PDA

Zobacz pełną wersję : jak sprawdzic poziom wod gruntowych



pchlistosc
08-09-2004, 05:43
czy poziom wody w studni jest jakims wskaznikiem?

neptunek
08-09-2004, 08:37
Niekoniecznie - bo studnia moze ciagnac wode z innej warstwy.

Jezeli sadzisz ze masz wysoki poziom wod gruntowych to najlatwiej wykop sobie dolek na glebokosc zacznijmy od 30 cm, poczekaj pare godzin, zobacz czy jest woda, jak nie to kopiemy na 0,5 m i czekamy itp .... jak dojdziesz do 1,5 m i nie ma wody to masz niski poziom, niski w porownaniu do wodu np 20 cm pod powiezchnia ;)

Najlepeiej te wykopki wykonac na wiosne, bo teraz wszystko poopadalo i da ci zafalszowany wynik.

KFKF
08-09-2004, 09:28
Miżna również wziąć geologa, który wykona kilka odwiertów i dokładnie wszystko opisze.

neptunek
08-09-2004, 09:34
Miżna również wziąć geologa, który wykona kilka odwiertów i dokładnie wszystko opisze.

Mozna, ale to juz kosztuje 8)

Jarek.P
08-09-2004, 09:39
Miżna również wziąć geologa, który wykona kilka odwiertów i dokładnie wszystko opisze.

Geologa przed budową wziąść jak najbardziej można (w zasadzie nawet trzeba), ale na poczatek wystarczy:
- popytać okolicznych sąsiadów, zwłaszcza tych co się niedawno budowali albo właśnie budują
- popytać (u sąsiadów, w lokalnych wodociągach, w gminie) o jakiegoś miejscowego fachowca od studni, przyłączy wodociągowych itp. i spytać go o to choćby i telefonicznie, w moim przypadku taki facet okazał się skarbnicą bardzo konkretnych i dokładnych informacji na temat poziomu wód gruntowych w całej interesującej mnie okolicy.
- jeśli jest szansa, że woda jest płytko, wziąść łopatkę (choćby harcerską saperkę), ze dwa piwa, przejechać się któregoś cieplejszego popołudnia na interesujący Cię teren i po prostu wykopać dziurę.

J.

robert skitek
08-09-2004, 09:45
tak tak... Jarek.... i wracac na piechote :)

BK
08-09-2004, 09:51
Trzeba pamiętać o tym, że nie ma najmniejszego sensu robić odwiertów geologicznych teraz, kiedy poziom wód jest niski, jest sucho. Będą to niemałe pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ wyniki badań wskazujące na niski poziom wód gruntowych będą wprowadzać w błąd. Badania trzeba robić wtedy, gdy poziom jest wysoki, są roztopy, wtedy mamy maksymalny poziom wód i taka analiza będzie miarodajna.

Popytać sąsiadów - najlepsza metoda, oprócz oczywiście odwiertów na wiosnę :)
Muszę przyznać że wnioski Pana Geologa u nas pokrywały się z tym co mówił Pan Rolnik, który nam działkę sprzedał. Od Pana Rolnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat poziomu wody gruntowej w okolicy, miejscowi naprawde takie rzeczy wiedzą.

neptunek
08-09-2004, 09:55
miejscowi naprawde takie rzeczy wiedzą.

Tylko ze mozna sie latwo przejechac na tym - bo 500m dalej moze byc zupelnie inny podklad geologiczny i woda zupelnie inna - ja tak mam z woda do picia, nie wazne czy studnia ma 1 m czy 250 m woda jest niepijalna, zazelaziona, bleeee, 1000m dalej woda ze studni z glebokosci 3 m jest rewelacyjna, czysta, zero zelaza, super.

pchlistosc
08-09-2004, 10:19
miejscowi naprawde takie rzeczy wiedzą.

Tylko ze mozna sie latwo przejechac na tym - bo 500m dalej moze byc zupelnie inny podklad geologiczny i woda zupelnie inna - ja tak mam z woda do picia, nie wazne czy studnia ma 1 m czy 250 m woda jest niepijalna, zazelaziona, bleeee, 1000m dalej woda ze studni z glebokosci 3 m jest rewelacyjna, czysta, zero zelaza, super.


zadam pytanie inaczej mam obok domu studnie a w niej wode na poziomie 2 metrow fundamenty mam posadowione na glebokosci 1 metra Podczas wykonywania izolacji pionowej kopalem do wysokosci lawy fundamentowej i za specjalnie woda mnie nie zalewala.
Natomiast przypominam sobie jedna rzecz ze jak wkopywalem studnie zbiorcza do drenazu na wysokosci 1,8 m pojawila sie woda.
No i wlasnie mam problemy z woda gruntowa czy nie?

neptunek
08-09-2004, 10:23
zadam pytanie inaczej mam obok domu studnie a w niej wode na poziomie 2 metrow fundamenty mam posadowione na glebokosci 1 metra Podczas wykonywania izolacji pionowej kopalem do wysokosci lawy fundamentowej i za specjalnie woda mnie nie zalewala.
Natomiast przypominam sobie jedna rzecz ze jak wkopywalem studnie zbiorcza do drenazu na wysokosci 1,8 m pojawila sie woda.
No i wlasnie mam problemy z woda gruntowa czy nie?

Kiedy byly te wykopy robione, kiedy fundamenty kopane? Jezeli w okresie wiosennym, i to bylo 1,8 m to nie ma problemu z niczym 8)

BK
08-09-2004, 10:26
najprawdopodobniej masz,
a kiedy kopałeś - teraz czy na wiosnę?
Bo jeśli w czerwcu, w lecie lub teraz - to prawdopodobnie woda będzie wyżej na wiosnę, teraz wody nie ma. Jeśli w suchej porze jest woda na głębokości 2 m to myelę że będie duzo wyżej w zimie, na wiosnę, na jesieni.

neptunek ma rację - struktura geologiczna na jednej działce może być bardzo różna - i poziom wody może też się różnić.

neptunek - a jak znalazłeś tą "dobrą" wodę? bo właśnie mam problem, chcę wykopać studnię a studniarz mówi że kopac nie będzie bo wody nie ma, glina i sprzęt mu się niszczy :o
Czy sa jakeiś inne metody żeby stwierdzić gdzie będzie wartwa wodonośna? Bo z 4 metrów nie ma chyba sensu brac wody, bo to gruntowa, u nas wody gruntowe są kwasowe

Jarek.P
08-09-2004, 10:38
tak tak... Jarek.... i wracac na piechote :)

Okej, no to jedno piwko ;) Tyle w trakcie kopania dołu z całą pewnością wypocisz :D

J.

pchlistosc
08-09-2004, 10:44
najprawdopodobniej masz,
a kiedy kopałeś - teraz czy na wiosnę?
Bo jeśli w czerwcu, w lecie lub teraz - to prawdopodobnie woda będzie wyżej na wiosnę, teraz wody nie ma. Jeśli w suchej porze jest woda na głębokości 2 m to myelę że będie duzo wyżej w zimie, na wiosnę, na jesieni.

neptunek ma rację - struktura geologiczna na jednej działce może być bardzo różna - i poziom wody może też się różnić.

neptunek - a jak znalazłeś tą "dobrą" wodę? bo właśnie mam problem, chcę wykopać studnię a studniarz mówi że kopac nie będzie bo wody nie ma, glina i sprzęt mu się niszczy :o
Czy sa jakeiś inne metody żeby stwierdzić gdzie będzie wartwa wodonośna? Bo z 4 metrów nie ma chyba sensu brac wody, bo to gruntowa, u nas wody gruntowe są kwasowe


kopalem w czerwcu.
No a co z ta studnia?

neptunek
08-09-2004, 10:56
neptunek - a jak znalazłeś tą "dobrą" wodę? bo właśnie mam problem, chcę wykopać studnię a studniarz mówi że kopac nie będzie bo wody nie ma, glina i sprzęt mu się niszczy :o
Czy sa jakeiś inne metody żeby stwierdzić gdzie będzie wartwa wodonośna? Bo z 4 metrów nie ma chyba sensu brac wody, bo to gruntowa, u nas wody gruntowe są kwasowe

Nie szukalem - po prostu mieszkaniec tej dzialki juz tam siedzi parenascie lat, i ma taka wode - ja mieszkam dalej i juz takiej wody dobrej nie mam :( mam taka wode, ze strach do wanny nalewac :(


kopalem w czerwcu.
No a co z ta studnia?

To nic ci nie powie - bo w czerwcu juz za pozno - kop w marcu.

Studnia nic ci nie powie, bo ona moze napelniac sie woda z samego dna, a nie z samej gory.

neptunek
08-09-2004, 10:58
Ale chwila - bo sie zgubilem pchlistosc - w czym ty masz wlasciwie problem?? napisales ze juz fundamenty masz, ze jakis zbiornik zakopales ... wiec w czym problem?? jak do tej pory ci woda nie przeszkadzala, to dalczego nagle zaczela??

BK
08-09-2004, 11:22
w czerwcu jest sucho wić o wodzie niczego się nie dowiesz. Tak naprawdę wody grutowe sprawiają problem przez połowę roku od października do kwietnia, maja, potem raczej sucho.

pchlistosc
08-09-2004, 11:46
Ale chwila - bo sie zgubilem pchlistosc - w czym ty masz wlasciwie problem?? napisales ze juz fundamenty masz, ze jakis zbiornik zakopales ... wiec w czym problem?? jak do tej pory ci woda nie przeszkadzala, to dalczego nagle zaczela??

ja juz caly dom mam ale jest to stary budynek dosc zawilgocony no i dla tego chce ocenic poziom wod gruntowych

neptunek
08-09-2004, 11:49
ja juz caly dom mam ale jest to stary budynek dosc zawilgocony no i dla tego chce ocenic poziom wod gruntowych

Ok - to wszytsko jasne - to tylko wiosna i wykopki wlasne :D jezeli to stary dom topewnie brakuje mu izolacji pionowych i poziomych ... a to juz bardzo ciezko poprawic :(

BK
08-09-2004, 11:53
geolodzy mówią że najlepiej na początku kwietnia, wtedy zbadaj grunt, albo lepiej teraz przed zimą zaryzykuj i po prostu zrób dreanż i już.
Chyba jesteś z Wrocławia - z jakiego rejonu? Bo są rejony w których większośc działek ma wysoki poziom wód i bez drenażu nie da rady

neptunek
08-09-2004, 11:55
lepiej teraz przed zimą zaryzykuj i po prostu zrób dreanż i już.

Drenaz drenazem, ale dalej pozostaje problem co robic z ta woda z drenaza przy wysokim stanie wod gruntowych??

pchlistosc
08-09-2004, 11:58
geolodzy mówią że najlepiej na początku kwietnia, wtedy zbadaj grunt, albo lepiej teraz przed zimą zaryzykuj i po prostu zrób dreanż i już.
Chyba jesteś z Wrocławia - z jakiego rejonu? Bo są rejony w których większośc działek ma wysoki poziom wód i bez drenażu nie da rady

z okolic wrocka.
Co do drenazu to go mam ale specyficznie wykonany otoz

odkopalem fundamenty zaizolowalem na to folia kubelkowa.
Wykop na glebokosc ok80cm tyle maja moje fundamenty.
w wykop wsypalem zwir no i rura drenazowa niestety z przyczyn technicznych nie na poziomie lawy tylko na poziomie polowy wysokosci fundamentow(problemy techniczne).
W studni zbiorczej zebralo sie niewiele wody pewnie dlatego ze rura dosc wysoko polozona ale licze ze podczas rozstopow drenaz zbierze wode powierzchowna i co ty na to?

MarcinU
08-09-2004, 12:05
Pytania sąsiadów, rolników czy poziom w studni niestety nie są wiarygodne jedynie wykopy lub odwierty. u mnie geolog w jednym rogu domu napotkał wodę na głębokości 1,5 m poniżej gruntu, a w pozostałych rogach do 4,5 m było sucho.

BK
08-09-2004, 13:48
odkopalem fundamenty zaizolowalem na to folia kubelkowa.
Wykop na glebokosc ok80cm tyle maja moje fundamenty.
w wykop wsypalem zwir no i rura drenazowa niestety z przyczyn technicznych nie na poziomie lawy tylko na poziomie polowy wysokosci fundamentow(problemy techniczne).

to dobrze - mi na forum mówili zeby nie dawać drenażu na poziomie ławy tylko wyżej,
W studni zbiorczej zebralo sie niewiele wody pewnie dlatego ze rura dosc wysoko polozona ale licze ze podczas rozstopow drenaz zbierze wode powierzchowna i co ty na to?

no i o to chodzi - nie będzie dopuszczać do zawilgocenia budynku
co robisz z wodą z drenażu - masz kanalizację burzową, czy puszczasz do rowu melioracyjnego?

pchlistosc
08-09-2004, 13:50
odkopalem fundamenty zaizolowalem na to folia kubelkowa.
Wykop na glebokosc ok80cm tyle maja moje fundamenty.
w wykop wsypalem zwir no i rura drenazowa niestety z przyczyn technicznych nie na poziomie lawy tylko na poziomie polowy wysokosci fundamentow(problemy techniczne).

to dobrze - mi na forum mówili zeby nie dawać drenażu na poziomie ławy tylko wyżej,
W studni zbiorczej zebralo sie niewiele wody pewnie dlatego ze rura dosc wysoko polozona ale licze ze podczas rozstopow drenaz zbierze wode powierzchowna i co ty na to?

no i o to chodzi - nie będzie dopuszczać do zawilgocenia budynku
co robisz z wodą z drenażu - masz kanalizację burzową, czy puszczasz do rowu melioracyjnego?


w tym rzecz rura jest na wysokosci polowy fundamentow czyli 40 cm i do studni zbiorczej nie wplywa prawie wcale wody czy oznacza to ze jej po prostu tam nie ma a moze zacznie sie pojawiac przy rostopach?

BK
08-09-2004, 14:48
Jeśli teraz woda jest na 1,8 to w czasie roztopów będzie na pewno płycej, nie ma siły.
Zresztą cały Wrocław jest na wodzie, czy to północ, czy południe :) Może w Sobótce wody gruntowej nie mają

ale co robisz z wodą - odprowadzasz do rowu czy do kanalizacji burzowej?

pchlistosc
09-09-2004, 06:19
Jeśli teraz woda jest na 1,8 to w czasie roztopów będzie na pewno płycej, nie ma siły.
Zresztą cały Wrocław jest na wodzie, czy to północ, czy południe :) Może w Sobótce wody gruntowej nie mają

ale co robisz z wodą - odprowadzasz do rowu czy do kanalizacji burzowej?


do kanalizy burzowej ale jak pisalem to narazie wody nie ma

Lunarii
18-02-2014, 11:47
Koledzy z uwagi, że są silne roztopy postanowiłem sprawdzić poziom wód gruntowych. Jednego dnia wykopałem 120 cm. Następnego dnia było tam sucho. Przeniosłem się w inne miejsce, względnie niżej położone i kopałem nowy dół. Nakopałem 150cm i poszedłem odpocząć. Kiedy wróciłem na dnie pojawiła się już woda. Czy to oznacza, że mam poziom wód gruntowych 150cm, czy naplyw po czasie się nie liczy ponieważ woda z całej okolicy spłyneła do dołka na zasadzie jak działa melioracja? Jak to interpretować?

cyprinus
18-02-2014, 17:36
Poziom wody w dołku zobrazuje poziom wody w gruncie. Naczynia połączone. Ten poziom na ogół ulega dużym wahaniom.

pieknyromek
18-02-2014, 20:38
Jeśli tylko sąsiad nie lał Ci wody w ten dół przez czas jak Cię nie było to wszystko wskazuje na to że są to wody gruntowe:)