PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika i dziurawienie krokwi śrubami.



supernik
29-01-2016, 08:56
Noszę się z zamiarem montażu fotowoltaiki na dachu dwyspadowym budynku (blacha ruuki, krokwie 8x16). Przy fotowoltaice nie jest to jeden lub dwa paneliki tylko usłany będzie cały dach ok 80m2.
Przy montażu na blasze stosuje się wkręty do krokwiowe długie, na których mocuje się następnie panele fotowoltaiczne.
Obawiam się, że wiele wkrętów osłabi krokiew lub też spowoduje, że będą one gnić.
Osłabienie wynikać będzie z tego że będzie wkręcony wkręt w krokiew (a więc z jednej strony narażenie na rozerwanie krokwi przy wkręcaniu wkręta oraz obniżenie pola powierzchni przekroju poprzez ewentualne wcześniejsze nawiercenie krokwi)
Kolejnym powodem osłabienia jest gnicie drewna spowodowane przez wodę:
1. Z jednej strony nakrętka z podkładką gumową(butylową) może nie być wystarczająco szczelna.
2. Z drugiej strony na śrubie metalowej pod blachą będzie skraplała się para wodna i woda będzie ściekać na krokiew powodując lokalne gnicie.

Kolejna rzecz siły działające na taka konstrukcję od wiatru też wydaje mi się że nie są obojętne dla paneli.

Czy są powody do obaw ?
Czy macie doświadczenia w tym zakresie ?

Przewas
29-01-2016, 09:10
Noszę się z zamiarem montażu fotowoltaiki na dachu dwyspadowym budynku (blacha ruuki, krokwie 8x16). Przy fotowoltaice nie jest to jeden lub dwa paneliki tylko usłany będzie cały dach ok 80m2.
Przy montażu na blasze stosuje się wkręty do krokwiowe długie, na których mocuje się następnie panele fotowoltaiczne.
Obawiam się, że wiele wkrętów osłabi krokiew lub też spowoduje, że będą one gnić.
Osłabienie wynikać będzie z tego że będzie wkręcony wkręt w krokiew (a więc z jednej strony narażenie na rozerwanie krokwi przy wkręcaniu wkręta oraz obniżenie pola powierzchni przekroju poprzez ewentualne wcześniejsze nawiercenie krokwi)
Kolejnym powodem osłabienia jest gnicie drewna spowodowane przez wodę:
1. Z jednej strony nakrętka z podkładką gumową(butylową) może nie być wystarczająco szczelna.
2. Z drugiej strony na śrubie metalowej pod blachą będzie skraplała się para wodna i woda będzie ściekać na krokiew powodując lokalne gnicie.

Kolejna rzecz siły działające na taka konstrukcję od wiatru też wydaje mi się że nie są obojętne dla paneli.

Czy są powody do obaw ?
Czy macie doświadczenia w tym zakresie ?

Śruby do blachodachówki wkręca się w łatę nie krowiew, no chyba że akurat trafi się na łączenie.
Jeżeli nie chcesz ich gęsto, wybierz grubszy profil nośny i wtedy daj śruby co 2-2.2 m.
Dobrej jakości podkładka gumowa spokojnie wytrzyma, zwłaszcza, że nie jest narażona na UV, przykryta panelem.

supernik
29-01-2016, 14:01
Kiedy w każdej z instrukcji do mocowania są śruby podwójne np. M10x250 np. tu:
http://fotowoltaika.corab.eu/fileadmin/user_upload/INSTRUKCJE/Instrukcja_B-017_B-015_Pionowo.pdf
Śruba M10x250 jeśli miała by wystawać ok 3cm ponad blachę + 5cm łata + 2,5 cm kontrłata to zostaje 14,5 cm do wkręcenia w krokiew - krokiew ma 16 cm (8x16) to trochę się boję bo cała krokiew będzie przebita.

Innych rozwiązań nie widziałem bo śruby M10x250 nie da się wkręcić tylko w łatę bo dużo śruby będzie wystawać :-).

Swoją drogą ładna PV - fachowcy montowali czy samemu ? A gdzie strefa brzegowa nie boisz się wiatru ?

Przewas
29-01-2016, 16:54
Kiedy w każdej z instrukcji do mocowania są śruby podwójne np. M10x250 np. tu:
http://fotowoltaika.corab.eu/fileadmin/user_upload/INSTRUKCJE/Instrukcja_B-017_B-015_Pionowo.pdf
Śruba M10x250 jeśli miała by wystawać ok 3cm ponad blachę + 5cm łata + 2,5 cm kontrłata to zostaje 14,5 cm do wkręcenia w krokiew - krokiew ma 16 cm (8x16) to trochę się boję bo cała krokiew będzie przebita.

Innych rozwiązań nie widziałem bo śruby M10x250 nie da się wkręcić tylko w łatę bo dużo śruby będzie wystawać :-).

Swoją drogą ładna PV - fachowcy montowali czy samemu ? A gdzie strefa brzegowa nie boisz się wiatru ?

Hmm dziesiątki razy widziałem jak to montują i byłem pewien że odkręcają po prostu blachowkręt i wkręcają śrubę i nikt nie szuka krokwi, aż dopytam jutro chłopaków od montażu.

A śruby są różnych długości no i weź pod uwagę, że musi wystawać jeszcze kilka cm ponad wysokość fali (wentylacja)

Moją montowaliśmy sami , na własnym systemie montażowym. Leży bezpośrednio na blachotrapezie, do tego odpowiednie obróbki i nie ma możliwości, żeby wiatr to poderwał ani jakikolwiek zwierzak wlazł. W stopce masz linka jak to robilismy

supernik
30-01-2016, 06:13
no tak, trapez do tego lepszy.
A jakie ciebie były wkręty ? Pewnie nie Pamiętasz.

Pewnie masz zgłoszoną jako mikroinstalację ? - piszesz oświadczenia o produkcji ?

Przewas
30-01-2016, 09:19
no tak, trapez do tego lepszy.
A jakie ciebie były wkręty ? Pewnie nie Pamiętasz.

Pewnie masz zgłoszoną jako mikroinstalację ? - piszesz oświadczenia o produkcji ?

U mnie łapaliśmy do łat przedłużanymi wkrętami do blachy, dosyć gęsto.
Instalację mam niezgłoszoną, czekałem na taryfy gwarantowane. Dopiero teraz wysłałem papiery i czekam na umowę

Andrzej Wilhelmi
30-01-2016, 16:09
To są wyszukane problemy, które w rzeczywistości nie występują. Kontrłaty i łaty są mocowane setkami gwoździ do krokwi. krokwie są mocowane gwoździami lub wkrętami do płatwi i murłat. Jakoś nic nie gnije. Każdy montaż musi być wykonany profesjonalnie. Pozdrawiam.

supernik
18-02-2016, 20:44
Przewas - słuchaj, możesz mi wyjaśnić dlaczego czekasz z wpięciem instalacji do sieci na taryfy gwarantowane ???, mają wejść od 1 lipca, ale nie rozumiem dlaczego czekasz ??
W ustawie nie ma żadnych zapisów, że nie będą obowiązywać dotychczasowych producentów ? O co chodzi ?
Tylko proszę nie odpisuj, że jak się wcześniej podepniesz to nie dostaniesz taryfy gwarantowanej - tylko podaj podstawę - cytat z ustawy na takie twierdzenie ??