PDA

Zobacz pełną wersję : tynkowanie pod sufity podwieszane



brxiii
17-01-2016, 20:17
Witam. Mam mały dylemat, i różne opinie. Mianowicie czy pod sufit podwieszany tynkowac terive? Jedni mowia ze i tak widac nie bedzie,a inni ze trzeba.

Elfir
17-01-2016, 20:55
a jak argumentują, że trzeba?

słuchając jakiejkolwiek rady, wymagaj od udzielających jej logicznej argumentacji.
Inaczej zagubisz się wśród budowlanych mitów.

EWBUD
18-01-2016, 19:54
nie tynkuj - szkoda kasy

SO-JER
18-01-2016, 20:08
po za tym jak otynkujesz to nie trafisz zeby zakolkowac wieszakami w belkach zamiast w pustakach

Klimon
18-01-2016, 21:43
Skoro sufit i tak będzie podwieszany to nie ma sensu tynkowac

stam222
18-01-2016, 21:51
A ja gdybym miał podwieszać sufit to bym dał tynk, może nie taki klasyczny tynk ale na pewno siatka klej i tylko dlatego, żeby powietrze mi nie hulało pomiędzy terivą czy stropem. Niby ta teriva powinna być szczelna ale wszystkie dziurki (elektryka/hydraulika/co/cwu/kanalizacja itd.) tej szczelności nie zapewnia.
Zaznaczam, że to moje osobiste zdanie albo nawet widzi-misie i nie jestem budowlańcem, jednakowoż tak bym zrobił (i to tymi rękami) .
Pozdrawiam

SO-JER
19-01-2016, 09:54
bujda :P skąd tam wezmiesz hulające powietrze?
może i sie nie znam ale hudraulike czyli wode, piony grzewcze i kanalize sie pianuje w przepustach a elektryką raczej sie nie przewiercasz przez strop, tylko podwieszasz pod sufitem

stam222
19-01-2016, 10:13
A prąd na piętro to przez wi-fi?

Elfir
19-01-2016, 20:56
a na pietrze przeciągi, żeby wiało?
Nie wyobrażam sobie tego wiania.

stam222
19-01-2016, 21:20
Mnie chodzi o wianie pomiędzy garami, coś na zasadzie szczelności. Jeszcze raz napisze, ze chodzi o mnie gdybym to ja podwieszał sufit i nie twierdze wcale, ze to źle jest nie tynkować.

Elfir
19-01-2016, 22:02
nadal nie wiem co miałoby wiać w stropie?

Ja wiem, że TY byś otynkował. Tak samo jak ci doradcy autora.
Ja tylko proszę o uzasadnienie - jakieś realne, takiej decyzji. A nie gdybania i wymyślania wiatrów.
Chyba, że z góry planujesz jakiś nieszczelny dom z wentylacją na wysokości stropu?

jajmar
19-01-2016, 22:03
Mnie chodzi o wianie pomiędzy garami, coś na zasadzie szczelności. Jeszcze raz napisze, ze chodzi o mnie gdybym to ja podwieszał sufit i nie twierdze wcale, ze to źle jest nie tynkować.

A skąd między garami ma wiać? Co ty pleciesz? Od góry to jest zalane betonem od boków również. Chcesz tynku potem podwieszaj ale nie mieszaj ludziom w głowach wianiem.

stam222
19-01-2016, 22:49
Jakiś ruch powietrza jest, konwekcja , ruch powietrza wynikający z różnicy temperatur itd. i nie chodzi tu o wianie z piętra na parter czy odwrotnie bo to tyczyło się dziur i "odwiertów" pod CO i CWU, kanalizację i prąd, w garach może wiać pomiędzy pomieszczeniami takimi jak łazienki/pokoje korytrze/pokoje no i w moim przypadku garaż nieogrzewany i kotłownia w bryle budynku. I ten tynk a raczej siatka i klej pod podwieszanym sufitem (a takiego nie będzie) miałby zapobiegać takim migracjom wzdłużnym i poprzecznym. A w związku z tym, że planuje dom energooszczędny (czyt. szczelny) zapobiegałbym takim ewentualnościom. Może i jestem w błędzie ale tak bym zrobił. I nie buduje wysokiego pomieszczenia po to aby go potem obniżać.Nie chcę też nikomu w głowach mieszać i dlatego w każdym poście zaznaczam i podkreślam, że tak bym zrobił i dlaczego to są moje obawy i moje koncepcje i pomysły a nie jakieś tam wytyczne. Worek kleju i siatka własnoręcznie położone nie stanowią jakiś tam olbrzymich kosztów a spokój umysłu nie do opisania. ;)

Elfir
19-01-2016, 23:09
tylko niepokój umysłu moim zdaniem wywołałeś sam u siebie, bo poza tobą wiatry nie przyszły nikomu do głowy. :)

A teraz pomyśl - drobna konwekcja zapobiegałaby gromadzeniu się lekko wilgotnego powietrza i tworzeniu sie grzyba.

brxiii
26-01-2016, 19:03
Witam! Dawno nie zaglądałem tutaj, dzięki wszystkim za odpowiedzi, i zostaję przy nie tynkowaniu :) pozdrawiam

brxiii
31-01-2016, 12:59
Witam, już raz pomogliście, teraz mam następną opinie " zrób tak a zaoszczędzisz", mianowicie tynki pod glazurę, na bloczkach Solbet, tynkować, czy nie ?? :) Ściany proste. Pozdrawiam

31-01-2016, 13:25
Pod glazure tynkować ale tynkiem cementowo wapiennym, mozesz też jak ja dla oszczednosci nie tynkowałem ale przed położeniem glazury ściany równałem klejem do glazury.

Odnosnie pierwszego pytania - ja tynkowałem po podwieszane sufity ale też zalezy jakie one maja byc. Zajrzyj do mojego wątku żeby zobaczyć o co mi chodzi.

Elfir
31-01-2016, 14:24
tynkowałam cementowymi - lepiej się trzymają.
Klej od glazury jest droższy od tynku.