PDA

Zobacz pełną wersję : Ryś - termomodernizacja budynków jednorodzinnych



pionek
27-01-2016, 17:28
Witam Panowie i Panie. Wystartował program "RYŚ" tworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeszcze wniosków wprawdzie nie przyjmują. Na pierwszy rzut oka wygląda dosyć atrakcyjnie szukam w nim jakiegoś głębszego haczyka, możecie się podzielić własnymi przemyśleniami na temat tego programu?
Ogólnie z tym programem można dokonać termomodernizacji prywatnych domów i nie tylko ponieważ jest podzielony na etapy.
Jeśli ktoś ma zupełnie niemodernizowany budynek może sobie wymienić okna, drzwi wejściowe, docieplić ściany zewnętrzne oraz dach i piwnice przy dotacji 40% a reszta w kredycie bankowym. Pierwszy rok kredytu 4% a kolejne lata 2,5% oprocentowanie stałe, maksymalny czas kredytowania do 15 lat.
Pobieżnie czytałem opis tego programu muszę się głębiej przyjrzeć. Jeśli można poprosiłbym o wasze przemyślenia na temat tego programu czy warto się w niego angażować.

pionek
27-01-2016, 20:53
Nie wiem czy to sobie dobrze kalkuluję ale ten projekt może okazać się średnio opłacalny. Wszystkie roboty są wykonywane na fakturę no i jest VAT, wiadomo. Dodatkowo dochodzą ekspertyzy fachowca od termomodernizacji a to kolejny 1000 wprawdzie oni zwracają do w 100% w dotacji jak i powiedzmy 40% kosztów poniesionych na termomodernizacje. Tylko ze od dotacji należny jeszcze odprowadzić podatek do US (chyba 19%) Do tego dochodzi obsługa kredytu odsetki i po podliczeniu już tak kolorowo nie jest. Wychodzi mi ze w tych samych pieniądzach albo i nawet mniejszych można to samo zrobić tylko ze bez łaski i latania po urzędach. hmmm coś tu jest nie halo

Konto usunięte_1*
27-01-2016, 21:04
Nie wiem czy to sobie dobrze kalkuluję ale ten projekt może okazać się średnio opłacalny. Wszystkie roboty są wykonywane na fakturę no i jest VAT, wiadomo. Dodatkowo dochodzą ekspertyzy fachowca od termomodernizacji a to kolejny 1000 wprawdzie oni zwracają do w 100% w dotacji jak i powiedzmy 40% kosztów poniesionych na termomodernizacje. Tylko ze od dotacji należny jeszcze odprowadzić podatek do US (chyba 19%) Do tego dochodzi obsługa kredytu odsetki i po podliczeniu już tak kolorowo nie jest. Wychodzi mi ze w tych samych pieniądzach albo i nawet mniejszych można to samo zrobić tylko ze bez łaski i latania po urzędach. hmmm coś tu jest nie halo


też mam takie odczucie , jeśli ktoś potrafi sam dużo zrobić to ten program nie dla niego , to jest program dla takich co chcą mieć zrobione bo za to płacą a nie potrafią albo nie mają czasu samodzielnie nic zrobić , chyba że nie doczytałem wszystkiego tzn po łebkach

MD.
28-01-2016, 13:09
To jest program dla tych, którzy albo nie mają własnych środków i chcąc wykonać te roboty tak czy siak musieliby wziąć jakiś kredyt. Oprocentowanie jest na pewno korzystniejsze niż rynek i dodatkowo dotacja stanowi znaczną korzyść (nawet odliczając podatek dochodowy). To nie jest program dla tych co uważają kredyty za ostatnie zło tego świata i wolą poczekać 10 lat bądź dla tych co kasę już mają i nie chcą pchać się w kredyt.

pionek
28-01-2016, 15:23
Na pewno to nie jest tez dla ludzi którzy potrafią sobie coś zrobić metodą gospodarcza samemu. Robiąc samemu wychodzi sporo, sporo taniej.
Natomiast mając już uskładaną kasę, remont można przeprowadzić w podobnej kwocie lub nawet niższej niż z programem dotacji Ryś.

MD.
28-01-2016, 19:11
A po czym wnosisz, że to nie jest dla tych co robią metodą gospodarczą? Bo tego kompletnie nie rozumiem. Robota własna ok. Ale chyba mi nie powiesz, że styropian też sobie sam produkujesz metodą gospodarczą? Okna też produkujesz we własnym zakresie? Nie chciałbyś, żeby wymianę okien, zakup styropianu i np. zakup wełny do ocieplenia dachu/stropu ktoś Ci w 40% sfinansował? (efektywnie po podatku będzie to jakieś 32%) Jeśli chodzi o kredyt to kto komu broni spłacić go wcześniej i nie płacić odsetek?

pionek
28-01-2016, 20:40
A no z stąd ze przy systemie gospodarczym płacisz tylko za materiał. A przy projekcie dofinansowania dodatkowo wynajmujesz ekipę remontową która kosztuje, po drodze dochodzą jeszcze mniej lub bardziej kosztowne dokumenty jak zmiana konstrukcji dachu to od razu musi być projekt. Kredyt banku spłacić można wcześniej tylko ze bank dodatkowe pobiera opłaty związane z wcześniejszą spłatą kredytu. Po wstępnych wyliczeniach wyszło mi ze koszt remontu w dofinansowaniem był nieznacznie wyższy od tego jakbym miał to robić z własnej kieszeni zatrudniając do remontu firmę. Przy kompleksowej termomodernizacji budynku wszystkiego sam nie zrobisz ale jakaś tam sporą cześć prac na pewno.
Ps. Nie wszystko tam jest takie 40% Wspomniane okna liczą z limitem 600 zł/m2 jesli okno lepszajsze i droższe to wszystko powyżej już idzie w kredyt. Powiedzmy większe okno o rozmiarze 2,06 x 1,33=2,74 m2 x 600zł=1644zł w ramach dotacji 40%. Nie każde okno się w tym limicie zmieści a wiec droższe okna już nie maja dofinansowania 40% w całosci

MD.
28-01-2016, 22:17
Akurat w tym limicie mieszczą się okna z pakietami 3 szybowymi i Uw okna mniejszym niż 1. Powiedz mi gdzie jest napisane, że aby skorzystać z programu trzeba mieć wynajętą ekipę? Gdzie jest napisane, że wcześniejsza spłata kredytu związana jest z dodatkowymi opłatami? Gdzie jest napisane, że dotacja nie może obejmować jedynie zakupu materiału (bez robocizny, którą można wykonać we własnym zakresie)?

Trzeba poczekać na szczegóły aż uruchomione zostaną nabory. Wtedy myślę będziemy znali więcej szczegółów. Chociaż wstępnie napisane jest, że trzeba mieć umowy z wykonawcą to być może dopuszczalna będzie robocizna we własnym zakresie. Trzeba się dowiadywać jak już uruchomią nabory.

pionek
29-01-2016, 05:48
Akurat w tym limicie mieszczą się okna z pakietami 3 szybowymi i Uw okna mniejszym niż 1. Powiedz mi gdzie jest napisane, że aby skorzystać z programu trzeba mieć wynajętą ekipę? Gdzie jest napisane, że wcześniejsza spłata kredytu związana jest z dodatkowymi opłatami? Gdzie jest napisane, że dotacja nie może obejmować jedynie zakupu materiału (bez robocizny, którą można wykonać we własnym zakresie)?

Trzeba poczekać na szczegóły aż uruchomione zostaną nabory. Wtedy myślę będziemy znali więcej szczegółów. Chociaż wstępnie napisane jest, że trzeba mieć umowy z wykonawcą to być może dopuszczalna będzie robocizna we własnym zakresie. Trzeba się dowiadywać jak już uruchomią nabory.
Jest to dokładnie rozpisane w treści programu/regulaminie RYŚ (http://www.nfosigw.gov.pl/download/gfx/nfosigw/pl/nfoopisy/1395/6/4/pp_rys_20151105.pdf) który jest już dostępny na stronie NFOSiGW (http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/rys---termomodernizacja-budynko-jednorodzinnych/)
Str. 19
"4. Warunkiem wypłaty dofinansowania będzie przedłożenie przez beneficjenta końcowego umowy z wybranym wykonawcą / wybranymi wykonawcami, zawierającej m.in.:
1) zobowiązanie do wykonania prac zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zaleceniami producentów urządzeń,
2) potwierdzenie przez wykonawcę spełnienia wszystkich wymagań programu priorytetowego,
3) odpowiedzialność wykonawcy z tytułu rękojmi w okresie 3 lat od daty zrealizowania przedsięwzięcia"

Prace wykonane tzw. systemem gospodarczym nie kwalifikują się do programu RYŚ. Też bym chciał ale niestety tak dobrze to nie ma. To jest dobry program dla kogoś kto kompletnie nie ma gotówki na termomodernizację i dzięki niemu ma możliwość zrobić ją kompleksowo. Aby skorzystać z 40% należało by ocieplić ściany zewnętrzne i dach do tego można dołączyć ocieplenie w piwnicy stropu wymianę okien, drzwi wejściowych/garażowych o ile garaż jest pod domem mieszkalnym. Oprocentowanie kredytu tez jest na przyzwoitym poziomie i trudno będzie znaleźć coś o lepszych warunkach kredytowania. Niestety programowe wymogi sprawiają że koszt takiej inwestycji rośnie, część z tych bezwzględnie wymaganych punktów regulaminu przy remoncie na własną rękę można pominąć co się przekłada na zbliżenie kosztów remontu z "Rysiem" i bez "Rysia"
Dodatkowo trzeba sie dobrze w czytać w tresc programu bo etap II i III programu już nie ma 40% dotacji lecz 20% lub 0% a jedynie możliwość tylko kredytowania.

Konto usunięte_1*
29-01-2016, 07:31
no to ja sobie kupiłem na OLX 24 m3 styropianu po 140 zł za m3 ( 0,032) oraz 20 worków kleju do siatki dałem 3700 zł to powiedzcie ile by to kosztowało jak by to musiała robić firma ( program ryś) nie ma opcji że to by mi się opłaciło , samemu dam radę z ociepleniem w 9-10 tys a ten program przypuszczam by kosztował z 30-35 tys coś dopłaty coś bank dosyć coś papiery i kaplica , nie ja dziękuję za taki program :P

MD.
29-01-2016, 08:21
Większość ludzi nie ma możliwości samemu sobie ocieplić domu, samemu wymienić okna itp. Nikogo nie chcę tu do czegokolwiek przekonywać. Warto dowiedzieć się o szczegóły jak już będą konkretne nabory i wtedy podejmować decyzję.

bt9
29-01-2016, 13:42
Słuchajcie jak dla mnie - moge sie mylić - nawet jesli miałbym robic ocieplenie korzystając z firm to program wygląda tak że mając gotówkę nie opłaca się w to wchodzić. Finansowanie z kredytu - całe dofinansowanie nawet te 40% zostanie "zjedzone" przez odsetki od kredytu itp, itd. i wychodzi suma sumarum całkowity koszt taki jak byśmy zrobili za gotówkę nawet korzystając z firm.
Czyli można przyjąć, że poprostu uzyskujemy kredyt na np. 10 lat który wychodzi 0% czyli nic nie zyskujemy i nic nie tracimy. Zyskują banki i firmy które są wymagane programem. Jeśli ktoś nie ma gotówki a chce zrobic termomodernizacje to chyba program dla niego. Szkoda, że nie dostałbym dofinansowania go mojej gotówki np. koszt ocieplenia 50 000zł więc państwo pokrywa 40% z tego kosztu tj: 20 000zł O to jest dofinansowanie...

Konto usunięte_1*
29-01-2016, 14:27
Słuchajcie jak dla mnie - moge sie mylić - nawet jesli miałbym robic ocieplenie korzystając z firm to program wygląda tak że mając gotówkę nie opłaca się w to wchodzić. Finansowanie z kredytu - całe dofinansowanie nawet te 40% zostanie "zjedzone" przez odsetki od kredytu itp, itd. i wychodzi suma sumarum całkowity koszt taki jak byśmy zrobili za gotówkę nawet korzystając z firm.
Czyli można przyjąć, że poprostu uzyskujemy kredyt na np. 10 lat który wychodzi 0% czyli nic nie zyskujemy i nic nie tracimy. Zyskują banki i firmy które są wymagane programem. Jeśli ktoś nie ma gotówki a chce zrobic termomodernizacje to chyba program dla niego. Szkoda, że nie dostałbym dofinansowania go mojej gotówki np. koszt ocieplenia 50 000zł więc państwo pokrywa 40% z tego kosztu tj: 20 000zł O to jest dofinansowanie...


no marzyłoby się nam takie rozwiązania dlatego ja pierd...ę ich rozwiązania robię za swoje i nikomu nie muszę się kłaniać , spowiadać i trzy miesiące z papierami latać , to żaden program i tyle

Redakcja
29-01-2016, 14:36
Polecamy nasz wywiad !
Program "Ryś" to dopłaty do kredytów na termomodernizację domów jednorodzinnych. O szczegółach programu dopłat "Ryś" mówi Paweł Bartoszewski, Główny Specjalista z Departamentu Ochrony Klimatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

1472

Zobacz inne filmu murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora

babarek
29-01-2016, 15:09
Dodam coś od siebie ponieważ zapoznałem się z warunkami a jestem przed termomodernizacją.

Ryś podzielono na trzy grupy. Aby skorzystać z dofinansowania można robić prace z wybranej grupy lub wszystkich. W przypadku wnioskowania o dofinansowanie prac z dwóch lub więcej grup roboty należy wykonywać w określonej kolejności.

Ja zastanawiam się na grupą pierwszą czyli termomodernizacją ścian, dachu. W moim przypadku wygląda to tak:
Przy tym zakresie prac jak u mnie mogę teoretycznie liczyć na 40% dofinansowania łącznej wartości robót.
Ale:
1. Odpada metoda gospodarcza. Na materiały i robociznę potrzebne faktury, umowy z wykonawcami.
2. Kwota otrzymanej dotacji doliczona zostanie do rocznego dochód i zostanie opodatkowana stosownym podatkiem (19% lub 32%).
3. Na poszczególne prace Fundusz przewidział kwoty kwalifikacyjne ( np. 150 zł/1 m2 do termomodernizacji ścian i 300 zł/1m2 do dachu). Powyżej tych wskaźników nie dopłacą.
4. Aby złożyć wniosek należy zlecić wykonanie oceny energetycznej budynku. Koszt ok. 1000 zł (500 zł Fundusz zwraca)
5. W przypadku dachu z wnioskiem należy złożyć projekt termomodernizacji. Nie wiem ile kosztuje ale przypuszczam że kilka tysięcy. Musi go wykonać konstruktor.
6. Aby skorzystać z dofinansowania konieczne jest wzięcia kredytu (pożyczki). Kolejne procenty.
7. Do sprawdzenia pozostaje czy przypadkiem podczas termomodernizacji nie należy stosować ocieplenia systemowego jednego producenta? Nie pamiętam.

Sam się zastanawiam ile z tej 40% dotacji zostanie rzeczywistego dofinansowania ….

MD.
29-01-2016, 16:06
1. Projekt termomodernizacji dachu składasz jak ruszasz konstrukcję dachu. Samo docieplenie dachu nie wymaga projektu. Ale nawet gdybyś ruszał konstrukcję bez dofinansowania to przecież papiery musisz mieć (jakiś projekt czy coś). Tak ja to rozumiem.
2. O ociepleniu systemowym nie ma mowy w dokumentach więc nie ma takiego wymogu. Trzeba po prostu osiągnąć odpowiednie wskaźniki.
3. Ja na przykład nie mam czasu ani umiejętności żeby samemu wymieniać okna czy ocieplać dom więc czy z dofinansowaniem czy bez i tak brałbym firmę, z którą bym podpisał umowę i robił wszystko na fakturę.
4. Nie wiem czy ocena energetyczna (przed i po zamknie się w 1000 zł) ale jeśli tak to oprócz 40% zwracają Ci również ten koszt.
5. Pozostaje kredyt. Ale ja w takim razie pytam skąd pewność, że nie będzie można spłacić go wcześniej?

Trzeba poczekać na konkretne informacje jak już nabory ruszą. Ja nie skreślam tego dofinansowania bo roboty tak czy siak mam zaplanowane do zrobienia. Zobaczymy co wyjdzie w szczegółach.

babarek
29-01-2016, 18:33
1. Zakres ogólny programu str.29 - jeśli mamy sytuację ze zmianą konstrukcji lub pokrycia to zawsze konieczny jest projekt termomodernizacji. U mnie tak właśnie jest.
2. Zakres ogólny str.22 - fragment zaczynający się od: W przypadku stosowania systemu ociepleń ... - nie wiem jak do do końca rozumieć
3. Ja też sam tego nie zrobię ale zastanawiam się ile rzeczywiście z tej dotacji zostaje prawdziwego dofinansowania.Po odliczeniu kosztów wszystkich kosztów.
4. Trzeba policzyć dwie oceny energetyczne przed i po termomodernizacji. Dofinansują obie ale w kwocie max. 500 zł za każdą.
5. Minimalny okres kredytowania wynosi 1 rok ( czyli 4%) - przecież Bank lub fundusz Wojewódzki musi coś mieć z tych operacji.

Przyjmijmy dla przykładu inwestycję o wartości 100 000 zł która może liczyć na 40 % dofinansowanie:

Oprocentowanie pożyczki na rok ;4% od 60 000 zł wychodzi 2400 zł do spłaty
Dofinansowanie 40 000 zł - podatek w najgorszej sytuacji 12 800 zł ; tyle trzeba będzie zapłacić od otrzymanego dofinansowania
Projekt - ?
Ocena energetyczna - 1000 zł
Kwoty kwalifikacyjne - brak dopłaty przy ich przekroczeniu ?

Na razie mają 400 mln zł. Co będzie jeśli chętnych będzie więcej niż pieniędzy?


Pomysł z programem jest bardzo dobry i cieszy że są takie programy. Myślę jednak że nie możemy patrzyć na te magiczne 40% ponieważ w rzeczywistości może się okazać że znaczącą część z tej kwoty trzeba będzie wydać aby spełnić wszystkie formalności związane z przystąpieniem do Rysia.

Tak czy inaczej na pewno warto.

MD.
29-01-2016, 19:45
Koszt oceny energetycznej i dokumentacji projektowej zwracają w formie bezzwrotnego dofinansowania (oprócz tych 40%). Pytanie czy w praktyce z tym kosztem da się zmieścić w ich limicie. Ja nie mam pojęcia. Z tym projektem na dach to projekt tak czy siak musiałbyś mieć, no chyba, że bez dofinansowania nastawiasz się na samowolę budowlaną :D

Co do minimalnego okresu kredytowania to nie jest równoznaczne z możliwością wcześniejszej spłaty. Ale rzeczywiście tak jest, że jakieś koszty na rzecz banku na pewno będą. Gdyby miało to być charytatywnie to żaden bank nie byłby zainteresowany :)

Ale zgadzam się, że program nie jest super zachęcający dla tych co nie myśleli o termomodernizacji. raczej zdecydują się na to ludzie, którzy takie roboty mieli tak czy siak w planach i będą to traktowali w kategoriach dodatkowego bonusu. Gdybym miał nie robić ocieplenie czy wymiany okien to ten program by mnie do tego z pewnością nie zachęcił.

pionek
29-01-2016, 22:54
Koszt oceny energetycznej i dokumentacji projektowej zwracają w formie bezzwrotnego dofinansowania
Tak to prawda, ale to nie znaczy ze nie poniesiesz wydatku w US z tytułu podatku dochodowego. Jakby nie było otrzymałeś usługę o pewnej wartości która wiadomo ile kosztuje i od tego należny odprowadzić podatek dochodowy w US. Niby za darmo ale darmocha tez jest opodatkowana.

MD.
29-01-2016, 22:59
Jasne jest, ze podatek zmniejszy realne dofinansowanie.

Konto usunięte_1*
30-01-2016, 08:30
jednym słowem można to skwitować że ten system jest zrobiony pod firmy aby miały co robić , ale to też coś przynajmniej interes się kręci

babarek
30-01-2016, 09:40
Nie ma co krytykować. Uważam że dobrze że powstają tego typu programy.

Miejmy jednak świadomość o procedurach, formalnościach, dodatkowych kosztach, podatkach które te programy za sobą pociągają. Odpada przy tym metoda gospodarcza (zrobię sam, wujek pomoże, odkupię na aukcji styropian).
Coś za coś.

Nie chcę myśleć o sytuacji kiedy wpłynie ogromna ilość wniosków i będą zmuszeni dokonają selekcji. Można wtedy ponieść wstępne koszty: na ocenę energetyczną, projekt i potem zostać z dokumentami i fakturami w biurku.

Gdybam pewnie tak nie będzie.

MD.
30-01-2016, 09:53
Miejmy nadzieje, że takich co to uważają, że to bez sensu, że te dotacje to żaden zysk, że sam sobie zrobie albo że to złodzieje i oszuści i chcą nas okraść tymi dotacjami będzie jak najwięcej. Wtedy osoby, które nie znają się na budowlance bądź po prostu nie mają czasu na zajmowanie się wymianą okien u siebie czy ocieplaniem ścian będą mogły spokojnie skorzystać ze wsparcia.

Konto usunięte_1*
30-01-2016, 16:16
Miejmy nadzieje, że takich co to uważają, że to bez sensu, że te dotacje to żaden zysk, że sam sobie zrobie albo że to złodzieje i oszuści i chcą nas okraść tymi dotacjami będzie jak najwięcej. Wtedy osoby, które nie znają się na budowlance bądź po prostu nie mają czasu na zajmowanie się wymianą okien u siebie czy ocieplaniem ścian będą mogły spokojnie skorzystać ze wsparcia.

z takimi to mi raczej nie wychodż , ja po kupnie domu miałem mjedną firmę od wymiany okien te okna wymieniali w czerwcu a ja do dzisiaj klnę bluzgam i zarzekam się że żadnej firmy w moim domu na oczy nie chcę widzieć (pierdolone partacze ) wymieniali okna powiększali otwory a cegły nad nadprożem latają sobie mało tego wychodzą na zewnątrz o 5 cm ja przymierzam się do docieplenia i dziś akurat tą fuszerkę musiałem ścinać cegły wyciągać i od nowa murować , błedów było chyba z 5 w tej fuszerce a ja laik nie związany z budownictwem to poprawiam ale będę wiedziiał że mam dobrze zrobione , więc twoje argumenty ja odrzucam w całej rozciągłości , zrobię sam zrobie dobrze

wegus
01-02-2016, 21:01
Haczyk jest taki, że jeżeli ogrzewasz dom żródłem konwencjonalnym to nie ma dotacji :-(
Ale kredytu udzielą.

Konto usunięte_1*
01-02-2016, 21:26
czyli damy ale w zasadzie nie damy , norma PO-wska ustawa czego się spodziewać

MD.
02-02-2016, 08:51
Haczyk jest taki, że jeżeli ogrzewasz dom żródłem konwencjonalnym to nie ma dotacji :-(
Ale kredytu udzielą.

Możesz przytoczyć konkretne zapisy? Jak patrzę na zapisy programu to dotacja 40% jest wtedy gdy wykonasz łącznie 3 elementy z grupy I. Nie widzę, żeby była jakaś zależność dotycząca źródła ciepła, które jest w innej grupie.

MD.
02-02-2016, 08:52
czyli damy ale w zasadzie nie damy , norma PO-wska ustawa czego się spodziewać

Naucz się samodzielnego myślenia i sprawdzania, zamiast łykać jak pelikan wszystko co Ci ktoś na forum napisze

marcinpq
02-02-2016, 11:23
Glinka zielona na wszystko dobra :)

babarek
03-02-2016, 21:08
Haczyk jest taki, że jeżeli ogrzewasz dom żródłem konwencjonalnym to nie ma dotacji :-(
Ale kredytu udzielą. A gdzie ty o tym przeczytałeś. W programie nie piszą o takiej zależności. Podaj zródło.

EkologicznyDom
09-02-2016, 14:16
Haczyk jest taki, że jeżeli ogrzewasz dom żródłem konwencjonalnym to nie ma dotacji :-(
Ale kredytu udzielą.

To nie do końca tak. Nie jest istotne czym ogrzewamy dom przed termomodernizacją, lecz to jakie wykonamy prace modernizacyjne. Jak podaje "Tabela 3. Intensywność dofinansowania" w dokumencie programu Ryś, w zależności od tego jakie prace termomodernizacyjne wykonamy, możemy otrzymać dotację do 40 % łącznego dofinansowania. Rzeczywiście wymieniając stare źródło ciepła na nowe z grupy III nie dostaniemy dotacji do wymiany źródła ciepła na kocioł kondensacyjny i węzeł cieplny. Jednakże kocioł na biomasę, pompa ciepła czy kolektory słoneczne wspierane są 20%-ową dotacją.Nie jest jednak istotne jakie źródło ciepła posiadamy obecnie, lecz to na jakie je wymienimy.

Pan Lukasz
09-02-2016, 21:00
Swoją drogą, jak można wyczytać na stronie Funduszu Ochrony Środowiska, przedłużono nabór banków do programu aż do 29.02 br

Wcześniej deadline dla banków mijał 12.02. Jeśli dobrze rozumiem, skutkuje to przesunięciem w czasie faktycznego startu programu.

Mobe
10-02-2016, 07:52
Trzeba też wziąć pod uwagę, że nawet jak wszystko przygotujecie na cacy, to na końcu decyzja należy do banku, który ocenia zdolność kredytową i inne aspekty wokół bankowe. Zanim pójdziecie w koszty to zastanówcie się czy macie szanse na ten kredyt .
Ja na przykład zdolność kredytową mam, ale żaden bank nie chce mi dać kredytu hipotecznego ze względu na służebność osobistą na nieruchomości. Z dużym prawdopodobieństwem nie dostanę też kredytu na Rysia, a chętnie bym skorzystał bo zabieram się za modernizację starego domu.

MD.
10-02-2016, 09:07
Kredytów będą też udzielać wojewódzkie oddziały NFOŚ, trzebaby się tam dowiedzieć szczegółów

wegus
10-02-2016, 09:57
Możesz przytoczyć konkretne zapisy? Jak patrzę na zapisy programu to dotacja 40% jest wtedy gdy wykonasz łącznie 3 elementy z grupy I. Nie widzę, żeby była jakaś zależność dotycząca źródła ciepła, które jest w innej grupie.

(...)
Informacje o programie Ryś

Podstawowe zasady dofinansowania:

termoizolacja niektórych pojedynczych elementów budynków (tj. okien, podłogi) oraz zastosowanie konwencjonalnych źródeł ciepła będzie dofinansowane wyłącznie w postaci preferencyjnego kredytu / pożyczki; alternatywnie Beneficjent może skorzystać z innych programów wsparcia źródeł ciepła;
(...)

Tyle można przeczytac w programie.

Cel programu:
Zmniejszenie emisji CO2 oraz pyłów w wyniku poprawy efektywności wykorzystania energii w istniejących jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

MD.
10-02-2016, 11:03
No i tu się kłania brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Przeczytaj jeszcze raz zasady, tam też jest taka magiczna tabelka, która pokazuje kiedy można otrzymać dofinansowanie 40% i wszystko stanie się jasne. Zwróce tylko uwagę na zapis "POJEDYNCZYCH elementów budynków". Jeśli chcesz ocieplić tylko ściany, albo wymienić tylko okna to dofinansowania nie otrzymasz. A jeżeli JEDNOCZEŚNIE ocieplisz ściany, wymienisz okna i ocieplisz dach, a także wymienisz źródło ciepła to na prace ociepleniowe dostaniesz 40% dofinansowania, a źródło ciepła w całości idzie z kredytu, ewentualnie może dostać 20% dofinansowania.

wegus
10-02-2016, 11:39
Nie mam problemu czytania ze zrozumieniem.

Ogrzewam dom piecem na ekogroszek.

Przy pomocy programy RYŚ zamierzam wykonać:
- ocieplenie dachu
- ocieplenie ścian zewnętrznych
- wymiana okien, drzwi i bramy garażowej

W tym przypadku dotacja wyniosłaby 40 %.
Uważam, że bez wymiany źródła ciepła (pozostaje piec na ekogroszek)
nie otrzymam dotacji.

Czekam na odpowiedź z NFOS i GW

MD.
10-02-2016, 12:28
To daj znać co Ci odpowiedzą.

betterlike
10-02-2016, 12:30
@Wegus. Zamierzasz wykonać elementy Grupy I. Co do tego ma wymiana źródła ciepła z grupy III ? Za elementy z gr. I dostaniesz premię za kompleksowość. Konsument wybiera jakie elementy modernizuje, ważna jest kolejność wykonywania prac. Źródłem ciepła możesz zająć się gdy zrealizujesz elementy z poprzednich grup.

EkologicznyDom
16-02-2016, 11:41
@wegus Analizując fragment z "Rysia" dotyczący intensywności dofinansowania w inwestycjach z Grupy I. Prace termoizolacyjne: ,,Przedsięwzięcia zawierające co najmniej łącznie Ocieplenie ścian (Element 1) i Ocieplenie dachu (Element 2) połączone z innymi elementami z Grupy I (podłogi – Element 3 lub wymiana okien – Element 4), o ile konieczność ich modernizacji wynika z oceny energetycznej budynku (Ocena 1)" , można zinterpretować, że jeśli ocieplisz dach oraz ściany zewnętrzne, a także wymienisz okna, których wymiana jest wskazana przez analizę energetyczną, to dostaniesz dofinansowanie w wysokości 40%. Elementy z Grupy 3 "Wymiana źródła ciepła, zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej", są traktowane osobno i jeśli chce się wymienić elementy z grupy 1, nie trzeba wymieniać elementów z grupy 3.



Nie mam problemu czytania ze zrozumieniem.

Ogrzewam dom piecem na ekogroszek.

Przy pomocy programy RYŚ zamierzam wykonać:
- ocieplenie dachu
- ocieplenie ścian zewnętrznych
- wymiana okien, drzwi i bramy garażowej

W tym przypadku dotacja wyniosłaby 40 %.
Uważam, że bez wymiany źródła ciepła (pozostaje piec na ekogroszek)
nie otrzymam dotacji.

Czekam na odpowiedź z NFOS i GW

Pan Lukasz
13-03-2016, 11:56
Aktualizacja tematu, news wprost ze strony NFOSIWG:

"Informujemy, że w wyniku naboru wniosków o udostępnienie środków bankom na udzielanie kredytów i dotacji na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu „Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych”, do NFOŚiGW nie wpłynął wniosek od żadnego banku.

Jednocześnie informujemy, że w wyniku naboru wniosków o udostępnienie środków wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, do NFOŚiGW wpłynęły wnioski z 10 funduszy.

O przyznaniu środków i podpisaniu umów udostępnienia poinformujemy w odrębnym komunikacie."

Czyli czekamy dalej...

Konsultant Viessmann
16-03-2016, 12:51
Aktualizacja tematu, news wprost ze strony NFOSIWG:

"Informujemy, że w wyniku naboru wniosków o udostępnienie środków bankom na udzielanie kredytów i dotacji na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu „Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych”, do NFOŚiGW nie wpłynął wniosek od żadnego banku.

Jednocześnie informujemy, że w wyniku naboru wniosków o udostępnienie środków wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, do NFOŚiGW wpłynęły wnioski z 10 funduszy.

O przyznaniu środków i podpisaniu umów udostępnienia poinformujemy w odrębnym komunikacie."

Czyli czekamy dalej...


Dokładnie, banki nie są zainteresowane, ale WFOŚiGW już tak! Jest ich 10, czyli sporo, czekamy tylko na szczegóły składania wniosków no i na wymogi co do osiągniętych efektów oraz wzory takich audytów!

EkologicznyDom
16-03-2016, 16:04
Być może zostanie przygotowana nowa oferta dla banków i ruszy kolejna tura naboru wniosków o udostępnienie środków bankom na udzielanie kredytów i dotacji. Trzeba jednak poczekać.

Wzory dokumentów, zarówno oceny energetycznej budynku przed realizacją przedsięwzięcia, jak i po, są już dostępne na stronie NFOŚiGW, komórki są jednak zablokowane i nie można ich jeszcze wypełniać. Można natomiast przynajmniej zapoznać się z tymi dokumentami.
http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/rys---termomodernizacja-budynko-jednorodzinnych/wymagania-techniczne-i-konsultanci/

Konsultant Viessmann
17-03-2016, 12:24
Być może zostanie przygotowana nowa oferta dla banków i ruszy druga tura naboru wniosków o udostępnienie środków bankom na udzielanie kredytów i dotacji. Trzeba jednak poczekać.


Druga tura już była i własnie to są wyniki drugiej tury naboru wniosków dla banków.

EkologicznyDom
21-03-2016, 11:40
Druga tura już była i własnie to są wyniki drugiej tury naboru wniosków dla banków.

Zgadza się, chodziło o jeszcze kolejną turę i już we wpisie jest poprawiony ten fragment. Warto jeszcze dodać, że pojawiły się ostatnio informacje, że w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwa obecnie przegląd programów, w tym Rysia. Oznacza to, że nie ma jeszcze decyzji jaki będzie ostateczny kształt poszczególnych programów. Chociaż do tej pory wpłynęło 10 wniosków z WFOŚiGW, to wydaje się nie zasadnicze wdrażanie programu tylko w części kraju. Być może zostaną zaproponowane jakieś zmiany, których konsekwencją będzie możliwość zgłoszenia się dodatkowych WFOŚiGW oraz banków.

Konsultant Viessmann
21-03-2016, 11:47
Zgadza się, chodziło o jeszcze kolejną turę i już we wpisie jest poprawiony ten fragment. Warto jeszcze dodać, że pojawiły się ostatnio informacje, że w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trwa obecnie przegląd programów, w tym Rysia. Oznacza to, że nie ma jeszcze decyzji jaki będzie ostateczny kształt poszczególnych programów. Chociaż do tej pory wpłynęło 10 wniosków z WFOŚiGW, to wydaje się nie zasadnicze wdrażanie programu tylko w części kraju. Być może zostaną zaproponowane jakieś zmiany, których konsekwencją będzie możliwość zgłoszenia się dodatkowych WFOŚiGW oraz banków.

Dokładnie, poza tym w Rysiu jest jeszcze sporo do domówienia - z tego co zgłaszają nam np audytorzy - nie ma dokładnych wytycznych co do opracowywania audytów energetycznych, efektów ekologicznych itd. do tego programu, a NFOŚiGW też nie ma informacji, jak mają one dokładnie wyglądać, więc czekamy na szczegóły i śledzimy z niecierpliwością :)

EkologicznyDom
28-03-2016, 23:54
Na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawił sie komunikat dementujący nieprawdziwe informacje, dotyczące rzekomego wycofania się NFOŚiGW z finansowania ochrony atmosfery, jakie pojawiały się w ostatnim czasie w licznych doniesieniach prasowych.Władze NFOŚiGW podają, że przewidywanie zakończenie weryfikacji programów, między innymi RYSIA, KAWKI i Prosumenta to koniec marca 2016, czyli na dniach.Tematyka tych programów jest jednym z kluczowych priorytetów NFOŚiGW. W związku z tym należy pilnie wyczekiwać informacji dotyczących RYSIA. Być może już wkrótce będziemy więcej wiedzieli na ten temat, jak ostatecznie będzie wyglądał program oraz kiedy zacznie obowiązywać.

Całe oświadczenie można przeczytaj tutaj: https://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,789,ochrona-powietrza-jeden-z-priorytetow-nfosigw.html

Konto usunięte_1*
29-03-2016, 08:22
ale ten program to trochę blado wygląda i nie widzę raczej szału na niego

Pan Lukasz
28-04-2016, 20:22
Berthold61: już nie chodzi nawet o to, że program wygląda "średnio", bo jako inwestor dokonujący przebudowy domu przyjmę chętnie każde pieniądze, nawet 500 zł dofinansowania do wymiany źródła ciepła w domu, które oferuje moja gmina. Chodzi o to, że obecnie nie ma żadnych informacji dotyczących Rysia, a mamy już prawie maj.

Jako osoba, która planując remont w grudniu ubiegłego roku liczyła na dofinansowanie inwestycji z programu RYŚ czuję się po prostu wystawiony do wiatru. Kolejny raz organy państwowe pokazują w jak niestabilnym i nieprzewidywalnym państwie żyjemy. I tyle.

EkologicznyDom
28-04-2016, 23:45
Berthold61: już nie chodzi nawet o to, że program wygląda "średnio", bo jako inwestor dokonujący przebudowy domu przyjmę chętnie każde pieniądze, nawet 500 zł dofinansowania do wymiany źródła ciepła w domu, które oferuje moja gmina. Chodzi o to, że obecnie nie ma żadnych informacji dotyczących Rysia, a mamy już prawie maj.

Jako osoba, która planując remont w grudniu ubiegłego roku liczyła na dofinansowanie inwestycji z programu RYŚ czuję się po prostu wystawiony do wiatru. Kolejny raz organy państwowe pokazują w jak niestabilnym i nieprzewidywalnym państwie żyjemy. I tyle.


Jak można było przeczytać na stronie Ministerstwa Środowiska 11 kwietnia:
"Realizacja programu RYŚ została zaplanowana we współpracy, m.in. z bankami. Ponieważ w dotychczasowych naborach nie zgłosił się żaden bank, w Narodowym Funduszu trwa analiza możliwości i celowości wdrażania programu w obecnym kształcie. Nie oznacza to jednak, podobnie jak w przypadku programu KAWKA, że RYŚ zostanie zawieszony."

Nie pojawiły się konkretne informacje jak sprawa zostanie rozwiązana, ale miejmy nadzieję, że wkrótce będą jakieś ostateczne decyzje.

Konsultant Viessmann
29-04-2016, 09:17
Jak można było przeczytać na stronie Ministerstwa Środowiska 11 kwietnia:
"Realizacja programu RYŚ została zaplanowana we współpracy, m.in. z bankami. Ponieważ w dotychczasowych naborach nie zgłosił się żaden bank, w Narodowym Funduszu trwa analiza możliwości i celowości wdrażania programu w obecnym kształcie. Nie oznacza to jednak, podobnie jak w przypadku programu KAWKA, że RYŚ zostanie zawieszony."

Nie pojawiły się konkretne informacje jak sprawa zostanie rozwiązana, ale miejmy nadzieję, że wkrótce będą jakieś ostateczne decyzje.

Zgadza się, NFOŚiGW analizuje programy, bo w Rysiu nie było nawet wymagań projektowych, audytorzy nie mieli podanych wytycznych.... i tak byłby prawdopodobnie problem z wszystkimi dokumentami i wnioski były odsyłane do poprawy.
Ale rzeczywiście, trwa to dość długo.

wegus
11-05-2016, 14:47
Taką odpowiedź dostałem w kwietniu :

(...) W odpowiedzi na Pana maila, informuję iż w związku z przeprowadzaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aktualizacją zapisów Programu Priorytetowego „Poprawa efektywności energetycznej. Część 4) Ryś - termomodernizacja budynków jednorodzinnych”, Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymuje zaplanowane ogłoszenie naboru wniosków w ramach Programu „Ryś” w formie pożyczki wraz z dotacją do momentu wejścia w życie zatwierdzonego przez NFOŚiGW Programu „Ryś” oraz podpisania z NFOŚiGW stosownych umów dotyczących udostępnienia środków WFOŚiGW w ramach Programu, zgodnie z zaakceptowanymi wnioskami (przewidywany termin ogłoszenia naboru to czerwiec 2016 roku (...)

Konsultant Viessmann
12-05-2016, 10:06
Taką odpowiedź dostałem w kwietniu :

(...) W odpowiedzi na Pana maila, informuję iż w związku z przeprowadzaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aktualizacją zapisów Programu Priorytetowego „Poprawa efektywności energetycznej. Część 4) Ryś - termomodernizacja budynków jednorodzinnych”, Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymuje zaplanowane ogłoszenie naboru wniosków w ramach Programu „Ryś” w formie pożyczki wraz z dotacją do momentu wejścia w życie zatwierdzonego przez NFOŚiGW Programu „Ryś” oraz podpisania z NFOŚiGW stosownych umów dotyczących udostępnienia środków WFOŚiGW w ramach Programu, zgodnie z zaakceptowanymi wnioskami (przewidywany termin ogłoszenia naboru to czerwiec 2016 roku (...)

No cóż, czekamy w takim razie na czerwiec i zobaczymy :)
Oby nie było tak jak z programem Prosument, gdzie nabor wniosków był zapowiadany na koniec marca, a do dzisiaj NFOŚiGW milczy

wegus
17-05-2016, 09:22
No cóż, czekamy w takim razie na czerwiec i zobaczymy :)

Ano poczekamy ..... nowe info :

(...) NFOSiGW nadal nie zaktualizował zapisów programu, a tym samym nadal nie mamy podpisanej umowy dot. realizacji programu „Ryś”. Aktualnie nabór w ramach programu „Ryś” jest wstrzymany do odwołania. Będziemy informować na bieżąco jeśli tylko coś się wyjaśni. (...)

EkologicznyDom
17-05-2016, 11:04
Ano poczekamy ..... nowe info :

(...) NFOSiGW nadal nie zaktualizował zapisów programu, a tym samym nadal nie mamy podpisanej umowy dot. realizacji programu „Ryś”. Aktualnie nabór w ramach programu „Ryś” jest wstrzymany do odwołania. Będziemy informować na bieżąco jeśli tylko coś się wyjaśni. (...)


Na oficjalnej stronie NFOŚiGW nie podali jeszcze żadnych informacji dotyczących wstrzymania naboru. Ze wcześniejszych informacji wynikało, że w czerwcu/lipcu będą jakieś oficjalne informacje, ale wciąż nic nie wiadomo.

wegus
23-05-2016, 14:55
No i ustrzelili Rysia, jedna dziesiątka kasy poszła do Torunia......

(...) Szanowni Państwo,
w związku z brakiem rozstrzygnięcia naboru wniosków o udostępnienie środków wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej z przeznaczeniem na udzielanie pożyczek i dotacji w ramach Programu Priorytetowego „Poprawa efektywności energetycznej. Część 4) Ryś - termomodernizacja budynków jednorodzinnych”, a także z trwającą nadal analizą zapisów Programu „Ryś” przeprowadzaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, WFOŚiGW w ...... nie planuje ogłoszenia naboru wniosków w ramach Programu „Ryś” w formie pożyczki wraz z dotacją.

Więcej informacji na temat Programu Priorytetowego „Ryś” znajdą Państwo na stronie internetowej NFOŚiGW.

W związku z powyższym WFOŚiGW w .... planuje uruchomić Program Priorytetowy pn.: „Wsparcie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych - 2016” na przełomie III i IV kwartału 2016 roku.

Więcej informacji na temat tego Programu znajdą Państwo na przełomie III i IV kwartału 2016 roku, na stronie internetowej WFOŚiGW w .....

(...)


I znowu planowanie a według planów NFOSiGW fundusz odejdzie od dotacji na rzecz pożyczek, tylko i wyłącznie pożyczek.

wegus
24-05-2016, 08:04
Żegnamy Rysia .....

http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,20126355,bedziemy-sie-truc-rzad-nie-da-pieniedzy-na-walke-ze-smogiem.html

(...) To nie wszystko. NFOŚ ogłosił też, że program termomodernizacji domów "Ryś" będzie wspierany tylko przez zaangażowanie banków. Ale nabór do programu już się zakończył i żaden bank się nie zgłosił. Zgłosiło się za to dziesięć wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które w pierwszej wersji programu mogły się zgłaszać na równi z bankami do pośredniczenia w udzielaniu dotacji właścicielom domów.

Dla NFOŚ brak zgłoszenia banków do programu oznacza, że nie spełnił on wymogów. Wart 400 mln program przepada. - Wnioski w ramach programu "Ryś" złożyło dziesięć WFOŚiGW, co oznacza, że nie wszystkie z 16 WFOŚiGW podjęły się tej roli. Nie gwarantuje to wdrażania programu na terenie całej Polski - mówi Kmiecik i podkreśla, że... skala problemu niskiej efektywności budynków jest tak duża, że NFOŚ i tak nie jest w stanie go rozwiązać. - Szacuje się, że około 70 proc. z nich jest nieocieplonych lub ocieplonych niedostatecznie. Narodowy Fundusz jest zbyt mały, aby w niezwykle szerokim wymiarze finansować termomodernizację budynków jednorodzinnych.(...)

EkologicznyDom
24-05-2016, 21:29
Żegnamy Rysia .....

http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,20126355,bedziemy-sie-truc-rzad-nie-da-pieniedzy-na-walke-ze-smogiem.html

(...) To nie wszystko. NFOŚ ogłosił też, że program termomodernizacji domów "Ryś" będzie wspierany tylko przez zaangażowanie banków. Ale nabór do programu już się zakończył i żaden bank się nie zgłosił. Zgłosiło się za to dziesięć wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które w pierwszej wersji programu mogły się zgłaszać na równi z bankami do pośredniczenia w udzielaniu dotacji właścicielom domów.

Dla NFOŚ brak zgłoszenia banków do programu oznacza, że nie spełnił on wymogów. Wart 400 mln program przepada. - Wnioski w ramach programu "Ryś" złożyło dziesięć WFOŚiGW, co oznacza, że nie wszystkie z 16 WFOŚiGW podjęły się tej roli. Nie gwarantuje to wdrażania programu na terenie całej Polski - mówi Kmiecik i podkreśla, że... skala problemu niskiej efektywności budynków jest tak duża, że NFOŚ i tak nie jest w stanie go rozwiązać. - Szacuje się, że około 70 proc. z nich jest nieocieplonych lub ocieplonych niedostatecznie. Narodowy Fundusz jest zbyt mały, aby w niezwykle szerokim wymiarze finansować termomodernizację budynków jednorodzinnych.(...)

Może jednak nie wszystko stracone. Na oficjalnej stronie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał informacje korygujące wskazany wyżej artykuł. "NFOŚiGW jest w tej chwili na etapie podejmowania decyzji w sprawie ewentualnego podpisania umów z wyżej wymienionymi, zgłoszonymi WFOŚiGW, biorąc pod uwagę możliwości, zasadność i celowość wdrażania programu RYŚ w takim kształcie." Więcej można przeczytaj tutaj: http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,819,nfosigw-nie-rezygnuje-z-programow-kawka-i-rys.html

wegus
24-05-2016, 21:35
Może jednak nie wszystko stracone.[/url]

No faktycznie !!! zobaczymy a co do GW to ...

Pan Lukasz
29-05-2016, 17:55
Prawda jest taka, że gdyby nie Wyborcza, to Fundusz dalej wesoło milczałby na temat programu.

Z treści "sprostowania" z głównej strony funduszu rozumiem, że prawdopodobnie w związku ze zgłoszeniem się tylko 10 wojewódzkich funduszy program nie zostanie uruchomiony. Ktoś ma podobne spostrzeżenia?

Konsultant Viessmann
30-05-2016, 09:32
Prawda jest taka, że gdyby nie Wyborcza, to Fundusz dalej wesoło milczałby na temat programu.


No tylko że najbardziej milczą w sprawie programu "Prosument". Przypadek, że napisali tylko o Kawce i o Rysiu?

EkologicznyDom
15-06-2016, 09:37
No tylko że najbardziej milczą w sprawie programu "Prosument". Przypadek, że napisali tylko o Kawce i o Rysiu?

W dniu wczorajszym (14 czerwca 2016) odbyła się konferencja prasowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zarząd NFOŚiGW zaprezentował m.in. nową ofertę programów priorytetowych na 2016 r. Nowa lista programów priorytetowych (czyli wielki program racjonalnego i efektywnego inwestowania w polskie projekty proekologiczne) została omówiona przez Artura Michalskiego, zastępcę Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

Lista programów priorytetowych z wyszczególnionymi zmianami: http://www.nfosigw.gov.pl/gfx/nfosigw/userfiles/files/aktualnosci/2016/konferencja/zalacznik_nr_5.pdf

Prezentacja programów priorytetowych – najważniejsze informacje: http://www.nfosigw.gov.pl/gfx/nfosigw/userfiles/files/aktualnosci/2016/konferencja/zalacznik_nr_6.pdf

Szczegółowe informacje nt. "Rysia" czy "Prosumenta" nie są na razie podane. Jedyne co można zauważyć to informacja, że wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej będzie realizowane przez partnerów zewnętrznych. Za pozytywne można jednak uznać to, że programy te zostały zawarte na liście programów priorytetowych.

Więcej na nt. konferencji prasowe w NFOŚiGW znajdziecie państwo tutaj: http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,836,zarzad-nfosigw-naprawia-bledy-poprzednikow-i-oglasza-nowe-programy-priorytetowe-.html

Konsultant Viessmann
14-07-2016, 12:00
Słyszeliście o nowym programie dofinansowującym termomodernizację?
Rada Nadzorcza WFOŚiGW w Krakowie zatwierdziła Program Priorytetowy „Jawor” Poprawa efektywności energetycznej - termomodernizacja budynków jednorodzinnych.
Beneficjentami mogą być osoby fizyczne. Wymagane jest oświadczenie o prowadzeniu / nie prowadzeniu działalności gospodarczej w budynku jednorodzinnym podlegającym termomodernizacji - w przypadku prowadzenia działalności, Fundusz będzie udzielał pomocy zgodnie z przepisami o pomocy publicznej.

Dofinansowanie udzielane jest w formie preferencyjnej pożyczki w wysokości do 90% kosztu kwalifikowanego.

Wkład własny pożyczkobiorcy musi stanowić minimum 10%.
Oprocentowanie pożyczki wynosić będzie 2% w skali roku.
Minimalna kwota pożyczki - 20 000,00 zł, maksymalna kwota pożyczki - 100 000,00 zł.
Pożyczka podlegać będzie umorzeniu do 20%.

Pozdrawiam!

EkologicznyDom
26-07-2016, 11:46
Słyszeliście o nowym programie dofinansowującym termomodernizację?
Rada Nadzorcza WFOŚiGW w Krakowie zatwierdziła Program Priorytetowy „Jawor” Poprawa efektywności energetycznej - termomodernizacja budynków jednorodzinnych.
Beneficjentami mogą być osoby fizyczne. Wymagane jest oświadczenie o prowadzeniu / nie prowadzeniu działalności gospodarczej w budynku jednorodzinnym podlegającym termomodernizacji - w przypadku prowadzenia działalności, Fundusz będzie udzielał pomocy zgodnie z przepisami o pomocy publicznej.

Dofinansowanie udzielane jest w formie preferencyjnej pożyczki w wysokości do 90% kosztu kwalifikowanego.

Wkład własny pożyczkobiorcy musi stanowić minimum 10%.
Oprocentowanie pożyczki wynosić będzie 2% w skali roku.
Minimalna kwota pożyczki - 20 000,00 zł, maksymalna kwota pożyczki - 100 000,00 zł.
Pożyczka podlegać będzie umorzeniu do 20%.

Pozdrawiam!

Zgadza się, więcej informacji można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie:

http://www.wfos.krakow.pl/jawor-program-pozyczkowy-na-termomodernizacje-dla-osob-fizycznych

Szkoda, że program ruszył tylko w jednym obszarze Polski, ale może to zapowiedź tego, że pojawią się wkrótce kolejne, podobne programy. Szczególnie, że jest zapotrzebowanie na takie inwestycje.