PDA

Zobacz pełną wersję : Obsługa pieca 2 termostatami



songoku_xxx
16-01-2016, 17:20
Cześć,

Mam w systemie ogrzewania bufor, na którym jest umocowany termostat. Termostat działa w tej chwili tak ze jeśli woda jest za zimna to zamyka obwód i piec uruchamia się, gdy temperatura wody się podniesie to obwód jest rozlaczny. Klasyka gatunku.

Termostat tego typu http://apar.sklep.pl/104-thickbox_default/termostat-z-kapilara-st9.jpg

Może działać jako grzewczy i chłodniczy.

Z uwagi na małą histerezę chce zamontować drugi taki termostat na dole bufora (lub coś innego jeśli będzie trzeba ) aby termostat na środku załączał piec jeśli temperatura spadnie poniżej zadanej. A ten na dole wyłączał piec jeśli na dole będzie zadana temp. Potem woda powinna moc się ochladzac do momentu kiedy znowu na środku zbiornika temp. spadnie.

To mnie przerasta bo nie może to być ani połączenie szeregowe ani równolegle. Podejrzewam, że trzeba jakiś przekaźnik zamontować aby odpowiednio załączał i rozłaczal piec.

Ważna uwaga. Z termostatem na środku zbiornika juz nic nie zrobię. Zbiornik jest juz zabudowany i nie ma szans nic zmienić. Mam tylko możliwość dołożenia coś na dole.

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Pzdr

songoku_xxx
28-01-2016, 10:57
napiszę dla potomnych bo widać zainteresowanie przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania.

Rozwiązaniem okazał się przekaźnik bistabilny,
Górny termostat obsługuje przekaźnik bistabilny (konieczne było doprowadzenie do niego 230V), który zamyka obwód "piecowy" na pdst chwilowego impulsu z termostatu górnego. Obwód jest zwarty również kiedy górny termostat już się rozłączy.
Dolny termostat jest wpięty w doprowadzoną masę z 230V i rozłącza ją kiedy zostanie przekroczona zadana temperatura.
Przekaźnik nie ma pamięci, więc jeśli dolny termostat zewrze masę ponownie to piec się nie włącza do momentu kiedy górny znowu zewrze.