PDA

Zobacz pełną wersję : Horrendalnie wysokie zużycie gazu (15m3/doba) - pomóżcie!



Franki31
25-01-2016, 13:58
Witam Was,

zakupiłem segment szeregowy (105 m2, z czego 15 m2 stanowi garaż).
Ocieplenie ściań - styropian 15cm.
Docieplenie dachu - wełna mineralna 30 cm.
Dół = salon, korytarz, wiatrołap, WC - ogrzewanie podłogowe / garaż - grzejnik - razerm ok. 50 m2
Góra = trzy sypialnie - ogrzewanie grzejnikowe / łazienka - ogrzewanie podłogowe - razem ok. 50 m2
Podłogówka z grzejnikami na chwilę obecną połączona jest w jeden obieg.
Piec kondensacyjny dwufunkcyjny - Junkers ZWB 24 1RE.
Od listopada podłączony gaz i trwa wykańczanie.
Piec ustawiony na najniższą możliwą temperturę, grzejniki na pierwszy stopień.
Zużycie gazu: 15 m3/doba!!!
Czytając zużycie gazu u innych osób - już mieszkających i dodatkowo podgerzewających wodę, to moje zużycie jest horrendalnie wysokie.
Napiszcie proszę w czym waszym zdaniem twki szkopół tego zużycia i co powinienem zrobić, aby nie zbankrutować...

Dziękuję za wszystkie wskazówki i porady.
Franki

jasiek71
25-01-2016, 14:06
Te 15 m3 to średnia od początku czy z ostatniego np tygodnia ...?
Tak na początek to pokiwałbym się trochę nad szczelnością pomieszczeń a w szczególności drzwi garażowych i tych przejściowych z garażu ...

Franki31
25-01-2016, 15:30
Jest to średnia od początku, a więc już ok 2 miesiące.
Brama garażowa jest uchylna - ocieplana. Nie zauważam aby miała być nieszczelna. W garażu jest grzejnik niedaleko bramy, również odkręcony "na jedynkę".
Póki co w garażu trzymam wszystkie materiały budowlane (kleje, fugi, płytki, etc.), więc nie mogę tam wyłączyć zupełnie grzejnika.
Między garażem a korytarzem w domu póki co nie są wstawione drzwi.

Co możnaby jeszcze zrobić?

saturnv
25-01-2016, 16:44
Jakie masz grzywe grzewcze na obiegi? Jaka temperaura w domu? Czy kocioł miał przeprowadzone pierwsze uruchomienie przez serwis? Jaki masz rodzaj gazu?? Czy t o GZ50 ?

imrahil
25-01-2016, 16:51
jaka temperatura panuje wewnątrz? jak ze szczelnością paroizolacji na górze? w domu są wykonywane prace mokre? w jakim tempie był wybudowany budynek (zaczęli w 2015 i w 2015 skończyli?)? ile gazu ciągnie w ostatnie dni? rozumiem, że w listopadzie przed załączeniem ogrzewania temperatury wewnątrz były niższe niż obecnie, więc budynek musiał się rozgrzać.

jasiek71
25-01-2016, 17:29
Szczelna brama ... ,jeszcze takiej nie spotkałem a ocieplenie jej to taka bardziej imitacja dla oka ...
Brak drzwi do tego pomieszczenia , znając życie to przewija się trochę ludzi i drzwi to raczej dość często są w użyciu ...
Woda w trakcie prac wykończeniowych to też leje się dość wartkim strumieniem w postaci wszelakich klei ,farb ,szpachli itp ...
Budynek też pewnie niemiłosiernie wilgotny i wychłodzony a teraz musi to wszystko odparować ...
Na pozbycie się każdego wiadra wody to trzeba ok 1m3 gazu a ilość wody w świerzym budynku mierzy się w m3 a nie w literach ... ;)

Franki31
25-01-2016, 17:36
@saturnv - mam tylko jeden obieg dla szeregówki i grzejników. A co to są krzywe grzewcze?
Temperatura w domu - 21 st.
Tak - serwis przeprowadził pierwsze uruchomienie
Gaz GZ50?

@imrahil - 21 st., jak sprawdzić szczelność paroizolacji?
Bydynek był wybudowany w tempie: XI 2014 - X 2015
W domu nie są już wykonywane prace mokre.
W ostatnich dniach zużycie wyniosło również ok 15m3.
Bydynek już coś długo się rozgrzewa...

fachman19
25-01-2016, 19:34
Po pierwsze sprawdź sprawność kotła .Serwisanci mają analizatory . Ale na 99 % to nie problem kotła.tylko instalacji i mokrego budynku .
Podczas prac budowlanych budynek jest często wietrzony .
Wady instalacji :
Ułożenie rur CO pod izolacją najniższej kondygnacji , xle izolowana instalacja cyrkulacji CWU , prowadzenie rur w pobliżu balkonów i tarasów wylanych jednocześnie ze stropem i itp

Franki31
25-01-2016, 20:24
Mam porównanie u sąsiada. On ma taki sam segment szeregowy (tylko jest póki co grzany z obu stron - a ja póki co tylko z jednej) oraz identyczny piec. Jedyna różnica jest taka, że ma w całym domu ogrzewanie podłogowe. Zaczął grzać w tym samym czasie co ja, aktualnie kończy już wykańczanie domu i dodatkowo ogrzewa wodę. U niego zużycie gazu jest dwa razy niższe! Czy to możliwe, że dogrzewanie z obu stron, tylko podłogówka oraz zastosowanie regulatorów pokojowych powoduje 2 razy niższe zużycie gazu?

fachman19
25-01-2016, 20:50
Mam porównanie u sąsiada. On ma taki sam segment szeregowy (tylko jest póki co grzany z obu stron - a ja póki co tylko z jednej) oraz identyczny piec. Jedyna różnica jest taka, że ma w całym domu ogrzewanie podłogowe. Zaczął grzać w tym samym czasie co ja, aktualnie kończy już wykańczanie domu i dodatkowo ogrzewa wodę. U niego zużycie gazu jest dwa razy niższe! Czy to możliwe, że dogrzewanie z obu stron, tylko podłogówka oraz zastosowanie regulatorów pokojowych powoduje 2 razy niższe zużycie gazu?

A czy w budynku obok jest ciepło ?
Wspólna ścian nie jest izolowana

jasiek71
25-01-2016, 21:11
Mam porównanie u sąsiada. On ma taki sam segment szeregowy (tylko jest póki co grzany z obu stron - a ja póki co tylko z jednej) oraz identyczny piec. Jedyna różnica jest taka, że ma w całym domu ogrzewanie podłogowe. Zaczął grzać w tym samym czasie co ja, aktualnie kończy już wykańczanie domu i dodatkowo ogrzewa wodę. U niego zużycie gazu jest dwa razy niższe! Czy to możliwe, że dogrzewanie z obu stron, tylko podłogówka oraz zastosowanie regulatorów pokojowych powoduje 2 razy niższe zużycie gazu?
Masz jedną zimną i nie izolowaną ścianę więc takie porównanie z sąsiadem niewiele da ...
Sprawdź też regulację okien bo być może masz tam znaczne nieszczelności ( ustawienia klamek na mikrowentylację też ma znaczny wpływ na zużycie...)
Jest bardzo wiele drobnych detali które powodują różnice w zużyciu energii pomimo tego że budynki niby takie same ....

kbab
26-01-2016, 10:16
Temperatura w domu - 21 st.
Obniż temp do 19* (tyle na razie wystarczy), drzwi do garażu zasłoń choćby folią, obniż w garażu temp do "przeciwzamrożeniowej", po zrównaniu temp do ustawionych podaj dobowe zużycie gazu.

piotrek0m
26-01-2016, 10:41
Trochę dużo?!
Jak wygrzewałem posadzki to średnio dziennie szło 12 m3/doba, ale temp wody wzrastała w cyklach nawet do 45 C ! W domu było 35 C ! Obecnie mam dom w trakcie wykańczania i tak więc, dla powierzchni 170 m2 + przyległy do domu garaż zużycie wynosi :

- przy mrozach - 18 C w nocy szło 20 m3
- przy mrozach - 5 ... 0 C szło ok 10 m3
- przy temp > 0 ... + 5 jak teraz idzie 6 - 7 m3

To wszystko na nastawach 19-20 C temp w pomieszczeniach. Jak załączyłem tryb ekonomiczny i obniżyłem temperaturę do 15 C, to zużycie spadło mi do 3-4 m3/doba... Dom jest pusty, robione były gładzie, malowanie a więc i wilgotny, nie ma żadnych wewnętrznych źródeł ciepła. Po zamieszkaniu liczę na mniejsze zużycie. Dla spokoju zrób termowizję i poszukaj ewentualnych zimnych miejsc. Można też poszukać dłonią lub pirometrem takich zimnych miejsc. Szczególnie okna, parapety, okna dachowe... Podejrzewam, że segment budował deweloper i u niego może być ciężko z jakością im szybciej wyszukasz ewentualne wychłodzone miejsca tym szybciej zareklamujesz wykonawstwo ... Od listopada średnio 15 m3 przy domu który ma ścianę z sąsiadem i 100 m2 - hmmm chyba sporo ...

GraMar
27-01-2016, 12:46
Witam Was,

zakupiłem segment szeregowy (105 m2, z czego 15 m2 stanowi garaż).
Ocieplenie ściań - styropian 15cm.
Docieplenie dachu - wełna mineralna 30 cm.
Dół = salon, korytarz, wiatrołap, WC - ogrzewanie podłogowe / garaż - grzejnik - razerm ok. 50 m2
Góra = trzy sypialnie - ogrzewanie grzejnikowe / łazienka - ogrzewanie podłogowe - razem ok. 50 m2
Podłogówka z grzejnikami na chwilę obecną połączona jest w jeden obieg.
Piec kondensacyjny dwufunkcyjny - Junkers ZWB 24 1RE.
Od listopada podłączony gaz i trwa wykańczanie.
Piec ustawiony na najniższą możliwą temperturę, grzejniki na pierwszy stopień.
Zużycie gazu: 15 m3/doba!!!
Czytając zużycie gazu u innych osób - już mieszkających i dodatkowo podgerzewających wodę, to moje zużycie jest horrendalnie wysokie.
Napiszcie proszę w czym waszym zdaniem twki szkopół tego zużycia i co powinienem zrobić, aby nie zbankrutować...

Dziękuję za wszystkie wskazówki i porady.
Franki


Wsadzili Cię na beczkę prochu i dali zapałki. To jest kocioł na "domeczek" 4 razy większy od Twojego.
Być może to jest jego minimalne spalanie bez względu na warunki klimatyczne.
http://pl.documents.junkers.com/download/pdf/file/6720817401.pdf

Instrukcja techniczna i podstawa do żądania wymiany kotła przez developera:


http://pl.documents.junkers.com/download/pdf/file/6720817400.pdf

Franki31
28-01-2016, 11:32
Czy wszyscy użytkownicy forum są też tego zdania, że kocioł nadaje się tylko du dużego domu?
Trochę by to było dziwne, bo tak jak pisałem, sąsiad ma kocioł identyczny, a u niego pobór gazu jest dwukrotnie niższy. Tak więc chyba nie jest to wina kotła... Proszę o dalsze opinie.
Franki

mistalova
28-01-2016, 11:45
Zuzycie to nie wina kotla, ale i tak bardziej sie on nadaje do 500m2 molocha niz malego szeregowca.
A zuzycie wynika m.in. z faktu, ze ogrzewasz nie tylko swoja czesc, ale rowniez sasiednia niezamieszkala.
Poza tym, zapewne to budowla dewelopera, wiec zbudowany jest niezbyt starannie i nie osiagniesz w nim tak malych wynikow jak w domach budowanych samemu badz przez dobre firmy.

GraMar
28-01-2016, 12:13
Czy wszyscy użytkownicy forum są też tego zdania, że kocioł nadaje się tylko du dużego domu?
Trochę by to było dziwne, bo tak jak pisałem, sąsiad ma kocioł identyczny, a u niego pobór gazu jest dwukrotnie niższy. Tak więc chyba nie jest to wina kotła... Proszę o dalsze opinie.
Franki


To bierz flaszkę, notatnik oraz ołówek i zapisz wszystkie jego ustawienia na kotle i sterowniku:)

fotohobby
28-01-2016, 12:17
Tylko, ze jak sąsiad jest ogrzewany z obydwu stron, dodatkowo ma drzwi do garażu, to takie spotkanie nie da większego efektu...
Oprócz niewątpliwej przyjemności osuszenia flaszki :)

Poza tym sąsiad ma podłogówkę...

jasiek71
28-01-2016, 13:55
Przyczyn szukać w chałupie a nie w kotle...

Bertha
20-02-2016, 21:49
Wartości ociepleń (grubość, ułożenie) podałeś zapewne według dokumentacji ? :(((((
Zaglądałeś na budowę z zaskoczenia podczas procesu budowlanego.
Znasz się na tym choć trochę ? - To jest pytanie, nie inwektywa.
Termowizja aż się prosi !
------------------------------------
"Maniek ! Nie żałuj materiału, lej piasek, syp wodę!"
------------------------------------
Bywam na budowach na początku i na końcu, niekiedy w trakcie, a com widział to głowa mała !