PDA

Zobacz pełną wersję : Użytkownicy GWC - prośba o opinie



mejmirem
15-01-2016, 20:08
Witam.
Jestem na etapie wyboru zarówno wykonawcy , sytemu rozprowadzenia i najważniejsze - podjęcia decyzji - GWC tak czy nie. Od samego początku projektu byłem przekonany do zastosowania rurowca. Po rozesłaniu zapytań żadna z firm nie zaoferowała mi takiego rozwiązania. Były propozycje płytowca , które odrzuciłem ale zdecydowana większość oferuje wykonanie glikolowca . Przyjołem ich argumenty dotyczące czystości instalacji , zostoin wody .... Wg mńie nie chcą tez ze względów ekonomicznych bo nie za bardzo jest na czym zarobić . Ńie chcą ok, nie zmuszę . W grze pozostał glikolowiec.
I tu pojawia sie moje pytanie. Czy warto wydać 10 tys. Na to ustrojstwo . Czy rzeczywiście zapewni choć polowe tego co jest o nim gadane ? Odzyska trochę ciepła , obniży temp o kilka stopni w lato ? Nie dopuści do zamarzania ?

Pytanie swoje kieruje głownie do użytkowników . Macie ? Jesteście zadowoleni ? Czy raczej marketing zrobił swoje a samo GWC psu na budę ? A kasę lepiej przeznaczyć na pewniejsze rozwiązania .

Dom 150 m2 , dooobrze zaizolowany , urządzenie aeris 350 , kanały stalowe lub pe , nie widzę tu różnicy w urzytkowaniu poza mocnym pr na rzecz pe. Po odwiertach na 3 m glina pylista , bez wod gruntowych

nydar
15-01-2016, 21:41
,, Czy warto wydać 10 tys. "
Nie .

jasiek71
16-01-2016, 07:13
Za 10 k to masz dolne źródło do pompy ciepła , bez problemu można wykorzystać to jako GGWC...
Jeżeli chodzi o samo GWC to tylko i wyłącznie rurowe ...

mejmirem
16-01-2016, 10:24
No niestety jest to 10 k , mam oferty z trzech znanych na tym forum firm , i wszystkie sa na podobnym poziomie. 200 mb rury , glikol, dodatkowe urządzenie, robocizna i wychodzi właśnie tyle + jeszcze moje koszty dodatkowe za koparkę
Tez byle za rurowcem ale niestety nie znalzlem nikogo kto by sie chciał tego podjąć , wszyscy jak mantrę glikol i glikol
Moze w takim razie macie namiary na kogoś kto sie zna i zrobi cała instalacje z rurowcem. Lokalizacja : granica Śląska i Małopolski

jasiek71
16-01-2016, 13:53
Policzmy ...
200 MB rury - 600zł
140 L glikolu - 700zł
Jakaś armatura, pompa, sterownik - 1000 zł
Chłodnica z obudową - 1500 zł
Koparka 1000 zł
Robota 1000 zł
Razem 5800 zł
Da się jeszcze taniej ...

nydar
16-01-2016, 14:35
Policzmy ...
200 MB rury - 600zł
140 L glikolu - 700zł
Jakaś armatura, pompa, sterownik - 1000 zł
Chłodnica z obudową - 1500 zł
Koparka 1000 zł
Robota 1000 zł
Razem 5800 zł
Da się jeszcze taniej ...

Da się,ale to handmade . No i po co komplikować,skoro rurowiec jest wystarczający .
Wykopać rów i zatrudnić kogoś z branży wod-kan by rury ze spadkiem umieścił. Ot i cała tajemnica. Tylko po co skoro aeris 350?

jasiek71
16-01-2016, 16:01
Da się,ale to handmade . No i po co komplikować,skoro rurowiec jest wystarczający .
Wykopać rów i zatrudnić kogoś z branży wod-kan by rury ze spadkiem umieścił. Ot i cała tajemnica. Tylko po co skoro aeris 350?

Oczywiście że rurowy jest wystarczający a za jednym razem jedyny sensowny ...
Ale jak ktoś się upiera to przecież nie zabronisz ...;)

mejmirem
16-01-2016, 20:06
W zasadzie to ceny z mojej wyceny nie odbiegają zbyt mocno od Twoich wyliczeń bo :
- rura 200 m fi 40 - 1000 zł
- montaz - 1000 zł
- glikol 1200 zł

Główną różnice robi koszt GWC glikolowego Zehnder Comfofond - 5500 zł !
Dodatkowo jest różnica w cenie rekuperatora . Ten do GWC aeris 350 luxe Vv ze sterownikiem comfosense jest o 900 zł droższy niż 350 standard w przypadku instalacji bez GWC

I tak robi sie 10 k :(

mejmirem
16-01-2016, 20:08
Tylko po co skoro aeris 350?

Nydar, nie bardzo rozumiem . Skoro jest aeris 350 to ... ?

nydar
16-01-2016, 21:19
Nydar, nie bardzo rozumiem . Skoro jest aeris 350 to ... ?

Po kiego Ci GW? Ile zeźre prądu rozmrażanie?

jasiek71
16-01-2016, 21:29
Po kiego Ci GW? Ile zeźre prądu rozmrażanie?

Ludzie tak panicznie boją się zużycia prądu że pakują się we wszystkie możliwe marketingowe cuda ...:yes:

jasiek71
16-01-2016, 21:32
W zasadzie to ceny z mojej wyceny nie odbiegają zbyt mocno od Twoich wyliczeń bo :
- rura 200 m fi 40 - 1000 zł
- montaz - 1000 zł
- glikol 1200 zł

Główną różnice robi koszt GWC glikolowego Zehnder Comfofond - 5500 zł !
Dodatkowo jest różnica w cenie rekuperatora . Ten do GWC aeris 350 luxe Vv ze sterownikiem comfosense jest o 900 zł droższy niż 350 standard w przypadku instalacji bez GWC

I tak robi sie 10 k :(

No za tyle kasy to pewnie zrobi klimat idealny ...

mejmirem
17-01-2016, 17:22
Nie pakuje sie w GW pod katem rozmrażania a raczej braku zamarzania , nie kalkuluje każdego Kilowata, nie mam zboczenia na punkcie energoostrzednosci , nie będę chodził z termowizja i wyliczał lamb. Chce GW aby latem/zima zyskać kilka stopni . Jesli możecie to podpowiedzcie najlepsze rozwiazanie , Wasza szydera średnio mnie interesuje

jasiek71
17-01-2016, 18:30
Nie pakuje sie w GW pod katem rozmrażania a raczej braku zamarzania , nie kalkuluje każdego Kilowata, nie mam zboczenia na punkcie energoostrzednosci , nie będę chodził z termowizja i wyliczał lamb. Chce GW aby latem/zima zyskać kilka stopni . Jesli możecie to podpowiedzcie najlepsze rozwiazanie , Wasza szydera średnio mnie interesuje
Tak naprawdę to nie bardzo wiem do czego ci ten wymiennik potrzebny, rekuperator który chcesz założyć spokojnie wydoli samodzielnie ...
A z drugiej strony chcesz coś tam chłodzić latem, jak wiemy do przenoszenia energii wykorzystujemy powietrze wentylacyjne a tego trzeba baardzo dużo aby coś uzyskać...
Ja użytkuje GWC od wielu lat i musiałem na podstawie obserwacji i notatek zbudować odpowiednie sterowanie aby to miało jakiś sens a o wydajności wentylacji to już nawet nie wspomnę ...
Ty chcesz chłodzić a właściwie to udawać chłodzenie za pomocą standardowej centrali z przystawką, takie rozwiązane jest dobre od strony marketingu a nie użytkowania ...
Jak dla mnie taki komercyjny układ to tylko wywalanie kasy w błoto , jak chcesz chłodzić to klimatyzator jest znacznie tańszy ...

_John
18-01-2016, 16:06
Nie pakuje sie w GW pod katem rozmrażania a raczej braku zamarzania , nie kalkuluje każdego Kilowata, nie mam zboczenia na punkcie energoostrzednosci , nie będę chodził z termowizja i wyliczał lamb. Chce GW aby latem/zima zyskać kilka stopni . Jesli możecie to podpowiedzcie najlepsze rozwiazanie , Wasza szydera średnio mnie interesuje

Wentylacja nie zapewni w domu chłodu - to mit.

Za 10 tys.
Kupisz prąd na 30 lat rozmrażania grzałką elektryczną.
Za resztę kupisz klimatyzator, który będzie latem chłodził.
Albo zabierzesz rodzinę na wakacje.

GWC opłaca się wyłącznie jak się go robi "po kosztach" i

musiałem na podstawie obserwacji i notatek zbudować odpowiednie sterowanie aby to miało jakiś sens

Najlepsza odpowiedź była ta pierwsza:

,, Czy warto wydać 10 tys. "
Nie .

surgi22
18-01-2016, 19:18
Pozwolę się nie zgodzić z przedmówcami - jeżeli Cię stać to GGWC nie jest złym rozwiązaniem .

jasiek71
18-01-2016, 21:14
Pozwolę się nie zgodzić z przedmówcami - jeżeli Cię stać to GGWC nie jest złym rozwiązaniem .

A w czym jest takie niezłe ...:confused:

stam222
18-01-2016, 21:37
Pozwolę się nie zgodzić z przedmówcami - jeżeli Cię stać to GGWC nie jest złym rozwiązaniem .

Surgi mógłbyś uzasadnić? Bo w takim układzie i z takim podejściem zrobi się zaraz temat na 1000 stron o wyższości świąt BN nad Wielkanocnymi. Konkretnie to i to i dlatego a nie taka wymiana półsłówek.

dred1975
18-01-2016, 22:12
Ja mam takie GWC trochę własnej pracy+koparka a koszt niecałe 3tys.
343759

mejmirem
25-01-2016, 19:48
Ha !!! Doczekałem sie oferty na rurowe GWC. Dostałem , przeczytałem i ręce mi opadły .
Próbowałem zrozumieć cenę glikolowego , bo urządzenie , bo 200 rury z glikolem , wiedza , robota i cała ta ideologia.
Ale jak ktoś chce odemnie 10 k netto za ułożenie 35 mb rury to ja odpadam.
Dodatkowo słysząc do tego marketingowy bełkot o antybakteryjnych jonach srebra w rurze ... Ja pier...

Postanowiłem !!!
Zrobię sobie sam . Ja humanista , dyrektor z zawodu , wejdę do wykopu , upierd.... Sie po pachy i zrobię
Znalazlem rury Wavina ze zwiększonymi kołnierzami , stosowane m.in na szkodach górniczych , tak dla świetego spokoju

Z drugiej strony opowieści glikolowców o rozstrzelnianiu rur kanalizacyjnych w gruncie bawią mnie jeszcze bardziej . Czuje nawet ten fetor rozchodzących sie po całym osiedlu :)

stam222
25-01-2016, 20:08
Ha !!! Doczekałem sie oferty na rurowe GWC. Dostałem , przeczytałem i ręce mi opadły .
Próbowałem zrozumieć cenę glikolowego , bo urządzenie , bo 200 rury z glikolem , wiedza , robota i cała ta ideologia.
Ale jak ktoś chce odemnie 10 k netto za ułożenie 35 mb rury to ja odpadam.
Dodatkowo słysząc do tego marketingowy bełkot o antybakteryjnych jonach srebra w rurze ... Ja pier...

Postanowiłem !!!
Zrobię sobie sam . Ja humanista , dyrektor z zawodu , wejdę do wykopu , upierd.... Sie po pachy i zrobię
Znalazlem rury Wavina ze zwiększonymi kołnierzami , stosowane m.in na szkodach górniczych , tak dla świetego spokoju

Z drugiej strony opowieści glikolowców o rozstrzelnianiu rur kanalizacyjnych w gruncie bawią mnie jeszcze bardziej . Czuje nawet ten fetor rozchodzących sie po całym osiedlu :)
Rób sam

surgi22
25-01-2016, 22:22
Ha !!! Doczekałem sie oferty na rurowe GWC. Dostałem , przeczytałem i ręce mi opadły .
Próbowałem zrozumieć cenę glikolowego , bo urządzenie , bo 200 rury z glikolem , wiedza , robota i cała ta ideologia.
Ale jak ktoś chce odemnie 10 k netto za ułożenie 35 mb rury to ja odpadam.
Dodatkowo słysząc do tego marketingowy bełkot o antybakteryjnych jonach srebra w rurze ... Ja pier...

Postanowiłem !!!
Zrobię sobie sam . Ja humanista , dyrektor z zawodu , wejdę do wykopu , upierd.... Sie po pachy i zrobię
Znalazlem rury Wavina ze zwiększonymi kołnierzami , stosowane m.in na szkodach górniczych , tak dla świetego spokoju

Z drugiej strony opowieści glikolowców o rozstrzelnianiu rur kanalizacyjnych w gruncie bawią mnie jeszcze bardziej . Czuje nawet ten fetor rozchodzących sie po całym osiedlu :)

Twój cyrk - Twoje małpy - rób Sam.

_John
26-01-2016, 21:59
10 k za...

wejdę do wykopu , upierd.... Sie po pachy i zrobię
To wg mnie uczciwa cena.
Ale ja nie jestem dyrektorem, ani wykonawcą takich systemów
Chyba jestem "innego sortu".