PDA

Zobacz pełną wersję : Ochronnik przepięć, jakiej firmy?



editt2
26-01-2016, 18:43
Pytanie : mam instalacje odgromowa, połączona szyna uziemiajaca do zbrojenia fundamentu, czy przy takim czymś warto założyć sobie ochronnik przepięć b i c? Jak tak to jakiej firmy?

elpapiotr
26-01-2016, 19:07
Co podano w projekcie tej instalacji odgromowej ?

Reszta w PN-EN 62305-4:2009 - wersja polska i załącznik D tej normy.
(norma wycofana, zastąpiona przez PN-EN 62305-4:2011: wersja angielska​)

firewall
26-01-2016, 19:36
Co podano w projekcie tej instalacji odgromowej ?

Reszta w PN-EN 62305-4:2009 - wersja polska i załącznik D tej normy.
(norma wycofana, zastąpiona przez PN-EN 62305-4:2011: wersja angielska​)

czy na te kilkaset postów ( nie wspominając o tysiącach postów na innych forach) pomogłeś kiedyś komuś realnie? Zawsze tylko pytanie lub odnośnik do normy lub jakiejś książki.Potrafisz dać (kiedykolwiek) jednoznaczną,prostą odpowiedź? Czy tylko zawsze bufonada?

elpapiotr
26-01-2016, 20:08
Teraz ja mam pytanie - czy swoim postem pomogłeś autorowi tematu ?
Potrafisz dać jednoznaczną odpowiedź ?

Pytający ma instalację odgromową. Ktoś ją wykonał, ktoś wziął za nią kasę. Ktoś się pod nią podpisał.
Zrobił bubel czy zgodnie ze sztuką ?
Jak myślisz ?

kamil929
26-01-2016, 20:11
Pytanie : mam instalacje odgromowa, połączona szyna uziemiajaca do zbrojenia fundamentu, czy przy takim czymś warto założyć sobie ochronnik przepięć b i c? Jak tak to jakiej firmy?

Odp. na pytanie 2 - np. Dehn, Moeller, Eaton, Legrand, Hagger itd. Nie skąp kasy, omijaj chińszczyznę i zamów elektryka.
Odp. na pytanie 1 - Odgromówkę robił ktoś z uprawnieniami w oparciu o projekt ?

kamil929
26-01-2016, 20:22
T[....]
Pytający ma instalację odgromową. Ktoś ją wykonał, ktoś wziął za nią kasę. Ktoś się pod nią podpisał.
Zrobił bubel czy zgodnie ze sztuką ?
Jak myślisz ?

O, nie koniecznie. Tzw. instalację odgromową mógł wykonać kiedyś szwagier z resztek drutu co został po montażu siatki. Pytający np. może nie być świadom co właściwie ma. A podpis ? Na cholerę to komu !
Podobne przypadki już widziałem.

elpapiotr
26-01-2016, 20:33
Dlatego autor może się nieprzyjemnie zdziwić w przypadku żądania odszkodowania za np. szkody wynikłe od uderzenia pioruna bliskie lub bezpośrednie.

PS. kamil929, nie odpowiadaj enigmatycznie, bo jeszcze dostaniesz OPR od niejakiego firewall , wielkiego, niezastąpionego pomocnika forumowego

firewall
27-01-2016, 06:47
Dlatego autor może się nieprzyjemnie zdziwić w przypadku żądania odszkodowania za np. szkody wynikłe od uderzenia pioruna bliskie lub bezpośrednie.

PS. kamil929, nie odpowiadaj enigmatycznie, bo jeszcze dostaniesz OPR od niejakiego firewall , wielkiego, niezastąpionego pomocnika forumowego
No to może wreszcie wystękasz elektryku jakiś konkret dla editt2.
Nie jestem elektrykiem więc nie wypowiadam się,ale chętnie poczytam argumentacji co,gdzie i dlaczego tak ma być zrobione. Tym bardziej że na wszelakich forach mówi się na temat niekompetencji elektryków wykonujących instalacje domowe.
A ty szastając w każdej "poradzie" numerami norm, pozycjami literatury fachowej tworzysz obraz wybitnego fachowca. Forum jest dla pomocy innym którzy czegoś nie wiedzą ,na czymś nie znają się.
Twoje działania mają na celu tylko reklamę,a jak ktoś chce czegoś dowiedzieć się będąc pod wrażeniem enigmatycznych odpowiedzi to pewnie tylko na priva za odpłatnością. Bo innego celu twego istnienia na FM nie widzę ( no chyba że kompensacja ). Ale jeśli ma to być sposób na naganianie sobie klientów to uczciwsze byłoby wykupić płatny profil, a nie robić za Pytię.

Gos**c
27-01-2016, 07:32
Pytanie : mam instalacje odgromowa, połączona szyna uziemiajaca do zbrojenia fundamentu, czy przy takim czymś warto założyć sobie ochronnik przepięć b i c? Jak tak to jakiej firmy?

Tak, warto stosować ochronnik np. Dehn. Czy B, C, B+C, D zależy od indywidualnych sytuacji.

Informacja o tym powinna być w projekcie. Jeśli tego nie ma to udaj sie do elektryka projektanta. On dobierze odpowiedni ochronnik. Zdanie się na nieelektryka lub elektryka z ograniczoną wiedzą moze skutkowac wydaniem czasem dużych pieniedzy bez osiągnięcia zamierzonego celu.

Remiks
27-01-2016, 09:20
Tym bardziej że na wszelakich forach mówi się na temat niekompetencji elektryków wykonujących instalacje domowe.
Ludzie ogólnie skarżą się na partaczy bo niestety sporo takich, natomiast raczej nie chwalą się dobrymi wykonaniami, zapłacili są zadowoleni i już.

A ty szastając w każdej "poradzie" numerami norm, pozycjami literatury fachowej tworzysz obraz wybitnego fachowca. Forum jest dla pomocy innym którzy czegoś nie wiedzą ,na czymś nie znają się.
Normy to niezły interes kilka kartek kosztuje dwieście parę złotych, czasami niewiele wnoszą ale by się z nią zapoznać musisz kupić no można przeczytać za 2 dychy 30 minut dostępu;-) Do tego nie wszystkie normy są przywołane więc do dowolnego stosowania a czasami nawet nie w języku polskim co jest kuriozum.

krzcel
27-01-2016, 11:53
Odp. na pytanie 2 - np. Dehn, Moeller, Eaton, Legrand, Hagger itd. Nie skąp kasy, omijaj chińszczyznę i zamów elektryka.
Dehn i inne z tej samej półki. Nie skąp kasy, omijaj chińszczyznę, Moeller-Eaton, Legrand, Hagger itd. i zamów elektryka.

elpapiotr
27-01-2016, 15:33
No to może wreszcie wystękasz elektryku jakiś konkret dla editt2.
Nie jestem elektrykiem więc nie wypowiadam się,ale chętnie poczytam argumentacji co,gdzie i dlaczego tak ma być zrobione. Tym bardziej że na wszelakich forach mówi się na temat niekompetencji elektryków wykonujących instalacje domowe.
A ty szastając w każdej "poradzie" numerami norm, pozycjami literatury fachowej tworzysz obraz wybitnego fachowca. Forum jest dla pomocy innym którzy czegoś nie wiedzą ,na czymś nie znają się.
Twoje działania mają na celu tylko reklamę,a jak ktoś chce czegoś dowiedzieć się będąc pod wrażeniem enigmatycznych odpowiedzi to pewnie tylko na priva za odpłatnością. Bo innego celu twego istnienia na FM nie widzę ( no chyba że kompensacja ). Ale jeśli ma to być sposób na naganianie sobie klientów to uczciwsze byłoby wykupić płatny profil, a nie robić za Pytię.
Jak zwykle bzdury piszesz, ale nie dziwię się. Te typy tak mają.
Natomiast rzeczą istotną jest oszacowanie ryzyka, dobór właściwych parametrów ochronników dla właściwi wykonanej instalacji odgromowej. Tutaj tego nie ma, bo czytamy :

Pytanie : mam instalacje odgromowa, połączona szyna uziemiajaca do zbrojenia fundamentu Jakieś sugestie co do takiego wykonania ?
Istnieje uziom fundamentowy, czy jego namiastka ? Dlatego pytałem o projekt.
Teraz pytam o metrykę i protokół badań tej instalacji. Istnieją ? Mam nieodparte wrażenie, że nie, więc obrońco uciśnionych odnieś się do takiej sytuacji.

PS. Najlepsze ochronniki przepięciowe to DEHN, byłem w Neumarkt i widziałem ich produkcję, byłem na szkoleniach itd.
Poznałem ludzi w tym siedzących, z Ś.P. prof. Sową na czele, i wiem, co piszę.

PS2. Klienci sami się zgłaszają, bez udziału FM, więc odpuść sobie taką pisaninę.

St@nley
27-01-2016, 18:47
Dehn i inne z tej samej półki. Nie skąp kasy, omijaj chińszczyznę, Moeller-Eaton, Legrand, Hagger itd. i zamów elektryka.

Ja ze swojej strony mogę polecić Weidmüllera, jak by nie patrzeć konkurencja Dehna.

editt2
01-02-2016, 15:41
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi :)

elpapiotr
01-02-2016, 18:05
A gdzie odpowiedzi na zadane pytania w tym wątku ?
Uszło uwadze ?
No to teraz wszystko wiadomo - szwagier z resztek położył druty.

Gos**c
01-02-2016, 18:39
A gdzie odpowiedzi na zadane pytania w tym wątku ?


No przeciez jest napisane PN-EN 62305-4:2009 - wersja polska i załącznik D tej normy.
(norma wycofana, zastąpiona przez PN-EN 62305-4:2011: wersja angielska​).

kamil929
01-02-2016, 19:38
No przeciez jest napisane PN-EN 62305-4:2009 - wersja polska i załącznik D tej normy.
(norma wycofana, zastąpiona przez PN-EN 62305-4:2011: wersja angielska​).

Ale to nie o to chodziło :)

elpapiotr
01-02-2016, 19:49
Ano nie o to.
Autor ma wybiórcze podejście do tematu - odwracanie uwagi od rzeczy istotnych.

editt2
03-02-2016, 10:17
Ano nie o to.
Autor ma wybiórcze podejście do tematu - odwracanie uwagi od rzeczy istotnych.

Przepraszam :) No więc postaram się sprostować.

nie mam instalacji odgromowej, sądziłem że można to uważać za uziemienie szyną która jest przyspawana do fundamentu. ( a tak mam, jest to więc jedynie uziemienie )

Prąd do działki mam doprowadzony w przewodzie w ziemi, z tego co slyszalem ochronniki warto stosować tylko przy lini napowietrznej? Jednak chce go kupic i zalozyc

Który ochronnik kupić:
LEGRAND B+C 4P12,5kA
czy EATON SPBT12-280/4 kl.B+C

który lepszy?