PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie dachu, jaka grubo???



caleb
08-09-2004, 06:30
Witam,
Mam krokwie 20 cm, folia wysokoparoprzepuszczalna Delta Vent.
Jaką grubośc wełny byście mi radzili .
W projekcie mam 18 cm między krokwiami, wykonawca dachu radziołmi dac 15 między krokwiami + 5 od spodu krokwi, a w hurtowni chcami sprzedać 20 cm. Nie wiem czy dopychać wełne do foli, czy jednak zostawić szczelinę? Jestem skołowany,co wybrać?
15+5
18+0
18+5
20+0
20+5
Pomóżcie.

ddkdarek
08-09-2004, 07:18
Ja nie mam jeszcze takiego doswiadczenia, u siebie robie 15+5 (zdaje mi sie ze zdecydowanie lepiej niz 20+0). Pozdrawiam.

winner
08-09-2004, 07:43
Ja wlasnie skonczylem ukladac welne na poddaszu.
Wnioski:
- koniecznie dwie warstwy aby druga warstwa uszczelnila ewentualne nieszczelnosci pierwszej
- 20cm w sumie powinno wystarczyc, tak jest u mnie, jednak warto zastanowic sie czy nie wykonac 18 cm miedzy krokwiami + 2cm pustki powietrznej i dodatkowo 5 cm welny na stelazu dobitym do krokwi. Cena welny jest bardzo niska jesli chodzi o koszt pozniejszego ogrzewania. Za 107mkw grubosc15+5cm zaplacilem jedyne 1700zl.

Wiech
08-09-2004, 08:00
Dałbym 20i5 cm.albo 18i 5cm (druga warstwa w poprzek).Daj w dwie warstwy ponieważ lepiej wykonasz ocieplenie.Wiech

xavi
08-09-2004, 08:21
Tak jak pisze wiech - 20+5cm.
Druga warstwa obowiązkowo w poprzek.
Wełna może dochodzić do folii.

damis
08-09-2004, 08:46
Będę dawał dwie warstwy (16 pomiędzy krokwie i 5 w poprzek) Wełąna zamówieona i częściowo zapłacowna leży w hurtowni i czeka

echo
08-09-2004, 10:45
Nasze krokwie mają 8x18. Folia wysokoparoprzepuszczalna. Zamierzam dać 20 cm wełny między krokwie a potem zobaczymy, może jeszcze 5 cm. dodatkowo

Dokker
08-09-2004, 12:01
Ja przy krokwiach 18 cm dałem wełnę 16cm + 5cm pod krokwiami.
pozdr.

piotr.nowy
08-09-2004, 12:10
Dałbym 18+5 w poprzek.Wałna może dochodzić do folii ale nie musi oczywiście.
P.S. Strasznie grubaśne masz te krokwie. :roll:

caleb
08-09-2004, 13:37
Wcale nie sa grube tylko wysokie i szczupłe wymiar 6x20.

Artur_Cholys
08-09-2004, 13:46
Krokwie 8x16. Wełna 15cm + 10cm drugiej warstwy w poprzek

Artur_Cholys
08-09-2004, 13:47
Krokwie 8x16. Wełna 15cm + 10cm drugiej warstwy w poprzek

mdzalewscy
08-09-2004, 13:47
minimum 15+5

MEDYK
08-09-2004, 13:47
Mi się wydaje że powinieneś dać min 15 cm między krokwie i 5 cm między ruszt, a jak dasz więcej to nie zaszkodzi. A jeśli chodzi o grubość krokwi to ja mam jeszcze grubsze bo 20 x 8 cm.

Patos
08-09-2004, 20:12
caleb
Daj 18cm+5cm i tak te 18 cm rozpręży się do 20cm, a jeżeli nie to szczelina która powstanie do foli nie zaszkodzi, a pomoże. Im więcej powietrza jest w wełnie tym lepiej izoluje. Ja mam krokwie 17cm, a wełnę kupiłem 15cm i wcałe nie widzę aby była cieńsza od krokwi+8cm w poprzek pod krokwiami

aishan
09-09-2004, 07:40
Nasze krokwie mają 8x18. Folia wysokoparoprzepuszczalna. Zamierzam dać 20 cm wełny między krokwie a potem zobaczymy, może jeszcze 5 cm. dodatkowo
Jeśli krokwie mają tylko 18cm to mocno bym się zastanowił czy dawać 20cm - bo niby gdzie rozpręży się wełna, będzie ściśnięta i dopychać folię do dachówek. Ja w podobnej sytuacji daję 15cm między krokwie i potem wpoprzek 10 cm na ruszcie pod.

Daru
09-09-2004, 07:46
Ja mam identyczna sytuacje jak aishan i również 15+10

caleb
09-09-2004, 10:14
Fakt najlepiej dac 18 cm tylko że nie ma takiej grubości i trzeba to składac z dziesiatkii ósemki, co wychodzi w tej szmej cenie co 20 cm, a roboty wiecej

Alupin
15-09-2004, 01:01
Ja dałem 10 + 15, myślę ze wystarczy ;)

tomek_2
15-09-2004, 07:43
Fakt najlepiej dac 18 cm tylko że nie ma takiej grubości i trzeba to składac z dziesiatkii ósemki, co wychodzi w tej szmej cenie co 20 cm, a roboty wiecej
Grubosc 18 cm jak najbardziej jest - zarowno z Isover-Gulfiber jak i z Ursy.
Ja mam taka sama sytuacje (krokwie 18 cm ale welna 20 cm) i zamierzam nabic listwy 4x4 lub 4x5 na krokwie, zeby welna sie swobodnie rozprezyla. Dopiero potem dodatkowa warstwe welny wloze miedzy stalowy ruszt plyty gk. Nie wiem tylko, jak to bedzie dzialac w miejscu, gdzie ruszt nie bedzie bezposrednio pod krokwiami, ale bedzie jakas szczelina np. 2-3 cm (co przy niechceci moich poprzednich murarzy do poziomicy jest wiecej niz mozliwe). I jeszcze jeden problem: paroizolacja pojdzie na ruszt od spodu, a na nia juz tylko plyta gk. Tylko co poradzic w takim przypadku z wielokrotnym podziurawieniem folii przez wkrety do g-k? Jak to rozwiazaliscie u siebie?

mwil
15-09-2004, 07:53
Ja dałem 16 + 8. A na suficie uwaga 2x16 + 1x8 - wiem że powiecie zwariowałem [ale zostało mi wełny no i zmieściła się] :-)))

Patos
15-09-2004, 08:12
Ja dałem 16 + 8. A na suficie uwaga 2x16 + 1x8 - wiem że powiecie zwariowałem [ale zostało mi wełny no i zmieściła się] ))
Chyba nie upychałeś nogą by się zmieściłó? :lol:

Lukrecja
15-09-2004, 09:18
z tego co się orientowałam lepiej zostawić te 2 cm powietrza, to dodatkowa warstwa izolacyjna. też mam krokwie 20, zostawiam 2 cm powietrza, 3 cm styropian i 15 cm wełna, na wełnę koniecznie folia paroizolacyjna żeby wilgoś z wnętrza domu nie właziła w wełnę

Honorata
15-09-2004, 10:18
styropian na ocieplenie dachu? ciekawe? jakiej gęstości , ułozony między krokwiami (chyba piewrszy raz się ztym spotykam)?, czy może na stropie nieuzytkowego poddasza (to sobie mogę szybciej wyobrazic)?

Lukrecja
15-09-2004, 10:53
styropian na ocieplenie dachu? ciekawe? jakiej gęstości , ułozony między krokwiami (chyba piewrszy raz się ztym spotykam)?, czy może na stropie nieuzytkowego poddasza (to sobie mogę szybciej wyobrazic)?

nie wiem jakiej gęstości, chyba 15, mogę się dowiedzieć dokładnie. poddasze jak najbardziej użytkowe. moja ekipa (pod klucz) buduje tak zawsze. po prostu im więcej różnych warstw tym przenikanie ciepła mniejsze. zajrzyj do mojego wątku o membranach. początek jest bez sensu, bo nie rozumiałam o co tak naprawdę chodzi (namieszał mi w głowie gościu z nadzoru) ale potem jest tam opisane dokładnie jak mój dach będzie wyglądał
pozdrawiam

kasiontko
15-08-2005, 19:04
czytam o tych Waszych warstwach welny i zaczynam sie juz zastanawiac
czy nie mam za malo 10 cm + 6 cm rockwoola ?
wykonawca i architekt upieraja sie ze to wystarczajaca grubosc,czy Wy nie przesadzacie ??

kasia

Kleco
15-08-2005, 20:20
18+5

15-08-2005, 21:41
podajcie kolejnosci:

tzn
miedzy krowie wełna np 15cm
potem folia pariozolacyna
potem jeszcze 5 cm w stealrz aluminiowy
i jeszcze raz folia paroizolacyjna
i płyty k-g

czy tak ??

SylwekW
16-08-2005, 07:35
Pablo nie tak jak piszesz ale

wełna między krokwie (np 15cm)
niżej wełna w poprzek do poprzedniej (np 5cm)
niżej (dopiero) folia paroizolacyjna (między ruszt).

Bea7777
17-03-2008, 12:14
Witam. Mój tata ma podobny problem. Fachowiec ocieplił dach 15 cm wełną (jedna warstwa) a na to dał folię (krokwie 20 cm). Poddasze ma być uzytkowe. Na dachu dachówka ceramiczna. Czy to nie za mało?? A jeśli za mało to czy zrywać folie i dołozyc waty, czy może drugą warstwę waty położyć na tą folię która juz leży? A może zmienic fachowca bo źle doradził?? Pomóżcie proszę.

Zby5
17-03-2008, 21:13
Ja pół reku temu ocieplałem poddasze, peło było w starych postach porad naprawdę fachowych. Tutaj naprawdę nikt nie wie o czym piszę radzę poszukać.

Bea7777
17-03-2008, 22:48
Zby5 - a może Ty wiesz o czym piszemy i pomożesz?

el-ka
17-03-2008, 23:25
Może to:

http://www.muratorplus.pl/technika/izolacje-termiczne/izolacje/cieple-poddasze-z-welna-rockwool,17082_28075.htm

albo:
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,68685,3137994.html

lub:

http://gazeta.psb.com.pl/Wyd-05-2/abc_rockwool.htm

...około 58,200 dla zapytania ocieplenie poddasza. (Znaleziono w 0,21 sek.)
:wink: :lol:

My mamy 18 + 10, zadbaliśmy jednak o zachowanie dystansu od membrany mimo, że paroprzepuszczalna.

qbek4
18-03-2008, 00:25
Witam. Mój tata ma podobny problem. Fachowiec ocieplił dach 15 cm wełną (jedna warstwa) a na to dał folię (krokwie 20 cm). Poddasze ma być uzytkowe. Na dachu dachówka ceramiczna. Czy to nie za mało??

jeżeli ma być użytkowe, to za mało. tym bardziej, że ponieważ krokwie są mostkami cieplnymi, wazniejsza jest warstwa pod nimi, niż pomiędzy nimi

A jeśli za mało to czy zrywać folie i dołozyc waty, czy może drugą warstwę waty położyć na tą folię która juz leży? A może zmienic fachowca bo źle doradził?? Pomóżcie proszę.

fachowca zmienić. nie potrafił , albo nie chciał skubany położyć szkieletu z profili, na którym ma się opierać druga warstwa - a to najbardziej żmudna część docieplenia. Powinien położyć choć 5 cm wełny, żeby przykryć krokwie od dołu.

Folię oczywiście trzeba zdjąć. jak jej Pani nie zdejmie, to wilgoć będzie się osadzała na folii, a więc i tej drugiej, wewnętrznej, nowo położonej warstwie wełny, obniżając jej walory izolacyjne. A wilgoć ma uciekać przez szczelinę pomiędzy wełną a dachem (po to tam m.in. fola paroprzepuszczalna). A płyty GK już położone?

qbek4
18-03-2008, 00:28
Pablo nie tak jak piszesz ale

wełna między krokwie (np 15cm)
niżej wełna w poprzek do poprzedniej (np 5cm)
niżej (dopiero) folia paroizolacyjna (między ruszt).

kochani, wszyscy piszecie o warstwie pod krokwiami 5 cm. tymczasem ta warstwa jest ważniejsza od warstwie pomiędzy krokwiami, bo przykrywa krokwie, które sa mostkami. Dzisiaj standard, to minimum 10 cm.

Bea7777
18-03-2008, 00:57
qbek4 - bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź i wielką pomoc. Nie ma tam jeszcze położonych płyt gk. Jest tylko wata i folia. Dlatego szukam pomocy dla moich rodziców bo jeszcze ten błąd można naprawić niewysokim kosztem. Obecnie też jestem na etapie ocieplania poddasza i mąż stwierdził, że w naszym domku będzie najpierw 15 cm waty, później 10 cm i folia. Niestety mojemu tacie fachowiec źle doradził, kazał kupic jedynie 15 cm watę i żółtą folię.
Ale chyba ta zerwana folia będzie już do wyrzucenia? Czy można ją użyc raz jeszcze?

A tu wrzucam fotkę jak mąż ociepla nasze poddasze:

http://images33.fotosik.pl/183/cca88a59a305ee60med.jpg

qbek4
18-03-2008, 12:44
qbek4 - bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź i wielką pomoc. Nie ma tam jeszcze położonych płyt gk. Jest tylko wata i folia. Dlatego szukam pomocy dla moich rodziców bo jeszcze ten błąd można naprawić niewysokim kosztem. Obecnie też jestem na etapie ocieplania poddasza i mąż stwierdził, że w naszym domku będzie najpierw 15 cm waty, później 10 cm i folia. Niestety mojemu tacie fachowiec źle doradził, kazał kupic jedynie 15 cm watę i żółtą folię.
Ale chyba ta zerwana folia będzie już do wyrzucenia? Czy można ją użyc raz jeszcze?

A tu wrzucam fotkę jak mąż ociepla nasze poddasze:

http://images33.fotosik.pl/183/cca88a59a305ee60med.jpg

Na tym nie można oszczędzać - jeżeli istnieje jakiekolwiek zagrożenie, że folia nie będzie w tak dobrym stanie jak nowa, wywalić i dać nową. folia nie może mieć jakichkolwiek naciągnięć, dziur, itp. To jest bardzo ważne, bo dużo gorsze jest złe położenie folii (np dziurawej, niedokładnie łączonej, itp), niż docieplenie w ogóle bez folii. Dlaczego? Bo bez folii, wilgoć przedostaje się do powierzchni izolacyjnej równomiernie i przy dobrej wentylacji (szczeliny pomiędzy wełną a dachem) ulega naturalnemu odparowaniu. Natomiast w przypadku pojedyńczych dziur, czy szczelin, wilgoć z całego pomieszczenia będzie przedostawała się właśnie przez te nieszczelne miejsca i tam się zbierała - i tego już się nie odparuje.

Bea7777
18-03-2008, 13:25
Z tego co Pan pisze, to jest ewidentna wina fachowca, który w ten, niepoprawny sposób ocieplił poddasze. Rodzice polegali jedynie na jego opinii (kompletnie nie wiedzieli nic na ten temat więc prosili go o radę, zakupili materiał który on im kazał kupić jak również taką ilość jaką wyliczył). Na pewno nie oszczędzaliby na materiałach gdyby wiedzieli jaka grubość być powinna. Są bardzo zabiegani i poprostu nie dopilnowali wszystkiego... Mam jeszcze pytanko. Jaki jest koszt robocizny z metra za ocieplenie dachu? Proszę chociaż o średnią kwotę, bo coś mi się wydaje, że ten człowiek wziął pieniążki za całość a zrobił połowę i w dodatku spartaczył sprawę. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

qbek4
18-03-2008, 13:30
Z tego co Pan pisze, to jest ewidentna wina fachowca, który w ten, niepoprawny sposób ocieplił poddasze. Rodzice polegali jedynie na jego opinii (kompletnie nie wiedzieli nic na ten temat więc prosili go o radę, zakupili materiał który on im kazał kupić jak również taką ilość jaką wyliczył). Na pewno nie oszczędzaliby na materiałach gdyby wiedzieli jaka grubość być powinna. Są bardzo zabiegani i poprostu nie dopilnowali wszystkiego... Mam jeszcze pytanko. Jaki jest koszt robocizny z metra za ocieplenie dachu? Proszę chociaż o średnią kwotę, bo coś mi się wydaje, że ten człowiek wziął pieniążki za całość a zrobił połowę i w dodatku spartaczył sprawę. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

50 zł za metr, razem z położeniem płyt GK, pełnym przygotowaniem pod malowanie (szpachlowanie, przycieranie). Jak klient wie czego chce, to i pomalujemy i jakieś dodatkowe rzeczy sie zrobi w cenie :)

Ajur
18-03-2008, 14:39
Dałbym 18+5 w poprzek.Wałna może dochodzić do folii ale nie musi oczywiście.
P.S. Strasznie grubaśne masz te krokwie. :roll:

U mnie było już kilku fachowców (w tym polecanych przez Rockwool) i wszyscy twierdzili, że nie można dopychać wełny do folii dachowej. Musi być szczelina (2 cm) czyli sznurki lecą również od strony zewnętrznej krokwi.

Ajur

androzek
18-03-2008, 17:13
Zeby skończyc temat..Jeśli krokwie 18 to "18" między nie - jeśli jest folia wysokoparoprzepuszczalna a na to 5 cm w poprzek - jeśli dobra,ciepłą wełna ( Rockwool toprock )to udany kompromis - cena do jakości jeśli wełna z hipermarketu i zimniejsza to trochę więcej w poprzek.

efilo
18-03-2008, 21:17
A ja mam krokwie 25

I co wtedy?

jacekp71
19-03-2008, 10:04
A ja mam krokwie 25

I co wtedy?

20cm w krokwie i 5cm na krokwie ;-)
mozesz zaoszczedzic na membranie - nie bedzie musiala byc wysokoparoprzepuszczalne bo wentylacja bedzie ze hej,

Duży Boban
19-03-2008, 10:32
A ja mam krokwie 25

I co wtedy?

Jesteś pewna? Wszystkie krokwie są takie czy tylko niektóre? I na końcu - masz takie krokwie w projekcie czy już na dachu?

qbek4
19-03-2008, 10:55
A ja mam krokwie 25

I co wtedy?

20 cm na krokwie i 10 pod. Ponieważ krokwie są mostkami cieplnymi, warstwa, która pójdzie pod nie, jest ważniejsza od tej między krokwiami. Nie mówię, że 10 cm pod krokwiami dociepli lepiej niż te 20 między nimi, ale może tak: każdy centymetr pod krokwiami daje więcej od każdego centymetra pomiędzy nimi. A 30 cm docieplenia, to nie ekstrawagancja - to po prostu bardzo solidna i wskazana grubość izolacji cieplnej.

jacekp71
19-03-2008, 11:23
A ja mam krokwie 25

I co wtedy?

20 cm na krokwie i 10 pod. Ponieważ krokwie są mostkami cieplnymi, warstwa, która pójdzie pod nie, jest ważniejsza od tej między krokwiami. Nie mówię, że 10 cm pod krokwiami dociepli lepiej niż te 20 między nimi, ale może tak: każdy centymetr pod krokwiami daje więcej od każdego centymetra pomiędzy nimi. A 30 cm docieplenia, to nie ekstrawagancja - to po prostu bardzo solidna i wskazana grubość izolacji cieplnej.

to sie tyczy kazdego wymiaru krokwi ....
choc uwazam, ze 10 na krokwie to przesada ....

Rom-Kon
19-03-2008, 11:54
Ludzie! Nie przesadzajcie! Do spełnienia norm wystarczy 16-18cm wełny! No i 10 ton węgla na zimę.... no chyba że chcecie tylko 5 ton węgla spalić to dawajcie nawet i 30cm...

...a na poważnie do spełnienia norm wystarczy tylko 16-18cm wełny ale niestety w dobie ciągle i szaleńczo wzrastających cen energii 20cm wełny to absolutne minimum! Zalecane to 25cm i to pomału staje się normą... dawno nie kładłem mniej... dzisiaj już 30cm nie szokuje chociaż jeszcze nie jest to powszechne. Inwestowanie w energooszczędność czy to w wełnę czy styropian czy też rekuperator zawsze się opłaci... teraz drożej wybudujecie ale później taniej będziecie mieszkać...

...i jeszcze mała dygresja...
Nie powinno się mówić o docieplaniu, ocieplaniu tylko o izolacji! W lecie nie dociepla tylko izoluje od wysokiej temperatury dachu! I w lecie też przydaje się grubsza izolacja! W lecie dopiero odczuwa się stopień izolacji... przy 15cm wełny na poddaszu jest gorąco...

długi
19-03-2008, 13:04
Ponieważ krokwie są mostkami cieplnymi, warstwa, która pójdzie pod nie, jest ważniejsza od tej między krokwiami.

Nooooo ...a niektórzy to z samych mostków domy budują :wink:

EZS
19-03-2008, 14:53
Żółtą folię można zdjąć. Nie klei się do niej za dobrze taśma uszczelniająca, więc da się zdjąć i położyć raz jeszcze pod rusztem. Fachowiec zapewne umówił się na konkretną cenę ale właśnie bez rusztu z profili. Jakby podał cenę z kładzeniem wełny dwukrotnie (między krokwie, żyłki, druga warstwa i ruszt) to by cena skoczyła i pewnie rodzice by szukali innego :wink: Niestety, tę pracę trzeba wykonać. Bo inaczej będzie troszkę zimno zimą , ale przede wszystkim gorąco latem i głośno przez cały rok.
Ja mam 15 między krokwiami i 15 (miejscami 10) pod krokwiami. Tylko trzeba pamiętać że sufit będzie niżej i ściana kolankowa zmaleje :D

efilo
19-03-2008, 15:58
U mnie akurat nie ma tego problemu bo sufit właściwie jest płaski. Sciana 'kolankowa' ma koło 2 metrów 8)
I teraz pytanie. Ocieplać dach czy sufit (niech będzie: izolować).

Rom-Kon
19-03-2008, 16:42
U mnie akurat nie ma tego problemu bo sufit właściwie jest płaski. Sciana 'kolankowa' ma koło 2 metrów 8)
I teraz pytanie. Ocieplać dach czy sufit (niech będzie: izolować).
...sprawa jest prosta... izoluje (ociepla) się bezpośrednio nad płytą. Tworzenie pustek nad płytą przy izolowaniu całej połaci dachu jest nieekonomiczne- więcej wełny i później grzanie takich pustek (większa kubatura)
...na ten temat już było parę postów...

Bea7777
19-03-2008, 23:58
Żółtą folię można zdjąć. Nie klei się do niej za dobrze taśma uszczelniająca, więc da się zdjąć i położyć raz jeszcze pod rusztem. Fachowiec zapewne umówił się na konkretną cenę ale właśnie bez rusztu z profili. Jakby podał cenę z kładzeniem wełny dwukrotnie (między krokwie, żyłki, druga warstwa i ruszt) to by cena skoczyła i pewnie rodzice by szukali innego Niestety, tę pracę trzeba wykonać. Bo inaczej będzie troszkę zimno zimą , ale przede wszystkim gorąco latem i głośno przez cały rok.
Ja mam 15 między krokwiami i 15 (miejscami 10) pod krokwiami. Tylko trzeba pamiętać że sufit będzie niżej i ściana kolankowa zmaleje


Po 1. Taśmy uszczelniającej fachowiec nie przykleił wcale więc nie ma co zdejmować.
Po 2. Fachowiec nie umawiał się z rodzicami na żadną kwotę (stawiał też więźbę, kładł dachówkę, robił podbitkę). Dowiedzieli się dopiero po robocie ile wyszło, więc nawet by im przez myśl nie przeszło żeby szukać kogoś innego.
Po 3. Rodzice nie maja na poddaszu ścianki kolankowej. Skos jest od samej podłogi.
Dzięki za zainteresowanie :wink:

efilo
17-04-2008, 10:24
Jesteś pewna? Wszystkie krokwie są takie czy tylko niektóre? I na końcu - masz takie krokwie w projekcie czy już na dachu?

No wiesz!! :x Oczywiście że jestem pewna ! :lol:

Dom a la stodoła więc owszem - wszystkie. Czy mam na dachu to wystarczyło kliknąc w dziennik i bys wiedział że ścian jeszcze nie mam :lol:
Ale krokwie czekają na mnie w tartaku - raczej już sie nie skurczą :lol:

No to w końcu jak rozłożyc to 30 cm? (Folia Tyvek Pro więc może dotykać wełna folii)

archivi
30-11-2013, 19:35
Witam!

Dzisiaj ekipa rozpoczęła ocieplanie dachu. Dom ok 10x10m dach dwuspadowy z jedną lukarną, bez okien dachowych.
Mam jednak wątpliwości co do sposobu. Wg wszelkich informacji jakie znalazłem na forach (chciałem robić to sam, ale brak czasu...), warstwę wełny dajemy między krokwie, a drugą warstwę (i o nią się rozchodzi), rozwijamy w poprzek nabijając na haki/grzybki i nakładamy profile. Tak przynajmniej mówi wideoporadnik Isovera, gdzieś widziałem też podobny filmik z Rookwool`a (ocieplam Toprock lambda 35). Ekipa natomiast, po montażu profili, nie demontuje ich (są co 40cm), upycha wełne między krokwie (15cm), i drugą warstwe tnie na paski 45cm szerokości i upycha lekko przesuwając względem krokwi, pomiędzy profile... niby jest wszystko szczelnie, pytanie czy faktycznie można tak robić? Firma ze sporym doświadczeniem...

Pozdrawiam

Tomek W
17-12-2013, 13:28
Lepiej włożyć paski wełny w metalowy profil CD60, a później uzupełnić wełną pomiędzy profilami – jak na zdjęciu.
230637
Rozwiązanie, które opisałeś może być niedokładne, bo łączenia wełny w warstwie od dołu krokwi zakrywa profil metalowy. Nie ma kontroli czy płyty są do siebie dociśnięte. Wciśnięcie wełny pod profil powoduje też, że powstaje szczelina pomiedzy wełną a płytą g-k. Dodatkowo sufit obniża się o kolejne 27mm obniża się sufit, czego można uniknąć gdy wełna będzie na równo z profilem.”