PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna a piwnica - proszę o radę



peperoni321
19-01-2016, 23:02
Witam,

Przymierzam się do instalacji wentylacji mechanicznej w nowo wybudowanym domu i mam zagwozdkę odnośnie wentylacji piwnicy.
Pierwotnie w projekcie wentylacja mechaniczna miał być jedynie na parterze i poddaszu. W piwnicy miała być wentylacja grawitacyjna gdzie pomieszczenia miały być typowo gospodarcze.
Jednakże w między czasie postanowiliśmy wydzielić część piwnicy na tzw. pokój gier i z tego względu myślimy o podłączeniu tego pomieszczenia do wentylacji mechanicznej.

Ekipa, która wykonuje instalację sugeruje wrzucenie dwóch anemostatów nawiewnych w pokoju gier a wywiew mają zapewnić kanały grawitacyjne w kominie.

W załączeniu rzut piwnicy, gdzie zielonym kolorem oznaczony jest pokój gier. Kanały wentylacji grawitacyjnej oznaczone są kolorem niebieskim w pomieszczeniach czerwonych.

343823

Rozważana jest też opcja odizolowania tego pokoju od reszty piwnicy i zrobionie w nim anemostatów nawiewu i wywiewu natomiast część gospodarcza piwnicy będzie wentylowana kanałami grawitacyjnymi + rozszczelnienie okna.

Chciałbym usłyszeć opinie od ekspertów na tym forum jak optymalnie rozwiązać problem wentylacji piwnicy w moim przypadku.

marcin_5
21-01-2016, 13:38
Od razu zaznaczam, że nie jestem ekspertem od wentylacji :cool:
Piwnica, pokój do gier ma być ogrzewane, czy nie?
U mnie piwnica ma być odizolowana od reszty i nie ogrzewana. W związku z tym potrzebuję jedynie kilku kratek nawiewowych (lub rozszczelnionych okien) + wywiew w kominie grawitacyjnie.
Ale jak miałbym ogrzewane jedno pomieszczenie w piwnicy, to zrobiłbym tam WM a reszta grawitacyjnie, tak jak piszesz pod koniec.

MatixL
21-01-2016, 14:22
ja bym zrobił nawiew i wywiew tylko że po przeciwnych stronach pokoju do tego szczelne drzwi.
Jak dasz sam nawiew to możesz mieć na pozostałych piętrach podciśnienie ( więcej będziesz wyciągał niż wtłaczał) = nie zbilansujesz poprawnie wentylacji.

peperoni321
21-01-2016, 23:55
Pokój do gier będzie ogrzewany podłogówką, pozostała część piwnicy bez ogrzewania.

"Fachowcy" twierdzą, że są w stanie wyregulować wentylację ze względu na fakt, że wentylatory w centrali są sterowane niezależnie.

Z drugiej strony nie chciałbym rozszczelniać okien w pozostałej części piwnicy, żeby jej nie wychładzać. Stąd propozycja delikatnego nawiewu mechanicznego i wywiewu grawitacyjnego.

autorus
22-01-2016, 06:55
Albo mechaniczny albo grawitacyjny. Trzeba coś wybrać. Ja bym robił WM.

Zosia Anastazja
23-01-2016, 19:32
Witam, w jaki sposób połączyć prostokątne kratki nawiewne z kanałem spiro? Instalacja prowadzona jest wzdłuż obwodu domu, czy konieczne jest połączenie trójnika+skrzynki rozprężnej? Niestety nie mogę kratek zamienić na te specjalne przystosowane do mocowania na kanałach spiro. Czy jest ktoś w stanie mi wyjaśnić w prosty sposób jak to najlepiej wykonać?

gokussj4af
10-03-2022, 10:33
Mam dokładnie ten sam problem, z tym że piwnica będzie ogrzewana podłogówką. Słyszałem że jak doda się WM do piwnicy to na górze przez to będzie system działał gorzej. Czy to faktycznie tak jest? Czy trzeba robić osobno WM w piwnicy i na parterze? Do tego jeszcze aby spiżarnia miała niską temperaturę która też w piwnicy się znajduje.

pozdrawiam

_John
15-03-2022, 09:49
Fachowcy.
Z wentylacją w domu sobie radzą a piwnicy już nie?

Jeśli pomieszczenia mają być grzane i przeznaczone na pobyt ludzi - zwłaszcza pokój gier gdzie mamy zwiększoną emisję wilgoci i CO2
To należy tam zrobić dobrą wentylację mechaniczną.
Jej rodzaj zależny będzie od tego, czy pomieszczenia będą połączone z domem, czy będą szczelne przegrody.

gokussj4af
17-03-2022, 12:08
Dzięki John! Przez ostatnie dni przeglądałem wiele tematów i właśnie każdy poleca to o czym piszesz. I tak też zrobię u siebie. Wentylację mechaniczną na całym domu. Tak aby to działało i na parterze i na piętrze.

Dodam 3 doświetlacze do pokojów jeszcze i podłogówkę, myślę że wszystko powinno działać.
https://i.ibb.co/wL513Cp/piwnica2.png