PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja (nawiew) w pokoju od strony głośnej ulicy



Nor_bert
18-01-2016, 16:13
Witam serdecznie :welcome: .

Mam segment, 3 poziomowy. Położony jest przy głośnej ulicy. Jedna sypialnia, około 15 m2, której okna wychodzą na tą ulicę, w związku z tym jest nie używana. Jak otworzę okna to jest za głośno do spania (mam wrażliwą żonę), a przy zamkniętych oknach jest zbyt duszno. Szczególnie w okresach późna wiosna, lato, wczesna jesień.

W celu przywrócenia używalności tego pomieszczenia, wymyśliłem żeby zamontować tam jakiś rodzaj wentylacji (dla porządku nawiewu) mechanicznego. W związku z tym, że „uciekam” od hałasu od ulicy – urządzenia w stylu rekuperatory ścienny, odpadają. (to by było najprostsze rozwiązanie, ze względu na brak konieczności ciągnięcia przewodów. Ale ma też drugą wadę – wprowadzało by powietrze ze spalinami do środka ). W związku z tym pozostała instalacja składająca się z jakiegoś urządzenia (wentylator, wentylator z podgrzewaniem i filtrem), które będzie zaciągać powietrze z przeciwnej strony domu (odległość byłaby około 10 – 11 m), i dmuchać do tej sypialni.

Oglądałem takie wentylatory z grzałką (w sumie to znalazłem 1 sztukę takiego urządzenia) i mają one jakieś duże moce ~400W. Domyślam się, że to grzałka tyle ciągnie.

W moim układzie, czerpnia z jednej strony budynku, 10m przewodu i pomieszczenie do którego będzie nawiew, to gdzie zamontować wentylator - blisko czerpni, jak myślę?

No i pytanie do kolegów: proszę o weryfikację tego projektu i podpowiedź jakiś urządzeń :confused: .

Inne rozważane wcześniej przez mnie rozwiązania:
a) Rekuperacja całego domu – odpada, że względu na to, że to istniejący budynek, i ciężko byłoby rozprowadzić przewody, brak miejsca na centralę. A poza tym -> to jak mierzenie się, armatą (rozwiązanie) na komara (potrzeba).
b) Myślałem o rekuperacji ostatniego poziomu, poddasza - ale z podobnych przyczyn, jak powyżej też odpada.

Z góry dziękuję za pomoc / inspiracje
Norbert

rk80
18-01-2016, 22:38
Są na rynku rekuperatory schowane w szafce w kuchni, ewentualnie poczytaj o rekuperatorach bezkanałowych

Nor_bert
19-01-2016, 10:27
Dzięki za odpowiedź.

Rekuperatory bezkanałowe, to bardzo fajne rozwiązanie, tylko nie w moim przypadku - ze względu na hałas. Trzeba zrobić dziurę w ścianie / dachu właśnie od strony ulicy, co spowoduje wprowadzanie do wnętrza hałasu. Te urządzenia wytłumiają hałas - ale jednak nie do końca. A do tego samo takie urządzenie generuje spory hałas -> raczej nie do zaakceptowanie w sypialni.

Oglądałem zainstalowane urządzenie tego typu marki - PRANA.