PDA

Zobacz pełną wersję : Usytuowanie domu: wzdłuż czy w poprzek - oto jest pytanie!



Pio_trek
21-01-2016, 09:12
Witajcie,

Mamy spory dylemat i zastanawiamy się jak usytuować dom na naszej działce.
Jesteśmy zdecydowani na projekt PUK 2 G2 (http://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-puk-2-g2-ef48/), bo nam najbardziej odpowiada (będą drobne poprawki). Jednak w międzyczasie pojawiła się wątpliwość jak optymalnie postawić na ten domek na działce.

Żeby zobrazować o co chodzi, załączam poglądowe rysunki z dwoma wariantami.

Wariant A zakłada, że dom będzie na wprost wjazdu, czyli krótszy bok domu równolegle do dłuższego boku działki (w poprzek). Po bokach od granicy działki zostaje nieco ponad 4m.

Wariant B zakłada, że dom będzie wzdłuż działki, czyli dłuższy bok domu równolegle do dłuższego boku działki. Po bokach od granicy działki zostaje ok 7m. Tutaj projekt w lustrzanym odbiciu.

Dom ma wymiary 10,5 m na ok 16m (będzie wykusz dlatego troszkę się wydłuży). Działka 24,5m szer. na 150m dł.

343924343925Proszę o Wasze opinie, bo na pewno macie większe doświadczenie - ja buduję się pierwszy raz i nie chciałbym wtopić na samym początku.

Dziękuję

Pio_trek
21-01-2016, 09:27
ładniej wygląda dom na wprost wjazdu, czyli wariant A

dokładnie tak samo twierdzi moja żonka :) jedynie co mnie martwi w tym wariancie, to to czy dom nie będzie wyglądał zbyt wciśnięty w działką (tylko 4 m bo bokach podczas gdy z tyłu jeszcze 100 m ogrodu).

Iscra
21-01-2016, 09:38
Popatrz na elewacje. W wersji A widzisz, co się dzieje na ulicy z kuchni, a i sam dom wygląda ładnie. W wersji B od ulicy jest ślepa ściana... Mi by się nieprzyjemnie wracało wiedząc, że pierwsze, co zobaczę, to bunkier ;)

Pio_trek
21-01-2016, 09:52
Popatrz na elewacje. W wersji A widzisz, co się dzieje na ulicy z kuchni, a i sam dom wygląda ładnie. W wersji B od ulicy jest ślepa ściana... Mi by się nieprzyjemnie wracało wiedząc, że pierwsze, co zobaczę, to bunkier ;)

tego rzeczywiście nie brałem pod uwagę, ale tutaj mozna spokojnie dodać okno w scianie szczytowej i mniejsze okna w garazu :) Nie powinno wtedy straszyć.
Jest też wersja tego samego projektu z garazem jednostanowiskowym (dom węższy o ponad 2,5 m), chociaż uważam że jak budować dom z garażem w bryle, to już na dwa auta (mamy dwa samochody i z nich będziemy codziennie korzystać dojeżdzając do pracy).

mother_nature
21-01-2016, 10:25
Wersja A.

Głównym argumentem jak dla mnie jest usytuowanie tarasu. W wersji A siedząc na tarasie można podziwiać cały ogród, a w wersji B będziecie mieć widok na płot.

Pio_trek
21-01-2016, 11:36
Wersja A.

Głównym argumentem jak dla mnie jest usytuowanie tarasu. W wersji A siedząc na tarasie można podziwiać cały ogród, a w wersji B będziecie mieć widok na płot.

Taras możnaby zrobić w "L" z wyjściem od ściany bocznej - tak że widok byłby na wprost ogrodu/łąki.

slawek9000
21-01-2016, 16:38
to jest zadanie dla architekta - trzeba wziąć pod uwagę kierunki świata, otoczenie, spadki terenu itp.
Wersja A ma tę wielką wadę, że wyklucza jakikolwiek wjazd na działkę za domem, choćby koparką , poza tym wersja B ma lepiej ustawiony taras względem stron świata, choć z tym można polemizować, bo słońce na tarasie to nie taki znowu luksus. Za to, w wersji B to nie każdym autem się wjedzie do garażu, no i więcej odśnieżania.
Generalnie, sugeruję wizytę u fachowca. W ogóle na taką dużą działkę to by można było pomyśleć o projekcie indywidualnym, koszt tyle co jedna dobra wanna a można w 100% dopasować się do otoczenia, i wymagań.

Elfir
21-01-2016, 22:45
wzdłuż. Lepiej wykorzystasz naświetlenie działki, która ma wjazd od południa. Pomyślałabym też o projekcie dostosowanym do specyficznych warunków a nie gotowcu.

boratom
22-01-2016, 09:53
Układ domu na działce to trochę sprawa indywidualna... Ważne, żeby dobrze wykorzystać słoneczko (zarówno porą letnią jak i zimową/ wiosenną) oraz naturalne ukształtowanie terenu (wzniesienia/ spadki)... Podobnie jak Elfir i Sławek - skorzystała bym z pomocy architekta, ewentualnie poszukała innego projektu...

A gdybym miała zdecydować A czy B to biorąc pod uwagę nasz styl bycia zdecydowanie B ... Dla mnie ważnym czynnikiem było by gdzie mam sąsiadów, drogę, las, sad, pole, etc... Latem, po całym dniu ciężkiej pracy lubimy z rodzinką usiąść przy domu i popatrzeć na ogród i zachodzące słoneczko - taras jak już ktoś sugerował można w L zrobić od południa i zachodu... Nie wiem jakie u Was doświadczenia z gospodarzeniem w kuchni, ale mz kuchnia od południa to nie jest dobry pomysł - gotowanie w niej latem to kara dla całego domu, jeśli nie jesteś posiadaczem klimatyzacji... Dojazd do terenów za domem wskazany - zwłaszcza na etapie urządzania ogrodu - a nigdy nie wiadomo co w przyszłości Wam do głowy wpadnie...

Resqres
22-01-2016, 12:48
Patrząc na strony świata i rozmieszczenie pokoi wybrałbym wariant B. Zmieniłbym jednak taras tak by wychodził na stronę zachodnią gdyż tam masz działkę którą będziesz ciekawie zagospodarowywać i będzie cieszyć oko siedząc z kawą na tarasie.
Nie wiem czy masz sąsiada od strony południowej ale jeżeli tak to wariant A będzie miał taki minus ,że będą Ci zaglądać przez okno do salonu.

Pio_trek
22-01-2016, 15:33
Dziękuję za Wasze opinie. Jak widzę zdania są podzielone :)

Mnie osobiście bardziej przekonuje Wariant B (wzdłuż) bo jest bardziej praktyczny, a i miejsca po bokach domu jest sporo więcej.
Żonce z kolei bardziej podoba się Wariant A (w poprzek) głównie ze względów estetycznych - bo wjeżdżając na działkę widzisz "twarz" domu.

ech ... powiem Wam, że rozważamy zrezygnowanie z garażu w bryle domu i postawienie zaraz przy wjeździe po lewej garażu wolnostojącego na dwa auta.
Ma to oczywiście swoje plusy i minusy.

i bądź tu mądry :)

Elfir
22-01-2016, 16:21
zmieńcie projekt na bardziej dostosowany do waszej działki. Dlaczego uparliście się na ten?
I garaż z przejściem wewnątrz do wiatrołapu jest wygodniejszy.

Można szukać (lub zlecić) projekt w tym stylu:
http://eurodompoznan.pl/files/projekty/185/7be7b58db2b415170bac0c4a96f07aa7.jpg

wówczas dominująca bryła garażu wydziela zaciszne patio z wejściem do domu i oddziela od ulicy część prywatną.

Slawko123
22-01-2016, 16:26
A ja bym zmienił projekt. Dlaczego? dlatego, ze wariant B oprócz negatywów juz wymienionych, to jeszcze utrudniony wjazd do garażu, ale umozliwia dotarcie większym samochodem do pozostałej części działki(zaorać, zwieźć jabłka z sadu itp. Wielki teren - musi byc dojazd dla maszyn ogrodniczych. Sam mam działkę 18x150m i wiem o czym mówię.
Wariant A jest ok, ale nie umożliwia dojazdu do pozostałej części działki.

Elfir
22-01-2016, 16:33
albo taki parterowy:

http://images75.fotosik.pl/256/a0963d052e702438gen.jpg

Gorbhas
22-01-2016, 18:07
Masz wąsko i długo + garaż na dwa auta. Czyli tak jak ja :)
Radzę projekt indywidualny...

W moim dzienniku jest nasze rozwiazanie :)

Ps. 4 metry mogą być, ale gdybym miała możliwość to wolałabym 7 :)

gambit565
23-01-2016, 19:51
ani wariant A, ani wariant B.
masz dluga i waska dzialke, do tego z w jazdem od poludnia.to nie sa raczej warunki na gotowca pasujacego na 95% dzialek. na twoim miejscu albo szukalbym projektu na waska dzialke albo udal sie do architekta.

Pio_trek
25-01-2016, 10:03
witajcie,

po burzliwych konsultacjach podjęliśmy decyzję o zmianie projektu. Dam znać jak wybierzemy nowy. Dzięki wszystkim za rady raz jeszcze.

Elfir
25-01-2016, 17:47
piotrek - nie bójcie się projektu indywidualnego.

Pio_trek
06-02-2016, 22:25
Dobra - decyzja została podjęta - zakupiliśmy projekt Galilea Mała :)
http://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-galileamala-av51/

Ten nam bardzo odpowiada i widzę, że jest to popularny projekt. Oczywiście będą drobne zmiany.

Zrezygnowaliśmy z garażu podwójnego w bryle domu. Zrobimy sobie garaż wolnostojący na dwa auta - co najmniej 50 mkw. A ten co jest w domu na jedno auto, albo zostawimy na jakiś warsztat, albo zaadoptujemy na pokoj hobby.

W wakacje zamierzamy ruszyć z budową - na razie trwa papierkologia.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za rady!

Slawko123
07-02-2016, 08:09
Bardzo dobry wybór. Pamiętajcie, ze podatek od garażu wolnostojącego będzie dużo większy. Zamiast 0,75zł/m2 to prawie 10zł/m2.

Pio_trek
09-02-2016, 21:33
wiem - ale dzwoniłem do mojej gminy i wyobraź sobie że od garaży tudzież innych budynków gospodarczych gmina nie pobiera ani złotówki. Aż nie chciałem wierzyć, więc dwa razy się dopytywałem i taka jest decyzja rady gminy. Oczywiście może się to kiedyś zmienić.

Slawko123
09-02-2016, 22:22
to dziwne, co prawda ustawa ustala stawki maksymalne od "inne budynki" i z reguły gminy od tego nie odstępują, ale.... nigdy nic nie wiadomo :)

zwolin
25-02-2016, 11:44
Wersja A.

Głównym argumentem jak dla mnie jest usytuowanie tarasu. W wersji A siedząc na tarasie można podziwiać cały ogród, a w wersji B będziecie mieć widok na płot.

Zdecydowanie zgadzam sie. Wariant A jest najdogodniejszy dla użytkowników i przy kokazji pozwala zachować względną intymność zamieszkania, nie masz calej działki wyystawionej na oglądanie od strony bramy.

Marek88.8
25-02-2016, 22:09
Zdecydowanie zgadzam sie. Wariant A jest najdogodniejszy dla użytkowników i przy kokazji pozwala zachować względną intymność zamieszkania, nie masz calej działki wyystawionej na oglądanie od strony bramy.

Autor wątku zmienił projekt.


Masz długą działkę ale wąską w porównaniu do długości jednak są jakieś plusy - zostaje Ci sporo miejsca z tyłu domu na ogród który można ciekawie zagospodarować.

Pio_trek
24-10-2017, 09:29
Witam,

Jako autor tego wątku, zamykam temat.
Wybudowaliśmy dom wg projektu Galilea Mała (teraz kończymy SSZ), ostatecznie z garażem jednostanowiskowym, nieco poszerzonym i z wjazdem na wprost działki (wariant A). Garaż obniżyliśmy o ok 30 cm względem reszty domu, co było podyktowane spadkiem terenu. Dzięki temu nie musimy nadsypywać dużo ziemi - weźcie pod uwagę spadki działki przy adaptacji terenu. Pozdrawiam.

Kaizen
24-10-2017, 10:37
Garaż obniżyliśmy o ok 30 cm względem reszty domu, co było podyktowane spadkiem terenu. Dzięki temu nie musimy nadsypywać dużo ziemi - weźcie pod uwagę spadki działki przy adaptacji terenu.

To bardzo częsty pomysł architektów którzy nie myślą o aspektach energetycznych. Bo tym sposobem co masz po drugiej stronie ściany przy podłodze garażu? Masz zapewne styk ściany fundamentowej z wnętrzem garażu? Piękny mostek do gruntu. A z drugiej strony tej ściany fundamentowej i poniżej posadzki od strony garażu dałeś izolację, czy cała powierzchnia ściany fundamentowej z obydwu stron to mostek?

W tym projekcie chyba masz też drugi, podobny uskok? I podobny mostek?

Oszczędność raz, a więcej płacisz co roku.

Pio_trek
25-10-2017, 10:08
Wszystkie ściany fundamentowe mam ocieplone od zew. i od wew. Od samego początku zakładałem, że ocieplę jej od wew. tj. zanim jeszcze podjęliśmy decyzję o tym, że garaż trzeba będzie obniżyć. Mostek został zatem zminimalizowany. Podobnie całą ścianę nośną oddzielająca garaż od domu, tez zamierzam ocieplić od strony garażu (projekt to przewiduje). Nie oszczędzałem na SSO, bo to potem się mści.

Adam626
30-10-2017, 20:27
przy tak wąskiej działce wjazd tylko na wprost. Obniżenie garażu uważam za celne rozwiązanie - to się sprawdza. Choćby zimno z garażu nie kładzie siępo podłodze do mieszkania. Podobnie - spaliny z samochodu nie wchodzą tak do mieszkania jeśli jest różnica poziomów. I na koniec - do garażu nie ma tak pod górkę jakby było gdyby zrobić go na tym samym poziomie co mieszkanie.