PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna dom + oranżeria



jerzyka51
28-01-2016, 17:52
Witam
Buduje dom ,celuje w pasywny z ŻGWC i WM. Obok domu buduję oranżerię, o powierzchni ok 25m2.Połowa oranżerii to miejsce z podłogą z granitu ,z kominkiem, gdzie będę mógł przyjmować gości .Będzie do niej drugie wejście ,tak by goście nie musieli przechodzić przez dom. Druga połowa to ziemia ,w której będą posadzone rośliny. Grzanie oranżerii podłogówką pod częścią wizytową ,rurki jak do podłogówki zakopane na głębokości 50-60 cm w ziemi ,grzane ciepłem , z resztek paliwa i ciepła kotła pozostających po napełnieniu buforów.Jak pisałem ,będzie tam również kominek.
Do oranżerii doprowadzona jest rura 200 ,którą będzie dochodziło powietrze,z rurowego wymiennika ciepła długości. 30-50 m.Na górze będzie wentylator do wyrzucania powietrza z oranżerii.Tak się zastanawiałem ,że szkoda mi tego ciepłego / zimą w oranżerii musi być 10-12 oC/ wilgotnego powietrza wypuszczać na zewnątrz. To powietrze jest przecież czyste, bez zapachów ,do tego powinno być wilgotne /dużo roślin i wilgotna ziemia / Zimą tej wilgoci w domu przeważnie brakuje. Można by otwierać drzwi, między oranżerią a salonem ,ale nie jest to dobre rozwiązanie. Nastąpi nagłe ochłodzenie powietrza w domu i jego ocieplenie w oranżerii , a to nie jest dobre dla rosnących tam roślin. Pomyślałem ,że może można by to powietrze, łączyć z powietrzem z GWC na wlocie do rekuperatora.
Miłego wieczoru J.Korona