PDA

Zobacz pełną wersję : Zwrot Vatu czy warto



koronies
25-01-2016, 21:38
Czy warto skorzystać z dotacji państwa na zwrot za materiały budowlane? Warunkiem jest budowa domu do 100m2 jednakże czy warto czy lepiej nie kusić się i procedury są przerażające i materiały drogie ?

kamil2k3
25-01-2016, 22:29
A wiesz, że tez stoję przed takim dylematem, na moje warto dla mnie np każda zł się przyda bo czemu by nie ? bez większych problemów powinno się odzysać 5 może 10 tyś a dla mnie to już np okna są.
Dom buduję i tak do 100 metrów "użytkowej" bo to jest słowo kluczowe z garażem i "kotłownią" możesz mieć więcej ale one nie liczą się do powierzchni użytkowej.

Z tego co ja już czytałem to jest taki program MDM i przy składaniu pozwolenia na budowę nie można mieć przekroczone chyba 34 albo 35 lat lub jedno z małżonków o ile występuje musi być poniżej tego wieku.

Nie ma przy tym jakiś wielkich formalności chyba po prostu zbieram faktury i na koniec budowy jakaś ogarnięta księgowa mi to policzy.

Ale chętnie podyskutuję z innymi którzy będą z tym walczyć bo na pewno jakieś haczyki się pojawią po drodze z drugiej strony przeszedłem przez urzędy z pozwoleniem to co mi tam jakieś rozliczenie skarbowe ma być straszne :D

Ktoś już korzystał z tego ?

autorus
26-01-2016, 06:00
Ja korzystałem ale przed zmianami. IMO warto.

koronies
26-01-2016, 10:44
A jak wygląda rozliczenie w Urzędzie skarbowym sprawdzają dokładnie z jakim materiałów budujesz i czy one się zgadzają z ich listą ?

mother_nature
26-01-2016, 11:09
Zamierzamy skorzystać, bo jeszcze cudem się załapaliśmy ;) Jest lista materiałów i tylko od nich będzie zwrot vatu, myślę, że jest to dokładnie sprawdzane.

Więcej na programie mogą skorzystać osoby kupujące dom/mieszkanie niż budujący samodzielnie. Ot taka niesprawiedliwość ;) Dlatego jeśli coś będę mogła dostać bez fv, to tym lepiej dla mojej kieszeni.

Elfir
26-01-2016, 11:41
Polecam projekt indywidualny z dużą kotłownią i pom. gospodarczym, które się nie wliczają do pow. użytkowej. Po odebraniu domu duże pom. gospodarcze staje się sypialnią lub gabinetem a duża kotłownia dzieli się na pół na kotłownię i łazienkę lub pralnię :D

Daniel__
26-01-2016, 20:17
Nie pamiętam dokładnie bo mój projekt bez większych kombinacji ma poniżej 100m2 według definicji używanej w odliczeniu ale z tego co kojarzę garderoby również się nie wliczają do powierzchni użytkowej. A to już daje naprawę spore możliwości regulacji tej powierzchni.

Planująca
01-04-2016, 05:55
Witam, również zamierzamy skorzystać z tego zwrotu, dopiero zaczynamy budowę, ale mam jedno pytanie, czy pozwolenie na budowę może być wydane na jednego z współmałżonków i później wszystkie faktury też na niego, czy musi być na oboje?

mother_nature
01-04-2016, 08:35
Może być na jednego, warunkiem jest nieprzekroczone 35 lat.

chemical
03-04-2016, 06:51
jedno ze współmałżonków do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę nie ukończyła 36 lat !

Oczywiście, że warto - przy domu 100m2 przynajmniej dycha do przodu, a jak powierzchnia większa to Elfir podaje dobre rozwiązanie ;)
Pani z okienka w US powiedziała, że sprawdzają, ale jak się gdzieś pomylę, to każą usunąć daną pozycję (niepodlegającą zwrotowi) i tyle...

A czy ktoś wie czy faktury mogą być elektroniczne (wydrukowane z pdf) czy musi być fizycznie podpis sprzedawcy ???

jacek.zoo
03-04-2016, 07:24
jedno ze współmałżonków do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę nie ukończyła 36 lat !

Oczywiście, że warto - przy domu 100m2 przynajmniej dycha do przodu, a jak powierzchnia większa to Elfir podaje dobre rozwiązanie ;)
Pani z okienka w US powiedziała, że sprawdzają, ale jak się gdzieś pomylę, to każą usunąć daną pozycję (niepodlegającą zwrotowi) i tyle...

A czy ktoś wie czy faktury mogą być elektroniczne (wydrukowane z pdf) czy musi być fizycznie podpis sprzedawcy ???

Od paru lat faktur nie trzeba juz podpisywac, takze moze byc pdf. Njektorzy robia to z przyzwyczajenia albo jak fsktura na termin zeby sobie potwierdzic ze odbiorca odebral fakture

ewa.kep
01-08-2016, 14:52
Może ktoś mógłby napisać, co o tym sądzi? Ja znalazłam informacje o zwrocie: http://www.wizjerprawny.pl/porada/zasady-zwrotu-vat-za-materialy-budowlane-dla-osob-fizycznych-1
Teoretycznie wygląda to dobrze, ale co z praktyką?

qbic221
02-08-2016, 22:32
Witam. Nie wiem czy przy założeniu, ze pewne materiały kupicie bez faktur, kolejne kupi wam wykonawca na siebie, bo ma upusty na składach, uda się wam uzyskać znaczącą sumę. Jeśli chodzi o mnie, to napaliłem się na Przydomową oczyszczalnie ścieków- oczywiście biologiczną i co się okazuję jest zwrot z" Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" ...kosztów do 40 % poniesionych wydatków przedstawia się następująco:
-zwrot od max 10 tyś, a oczyszczalnia kosztuje 13tyś ( z montażem brutto)
-konieczność załatwiania dofinansowania POŚ prze BANK( forma pożyczki)- (taki warunek dofinansowania)
Zatem biorąc pod uwagę koszt oczyszczalni 13 tyś(brutto z montażem), możemy w praktyce uzyskać zwrot max 4tyś, z czego połowa 2 tyś musimy oddać do Banku( koszty bankowe) i skarbówki (podatek od tego dofinansowania). Reasumując z 13 tyś dostaniemy zwrot 2tyś, nalatamy się po bankach i urzedach ze stertą papierów i oto macie te wasze zwroty. Policzyłem ze gdy kupimy POŚ we wlasnym zakresie, załatwimy względnych montażystów to zmieścimy się w tych 11tyś i bez biegania. Pozdrawiam.

dzabij
03-08-2016, 11:37
Mechanizm dofinansowywania - a szczególnie finansowanie kredytem i udział banków - jest w Polsce faktycznie wykolejony i sprawia że marnie to się opłaca; być może częściowo o to chodzi...

Natomiast zwrot VAT, szczególnie w starej postaci dawał naprawdę duże kwoty. Robiłem sobie, pomagałem rodzinie i kilku znajomym i kwoty 20k PLN zwrotu to był taki standard.

Wybuduję czy nie? :)
27-11-2016, 17:04
Odświeżę temat, bo w przyszłym roku będę rozpoczynał budowę domu, Czy ktoś z tego forum przerabiał zwrot VATu od materiałów budowlanych wymienionych w ustawie w myśl przepisów programu MDM z 2015roku? Zastanawiam się jak to wszystko przeliczać. Bo w wielu przypadkach można dostać coś taniej bez faktury lub jeśli faktura jest wystawiona jako usługa - mniejszy VAT. I tutaj pytanie czy będzie się opłacało wymagać od wykonawców/sprzedawców faktur na zakup towarów. Bo przyjmijmy np. że dany towar się łapie na zwrot VATu. Maxymalnie możemy dostać 15 % kwoty netto co stanowi różnice pomiędzy stawką podatku przed 2004 roku np 8%(7%) i obecną stawką 23%. I tutaj jeśli dostaniemy upust, który będzie rekompensował tę kwotę 15% wtedy nie warto zaprzątać sobie głowy fakturą. Druga sprawa to, że tylko część towarów podlega odliczeniu, wieć wszystkie zakupy na budowie będziemy musieli dokładnie rozpatrywać pod kontem zwrotu VATu. Czy ktoś się już to bawił i może napisać jak wygląda to w praktyce?

Regius
27-11-2016, 22:42
Dołączę się do dyskusji. Również chciałbym skorzystać z odliczenia VAT w programie MDM.
Rozpoczęliśmy z Żoną budowę domu, który wg projektu ma ponad 100 m2 pow. użytkowej. Z racji tego, że poddasza nie zamierzamy wykańczać dopóki nie pojawią się dzieci chcieliśmy przedstawić projekt zamienny, który zmienia funkcję użytkową poddasza na strych, wtedy powierzchnia użytkowa będzie poniżej 100 m2.
Teraz rodzi się pytanie, czy materiały budowlane które zakupiliśmy do tej pory (po uzyskaniu pozwolenia na budowę, a przed złożeniem projektu zamiennego) będą podlegały zwrotowi VAT. Orientuje się ktoś?