PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań - kocioł Ogniwo EkoPlus 16 kW.



misiek80
25-01-2016, 11:29
Witam. Jestem posiadaczem domu o pow użytkowej 120m2 – dom z porothermu o gr 25 cm, ocieplony 12 cm styro grafitowym Austrotherm o lambda 0,31, wełna mineralna ursa o gr 20 cm (15+5) o lambda 0,35. Kocioł Ogniwo EkoPlus o mocy 16 kW z podajnikiem. 50m2 podłogówki + 5 grzejników Brugman. Przy kotle pompy Grundfos: pompa co – ustawiona na max przepływ, pompa cwu ustawiona na przepływ miedzy min i max, pompa mieszająca przy rozdzielaczu od podłogówki ustawiona na min przepływ i jeszcze pompa cyrkulacyjna przy 300 l zbiorniku z wodą. Brak zaworów 3d i 4d. Od listopada do połowy grudnia temp. co na kotle miałem ustawioną na 50-55C, temp cwu na 45C. W grudniu zamontowałem czujnik zewnętrzny i wewnętrzny. Czujnik zewnętrzny ustawiłem na północnej elewacji budynku na wysokości 2,5m. Czujnik zewnętrzny moim zdaniem trochę kłamie tzn. zaniża o około 3C temp, która panuje na zewnątrz. Kiedy np. na zewnątrz jest -5C on pokazuje -2C. Nie wiem dlaczego? Czujnik „wisi” na kablu 2*0,5 i oddalony jest od kotła o około 15m (może ta odległość jest za duża?) Tamp co dla -10C mam ustawioną na 60C, a dla +10C na 45C. Temp cwu cały czas na 45C. Czujnik wewnętrzny zamontowałem między holem i salonem. Temp. dzienną mam ustawioną na 22C, a nocną na 18C. Ogólnie wszystko pracuje jak trzeba, w domu jest ciepło, podłogówka grzeje aż miło, kaloryfery pokryzowane, są ciepłe od góry do samego dołu. Jedyne co mi nie pasuje, to dziwnie niski POWROT tj. w granicach 5-12??? Kiedy dotykam rurki z powrotu to jest ona ciepła, ale nie gorąca, z tym, że na pewno nie ma 5-12C. Woda z mojej studni głębinowej latem ma 6C i jest lodowata. O co może chodzić z tym powrotem? Poniżej podaję parametry, przy których pracuje mój kocioł (w większości są to ustawienia fabryczne). Dodam jeszcze, że palę groszkiem o wart. opał 27. Spalanie mam na poziomie: listopad – niecałe 400kg (12 kg/dobę), grudzień nieco ponad 400 kg (14 kg/dzień), 1-25 styczeń 500 kg (20kg/dobę), więc myślę, że nie jest źle, zwłaszcza, że w domu mam naprawdę ciepło.
- reg temp spalin – nie
- max temp spalin – 300C
- min moc dmuchawy – 35%
- histereza co – 1C
- czas pracy w grzaniu – 9 sek
- czas postoju w grzaniu – 35 sek
- moc dmuchawy w grzaniu 60%
- czas postoju w podtrzymaniu – 40 min
- czas pracy w podtrzymaniu – 10 sek
- krótka przerwa w podtrzymaniu – 20 sek
- moc dmuchawy w podtrzymaniu – 60 %
- temp co obniżona – 2C
- priorytet cwu – nie
- temp cwu obniżona – 2C
- typ podajnika – retorta ręczny (są jeszcze do wyboru: zasypowy, retorta-ecoal, retorta-grupowe)
- min temp co – 45C
- max temp co – 80C
- tryb pracy pompy co – załączona (są jeszcze do wyboru: wyłączona, cykliczna)
- czas pracy pompy co - 5 min
- czas postoju pompy co – 30 min
- funkcja pompy cwu – cwu (jest jeszcze do wyboru: cwu+mieszająca)
- histereza cwu – 1C
- podbicie temp co przy priorytecie – 2C
- funkcja pompy mieszającej – mieszająca (są jeszcze do wyboru: podłogowa i curkulacyjna)
- niezależna praca pompy mieszającej – nie
- temp zasilania pompy mieszającej – 40C.
Gdyby ktoś miał pomysł dotyczący mojego POWROTU oraz nieco zakłamanej temp., którą wskazuje czujnik zewnętrzny oraz co ewentualnie zmienić w ustawieniach kotła, bardzo proszę o info – dopiero raczkuję w temacie ogrzewania domu.

karoka65
25-01-2016, 18:32
Wszystkie czujniki eCoala maja możliwość kalibracji.
Sprawdź gdzie umieszczono czujnik powrotu, czy dobrze przylega do rury wody powrotnej, może też tylko wystarczy kalibracja jego wskazań.
Co do parametrów dla ręcznego za dużo wiejesz, spalasz mało bo masz ciepły dom ale i tak wywiewasz trochę kominem.
Przy ustawieniu "tryb pracy pompy CO" na "załączona", pokojówka nie działa, pompka pracuje non-stop.
Powinna tam stać 10-tka a nie 16-tka.

misiek80
26-01-2016, 08:13
Wielkie dzięki za tak szybki odzew.
1,. Rzeczywiście przy wyborze kotła miałem zgryz, nie co do firmy bo akurat kocioł z Ogniwa ma kumpel i u niego śmiga on już 7 rok, ale czy brać właśnie 10 czy 16 kW. Gdyby Ogniwo miało w ofercie 12 kW, to pewnie wziałbym taki. Chociaż moi ssiedzi przy podobnych metrażach domów jak mój mają 21, 25 i 26 kW, tak na zapas, jakby przyszły duże mrozy i nie wierzą mi, że mój kocioł spala tyle ile spala, bo ich "smoki" biorą po 30 kg/dobę kiedy na zewnątrz temp. są na plusie.
2. Piszesz, że wszystkie czujniki mają możliwość kalibracji? Ale jak się je kalibruje? W opcjach sterownika (szukałem, ale nie znalazłem nic takiego), czy jakoś ręcznie trzeba "podłubać" przy czujniku?
3. Jeśli chodzi o czujnik powrotu to jest on wetknięty z tyłu do obudowy kotła (w prawym górnym rogu - patrząc na kocioł od przodu)?
4. Piszesz, że dla ręcznego za duże wieje, czyli rozumiem, że przydałoby się zmniejszyć moc dmuchawy? Mam tak: min moc dmuchawy – 35%, moc dmuchawy w grzaniu 60%, moc dmuchawy w podtrzymaniu – 60 %, co i na ile % zmniejszyć?
5 Więc, żeby "pokojówka" działała, pompa c.o. powinna być wyłączona czy ustawiona jako cykliczna?

karoka65
27-01-2016, 16:56
Takich podstawowych informacji powinien udzielić Ci sprzedawca kotła.
Ja jestem okrzyknięty przez Zawijana, konstruktora Twojego kotła za najgorszego sprzedawcę kotłów III-ej RP także zastanów się czy w ogóle ze mną warto pisać, rozmawiać i słuchać.
Numer masz na stronie i na PW.
Nie mam czasu na pisanie epopei po forum, skończyły się te czasy.

zawijan
27-01-2016, 18:11
Takich podstawowych informacji powinien udzielić Ci sprzedawca kotła.
Ja jestem okrzyknięty przez Zawijana, konstruktora Twojego kotła za najgorszego sprzedawcę kotłów III-ej RP także zastanów się czy w ogóle ze mną warto pisać, rozmawiać i słuchać.
Jak się weźmiesz w kupę - będziesz najlepszym :)

misiek80
28-01-2016, 11:40
Wiesz, ja myślę z każdym warto rozmawiać.