PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki rodzaj wentylacji będzie najlepszy?



Strony : [1] 2 3

maja.a
28-01-2016, 13:05
Witam serdecznie,
jestem w początkowej fazie budowania domu jednorodzinnego, jednopoziomowego, o wielkości 250 metrów kwadratowych. Ekipa, której zleciliśmy razem z mężem zaprojektowanie budynku poleciła nam kilka rodzajów wentylacji. Cały czas wachamy się z mężem między wentylacją grawitacyjną, a rekuperacją. Stawiamy na energooszczędność, ale boimy się, że ilość nowych technologii zastosowana przy budowie będzie dla nas przytłaczająca.
Dlatego serdecznie proszę o opinie, głównie jeśli chodzi o rekuperację. Zależy mi na praktycznych opiniach odnośnie tego rodzaju wentylacji.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Maja A.

Elfir
28-01-2016, 20:02
w życiu nigdy tradycyjnej wentylacji. To nie ma nic wspólnego z nowymi technologiami.
Zrobisz sobie grawitacyjną a potem będziesz montować nieszczelne okna, żeby ci prawidłowo działała?

zyh
29-01-2016, 08:00
Moim skromnym zdaniem projektanci powinni mieć zakaz rysowania budynków z wentylacją grawitacyjną. Budujesz ciepło to nie wychładzaj grawitacyjną.

homecactus
29-01-2016, 08:11
w 100% popieram, jako posiadacz rekuperacji od kilku lat. Wentylacja działa, mieszka się wygodnie, nie wieje zimą zimnym po plecach, latem nie ma zaduchu jak przy grawitacji. Można w razie potrzeby sterować intensywnością wentylacji (mniej zimą, więcej latem czy jak przyjdą goście), a cała technologia sprowadza się do tego, że raz na jakiś czas (pewnie z raz na 2-3 miesiące) wyświetla się alarm, że trzeba wyczyścić filtr co trwa 5 minut. Przy nowych ciepłych budynkach wentylacja grawitacyjna to jest pomyłka.

mstopi
30-01-2016, 12:29
dobrze ale czy da redę zrobić rekuperację w miarę tanio ?
Wszystkie firmy zajmujące się tym na dom do którego potrzeba wymiany około 300m3 składają mi oferty w wysokości 16-20 tyś. Moim zdaniem jest to bardzo bardzo drogo na samą wentylację.. Oczywiście jak bym miał nieograniczony budżet jak duża część tu piszących to nawet bym się nie zastanawiał. Pomyślałem, że może wkalkuluje to że nie muszę budować komina a w drugim zrezygnuję z wentylacji ale to wychodzi max 3000 zł oszczędności. Jak by była alternatywa inwestorów ze średniej półki ...

Elfir
30-01-2016, 13:17
Nie musisz montować rekuperatora (a to on najwięcej kosztuje) - starczy sam wentylator. Wówczas będziesz miał wentylację ale bez odzysku ciepła

Jak liczysz grawitacyjną, to prócz murowania kominów odlicz obróbki blacharskie kominów, konieczność montażu nawiewników, straty ciepła z powodu konieczności montażu nieszczelnych okien (bo przy grawitacyjnej OKNA NIE MOGĄ BYĆ SZCZELNE!)

Mój dom wybudowałam za 280 tyś do stanu deweloperskiego, więc nie sądzę, by ktokolwiek z tu piszących miał nieograniczony budżet, wręcz przeciwnie - liczył każdą złotówkę po kilka razy, zanim wydał.
Ja mam rekuperator polskiej firmy.

Prawda jednak jest taka, że nowoczesny, niedrogi w budowie dom powstaje na etapie projektu, a poprzez przeróbki jakiegoś gotowca zaprojektowanego w sposób jaki projektowało się 20 lat temu.

cezary.pl
30-01-2016, 13:40
Dom buduje się na kilkadziesiąt i więcej lat. Wentylacja mechaniczna, wymuszona, z odzyskiem ciepła, dzisiaj pewne novum, lecz za lat 10 czy 20 będzie tak samo niezbędnym wyposażeniem domu jak instalacje kanalizacyjne, wodne bądź elektryczne. Może nawet nie dla tego że w jakimś stopniu oszczędza energię zużywaną do ogrzewania, ale dla zapewnienia komfortu mieszkańcom tak jak inne instalacje, o których dziś już nikt nie dyskutuje, montować czy nie.
W mojej okolicy, dalszy sąsiad zbudował kilkanaście lat temu murowany dom ze skanalizowaną łazienką bez ubikacji i sławojką na podwórku. Prawda że to ułomne?

Pozdrawiam
Cezary

jedrek188
30-01-2016, 21:33
Nie musisz montować rekuperatora (a to on najwięcej kosztuje) - starczy sam wentylator. Wówczas będziesz miał wentylację ale bez odzysku ciepła

Jak liczysz grawitacyjną, to prócz murowania kominów odlicz obróbki blacharskie kominów, konieczność montażu nawiewników, straty ciepła z powodu konieczności montażu nieszczelnych okien (bo przy grawitacyjnej OKNA NIE MOGĄ BYĆ SZCZELNE!)

Mój dom wybudowałam za 280 tyś do stanu deweloperskiego, więc nie sądzę, by ktokolwiek z tu piszących miał nieograniczony budżet, wręcz przeciwnie - liczył każdą złotówkę po kilka razy, zanim wydał.
Ja mam rekuperator polskiej firmy.

Prawda jednak jest taka, że nowoczesny, niedrogi w budowie dom powstaje na etapie projektu, a poprzez przeróbki jakiegoś gotowca zaprojektowanego w sposób jaki projektowało się 20 lat temu.
Straty ciepla z powodu montażu nieszczelnych okien....:jawdrop:weź najlepszy doradco na tym forum nie pisz takich herezji bo cie koledzy zbanuja za przynoszenie wstydu prawdziwym fachowcom:wtf:wtf::wtf:

Elfir
30-01-2016, 23:43
Nie, jasne, nieszczelne okna nie powodują żadnych strat ciepła.
W ogóle idea ciepłych okien jest wymysłem masonów i cyklistów.

Ty się nie kompromituj.

surgi22
30-01-2016, 23:44
Straty ciepla z powodu montażu nieszczelnych okien....:jawdrop:weź najlepszy doradco na tym forum nie pisz takich herezji bo cie koledzy zbanuja za przynoszenie wstydu prawdziwym fachowcom:wtf:wtf::wtf:

Jędrek czytanie ze zrozumieniem Cię tak mocno boli że tego unikasz ? Czy chcesz się ośmieszyć na forum ??:(

kemot_p
31-01-2016, 06:37
Zgadzam się z przedmówicami, Prawidłowo działająca wentycaja grawitacyjna nie idzie w parze z szczelnymi oknami. Sam w tamatym roku, w sowim mieszkaniu wymieniłem drewnianie 15-letnie okna, na ciepłe 3-szybowe, pcv i od tego czasu WG zdarza się czasami pracować inaczej w praktyce, niż w teorii.

jedrek188
31-01-2016, 07:41
Nie, jasne, nieszczelne okna nie powodują żadnych strat ciepła.
W ogóle idea ciepłych okien jest wymysłem masonów i cyklistów.

Ty się nie kompromituj.

Ktos buduje nowy dom a ty mu doradzasz przy grawitacji montaż nieszczelnych okien..sam mam grawitacje (5 kratek) i szczelne okna i w zimę nie mam żadnych problemów z wentylacją i zachowaniem ciepla,aczkowiek mechaniczna powoduje mniejsze straty ciepla z budynku,twoja rada jest delikatnie mówiąc do bani ...pozdrawiam i bez odbioru..

fotohobby
31-01-2016, 07:59
Ktos buduje nowy dom a ty mu doradzasz przy grawitacji montaż nieszczelnych okien..sam mam grawitacje (5 kratek) i szczelne okna i w zimę nie mam żadnych problemów z wentylacją i zachowaniem ciepla,aczkowiek mechaniczna powoduje mniejsze straty ciepla z budynku,twoja rada jest delikatnie mówiąc do bani ...pozdrawiam i bez odbioru..

To widocznie masz nieszczelny dom.
Jesli przez kominy wentylacyjne ma wylecieć wilgotne, zużyte powietrze, to jakoś do budynku musi wpaść.

Chyba, że masz na części kratek cofkę. Ale to higieniczne nie jest :)

Zdun Darek B
31-01-2016, 08:10
Gdyby projektanci rysowali prawidłową ilość kanałów wentylacyjnych , dodatkowo pootwieranych w odpowiednio w różnych pomieszczeniach , to wentylacja grawitacyjna działałaby prawidłowo .
Problem polega na tym że często jest to jeden no góra dwa kanały , w salonie przy kominku i w kuchni do okapu wyposażonego w wentylatora [ w łazienkach często "się nie robi bo wieje po plecach" ..] a potem ludzie narzekają że słabo działa ...

Elfir
31-01-2016, 11:32
Ktos buduje nowy dom a ty mu doradzasz przy grawitacji montaż nieszczelnych okien...


Powiedz mi mądralo, jak ma działać wentylacja grawitacyjna twoim zdaniem, jeśli okna są szczelne a kanały wentylacyjne służą WYWIEWANIU powietrza. Którędy ma się ono nawiewać do środka?
Przypominam, że normy polskie dla wentylacji grawitacyjnej wymagają wymiany 70m3/h powietrza dla kuchni z kuchenką gazową i 50 m3/h powietrza w łazienkach.
Dom ma średnio ok 600-700 m3 kubatury. Czyli całe powietrze w domu musi zostać wymienione na nowe, świeże, pobrane Z ZEWNĄTRZ, w ok. 17-20 godzin.

Niestety, prezentujesz podstawowy błąd logiczny, jaki popełniają tysiące niedouczonych w prawach fizyki ludzi w Polsce. I potem mamy skargi, że "wieje kratką" i tragedie z zaczadzeniem.
Więc się nie kompromituj, tylko doucz.

surgi22
31-01-2016, 11:46
Ktos buduje nowy dom a ty mu doradzasz przy grawitacji montaż nieszczelnych okien..sam mam grawitacje (5 kratek) i szczelne okna i w zimę nie mam żadnych problemów z wentylacją i zachowaniem ciepla,aczkowiek mechaniczna powoduje mniejsze straty ciepla z budynku,twoja rada jest delikatnie mówiąc do bani ...pozdrawiam i bez odbioru..

Nie popisuj się swoją niewiedzą bo się pogrążasz .
PS. napisz jeszcze jak super jest latem . :sick:

Elfir
31-01-2016, 11:55
PS. napisz jeszcze jak super jest latem . :sick:

Akurat latem to ma pewnie wszystkie okna na oścież otwarte.

31-01-2016, 13:46
Do autora - ja montowałem swoją sam - wyceny miałem na 19tys z materiałem. Razem z zona zrobiłem swoją za 7300. Oczywiście WM.

surgi22
31-01-2016, 13:52
Jak się chce to można .

Pio_trek
01-02-2016, 09:22
Witam,

Również podepnę się do pytania o wentylację - konkretnie mam pytanie do osób posiadających WM z reku - czy liczyliście wszystkie koszty i okres po jakim ten wydatek się zwróci? Pomijam w tym momencie inne zalety WM - chodzi tylko o same koszty i zwrot z inwestycji.

U siebie planuję zrobić zwykła wentylację, ale nie ukrywam że waham się nad WM - niestety muszę pilnowac mocno budżetu, dlatego pomysł Elifr, żeby poźniej dokupić sam rekuperator bardzo mi się spodobał.

Prosiłbym Was o uwzględnienie nie tylko kosztów materiałów i robocizny, ale też serwisu (pewnie obowiązkowy przez X lat żeby nie stracić gwarancji), czyszczenia, ewent. napraw, prądu jaki WM pobiera, inne ?

Dzięki

cactus
01-02-2016, 09:30
WM nigdy sie nie zwróci, teoretycznie mogłaby za jakies 15 -20lat ale w tym czasie 2 albo 3 razy trzeba bedzie wymieniać rekuperator (bo nie wierze że jakiś pochodzi więcej niz 8 lat), także nici z tego. WM nie robi sie dla oszczednosci tylko dla wygody, komfortu i filtrowania syfów z zewnątrz.

autorus
01-02-2016, 09:43
Dokładnie jak poprzednik napisał. Wentylację robi się dla komfortu. Wszach każdy z nas lubi oddychać świeżym powietrzem :)
Gdyby ktoś chciał zobaczyć filtr rekuperatora po 3miesięcznej pracy jest gdzieś w moim dzienniku. A widok to ciekawy.

fotohobby
01-02-2016, 09:55
WM nigdy sie nie zwróci, teoretycznie mogłaby za jakies 15 -20lat ale w tym czasie 2 albo 3 razy trzeba bedzie wymieniać rekuperator (bo nie wierze że jakiś pochodzi więcej niz 8 lat), także nici z tego. WM nie robi sie dla oszczednosci tylko dla wygody, komfortu i filtrowania syfów z zewnątrz.

Robiona przez firmę na pewno.
Robiona samodzielnie (rak, jak w przypadku santosza za 7600zl) zwróci sie sie właśnie po około 8-10 latach - dużo zależy czym się ogrzewa.
Im tańsza kWh, tym dłuższy czas zwrotu.
W przypadku pracującej w taniej taryfie pompy ciepła to właśnie te 20-25 lat

cactus
01-02-2016, 10:11
Nie wiem jak można zrobić instalacje za 7600 jak sam reku kosztuje 6tyś (pisze o czymś markowym). No ale nawet lekko licząc te 8tys na jakims noname reku za 2-3tys + nasza robocizna (a nie zrobi sie tego w jeden weekend) to i tak okres zwrotu bedzie dłuzszy niz żywotność tego rekuparetora. Badźmy szczerzy - to sie nie wzróci. Ale nie o to w tym chodzi.

Pio_trek
01-02-2016, 10:53
OK. Wiele mi to wyjaśniło.
Teraz wiem, że z reku to jak ze zmywarką - kupuje się głównie dla wygody, a nie w celu obcięcia kosztów :)

autorus
01-02-2016, 11:19
myślę, że nie przemyślałeś tego co napisałeś.

Pio_trek
01-02-2016, 11:45
Przemyślałem - to mit, że zaoszczędzisz na wodzie w takim stopniu, żeby Ci się inwestycja w zmywarkę zwróciła. Ale to nie wątek o AGD.

Elfir
01-02-2016, 12:02
Nie wiem jak można zrobić instalacje za 7600 jak sam reku kosztuje 6tyś (pisze o czymś markowym).i.


Jan-gaz czy Klimor nie kosztują 6 tyś. Chyba, że do jakiś dużych domów.

fotohobby
01-02-2016, 21:24
Nie wiem jak można zrobić instalacje za 7600 jak sam reku kosztuje 6tyś (pisze o czymś markowym). No ale nawet lekko licząc te 8tys na jakims noname reku za 2-3tys + nasza robocizna (a nie zrobi sie tego w jeden weekend) to i tak okres zwrotu bedzie dłuzszy niz żywotność tego rekuparetora. Badźmy szczerzy - to sie nie wzróci. Ale nie o to w tym chodzi.

Rekuperator jaki mam, na wymienniku Recair to koszt 3990 zł. Kanały, osprzęt kostowały drugie tyle
Przy wydajności 30% pobiera 17-18W
Dla tej wydajności, licząc wg jego sprawności entalpicznej i biorąc pod uwagę koszt gazu te 4000zł zwrócą sie w ciagu 10 lat.

rustin
03-02-2016, 09:03
A jak jest z trwałością reku ? Czy po 10 latach nadal będzie pracował?
Ja robiłem ostatnio wyceny i koszt od 14 tyś do 20tyś.
Jedna firma bez centrali powiedziała 7,5 tyś z reku vitodens 300w 14,5tyś.
Z tego co się dowiedziałem , jeżeli nie montuje tego firma z uprawnieniami to nie mamy gwarancji. Dobrze mi powiedzieli ?

autorus
03-02-2016, 09:58
trzeba mieć świadomość jak jest zbudowany reku. ogolnie składa się z dwóch wentylatorów. czyli ogólnie mówiąc tylko te wentylatory mogą się zepsuć. kwestia wymiany na nowe.

Elfir
03-02-2016, 10:05
autorus - tam jest jeszcze elektroniczny sterownik.

Swoją drogą - kupiłam nowy piec Junkersa, który rozwalił mi się zaraz po minięciu okresu gwarancji. Koszt naprawy to prawie 1/3 nowego pieca. :mad: Ale to mimo wszystko nie jest powód bym uznała, że powrót do dawnych metod grzania domu (węgiel) ma jakikolwiek sens.

fotohobby
03-02-2016, 10:34
A jak jest z trwałością reku ? Czy po 10 latach nadal będzie pracował?
Ja robiłem ostatnio wyceny i koszt od 14 tyś do 20tyś.
Jedna firma bez centrali powiedziała 7,5 tyś z reku vitodens 300w 14,5tyś.
Z tego co się dowiedziałem , jeżeli nie montuje tego firma z uprawnieniami to nie mamy gwarancji. Dobrze mi powiedzieli ?

Za rekuperator, który mozna bez łachy kupić na Allegro za 5500zł firma chce Cię skasowć 7000zl ?
Tak właśnie strzyże sie owieczki.
Są producenci ćentral, którzy wymagają firmowego montażu, są tacy, którzy na to nie zwracają uwagi.

rustin
03-02-2016, 10:35
Skoro tam jest dwa wentylatorki to dlaczego cena najtańszego reku to 4 tyś ( nie mówię tu o Lunie bo jednak to jest bardzo budżetowe reku i nie zbyt dobrych opinii )
fotohobby mój błąd nazwa to vitovent a nie vitodens :) a ten na allegro najtańszy jest za 6900zł z dostawą.
Inna kwestia , że jak sprawdzasz ceny to nie zauważyłeś , ze vitodens to kocioł gazowy ?
I co to ma do 'owieczek' ? Taka jest wycena , odpisałem ,że za droga jednostka i robocizna, podziękowali i tyle

fotohobby
03-02-2016, 10:43
jest jeszcze elektronika, wymiennik i obudowa. Za 2000zł złożysz sam.
Opla astrę też zlożylbyś za 25 tyś, ale musisz jednak zapłacić tym, co do zaprojektowali, przetestowali, złożyli zareklamowali i sprzedali. I płacisz 50 tyś

rustin
03-02-2016, 10:48
Zaczynasz pisać jak jeden nawiedzony forumowicz co ma wszystkich za idiotów.

Czy złożyłeś sobie sam WM ? Czy wybudowałeś sobie sam dom i go wykończyłeś ?

fotohobby
03-02-2016, 10:53
Tak, WM w moim domu zaprojektowałem i złożyłem sam. Koszt 8 tyś, dwa weekendy pracy (w pojedynkę)
Po rekuperator jechałem 120km, bo było taniej, niż miałaby mi go przywieźć i zamontować firma, doliczając za to 40% jego wartosci.


Domu nie budowałem sam, bo nie dałbym rady. I trwałoby to zbyt długo.
Ale ocieplenie zrobiłem sam, to jeden z kluczowych elementów.

Generalnie robiłem sam te prace, gdzie kosztem niewielkich nakładów sił i czasu mogłem uzyskać znaczące oszczędności.

fotohobby
03-02-2016, 10:56
fotohobby mój błąd nazwa to vitovent a nie vitodens :) a ten na allegro najtańszy jest za 6900zł z dostawą.
Inna kwestia , że jak sprawdzasz ceny to nie zauważyłeś , ze vitodens to kocioł gazowy ?
I co to ma do 'owieczek' ? Taka jest wycena , odpisałem ,że za droga jednostka i robocizna, podziękowali i tyle

Człowieku, nie zalamuj mnie, myślisz ze nie wiem co sprawdzałem?
Kocioł gazowy Ci sprawdzałem ? :lol:
Ten Viessmann przecież nie produkuje rekuperatorów.
Ich produkty to Brink Renowent po inna nazwą.
Zobacz sobie, ile kosztuje najtańszy Brink Excelent 300

rustin
03-02-2016, 11:02
Bo ja napisałem o kotle gazowym :)
A skąd ja czy zwykły kowaliski ma wiedzieć , ze vitovent to jest to samo co jakiś brink tylko nalepka inna a ta sam firma robi ? Tak mi wyceniali, wpisałem w google i cena niby taka sama. Nie myślałem aby szukać odpowiedników.

Dlaczego sam nie złożyłeś reku czy samochodu ?
Tak się zaczynają mity o tanich rzeczach bo jeden sobie zrobił a jak widać nawet nie zrobił ale o tym piszę , że można. Co z tego jak ktoś nie potrafi.
Za budowę domu , kładzenie pustaka na pustak też zapłaciłeś a filozofii w tym nie ma bo na forum jest sporo grono ludzi którzy sami wybudowali dom nie mając styczności z tym wcześniej.

Co mam ci pisać , że jesteś owieczką bo nie potrafiłeś klocków na klei ułożyć?

fotohobby
03-02-2016, 11:19
Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem... Ja ci tylko napisałem, dlaczego rekuperator, w ktorym jest wymiennik i dwa wentylatory kosztuje 4tys złotych.
Nie pisałem, że masz go sobie zrobić.

Reku mógłbym sobie zrobić sam, ale trwałoby to długo i dałoby tylko 2 tyś oszczędności. Instalacje zrobiłem krócej i za 4tys mniej, niż wyceny.
Domu nie wybudowalem sam, bo trwałoby to zbyt długo, zreszta nie bardzo mógłbym pogodzicvto z praca (częste wyjazdy).


Co mam ci pisać , że jesteś owieczką bo nie potrafiłeś klocków na klei ułożyć?

Czym innym jest zapłacić komuś za cieźka i dobrze wykonana pracę, której sam nie miałbym szans tak wykonać, a czym innym za przywiezienie skrzynki, która gdzie indziej mozna kupić 1tys zł taniej.

I jeszcze jedno... Wiesz skąd wiem, ze Vitovent to Brink ?
Z Forum...

rustin
03-02-2016, 11:24
Jałowa dyskusja i jakieś porównania z samochodami , to jest właśnie rynek , złóż sam samochód czy reku to wtedy pogadamy. Po co pisać, że jakaś firma rżnie na cenach. Podaj linka do takiej która tego nie robi i przyjedzie zamontuje owieczce taniej niż zrobili mi wycenę.

Wracając do tematu.
Czyli tam są tylko 2 wiatraczki i nie ma co się popsuć? Ogólnie nie słyszy się o awariach reku i WM ?

Ja wiem, ty tak jak arturek mógłbyś zrobić sam reku, wybudować dom a nawet samochód ale niestety nie masz czasu. Cóż za pech

fotohobby
03-02-2016, 11:44
Ja napisałem, co zrobiłem sam i dlaczego. Domu sam bym nie budował - napisałem dlaczego.
Jeśli sie sam za WM nie weźmiesz, to zapłacisz 14 tys.

W reku mogą zepsuć sie wentyle,lub sterownik, ew bypass

Elfir
03-02-2016, 12:37
Jak wybierasz sobie drogi rekuperator, to masz drogą wycenę. Nie rozumiem bulwersu.
Wybierz tańszy, z innej firmy.

rustin
03-02-2016, 14:07
Czytajcie ze zrozumieniem, jaki bulwers ? Tylko bez tekstów , że reku można sobie zrobić za 2 tyś bo jakoś nikt z was tego nie robi. Druga opcja, że reku ze 6 tyś to taka drożyzna ? najtańszy 4 tyś......

fotohobby
03-02-2016, 14:38
Tobie liczą 7 tys.

A możesz sobie podłączyć:
http://domwent.pl/pl/p/Centrala-wentylacyjna-Kinetic-Plus-150-446343/2079
Lub to:
http://domwent.pl/pl/p/Centrala-wentylacyjna-optimal-400-by-pass-DOSPEL/1618

Tu są na 23% VAT.
Na 8% bedą jeszcze tańsze.

rustin
03-02-2016, 14:50
Co ma piernik do wiatraka ? Napisałem ile mi wycenili . Taniej nie znalazłem i czy to drogo czy nie to co mam zrobić ? Wysłać im wpisy na forum aby przemyśleli sprawę ?
Dajcie namiary na firmę która zrobi taniej , bo ja sam nie potrafię. wysłałem rzuty z projektu do 8 firm w województwie i wyceny były od 14 do 20 tyś.
czekam na wasze propozycje

Przypomnę , że nie o to pytałem.

Elfir
03-02-2016, 15:04
może zaproponuj firmie, że sam kupisz rekuperator a oni zrobią tylko rury i podłączenie?

rustin
03-02-2016, 15:16
Przeczytaj post nr 30, a potem nie wiem do czego odpowiedzi typu reku złóż sobie za 2 tyś albo opla za 25tyś zamiast kupować za 50 tyś .....
Chcą zarobić i co w tym dziwnego, taki jest rynek i na tym polega handel, myślę że takiemu fotohobby które nie jest owieczką a wilkiem :) taniej mimo to by nie zrobili dlatego zapytałem ich o cenę bez centrali.

fotohobby
03-02-2016, 16:06
rustin, wiem, źe Ty nie zawsze dobrze odczytujesz intencje piszącego, ale ja nigdzie ile napisałem, żebyś sobie złożył reku, tylko ile kosztowałyby części, gdybś chciał zrobić to sam.
Bo pytasz, dlaczego dwa wentylatory i wymiennik tyle kosztują. Analogii z Oplem nie skumałeś, ale nic to...

Absolutnie nie zachęcam Cię do składania reku, bo sam uznałem, ze za dużo z tym ambarasu, a zysk średni. Choc jest na Forum pare osób, które tak zrobiły.
Za to napisałem Tobie, ze chcą Cię ogolić, sprzedając Ci za 7tys rekuperator (i to na 8% VAT), który mozna kupić spokojnie poniżej 6tys (na 23%VAT).

Nie rozumiem, o co Ci chodzi ?
Dostałeś ofertę za 14 tyś z drogim rekuperatorem, to poproś o inny. Albo niech Ci poprowadzą instalacje, a Ty sobie podepniesz tego z Allegro.

Jeśl samemu nie dasz rady zrobić całości WM, to taniej się nie da.

rustin
03-02-2016, 16:32
A co ja napisałem innego ? odpisałem , że to za droga centrala i ile koszt bez niej, jakoś nie stwierdzili, że spuszczą cenę centrali .
Ja z kolei wiem, że nie którzy nie zawsze odpisują na zadane pytanie tylko lubią wtrącić swoje dwa grosze aby wyjść na mądrzejszych i tak się robi spam.

fotohobby
03-02-2016, 16:42
Podałem Ci trzy inne, które możesz zastosować.
Na pozostałe Twoje pytania też odpowiedziałem.

rustin
03-02-2016, 17:03
Ale czy ja o to pytałem ? To ty napisałeś , że drogo reku itd itp.
Chciałem się dowiedzieć czy reku się psują , czy mają jakiś tam określony czas użytkowania jak np kotły gazowe czy na paliwo stałe

autorus
03-02-2016, 17:17
Czyli już wiesz:) W środku są wentylatory i elektronika sterująca.

rustin
03-02-2016, 17:20
Wiedziałem stronę wcześniej :)

autorus
03-02-2016, 19:43
Jak dzieci. Może bym wyczyścił ta dyskusję?

autorus
03-02-2016, 20:01
Możesz... Zanim sie kolega rozkręci i będzie musiał odpocząć.
Ja też niepotrzebnie z nim z dialog wszedłem.

ok, to poczyszczę.

fotohobby
03-02-2016, 20:04
ok, to poczyszczę.

Sorry, za tą robotę.
Ja znikam z tego wątku.

zeusrulez
03-02-2016, 20:13
fotohobby odpusc, szkoda Twojego czasu.

rustin
03-02-2016, 20:19
następny :D
90% na tym forum to trolle.

wg39070
04-02-2016, 10:39
Moim skromnym zdaniem projektanci powinni mieć zakaz rysowania budynków z wentylacją grawitacyjną. Budujesz ciepło to nie wychładzaj grawitacyjną.

Wybudowałem dom "ciepły" i mam wentylację grawitacyjną. I nic nikomu do tego!

wg39070
04-02-2016, 10:42
w życiu nigdy tradycyjnej wentylacji. To nie ma nic wspólnego z nowymi technologiami.
Zrobisz sobie grawitacyjną a potem będziesz montować nieszczelne okna, żeby ci prawidłowo działała?

Okna dobrych producentów mają funkcję rozszczelniania.

wg39070
04-02-2016, 10:47
Straty ciepla z powodu montażu nieszczelnych okien....:jawdrop:weź najlepszy doradco na tym forum nie pisz takich herezji bo cie koledzy zbanuja za przynoszenie wstydu prawdziwym fachowcom:wtf:wtf::wtf:

Dobrze mu dowaliłeś! A tak na marginesie, okna dobrych producentów posiadają funkcję rozszczelnienia.

wg39070
04-02-2016, 10:48
WM nigdy sie nie zwróci, teoretycznie mogłaby za jakies 15 -20lat ale w tym czasie 2 albo 3 razy trzeba bedzie wymieniać rekuperator (bo nie wierze że jakiś pochodzi więcej niz 8 lat), także nici z tego. WM nie robi sie dla oszczednosci tylko dla wygody, komfortu i filtrowania syfów z zewnątrz.

Racja 100/100. Coś jak ogniwa fotowoltaiczne. Jak zaczynają się zwracać, to trzeba je wymienić, bo są "wypalone".

wg39070
04-02-2016, 10:52
Proponuję dom 100% ze styropianu (najlepiej grubości 150 cm). Jedne drzwi wejściowe i żadnych okien! A później nic tylko się w nim udusić i zagrzybić.

fotohobby
04-02-2016, 11:23
Napisz jeszcze szósty pod rząd ;)

Nie każdy musi mieć w domu WM.
Podobnie, jak nie każdy musi mieć klimatyzację, odkurzacz centralny, rolety, parkiet dębowy, czy sterowanie strefowe.

Ja bym z WM i podłogówki nie zrezygnował.
A rozszczelnianie zima okien, żeby grzybka nie wychodować ? Przerabiałem to w blokach i działa.
Tylko, ze ani to komfortowe, ani oszczędne...

wg39070
04-02-2016, 11:35
Napisz jeszcze szósty pod rząd ;)

Nie każdy musi mieć w domu WM.
Podobnie, jak nie każdy musi mieć klimatyzację, odkurzacz centralny, rolety, parkiet dębowy, czy sterowanie strefowe.

Ja bym z WM i podłogówki nie zrezygnował.
A rozszczelnianie zima okien, żeby grzybka nie wychodować ? Przerabiałem to w blokach i działa.
Tylko, ze ani to komfortowe, ani oszczędne...

Ty też jesteś wszędzie, gdzie o czymkolwiek piszą. Napiszę jeszcze 6-ty. I co?

fotohobby
04-02-2016, 12:05
Jestem tam, gdzie pisze się o tematach, które mnie interesują...

Ale powiedz mi jak to jest - nie tak dawno doradzałeś koleżance wymianę przewymiarowanego kotła gazowego na mniejszy, argumentując to "komfortem niskich rachunków" i oszczędnościami (jakieś 150zl rocznie). Przy jednorazowym wydatku 3000zł.
Czas zwrotu..... 20 lat...
A sam rezygnujesz z oszczędności ok 400zł rocznie.

Elfir
04-02-2016, 12:48
Okna dobrych producentów mają funkcję rozszczelniania.

I jaki sens jest kupować szczelne, ciepłe okno, które trzeba rozszczelnić, bo nie rozumiem?

Czy rozszczelnione okno jest szczelne czy nieszczelne?
Więc kto z nas dwojga ma rację?

autorus
04-02-2016, 13:03
po to się kupuje ciepłe okna aby były ciepłe właśnie. jak ktoś chce rozszczelniac to może taniej kupić jakieś zwykle o niższych parametrach.

rustin
04-02-2016, 16:54
Czy napewno to tak działa ? Tańsze będą miały gorsze parametry ale to znaczy , ze będzie przez nie przenikać powietrze jeżeli będą dobrze zamontowane ? Nie sadzę. Przykładowo
Okna trzy szybowe 0,9 W/(m2·K).
Okna dwu szybowe standardowe 1,6 W/(m2·K)
Na dobę raczej nikt nie będzie ich rozszczelniał 24 h. Myślę, że kilka godzin dziennie. Więc przy powiedzmy przy zamkniętych oknach 16h na dobę jedne i drugie będą wyziębiać dom tak samo ?
Chyba , że mówisz o oknach drewnianych którymi pizga z każdej strony

Zauważyłem , nie raz , że nie którzy chwalą co mają i popadają w skrajność.

fotohobby
04-02-2016, 19:04
Tylko, że okna mają też klasę szczelności (przypuszczalności powietrza).
I z reguły te, które mają klasę szczelności wyższą, są droższe.
To po co płacić za szczelniejsze okna, skoro mają być rozszczelniane ?

Może po prostu kupić te gorsze....

wg39070
04-02-2016, 19:56
Tylko, że okna mają też klasę szczelności (przypuszczalności powietrza).
I z reguły te, które mają klasę szczelności wyższą, są droższe.
To po co płacić za szczelniejsze okna, skoro mają być rozszczelniane ?

Może po prostu kupić te gorsze....

Ale Cię Rustin zagiął!
Nie widzę riposty. Czyżby argumenty się skończyły?

rustin
04-02-2016, 20:14
Załóżmy , że trzy szybowe mniej przepuszczają powietrza, dwu więcej. Przez 16h na dobę są zamknięte. Które okno przyniesie więcej strat w cieple ?
Zaznaczam rozszczelnione są np przez 8h na dobę. Po co płacić ? Po to aby przez 16h były szczelne.
Nie rozumiem , wogólę tego pytania. Znowu na siłę chcesz aby wyszło po twojemu ?
Po co płacić za rekuperator z odzyskiem ciepłą skoro i tak nie raz było potwierdzone , że nigdy się to nie zwróci ? Równie dobrze działa wentylacja mechaniczna bez odzysku a można zakopać parę rur w ziemie i będzie GWC za grosze które ociepli powietrze.
Nie ma sensu ta dyskusja bo jesteś z góry przekonani do swojego i wasze są najlepsze. Nie ma żadnych argumentów dlaczego nie montować okien trzy szybowych w domach starych czy nowych z WG. Jest dużo rzeczy które się nigdy nie zwróci na budowie jak reku a się montuje.
Jak już tak poczytałeś wikipedie o oknach to nie znalazłeś , że lepsze okna posiadają lepsze parametry takie jak wodoszczelność czy odporność na wiatr, w lecie przez takie okna mniej dom się nagrzewa. Może komuś nie zależy na przepuszczalności powietrza a na wodoszczelności i ma nie kupować takich okien bo ty tak mówisz?

Elfir
04-02-2016, 20:17
rustin - czyli przez 16 godzin wentylacja ma nie działać prawidłowo? A tylko w okresie rozszczelnienia?

rustin
04-02-2016, 20:25
a czy ty poważnie piszesz? szkoda z wami gadać. Uważasz , że masz taki super termos , że nawet przy zamkniętych oknach i drzwiach nie masz żadnej nie szczelności ?
Wiem , wiem, wy z reku tak macie
Po co reku z odzyskiem skoro można samo WM z GWC ?

Elfir
04-02-2016, 20:28
Bo nie mam miejsca na GWC na działce.

rustin
04-02-2016, 20:30
GWC zakopuje się w ziemi, wiesz ile zajmuje ? co ty masz działkę 2 ary ?
Wasze argumenty są idiotyczne , że w nowych domach nie zakładać dobrych okien. Żenua
Ja wypisuje się z tematu i tak każdy robi jak chce i jak wam lepiej myślcie sobie , że macie racje

kemot_p
04-02-2016, 20:38
Nie ma żadnych argumentów dlaczego nie montować okien trzy szybowych w domach starych czy nowych z WG.
Ja zamontowałem okna energooszczędne (U = 0.8 ) w mieszkaniu w bloku z WG z pełną świadomością, że w okresie zimowy wentylacja nie będzie działać do końca prawidłowo, ale coś za coś - albo ciepło w mieszkaniu i niewiejące okna, albo poprawna wentylacja i 19-21 st. (przy grzejnikach odkręconych na maxa). W planowanym domu będzie WM, żeby nie musieć iść na taki kompromis.

wg39070
04-02-2016, 20:42
GWC zakopuje się w ziemi, wiesz ile zajmuje ? co ty masz działkę 2 ary ?
Wasze argumenty są idiotyczne , że w nowych domach nie zakładać dobrych okien. Żenua
Ja wypisuje się z tematu i tak każdy robi jak chce i jak wam lepiej myślcie sobie , że macie racje

100/100. Jak napisałeś, ci z reku tak mają. Jak kupilem 3 szybowe oknoplasty winergetic premium, wentylacja grawitacyjna, klima split inverter. Mimo tego twierdzę, że jak zacznę mieszkac to dom raz na jakiś czas trzeba będzie porządnie przewietrzyć. Dałem za okna dużo kasy, bo mam też 1 szt HST i te drogie okna mają system rozszczelniania. A reku jest fajnym rozwiązaniem, tylko marne szanse, że się kiedyś zwróci. Pozdrawiam.

Elfir
04-02-2016, 20:55
GWC zakopuje się w ziemi, wiesz ile zajmuje ? co ty masz działkę 2 ary ?
Wasze argumenty są idiotyczne , że w nowych domach nie zakładać dobrych okien. Żenua
Ja wypisuje się z tematu i tak każdy robi jak chce i jak wam lepiej myślcie sobie , że macie racje

Dokładnie mam 380 m2 w tym dom.
Zakopanie rur czy żwirowy kolidowałoby mi z ogrodem i ledwo zmieściłoby się na działce - kiedy wyliczyłam niezbędne ilości pętli czy objętość żwirowca).
Poza tym GWC za darmo się nie buduje.

Ok, nie masz WM twój wybór. Ale nie przekonuj tych, co mieli możliwość porównać działanie grawitacyjnej i WM we własnych domach, że grawitacyjna jest lepsza :D


A przez rozszczelnione okno ucieka tak samo ciepło, co przez okno nieszczelne. To jest fakt, nie ma co polemizować i tworzyć teorii wbrew fizyce.

fotohobby
04-02-2016, 20:57
Ale Cię Rustin zagiął!
Nie widzę riposty. Czyżby argumenty się skończyły?

Ale czym niby mnie zagiął ?

rustin
04-02-2016, 21:01
A czy jak komuś odradzam WM ? To wy wymyślacie teorie , że okien nie warto dobrych kupować , paranoja

A GWC kosztuje grosze i tam się nic nie buduje tylko rury kanalizacyjne układa. Nawet na tej małej działeczce możesz zrobić pod trawinkiem więc kolejny argument z czterech liter.
Po co z odzyskiem skoro się nie zwróci ? Można są WM nawet bez GWC. Powtarzam ostatni raz, nie wiem po co z wami piszę. ŻENUA!!!!!!!!!!

fotohobby
04-02-2016, 21:02
Załóżmy , że trzy szybowe mniej przepuszczają powietrza, dwu więcej. Przez 16h na dobę są zamknięte. Które okno przyniesie więcej strat w cieple ?
Zaznaczam rozszczelnione są np przez 8h na dobę. Po co płacić ? Po to aby przez 16h były szczelne.
Nie rozumiem , wogólę tego pytania. Znowu na siłę chcesz aby wyszło po twojemu ?
Po co płacić za rekuperator z odzyskiem ciepłą skoro i tak nie raz było potwierdzone , że nigdy się to nie zwróci ? Równie dobrze działa wentylacja mechaniczna bez odzysku a można zakopać parę rur w ziemie i będzie GWC za grosze które ociepli powietrze.
Nie ma sensu ta dyskusja bo jesteś z góry przekonani do swojego i wasze są najlepsze. Nie ma żadnych argumentów dlaczego nie montować okien trzy szybowych w domach starych czy nowych z WG. Jest dużo rzeczy które się nigdy nie zwróci na budowie jak reku a się montuje.
Jak już tak poczytałeś wikipedie o oknach to nie znalazłeś , że lepsze okna posiadają lepsze parametry takie jak wodoszczelność czy odporność na wiatr, w lecie przez takie okna mniej dom się nagrzewa. Może komuś nie zależy na przepuszczalności powietrza a na wodoszczelności i ma nie kupować takich okien bo ty tak mówisz?

Doskonale wiem, jakie parametry posiadają okna. Tą wiedzę posiadam już kilka lat.
Wodoszczelność owszem, nagrzewanie ?
Niby skąd ? Okno z pakietem 0,5 na taką samą izolacyjność, a przepuszczalność energii ?
To akurat przy tańszych dom się mniej nagrzewa, bo posiadają gorszy współczynnik "g"

Rekuperator kosztowałł mnie 4000zł, w zależnośći od zimy pozwala na zaoszczędzenie 350-400zł przy grzaniu gazem.
Zwrot oblicz sobie sam.

Że TOBIE się nie zwróci, to wiem :)

fotohobby
04-02-2016, 21:06
A GWC kosztuje grosze i tam się nic nie buduje tylko rury kanalizacyjne układa. Nawet na tej małej działeczce możesz zrobić pod trawinkiem więc kolejny argument z czterech liter.


Tylko nie wszyscy chcą oddychać rurami bez atestów, które służą do transportu g..a.
Może jestem przewrażliwiony, ale pewności, że to czyste PE nie mam.

rustin
04-02-2016, 21:19
jajca normalnie a co ty obesrane rury kupujesz z takimi oszczędnościami ?Już widzę jak robia GWC z atestem tak samo jak rury do WM kupują z atestem

Normalnie mówią aby z i....... nie dyskutować bo cię sprowadzi do swojego poziomu i pokona , dlatego juz naprawdę ostatni wpis.

Bajki o oszczędności 400zł na sezon dzięki reku dziecku na dobranoc opowiadaj , może uwierzy. Obliczę ci straty na WG w sezonie , chociaż i tak pewnie nie będziesz wiedział co piszę.
18/40 x 800 = 360
360*4320 = 1555200 / 1000 = 1555,2kWh
1555,2kWh x 0,24 = 373zł przy cenie gazu zawyżonej abyś się nie kłócił. Cena gazu za kW wychodzi teraz ok 0,22 więc jeszcze mniej wyjdzie
372zł to strata przez WG przy kuchni, łazience i WC.
Puknij się w czółko za nim takie głupoty zaczniesz pisać o oszczędnościach 400zł przy WM z reku bo nie raz było to pisane. Jeżeli będzie to 200zł to gratulacje.

aha 800W jest według tak uwielbianego przez was OZC , więc nie do podważenia.

fotohobby
04-02-2016, 21:22
Wszystkie materiały, jakich użyłem do wykonania mojej WM mają atest.
Są także rury do GWC (z PP) z atestem.

Gdybyś zrobił OZC dla swojego domu, to wiedziałbyś, jakie masz straty na wentylacji. Ale tego też nie zrobiłeś przed rozpoczęciem budowy...
Jaką wymianę przyjąłeś przy obliczanie tej straty ?
Jaka temperatura wewnętrzna i zewnętrzna ?
Podaj założenia dla tych obliczeń, bo póki co pokazałeś jedynie , że mnożyć i dzielić potrafisz. Tylko nie wiem czy wiesz, co :)

wg39070
04-02-2016, 21:30
Niektórym proponuję rekuperator na głowę, żeby zatrzymać uciekające szare komórki!

Pozdrowienia dla Rustina.

fotohobby
04-02-2016, 21:32
Niektórym chyba niewiele ich zostało, bo coś się powtarzają :)

Dowcip słyszany drugi raz już nie śmieszy....

wg39070
04-02-2016, 21:39
Niektórym chyba niewiele ich zostało, bo coś się powtarzają :)

Dowcip słyszany drugi raz już nie śmieszy....

Cos mi się wydaje, że rustin sprowadził cię do parteru więc teraz wziąłeś się za mnie. Ha, ha.
W moim projekcie też mam obliczenia z OZC. O kant d...py rozbić!

fotohobby
04-02-2016, 21:43
Tyle, że rustin coś napisał, a za bardzo nie wie co. Ja czekam na założenia.
W ogóle rustin nie bardzo wie co pisze, prosty przykład:


aha 800W jest według tak uwielbianego przez was OZC , więc nie do podważenia.

Nie wiem, co to jest "800W"
Na toster za słabe, może czajnik elektryczny ? Żelazko ?

Jeśli on ma tak policzone OZC to nie ma z czym dyskutować....

rustin
04-02-2016, 21:48
bo jesteś ..... i nie wiesz co to ozc i nie wiesz dlaczego W .
nie masz pojęcia o niczym, temp jaka przyjąłem jest jak byk w obliczeniach geniuszu.

aha mam ozc i obciążenie cieplne to 5800W. tak W prostaku a W przelicza się na kW.

tyle lekcji odemnie

Elfir
04-02-2016, 22:00
A GWC kosztuje grosze i tam się nic nie buduje tylko rury kanalizacyjne układa. Nawet na tej małej działeczce możesz zrobić pod trawinkiem więc kolejny argument z czterech liter.


Nie mam trawnika na działce.
Jak pisałam - liczyłam i rozrysowywałam. Rury zajmowały całą powierzchnię działki, nie byłoby gdzie drzew i oczka wodnego wcisnąć.
Na dodatek konieczne byłyby zakręty rur - czyli musiałabym mieć silniejszy wentylator, by pokonać zwiększone opory.

btw
Jak "zwraca się" wentylacja grawitacyjna?

fotohobby
04-02-2016, 22:00
Ciekawe, jak masz to OZC policzone, skoro ja przy rekuperatorze i obciążeniu cieplnym 3477W mam straty na wentylacji (z rekuperatorem) 1550kWh/rok - 25% całości strat dla wymiany 1/2kubatury.
A Ty przy wyższym odciążeniu masz tyle bez reku :)
Super :)
Siostra Ci to liczyła ?

Jeszcze raz pytam o przyjętą wymianę.
Tok obliczeń tez możesz wyjaśnić.

Za to zdanie :
"W przelicza się na kW" to conajmniej Nobel :)

rustin
04-02-2016, 22:05
ja myślałem ze chociaż trochę masz oliwy w głowie a to zwykły troll i spamer nie mający o niczym pojęcia.wyłączam się geniuszu.
wali mnie czy wierzysz czy nie dlaczego mam takie ozc, raczej się ze swoją inteligencja nie dowiesz. także głupi jestem ze pisałem z tobą bo szkoda czasu

fotohobby
04-02-2016, 22:18
Możesz mieć OZC

Pytanie tylko, czy jest to wiarygodne OZC ?
Już pierwszy rzut oka wydaje się, że nie, więc może przynajmniej podaj założenia i wyjaśnij tok obliczeń, aby można było to sprawdzić.


Bo ja jestem w stanie uwierzyć, że ktoś na wentylacji grawitacyjnej traci niewiele więcej , niż na w przypadku WM z rekuperację.
Jak pozatykał wszystkie nawiewy, przytknął wywiewy, wentyluje 40m3/h dla czterech osób i siedzi w smrodzie.
To jest jakiś sposób na oszczędność.

Elfir
04-02-2016, 22:24
w sumie pralka też się "nie zwraca" - o wiele taniej jest prać w balii

fotohobby
04-02-2016, 22:31
także głupi jestem ze pisałem z tobą

Z tym masz rację, bo ja zachodze w głowę, jak przy
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 666W
i rekuperatorze z założoną sprawnością 80% mam takie same 1500kWh na rok strat na wentylację, jak Ty przy 800W i bez reku :)

A może tez masz już policzone z rekuperacją ?
W ogóle - po co wszystkie Twoje powyższe obliczenia, jak rozkład strat masz w OZC ? :)

http://c.wrzuta.pl/wi8948/43a108aa00090ff44ffdcf7d/ozc1

fotohobby
04-02-2016, 23:36
Dobra rustin, teraz moja lekcja:

H v,i = 0,34Vi , W/K - Współczynnik projektowej wentylacyjnej straty ciepła

Vi - strumień objętości powietrza wentylacyjnego przestrzeni ogrzewanej
u Ciebie:
50 m3/h w kuchni z kuchenką elektryczną;
50 m3/h w łazience;
30 m3/h w wydzielonej toalecie;

razem 130m3/h, żeby być zgodnym z normami.
Przy czym nie dodaję już infiltracji, czyli zakłądam, że oprócz WG nic już do domu nie wpada, jakby był idealnie szczelny (utopia)


Straty liczymy następująco

ΦVi = 0,34 * 130 * dT
dT, biorąc pod uwagę średnią temperaturę okresu grzewczego w 2. strefie klimatycznej 2,6C, a temperaturę wewnątrz 20C to 17,4

Liczymy więc:

ΦVi = 0,34 * 130 * 17,4 = 769W

czyli w średnio tracisz non stop 769W
a w sezonie ? Sezon ma 180dni * 24h

769*180*24 = 3322080 W = 3322kWh
koszt gazu 0.24, czyli koszt uciekającej energii 797zł bez reku.

Odzysk ze sprawnością entalpiczną 75% = 597zł

Ponieważ ja wentyluję dla trzech osób nie 130m3/h, a 100m3/h to odzysk spada do 448zł/rok.
Minus 80zł za prąd

obliczono zgodnie z Metoda obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną
według PN-EN 12831:2006

wg czego Ty liczyłeś - nie wiem

Gdybu komuś nie chciało się tak na piechotę, albo chciał sprawdzić moje obliczenia może zrobić to tu:
http://centrale-rekuperacyjne.pl/kalkulator/ZuzycieEnergii.aspx

wymiana powietrza 130m2/h
temperatura na zewnątrz 2,6C
wynik, jaki otrzymałem na kalkulatorze to 3247 kWh/rok

nie ma za co, rustin
:lol:

muchenz
05-02-2016, 18:51
Dobra rustin, teraz moja lekcja:

H v,i = 0,34Vi , W/K - Współczynnik projektowej wentylacyjnej straty ciepła....


Zakładasz stałą jednostajną wentylację kuchni, łazienki i pokojów, a to błąd. Korzystanie w ten sposób z wentylacji jest nieracjonalne i nieekonomiczne. Po co wentylować kuchnię kiedy się w niej nie gotuje, po co łazienkę np. w nocy, po co całość kiedy nikogo nie ma w domu - jesteście w pracy, dzieci w szkole. Uwzględniając to, że wentylujemy kiedy zachodzi realna potrzeba, to rekuperator nie zwróci się praktycznie nigdy. Twoje obliczenia przez to są częściowo naiwne i żeby nie było - jestem fanem rekuperacji, ale wyłącznie jako urządzenia podnoszącego komfort, podobnie jak klimatyzacja, a nie przynoszącego korzyści finansowe.

fotohobby
05-02-2016, 18:55
Naiwne ?
Raczej normowe, zgodnie z normą aktualnie obowiązująca.
W odróżnieniu od obliczeń kolegi rustina ;)

No, ale dobrze - jak chcesz wyłączyć wentylację w kuchni, w której akurat nic sie nie gotuje ?
Ty myślisz, ze ktoś wyłącza WM na noc ??
Czy wychodząc do pracy ?


O podstawowe pytanie : jak chcesz wyłączyć WG w tym okresie ?

Elfir
05-02-2016, 18:56
ale wentylacja nigdy nie służy zyskowi tylko komfortowi mieszkania,

fotohobby
05-02-2016, 19:05
ale wentylacja nigdy nie służy zyskowi tylko komfortowi mieszkania

Dokładnie tak, nawet, gdyby nie odzyskiwała ani 1zł uznałbym,moze warto ja mieć.
A ze coć odsysają i obniży roczny rachunek za zużyty niśnik energii tym lepiej dla niej.

muchenz
05-02-2016, 19:10
Naiwne ?
Raczej normowe, zgodnie z normą aktualnie obowiązująca.


Chyba, sam w to nie wierzysz co napisałeś. Posiadacze rekuperatorów nagminnie skręcają moc wentylatorów zimą, bo wieje z anemostatów.






O podstawowe pytanie : jak chcesz wyłączyć WG w tym okresie ?

Można, bardzo prosto np. czujnikami ruchu. Wystarczy kilka w domu, zebrać z nich dane lub odpowiednio połączyć i sterować WM + timer. A na upartego wystarczy pstryczek elektryczek. Tak jak włączasz/wyłączasz światło to samo można zrobić z wentylacją. Jak już wspomniałem po co wentylować na normatywnych przepływach kuchnię i łazienkę w nocy? Lepiej na większych wtedy kiedy się gotuje czy bierze prysznic - na tym polega inteligencja WM, a nie na tępym zapodawaniu stałego przepływy niezależnie od okoliczności.

Elfir
05-02-2016, 19:13
Jestem posiadaczem i nie skręcam, bo mi zimno nie wieje.

muchenz
05-02-2016, 19:15
Jestem posiadaczem i nie skręcam, bo mi zimno nie wieje.


Bo pewnie już bardziej się nie da ;).

fotohobby
05-02-2016, 19:16
Chyba, sam w to nie wierzysz co napisałeś. Posiadacze rekuperatorów nagminnie skręcają moc wentylatorów zimą, bo wieje z anemostatów.

W odróżnieniu od obliczeń kolegi rustina ;)

Ale co wieje ? 17C?
Chyba sie mylisz... Zeby to zweryfikować założę sondę w dziale ogrzewanie.
Ale nawet, gdyby skręcali... To przecież oznacza JESZCZE WIĘKSZE OSZCZĘDNOŚCI w stosunku do WG, której nie skręcisz....



Można, bardzo prosto np. czujnikami ruchu. Wystarczy kilka w domu, zebrać z nich dane lub odpowiednio połączyć i sterować WM + timer. A na upartego wystarczy pstryczek elektryczek. Tak jak włączasz/wyłączasz światło to samo można zrobić z wentylacją. Jak już wspomniałem po co wentylować na normatywnych przepływach kuchnię i łazienkę w nocy? Lepiej na większych wtedy kiedy się gotuje czy bierze prysznic.

Czekaj, ponawiam pytanie - jak chcesz WYŁĄCZYĆ wentylowanie jednego pomieszczenia ?
Jakie czujki ruchu ?
Czy Ty uważasz, ze każde pomieszczenie posiada NIEZALEŻNIE działająca wentylację ??
Ze mozna wyłączyć łazienkę, a nadal wentylować salon ?
Jak to chcesz wykonać ?
Jesteś praktykiem, czy teoretykiem ?

muchenz
05-02-2016, 19:22
Ale co wieje ? 17C?
Chyba sie mylisz... Zeby to zweryfikować założę sondę w dziale ogrzewanie.
Ale nawet, gdyby skręcali... To przecież oznacza JESZCZE WIĘKSZE OSZCZĘDNOŚCI w stosunku do WG, której nie skręcisz....



Czekaj, ponawiam pytanie - jak chcesz WYŁĄCZYĆ wentylowanie jednego pomieszczenia ?
Jakie czujki ruchu ?
Czy Ty uważasz, ze każde pomieszczenie posiada NIEZALEŻNIE działająca wentylację ??
Ze mozna wyłączyć łazienkę, a nadal wentylować salon ?
Jak to chcesz wykonać ?
Jesteś praktykiem, czy teoretykiem ?


U ciebie się nie da, bo masz centralny rekuperator i on ogranicza twoją wyobraźnie oraz to co masz lub będziesz miał w domu. Wierz mi lub nie, ale da się inaczej - inteligentniej.

Elfir
05-02-2016, 19:25
Bo pewnie już bardziej się nie da ;).

Nie doceniam poziomu sarkazmu, niestety.
Instalacja działa normalnie, czego dowodem jest brak grzyba na ścianach w pomieszczeniach wilgotnych (gdyby był niedobór wentylacji, szybko by się pojawił)

surgi22
05-02-2016, 19:29
U ciebie się nie da, bo masz centralny rekuperator i on ogranicza twoją wyobraźnie oraz to co masz lub będziesz miał w domu. Wierz mi lub nie, ale da się inaczej - inteligentniej.

Oświeć nas .
Ps. faktycznie aktualnie przy 23 w środku z kratek nawiewnych pizga mi 22C - no po prostu mróz. :lol2:

fotohobby
05-02-2016, 19:30
U ciebie się nie da, bo masz centralny rekuperator i on ogranicza twoją wyobraźnie oraz to co masz lub będziesz miał w domu. Wierz mi lub nie, ale da się inaczej - inteligentniej.

Wiem, ze są niecentralne, ścienne rekuperatory, ale to jakiś erzac...
Ale podaj Twoj sposob na WM

Elfir
05-02-2016, 19:31
Oświeć nas .
Ps. faktycznie aktaulnie przy 23 w środku z kratek nawiewnych pizga mi 22C - no po prostu mróz. :lol2:

podejrzewam, że osobne dwa kanały dla każdego pomieszczenia z wentylatorami podpiętymi do czujnika ruchu.

fotohobby
05-02-2016, 19:31
Mozna głosować:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245865-Ankieta-czy-skręcacie-wydajność-WM-w-nocy-i-podczas-nieobecnosci

jedrek188
05-02-2016, 22:37
Ale co wieje ? 17C?
Chyba sie mylisz... Zeby to zweryfikować założę sondę w dziale ogrzewanie.
Ale nawet, gdyby skręcali... To przecież oznacza JESZCZE WIĘKSZE OSZCZĘDNOŚCI w stosunku do WG, której nie skręcisz....



Czekaj, ponawiam pytanie - jak chcesz WYŁĄCZYĆ wentylowanie jednego pomieszczenia ?
Jakie czujki ruchu ?
Czy Ty uważasz, ze każde pomieszczenie posiada NIEZALEŻNIE działająca wentylację ??
Ze mozna wyłączyć łazienkę, a nadal wentylować salon ?
Jak to chcesz wykonać ?
Jesteś praktykiem, czy teoretykiem ?

A to nie można wyłączyć łazienkę i wentylować salon?trochę lipa jak za tyle kasy...:confused:

fotohobby
05-02-2016, 22:43
Wiesz - jakoś nie czuję takiej potrzeby :)

Poza tym - istotą wentylacji mechanicznej jest to, źe swieże powietrze wpada do domu w salonie i sypialniach i płynie do wywiewów w kuchni i łazienkach. I to działa.

Ale muchenz ma na to jakiś inny patent, to jego pytaj.

surgi22
06-02-2016, 11:29
A to nie można wyłączyć łazienkę i wentylować salon?trochę lipa jak za tyle kasy...:confused:
Wszystko można .Tylko pytanie. W jakim celu i za ile ? Największą zaletą działania WM jest to że ona działa tak jak ustawimy a WG nie zawsze i nie tak jak chcemy.

wg39070
06-02-2016, 15:07
Wszystko można .Tylko pytanie. W jakim celu i za ile ? Największą zaletą działania WM jest to że ona działa tak jak ustawimy a WG nie zawsze i nie tak jak chcemy.


Przy WG też pozamykam kratki z żaluzjani i zahamuję ucieczkę ciepła. W nowym domu mam WG i zrobiłem ją z pełną świadomością. Stać mnie na WM z rekuperatorem, ale nie widzę w tym większego sensu. Ogrzewanie gazowe, całość podłogówka. Klima split inverter. Myślę, że będzie dobrze. Pozdrawiam.

surgi22
06-02-2016, 16:09
Przy WG też pozamykam kratki z żaluzjani i zahamuję ucieczkę ciepła. W nowym domu mam WG i zrobiłem ją z pełną świadomością. Stać mnie na WM z rekuperatorem, ale nie widzę w tym większego sensu. Ogrzewanie gazowe, całość podłogówka. Klima split inverter. Myślę, że będzie dobrze. Pozdrawiam.

Przepraszam za słowa ale błagam nie bredź. To tak jakbyś napisał stać mnie na auto z klimą ale wolę bez, Zamykając kratki z żaluzjami sterujesz wentylacją ???? ( rozumiem że automatycznie a nie ręcznie - bo inaczej to super wygodne - jak w nocy 0 C lub na minusie to z kratki pizga ( trzeba skręcić ) jak w południe 10C i gotujemy w domu przydałoby się zwiększyć ( to rozkręcamy kratki ). Wiesz co jest siłą napędową WG ?? różnica temperatur - jak jej nie ma - to nie działa . Zaproś mnie latem - chętnie sprawdzę komfort działania Twojej naturalnej WG - w zamian rewizyta u mnie i możemy podyskutowć .

Tomaszs131
06-02-2016, 16:21
Jakoś nie wierzę, że zamknięte kratki WG skutecznie powstrzymują ucieczkę ciepłego powietrza lub nawiewanie zimnego.

wg39070
06-02-2016, 16:32
Przepraszam za słowa ale błagam nie bredź. To tak jakbyś napisał stać mnie na auto z klimą ale wolę bez, Zamykając kratki z żaluzjami sterujesz wentylacją ???? ( rozumiem że
automatycznie a nie ręcznie - bo inaczej to super wygodne - jak w nocy 0 C lub na minusie to z kratki pizga ( trzeba skręcić ) jak w południe 10C i gotujemy w domu przydałoby się zwiększyć ( to rozkręcamy kratki ). Wiesz co jest siłą napędową WG ?? różnica temperatur - jak jej nie ma - to nie działa . Zaproś mnie latem - chętnie sprawdzę komfort działania Twojej naturalnej WG - w zamian rewizyta u mnie i możemy podyskutowć .

W lecie będzie działał klimatyzator, kratki będę otwierał bądź przymykał ręcznie i raczej sporadycznie, a z fizyki byłem bardzo dobry i wiem na jakiej zasadzie działa WG. Zapraszam w największe upały, kiedy u mnie w domu będzie 21 stopni a pilotem z fotela będę sterował temperaturą. A ile będzie u Ciebie z WM? Tylko nie próbuj mi udowodnić, że WM da Ci w lecie chłód.

wg39070
06-02-2016, 16:36
Jakoś nie wierzę, że zamknięte kratki WG skutecznie powstrzymują ucieczkę ciepłego powietrza lub nawiewanie zimnego.

Skutecznie nie zatrzyma bo jakiś ruch powietrza musi być.

surgi22
06-02-2016, 16:51
W lecie będzie działał klimatyzator, kratki będę otwierał bądź przymykał ręcznie i raczej sporadycznie, a z fizyki byłem bardzo dobry i wiem na jakiej zasadzie działa WG. Zapraszam w największe upały, kiedy u mnie w domu będzie 21 stopni a pilotem z fotela będę sterował temperaturą. A ile będzie u Ciebie z WM? Tylko nie próbuj mi udowodnić, że WM da Ci w lecie chłód.

Powtórzę - nie bredź - i byłeś ( i jesteś ) raczej kiepski z fizyki - nie myl wentylacji z klimatyzacją - bo to dwie rózne sprawy.
Ps. zapraszam do mnie latem ( przy 38 C na zewnątrz mam 23C w domu - bez klimatyzacji ) . Oczywiście że sama WM nie zadziała latem tak aby było komfortowo w upały . Ale WM z GGWC, szerokie okapy, rolety , dobra izolacja murów i dachu , rolety, enrgooszczedne oświetlenie , chlodznie PC PW podłogi - wszystko razem już tak. O takich sprawach jak zdecydowanie ciszej , czyściej i mniej kurzu i owadów przy WM w porównaniu z WG nie wspominam bo dla posiadaczy WM to oczywista sprawa.

wg39070
06-02-2016, 17:28
Powtórzę - nie bredź - i byłeś ( i jesteś ) raczej kiepski z fizyki - nie myl
wentylacji z klimatyzacją - bo to dwie rózne sprawy.
Ps. zapraszam do mnie latem ( przy 38 C na zewnątrz mam 23C w domu - bez klimatyzacji ) . Oczywiście że sama WM nie zadziała latem tak aby było komfortowo w upały . Ale WM z GGWC, szerokie okapy, rolety , dobra izolacja murów i dachu , rolety, enrgooszczedne oświetlenie , chlodznie PC PW podłogi - wszystko razem już tak. O takich sprawach jak zdecydowanie ciszej , czyściej i mniej kurzu i owadów przy WM w porównaniu z WG nie wspominam bo dla posiadaczy WM to oczywista sprawa.

To ty bredzisz zapraszając mnie latem. Na klimę cię nie stać to srasz się z tą WM. Wieś na całego. Do szkoły ze mną nie chodziłeś, więc nie wiesz jak było z fizyką! Rolety są dla ludzi bez wyobraźni. Nie po to kupuję drogie okna, żeby zasłaniać je roletami. No ale jak sąsiad ma, to ja też - najlepiej droższe!

surgi22
06-02-2016, 17:37
To ty bredzisz zapraszając mnie latem. Na klimę cię nie stać to srasz się z tą WM. Wieś na całego. Do szkoły ze mną nie chodziłeś, więc nie wiesz jak było z fizyką! Rolety są dla ludzi bez wyobraźni. Nie po to kupuję drogie okna, żeby zasłaniać je roletami. No ale jak sąsiad ma, to ja też - najlepiej droższe!

No to zdecyduj się nie mam kasy na klimę ( za np. 10 tys .) a stać mnie na rolety automatyczne ? ( dokładnie 19 sztuk - bo tyle mam ) :lol2::lol2:
Ktoś kto nie rozróżnia wentylacji od klimatyzacji nie mógł mieć więcej niż 2 z fizyki . :no::no:Mam klimatyzację w pracy i u znajomych i nie założyłbym jej u siebie nawet za darmo. W samochodzie używam ale w domu są lepsze i zdrowsze rozwiązania.

surgi22
06-02-2016, 17:46
To ty bredzisz zapraszając mnie latem. Na klimę cię nie stać to srasz się z tą WM. Wieś na całego. Do szkoły ze mną nie chodziłeś, więc nie wiesz jak było z fizyką! Rolety są dla ludzi bez wyobraźni. Nie po to kupuję drogie okna, żeby zasłaniać je roletami. No ale jak sąsiad ma, to ja też - najlepiej droższe!

A z tą wsią to masz rację - mieszkam na wsi ( wprawdzie z linią tramwajową , pełnymi mediami , asfaltem, oświetleniem ulicy , do lotniska 15 min, do autostrady 10 min , dużej galerii handlowej 5 min itd ) . Ale tak to wieś ( tańsza woda, ścieki, OC , podatek gruntowy itp ). Tak mieszkam na wsi i jestem z tego nie tylko zadowolony ale i dumny :rolleyes: Pozdrawiam ,,miastowego'' fizyka.

wg39070
06-02-2016, 18:01
A z tą wsią to masz rację - mieszkam na wsi ( wprawdzie z linią tramwajową , pełnymi mediami , asfaltem, oświetleniem ulicy , do lotniska 15 min, do autostrady 10 min , dużej galerii handlowej 5 min itd ) . Ale tak to wieś ( tańsza woda, ścieki, OC , podatek gruntowy itp ). Tak miesz
kam na wsi i jestem z tego nie tylko zadowolony ale i dumny :rolleyes: Pozdrawiam ,,miastowego'' fizyka.

I pewnie jeździsz golfem tdi, ha,ha!

surgi22
06-02-2016, 18:24
Pudło - ale twoje posty i wszechstronna ,,wiedza'' już wiele o Tobie powiedziały .

Tomaszs131
06-02-2016, 18:45
Panowie dajcie spokój, wiadomą sprawą jest że WG to przeżytek i nic lepszego od WM nie udało się wymyślić. Wasze słowne przepychanki nic nie zmienią, na pewno nic ciekawego nie wniosą do tematu.

wg39070
06-02-2016, 19:19
Panowie dajcie spokój, wiadomą sprawą jest że WG to przeżytek i nic lepszego od WM nie udało się wymyślić. Wasze słowne przepychanki nic nie zmienią, na pewno nic
ciekawego nie wniosą do tematu.

To prawda.
Ale podam jeszcze jeden przykład, jak te nowinki czasem przegrywają z przeżytkami.
Jakiś czas temu rynek budowlany zafascynowany był super materiałem budowlanym Ytong.
Minęły lata, trochę domów z Ytonga powstało.
Nadal jednak to ceramika wiedzie prym w budownictwie, od ziemi po dach!
Nie twierdzę, że WM zniknie z rynku, ale nie można też twierdzić, że jak ktoś jej nie posiada to jest w jakiś sposób gorszy, bądź zacofany.
Pamiętacie dachy ze strzechy? Napewno, choćby z lekcji historii. Mało krórego inwestora stać na taki dach "przeżytek". Dodam tylko, że strzecha nie musi kojarzyć się z architekturą XIX wieczną.

Tomaszs131
06-02-2016, 19:25
Ceramika powiadasz to dobry materiał? Dom mam postawiony z BK i nigdy nie zdecydowałbym się na ceramikę kładzioną bezspoinowo.
Widziałem opracowanie naukowe na temat mostków termicznych ścian dwuwarstwowych. Wiesz mi dużej liczbie inwestorów otworzyły się oczy, z niedowierzania.

wg39070
06-02-2016, 19:44
Ceramika powiadasz to dobry materiał? Dom mam postawiony z BK i nigdy nie zdecydowałbym się na ceramikę kładzioną bezspoinowo.

Widziałem opracowanie naukowe na temat mostków termicznych ścian dwuwarstwowych. Wiesz mi dużej liczbie inwestorów otworzyły się oczy, z niedowierzania.

Każda pliszka swój ogonek chwali.
Rozumiem, że dach też masz pokryty betonem komórkowym, bo ceramika to przeżytek!

06-02-2016, 20:04
To prawda.
Ale podam jeszcze jeden przykład, jak te nowinki czasem przegrywają z przeżytkami.
Jakiś czas temu rynek budowlany zafascynowany był super materiałem budowlanym Ytong.
Minęły lata, trochę domów z Ytonga powstało.
Nadal jednak to ceramika wiedzie prym w budownictwie, od ziemi po dach!
Nie twierdzę, że WM zniknie z rynku, ale nie można też twierdzić, że jak ktoś jej nie posiada to jest w jakiś sposób gorszy, bądź zacofany.
Pamiętacie dachy ze strzechy? Napewno, choćby z lekcji historii. Mało krórego inwestora stać na taki dach "przeżytek". Dodam tylko, że strzecha nie musi kojarzyć się z architekturą XIX wieczną.

Bzdura, udowodnij ze ceramika wiedzie prym? Przez ostatnie 33 miesiace od 1.04.2013 roku moja firma (tzn ta w której pracowałem) postawiła 17 domów jednorodzinnych i 2 dwurodzinne - wszystkie z betonu komórkowe, zdecydowana wiekszosc z ytonga ale był też H+H i Solbet, wiec Twoje powyzsze twierdzenie jest niewairygodne

wg39070
06-02-2016, 20:14
Bzdura, udowodnij ze ceramika wiedzie prym? Przez ostatnie 33 miesiace od 1.04.2013 roku moja firma (tzn ta w której pracowałem) postawiła 17 domów
jednorodzinnych i 2 dwurodzinne - wszystkie z betonu komórkowe, zdecydowana wiekszosc z ytonga ale był też H+H i Solbet, wiec Twoje powyzsze twierdzenie jest niewairygodne

Następny k...wa fachowiec, co ma na dachu gazobeton albo inne badziewie.
Co kraj to obyczaj. Znasz takie przysłowie? Może w twoich stronach ludzie preferują inne materialy niż ceramika. Ja mieszkam w wielkopolsce i tutaj to własnie ceramika wiedzie prym.
Każdego przeciwnika ceramiki zaginam pytaniem: czym masz pokryty dach?
Powodzenia z gazobetonami i innymi odpadami przemysłowymi!
A tak w ogóle, twoja teoria jest pusta jak pustaki, z których murujesz.

Tomaszs131
06-02-2016, 20:53
Ależ mnie zagiął, ściana z ceramiki jak dla mnie to nieporozumienie. Jedyny plus to jej cena.
Po za tym to mostki termiczne w nie zaliczonej ilości. Jak będziesz chciał to podeślę ci link.
W sumie to teraz na nic Ci się to zda- dom stoi. Świadomi Inwestorzy rozpoczynający budowę zwracają coraz większą uwagę na materiały z jakiego stawiają dom.
A może ściana z ceramiki góruje nad BK bo oddycha? Staram się znaleźć jakieś wytłumaczenie dla Twojego stanowiska. Skorki za offtop.

MD.
06-02-2016, 21:45
Podeślij link do tego opracowania. Dom mam z ceramiki (kratówka) w którym obecnie mieszkam i mam dom w SSO również z ceramiki. Ciekaw jestem potwierdzenia tych rewelacji, że ceramika jest taka beeee jeśli chodzi o izolacyjność :) Równie dobrze mógłbym napisać, że BK to nieporozumienie w budowie domu. Temat wałkowany miliony razy i nikomu się nie udało udowodnić wyższości jednego nad drugim. Wszystko po prostu zależy od tego co komu bardziej pasuje (każdy materiał ma swoje plusy i minusy).

Pio_trek
06-02-2016, 22:16
A wracając do głównego tematu, czyli wentylacji: doradźcie mi proszę, czy w domu w którym panuje przyzwyczajenie domowników do nagminnego otwierania drzwi tarasowych (bawiące sie dzieci, biegający pies, kot), drzwi balkonowych jest sens zabawy w WM z reku? pomijam okres zimowy.

Arturo72
07-02-2016, 01:00
Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem...
U rustin-a to nie dziwne :D


Cos mi się wydaje, że rustin sprowadził cię do parteru
:D
rustin ? wgileś tam,nie rób sobie jaj :D

Czyżbyś był gorszym przyswajaczem wiedzy od rustina skoro tak uważasz ?


Możesz mieć OZC

Pytanie tylko, czy jest to wiarygodne OZC ?
Już pierwszy rzut oka wydaje się, że nie, więc może przynajmniej podaj założenia i wyjaśnij tok obliczeń, aby można było to sprawdzić.

rustin nie ma OZC,coś tam sobie obliczył ale sam nie wie co sobie obliczył dlatego z gościem nie ma co na argumenty gadać.
Luzik,ja go traktuję jak takiego nastolatka z piaskownicy :D

Arturo72
07-02-2016, 01:17
Za rekuperator, który mozna bez łachy kupić na Allegro za 5500zł firma chce Cię skasowć 7000zl ?
Tak właśnie strzyże sie owieczki.

rustin,weź sobie to do serca,jesteś jak dziecko we mgle(pisałem Ci o tym),typową owieczką do strzyżenia także jak w dalszym ciągu nie chcesz z siebie robić sieroty to nie odzywaj się lepiej tylko więcej czytaj,ale ze zrozumieniem bo widać nie tylko ja zauważyłem,że masz z tym ogromny problem...

Arturo72
07-02-2016, 01:22
Nie wiem jak można zrobić instalacje za 7600 jak sam reku kosztuje 6tyś (pisze o czymś markowym). No ale nawet lekko licząc te 8tys na jakims noname reku za 2-3tys + nasza robocizna (a nie zrobi sie tego w jeden weekend) to i tak okres zwrotu bedzie dłuzszy niz żywotność tego rekuparetora. Badźmy szczerzy - to sie nie wzróci. Ale nie o to w tym chodzi.
Zmień miasto gdzie zamieszkujesz bo mi wstyd,że z tego miasta ktoś jest tak mało inteligentny i pisze takie bzdury...

W moim przypadku markowy reku to koszt 4tys.zł a całość WM z reku z samodzielnym montażem to 6,5tys.zł i nie ma się co zwracać bo WM to jedyna poprawna wentylacja w nowym,szczelnym domu a do tego rekuperacja to poprawienie komfortu.
Zwracać może,Ci się jak łykniesz śledzie i popijesz maślanką...

Tylko caktus,nie pogrążaj się,ze w nowym domu grzejesz syfem węgielnym bo to już porażka calkowita i sądzę,że w takim wypadku możesz być bezmózgowym rylem ;)

jedrek188
07-02-2016, 02:24
Zmień miasto gdzie zamieszkujesz bo mi wstyd,że z tego miasta ktoś jest tak mało inteligentny i pisze takie bzdury...

W moim przypadku markowy reku to koszt 4tys.zł a całość WM z reku z samodzielnym montażem to 6,5tys.zł i nie ma się co zwracać bo WM to jedyna poprawna wentylacja w nowym,szczelnym domu a do tego rekuperacja to poprawienie komfortu.
Zwracać może,Ci się jak łykniesz śledzie i popijesz maślanką...

Tylko caktus,nie pogrążaj się,ze w nowym domu grzejesz syfem węgielnym bo to już porażka calkowita i sądzę,że w takim wypadku możesz być bezmózgowym rylem ;)

Witam Arturka :bye::wiggle::welcome:gdyby Arturek nie obstawiał przy bez dymowym ogrzewaniu,foto przy silce,liwko przy op a Bogus przy grzejnikach forum by upadło :confused::confused::bye:

fotohobby
07-02-2016, 02:35
Przy WG też pozamykam kratki z żaluzjani i zahamuję ucieczkę ciepła. W nowym domu mam WG i zrobiłem ją z pełną świadomością. Stać mnie na WM z rekuperatorem, ale nie widzę w tym większego sensu. Ogrzewanie gazowe, całość podłogówka. Klima split inverter. Myślę, że będzie dobrze. Pozdrawiam.

Zahamujesz ucieczkę ciepła i przy okazji wymianę powietrza. Świetne rozwiązanie, tylko jakby mało komfortowe.
Nie widzisz większego sensu w WM ? To mnie nie dziwi, zważywszy, na Twoje "dobre" rady dla Kate...

fotohobby
07-02-2016, 02:41
To prawda.
Ale podam jeszcze jeden przykład, jak te nowinki czasem przegrywają z przeżytkami.
Jakiś czas temu rynek budowlany zafascynowany był super materiałem budowlanym Ytong.
Minęły lata, trochę domów z Ytonga powstało.
Nadal jednak to ceramika wiedzie prym w budownictwie, od ziemi po dach!
Nie twierdzę, że WM zniknie z rynku, ale nie można też twierdzić, że jak ktoś jej nie posiada to jest w jakiś sposób gorszy, bądź zacofany.
Pamiętacie dachy ze strzechy? Napewno, choćby z lekcji historii. Mało krórego inwestora stać na taki dach "przeżytek". Dodam tylko, że strzecha nie musi kojarzyć się z architekturą XIX wieczną.


A co, Ytong wymarł ? W mojej okolicy ma się dobrze.
Silikat wymarł ?
Ceramika z dziurami też nie wymarła i nie wymrze.

A za 4lata nie wybuduje sie domu bez WM z rekuperacją, bo trudno bedzie bez niej spełnić warunki techniczne.

fotohobby
07-02-2016, 02:46
rustin nie ma OZC,coś tam sobie obliczył ale sam nie wie co sobie obliczył dlatego z gościem nie ma co na argumenty gadać.
Luzik,ja go traktuję jak takiego nastolatka z piaskownicy :D

Po tym, jak rustin obliczył straty na wentylację, zaczynam sie zastanawiać, czy w ogole wie ile zapłaci za ogrzewanie...
Ponoc ma jednak grzać gazem i rozbawił mnie jego wpis, że rezygnuje z kotła o mocy maks 14kW na rzecz mocnieszego bo bedzie miał zbiornik na CWU o pojemności (uwaga) 160l ;)
Nie zadałem mu pytania, czy wie, jak długo grzeje sie 160l mając do dyspozycji 14kW bo znów mysiałby próbować liczyć...

rustin
07-02-2016, 04:56
U rustin-a to nie dziwne :D


:D
rustin ? wgileś tam,nie rób sobie jaj :D

Czyżbyś był gorszym przyswajaczem wiedzy od rustina skoro tak uważasz ?


rustin nie ma OZC,coś tam sobie obliczył ale sam nie wie co sobie obliczył dlatego z gościem nie ma co na argumenty gadać.
Luzik,ja go traktuję jak takiego nastolatka z piaskownicy :D

nikt ci dupy nie skopał w brennej czy jednak nie byłeś? dostałem kilka pw ze za swoje kłamstwa jak będziesz to dostaniesz porządnego kopa.

mówisz nie mam ozc. a kto pomagał je liczyć? kto pisał mi na pw wzory? kto pisał ze według niego wszystkie obliczenia są zrobione są dobrze i ze ozc przez audytora będzie bardzo zbliżone? straty przez wentylacje gw tez mi nie podawales na pw?
jesteś zakłamanym chamem i każdy na fbd to wie dlatego tam się tak nie udzielasz a tu juz misiem nie raz, masz swoich pucybutow.
to tak jak to z twoim ozc kilka kW a kominek założyłeś 16kW, przemyślana decyzja.

mam wszystkie twoje pw które mi pisałeś o ozc, wg i stwierdzenia ze jest dobrze.zapewne teraz powiesz ze kłamałeś ale się nie zdziwię bo jesteś kłamcą.

juz mi wm pomagales liczyć według norm a potem proponowałes ręku 2x tak mocny i 2x tyle rur do przepływu powietrza, tez to jest na forum. po co było liczenie? tak sami liczyles swoje ozc a potem głupka udajesz ze ci audytor liczył.

o wylewce 3-4cm na podlogowke tez był twój pomysł .

także wali mnie co piszesz ,obrażasz itd ze swoimi pachołkami bo jesteś kłamcą.

tyle ode mnie w tym temacie.

z ozc byś się nie osmieszal ze swoim kominkiem 16kW i pisaniem mi ze nie wiem co mam bo sam mi pisałeś ze jest ok.

wg39070
07-02-2016, 07:33
nikt ci dupy nie skopał w brennej czy jednak nie byłeś? dostałem kilka pw ze za swoje kłamstwa jak będziesz to dostaniesz porządnego kopa.


mówisz nie mam ozc. a kto pomagał je liczyć? kto pisał mi na pw wzory? kto pisał ze według niego wszystkie obliczenia są zrobione są dobrze i ze ozc przez audytora będzie bardzo zbliżone? straty przez wentylacje gw tez mi nie podawales na pw?
jesteś zakłamanym chamem i każdy na fbd to wie dlatego tam się tak nie udzielasz a tu juz misiem nie raz, masz swoich pucybutow.
to tak jak to z twoim ozc kilka kW a kominek założyłeś 16kW, przemyślana decyzja.

mam wszystkie twoje pw które mi pisałeś o ozc, wg i stwierdzenia ze jest dobrze.zapewne teraz powiesz ze kłamałeś ale się nie zdziwię bo jesteś kłamcą.

juz mi wm pomagales liczyć według norm a potem proponowałes ręku 2x tak mocny i 2x tyle rur do przepływu powietrza, tez to jest na forum. po co było liczenie? tak sami liczyles swoje ozc a potem głupka udajesz ze ci audytor liczył.

o wylewce 3-4cm na podlogowke tez był twój pomysł .

także wali mnie co piszesz ,obrażasz itd ze swoimi pachołkami bo jesteś kłamcą.

tyle ode mnie w tym temacie.

z ozc byś się nie osmieszal ze swoim kominkiem 16kW i pisaniem mi ze nie wiem co mam bo sam mi pisałeś ze jest ok.

Wylewka na podłogówkę 3-4cm? Dobre. No to Ci kolego ktoś nieźle doradził. Jak to się mówi - niedźwiedzia przysługa. Pozdrawiam i życzę udanych własnych wyborów.

wg39070
07-02-2016, 07:40
Zahamujesz ucieczkę ciepła i przy okazji wymianę powietrza. Świetne
rozwiązanie, tylko jakby mało komfortowe.
Nie widzisz większego sensu w WM ? To mnie nie dziwi, zważywszy, na Twoje "dobre" rady dla Kate...

Zobaczysz, że jak Kate zaczną wkurzać za wysokie rachunki za gaz, to zmieni kocioł. To tylko kwestia czasu. Kupując świetlówki energooszczędne czy led-y też nie bierzemy od razu pod uwagę ich ceny. Cieszy nas ich oszczędność. Czasem nigdy się nie zwrócą, bo wcześniej się przepalą. Tak jest z wieloma dziedzinami życia. Tylko czasem brakuje nam odwagi, żeby się do tego przyznać.
Pozdrawiam.

fotohobby
07-02-2016, 11:11
Zmieni kocioł i zarobki z 3800zł rocznie spadną na 3600. O xałe 200zł na rok
Tylko na kocioł bedzie musiała wyłożyć 3500+ montaż.

Super deal :)


Kupując świetlówki energooszczędne czy led-y też nie bierzemy od razu pod uwagę ich ceny. Cieszy nas ich oszczędność. Czasem nigdy się nie zwrócą, bo wcześniej się przepalą

Ciekaw jestem bardzo, dlaczego z takim podejściem nie założyłaś dobie WG z rekuperację ?
Komfort i oszczędności bardzo by cię cieszyły.

wg39070
07-02-2016, 11:24
Zmieni kocioł i zarobki z 3800zł rocznie spadną na 3600. O xałe 200zł na rok

Tylko na kocioł bedzie musiała wyłożyć 3500+ montaż.

Super deal :)



Ciekaw jestem bardzo, dlaczego z takim podejściem nie założyłaś dobie WG z rekuperację ?
Komfort i oszczędności bardzo by cię cieszyły.

Podziwiam twoje wyrachowanie oraz obliczenie oszczędności przed sezonem grzewczym. Ciekawe, czy wszystkie te teoretyczne obliczenia mają odzwierciedlenie w realu? WG z rekuperacją? Jak ty to widzisz? Podaj nazwę twojego projektu, to zobaczę co tam wybudowałeś. 106 mkw jak piszesz w stopce to mały domek. Mały budynek = taniej, łatwiej, szybciej, taniej. Ja mam po podłodze 201 mkw. U ciebie nawet Immergas 12 kw nie ma zabardzo co robić. Bardzo chętnie zobaczę projekt twojego domu.

fotohobby
07-02-2016, 11:28
Większy dom, wieksze straty na wentylację, wiecej energii do odzysku.
Tym bardziej ci się dziwie....
Projekt jest na pierwszej stronie DB.

A jak sie mają oblicżenia ?
Zużywam tyle, co pokazało OZC, które było liczone dla wersji z rekuperacją. Bez niej wynik OZC był wyższy i nie mam podstawach uważać, żeby zużycie także nie było wtedy wyższe w rzeczywistości.

Druga rzecz to komfort.

wg39070
07-02-2016, 12:00
Większy dom, wieksze straty na wentylację, wiecej energii do odzysku.
Tym bardziej ci się dziwie....

Projekt jest na pierwszej stronie DB.

A jak sie mają oblicżenia ?
Zużywam tyle, co pokazało OZC, które było liczone dla wersji z rekuperacją. Bez niej wynik OZC był wyższy i nie mam podstawach uważać, żeby zużycie także nie było wtedy wyższe w rzeczywistości.

Druga rzecz to komfort.

Tak myślałem, mały domek z dwuspadem. Komfort - pojęcie względne. Znając życie korzystasz z programu MDM czy coś w tym stylu, gdzie jesteś zdeterminowany metrażem. Ja wybrałem do bez (ewentualnego dofinansowania), gdyż żaden projekt dedykowany dla MDM nie spelniał moich kryteriów użytkowych. Z tym MDM być może się myle, ale tak podejrzewam.
Mój projekt to E-143 (lustrzane odbicie) jestem zalogowany na Extradom.
A tak na marginesie to trafiłem na ziomka! 21 lat mieszkałem w Rudzie Śląskiej.
Pozdrawiam

fotohobby
07-02-2016, 12:08
YNie mam żadnego MDM, mam rodzine 2+1, przez ostatnie 3lata miałem okazję mieskać w nowym domu 190m2 i cieszę się, że juz nie muszę :)
Dlatego teŻ potrafię porównać komfort WM i WG.


Ale wielksc domu w przypadku wentylacji nic tu nie zmienia, w końcu za wszystko płacisz wiecej - za okna, tynki, za podłogówkę, więc i za za WM trzeba.
Ale jak juz pisałem i zyski z niej wtedy wzrastają.
Pisałeś, że masz policzone OZC, to straty na wentylacje masz podane. Jak je pomniejszysz o 70% to będzie Twoja oszczędność.

wg39070
07-02-2016, 14:49
YNie mam żadnego MDM, mam rodzine 2+1, przez ostatnie 3lata miałem okazję mieskać w nowym domu 190m2 i cieszę się, że juz nie muszę :)

Dlatego teŻ potrafię porównać komfort WM i WG.


Ale wielksc domu w przypadku wentylacji nic tu nie zmienia, w końcu za wszystko płacisz wiecej - za okna, tynki, za podłogówkę, więc i za za WM trzeba.
Ale jak juz pisałem i zyski z niej wtedy wzrastają.
Pisałeś, że masz policzone OZC, to straty na wentylacje masz podane. Jak je pomniejszysz o 70% to będzie Twoja oszczędność.

Równie dobrze można napisać, że przez 3 lata jeździłem Audi A6 a teraz przesiadłem się do Seicento i o większym samochodzie nie chcę słyszeć. Gust to gust i koniec, ale nie powiesz, że w małym domku odczuwasz większy komfort. Poza oszczędnością, rzecz jasna. No muszę powiedzieć ciekawe podejście.

MD.
07-02-2016, 15:15
KOmfort rzeczywiscie przy WM jest większy ale to demonizowanie WG na rzecz WM staje się dużą przesadą.

wg39070
07-02-2016, 16:03
KOmfort rzeczywiscie przy WM jest większy ale to demonizowanie WG na rzecz WM staje się dużą przesadą.

No nareszcie. Jeden neutralny.

fotohobby
07-02-2016, 16:03
Równie dobrze można napisać, że przez 3 lata jeździłem Audi A6 a teraz przesiadłem się do Seicento i o większym samochodzie nie chcę słyszeć. Gust to gust i koniec, ale nie powiesz, że w małym domku odczuwasz większy komfort. Poza oszczędnością, rzecz jasna. No muszę powiedzieć ciekawe podejście.

W większym musiałem poświęcić więcej czasu na utrzymanie, sprzątanie, wiećej pieniędzy na ogrzanie.
Mieszkałem i wiem. Do tego dochodzi fakt, ze wolę mieć mniejsze powierzchnie wykończone materiału lepszej klasy, niż wieksze gorszymi.
Za jakiś czas syn się usamodzielni, to po co mi większy dom ?

Ale nie o powierzchni domu jest to watek, a o wentylacji. W sumie to nie napisałeś, dlaczego ŚWIADOMIE zdecydowałeś się na WG , skoro, jak wielokrotnie podkreślałeś, rachunki i komfort są dla Ciebie takie ważne.

wg39070
07-02-2016, 16:10
W większym musiałem poświęcić więcej czasu na utrzymanie, sprzątanie, wiećej pieniędzy na ogrzanie.

Mieszkałem i wiem. Do tego dochodzi fakt, ze wolę mieć mniejsze powierzchnie wykończone materiału lepszej klasy, niż wieksze gorszymi.
Za jakiś czas syn się usamodzielni, to po co mi większy dom ?

Ale nie o powierzchni domu jest to watek, a o wentylacji. W sumie to nie napisałeś, dlaczego ŚWIADOMIE zdecydowałeś się na WG , skoro, jak wielokrotnie podkreślałeś, rachunki i komfort są dla Ciebie takie ważne.

Rachunki są dla mnie ważne jak chyba dla każdego. Ale to co ucieknie przez WG moim zdanie nie jest warte tych wydatków na zrobienie WM. Straty są tu i tam. W jednym przypadku mniejsze a w drugim większe. Ale czy to aż tak ważna różnica. Otworzę okno kiedy będę chciał, włącze klimę też. Rachunek przyjdzie i koniec. Ale czy warto kruszyć kopie o 50 czy 100 zł?

wg39070
07-02-2016, 16:11
W większym musiałem poświęcić więcej czasu na utrzymanie, sprzątanie, wiećej pieniędzy na ogrzanie.

Mieszkałem i wiem. Do tego dochodzi fakt, ze wolę mieć mniejsze powierzchnie wykończone materiału lepszej klasy, niż wieksze gorszymi.
Za jakiś czas syn się usamodzielni, to po co mi większy dom ?

Ale nie o powierzchni domu jest to watek, a o wentylacji. W sumie to nie napisałeś, dlaczego ŚWIADOMIE zdecydowałeś się na WG , skoro, jak wielokrotnie podkreślałeś, rachunki i komfort są dla Ciebie takie ważne.

I jeszcze jedno. Mały jak i duży dom wykończyłbym materiałami tej samej, wysokiej klasy.

fotohobby
07-02-2016, 16:22
Rachunki są dla mnie ważne jak chyba dla każdego. Ale to co ucieknie przez WG moim zdanie nie jest warte tych wydatków na zrobienie WM. Straty są tu i tam. W jednym przypadku mniejsze a w drugim większe. Ale czy to aż tak ważna różnica. Otworzę okno kiedy będę chciał, włącze klimę też. Rachunek przyjdzie i koniec. Ale czy warto kruszyć kopie o 50 czy 100 zł?

Ale jak obliczyłeś te 50, czy 100 zł ?
Liczyłeś w ogole ?
Pytałem tez o OZC, co ono pokazuje ?

Poza tym to jakaś niekonsekwencja - innym doradzisz wymianę mocniejszego kotła na mniejszy, aby oszczędzić na rachunkach, a pózniej piszesz, ze nie warto kruszyć kopii o 100zl.

Tym bardziej, że wymiana kotła nie ma żadnego wpłyu na komfort mieszkania, a WM jednak tak.

wg39070
07-02-2016, 16:34
Ale jak obliczyłeś te 50, czy 100 zł ?
Liczyłeś w ogole ?
Pytałem tez o OZC, co ono pokazuje ?


Poza tym to jakaś niekonsekwencja - innym doradzisz wymianę mocniejszego kotła na mniejszy, aby oszczędzić na rachunkach, a pózniej piszesz, ze nie warto kruszyć kopii o 100zl.

Tym bardziej, że wymiana kotła nie ma żadnego wpłyu na komfort mieszkania, a WM jednak tak.

Jak płaczą, że dużo pali to doradzam.
A tak w ogóle to skończ juz k...wa z tymi obliczeniami.
Współczuję twoim domownikom jak latasz z kalkulatorem każdemu u dupy i sprawdzasz kiedy otworzy okno, żeby przypadkiem za duzo ciepła nie spier...ło. Bo wtedy cały misterny plan oszczędzania w pizdu.
Pieniądze to nie wszystko!

fotohobby
07-02-2016, 16:43
Mam WM, ale spokojnie, żona lubi otworzyć sobie wiosną , latem okno przed snem, czy po burzy. Zimą nie czuje takiej potrzeby, mimo iż była do tego przyzwyczajona w poprzednim domu.
Nie raz o tym pisałem - dlatego nie zrobiłem fixow.

Szkoda, że nie potrafisz dyskutować merytorycznie, tylko zaczynasz domniemywać, jak wyglada moje życie,
Podobnie, jak pisałem, że zrobilbym WM nawet, gdyby nie odzyskiwala ani złotówki.
Pieniądze to nie wszystko.

PS zeby doradzać, warto coś policzyć, ewentualnie wcześniej dopytać. Juz pytałem o sens oszczędzenia 150zl przy cenie kotła 3500zl i przewidywanym czasie użytkowania 10-15lat.

przemo1
07-02-2016, 17:14
YNie mam żadnego MDM, mam rodzine 2+1, przez ostatnie 3lata miałem okazję mieskać w nowym domu 190m2 i cieszę się, że juz nie muszę :)
Dlatego teŻ potrafię porównać komfort WM i WG.


Ale wielksc domu w przypadku wentylacji nic tu nie zmienia, w końcu za wszystko płacisz wiecej - za okna, tynki, za podłogówkę, więc i za za WM trzeba.
Ale jak juz pisałem i zyski z niej wtedy wzrastają.
Pisałeś, że masz policzone OZC, to straty na wentylacje masz podane. Jak je pomniejszysz o 70% to będzie Twoja oszczędność.
No nie do końca :) To będzie oszczędność w miesięcznych rachunkach, ale prawdziwa oszczędność (zysk) powinna uwzględnić amortyzację kosztów inwestycji w WM (oczywiście, na etapie projektu trzeba porównać koszty wykonania - np kominy przy WG).
Ale nie ma o co kruszyć kopii - WG to przede wszystkim komfort - jedni go cenią bardziej inni mniej.

fotohobby
07-02-2016, 17:37
Oczywiście, z tym, ze akurat wg37090 nie zawsze zwraca uwagę na amortyzację kosztu zakupu, poza tym twierdzi, że o 50, czy 100zł nie na co kruszyć kopii, a to nie są poprawne kwoty :)

Oczywiście, czas zwrotu WM ROBIONEJ przez firmę i to mając juz wybudowane kanały WG (bo koncepcja sie w trakcie budowy zmieniła) wynosi jakieś 20 lat, wiec nie ma co go brać pod uwage.
Ale pieniądze to nie wszystko...

surgi22
07-02-2016, 20:39
Głowna przewaga WM nad WG jest taka że to ja a nie warunki otoczenia decyduję ile i kiedy nawiewać i wywiewać. Latem przy braku róznicy temperatur między domem a otoczeniem WG nie działa. Komfort zastosowania WM to - czyściej ( filtry ), dom bez owadów , ciszej ( okna szczelne ), bezpieczniej ( w lecie nie muszę zostawiać uchylonego okna aby wentylacja dziłała ) a kwestia oszczędności jest drugorzędna. Pieniądze to nie wszystko - ważny jest komfort .

mstopi
09-02-2016, 10:11
...W większym musiałem poświęcić więcej czasu na utrzymanie, sprzątanie, wiećej pieniędzy na ogrzanie.
Mieszkałem i wiem. Do tego dochodzi fakt, ze wolę mieć mniejsze powierzchnie wykończone materiału lepszej klasy, niż wieksze gorszymi.
Za jakiś czas syn się usamodzielni, to po co mi większy dom .....
czy to jest pierwsze forum na jakim jesteś ?
Po co się tłumaczysz i karmisz trolla takiego jak wg39070 ?
Troll Cię pompuje i nie potrzebnie się tłumaczysz zaśmiecając forum. Jak go będziesz ignorować będzie jak w domu z rekuperatorem :) zniknie zaduch i smród ;)

wg39070
09-02-2016, 10:36
czy to jest pierwsze forum na jakim jesteś ?
Po co się tłumaczysz i karmisz trolla takiego jak wg39070 ?
Troll Cię pompuje i nie potrzebnie się tłumaczysz zaśmiecając forum. Jak go będziesz ignorować będzie jak w domu z rekuperatorem :) zniknie zaduch i smród ;)

Sam jesteś troll! A zaduch i smród to może bije od Ciebie.
Moje zdanie na temat WM jest takie a nie inne. Jeśli ktoś ma WM to jego i tylko jego sprawa.
Forum jest jak dyskusja. Każdy przedstawia swoje racje. Po to właśnie jest forum.
I bardzo proszę mnie nie obrażać, bo ja w stosunku do Ciebie tego nie robię! Napisz lepiej co tam nabudowałeś (nazwa projektu), ocenimy i będziemy więcej wiedzieć o Tobie. A może też masz WG?

surgi22
10-02-2016, 22:50
kolego wg39070 - mowa Twoja zaiste ,,wielkomiejska '' :cool:

mstopi
11-02-2016, 06:35
Wracając do tematu co proponujecie i z jakiego sklepu internetowego na zestaw taki ok 300 m3 do 10000zl? Mam wyliczenia kilku firm, nieznacznie się różniące, w cenie 15-20 tys.

Arturo72
11-02-2016, 11:50
Wracając do tematu co proponujecie i z jakiego sklepu internetowego na zestaw taki ok 300 m3 do 10000zl? Mam wyliczenia kilku firm, nieznacznie się różniące, w cenie 15-20 tys.
A nie chciałbyś samemu się za to zabrać ? Rozłożenie kanałów wentylacyjnych jest bajecznie proste,projekt wentylacji możesz sam sobie wykonać na podstawie forum,kupisz jedynie reku,podepniesz sobie go do kanałów i do wtyczki i masz mnóstwo kasy zaoszczędzone,na 300m3 nie powinieneś wydać więcej niż 7000tys.zł z reku tak do 4000zł.
346408

mstopi
12-02-2016, 13:08
Chciałbym zrobić samemu, mam kilka projektów z ofert które do mnie przysłano, mam też wykaz co i ile potrzeba i kurdę te same rzeczy np na allegro kosztują tyle samo. No dobra mogę jedynie zrezygnować z reku np AirPack 300V ale np VENTIFLEX VT-75 3 rolki po 50 m to coś czego nie da się pominąć w żadnej instalacji a to już jest około 2000 zł.
Gdzie tu szukać oszczędności ?

Arturo72
12-02-2016, 13:27
Chciałbym zrobić samemu, mam kilka projektów z ofert które do mnie przysłano, mam też wykaz co i ile potrzeba i kurdę te same rzeczy np na allegro kosztują tyle samo. No dobra mogę jedynie zrezygnować z reku np AirPack 300V ale np VENTIFLEX VT-75 3 rolki po 50 m to coś czego nie da się pominąć w żadnej instalacji a to już jest około 2000 zł.
Gdzie tu szukać oszczędności ?
A tu,termokontrol,50mb 408zl:
http://allegro.pl/kanal-wentylacyjny-75mm-pe-flex-d2p-termokontrol-i5961280058.html

Jak się chcę to się znajdzie ;)
Nie wiem czemu każdy kto dostaje oferty zamiast szukać taniej rozkłada bezradnie ręce,ile macie latek ?To Wasza kasa przecież.
Prowizje poproszę od tych 8 stowek ;)

MD.
12-02-2016, 14:28
Chciałbym zrobić samemu, mam kilka projektów z ofert które do mnie przysłano, mam też wykaz co i ile potrzeba i kurdę te same rzeczy np na allegro kosztują tyle samo. No dobra mogę jedynie zrezygnować z reku np AirPack 300V ale np VENTIFLEX VT-75 3 rolki po 50 m to coś czego nie da się pominąć w żadnej instalacji a to już jest około 2000 zł.
Gdzie tu szukać oszczędności ?

Wyślij zapytanie do firmy, która handluje takimi rzeczami. Na wstępie dają 30-35% zniżki od cen katalogowych.

Arturo72
12-02-2016, 14:52
ale np VENTIFLEX VT-75 3 rolki po 50 m to coś czego nie da się pominąć w żadnej instalacji a to już jest około 2000 zł.
Gdzie tu szukać oszczędności ?
A tu masz jeszcze taniej:
http://allegro.pl/przewod-wentylacyjny-75-pe-flex-1-gatunek-surowca-i5960989906.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fprzew od-wentylacyjny-75-pe-flex-1-gatunek-surowca-i5960989906.html)
Czyli 3x50mb=1000zł i już masz 1000zł do przodu.
Proste ?
Wiesz teraz gdzie szukać oszczędności ?

mstopi
12-02-2016, 17:56
nie mam niczego na swoje usprawiedliwienie :(
Do tej pory wysyłałem plany do firm, które się zajmują rekuperacją. Mam od nich kilka planów jak zamontować, trochę się różnią ale ogólny zarys mam. Czy to wystarczy, wszędzie piszą o fachowym projekcie ale czuje w kościach, że to pic aby samemu nie robić. Czy w montażu i ustawieniu jest coś skomplikowanego ? Na zdjęciach wygląda wszystko bardzo prosto. Jest jakaś strona godna uwagi? Na razie czytam tylko tutaj i na kilku stronach firm montażowych ale z oczywistych powodów tam nie ma nic dla bohaterów swojego domu ;)
Jedno co znalazłem, to nie bardzo rekuperator powinien być w kotłowni na paliwo stałe. Według mnie będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Góra nie będzie robiona przynajmniej na razie. Rury będą sobie leżały na stropie pod wełną, która będzie leżała na stropie a kiedyś tam w przyszłości wełna pójdzie w dach a rury będą w styropianie pod wylewką. Dobry pomysł ?

346525
346526

Arturo72
12-02-2016, 18:53
nie mam niczego na swoje usprawiedliwienie :(
Do tej pory wysyłałem plany do firm, które się zajmują rekuperacją. Mam od nich kilka planów jak zamontować, trochę się różnią ale ogólny zarys mam. Czy to wystarczy, wszędzie piszą o fachowym projekcie ale czuje w kościach, że to pic aby samemu nie robić. Czy w montażu i ustawieniu jest coś skomplikowanego ? Na zdjęciach wygląda wszystko bardzo prosto. Jest jakaś strona godna uwagi? Na razie czytam tylko tutaj i na kilku stronach firm montażowych ale z oczywistych powodów tam nie ma nic dla bohaterów swojego domu ;)
Jedno co znalazłem, to nie bardzo rekuperator powinien być w kotłowni na paliwo stałe. Według mnie będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Góra nie będzie robiona przynajmniej na razie. Rury będą sobie leżały na stropie pod wełną, która będzie leżała na stropie a kiedyś tam w przyszłości wełna pójdzie w dach a rury będą w styropianie pod wylewką. Dobry pomysł ?

346525
346526
A do czego Ci paliwo stałe ? Przecież to jest bardzo drogi system grzewczy. Ponownie policz i poszukaj bo w tej sprawie tez nie ma usprawiedliwienia ;)
Projekt wentylacji możesz wykonać sobie jak najbardziej sam. Masz wytyczne normy dot.wentylacji pomieszczeń do tego prędkość powietrza w kanałach nie powinna przekraczać 3m/s.
Na forum masz wszystko jak co obliczac także szukaj.
Jak najbardziej rury mogą iść w izolacji pod wylewką.

jedrek188
12-02-2016, 18:59
A do czego Ci paliwo stałe ? Przecież to jest bardzo drogi system grzewczy. Ponownie policz i poszukaj bo w tej sprawie tez nie ma usprawiedliwienia ;)
Projekt wentylacji możesz wykonać sobie jak najbardziej sam. Masz wytyczne normy dot.wentylacji pomieszczeń do tego prędkość powietrza w kanałach nie powinna przekraczać 3m/s.
Na forum masz wszystko jak co obliczac także szukaj.
Jak najbardziej rury mogą iść w izolacji pod wylewką. drogi jak dla kogo..napewno nie dla mnie...

Arturo72
12-02-2016, 19:17
drogi jak dla kogo..napewno nie dla mnie...
Kto potrafi liczyć to dla każdego.
Ale widać,że z umiejętnością liczenia różnie to bywa ;)

Nie temat ale dla pokazania że z tym liczeniem jest źle pokażmy z czego składa się system grzewczy na paliwo stałe:
Kocioł na paliwo stałe+pomieszczenie dla kotła na paliwo stałe+komin.
Zatem jaki jest koszt w/w elementów ? Tylko nie mówcie,że przed wyborem projektu pomieszczenie na kocioł na paliwo stałe ktoś zrobi Wam je w gratisie ;)
Jaki jest koszt wytworzenia 1kWh z paliwa stałego ?

jedrek188
12-02-2016, 19:57
To temat o wentylacji wiec nie zasmiecaj po 9 stronach o systemach grzewczych tylko badz tak mily i doradź koledzew kwestii wm...

qubic
12-02-2016, 20:11
z własnego domu mogę napisać, że gdyby nie WM z filtrami to każdej zimy oddychałbym "zdrowym" powietrzem z dodatkami dymu z węgla brunatnego sąsiada.
sąsiedzi bliżej tego zadymiarza są co roku po prostu "uwędzeni"

Darkat
13-02-2016, 07:34
A nie chciałbyś samemu się za to zabrać ? Rozłożenie kanałów wentylacyjnych jest bajecznie proste,projekt wentylacji możesz sam sobie wykonać na podstawie forum,kupisz jedynie reku,podepniesz sobie go do kanałów i do wtyczki i masz mnóstwo kasy zaoszczędzone,na 300m3 nie powinieneś wydać więcej niż 7000tys.zł z reku tak do 4000zł.
346408

Wiem że mój projekt WM od projektanta powiązanego z architektem za 500 zł jest mocno przepłacony , ale aż tyle to nie wiedziałem :p
Chciałem WM na etapie projektu budowlanego, bo mam nadzieję że to będzie lepsze rozwiązanie w realizacji. Chociaż jak widziałem w necie, jak z łatwością robią przewierty przez strop to chyba nie mam racji.
Na razie mój projekt jest w fazie konsultacji, więc do projektu WM jeszcze daleka droga. Ale gryzie mnie jeden problem, który pewnie rozwiąże projektant.. Dom ma być piętrowy typu kostka, do tego dwu-lokalowy, ale WM jedna wspólna. Rekuperator chciałbym na parterze w PG. Do rozłożenia wentylacji dla parteru można wykorzystać podłogę piętra . Ale co z piętrem. Są chyba 3 możliwości. W podwieszanym suficie, w stropie stropodachu oraz w ociepleniu stropodachu.W stropie odpada, nie chcę. W ociepleniu, chyba mostki będą. Do tego przedziurawiony strop dachu. Chyba jedynie podwieszany sufit, ale może się mylę

qubic
13-02-2016, 10:07
Do rozłożenia wentylacji dla parteru można wykorzystać podłogę piętra . Ale co z piętrem. Są chyba 3 możliwości. W podwieszanym suficie, w stropie stropodachu oraz w ociepleniu stropodachu.W stropie odpada, nie chcę. W ociepleniu, chyba mostki będą. Do tego przedziurawiony strop dachu. Chyba jedynie podwieszany sufit, ale może się mylę

do rozłożenia wentylacji piętra też można wykorzystać podłogę piętra a potem tylko niewielka obudowa np. w rogu pokoju do puszczenia rur pod sufit.

Darkat
13-02-2016, 15:10
hmmm nie pomyślałem o tym. Chyba najlepsze rozwiązanie :yes:

qubic
14-02-2016, 19:20
hmmm nie pomyślałem o tym. Chyba najlepsze rozwiązanie :yes:

sam tak mam zrobione. dwa pokoje stykają się z garderobą więc rury są w garderobie na ścianach. w łazience wykorzystuję zabudowę toalety i puściłem wyżej.

K&M_M
25-02-2016, 21:17
Temat: Jaki rodzaj wentylacji będzie najlepszy?

A więc moim skromnym zdaniem.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to fajna sprawa ale grawitacyjna w domku jednorodzinnym to nie słoma z butów i jak jest zrobiona jak należy to jest dobrze. Można ją zawsze wspomóc i zrobić hybrydową. Poprzez prosty montaż na kominach wiatraków.

Denerwuje mnie ciągłe porównywanie niesprawnej i źle działającej grawitacyjnej z dobrze działającą mechaniczną. Dla kontrastu możemy porównać źle działająca mechaniczną z dobrze działającą grawitacyjną.

Kolejna sprawa jak ktoś ma duży dom i mieszka w np: 4 osoby to czy on potrzebuje wymuszonego obiegu by w domu było świeże powietrze? Ja rozumiem, że ludzie jak się budują to chcą mieć wszystko najlepsze i ma być super cacy najlepiej jak się da. Ale nie dajmy się zwariować wentylacja mechaniczna moim zdaniem w domu jednorodzinnym nie jest konieczna, no chyba, że masz smród za oknem i chcesz się od niego odciąć, ale jak masz las? po co się od niego odgradzać? Wentylacja mechaniczna jest niezbędna tam gdzie potrzeba dużej wymiany powietrza, gdzie przebywa dużo ludzi. Szkoły, galerie, urzędy itp. W domu grawitacyjna sobie poradzi, na okna można montować nawietrzniki ręczne,ciśnieniowe i jakieś tam jeszcze. Nie jest tak komfortowa jak mechaniczna, że zawsze działa z taką samą siłą no ale da się z tym żyć i to całkiem nie najgorzej.

Także odpowiadając na pytanie z topika KAŻDY zależy to od konkretnego domu i jego lokalizacji.

Aha i koszt montażu nigdy się nie zwróci poczytajcie w necie (niezależnie badania), no i pewnie te wszystkie wiatraki po kilku latach będą nieźle wyć+awarie, serwisy itp. Grawitacyjna działa za darmo kosztuje niewiele i nie wymaga prawie żadnej konserwacji i nie ma sobą lobby producentów i nikt jej nie broni i nie wychwala.

Pozdrawiam miłego dnia ;)

wg39070
26-02-2016, 07:23
A więc moim skromnym zdaniem.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to fajna sprawa ale grawitacyjna w domku jednorodzinnym to nie słoma z butów i jak jest zrobiona jak należy to jest dobrze. Można ją zawsze wspomóc i zrobić hybrydową. Poprzez prosty montaż na kominach wiatraków.

Denerwuje mnie ciągłe porównywanie niesprawnej i źle działającej grawitacyjnej z dobrze działającą mechaniczną. Dla kontrastu możemy porównać źle działająca mechaniczną z dobrze działającą grawitacyjną.

Kolejna sprawa jak ktoś ma duży dom i mieszka w np: 4 osoby to czy on potrzebuje wymuszonego obiegu by w domu było świeże powietrze? Ja rozumiem, że ludzie jak się budują to chcą mieć wszystko najlepsze i ma być super cacy najlepiej jak się da. Ale nie dajmy się zwariować wentylacja mechaniczna moim zdaniem w domu jednorodzinnym nie jest konieczna, no chyba, że masz smród za oknem i chcesz się od niego odciąć, ale jak masz las? po co się od niego odgradzać? Wentylacja mechaniczna jest niezbędna tam gdzie potrzeba dużej wymiany powietrza, gdzie przebywa dużo ludzi. Szkoły, galerie, urzędy itp. W domu grawitacyjna sobie poradzi, na okna można montować nawietrzniki ręczne,ciśnieniowe i jakieś tam jeszcze. Nie jest tak komfortowa jak mechaniczna, że zawsze działa z taką samą siłą no ale da się z tym żyć i to całkiem nie najgorzej.

Także odpowiadając na pytanie z topika KAŻDY zależy to od konkretnego domu i jego lokalizacji.

Aha i koszt montażu nigdy się nie zwróci poczytajcie w necie (niezależnie badania), no i pewnie te wszystkie wiatraki po kilku latach będą nieźle wyć+awarie, serwisy itp. Grawitacyjna działa za darmo kosztuje niewiele i nie wymaga prawie żadnej konserwacji i nie ma sobą lobby producentów i nikt jej nie broni i nie wychwala.

Pozdrawiam miłego dnia ;)

Nic dodać, nic ująć.

agusia59
26-02-2016, 08:11
Też się z tym zgadzam, że dobrze zrobiona wentylacja grawitacyjna jest ok. Dlatego taką będę mieć w domu. Tylko nie chcę nawietrzników w oknach i zastanawiam się czy robić czy nie robić w ścianach :/

wg39070
26-02-2016, 08:26
Też się z tym zgadzam, że dobrze zrobiona wentylacja grawitacyjna jest ok. Dlatego taką będę mieć w domu. Tylko nie chcę nawietrzników w oknach i zastanawiam się czy robić czy nie robić w ścianach :/

No to przybywa zwolenników WG! Ja planuję normalne kratki wentylacyjne w przewodach wentylacyjnych. Kupię takie z żaluzją, żeby móc ją ewentualnie zamknąć w przypadku za dużego "hulania" wiatru. W łazienkach będzie wentylacja wymuszona czyli wiatraki elektryczne w ścianie.
Pozdrawiam

Arturo72
26-02-2016, 08:30
A w lato wentylacja grawitacyjna na jakiej zasadzie działa ? ;)
Skąd wentylacja będzie wiedziała,że trzeba wentylowac czy nie trzeba ?
Dziurawicie nowiuskie szczelne okna gdzie za szczelność ich płacicie ?

marcinollosso
26-02-2016, 08:46
A więc moim skromnym zdaniem.
Denerwuje mnie ciągłe porównywanie niesprawnej i źle działającej grawitacyjnej z dobrze działającą mechaniczną. Dla kontrastu możemy porównać źle działająca mechaniczną z dobrze działającą grawitacyjną.

Dobrze działająca WG w nowym szczelnym domu?



Ale nie dajmy się zwariować wentylacja mechaniczna moim zdaniem w domu jednorodzinnym nie jest konieczna, no chyba, że masz smród za oknem i chcesz się od niego odciąć, ale jak masz las? po co się od niego odgradzać?

Hmm dla mnie to zupełnie odwrotnie, mając WM i las obok siebie to ciągle masz świeże powietrze w domu :)



W domu grawitacyjna sobie poradzi, na okna można montować nawietrzniki ręczne,ciśnieniowe i jakieś tam jeszcze. Nie jest tak komfortowa jak mechaniczna, że zawsze działa z taką samą siłą no ale da się z tym żyć i to całkiem nie najgorzej.

Oczywiście że można, ręczne nawietrzaki? będziesz biegać i ciągle otwierać\zamykać z i tak marnym skutkiem?



Aha i koszt montażu nigdy się nie zwróci poczytajcie w necie (niezależnie badania), no i pewnie te wszystkie wiatraki po kilku latach będą nieźle wyć+awarie, serwisy itp. Grawitacyjna działa za darmo kosztuje niewiele i nie wymaga prawie żadnej konserwacji i nie ma sobą lobby producentów i nikt jej nie broni i nie wychwala.


Czy jak kupujesz samochód z klimą/bez klimy to oczekujesz że ta klima się zwróci? nie potrzeba niezależnych badań aby stwierdzić że nie...
WG kosztuje nie wiele ? proponuję jeszcze raz przeliczyć...
Co do konserwacji to na FM można raczej spotkać więcej tematów typu "wilgoć w domu co robić" niż "WM nie działa"

fotohobby
26-02-2016, 09:02
Przybywa mimo wszystko zwolenników WM.
Tradycyjna wentylacja jeszcze jakiś czas się utrzyma, jednak kiedyś nadejdzie taki dzień, że trudno będzie bez rekuperacji spełnić Warunki Techniczne budynku.
I trzeba bedzie ją instalować.

Oprócz oszczędności (w moim przypadku, przy ogrzewaniu gazem i 100m3/h rzędu 350-400zl) WM to większy komfort.
Mieszkałem w dwóch domach i w jednym mieszkaniu, wszędzie była WG.
W każdym z nich, nawet w ostatnim ostatnim domu, mimo, iż sypialnia miała 23m2 powietrze nad ranem było nieświeże.
Rozszczelnienie okien nie ratowało sytuacji, dopiero uchylenie. Ale kto uchyla okna, kiedy na zewnatrz -5C....?
Teraz tuż po przebudzeniu Odczuwam je jak po wietrzeniu.
Do tego parowanie luster i scian w łazience podcza prysznica...
Wiatrołap, gdzie jesienią dosychaja buty i odzież....
Tam tez WM zmienia sytuację.

Moja matka, która jest szczególnie wyczulona na zapach psa (z tego tez powodu nie chce zwierzęcia w domu) była zaskoczona, że naszego terierka nie czuje.
Z zapachami z gotowania jest podobnie, jakoś sie po domu nie rozchodzą...

Alergicy mogą odpocząć od pyłków, które pozostają na filtrze...

Podłogówka, kominek, bezobsługowe źródło ciepła i WM - to cztery rzeczy, z których bym nie zrezygnował i które musza być, jesli bym kiedyś znów budował dom.

fotohobby
26-02-2016, 09:04
t

Kolejna sprawa jak ktoś ma duży dom i mieszka w np: 4 osoby to czy on potrzebuje wymuszonego obiegu by w domu było świeże powietrze? Ja rozumiem, że ludzie jak się budują to chcą mieć wszystko najlepsze i ma być super cacy najlepiej jak się da. Ale nie dajmy się zwariować wentylacja mechaniczna moim zdaniem w domu jednorodzinnym nie jest konieczna, no chyba, że masz smród za oknem i chcesz się od niego odciąć, ale jak masz las? po co się od niego odgradzać?
Pozdrawiam miłego dnia ;)

A co Cię odgradza od leśnego powietrza w przypadku WM ?
Filtr, ktory kurz wyłapuje ?

K&M_M
26-02-2016, 09:22
Tak. Razem z kurzem zabiera pewnie zapach lasu. No chyba, że masz jakiś super specjalny leśny filtr który nie blokuje zapachów, albo sam pachnie.

fotohobby
26-02-2016, 09:39
"pewnie"
:)

Pod lasem nie mieszkam, ale po burzy czuje ten charakterystyczne zapach.
Niestety, jak zima sąsiad zapali miałem, to tez czuje. Tylko filtr węglowy by pomógł.

Tak wiec, mylisz sie w tej kwestii

wg39070
26-02-2016, 09:43
A w lato wentylacja grawitacyjna na jakiej zasadzie działa ? ;)
Skąd wentylacja będzie wiedziała,że trzeba wentylowac czy nie trzeba ?
Dziurawicie nowiuskie szczelne okna gdzie za szczelność ich płacicie ?

Ja się tym nie przejmuję. Tym bardziej Ty kolego nie powinieneś.

wg39070
26-02-2016, 09:46
Przybywa mimo wszystko zwolenników WM.
Tradycyjna wentylacja jeszcze jakiś czas się utrzyma, jednak kiedyś nadejdzie taki dzień, że trudno będzie bez rekuperacji spełnić Warunki Techniczne budynku.
I trzeba bedzie ją instalować.

Oprócz oszczędności (w moim przypadku, przy ogrzewaniu gazem i 100m3/h rzędu 350-400zl) WM to większy komfort.
Mieszkałem w dwóch domach i w jednym mieszkaniu, wszędzie była WG.
W każdym z nich, nawet w ostatnim ostatnim domu, mimo, iż sypialnia miała 23m2 powietrze nad ranem było nieświeże.
Rozszczelnienie okien nie ratowało sytuacji, dopiero uchylenie. Ale kto uchyla okna, kiedy na zewnatrz -5C....?
Teraz tuż po przebudzeniu Odczuwam je jak po wietrzeniu.
Do tego parowanie luster i scian w łazience podcza prysznica...
Wiatrołap, gdzie jesienią dosychaja buty i odzież....
Tam tez WM zmienia sytuację.

Moja matka, która jest szczególnie wyczulona na zapach psa (z tego tez powodu nie chce zwierzęcia w domu) była zaskoczona, że naszego terierka nie czuje.
Z zapachami z gotowania jest podobnie, jakoś sie po domu nie rozchodzą...

Alergicy mogą odpocząć od pyłków, które pozostają na filtrze...

Podłogówka, kominek, bezobsługowe źródło ciepła i WM - to cztery rzeczy, z których bym nie zrezygnował i które musza być, jesli bym kiedyś znów budował dom.

A ja tam lubię zapach np. bigosu na suszonych grzybach w domu, więc zapachami się nie martwię.

wg39070
26-02-2016, 09:47
"pewnie"
:)

Pod lasem nie mieszkam, ale po burzy czuje ten charakterystyczne zapach.
Niestety, jak zima sąsiad zapali miałem, to tez czuje. Tylko filtr węglowy by pomógł.

Tak wiec, mylisz sie w tej kwestii

Ten charakterystyczny zapach po burzy to ozon. Powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych.

fotohobby
26-02-2016, 09:58
Ten charakterystyczny zapach po burzy to ozon. Powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych.

Brawo. Jeden z bardziej merytorycznych z Twoich wpisów w tym wątku ;)

wg39070
26-02-2016, 10:18
Brawo. Jeden z bardziej merytorycznych z Twoich wpisów w tym wątku ;)

Weź Ty się odczep ode mnie. Mieszkaj w swoich 106-ciu metrach kwadratowych i nie uszczęśliwiaj tym na siłę innych!
Ja mam dach kopertowy i nie próbuję innych do niego przekonać.
A może założysz sobie klimatyzację typu split inwerter - ba ja mam!

K&M_M
26-02-2016, 10:21
Dobrze działająca WG w nowym szczelnym domu?

nie ma takiej, nie może być szczelny. Twój też nie jest zasysa powietrze w inny sposób.


Oczywiście że można, ręczne nawietrzaki? będziesz biegać i ciągle otwierać\zamykać z i tak marnym skutkiem?

Tak będę biegać jak w telemango ;)


Co do konserwacji to na FM można raczej spotkać więcej tematów typu "wilgoć w domu co robić" niż "WM nie działa"

No właśnie bo albo robimy WM albo nic nie robimy. Jest coś pomiędzy, tylko trzeba się tym zainteresować i zrobić to dobrze .

Chodzi mi o to, że WM to mercedes ale można jeździć innym autem i to wcale nie oznacza grzyba,wilgoci,smrodu,wiatru na plecach,suchego powietrza, wody na oknach itd. Jak ktoś ma ograniczony budżet to może sobie to podarować, krzywda mu się żadna nie stanie. Nie wiem jak z serwisowaniem WM no ale pewnie Panowie co to zakładali czy wyprodukowali chcieliby coś jeszcze zarobić co jakiś czas ;) WG to zerowy koszt serwisowania. Także kto bogatemu zabroni :)

fotohobby
26-02-2016, 10:21
Weź Ty się odczep ode mnie. Mieszkaj w swoich 106-ciu metrach kwadratowych i nie uszczęśliwiaj tym na siłę innych!
Ja mam dach kopertowy i nie próbuję innych do niego przekonać.
A może założysz sobie klimatyzację typu split inwerter - ba ja mam!



Jesli bedzie potrzebna - dlaczego nie. Zostawiłem sobie pod stropem zasilanie i sterowanie, a na zewnętrznej ścianie zasilanie dla jednostki zewnętrznej.
Chodzi właśnie o to, by ewentualny upgrade mogł być przeprowadzony łatwo i bezinwazyjnie.
Ewentualna zmiana z WG NA WM Juz taka prosta nie jest.

Czy ten tekst o 106 metrach mozna podpiąć pod "syndrom małego" ?
:lol:

wg39070
26-02-2016, 10:31
Jesli bedzie potrzebna - dlaczego nie. Zostawiłem sobie pod stropem zasilanie i sterowanie, a na zewnętrznej ścianie zasilanie dla jednostki zewnętrznej.
Chodzi właśnie o to, by ewentualny upgrade mogł być przeprowadzony łatwo i bezinwazyjnie.
Ewentualna zmiana z WG NA WM Juz taka prosta nie jest.

Czy ten tekst o 106 metrach mozna podpiąć pod "syndrom małego" ?
:lol:

Ostatnie zdanie bez komentarza. Nie będę zniżał się do Twojego poziomu, bo musiałbym się położyć.

fotohobby
26-02-2016, 10:43
To już nie pierwszy raz, kiedy z braku argumentów, odnosisz sie do tego, źe ktoś wybudował mniejszy dom.
Miałem to szczeście, że mogłem mieszkać w kilku domach, wiec wybrałem świadomie.

Ja nie kpię z nikogo, źe któż z oszczędności wybrał taki, a nie inny system ogrzewania, wentylacji itp.
Po prostu tym, którzy jeszcze przed takim wyborem stoją staram sie przedstawić jego zalety.

Nie każdy jak mu zapach bigosu i suszonych grzybów po chałupie chodzi :)

rgal
26-02-2016, 10:46
Jan-gaz czy Klimor nie kosztują 6 tyś. Chyba, że do jakiś dużych domów.

Możesz mi podać jakiś namiar na sprzedawcę gdzie kupię reku Jan-gaz lub Klimor poniżej 6tyś? Bo własnie stoję przed wyborem i widzę że wszystkie rekuperatory z automatycznym bypassem to wydatek od 6tys w górę (najtańczy Jan-gaz jaki znalazłem kosztuje 5900 ale ma ręczny bypass). Tutaj Jan-Gaz i Klimor oraz Airpacki wyglądają tak samo.

K&M_M
26-02-2016, 10:56
Mieszkałem w dwóch domach i w jednym mieszkaniu, wszędzie była WG.
W każdym z nich, nawet w ostatnim ostatnim domu, mimo, iż sypialnia miała 23m2 powietrze nad ranem było nieświeże.
Rozszczelnienie okien nie ratowało sytuacji, dopiero uchylenie. Ale kto uchyla okna, kiedy na zewnatrz -5C....?
Teraz tuż po przebudzeniu Odczuwam je jak po wietrzeniu.


Rozszczelnienie okna to lipa nie działa bo okno może się samo docisnąć. Trzeba montować nawiewniki. Ja też jestem uczulony na duchotę i lubię świeże powietrze zwłaszcza w sypialni. Z nawiewnikiem jest ok, rano czasem bywa lekko duszno ale mieszkałem w różnych miejscach i bywało z tym dużo gorzej niż u mnie. Po spaniu masz jak po wietrzeniu? zazdroszczę i trochę nie dowierzam ;)



Wiatrołap, gdzie jesienią dosychaja buty i odzież....
Tam tez WM zmienia sytuację.

Tam też mam rozszczelnione ;) nie śmierdzi.


Z zapachami z gotowania jest podobnie, jakoś sie po domu nie rozchodzą...

od tego jest okap.

ps a z tym lasem to powiedzmy, że WM vs WG na remis ;)

edit:
W sypialni śpię z żoną i dwójką małych dzieci.

fotohobby
26-02-2016, 11:07
Możesz mi podać jakiś namiar na sprzedawcę gdzie kupię reku Jan-gaz lub Klimor poniżej 6tyś? Bo własnie stoję przed wyborem i widzę że wszystkie rekuperatory z automatycznym bypassem to wydatek od 6tys w górę (najtańczy Jan-gaz jaki znalazłem kosztuje 5900 ale ma ręczny bypass). Tutaj Jan-Gaz i Klimor oraz Airpacki wyglądają tak samo.

Kinetic 250 - 4000zl
Kinetic 400 - 5600zł

Na wymiennikach Recair

K&M_M
26-02-2016, 11:09
Chociaż nie, nie odpuszczę z tym lasem. Bo jak jedziesz autem przez las i chcesz go poczuć to co robisz?
Podkręcasz wiatrak na maksa i wdychasz pełnymi płucami mówiąc..... mmmm ale pachnie :D
Czy o zgrozo rozszczelniasz okno w aucie ;)

fotohobby
26-02-2016, 11:22
Po pierwsze - piszę z pozycji użytkownika co czuć, przez WM i ze od zapachów nie odcina.
Po drugie - troche to akademickie rozważania, bo dotyczą drobnego procenta budujących.
Po trzecie - okna nawet przy WG można otworzyć.


Po spaniu masz jak po wietrzeniu? zazdroszczę i trochę nie dowierzam


Rano wychodzę do WC, wracam i mam takie wrażenie. Na początku zerkałem na okna, czy żona z przyzwyczajenia nie uchyliła okna ;)

rgal
26-02-2016, 11:31
Kinetic 250 - 4000zl
Kinetic 400 - 5600zł

Na wymiennikach Recair

Dzięki, jakoś przeoczyłem te modele, generalnie widzę że nie Kinetic nie jest jakoś popularny, znaczy ciężko go znaleźć. lekkim minusem natomiast wg mnie jest brak nagrzewnicy elektrycznej ale to już jest do przeżycia, plusem jest natomiast dostępność wersji 250. Wersja 400 już się znacząco nie wyróżnia - Brink excellent 300 jest w podobnej cenie i ma juz nagrzewnicę.

Elfir
09-03-2016, 21:42
(najtańczy Jan-gaz jaki znalazłem kosztuje 5900 ale ma ręczny bypass).

Ja mam reku bez by-passa. Najprostszy model.
Kupowałam razem z wykonawstwem instalacji, poprzez instalatora.
Wada to drogie filtry firmowe - przerabiam kupowane no-name przez allegro.

mstopi
12-03-2016, 09:24
a coś takiego jak Nagrzewnica kanałowa wodna fi 200 to dobre rozwiązanie ? Nie wiem czy można wkleić link do allegro.
To wydaje mi się lepsze rozwiązanie niż nagrzewnica elektryczna która jest w rekuperatorze i do tego miałbym całą zimę podgrzewane powietrze.
jak znam życie to zaraz ktoś to bardzo skrytykuje...

protas00
20-03-2016, 17:33
Jeżeli mogę się dorzucić, to równiez poleciłbym mechaniczną. Obecnie z takiej korzystamy i nie mamy żadnych problemów. W porprzednim miejscu, gdzie mieszkaliśmy z żoną była naturalna i zawsze jakiś problem typu pleśń.

brylekpl
07-04-2016, 09:46
A więc moim skromnym zdaniem.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to fajna sprawa ale grawitacyjna w domku jednorodzinnym to nie słoma z butów i jak jest zrobiona jak należy to jest dobrze. Można ją zawsze wspomóc i zrobić hybrydową. Poprzez prosty montaż na kominach wiatraków.

Denerwuje mnie ciągłe porównywanie niesprawnej i źle działającej grawitacyjnej z dobrze działającą mechaniczną. Dla kontrastu możemy porównać źle działająca mechaniczną z dobrze działającą grawitacyjną.

Kolejna sprawa jak ktoś ma duży dom i mieszka w np: 4 osoby to czy on potrzebuje wymuszonego obiegu by w domu było świeże powietrze? Ja rozumiem, że ludzie jak się budują to chcą mieć wszystko najlepsze i ma być super cacy najlepiej jak się da. Ale nie dajmy się zwariować wentylacja mechaniczna moim zdaniem w domu jednorodzinnym nie jest konieczna, no chyba, że masz smród za oknem i chcesz się od niego odciąć, ale jak masz las? po co się od niego odgradzać? Wentylacja mechaniczna jest niezbędna tam gdzie potrzeba dużej wymiany powietrza, gdzie przebywa dużo ludzi. Szkoły, galerie, urzędy itp. W domu grawitacyjna sobie poradzi, na okna można montować nawietrzniki ręczne,ciśnieniowe i jakieś tam jeszcze. Nie jest tak komfortowa jak mechaniczna, że zawsze działa z taką samą siłą no ale da się z tym żyć i to całkiem nie najgorzej.

Także odpowiadając na pytanie z topika KAŻDY zależy to od konkretnego domu i jego lokalizacji.

Aha i koszt montażu nigdy się nie zwróci poczytajcie w necie (niezależnie badania), no i pewnie te wszystkie wiatraki po kilku latach będą nieźle wyć+awarie, serwisy itp. Grawitacyjna działa za darmo kosztuje niewiele i nie wymaga prawie żadnej konserwacji i nie ma sobą lobby producentów i nikt jej nie broni i nie wychwala.

Pozdrawiam miłego dnia ;)

Wtrące swoje 3 grosze do tematu. Mieszkam w domu od niecalego roku. Dom ma WM i moje spostrzezenia sa takie:
- Swiezosci powietrza o poranku w sypialni nie zapewni żadna grawitacja. Po prostu śmierdzi. Obecnie jak sie budze to jest super klimat w pokoju - i tylko za ten jeden punkt warto zalozyc WM nie zważając czy sie zwroci czy nie.
- W domu malo sie kurzy a mieszkajac pod lasem mam mniej much/komarow/owadow bez koniecznosci montazu moskitier
- Dla alergikow to jednak wiekszosc pylkow pozostaje na filtrze
- Smrody z podwórka dosc ciezko odseparować - filtr nie zawsze zdaje egzamin a jonizatory to juz dosc duzy koszt.

Z minusow to trzbea uwazac gdzie sie umiejscawia nawiewy. u mnie po zmianie planu aranzacji salonu są dokladnie nad sofą a ze z estetycznych wzgledow zastapilem anemostaty stalowymi kratkami to wieje prosto w dół w glowe lub plecy - wlasnie zmienam kratki na takie ktore rozdmuchuja na boki a nie w dol wiec temat sie naprawi.
Liczylem ze latem mozna schlodzic wnetrze przez noc ale jest to mrzonka
Podobnie myslalem ze do kanalow da sie podlaczyc klime - to tez mrzonka wiec bede montowal inwerterz klimy w sypialniach.

Podsumowujac - WM daje b. duzy komfort, zwlaszcza w sypialniach i z tego powodu warta jest zamontowania.

wg39070
07-04-2016, 10:11
Wtrące swoje 3 grosze do tematu. Mieszkam w domu od niecalego roku. Dom ma WM i moje spostrzezenia sa takie:
- Swiezosci powietrza o poranku w sypialni nie zapewni żadna grawitacja. Po prostu śmierdzi. Obecnie jak sie budze to jest super klimat w pokoju - i tylko za ten jeden punkt warto zalozyc WM nie zważając czy sie zwroci czy nie.
- W domu malo sie kurzy a mieszkajac pod lasem mam mniej much/komarow/owadow bez koniecznosci montazu moskitier
- Dla alergikow to jednak wiekszosc pylkow pozostaje na filtrze
- Smrody z podwórka dosc ciezko odseparować - filtr nie zawsze zdaje egzamin a jonizatory to juz dosc duzy koszt.

Z minusow to trzbea uwazac gdzie sie umiejscawia nawiewy. u mnie po zmianie planu aranzacji salonu są dokladnie nad sofą a ze z estetycznych wzgledow zastapilem anemostaty stalowymi kratkami to wieje prosto w dół w glowe lub plecy - wlasnie zmienam kratki na takie ktore rozdmuchuja na boki a nie w dol wiec temat sie naprawi.
Liczylem ze latem mozna schlodzic wnetrze przez noc ale jest to mrzonka
Podobnie myslalem ze do kanalow da sie podlaczyc klime - to tez mrzonka wiec bede montowal inwerterz klimy w sypialniach.

Podsumowujac - WM daje b. duzy komfort, zwlaszcza w sypialniach i z tego powodu warta jest zamontowania.


Ja w nowym domu (E-143) mam wentylację grawitacyjną. Zamówiłem do tego klimatyzator split inverter LG ArtCool Slim.

Marysiaa456
07-04-2016, 12:44
Zauważyłam, że ostatnio dość często trafiam na temat rekuperatorów. Jesteśmy z moim chłopakiem na etapie budowania domu i któryś z fachowców już wspominał o rekuperacji. Byłam świadkiem dość dziwnej sytuacji, bo chwilę później drugi pan z ekipy zapytał "to jak, montujemy wentylacje tradycyjna?" I nie wiem skąd ta jego pewność, czy nadal dużo ludzi ją stosuje czy (tu raczej wątpię) pan nie słyszał o rekuperacji. Przeglądnęłam już kilka for i artykułów na ten temat, ale nadal nie jestem zbyt przekonana, bo przez tyle lat funkcjonowała grawitacyjna i było dobrze i teraz nagle się okazuje, że ona wcale taka fajna nie jest? Przepraszam za może trywialne pytania, ale o rekuperacji wiem tylko tyle, co przeczytałam. Ten artykuł do mnie przemawia: http://kb.pl/teksty/2016/02/16/jeden-z-najpowazniejszych-bledow-popelnianych-podczas-budowania-nowego-domu/ bo siłą rzeczy nie chcę mieć wilgoci w domu, a skoro koszty są podobne... Wiem, że już rozwijaliście ten wątek tutaj, ale piszecie takim żargonem, że zwyczajnie nie rozumiem, co piszecie, więc jakby się dało troszkę prościej... :P

wg39070
07-04-2016, 12:52
Zauważyłam, że ostatnio dość często trafiam na temat rekuperatorów. Jesteśmy z moim chłopakiem na etapie budowania domu i któryś z fachowców już wspominał o rekuperacji. Byłam świadkiem dość dziwnej sytuacji, bo chwilę później drugi pan z ekipy zapytał "to jak, montujemy wentylacje tradycyjna?" I nie wiem skąd ta jego pewność, czy nadal dużo ludzi ją stosuje czy (tu raczej wątpię) pan nie słyszał o rekuperacji. Przeglądnęłam już kilka for i artykułów na ten temat, ale nadal nie jestem zbyt przekonana, bo przez tyle lat funkcjonowała grawitacyjna i było dobrze i teraz nagle się okazuje, że ona wcale taka fajna nie jest? Przepraszam za może trywialne pytania, ale o rekuperacji wiem tylko tyle, co przeczytałam. Ten artykuł do mnie przemawia: http://kb.pl/teksty/2016/02/16/jeden-z-najpowazniejszych-bledow-popelnianych-podczas-budowania-nowego-domu/ bo siłą rzeczy nie chcę mieć wilgoci w domu, a skoro koszty są podobne... Wiem, że już rozwijaliście ten wątek tutaj, ale piszecie takim żargonem, że zwyczajnie nie rozumiem, co piszecie, więc jakby się dało troszkę prościej... :P

Lobby producentów rekuperatorów i elementów składowych WM jest potężne. Powiedział bym, że życie normalnych ludzi opanowała ciemna strona mocy lobbystów. Wszyscy wokół mnie mają rolety zewnętrzne. Ja nie mam. I kto wg obiegowych opinii jest nie normalny? Oczywiście, że ja! Nikt wokół nie ma klimatyzacji w domu, a ja mam. I znowu to samo!
Każdy robi wedle własnego uznania i poczucia komfortu. Jestem teraz na etapie tynków wewnętrznych. Jak powiedziałem majstrowi od tynkarzy, żeby zrobili w miarę równo bo nie chcę żadnych gładzi gipsowych, to zrobił takie oczy jakby diabła zobaczył. Stwierdził wręcz, że tak się nie robi! A ja robię tak jak mi się podoba. Nie chcę gładzi, bo po prostu mi się nie podobają. I znowu jestem tym "innym".
Pozdrawiam.

fotohobby
07-04-2016, 13:23
Wentylacjacja grawitacyjna "jakoś" funkcjonuje - raz lepiej, raz gorzej, wiekszej kontroli sie nad nią nie ma.
Równie dobrze możesz zastanawiać się, dlaczego jeździmy samochodami, skoro tyle lat funkcjonowało przemieszczanie się na koniu i było dobrze...

Każdy sam określa swoje potrzeby i czy jest w stanie wydać określoną ilość pieniędzy, aby później mieć lepszą wentylacje domu i nieco zredukowane rachunki za ogrzewanie.

wg39070
07-04-2016, 13:30
Wentylacjacja grawitacyjna "jakoś" funkcjonuje - raz lepiej, raz gorzej, wiekszej kontroli sie nad nią nie ma.
Równie dobrze możesz zastanawiać się, dlaczego jeździmy samochodami, skoro tyle lat funkcjonowało przemieszczanie się na koniu i było dobrze...

Każdy sam określa swoje potrzeby i czy jest w stanie wydać określoną ilość pieniędzy, aby później mieć lepszą wentylacje domu i nieco zredukowane rachunki za ogrzewanie.

A srać na rachunki. Pieniądze to nie wszystko!

oszczednyGrześ
07-04-2016, 13:51
A srać na rachunki. Pieniądze to nie wszystko!

Pieniądze to nie wszystko ale warto patrzeć perspektywistycznie bo kiedyś na emeryturce może być ciężko...nie mówię że każdemu. Co do WG a WM z rekuperacją. To ja akurat "dorabiałem" rekuperację mając wcześniej grawitacyjną i wtedy najlepiej poznać różnicę między tymi dwoma rozwiązaniami. Nie ma dla mnie teraz zdrowego i energooszczędnego domu bez wentylacji mechanicznej z rekuperacją lub bez (czytaj inny system dogrzewania powietrza). I wcale nie musi być droga bo bywa i tańsza jak pozbędzizemy się kominów itd.

brylekpl
07-04-2016, 15:03
Ludzie obchodzili sie z grawitacyjna bo po prostu innej nie bylo. Kiedys jezdzili bryczkami bo nie bylo aut.
Ja po wprowadzce do domu z WM jestem pewien ze drugi raz na 200% tez bym tak zrobil. Komfort swiezego powietrzajaki jest przy WM nie da sioeniczym innym zastapic.



Zauważyłam, że ostatnio dość często trafiam na temat rekuperatorów. Jesteśmy z moim chłopakiem na etapie budowania domu i któryś z fachowców już wspominał o rekuperacji. Byłam świadkiem dość dziwnej sytuacji, bo chwilę później drugi pan z ekipy zapytał "to jak, montujemy wentylacje tradycyjna?" I nie wiem skąd ta jego pewność, czy nadal dużo ludzi ją stosuje czy (tu raczej wątpię) pan nie słyszał o rekuperacji. Przeglądnęłam już kilka for i artykułów na ten temat, ale nadal nie jestem zbyt przekonana, bo przez tyle lat funkcjonowała grawitacyjna i było dobrze i teraz nagle się okazuje, że ona wcale taka fajna nie jest? Przepraszam za może trywialne pytania, ale o rekuperacji wiem tylko tyle, co przeczytałam. Ten artykuł do mnie przemawia: http://kb.pl/teksty/2016/02/16/jeden-z-najpowazniejszych-bledow-popelnianych-podczas-budowania-nowego-domu/ bo siłą rzeczy nie chcę mieć wilgoci w domu, a skoro koszty są podobne... Wiem, że już rozwijaliście ten wątek tutaj, ale piszecie takim żargonem, że zwyczajnie nie rozumiem, co piszecie, więc jakby się dało troszkę prościej... :P

fotohobby
07-04-2016, 15:59
A srać na rachunki. Pieniądze to nie wszystko!

Oczywiście, liczy się też komfort :)
Choć.... mógłbym tu przytoczyć Twoją wypowiedż, jak to miło płaci się niższe rachunki :)
I ile to warto zainwestować, żeby je choc o 200zl rocznie obniźyc :lol:

Poza oszczędnościami liczy się też skuteczność wentylacji i jej komfort, a tu tradycyjne rozwiazanie jest po prostu gorsze.

imrahil
07-04-2016, 17:04
zgadzam się - komfort przy WM jest nieporównywalnie większy niż przy wentylacji grawitacyjnej. jak dla kogoś koszt eksploatacji nie gra roli, to niech sobie zainstaluje wentylację mechaniczną bez wymiennika ciepła (dwa wentylatory) - zawsze będzie to bardziej komfortowe rozwiązanie niż niedziałająca latem i wiosną wentylacja grawitacyjna.

oszczednyGrześ
07-04-2016, 17:39
zgadzam się - komfort przy WM jest nieporównywalnie większy niż przy wentylacji grawitacyjnej. jak dla kogoś koszt eksploatacji nie gra roli, to niech sobie zainstaluje wentylację mechaniczną bez wymiennika ciepła (dwa wentylatory) - zawsze będzie to bardziej komfortowe rozwiązanie niż niedziałająca latem i wiosną wentylacja grawitacyjna.

Ileż ten wymiennik będzie kosztował jakby ktoś samoróbkę robił nawet :)... a na tanim reku też będzie różnica.

ewelina.forysz
08-04-2016, 11:38
W domku jednorodzinnym z kominkiem wentylacja z rekuperacją to podstawa.Kiedyś o tym nikt nie myślał, ale dziś to standard.Mam taką wentylację od dwóch lat i oszczędzam na ogrzewaniu ok 15%

wg39070
09-04-2016, 15:13
W domku jednorodzinnym z kominkiem wentylacja z rekuperacją to podstawa.Kiedyś o tym nikt nie myślał, ale dziś to standard.Mam taką wentylację od dwóch lat i oszczędzam na ogrzewaniu ok 15%

Mam kominek z płaszczem i nie mam WM. Jestem w jakiś sposób gorszy?
Masz w domu klimatyzator? Ja mam. Według mnie to podstawa!
Kto ma rację? Nikt! Gadka szmatka!

brylekpl
09-04-2016, 20:26
z tym oszczedzaniem 15% to nie ma szans. Wlasciwei oszczednosci sa wlasciwie nieprzeliczalne, zwlaszcza jak sie kominkiem grzeje, ale ten komfort.....

Elfir
09-04-2016, 20:28
Moja prababcia nosiła wodę ze studni i chodziła do wychodka za stodołą. Czy była w jakiś sposób gorsza?

surgi22
09-04-2016, 21:35
Na pewno miała mniejsze rachunki za wodę :cool:

Konsultant marki Junkers
15-04-2016, 09:25
Jeżeli mogę się dorzucić, to równiez poleciłbym mechaniczną. Obecnie z takiej korzystamy i nie mamy żadnych problemów. W porprzednim miejscu, gdzie mieszkaliśmy z żoną była naturalna i zawsze jakiś problem typu pleśń.

Witam,
Jak słusznie napisał protas00, wykorzystanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem jest komfortowym oraz ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem doprowadzenia świeżego powietrza do budynku. Jeżeli szuka Pan sprawdzonego rekuperatora, to polecam urządzenie marki Junkers - AerastarComfort. Rekuperator wyróżnia wysoka efektywność odzysku ciepła wynosząca nawet do 90% oraz bardzo cicha praca .Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/rekuperacja/aerastarcomfort.html.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

Tomaszs131
15-04-2016, 09:38
Jaka jest przybliżona cena Waszego cuda?
Co do sprawności to każda firma reklamuje swoje reku w podobny sposób.
Nie wie tylko dlaczego w sterowniku nie można odczytać temp. powietrza na czerpni i wyrzutni. Poznalibyśmy wtedy rzeczywistą sprawność jednostki:mad:

K&M_M
07-05-2016, 00:23
Mam taką wentylację od dwóch lat i oszczędzam na ogrzewaniu ok 15%

ja oszczędzam 100% kosztów serwisowania do końca życia i 100% kosztów instalacji i 100% zużycia energii potrzebnej do pracy instalacji 365 dni w roku. Co do oszczędności to od kilku miesięcy śledzę na tym forum zużycie gazu i nie zauważyłem różnicy między domami z GW a WM. Sorry ale różnica w praktyce jest marginalna. Koszt ogrzania mojego domu przez cały sezon to jakieś 1000zł innych podobnie w zależności od wielkości ile oszczędzisz? 15% wątpię ale ok, czyli 150zł na rok. Jaki jest koszt serwisowania,filtrów,prądu na rok? Zwłaszcza prąd mnie ciekawi bo musi brać sporo. No i oczywiście urządzenie będzie pracować bezawaryjnie do końca świata. Miłego oszczędzania :)

ps. WM jest spoko ale nie do oszczędzania!!! i nie do domku jednorodzinnego. Do szkoły,teatru,galerii handlowej itp tam gdzie jest potrzeba dużej wymiany powietrza. Ale wiem ... producenci nie mogą się mylić,grzyb,smród i słoma w butach to WG.

ps2. moja instalacja jest 100% ekologiczna i przyjazna środowisku powinienem dostać jakieś unijne wsparcie ... ale WG nikt nie lobbuje...

Elfir
07-05-2016, 13:07
o ile ci grawitacyjna w ogóle działa przy różnicach ciśnień atmosferycznych i szczelnych oknach.
Chyba, że kupiłeś szczelne okna tylko po to, by stale je mieć rozszczelnione i co jakiś czas wietrzyć?

fotohobby
07-05-2016, 15:38
ja oszczędzam 100% kosztów serwisowania do końca życia i 100% kosztów instalacji i 100% zużycia energii potrzebnej do pracy instalacji 365 dni w roku. Co do oszczędności to od kilku miesięcy śledzę na tym forum zużycie gazu i nie zauważyłem różnicy między domami z GW a WM.

Takie śledzenie,to możesz sobie włożyć....
No, chyba, ze mamy na Forum dwa identyczne domy, tak samo ocieplone i leżące w tej samej strefie klimatycznej.

Natomiast masz rację, że często oszczędności bywają iluzoryczne - bierze się to stad, ze często domy z WG nie są wentylowane normowo, tylko przewietrzanie, raz, dwa razy na dobę.
Tak bywa u mojej rodzimy, czy u rodziców - po wietrzeniu jest OK, ale pomiędzy nie bardzo...

kemot_p
07-05-2016, 16:09
Natomiast masz rację, że często oszczędności bywają iluzoryczne - bierze się to stad, ze często domy z WG nie są wentylowane normowo, tylko przewietrzanie, raz, dwa razy na dobę.
Tak bywa u mojej rodzimy, czy u rodziców - po wietrzeniu jest OK, ale pomiędzy nie bardzo...
A jak wyglądać powinno normowe wietrzenie domów z WG i czy to jest w ogóle mierzalne? Czy oprócz tego, że są kratki trzeba również otwierać okna? Pytam serio, bo wychowałem się w domu z WG, raczej ciepłym (ściana 3-warstwowa z 5 cm styro w środku i 6 na elewacji), okna Sokółka nie wiem jaki model, ale najlepszy jaki wtedy był (1998 rok). I u nas okien się nie otwierało, samo działanie kratek wystarczało. Dopiero jak trafiłem na FM, dowiedziałem się, że przy WG trzeba otwierać okna ;).

fotohobby
07-05-2016, 16:18
Permanentny mikrouchyl, cięte uszczelki, nawietrzaki.
Pomierzyć, ani sterować się tym nie da.

wg39070
07-05-2016, 16:21
ja oszczędzam 100% kosztów serwisowania do końca życia i 100% kosztów instalacji i 100% zużycia energii potrzebnej do pracy instalacji 365 dni w roku. Co do oszczędności to od kilku miesięcy śledzę na tym forum zużycie gazu i nie zauważyłem różnicy między domami z GW a WM. Sorry ale różnica w praktyce jest marginalna. Koszt ogrzania mojego domu przez cały sezon to jakieś 1000zł innych podobnie w zależności od wielkości ile oszczędzisz? 15% wątpię ale ok, czyli 150zł na rok. Jaki jest koszt serwisowania,filtrów,prądu na rok? Zwłaszcza prąd mnie ciekawi bo musi brać sporo. No i oczywiście urządzenie będzie pracować bezawaryjnie do końca świata. Miłego oszczędzania :)

ps. WM jest spoko ale nie do oszczędzania!!! i nie do domku jednorodzinnego. Do szkoły,teatru,galerii handlowej itp tam gdzie jest potrzeba dużej wymiany powietrza. Ale wiem ... producenci nie mogą się mylić,grzyb,smród i słoma w butach to WG.

ps2. moja instalacja jest 100% ekologiczna i przyjazna środowisku powinienem dostać jakieś unijne wsparcie ... ale WG nikt nie lobbuje...

Też mam WG. To fakt, trudno lobbować WG, która to jest za darmo i nie da się na niej zarobić.

K&M_M
07-05-2016, 17:01
Siedzę sobie teraz przy uchylonym oknie i lekkim przeciągu, więc o jakim zaduchu mówimy? W zimie w mrozy WG działa najmocniej ale można to ograniczać, okna połaciowe i zwykłe mam ze sterowanymi rozszelnieniami. Może w kanadyjce to byłby problem ale w tradycyjnym budownictwie gdzie masz nagrzane wszystkie mury napływ niewielkiej ilości zimnego powietrza nie robi większej różnicy. Wiem 35% tracimy przez WG czyli jakieś 350zł na rok koszmar. Utrzymanie Reku na rok to pewnie ta kwota jak nie lepiej Zresztą nie chce mi się wierzyć w te 35% to chyba wtedy jak mamy przeciągi. Najprostsze rozwiązania jeśli działają są najlepsze i tyle.
W sypialni po nocy przy zamkniętych oknach faktycznie bywa duszno jeśli nie ma wiatru albo mrozu, rozwiązania widzę u siebie dwa uchylone okno. Albo przez sufit w sypialni na strych i do wentylacji poprowadzić rurę i zrobić wentylację wymuszoną włączaną czasowym sterownikiem (za 10zł) jak idę spać. Proste tanie i działa kiedy chcę.

Tomaszs131
07-05-2016, 17:01
Nie do końca za darmo, jakieś koszta materiału i robocizny ponieść musisz. Prawdą jest, że koszt kominów wentylacyjnych i robocizny jest o wiele mniejszy niż przy WM.

wg39070
07-05-2016, 17:15
Permanentny mikrouchyl, cięte uszczelki, nawietrzaki.
Pomierzyć, ani sterować się tym nie da.

A czy wszystkim musimy sterować? O niektórych rzeczach pragnę zapomnieć po ukończeniu budowy. Mają działać i niekoniecznie muszę w to działanie ingerować. Dąże do posiadania jak najmniejszej liczby skomplikowanych systemów, które mogą ulec awarii. Proste metody są najlepsze. Nie należę do grona ludzi uwielbiających wszech obecną automatykę.

Slyder
07-05-2016, 17:39
czyli najlepiej palenisko w środku jaskini. To się nigdy nie popsuje :). A tak wracając do tematu według moich obserwacji wentylacja grawitacyjna działa lepiej przy większych domach. Przy małych są zbyt duże skoki wilgotności i tutaj nie ma przebacz albo uchylasz okno i wietrzysz co chwile albo masz zaduch i pleśń.

wg39070
07-05-2016, 17:48
czyli najlepiej palenisko w środku jaskini. To się nigdy nie popsuje :). A tak wracając do tematu według moich obserwacji wentylacja grawitacyjna działa lepiej przy większych
domach. Przy małych są zbyt duże skoki wilgotności i tutaj nie ma przebacz albo uchylasz okno i wietrzysz co chwile albo masz zaduch i pleśń.

Powiedział co wiedział! Według Ciebie wszyscy użytkownicy niedużych domów z WG mają zaduch i pleśń? Większych bzdur nie czytałem. A z przykładem ogniska to już przeszedłeś samego siebie.

mstopi
07-05-2016, 18:46
czy ta rozmowa ma jakiś sens, każdy wybiera co chce lub na co go stać. Tak samo jak temat co wybrać: ceramikę, silikaty czy beton komórkowy. Czy temat: brzoza, strzały, bomba :) Nikt nikogo nie przekona., każdy ma rację i będzie to udowadniał jak np. Macierewicz :)

Elfir
07-05-2016, 19:01
a ja siedzę przy zamkniętym oknie, ale z WM, mam włączone światło i żaden komar mi niestraszny :)

wg39070
07-05-2016, 19:12
a ja siedzę przy zamkniętym oknie, ale z WM, mam włączone światło i żaden komar mi niestraszny :)

A ja mam moskitiery. Efekt ten sam tylko o wiele taniej. A i świeże powietrze wpadnie do salonu przez duże przesuwne drzwi.

Elfir
07-05-2016, 19:53
przez WM też wpada świeże powietrze :)

A moskitiery - cóż, kto lubi.

wg39070
07-05-2016, 20:04
przez WM też wpada świeże powietrze :)


A moskitiery - cóż, kto lubi.

No wpada, rurą fi 125. Przy moim 3 metrowym hst to faktyczne ogromny powiew wieczornej bryzy.

link2jack
07-05-2016, 20:56
A ja mam moskitiery. Efekt ten sam tylko o wiele taniej. A i świeże powietrze wpadnie do salonu przez duże przesuwne drzwi.

Pomijając aspekt tego że negujesz wentylację mechaniczną to jakoś nie wyobrażam sobie moskitiery w zajebistym hst.

K&M_M
07-05-2016, 21:08
Czytając te wpisy dochodzę do wniosku, żę WM jest dla ludzi nowoczesnych, postępowych, lubiących wszelkie nowinki, otwartych na nowości a posiadanie WM nobilituje i odgradza szerokim murem od plebsu, innymi słowy klient idealny :) idę rozpalać ognisko, zdrapywać grzyba i skórę niedźwiedzia przetrzepać ;)

Arturo72
07-05-2016, 21:16
Czytając te wpisy dochodzę do wniosku, żę WM jest dla ludzi nowoczesnych, postępowych, lubiących wszelkie nowinki, otwartych na nowości a posiadanie WM nobilituje i odgradza szerokim murem od plebsu, innymi słowy klient idealny :) idę rozpalać ognisko, zdrapywać grzyba i skórę niedźwiedzia przetrzepać ;)
WM jest dla ludzi ceniących sobie komfort życia,tacy są wśród plebsu jak i wśród nowobogadzkich.

wg39070
07-05-2016, 21:21
WM jest dla ludzi ceniących sobie komfort życia,tacy są wśród plebsu jak i wśród nowobogadzkich.

Pomiędzy plebsem a nowobogackimi są jeszcze ludzie rozsądni.

fotohobby
07-05-2016, 21:23
A czy wszystkim musimy sterować? O niektórych rzeczach pragnę zapomnieć po ukończeniu budowy. Mają działać i niekoniecznie muszę w to działanie ingerować. Dąże do posiadania jak najmniejszej liczby skomplikowanych systemów, które mogą ulec awarii. Proste metody są najlepsze. Nie należę do grona ludzi uwielbiających wszech obecną automatykę.


Nie mam żadnej automatyki. Mam strumień powietrza 100m3/h.
Zimą, latem, za dnia, czy w nocy.

Arturo72
07-05-2016, 21:26
Pomiędzy plebsem a nowobogackimi są jeszcze ludzie rozsądni.
Wśród rozsądnych są też tacy co cenią sobie komfort życia lub kładą laske na to.

wg39070
07-05-2016, 21:28
Nie mam żadnej automatyki. Mam strumień powietrza 100m3/h.
Zimą, latem, za dnia, czy w nocy.

Możesz napisać, ile prądu zjada WM w Twoim przypadku?