PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ocieplić ściany,strop oraz betonowy dach w domu typu kostka?



babarek
26-01-2016, 07:39
Stan istniejący:
Budynek mieszkalny z lat 80. Piwnica, dwie kondygnacje mieszkalne oraz użytkowe, nieogrzewane poddasze. Poddasze pełni funkcje magazynowe, jest również suszarnią na pranie.
Ściany parteru wykonane z pustaka pianowego ok. 30 cm + cegła kratówka 12 cm. Górny poziom ścian budynku wykonany z dwóch pustaków Max z przegrodą powietrzną. Na zewnątrz tynk bez ocielenia.
Na płycie oddzielającej piętro od poddasza wykonana została izolacja z wibrobetonu. Dach jest konstrukcją żelbetową czterospadową (kopertowy). Pokrycie dachu wykonane z papy. Dach podobnie jak ściany jest nieocieplony.

1. Ze względu na częste przecieki dachu zmuszony jestem wymienić pokrycie dachowe z papy na blachę. Przy okazji tych prac chciałbym dach ocieplić. Demontaż dachu nie jest brany pod uwagę (ze względu na koszty, projekt, uzgodnienia). Jak prawidłowo ocieplić istniejący dach przed położeniem blachy. Jakie materiały stosować?

2. Drugie zadanie to poprawa izolacji termicznej płyty stropowej oddzielającej cześć mieszkalną od poddasza. Co proponujecie zrobić w mojej sytuacji. Co zastosować?

3. Mam nadzieję że finanse pozwolą również na wykonanie termomodernizacji ścian zewnętrznych. Okna zostały wymienione kilka lat temu na plastikowe. Dzisiaj aby nie „utopić” okien musze zastosować niezbyt gruby a dobrej jakości styropian. Jaki system ocieplenia polecacie? Jakie grubości?

Proszę o podpowiedz w tych trzech kwestiach

מרכבה
26-01-2016, 21:53
1. Ze względu na częste przecieki dachu zmuszony jestem wymienić pokrycie dachowe z papy na blachę. Przy okazji tych prac chciałbym dach ocieplić. Demontaż dachu nie jest brany pod uwagę (ze względu na koszty, projekt, uzgodnienia). Jak prawidłowo ocieplić istniejący dach przed położeniem blachy. Jakie materiały stosować? tu odpowiedzią będzie stan konstrukcji, Pewnie to jest dach kopertowy o nie dużym spadku, a samo poddasze jest niskie? czy to już jest pełno prawna kondygnacja z dachem?

2. Drugie zadanie to poprawa izolacji termicznej płyty stropowej oddzielającej cześć mieszkalną od poddasza. Co proponujecie zrobić w mojej sytuacji. Co zastosować? lepiej to wcielić do całości .. izolacja od środka stropu .wyobrażam sobie tą kostkę jako 3 kondygnacje i mikro kondygnacja jako dach?

3. Mam nadzieję że finanse pozwolą również na wykonanie termomodernizacji ścian zewnętrznych. Okna zostały wymienione kilka lat temu na plastikowe. Dzisiaj aby nie „utopić” okien musze zastosować niezbyt gruby a dobrej jakości styropian. Jaki system ocieplenia polecacie? Jakie grubości? okna lepiej przemontować, 344681 tu jest pokazane -
skrajny przypadek .. niewiennie osadzone okno 0,48 Wata na stopień na jeden metr bieżący obwodu ..
o tyle ile Twoja obecna ściana z 8cm izolacj termicznej .. tracąca powierzchniowo .. m2.
a tu mamy liniową stratę tak ową .. na prawdę sensownie robić etapami elewacja po elewacji, znam parę przypadków gdzie izolacja bez przykrycia czymkolwiek ma 20 lat .. i nic.

babarek
27-01-2016, 21:18
Wielkie dzięki za odpowiedz.

Ad.1 - dach
Stan konstrukcji oceniam jako dobry. Poniżej rysunek dachu (koperta) i przekrój domu. Co sądzisz?
http://doallegro.republika.pl/dach.pdf

Ad.2 - płyta stropowa na poddaszu
Bardzo cię proszę napisz nieco więcej o proponowanym rozwiązaniu.

Ad.3 - ściany zewnętrzne
Przemontowanie okien? Ten zakres mnie przerasta. Raczej się na to nie zdecyduję. Wydaje mi się że okna są dobrze osadzone? Na ścianach leży tynk bez ocieplenia. Jak poprawnie ocieplić ściany w okolicy okien. Na co zwrócić uwagę pozostawiając okna bez zmian?

xmsg
28-01-2016, 09:06
Izolacyjność ścian zewnętrznych oceniam na ok. 1,7 W/m2K.

Jeśli chcemy uzyskać docelowo 0,3 W/m2K, to powinno wystarczyć (na styk) 10cm styropianu o lambda 0,037
Jak dasz 15cm styro, zejdziesz z izolacyjnością ścian prawie do 0,2 W/m2k.
W glifach okien powinieneś zmieścić ze 2 cm styro, co powinno zmniejszyć mostki termiczne.

Z tą izolacją dachu i stropu trzeba coś ustalić.
Czy strych będzie ogrzewany bezpośrednio (grzejnik) czy pośrednio (przez przenikanie)?

W zależności jaką tam temperaturę przewidujemy różne będą wymagania co do izolacyjności stropu i dachu.

Pozdrawiam
GREGOR

Tomek W
28-01-2016, 13:23
Ściany ceramiczne budynku podpiwniczonego najlepiej ocieplić wełną mineralną aby wyeliminować późniejsze problemy z wilgocią. Do termomodernizacji proponuję wełnę FRONTROCK MAX E (http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/u/1332/produkty/frontrock-max-e).

babarek
29-01-2016, 19:00
Bardzo dziękuję za wasze odpowiedzi.



Z tą izolacją dachu i stropu trzeba coś ustalić.
Czy strych będzie ogrzewany bezpośrednio (grzejnik) czy pośrednio (przez przenikanie)?

W zależności jaką tam temperaturę przewidujemy różne będą wymagania co do izolacyjności stropu i dachu.

Dzisiaj to wygląda tak że zimą na strychu jest strasznie zimno a latem pomimo okienek nie można tam wytrzymać z powodu wysokiej temperatury. Strych nie jest i nie będzie bezpośrednio ogrzewany. Chcę aby w dalszym ciągu pełnił funkcje suszarni i magazynu.
Chciałbym jednak aby można było tam normalnie przebywać dlatego myślałem o ewentualnej izolacji żelbetowego pokrycia poprzez położenie np. styropianu pod blachę?

Aby ciepło nie uciekało z części mieszkalnej chciałem ocieplić strop. Styropianem?

Muszę poprawić opis aktualnego stanu stropu. Na płycie stropowej jest zrobiona wylewka z wiórobetonu . Nie wiem jakiej grubości. Co zrobić w tej sytuacji ze stropem?

babarek
03-02-2016, 20:55
Może jednak podpowiecie do końca jak to dobrze zrobić ?

מרכבה
05-02-2016, 18:13
Od góry zaczynając- gzyms ten gzyms pod okapem dachowym, należy usunąć - później go można odtworzyć z izolacji.
Teraz dół, trzeba wykonać izolację ścian piwnicy, pomyśleć co z balkonami, czy są potrzebne.
Dom jest naprawdę prosty i można zrobić standard na tyle ciepły że rachunek za gaz czy PC będzie śmiesznie niski.
Kto wie czy nie zrobić sobie home made wentylacji mechanicznej .. jeśli będziesz chciał zrobić dobrze to zrobisz.
Elewacja po elewacji a zrobisz

babarek
06-02-2016, 14:46
Fajnie. Dzięki za dodatkowe, trafne uwagi.

A jak mam zamknąć sprawę ocieplenia płyty stropowej oraz dachu?