi wewnętrzne?
Ile styropianu na ścianach?

orfy
20-01-2016, 07:53
mieszkam od dawna
styropianu 0
welny 15cm

orfy
20-01-2016, 12:22
temperatura spalin pokazywana przez kociol - jakie sa wartosci typowe?

Puławiak
20-01-2016, 12:48
Takie jakie są pokazywane. co oznacza wartości typowe ?

orfy
20-01-2016, 12:59
dla poszczegolnych mocy
u mnie pokazyje od 88 do 110
to malo, duzo?

Puławiak
20-01-2016, 14:27
w normie i to tak w środku.

Panteraz
21-01-2016, 22:39
U mnie spalanie przeliczając w ciągłym paleniu wychodzi 35 kg/dobę. Pellet za 650zł/tone od lokalnego producenta. Ogrzewam ok. 165m2. 4 grzejniki plus podłogówka. Bez cwu. Dom dobrze ocieplony podłoga 20cm, strop 30cm, ściany 20cm grafit, okna 3-szybowe; nie mam jeszcze drzwi wew. ( czekam ) i ciepełko ucieka do garażu i trochę przez wyłaz strychowy w garażu. Naturalnie pierwszy sezon grzewczy. Palę od 28 grudnia.
Przy rozruchu ( pierwsza doba ) zjadł ok 50kg później już ok 40 i teraz ok 35.
Raz zdarzyło się że łyknął 29kg, ale nie chodził na podtrzymaniu tylko wyłączał się jak zdławiłem mocno grzejniki i po kilkunastu minutach z powrotem się rozpalał jak temperatura spadła do zadanej dla pompy. Grzałka 300W, mało ekonomiczne.

Mam problem jeszcze ze sterownikiem, bo nie reaguje na zewnętrzny termostat. Piec się nie wyłącza i musi chodzić na podtrzymaniu.

Kroitz
22-01-2016, 05:46
1. Grzejesz niecały miesiąc dom od zera- stąd taka wielkość spalania.
2. Sprawdź inny pellet- żebyś miał porównanie- może ten jest mniej kaloryczny
3. Żeby uruchomić zewnętrzny termostat trzeba uaktywnić go w menu- zew termostat ON plus odpowiednio podłączyć termostat.

orfy
22-01-2016, 10:51
Raz zdarzyło się że łyknął 29kg, ale nie chodził na podtrzymaniu tylko wyłączał się jak zdławiłem mocno grzejniki i po kilkunastu minutach z powrotem się rozpalał jak temperatura spadła do zadanej dla pompy. Grzałka 300W, mało ekonomiczne.
.

co masz na mysli mowiac ze temperatura spadla do zadanej temperatury pompy?

i pytanie jaka masz pompe w redzie zamontowana i jak jest ustawiona?

Panteraz
22-01-2016, 14:02
Mam wł. funkcje termostat zew., tylko ten sterownik co mam Tech ST-431N plus regulator pokojowy st 280 chyba nie są do końca kompatybilne ze sterownikiem pieca.
Siłownik zaworu Afriso + sterownik Tech ST-431N steruje zaworem trójdrogowym podłogówki, a pompa z reda zasila grzejniki.

Temperaturę włączenia pomp mam ustawioną na 58 stopni. Jak przytłumiłem mocno grzejniki, zauważyłem że piec doszedł do ok. 65 stopni po czym funkca eco wyłączyła go po 10 minutach zgodnie z ustawieniami. Później jak temp. pieca spadła na ok. 57 znów rozpoczęło się rozpalanie. Więc podejrzewam że tak było całą noc.

Mam jeszcze jeden problem z grzejnikami pionowymi, jak zmniejszam na termostacie grzejnika z 5 na 3 to słychać stuki w grzejniku.

Jeśli chodzi o pellet, na razie próbowałem lokalne, bo nie mam dostępu do firmowych, wszystkie są na podobnym poziomie. Przy okazji spróbuję barlinka albo stelmet.

orfy
22-01-2016, 15:20
nie bardzo rozumiem jak masz to podlaczone. red potrzebuje sygnalu z termostatu beznapieciowego - na zasadzie zwarcia rozwarcia styku i wtedy ten styk informuje reda ze temperatura osiagnieta i red przechodzi w tryb auto eco odlicza czas i wylacza sie. Te techy ktore masz to pracuja tylko ze soba chyba - red nic o nich nie wie...dlatego zyje wlasnym zyciem

Panteraz
22-01-2016, 15:30
No krótko mówiąc to hydraulik w moim przypadku się pomylił, ma coś kombinować jeszcze z jakimś podpięciem.
No i pogodówkę mam też.

orfy
28-01-2016, 15:22
panteraz jak u ciebie sytuacja?
ile czasu pracuje u ciebie red?
tak sie zastanawiam jaki bylby komfort termiczny i zuzycie pellet gdyby zmusic piec do ciaglej pracy na mocy minimalnej?
ile tak na prawde spala gdy pracuje non stop na minimum?
Ja mam taka sytuacje ze przez to wylaczanie mam brak komfortu mimo ze sa 22st w domu tam gdzie jest podlogowka a gdzie kaloryfery troche chlodniej bo jak wylaczy sie piec to szybko robi sie chlodniej.
Nie wiem do czego porownac swoje zuzycie pelletu ale na 160m2 gdy jest powyzej 0 na dworze to spala 15kg/24/h mniej wiecej ale jak jest mroz to 2 razy wiecej

Puławiak
28-01-2016, 15:51
te 30 kg to razem z cwu ? Szukaj dziur w domu bo Ci gdzieś ciepło ucieka :)

orfy
28-01-2016, 18:09
Hmm. Tylko gdzie? Mam ocieplony strop wełna 25 ale dach poddasza już nie. Może tam?

orfy
28-01-2016, 18:11
Tak z cwu.

Panteraz
28-01-2016, 18:28
Zacząłem drugi miesiąc.
W pracy ciągłej, średnia dobowa wychodzi ok. 35kg. U mnie to najczęściej było tak, że zasypywałem cały podajnik, wypaliło się i po kilku/kilkunastu godzinach rozpalałem znowu. Bojler odłączony. Temp. w domu tak średnio 20-21 stopni. Pow. ok 165m2. Ściany 20cm grafit; podłogi 20cm i strop 30 cm.
Nie mam jeszcze drzwi wew. i do garażu pewnie sporo ciepła ucieka.
Po pierwszych 30-stu dniach spalił mi w sumie 945 kg pelletu. To jest 630zł.

Ostatnio kupiłem nowy pellet, podobno bardzo dobrej jakości. Posiada normę En plus A1, 800zł/tona, jednak spalił także ok 35kg/dobę.
Wydaje mi się że lepiej jest, żeby piec się wyłączał niż pracował ciągle, wtedy spali mniej. Zwłaszcza jak nie ma dużych mrozów. Producent określa minimalne spalanie na poziomie 1kg/godzinę, więc spalał by ci ponad 24kg/dobę.
Obstawiam że jak będzie u mnie chodził w trybie auto eco, to w następnym sezonie grzewczym zużyje ok 500kg/miesięcznie?? Mam nadzieję :p

orfy
29-01-2016, 09:31
Pulawiak czemu uwazasz ze mi cieplo gdzies ucieka? ile wg Ciebie powinienem mniej wiecej spalac pelletu?

Puławiak
29-01-2016, 09:39
No tak na oko - tak mi się wydaje - a jeśli chcesz poprawy komfortu to niestety musisz zmodernizować instalację - podłączenie kotła.

orfy
29-01-2016, 09:43
tzn. co masz na mysli zmodernizowac instalacje? mam w zasadzie tak jak w schemacie od reda + podlogowka

Puławiak
29-01-2016, 11:07
no właśnie chodzi o to "+podłogówka" masz 2 różne systemy różne pracujące a tylko jedno sterowanie.

orfy
29-01-2016, 11:34
nie ma zalacznika ;-(
wiem ze dwa rozne systemy polaczone i to sterowac to ciezko bo podlogowka i jej bezwladnosc bardzo sie rozni od kaloryferow i tak mysle czy jednak nie dolozyc buforu bo to chyba jedyne rozwiazanie w tej chwili.
z bufora to juz mozna chyba wysterowac oba systemy wg potrzeb?

Puławiak
29-01-2016, 11:55
http://www.wentor.pl/Schematy-montazowe
Schematy hydrauliczne do kotłów red .

orfy
29-01-2016, 12:06
Dzieki wielkie, obejrzalem i w zasadzie mam jak na stronie 3 "Ogrzewanie podłogowe,
grzejniki oraz C.W.U. bez sprzęgła" i zamiast jakiegos modulu sterowania kotlem i pompa mam przylgowo zalozony termometr do rury za 3d idacej na C.O. ustawiony na 60'C.
O co dokladnie chodzi z modulem sterowania kotlem? Nalezy go zamontowac czy tak jak mam bedzie dobrze?
Zastanawia mnie jeszcze ten jeden kaloryfer ciagle otwarty - w jakim celu? To chyba bedzie bardzo goracy pokoj?...

I widze ze termostat jest w pokoju z grzejnikami - to ma chyba kolosalne znaczenie...czyzby to mial byc ten pokoj z otwartym stale kaloryferem? Zwiekszy to taktowanie pieca na pewno...

Puławiak
29-01-2016, 12:20
a masz jakieś sterowanie podłogówką ( sterowanie strefowe ) ? Jeden grzejnik stale otwarty bo coś musi zastąpić sprzęgło.

orfy
29-01-2016, 12:35
dla kazdej petli podlogowki mam termostat i silownik ale nie korzystam z tego - petle caly czas otwarte - przeplywy na petlach przy pompie 25/60 i biegu II ok 1l/min - moze ciut ponizej.
z rozdzielacza od kaloryferow mam zasilone jeszcze dwie male petle w lazienkach na rtl.
otwarty kaloryfer robiacy za sprzeglo - ma znaczenie ktory to ma byc otwarty? najdalej od rozdzielacza? najblizej? wystarczy ze jest glowica na kaloryferze na 5 czy trzeba zdjac? moze to byc drabinka w lazience czy za mala?

Puławiak
29-01-2016, 12:40
wszystko jedno który ważne żeby był otwarty i nie blokował przepływu.

orfy
29-01-2016, 12:47
ok. trzeba zdjac glowice?
a przestawienie pompy w redzie na zmienne cisnienie nie zalatwi sprawy? a moze lepiej zeby pracowala na stalym cisneniu i duzym biegu?
Zameczam glupimi pytaniami ;-)

Puławiak
29-01-2016, 12:51
Co znaczy dużym obiegu ?

orfy
29-01-2016, 13:02
duzym biegu nie obiegu - chodzi o predkosc pompy

Puławiak
29-01-2016, 13:15
ta pompa pracuje w zasadzie tylko na grzejnikach wiec na zmiennej charakterystyce i taka średnie prędkość pompy tak przez net to trudno dobrać wydajność zwykle na domku jednorodzinnym wystarcza mały bieg pompy. W twoim przypadku lepszy byłby schemat ze sprzęgłem i oddzielnymi pompami na grzejniki i podłogówkę. Najłatwiej wysterować. Ale jeśli jest tak jak jest to trzeba do listwy sterującej dołożyć moduł sterujący pompą i kotłem i wpiąć go równolegle do termostatu. I wtedy masz cześciowo oddzielne sterowanie podłogówką i grzejnikami.

Panteraz
30-01-2016, 18:08
Ile stopni ustawiacie na podłogówkę?

orfy
01-02-2016, 10:52
35 stopni

Panteraz
01-02-2016, 16:58
U siebie ustawiam na ok 32 stopnie. Czy to normalne że jak załącza się pompa od podłogówki to przez chwile rośnie np. do 53-54 tak ok minuty?

Panteraz
13-02-2016, 22:04
Po zamontowaniu przekaźnika, piec włącza się już i wyłącza jak powinien :)
No i spalanie całkiem inne.
Ustawiłem temp. na 19 stopni, po pięciu dniach średnio- dobowe spalanie wyszło 11.2 kg
Mam tylko problem, że wskakuje mi na zawór wyższa temperatura niż zadana. Ustawiam na podłogówkę np. 34, a dochodzi przez chwilę do pięćdziesięciu kilku.
Czasem złapie 55 i włącza się alarm przegrzania podłogówki.

orfy
15-02-2016, 15:48
witaj, panteraz widze ze spalanie opanowane ;-)
napisz cos u ustawieniach reda, jak ci sie pali pellet, jaka receptura podawania pellet i powietrza. masz moze jakiesc zdjecia
opisz prosze swoja instalacje i jak to masz zgrane
ja utrzymujac 21.5 st potrzebuje ok 20kg na dobe minimum
chyba duzo zuzywam pellet na ponowne wygrzanie budynku.
sterowany jest jednym termostatem i wylacza sie przy 22C a zalacza piec przy 21 i grzeje 1 lub 2 razy na dobe..
u ciebie jak to wyglada?

pawdot
16-02-2016, 19:03
Witam
Proszę kolegów o radę. Mam zamiar kupić piecyk reda. Dylemat jest taki czy brać 14 kw czy 18 kw. Do ogrzewania będzie mały domek parterowy, 100 metrów. Wiem, że 14 ma trochę mały zasobnik na pelet ale można teraz dokupić ten dodatkowy pojemnik za 550zł i zwiększy się zasobnik. Reda 14 mogę mieć w cenie 12500 + zasobnik 550. Red 18 jest w cenie 13350. Dodam tylko, że domek jest bardzo dobrze ocieplony. Piecyk będzie służył tylko do ogrzewania, bez wody użytkowej.Pzdr

Puławiak
16-02-2016, 19:23
Nadstawki są tylko do kotłów 18 i 24.

orfy
17-02-2016, 07:24
witaj, dosypywanie pelletu nie jest uciazliwe a 18 i 14 w zasadzie roznia sie tylko pojemnoscia zbiornika i w twoim przypadku pracowac beda tak samo. Jezeli nie przeszakdza ci codzienna obsluga pieca to lepiej chyba wybrac 14 a kasa ktora ci zostanie niech idzie w dobre sterowanie i w instalacje dobrze wykonana :-)

pawdot
17-02-2016, 17:48
Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Chociaż piecyk będę instalował dopiero za jakieś 3 miesiące to muszę kupić go do końca lutego bo jest promocja.

Symeonvii
20-02-2016, 14:24
Witam aby nie zakladac nowego tematu mam pytanie do uzytkownikow tego kotla: jaka jest jakosc wykonania tego kotla bo na zdjeciach wyglada tak troszke ´´cienko´´ bede mial domek ok 190 mkw po podlodze i zastanawiam sie czym go ogrzewac. Sciany 24 cm betkon komorkowy + 15 cm styro dach 30 cm welna podloga 15 cm styro. Myslicie ze pellet bedzie dobrym rozwiazaniem? Nie mam opcji gazu bo nie ma sieci w okolicy :( Pozdrawiam uzytkownikow i dziekuje za odpowiedz.

Puławiak
20-02-2016, 14:33
jak cienko ? Czyli ? Ja uważam że jest bardzo ładnie wykonany.

Panteraz
20-02-2016, 14:45
witaj, panteraz widze ze spalanie opanowane ;-)
napisz cos u ustawieniach reda, jak ci sie pali pellet, jaka receptura podawania pellet i powietrza. masz moze jakiesc zdjecia
opisz prosze swoja instalacje i jak to masz zgrane
ja utrzymujac 21.5 st potrzebuje ok 20kg na dobe minimum
chyba duzo zuzywam pellet na ponowne wygrzanie budynku.
sterowany jest jednym termostatem i wylacza sie przy 22C a zalacza piec przy 21 i grzeje 1 lub 2 razy na dobe..
u ciebie jak to wyglada?

Nic nie zmieniam w recepturach pellet i powietrze. Też miałem ostatnio 22C ustawione, histereza 1C, jak spadnie do 21 to się włącza i przy 22C wyłącza.
Wtedy mi spalał średnio 17kg/dobę. Zaznaczam że nie ma mrozów.
Też mam jeden termostat w przedpokoju.
Pellet mam dwa rodzaje
650 regionalny robia sie spieki i 800 z ENplusA1
Nie ma chyba duzej roznicy w ilosci spalania, tylko w jakosci.

Symeonvii
20-02-2016, 16:24
Nie no wygląda bardzo dobrze tylko chodzi mi o trwałość tego kotła bo z tego co wiem to gwarancja jest na 2 lata i jak Pan myśli wytrzyma ten kociołek z 10 lat przy normalnym użytkowaniu? I pytanie do Pana Puławiaka czy lepiej do tego kotła podłogowka czy grzejniki?

Puławiak
20-02-2016, 17:21
No 2 lata powinien. Ale 10 to nie chociaż nić nie wiadomo a tak na poważnie teraz kocioł nie składa sie tylko z wymiennika ale głównie z różnych dodatków - podajniki, wentylatory, elektronika, czujniki itd i to najczęściej te elementy ulegają awariom. Jeśli elementy które sie zużywają będą wymieniane to nie będzie problemu żeby wymiennik kotła wytrzymał te 10 lat, znam compacty które pracują po 5 lat i wymieniane były tylko zapalarki. A co do gwarancji to jest normalna (ustawowa) jak u wszystkich te wszystkie inne 5 letnie i inne gwarancje to mit taki chwyt marketingowy - gwarancja owszem jest ale np na szczelność "połączeń spawanych wymiennika" wymiennik już dawno będzie na złomie z dziurą wielką jak pięść ale spawy dalej będą szczelne. Co do instalacji to nie ma to wiekszego znaczenia kocioł poradzi sobie i z podłogówką i z grzejnikami. Jedynie to układ mieszany jest troche kłopotliwy bo podnosi koszty instalacji ale tak jest we wszystkich kotłach. Najprostsza instalacja kotła będzie z grzejnikami, troche bardziej skomplikowana będzie z podłogówką ( trzeba obniżyć temperaturę czynnika), no i najbardziej skomplikowana mieszana.

Panteraz
20-02-2016, 18:18
Mam Reda i uważam że jest solidnie wykonany. siłowniki, magnesiki, fajny, mały i praktyczny. Aby był żywotny.

Panteraz
20-02-2016, 18:21
Orfy w skrócie to u mnie wygląda tak: Rządzi podłogówka, mam zawór trójdrogowy z siłownikiem afriso. Wszystkim steruje regulator Tech ST 431 N, do tego w przedpokoju pilot pogodowy Tech ST 280. Mam też czujnik pogodowy, chociaż wydaje mi się teraz że nie jest niezbędny.
Problemem jest temperatura zaworu, która przekracza temperaturę zadaną. Zwłaszcza jak startuje kociołek.
Nie mam na razie czasu bawić się w ustawienia. Ale od jakiegoś czasu ustawiłem kontrolę temp. co 180sek i przynajmniej nie przekracza 54 stopni i nie włącza się alarm ;) Skok otwarcia zaworu mam ustawione na 5%.

Panteraz
20-02-2016, 18:31
A w sypialniach i dużej łazience mam grzejniki.
Temp. on pomp mam na 58C

Panteraz
20-02-2016, 18:32
Gdyby ktoś miał podobny układ, miło byłoby gdyby pochwalił się ustawieniami.:p

Torez
22-02-2016, 07:03
Cześć Panteraz. W swojej instalacji masz też grzejniki? Jeśli to możliwe mógłbyś mi na priv lub e-mail wysłać schemat swojej instalacji?

Puławiak
22-02-2016, 07:23
Tu masz schematy hydrauliczne. Panteraz chyba ma wersję ( o ile mnie pamięć nie myli wersję ogrzewanie podłogowe, grzejniki oraz cwu bez sprzęgła)
http://www.wentor.pl/Schematy-montazowe

orfy
22-02-2016, 11:48
Witam, ja co do wykonania nie mam zadnych zastrzezen. Pali sie ladnie, odpala bezproblemowo. Bez spiekow.
Instlacja mieszana bez sprzegla- wiekszosc podlogowka a w sypialniach kaloryfery. Piec ustawiony na 67'C/ Temperatura statru pompy pieca na 57'C. Pompa podlogowki startuje od termometru przylgowego zalozonego za zaworem 3d po stronice C.O. Poniewaz jest to przylgowy wiec nie wiem dokladnie przy jakiej temperaturze startuje pompa podlogowki ale jest to ok 60'C.
Pompa w piecu ustawiona jest na stala charakterystyke mniej wiecej w polowie ale za rada Pulawiaka przestawie w wolnej chwili na charakterystyke zmienna.
Pompa podlogowki to 60 i pracuje na 2gim biegu przy przeplywach ok 0,8.
Piecem steruje termostat w pomieszczeniu z podlogowka. Ustwione mam 21.5'C wiec piec pracuje od 21'C do 22'C.
Gdy na dworze jest powyzej 0'C piec zalacza sie na potrzeby c.o. 2 razy na dobe i pracuje ok 7h w sumie bo zanim temperatura spadnie z 22'C do 21'C to juz podloga wystudzona wiec zanim znowu nagrzeje podloge i dom mija duzo czasu - stad chyba dosyc spore spalanie wg mnie bo sr.20kg/d.
Zastanawiam sie nad zmiana termostatu na programowany tygodniowy aby czesciej zmusic piec do pracy zanim podloga wystygnie bardzo.

Puławiak
22-02-2016, 12:19
gdzieś ci to ciepło ucieka ? bo 20 kg na dobę to duzo to razem z cwu czy bez cwu ?

orfy
22-02-2016, 12:36
razem z cwu nastawione na 30'C w 200l zbiorniku - tankowane 2.3 razy na dobe

Puławiak
22-02-2016, 12:54
woda użytkowa 30 st to jakaś strasznie zimna ? Jak tankowane 2-3 razy na dobe ?

orfy
22-02-2016, 14:49
40 C tyle pokazuje czujnik w połowie zbiornika. Na gorze termometr pokazuje 55C. To wystarcza do dwóch pryszniców. 2 3 razy na dobę bo każdy duży pobór wody zabiera te 10C.

Puławiak
22-02-2016, 15:37
Coś mi ta twoja kotłownia nie pasuje możesz mi wysłać na maila zdjecia tej kotłowni ?

orfy
22-02-2016, 16:00
Jasne. Zrobię i podeśle. Czemu uważasz ze coś nie pasuje?

Puławiak
23-02-2016, 07:04
Nie wiem tak do końca - taka "kobieca intuicja" .

Thief
24-02-2016, 13:21
Witam wszystkich :)

To mój pierwszy post... przejdźmy do sedna czyli Red Compact 14/18 kw i jego "obsługi". Na wstępie przedstawię swoją konfigurację świeżego domu:
[dom]
- powierzchnia ok 150 m2
- ocieplenie (cm) ścian - 22 grafit, posadzki - 20, dach - 15 pianki. Poddasze/dach 15 - 20 wełny mineralnej. Mam świadomość, że muszę uszczelnić właz na strych
- ogrzewanie podłogowe po całosci (wylewka 7 - 8 cm)

[instalacja CO]
- ogrzewanie podłogowe
- CWU (140L)
- Red Compact 18 kw (ze względu na większy zasobnik)
- brak czujników pogodowych

[konfiguracja instalacji]
- temp CWU 55C
- temp pieca 65C
- temp uruchomienia pompy pieca 58C
- temp wody na wejściu w podłogówkę 34 - 40C (testy testy testy... )
- jest też w "zestawie" mobilny czujnik temperatury (termostat) centralny który ma za zadanie odcinać pracę pieca po osiągnięciu zadanej temp w domu. Dopiero się z tym zapoznaje, chwilowo nie wykorzystywany.


Na chwilę obecną zużycie pelletu (Stelmet Olimp) waha się w graniach 3 worków na 2.5 doby przy czym (znowu w ramach testów) ustawiłem prace pieca na 4 - 8 rano i 14 - 20 po południu.
Na podstawie powyższych informacji wynika, że u mnie zużycie pelletu jest również za wysokie.

Mam za to parę praktycznych pytań, na które nie znalazłem klarownej odpowiedzi:
1. wykorzystanie funkcji auto-eco. Może ktoś mi na przykładzie opisać co i jak? Do czego to służy etc? Kiedy z niej korzystać?
2. czy lepiej uruchomić piec by pracował kilka(naście) godzin dziennie w trybie ciągłym czy raczej w trybie (timer) którego chwilowo użytkuje? Biorę pod uwagę fakt, że nie korzystam z przenośnego termostatu.
3. załozmy, że piec osiągnął zadaną temp (np 65C). zablokowałem wejście w podłogówkę, CWU osiągnęło również zadaną temp - czy piec sam przełączy się w tryb standby/oczekiwania albo offline/wyłączy się (nie będzie podtrzymywał temperatury) i uruchomi ponownie, gdy wykryje np spadek temp w CWU albo w temp podłogówki?
4. jaka w praktyce jest różnica temp wody na wejściu w podłogówkę a temp jaką uzyskujemy w domu? (ewentualnie przy podłodze)

Pozdrawiam

Kroitz
25-02-2016, 16:57
1 Auto -eco- program wyłączający kocioł po dostaniu sygnału od termostatu pokojowego - brak żądania grzania. Można ustawić z zwłoką 1-30 min.
2. Wg mnie powinno używać się termostatu lub wyjścia termostatu bezwzględnie.
3. Kocioł gdy osiągnie zadaną moc bez termostatu pokojowego schodzi na moc minimalną i wyłączy się dopiero jak osiągnie 80 stopni. Patrz pkt 2


Pozdrawiam

Snake8
28-02-2016, 10:59
hej mam pytanko czy któryś z użytkowników Reda jest z Małopolski?

Qwest
15-03-2016, 10:18
Witam
Chciałem dołączyć do grupy użytkowników pieca red compact 18. Zanim zdecydowałem się na ogrzewanie domu pelletem długo się zastanawiałem, analizowałem, rozmawiałem ze znajomymi, ale wiedziałem jedno, że jak zdecyduję się na pellet to będzie piec red compact żaden inny. Do podjęcia ostatecznej decyzji o wyborze tego pieca przyczynił się Pan Puławiak. Piec kupiłem u Pana Puławiaka z usługą montażu. Polecam wszystkim niezdecydowanym ten piec z opcją kupna z montażem i wykonaniem całej instalacji w kotłowni w wykonaniu Pana Puławiaka. Zero stresu, że coś nie zadziała, profesjonalny montaż,estetyka wykonania i optymalne skonfigurowanie pieca z instalacją mieszaną ( c.o., podłogówka, cwu) domu jednorodzinnego. Jak na razie piec działa rewelacyjnie, komfortowa i czysta obsługa, proste czyszczenie. Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami, to proszę pisać. Następnym razem umieszczę zdjęcia kotłowni. A więc jak pellet to piec red compact, jak red compact to tylko u Pana Puławiaka z montażem i wykonaniem instalacji. Gorąco polecam.

orfy
15-03-2016, 12:33
witaj Qwest, długo już uzytkujesz piecyk? jaki dom i spalanie?

Qwest
16-03-2016, 11:49
Witaj
Na razie za dużo nie mogę powiedzieć, bo piec użytkuję dopiero od dwóch tygodni. Dom ma powierzchnię użytkową 160 m2 z tym, że nie ma ocieplenia zewnętrznego ścian i ocieplenie poddasza jeszcze nie jest skończone, jest w trakcie wykonywania (3/4 wykonane ocieplenie w krokwiach, a jeszcze całość pozostaje druga warstwa). Parter to w całości podłogówka, poddasze podłogówka w łazience i holu w pokojach grzejniki. Teraz aktualnie utrzymuję na parterze temp. 14 st., na poddaszu 10 st. to co drugi dzień muszę zasypać pojemnik 2-3 worki po 15 kg.

orfy
31-03-2016, 16:16
Witam, na dworze sie ocieplilo a moj Red pali tyle samo co przy temperaturach gdzie w nocy bylo na minusie ;-( Poradzcie co zrobic bo to sie wydaje nie mozliwe. Kolega Pulawiak widzial moja kotlownie wiec moze cos konkretnego poradzi? Jezeli mozecie podac jakie macie instalacje i jak nia sterujecie konkretnie (przy uzyciu jakich regulatorow etc.)
Przy obecnych temperaturach moj Red zalacza sie raz dziennie i pracuje 5h zeby podniesc temperature w pomieszczeniu o 1'C (tam gdzie podlogowka) - sklaniam sie do tego ze po wylaczeniu Reda i po zatrzymaniu sie pompy od podlogowki jak juz zacznie podloga stygnac to juz jest "za pozno" na to aby szybko znow podniesc temperature i stad ten dlugi proces pracy pieca i nagrzewania pomieszczenia (dotyczy to tylko pomieszczen z podlogowka bo przy kaloryferach wiadomo ze szybko oddaja cieplo do powietrza).
Moze pompa podlogowki powinna pracowac caly czas? nawet jak Red stoi?
Jakos to musze ugryzc przed kolejna zima - chyba ze wstawic bufor?

orfy
02-08-2016, 14:50
Witam po długiej przerwie. Po wielu bojach mój Red dzięki Puławiakowi odzyskał trochę życia za co mu dziękuję.
Jednak z przyczyn ode mnie niezależnych od kwietnia Red stoi w kotłowni i się nudzi a wodę grzeje grzałka elektryczna.
Jak wasze Redy dają sobie radę z grzaniem w trybie lato samej wody?
pozdrawiam

neo_83
27-09-2016, 20:06
Witam po długiej przerwie. Po wielu bojach mój Red dzięki Puławiakowi odzyskał trochę życia za co mu dziękuję.
Jednak z przyczyn ode mnie niezależnych od kwietnia Red stoi w kotłowni i się nudzi a wodę grzeje grzałka elektryczna.
Jak wasze Redy dają sobie radę z grzaniem w trybie lato samej wody?
pozdrawiam

hej ja na lato mam ustawiony piec na podgrzewanie wody 2 razy w ciagu dnia z rana i na wieczór poprzez timer po godzince ma czas aby nagrzać bojler (160 litrór ) i spokojnie wystarcza to na 4 osoby spala przy takim ustawieniu 5 worków mieśięcznie

orfy
30-09-2016, 10:35
witaj, pochwal sie domem i ustawieniami pieca oraz spalaniem. dlugo masz reda?

neo_83
04-10-2016, 10:39
hej
to będzie moja druga zima poprzednią utrzymywałem 22c 23c bo w wolnym czasie wykańczałem dom piec był zał. od listopada do maja jak dobrze pamiętam , na ten okres spalił około 1800kg woda użytkowa była ustawiona na 25c. Reda montował i ustawił mi Puławiak więc nic nie zmieniałem i nie grzebie w ustawieniach jest ok
co do domu to ogrzewam 130m2 +garaz i kotłownia 30m2 ocieplenie podłoga 15cm, poddasze 30cm ,sciany 15 grafit

neo_83
04-10-2016, 10:53
zapomniałem napisac o co
poddasze grzejniki na dole podłogówka i na wszelki wypadek 4 grzejniki

neo_83
04-10-2016, 19:01
Witam po długiej przerwie. Po wielu bojach mój Red dzięki Puławiakowi odzyskał trochę życia za co mu dziękuję.
Jednak z przyczyn ode mnie niezależnych od kwietnia Red stoi w kotłowni i się nudzi a wodę grzeje grzałka elektryczna.
Jak wasze Redy dają sobie radę z grzaniem w trybie lato samej wody?
pozdrawiam

jak można zapytac to dlaczego wode grzejesz prądem???

orfy
05-10-2016, 10:00
neo_83 grzeje wode pradem bo zadko w domu wiec tak mi wygodniej
Napisz cos wiecej o swoim domu i instalacji - ja w swoim mam 160m2 i spalam prawie 20kg/d co jest wg mnie za duzo i nie wiem czemu tak bylo w zeszlym sezonie ktory byl pierwszym sezonem reda w moim domu. instlacja podlogowka plus grzejniki

orfy
25-10-2016, 15:11
Witam, 10 października uruchomiłem swojego reda. Zasypalem zbiornik i cieszę się ciepełkiem. W domu ustawione 21,5'C. Dziś rano wsypałem 10ty worek olimpu i wychodzi mi, że ok 9 już spaliłem. Jak na 14 dni to chyba nieźle?
A jak wasze redy?
Pozdrawiam

pawdot
27-10-2016, 18:00
Witam, 10 października uruchomiłem swojego reda. Zasypalem zbiornik i cieszę się ciepełkiem. W domu ustawione 21,5'C. Dziś rano wsypałem 10ty worek olimpu i wychodzi mi, że ok 9 już spaliłem. Jak na 14 dni to chyba nieźle?
A jak wasze redy?
Pozdrawiam

Witam
Przy takiej pogodzie jak teraz mój red chodzi jakies 6 godzin na dobę i spala około 2kg na godzine pracy. W calym domu podlogowka jakies 115 metrów, jeszcze będzie grzejnik w łazience. Nie grzeje jeszcze wody użytkowej. Mam ustawiony termostat na 21 stopni histereza 0.4. Przy takiej pogodzie jak teraz piec rozpala się dwa razy. Pelet od lokalnego dostawcy za 600pln. Pzdr

Wojtazy
29-10-2016, 09:45
Witam,
Od początku października użytkuje Red Compact 18.
Dom 250-300m2 plus 40m2 garaż gdzie jest grzejnik. W całym domu grzejniki. Cwu z zasobnika 250l. Piec chodzi w tygodniu 4-8, 15-22 a w weekendy 7-21. Termostat pokojowy służy tylko do załączania pieca o określonych godzinach.
Temperatura w domu ok. 22 stopni w zależności od pomieszczenia. Zawory grzejnikowe sobie to regulują.
Przez trzy pierwsze tygodnie zużycie na poziomie 22kg na dobę. W ostatnim tygodniu zmniejszyłem podawanie peletu o 30% i zużycie spadło do 17kg. Jak dla mnie to rewelacja, wcześniej ogrzewaliśmy dom prądem i muszę przyznać że różnica w kosztach i komforcie jest duża.
Zobaczymy jak będzie przy mrozach ale już widzę że będzie ok.
Pelet lokalny w cenie 650/tona.

lubek 121
30-10-2016, 10:55
Witaj Puławiak

Kupiłem rok temu dom 180m2
Mam kolektory słoneczne 6 sztuk od Kwietnia do końca września tego roku grzały bufor DOSKONALE!!!
Bufor 2000L Jest i kocioł na wszytko plus grzałka 9KW palę drewnem bo miałem dostęp za darmo teraz muszę kupować. Wysuszone 180pln za 1m3.Kocioł nagrzewa bufor bardzo fajnie i szybko ALE.
Mam osobne trzy pompy czyli jedną na grzejniki druga podłogówka u góry u dzieciaków i trzecia dół bez termostatów załączane timerem pompy pracują w nocy od 22 do 6 rano w tańszej energii posiadam prąd dwutaryfowy.
Chcę mieć spokój z czyszczeniem pieca z łupaniem drewna itd. Brak czasu a z drugiej strony trochę lenistwo:)
Planuję w tym tyg.zakupić piec na pellet RED Lub Slimpel czytam już pół roku różne fora i człowiek powoli szaleje
myślę że te 24 kw wystarczą będzie się szybciej bufor nagrzewał itd.
Czy z czystym sumieniem polecisz mi taki kocioł,czytałem twoje różne wypowiedzi i mają one sens!
Pozdrawiam

Wojtazy
31-10-2016, 17:50
Przy piecu na pellet będziesz musiał min. raz na tydzień 5 minut poświęcić na czyszczenie ( tak jest u mnie przy piecu Red Compact 18)

oletomada
27-11-2016, 12:49
Witam. Jak wyglada serwis i jego dostepnosc tego kotla?

spinacz17itd
06-01-2017, 18:12
Witam. Przepraszam że się dołączę. Mam drobne pytanie. Jestem posiadaczem reda 18 kw. Grzeje domek ( podłogówka + grzejniki ) oraz CWU. Rok ponad pracował piec razem z termostatem bezprzewodowym. Były takie mieszane odczucia ponieważ nie posiadałem głowic termostatycznych na grzjnikach i troszeczkę przegrzewało pomieszczenia. Teraz jak mi się dzieciaczek urodził postanowiłem na próbę wyłączyć w menue tryb auto eco by piec działał ciągle. Ustawiłem temp aqua na 45 stopni. Mimo to kocioł przekracza zadaną temp i co jakiś czas wyłącza się . Na wyświetlaczu pojawia się komunikat "czuwanie". O co w tym chodzi??? Spotlał się ktoś z takim komunimatem??

Kroitz
07-01-2017, 09:36
45 stopni zadana temp kotła? Gratuluje pomysłu. Super pomysł na zarżnięcie kotła na pellet :) Na szczęście przewidziano takie sytuacje.
Kocioł będzie modulował do zadanej 45 stopni, później zejdzie z mocą na 20% i będzie pracował do temp 80 stopni, dopiero później się wyłączy

Bouli16479
21-01-2017, 07:27
Witam. Mam takie pytanko do użytkowników Red Compact , posiadam ten piec od 3 lat wszystko działa jak najlepiej ale ciekawi mnie jakie jest u Was ciśnienie wody podczas grzania samej wody tzn do ilu dochodzi przy 70 stopniach na piecu bo tak ma ustawione automatycznie. Pytam bo zauważyłem ze zaczęło mi ubywać wody i zauważyłem ze piec sam upuszcza wody bo dochodzi do 3 bar a kiedyś tak nie było tzn nie zwracałem jakie ciśnienie

Puławiak
21-01-2017, 21:33
Witam. Mam takie pytanko do użytkowników Red Compact , posiadam ten piec od 3 lat wszystko działa jak najlepiej ale ciekawi mnie jakie jest u Was ciśnienie wody podczas grzania samej wody tzn do ilu dochodzi przy 70 stopniach na piecu bo tak ma ustawione automatycznie. Pytam bo zauważyłem ze zaczęło mi ubywać wody i zauważyłem ze piec sam upuszcza wody bo dochodzi do 3 bar a kiedyś tak nie było tzn nie zwracałem jakie ciśnienie
Uzupełnij ciśnienie gazu w naczyniu przeponowym.

Snake8
22-01-2017, 12:30
hej jak tam spalanie u was waszych pieców??

pawdot
22-01-2017, 13:44
Witam
Ja mam taki problem, że jak ustawie temperaturę na piecu i wzrośnie o 3 stopnie w trybie eco to piec zaczyna się wygaszac. Ustawie piec na 65 stopni to się wygasi jak dojdzie do 68. Miał ktoś taki problem. Pzdr

Snake8
22-01-2017, 15:55
nie ja tak nie mam jedyny problem mam ze w trybie zimowym czesto sie załancza na wode i podgrzewa wode jedyny mankament

Kroitz
22-01-2017, 20:58
Witam
Ja mam taki problem, że jak ustawie temperaturę na piecu i wzrośnie o 3 stopnie w trybie eco to piec zaczyna się wygaszac. Ustawie piec na 65 stopni to się wygasi jak dojdzie do 68. Miał ktoś taki problem. Pzdr

Taki problem,to nie problem. Kocioł na pellet ma swoją bezwładność, i gdy zaczyna wygaszanie od 65 stopni to energia ognia podwyższy temp o parę stopni w kotle. Lepsze to niż puszczanie energii w komin :)

pawdot
22-01-2017, 22:30
Nie chodzi o modulację mocy po osiągnięciu temperatury zadanej tylko całkowite wygaszenie kotla. Moim zdaniem powinien się wygasić jak dostanie sygnał z termostatu pokojowego albo temperatura dojdzie do fabrycznej blokady.

Kroitz
23-01-2017, 11:28
Ten parametr jest obsługiwnay przez Auto Eco- można ustawić zwłokę wyłączenia od 1 do 30 min. Fabryczna blokada wygaszania przy braku termostatu albo termostacie na zworce to 80 stopni. I nawet jesli termostat da sygnał na wygaszenie i kocioł zacznie się wygaszać, przy braku odbioru temperatura kotła podbije o parę stopni.

Generalnie w Compacie nie ma się do czego przyczepić w algorytmie spalania.
Z znanych mi kotłów najlepiej opracowaną pracę kotła ma tej chwili Compact, Slimpel, Ecofire, no i Windhager ale to juz inna półka

pawdot
23-01-2017, 12:25
Witam
Ten parametr mam ustawiony na 20 minut. Tylko nadal nie rozumiem dlaczego piec zaczyna odliczac te 20 minut i się wygaszać mimo, że nie dostał sygnału z termostatu pokojowego i temperatura na piecu nie przekroczyla tych 80 stopni.

Kroitz
23-01-2017, 13:01
Tryb auto eco działa tylko i wyłącznie od sygnału z termostatu albo od wbudowanej czujki z tyłu kotła. Zobacz czy termostat jest aktywowany : Termostat -On lub off,-
Jesli jest aktywowany to po prawej stronie przy domku jest kominikat ON lub OFF?

pawdot
23-01-2017, 21:27
Piec ładnie działa i reaguje na termostat. Problem zaczyna się jak temperatura zadana będzie przekroczona o 3 stopnie, to wtedy się wygasza i odlicza 20 minut. Myślę, że jest chyba coś nie tak z oprogramowaniem. Na początku użytkowania była widoczna funkcja czyszczenia pieca, teraz jej nie widać na wyłączonym piecu.

Snake8
23-01-2017, 21:39
No to kto ci zakładał? pisz może reklamacje
A wam tak samo piec sie czesto zalancza na wode w trybie zimowym choc woda ciepła nie jest pobierana??
No i jeszcze jedno nad wylotem peletu do koszyka blacha jest u was trochę przepalona tak jak by sie troche kruszyła

mddwb
24-01-2017, 18:00
Witam. Podepnę się pod temat. Jestem zainteresowany zakupem kotła Red Compact. Dzwonił do mnie dziś przedstawiciel i bardzo zachęcał do zakupu kotła podając wiele szczegółów dlaczego warto wybrać właśnie ich produkt. Powiedział, że red compact ma mniejsze spalanie niż konkurencja, zabezpieczenie które gwarantuje cały czas obieg w instalacji poniżej 5 st. C gdyby piec wygasł. Jest to droga zabawka i tu pytanie do kolegów: czy warto dać tyle kasy za ten piec, czy np. znaleźć coś poniżej 10000 zł. też z dobrymi opiniami. Jednym słowem. POLECACIE ?

orfy
31-01-2017, 16:21
Witajcie, ja kupilem ten piec rok temu i jestem zadowolony. Spalanie mam na rozne zalezne od temeratury na dworze ale waha sie od 8 do 30kg na dobe. Przy temperaturach ok 0'C to wychodzi ok 15kg. Jedyne co to juz 2 razy mialem alarm blad rozpalania - zasypany koszyk peletem i brak plomienia. Po oczyszczeniu uruchamia sie normalnie. No i juz zaczal mi sie swiecic komunikat "serwis" - pora zajrzec do instrukcji ;-) co to znaczy - pewnie jakas liczba godzin pracy minela i trzeba to skasowac.
Faktem jest ze zalaczanie grzania CWU jest niedopracowane - brak mozliwosci ustawienia histerezy. Ja to rozwiazalem w ten sposob ze pracuje w timerze + termostat i wode mi grzeje tylko wtedy gdy piec ma pracowac z timera. Ale jest tu niedogodnosc polaczenia timera z termostatem - timer wylicza ze zalaczyc trzeba piec to piec startuje ale ma sygnal z termostatu zeby sie wylaczyl wiec po 10 min (tyle max moge ustawic w auto eco) piec wylacza sie a moim zdaniem nie powiniene nawet startowac.
Gdybym mial kupowac jeszcze raz - kupilbym go - jakby jeszcze mial bardziej rozbudowany sterownik z mozliwoscia podpiecia do sieci to juz byloby calkiem nie zle.

No i tak od siebie - sluchajcie rad kolegi Pulawiaka - mnie pomogl za co jestem mu wdzieczny - wam tez pomoze z pewnoscia

Wojtazy
31-01-2017, 17:57
Ja użytkuje piec od października. Jeśli chodzi o obsługę to zero problemów. Spalanie od 17 do 45kg ( 24h/dobę przy mrozach -24), przy -5 spala 30kg/dobe. Ale dom 300m2 więc jest co grzać. za pellet płacę 650PLN/tona to miesięczny koszt jest niewielki ( tym bardziej że to z cwu ). gdybym miał kupować jeszcze raz to wziąłbym ten sam, może z wersją easyclean, choć czyszczenie raz w tygodniu przez 5 minut nie jest męczące. No i bardzo pomocna jest obsługa serwisowa u Puławiaka. Niezależnie od dnia i godziny jak tylko może to odpowiada nawet na najgłupsze pytania :).

mddwb
31-01-2017, 18:25
No i właśnie. Piec za tyle kasy, a nie tylko Ty masz takie problemy z tą wodą. Daje trochę do myślenia. Jak byłem u siebie u dystrybutorów to żaden Puławiakiem nie był.:-(

Puławiak
31-01-2017, 18:50
Hmmm może to choć trochę wyjaśni sprawę cwu.
http://www.wentor.pl/Poradniki/Zasobnik-CWU

mddwb
31-01-2017, 19:34
Trochę wyjaśnia, chociaż naprawdę jestem ciemniakiem w te klocki. Więc jaki realny wpływ na koszty ma takie rozwiązanie w tym piecu i czemu u naszych producentów taki problem nie występuje. Pewnie gdybym nie czytał tych wszystkich mądrości w necie, to przyszli by panowie, zamontowali, odpalili, a ja bym nawet nie zwrócił uwagi kiedy załącza się na wodę tak jak teraz przy olejaku :-)

Puławiak
31-01-2017, 19:43
też występuje. Tylko histereza jest większa wiec duża cześć ludzi nie zwraca na to uwagi i przyjmuje ze tak ma byc. A i wiekszy zasobnik na paliwo to też zużycia tak nie widać.

mddwb
31-01-2017, 20:53
Rozumiem, że wpływu dużego na koszty ogrzewania w porównaniu do innych kotłów to nie ma, tylko sama praca jest bardziej widoczna.

Puławiak
01-02-2017, 06:16
Ma na każde rozpalenie zużywa pellet. Podgrzanie wody to dość istotny koszt ogrzewania.

mddwb
01-02-2017, 07:35
Kurcze, a ja już miałem wybrany kocioł. I cały misterny plan poszedł w ....

Puławiak
01-02-2017, 07:56
No coż tak bywa. A może tylko wystarczy umieścić sondę cwu w górnej warstwie zasobnika i kocioł na cwu będzie się odpalał dopiero wtedy gdy będzie się woda w zbiorniku kończyła, można też dołożyć oddzielny sterownik do cwu z wiekszą histereza.

mddwb
01-02-2017, 08:11
Zapytam specy od montażu jak oni to widzą, ale boję się, że nie pomogą.

cristoteles
02-02-2017, 07:00
Stoję przed wyborem pieca i zastanawiam się nad wyborem pelletu jako paliwa docelowego. Dość mocno spodobał mi się Red Compact. Z tego co czytałem to ważna jest instalacja i regulacja pieca przez wykwalifikowanego instalatora, aby uniknąć problemów z eksploatacją pieca, tzn. aby nie przepalać opału na pusto. Czy zna ktoś jakiegoś dystrybutora z Małopolski (okolice Nowego Sącza), który mógłyby sprzedać i zamontować Red Compacta.
Pytanie do użytkowników pelletu jeszcze o zużycie opału. Będę miał do ogrzania dom z poddaszem ok. 190 m2 po podłogach (plus garaż 30 m2 na pół gwizdka). Dom ocieplony porządnie (15 cm na ścianach, 20 cm stropodach, podłoga 12 cm, okna trzyszybowe). Zastanawiam się ile pelletu może pożreć na sezon taki Red Compact 18 kw. 4 tony? Więcej? No i czy wszyscy palicie tylko tym drogim pelletem za ponad 900 zł czy też jest szansa, że piec ogarnie pellet za 700 zł i też będzie dobrze.
Cały czas waham się nad ostateczną decyzją czy wybrać pellet, bo ekogroszek pewne wyjdzie taniej. Tylko zastanawiam się ile taniej. Czy to będzie kilkaset zł za sezon czy jednak to będą kwoty dużo powyżej 1000 zł. I czy w ogóle na te ostatnie pytanie da się udzielić rzetelnej odpowiedzi?

szymonfryca
07-02-2017, 17:23
Dzień dobry!
Rozważam wymianę kotła węglowego na kocioł pelletowy.

Red Compact 18kW ma małą pojemność wodną 25 litrów:
1) czy nadaje się do starych instalacji grawitacyjnych z kaloryferami żeliwnymi o dużej pojemności wodnej (aktualnie taką mam)?
2) czy z tego powodu nie będzie miał istotnie większego spalania pelletów?

Jego instrukcja podaje komin o średnicy 10cm:
3) mam komin zewnętrzny wysokości 7,5m, ocieplony, średnicy wewnętrznej 20cm, czy to nie będzie zbyt duża średnica?
4) czy z tego powodu spalanie nie będzie istotnie większe?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich forumowiczów :bye:

Zdun Darek B
08-02-2017, 13:55
Pamiętać jednak należy że pellet to wciąż drewno , tylko rozdrobnione i potem sprasowane

Krix
05-04-2017, 10:11
Zastanawiam się nad wykorzystywaniem np. Red Compact do ogrzania domu ok 120m2, tylko podłogówka.
Czy jest sens stosować bufor? Wydaje sie, że to sensowne by piec właczał się z moca nominalną, ogrzał bufor i wyłączył.

Później za buforem będzie układ podłogówki ze sterownikami pokojowymi i siłownikami, które bedą sobie to ciepło z bufora pobierac zgodnie z potrzebą. Nie będzie się to wtedy gryzło z pracą kotła.

Czy ten bufor moze być jednoczesnie zbiornikiem na CWU?
Docelowo będą chyba solary, i tak bym od poczatku inwestował w duży zbiornik.

Wojtazy
18-04-2017, 06:46
Sezon 2016/17 Październik-kwiecień. Dom 250 m2. Zużycie 4,7 tony pelet po 650/tona.

orfy
20-04-2017, 18:16
160m2 od 11 pazdiernika do 11 kwietnia 3t olimpu - temp 21 caly czas w domu

CZARKOWSKI
30-07-2017, 10:41
Witam, zakupiłem kocioł red compact 18 kw, hydraulik wszystko zamontował, a tu zonk. Napełniamy kocioł wodą i z kotła cieknie woda ze spawu, kotłownia zalana. Piec nowy jeszcze nie odpalony, ręce opadają, co z tym zrobić. Przesyłam zdjęcia, proszę o pomoc.
393947 393949393954393955

orfy
30-07-2017, 14:12
Reklamować. To cieknie na zestawie pompowym? Bo w tel słabo widac

CZARKOWSKI
30-07-2017, 15:00
Cieknie pod trojnikiem na spawie, mam wymienic tylko te czesc, czy zadac wymiany calego pieca

czapinski
01-08-2017, 09:04
Cieknie pod trojnikiem na spawie, mam wymienic tylko te czesc, czy zadac wymiany calego pieca

Widać, że cieknie tylko rurka do podłączenia zestawu hydraulicznego. To nic poważnego - wystarczy ją wymienić.

CZARKOWSKI
01-08-2017, 09:51
Ok, wlasnie bede wymienial, bardzo dobry serwis w wentorze.

poldekman
05-08-2017, 13:13
witam ,jestem nowy na forum i mam parę pytań odnośnie pieca red compact.
1. Czy ten piec może być podpięty do starszej instalacji CO i Cwu? bo ja mam w domu tylko grzejniki ,bez podłogówek itd. Bojler mam ok.300l.
2. Czy nie jest to problemem dla tego pieca duży przekrój rur? dawniej nie miałem żadnej pompki wszystko działało grawitacyjnie

Puławiak
05-08-2017, 16:33
witam ,jestem nowy na forum i mam parę pytań odnośnie pieca red compact.
1. Czy ten piec może być podpięty do starszej instalacji CO i Cwu? bo ja mam w domu tylko grzejniki ,bez podłogówek itd. Bojler mam ok.300l.
2. Czy nie jest to problemem dla tego pieca duży przekrój rur? dawniej nie miałem żadnej pompki wszystko działało grawitacyjnie

Jak najbardziej się nadaje.
Nie może pracować swobodnie na instalacji z dużymi przekrojami rur.

poldekman
05-08-2017, 17:00
Jak najbardziej się nadaje.
Nie może pracować swobodnie na instalacji z dużymi przekrojami rur.

czy mógłbyś mi wyjaśnić ,dlaczego nie może swobodnie pracować ? czy to chodzi o to że ma działać non stop na full?

Puławiak
05-08-2017, 18:49
Źle się wyraziłem jak najbardziej się nadaje i będzie dobrze pracowal

poldekman
05-08-2017, 19:05
Źle się wyraziłem jak najbardziej się nadaje i będzie dobrze pracowal

uff to mi troche ulżyło ,dzięki za odpowiedź

poldekman
06-08-2017, 10:48
uff to mi troche ulżyło ,dzięki za odpowiedź

mam jeszcze pytanie odnośnie red compact,jakimi rodzajami i wielkością pelletu można palić w tym kotle?

Puławiak
06-08-2017, 12:10
6, 8 pellet drzewny

poldekman
08-08-2017, 16:37
6, 8 pellet drzewny

ok dziękuje za odp. Jeszcze mam pytanie p.Puławiak do pana ,czy pojemność wody w tym kotle nie jest problemem dla mojej starej instalacji co w której jest dużo wody ,nawet szczerze nie wiem ile wody mam w całym obiegu.Przepraszam jezeli zawracam głowe panu ,ale kto pyta ten nie błądzi

Puławiak
08-08-2017, 17:08
Nie jest problemem. Jesli kocioł może współpracować np z 1000 litrowym buforem to dlaczego by nie mógł pracować z instalacja w której jest powiedzmy 300 litrów wody.

poldekman
09-08-2017, 16:16
Nie jest problemem. Jesli kocioł może współpracować np z 1000 litrowym buforem to dlaczego by nie mógł pracować z instalacja w której jest powiedzmy 300 litrów wody.

ok.super dziekuje,nie pomyślałem o tym i mam jeszcze jedno pytanie do pana,czy komin powinien mieć specjalne wymiary ,czy jest jakaś alternatywa jeżeli komin jest za duży ,chodzi mi o przepustowośc

BartekXD
25-08-2017, 21:52
Czy można prosić jakiś kontakt do Pana ? Planuję zakup Red'a.
[email protected]
Dzięki. Marcin

Arek15
13-10-2017, 16:29
Witam kupiłam kocioł red compact 18. Hydraulik zainstalował go w kotłowni. Jednak mam wątpliwości czy zawór termostatyczny 55C został prawidłowo założony. Prosze o opinie 398636 398637 398638 z góry dziękuję

orfy
13-10-2017, 16:56
Nie masz tam oryginalnego zaworu zamontowanego w Redzie?

Arek15
14-10-2017, 09:32
Tak wiem ale czy ten zawór założony jest dobrze?

orfy
14-10-2017, 10:03
O wiesz? Masz w kotle zawór? To ten ze zdjęcia w jakim celu?

Arek15
14-10-2017, 10:23
Podobno ma zabezpieczać powrót 55 stopni

Puławiak
14-10-2017, 10:25
Witam kupiłam kocioł red compact 18. Hydraulik zainstalował go w kotłowni. Jednak mam wątpliwości czy zawór termostatyczny 55C został prawidłowo założony. Prosze o opinie 398636 398637 398638 z góry dziękuję

Zle. Na środku jest powrót i tam powinna być woda zmieszana zasilanie do czerwonego. powrót z instalacji do niebieskiego.

Arek15
14-10-2017, 10:42
Hydraulik Powrót podłączył bezpośrednio do pieca widać na drugim zdjęciu. Według mnie powinien powrót z centralnego podłączyć przez zawór tam gdzie niebieska kreska. Czy dobrze wnioskuję?

Kroitz
14-10-2017, 10:46
Ha! Ubiegłeś mnie :) Zawór powinien być zamontowany na powrocie. Hydraulik również powinien użyć zaworu z sprężyną powrotną do CWU. Zdjęcie z mojej instalacji, powinno rozjaśnić

Arek15
14-10-2017, 11:18
Czy masz zawór vtc bo na zdjęciu nie widzę jak przebiegają kreski czy od góry masz czerwoną zasilanie z kotla a z prawej stron niebieską powrót z centralnego

Puławiak
14-10-2017, 20:54
Czy masz zawór vtc bo na zdjęciu nie widzę jak przebiegają kreski czy od góry masz czerwoną zasilanie z kotla a z prawej stron niebieską powrót z centralnego

Dobra rano trochę za szybko pisałem i może nie całkiem wyjaśniłem.
Srodkowy krócieć w kotle to powrót.
Zawór ma 3 oznaczenia - czerwony, niebieski, czerowno/miebieski
Czerowny to zasilanie z kotła montowane na trójniku: zasilanie z kotła - zasilanie do zaworu - zasilanie instalacji.
Zawór montujesz na powrocie Niebieski powrót z instalacji centralnego - czerwone zasilanie z kotła- czerwono/niebieski - powrót do kotła.

Arek15
15-10-2017, 10:48
Dziękuję wszystkim za pomoc :yes:

Kroitz
15-10-2017, 12:24
pozdrów hydraulika :)

adik79
26-10-2017, 09:08
Witam.
Proszę o odpowiedź czy mając komin murowany z cegły o przekroju wewnętrznym 14x14 i wysokośći ok 10m nie będzie problemu z paleniem w nim pelletem?
Bardzo spodobał mi się ten Red 18 i mam wątpliwości czy komin da radę, ale wyczytałem że najlepszym rozwiązaniem jest ceramiczny.Mogę taki włożyć do obecnego komina i z tego co wiem Red ma wyjście fi100 czy to wystarczy?
Mam jeszcze pytanie czy warto dokupić do tego kotła bufor oraz jakie parametry powinny mieć grzejniki do ogrzewania pelletem.
Dom ocieplony, 149m2 użytkowej do ogrzania.
Z góry dziękuję za wskazówki.
Adrian

sez
15-12-2017, 13:19
tak powinno byc. oto schemat: 403219

Zawor oczywiscie ustawiony na 55 °.

sez
15-12-2017, 13:36
Wlasnie zamontowalem RED Compact 18 Easy oraz CWU 600 litrow u siebie. Testuje sobie troche go i mam kilka pytan:

Jade na konfiguracji 5 (zewnetrzna sonda ntc w buforze). Rozumiem ze opcja auto eco jest wlaczona na stale wtedy i nie da sie jej wylaczyc. Tryb timer tez nie dziala - mozna go ustawic i wlaczyc - ale sterownik go ignoruje. Modulacja mocy tez jest wylaczona - tak jak ustawie recznie (np. stopien 3 lub 5) to tak chodzi. Nie chce zeby kociol wlaczal i wylaczal sie co 30 minut (opcja auto eco, jak temperatura zadana na sterowniku - u mnie 60 °- zostanie osiagnieta kociol sie wygasza, jak spadnie o 5 ° znowu sie wlacza) -powoduje to szybsze zuzycie ukladu zaplonowego a i zuzycie pradu i peletu sie zwieksza przez czeste rozpalanie i dmuchawe itd...

Biorac to wszystko pod uwage zastanawiam sie jak sterowac kotlem w ogole. Mam tez dodatkowo termostat red bezprzewodowy, ale nie wiem jakby kociol z nim funcjonowal skoro CWU jest podlaczony i tryb 5 blokuje modulacje itd..

Sa jakies opcje zeby to wspolgralo ? Czy czegos tutaj nie rozumiem? Czy jak korzystam z opcji CWU (5) faktycznie nie mozna uzywac timera i modulacji?

Kroitz
16-12-2017, 08:41
Wlasnie zamontowalem RED Compact 18 Easy oraz CWU 600 litrow u siebie. Testuje sobie troche go i mam kilka pytan:

Jade na konfiguracji 5 (zewnetrzna sonda ntc w buforze). Rozumiem ze opcja auto eco jest wlaczona na stale wtedy i nie da sie jej wylaczyc. Tryb timer tez nie dziala - mozna go ustawic i wlaczyc - ale sterownik go ignoruje. Modulacja mocy tez jest wylaczona - tak jak ustawie recznie (np. stopien 3 lub 5) to tak chodzi. Nie chce zeby kociol wlaczal i wylaczal sie co 30 minut (opcja auto eco, jak temperatura zadana na sterowniku - u mnie 60 °- zostanie osiagnieta kociol sie wygasza, jak spadnie o 5 ° znowu sie wlacza) -powoduje to szybsze zuzycie ukladu zaplonowego a i zuzycie pradu i peletu sie zwieksza przez czeste rozpalanie i dmuchawe itd...

Biorac to wszystko pod uwage zastanawiam sie jak sterowac kotlem w ogole. Mam tez dodatkowo termostat red bezprzewodowy, ale nie wiem jakby kociol z nim funcjonowal skoro CWU jest podlaczony i tryb 5 blokuje modulacje itd..

Sa jakies opcje zeby to wspolgralo ? Czy czegos tutaj nie rozumiem? Czy jak korzystam z opcji CWU (5) faktycznie nie mozna uzywac timera i modulacji?


Masz bufor czy zasobnik CWU 600L? Bo to różnica.

Santjago
16-12-2017, 09:32
Witam, jestem tu nowy i zielony (chociaż Nick zielony ma kto inny :)) :sick:

Mam od tygodnia Red Compact 24 i chciałem zainstalować go bez bufora czy zasobnika, czyli zeby grzał WU przepływowo, jak kocioł gazowy. Nie mam duzej rodziny ani zwierząt ani nie zmywamy naczyń (robi to zmywarka) ani nie uzywamy wanny (jest prysznic). Ciągle grzanie 300 (lub chociaż i 100) litrów wody jest zbytkiem i stratą energii i pelletu. Czy ktoś ma (czy miał czy słyszał że jest to możliwe) taką konfiguracji kotła (ma on wymiennik ciepła, sprowadzony z Niemiec) i może podpowiedzieć jak zaprogramować kocioł (wyłączyć eco-stop? bo jest włączony) żeby na bieżąco ciepłą wodę po odkręceniu kurka podawał. z góry dziękuje

Puławiak
16-12-2017, 19:33
Masakra. Ktorą wersje sterownika masz ? Dwa wyświetlacze czy jeden ?

Santjago
17-12-2017, 17:11
jeden wyswietlacz, w stylu starego MS-DOS, ze skrotami h2o, itd.
wersja software to chyba 7311001, numer kotla - domyslam sie - 7985. W 2012 r zbudowany ale jeszcze z tym starym software.
masakra nie jest, grzeje jak nalezy ale cieplej wody - bez boilera - tez wypadaloby miec, tym bardziej ze w polskim manualu stoi jak byk:
'Posiada on wbudowany, specjalny wymiennik ciepła, w którym przepływowo, na bieżąco podczas poboru woda użytkowa jest podgrzewana przez wodę grzewcza.' Moze mam cos zwalone w instalacji? Jestem poza domem i jak wroce to sprawdze (po swietach moze kogos da sie na nogi postawic)

sez
18-12-2017, 10:13
Sorry - Faktycznie - Mam bufor - nie CWU.

Puławiak
18-12-2017, 13:36
Sorry - Faktycznie - Mam bufor - nie CWU.

Pisz na priva - można to wysterować inaczej.

Kroitz
20-12-2017, 16:07
jeden wyswietlacz, w stylu starego MS-DOS, ze skrotami h2o, itd.
wersja software to chyba 7311001, numer kotla - domyslam sie - 7985. W 2012 r zbudowany ale jeszcze z tym starym software.
masakra nie jest, grzeje jak nalezy ale cieplej wody - bez boilera - tez wypadaloby miec, tym bardziej ze w polskim manualu stoi jak byk:
'Posiada on wbudowany, specjalny wymiennik ciepła, w którym przepływowo, na bieżąco podczas poboru woda użytkowa jest podgrzewana przez wodę grzewcza.' Moze mam cos zwalone w instalacji? Jestem poza domem i jak wroce to sprawdze (po swietach moze kogos da sie na nogi postawic)


Musisz sprawdzić na grupie pompowej czy masz wymiennik ciepła do CWU, bo były dwie wersje. System z przepływowym grzaniem wody nie przyjął się ponieważ żeby kocioł grzał wodę użytkową to trzeba puścić wodę w kranie... Noa jak kocioł akurat jest wyłączony to lej wodę przez 20 min :)

sez
17-01-2018, 20:14
Mam problem z moim RED Compact Easy Clean 18. Kompresor chodzi caly czas bo nie moze sie nabic a przy palniku wychodzi powietrze (dlatego tez nie moze sie nabic kompresor). Macie pomysl co to moze byc?

Puławiak
17-01-2018, 20:18
Elektrozwór kopresora w kotle.

sez
18-01-2018, 06:51
No wlasnie tak tez podejrzewalem. Ale to raczej wymiana tylko wchodzi w rachube - czy mozna tez jakos cos jeszcze sprawdzic (czy np. styka). Dziwne ogolnie, bo kociol od ponad miesiaca dopiero jest w uzyciu.

405214



Elektrozwór kopresora w kotle.

orfy
19-01-2018, 12:25
To jest elektrozawor załączenia kompresora? Trzeba sprawdzić czy jest stałe pod napięciem.

wlen
23-01-2018, 20:16
Witam, od grudnia jestem posiadaczem kotła RED Compact SLIM 15, jedyny kocioł na rynku który mieścił mi się w mojej kotłowni bez kosztownych przeróbek.
Kocioł ogólnie spisuje dobrze jednak raz na jakiś czas wyskakują błędy.
Ostatnio np. pokazuje się coś w stylu nieudany zapłon chociaż rozpalił się prawidłowo (widoczny płomień) jednak po komunikacie podajnik przestaje podawać paliwo i kocioł się wygasza.
Co może być przyczyną? Jak wygląda sprawa rozpalania kotła, jakie warunki muszą być spełnione, aby kocioł z trybu rozpalania wszedł tryb pracy, jakie czujniki za to odpowiadają?
Może mistrz Puławiak coś doradzi. Z góry dziękuję.

Kroitz
23-01-2018, 23:12
Witam, od grudnia jestem posiadaczem kotła RED Compact SLIM 15, jedyny kocioł na rynku który mieścił mi się w mojej kotłowni bez kosztownych przeróbek.
Kocioł ogólnie spisuje dobrze jednak raz na jakiś czas wyskakują błędy.
Ostatnio np. pokazuje się coś w stylu nieudany zapłon chociaż rozpalił się prawidłowo (widoczny płomień) jednak po komunikacie podajnik przestaje podawać paliwo i kocioł się wygasza.
Co może być przyczyną? Jak wygląda sprawa rozpalania kotła, jakie warunki muszą być spełnione, aby kocioł z trybu rozpalania wszedł tryb pracy, jakie czujniki za to odpowiadają?
Może mistrz Puławiak coś doradzi. Z góry dziękuję.

1. Przyczyną jest zbyt wolny przyrost temperatury spalin w czasie rozpalania.
Sprawdź ciąg kominowy, jeśli jest za duży obniż go.
Sprawdź pellet, może sypie Ci za mało pelletu podczas rozpalania.
Jeśli nie pomoże skontaktuj się z serwisantem :P

Puławiak
24-01-2018, 07:28
Melduje się starszy MISZCZ zmianowy Puławiak
Kiepski pellet - za długi lub mocno zapylony i sie zawiesza.
2, Niszczelna górna pokrywa wymiennika tam gdzie są zawirowywacze.
Ale raczej stawiam na to pierwsze

wlen
24-01-2018, 17:13
Dzięki Panowie za szybką interwencje.
Jak sprawdzić ciąg kominowy (jest jakiś prosty domowy sposób)?
Pelet to lava ze stelmetu, robi trochę spieku ale muszę powiedzieć że przez 2 tygodnie nie było z nim problemu.
Wcześniej używałem innego z portalu Allegro z normą dinplus A1 zero spieków ale kocioł gasł przy minimalnej mocy i po rozmowie ze sprzedawcą kotła zasugerował zmianę peletu.
Pokrywa wydaje się ok wygląda że leży na swoim miejscu.
Będę kontrolował pelet żeby się nie zwieszał i zobaczymy.
Zauważyłem jeszcze jedną niepokojącą rzecz spróbuje dodać film mam nadzieje że się uda.

Puławiak
24-01-2018, 17:29
To jest nieszczelność lub bardzo duży ciąg kominowy. Jaki masz komin - średnica, ile metrów, jakie zakończenie komina ? A tak ogólnie to masz gwarancję zgłoś to do sprzedawcy.

wlen
24-01-2018, 17:31
Dziwne zachowanie kotła RED Compact SLIM 15, jak używam strzałki w prawo Ustawienia-> T on pompy-> strzałka w prawo to zawsze w tym samym miejscu sterownik kotła robi reset jak by nagle brakło prądu, robiąc to samo ale używając strzałki w lewo wszystko jest OK.
Czy możecie sprawdzić czy u was występuje taki problem, ale trzeba używać strzałki w prawo.
Niżej film:


https://youtu.be/Osc_C6nGe78

Puławiak
24-01-2018, 17:36
Serwis koniecznie - prawdopodobnie uszkodzenie karty. Taki problem nie może występować !!!. Zgłosić wezwac serwis wymienić.

wlen
24-01-2018, 17:46
To jest nieszczelność lub bardzo duży ciąg kominowy. Jaki masz komin - średnica, ile metrów, jakie zakończenie komina ? A tak ogólnie to masz gwarancję zgłoś to do sprzedawcy.

Stary komin murowany cegła otwór +- 14x16 wysokość około 8m powiem że w starym kotle to szału nie było z tym ciągiem.
Przed zgłoszeniem chciałbym się upewnić w czym problem, do serwisanta trzeba też mieć trochę szczęścia żeby wiedział o co chodzi nie przekombinować.
Gwarancja oczywiście jest.

Puławiak
24-01-2018, 17:50
A wkład w kominie ? Problem z kartą dużo by tłumaczyć ale taki reset nie jest normalnym stanem.

wlen
24-01-2018, 17:54
Serwis koniecznie - prawdopodobnie uszkodzenie karty. Taki problem nie może występować !!!. Zgłosić wezwac serwis wymienić.

Czyli te różne anomalia mogą wynikać z uszkodzonej karty.
Tego się obawiałem szkoda bo ogólnie kocioł wygląda naprawdę wykonany solidnie i bardzo estetycznie.
Były wycieczki sąsiadów aby pooglądać, mam nadzieje że serwis działa sprawnie.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Komin bez wkładu.

Puławiak
24-01-2018, 17:56
Kto Ci go bez wkładu zamontował do ceglanego komina ? Oj będa problemy. Wrzuć fotki podłączenia kotła bo pewnie jeszcze jakieś kwiatki tam sa zrobione

wlen
24-01-2018, 18:59
Kto Ci go bez wkładu zamontował do ceglanego komina ? Oj będa problemy. Wrzuć fotki podłączenia kotła bo pewnie jeszcze jakieś kwiatki tam sa zrobione

Na wkład brakło kasy w tym roku, jeśli jest niezbędny można będzie dołożyć w przyszłym roku.
Mam nadzieje że z resztą nie będzie tak źle.
Niżej fotki.
405690
405691

Puławiak
24-01-2018, 19:35
Beda problemy szybciej niż sie spodziewasz - przy tej temp spalin to tylko kwestia czasu kiedy zacznie Ci komin przeciekać - montaż bez wkładu to murowane problemy

wlen
24-01-2018, 22:03
O kurcze mam nadzieje że dociągnę jakoś do wiosny, czy mogę jakoś z kontrolować stan mojego komina?
Czy widać na fotkach jeszcze coś niepokojącego?

Kroitz
25-01-2018, 07:08
BTW, wiesz że raz w roku trzeba wyjąć sprężyny od czyszczenia i robi się to od góry? :) Mam nadzieje że instalator wziął to pod uwgaę montując zbiornik :)

monniqu
25-01-2018, 09:50
Witam.
Mam piec Red Compact 18 z termostatem Salus 091flrf od ponad 2 lat.
Do tej pory wszystko działało bez zarzutu, teraz piec nie reaguje na termostat.
Na wyświetlaczu termostatu pokazuje uruchomienie się pieca, na wyświetlaczu pieca pokazuje, że termostat został włączony, natomiast sam piec w dalszym ciągu jest w trybie OFF. Piec uruchamia się dopiero po włączeniu pieca na jego panelu, ale po osiągnięciu temperatury zadanej na termostacie piec się w dalszym ciągu nie wyłącza pomimo, że ikonka termostatu na panelu pieca wtedy pokazuje OFF, a sam piec pozostaje w trybie ON. Gdzie szukać przyczyny tej usterki? Na termostacie czy w piecu? Miał ktoś podobny problem?

Puławiak
25-01-2018, 11:24
Witam.
Mam piec Red Compact 18 z termostatem Salus 091flrf od ponad 2 lat.
Do tej pory wszystko działało bez zarzutu, teraz piec nie reaguje na termostat.
Na wyświetlaczu termostatu pokazuje uruchomienie się pieca, na wyświetlaczu pieca pokazuje, że termostat został włączony, natomiast sam piec w dalszym ciągu jest w trybie OFF. Piec uruchamia się dopiero po włączeniu pieca na jego panelu, ale po osiągnięciu temperatury zadanej na termostacie piec się w dalszym ciągu nie wyłącza pomimo, że ikonka termostatu na panelu pieca wtedy pokazuje OFF, a sam piec pozostaje w trybie ON. Gdzie szukać przyczyny tej usterki? Na termostacie czy w piecu? Miał ktoś podobny problem?

Zdjecie wyświetlacza ? zobaczymy.

monniqu
25-01-2018, 11:43
Dodam, że piec sam zaczął uruchamiać tryb eco bez osiągnięcia zadanej temp. na termostacie po czym zaczyna odliczanie i po 10min się wyłącza. 405732

Puławiak
25-01-2018, 11:45
kocioł albo wyłaczony ( z palca- wyłącznik na panelu) albo tryb eco jest na off
Włącz tryb eco i włącz kocioł z palaca powinien dogrzać do zadanej i dopiero po odliczeniu się wyłączyć i dalej juz powinien pracować na żądanie termostatu.

monniqu
25-01-2018, 11:54
Tylko jeśli go uruchomię na panelu pieca, termostat osiągnie zadaną temperaturę to piec nadal chodzi. Tryb eco włączony, nastawiony na 10min. Piec niby widzi termostat, ale nie reaguje.

Puławiak
25-01-2018, 11:59
Zdjecie z włączonego trybu eco.

Puławiak
25-01-2018, 12:00
może Ci sie sprzega termostat z jakimś innym urządzeniem albo baterie masz słabe i nie komunikuje się prawidłowo

monniqu
25-01-2018, 12:15
Baterie były wymienione, więc to nie to, inne urządzenie odpada, zasięg ok. Zostało sprawdzone też ustawienie kodu adresu radiowego na termostacie, wszystko ok. W ustawieniach nie było nic zmieniane, sam z siebie jakby przestał współpracować. Zdjęcie wieczorem mogę wstawić.

Puławiak
25-01-2018, 12:20
Taaa zawsze się tak robi samo z siebie. Albo go paluchem wyłączyłeś albo wyłączyłeś tryb eco. Sprawdz to na spokojnie jeśli tryb eco jest włączony to jest to sygnalizowane podczas pracy.

monniqu
25-01-2018, 12:40
Piec działał prawidłowo, po powrocie z pracy termostat pokazuje, że piec chodzi, temp. dużo niższa niż zadana (myślałam, że pellet się skończył lub zapchał trocinami i wyskoczył "nieudany zapłon", bo już taką sytuacje miałam), ale wszystko ok, a w piwnicy piec jest OFF pomimo, że ikonka termostatu jest na ON (tak jak na wcześniejszym zdjęciu)
405736

Puławiak
25-01-2018, 12:46
Wcześniejsze zdjecie wskazuje że ktoś kocioł wyłączył " z palca"

monniqu
25-01-2018, 13:13
Ok, to jak teraz zrobić żeby piec się włączył nie z "palca" skoro nie reaguje na termostat? Na drugim zdjęciu nie zareagował na termostat, więc włączyłam go na panelu, zaczął chodzić, doszedł do temp. 70st. gdzie wcześniej normalnie pompa włącza się przy 60st. dochodzi do temp. 63, spada do 56 i pompa się wyłącza. Tu jak miał już temp. 70 st, wyłączyłam na termostacie, nie zareagował, nawet nie uruchomił się tryb eco (odliczanie 10min.) i grzał dalej, więc wyłączyłam na panelu.
Później była sytuacja, że piec chodził, włączyła się pompa, doszedł do 63 stopni, temp zaczęła spadać po czym włączył się tryb eco (odliczanie) choć nie powinien, bo daleko mu było do zadanej temp. na termostacie i piec się wyłączył. Jak teraz można zrobić żeby piec został uruchomiony przez termostat?

Puławiak
25-01-2018, 13:35
Ale na drugim zdjeciu termostat jest wskazuje że kocioł ma grzać. Pompa pracuje tryb eco włączony i kocioł jest w trybie rozpalania

monniqu
25-01-2018, 13:51
Tak, tylko na drugim zdjęciu nie zareagował na termostat i został włączony na panelu. Tak samo sam się nie wyłączył pomimo, że osiągnął zadaną temp. na termostacie i cały czas temp. na piecu się podnosiła a powinien się włączyć tryb eco (odliczanie).

Puławiak
25-01-2018, 15:29
Tak, tylko na drugim zdjęciu nie zareagował na termostat i został włączony na panelu. Tak samo sam się nie wyłączył pomimo, że osiągnął zadaną temp. na termostacie i cały czas temp. na piecu się podnosiła a powinien się włączyć tryb eco (odliczanie).

Może jednak trzeba sprawdzić termostat może jednak sie nie kontaktuje jak trzeba.

monniqu
25-01-2018, 15:55
Będę jeszcze próbować.
Może coś nie tak jest na stykach na tylnej listwie kotła gdzie jest podłączone te urządzenie od termostatu. A o co chodzi z zamkniętym i otwartym obwodem elektrycznym na zaciskach 1-2, czyli tam gdzie jest podłączony termostat ?

Puławiak
25-01-2018, 16:00
zamykasz obwód przy domku pojawia sie on i kocioł grzeje otwierasz obwód przy domku off kocioł sie wygasza o ile jest właczony tryb eco. No i najpierw kocioł został uruchomiony z"z palaca"

monniqu
25-01-2018, 19:02
A jak powinna prawidlowo chodzic pompa? Temp. ustawiona na piecu na uruchomienie pompy to 60st., piec osiaga 60st, włącza sie pompa, idzie do 63st. uruchamia sie tryb eco, temp zaczyna spadac, tryb eco sie wylacza i piec tez, ale pompa caly czas chodzi, wylacza sie dopiero przy 45st. Po chwili wlącza sie piec i od nowa grzeje do 63st.. (na termostacie temp. nie zostala osiagnieta). Dziwi mnie ze tryb auto eco reaguje na temp. pieca a nie termostatu.

Puławiak
25-01-2018, 19:11
??? Co coś ty tam poprzestawiał.
1 jaka jest temperatura aqua ?
2 wpisz wszystkie parametry jak masz ustawione w menu ustawienia.
Acha i jaki jest symbol przy domku (na wyświetlaczu kotła) w danym momencie bo on jest kluczowy

monniqu
25-01-2018, 19:31
T-on pompy byla od 2 lat ustawiona na 50st, w grudniu zmienilam na 60st. Ale reagowal na termostat prawidlowo. Nic innego nie bylo zmieniane od 2 lat. Ustawienia: zew. termostat: ON, Auto-eco: ON, czas wyl. trybu eco: 10min., T-on pompy: 60st., kociol pomocniczy: brak, receptura pellet 00, rpm ssawy sp 00, moc max 03, kominiarz off, konfiguracja instalacji 01, pora roku zima.

Puławiak
25-01-2018, 19:34
T-on pompy byla od 2 lat ustawiona na 50st, w grudniu zmienilam na 60st. Ale reagowal na termostat prawidlowo. Nic innego nie bylo zmieniane od 2 lat. Ustawienia: zew. termostat: ON, Auto-eco: ON, czas wyl. trybu eco: 10min., T-on pompy: 60st., kociol pomocniczy: brak, receptura pellet 00, rpm ssawy sp 00, moc max 03, kominiarz off, konfiguracja instalacji 01, pora roku zima.

A temperatura aqua ? A symbol przy domku ?

wlen
25-01-2018, 20:36
BTW, wiesz że raz w roku trzeba wyjąć sprężyny od czyszczenia i robi się to od góry? :) Mam nadzieje że instalator wziął to pod uwgaę montując zbiornik :)

To akurat nie jest taki duży problem, w razie potrzeby można przesunąć kocioł, ale może się tego uniknie.
Kurde martwi mnie ten komin jaka minimalna średnica i z jakiego materiału szukać wkładu żeby długo służył?

orfy
25-01-2018, 22:06
Witam. To i ja dołożę trochę o swoim Red compact. We wrześniu wymieniałem grzałkę bo nie odpalał. A od 2 tygodni co pare dni to samo. Kosz pełen peletu i błąd nieudane rozpalenie. Czyżby znowu grzałka?

Arturo72
25-01-2018, 23:24
Witam. To i ja dołożę trochę o swoim Red compact. We wrześniu wymieniałem grzałkę bo nie odpalał. A od 2 tygodni co pare dni to samo. Kosz pełen peletu i błąd nieudane rozpalenie. Czyżby znowu grzałka?
No cóż... :D

Puławiak
26-01-2018, 06:30
Witam. To i ja dołożę trochę o swoim Red compact. We wrześniu wymieniałem grzałkę bo nie odpalał. A od 2 tygodni co pare dni to samo. Kosz pełen peletu i błąd nieudane rozpalenie. Czyżby znowu grzałka?

No cóż a może tylko pellet do ........................... Jak kupowałeś nową grzałkę to na nią jest gwarancja.

orfy
26-01-2018, 08:04
Gwarancja jest oczywiście. Tym się nie martwię. Stara nie wyglądała źle a nie wiem jaka powinna mieć oporność żeby ja zamierzyc? Przy starej to w koszyku było po nieudanej próbie dużo czarnego pelletu a teraz zaledwie pare sztuk 2,3. Tak jakby grzałka wcale nie grzała. Pellet teraz Olimp. No chyba ze zdarza się zawieszenie pelletu bądź leci sam pył na początku.

Puławiak
26-01-2018, 08:24
No to tak moze byc wypal pellet do końca i odkurz zasobnik na paliwo - pewnie nigdy nie był odkurzany ? Po wyłączeniu kotła w ustawieniach możesz zrobić test świeczki - tylko żeby się to pojawiło kocioł musisz wyłączyć z palucha i poczekać aż przejdzie cała procedurę - przestanie migać na wyświetlaczu płomień i kocioł przestanie szumieć.

orfy
26-01-2018, 08:43
Witaj Pulawiak. No zbiornika dawno nie odkurzałem to fakt dlatego tez stawiam na to. Test świeczki nawet przy poprzedniej grzalce był Ok wiec średnio mu wierze

Puławiak
26-01-2018, 08:49
Ale jak stwierdziłeś że było ok ? To znaczy że dobra była. Grzałkę się wymienia dopiero jak jest spalona - czyli nie nagrzewa się.

orfy
26-01-2018, 09:13
Jak w teście grzałki dotykałem poleceń to była ciepła ale czy odpowiednio gorąca to nie wiem. Poza tym dotykała so obudowy wiec wymieniłem n gwarancji. Potem od września nowa pracowała super i bardzo szybko rozpalała kocioł. Z czasem ten czas się wydłuża. Z 3 min wzrasta so 5,6 zanim rozpali. Spaliłem tonę pelletu który bardzo pylił i może to jest problemem? Swoją droga jaka oporność ma nowa grzałka?

Puławiak
26-01-2018, 09:17
14 - 15. Czyli stara jest jeszcze sprawna. Palenisko w odpowiednim czasie nie jest w stanie uzyskać odpowiedniej temperatury spalin - poprostu pył blokuje podawanie pelletu - odkurzanie się kłania.

orfy
26-01-2018, 09:26
Zaraz zmierzę stara grzałkę. Odkurzanie tez zrobię.

orfy
26-01-2018, 09:41
No stara ma 156ohm

Puławiak
26-01-2018, 09:44
sprawna. Musisz szukać przyczyny gdzie indziej obstawiam pył.

orfy
26-01-2018, 09:49
Pisałeś 14-15? Podłączę ją sobie na krótko i zobaczę jak grzeje

Puławiak
26-01-2018, 11:03
Pisałeś 14-15? Podłączę ją sobie na krótko i zobaczę jak grzeje

No ok 14 -15 czyli 140-150 pare.

monniqu
29-01-2018, 10:56
A temperatura aqua ? A symbol przy domku ?

Temp. aqua była ustawiona na 55st., zwiększyłam do 65st. - problem z termostatem zniknął. Nie wiem czy to było bezpośrednią przyczyną, ale w każdym razie pomogło, także dzięki Puławiak za pomoc w poszukiwaniu rozwiązania problemu :)

orfy
03-02-2018, 13:31
Witam, zbiornik oprozniony i pyl wybrany. Moze 1,5 litra pylu bylo. 30 odpalen bez problemu i dzis nowu to samo. Koszyk pelen peletu i blad rozpalania. Tylko 2 pelety nadpalone a reszta nieruszona. Wybralem pelet i ponowne rozpalenie. 5 min i piec dziala. Zauwazylem ze koszyczek zeliwny juz mocno popekany - czy to normalne ze po 3 latach nadaje sie do wymiany? Popekany jest od strony drzwiczek - tej wyzszej. Inna sprawa - czy mozliwe jest aby problemy z odpalaniem powodowal wentylator wyciagowy? Dzis prawie nie slyszalem go w fazie rozpalania a kojarze ze kiedys byl wyraznie slyszalny. Dopiero po rozpedzeniu sie pieca i osiagnieciu 65'C bylo slychac wentylator i z komina przestal leciec dym (dzis byl czarny a normalnie to prawie nic nie widac nawet w fazie rozpalania a jaku juz to bialy)
Pozdrawiam

Puławiak
03-02-2018, 19:25
No oka rozkręcał ktoś kiedyś ten kocioł ? czyścił go ? Zagladał do komory wentylatora ? Kiedy komin był czyszczony ?

orfy
03-02-2018, 22:15
Komin 2 razy do roku. Kocioł czyszczony raz do roku. Uszczelka przy wentylatorze wymieniana.

Puławiak
04-02-2018, 07:18
Komin 2 razy do roku. Kocioł czyszczony raz do roku. Uszczelka przy wentylatorze wymieniana.

Jak ten kocioł byl czyszczony ? Może ten pellet masz do d ... ? Taki przypadek niedawno miałem wystarczyła wymiana pelletu.