PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż plafonu na suficie - alternatywa dla wkrętów



blademccoy
26-01-2016, 20:34
Witam

Napotkałem mały problem w montażu oświetlenia w moim mieszkaniu...

Zakupiłem plafony, które są podłużne (ok. 5x60 cm, mocowanie idzie wzdłuż plafonu)- chciałem je zamontować wzdłuż przedpokoju - problem jest taki że kable od oświetlenia przygotowane przez dewelopera idą wzdłuż przedpokoju po środku... Efekt tego jest taki że wykrywacz kabli (tani, marketowy) wykrywa mi kabel dokładnie w miejscu w którym powinienem wywiercić otwory na kołki... Niezbyt chciałbym uszkodzić przewody, bo wtedy czekałoby mnie rycie całego sufitu...

Obecnie z braku innych pomysłów przymocowałem listwę mocującą lampę (która powinna być zamocowana na wkręty) przy użyciu taśmy dwustronnej PATEX do 120 kg... O ile powierzchnia styku po stronie lampy jest odpowiednia (listwa aluminiowa), to od strony sufitu taśma kontaktuje się z farbą... Nie mam zbyt dużego zaufania do tego sposobu montażu...

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak można solidnie zamontować taki plafon na suficie, bez użycia wkrętów i ryzykownego nawiercania otworów?

Dziękuję za porady ;) pozdrawiam

kamil929
26-01-2016, 21:13
[....]
Czy ktoś ma jakiś pomysł jak można solidnie zamontować taki plafon na suficie, bez użycia wkrętów i ryzykownego nawiercania otworów?

Dziękuję za porady ;) pozdrawiam

Zakładam, że nie masz sufitu karton-gips bo wspominasz o ewentualnym ryciu. A klej montażowy zamiast tej taśmy ?

blademccoy
26-01-2016, 23:39
A klej montażowy zamiast tej taśmy ?

Właśnie nie wiem co by się dobrze związało aluminium z sufitem (tynk, farba) - poleciłbyś mi coś konkretnego?

Przyznam że absolutnie nie znam się na tym który klej do czego służy i lepiej się sprawdza w danym zastosowaniu (bo są tego dziesiątki, a każdy z nich może sprawdzać się dobrze w innych niż ich 'główne' zastosowanie)...

Dobrze było by również w sytuacji gdyby to wiązało dość szybko (staćna drabinie, dociskając listwę aluminiową do sufitu przez 30 min też bym nie chciał... ;) )

krzcel
27-01-2016, 10:37
A gdyby nie korzystać z istniejącego mocowania, tylko wywiercić w plafonie otwory i zamocować na kołki. Ewentualnie z jakimiś dystansami.

blademccoy
28-01-2016, 02:02
Plafon jest podłużny, ma szerokość około 5cm... kabel zasilający pod tynkiem ma szerokość około 2cm... tak więc ryzyko trafienia w kabel jest niestety nadal dość duże... alternatywą jest zrobienie stopek po bokach i ponawiercanie, ale to już będzie spora rzeźba i będzie mocno widoczne na białym suficie...

rgal
28-01-2016, 09:29
Mozesz spróbować wiercic - tylko zacząć od znalezienia kabli - jakimś srubokrętem delikatnie wydłubać dziurkę w tynku i po zlokalizowaniu go wiercić obok.

weasel123
28-01-2016, 09:38
po kilku przewierceniach kabli robię w końcu tak:
płaski śrubokręt zbliżony szerokością do średnicy dziury którą chcę wywiercić i robię dziurę w tynku kręcąc śrubokrętem, jak dojdzie do cegły znaczy nie ma kabla. Jak nie będziesz zbyt namolnie dłubał to izolacji nie uszkodzisz, zresztą da się wyczuć że trafiasz w gumę.
Jak będzie jednak kabel to dziura ze śrubokręta i tak będzie zasłonięta przez lampę.
Wykrywacz niby coś tam pokazuje ale wierciłbyś w ciemno bazując na wskazaniach tego ustrojstwa? Ja bym się chyba nie odważył :]

blademccoy
29-01-2016, 14:19
Bardzo dobry pomysł! ...nie pomyślałem o tym żeby przygotować otwór śrubokrętem - zawsze to bezpieczniejsze niż wlecieć od razu wiertłem w sufit;) ...poczekam aż plafony odpadną i wtedy będę coś w ten deseń kombinował ;) ...póki co jeszcze nie odpadło i dalej wisi na taśmie dwustronnej ;)