PDA

Zobacz pełną wersję : COP w zależności od temperatury powietrza - dolnego źródła



supernik
29-01-2016, 15:50
Nie mogę dotrzeć do zależności: COP od temperatury powietrza - dolnego źródła, w pompie ciepła powietrze woda.
Chciałem obliczyć opłacalność w ciągu roku w zaleności od temp zewnętrznej......

Jedyne pompy jakie znalazłem o COP>4 (4,2) to Mitsubishi - czy polecacie jakieś modele, które pracowały by przy -25 stC (zakładam, że jak pracują do niższych temperatur o są wydajniejsze również przy wyższych - wiadomo, że instalacja będzie wspomagana w okresie tęgich mrozów :-))

jgrolik
29-01-2016, 16:49
Musisz sieę skupić na konkretnych modelach bo niektóre pompy mają podobną moc i sprawność w szerokim zakresie temperatur a inne mają bardzo zmienne parametry. Ja takie obliczenia robiłem dla konkretnych pomp z ofert które dostałem.
Jeśli nie ma w sieci tych danych poproś o nie instalatora od którego masz oferty. Jak ja prosiłem to nie było problemu i dostawałem to co potrzebowałem.
Jak nie będą skorzy do współpracy to omijaj ich szerokim łukiem

supernik
30-01-2016, 06:13
Liczyłem, że podlinkujecie mi dane o COP w zależności od temperatury.

jgrolik
30-01-2016, 06:20
Jakiej pompy ? Dowolnej PW ?

fachman19
31-01-2016, 14:06
Nie mogę dotrzeć do zależności: COP od temperatury powietrza - dolnego źródła, w pompie ciepła powietrze woda.
Chciałem obliczyć opłacalność w ciągu roku w zaleności od temp zewnętrznej......

Jedyne pompy jakie znalazłem o COP>4 (4,2) to Mitsubishi - czy polecacie jakieś modele, które pracowały by przy -25 stC (zakładam, że jak pracują do niższych temperatur o są wydajniejsze również przy wyższych - wiadomo, że instalacja będzie wspomagana w okresie tęgich mrozów :-))

Fujitsu miał taką tabele dla całego zakresu temp zew i górnego źródła co 5 *C mogę podesłać na maila . Ale proscie skorzystać z programy doboru
pompy np firmy Daikin ,Panasonic itp one są najdokładniejsze

AdrianEH
01-02-2016, 17:32
Dla jakiej temperatury to COP >4,2 w Mitsubishi?

Konsultant marki Buderus
06-02-2016, 10:53
Nie mogę dotrzeć do zależności: COP od temperatury powietrza - dolnego źródła, w pompie ciepła powietrze woda.
Chciałem obliczyć opłacalność w ciągu roku w zaleności od temp zewnętrznej......

Jedyne pompy jakie znalazłem o COP>4 (4,2) to Mitsubishi - czy polecacie jakieś modele, które pracowały by przy -25 stC (zakładam, że jak pracują do niższych temperatur o są wydajniejsze również przy wyższych - wiadomo, że instalacja będzie wspomagana w okresie tęgich mrozów :-))

Witam,

Powietrzna pompa ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm WPL AR osiąga sprawność COP do 5,1 przy pracy w A7/W35 . Obliczenia dla innych parametrów znajdują się na stronie internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/powietrzne/logatherm-wpl-ar.html. W sprawie doboru oraz montażu odpowiedniego urządzenia zachęcam do kontaktu z wykwalifikowanym instalatorem współpracującym z marką Buderus. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl/kontakty/autoryzowani-serwisanci.html. Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

ProStaś
06-02-2016, 11:04
Witam,

Powietrzna pompa ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm WPL AR osiąga sprawność COP do 5,1 przy pracy w A7/W35 . Obliczenia dla innych parametrów znajdują się na stronie internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/powietrzne/logatherm-wpl-ar.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.buderus.pl%2Fp rodukty%2Fkategorie-produktow%2Fpompy-ciepla%2Fpowietrzne%2Flogatherm-wpl-ar.html). W sprawie doboru oraz montażu odpowiedniego urządzenia zachęcam do kontaktu z wykwalifikowanym instalatorem współpracującym z marką Buderus. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl/kontakty/autoryzowani-serwisanci.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.buderus.pl%2Fk ontakty%2Fautoryzowani-serwisanci.html). Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Skoro pojawił się konsultant marki Buderus, to ja poproszę o wytłumaczenie jak wyżej wymieniona PC WPL AR, jest zabezpieczona przed zamarznięciem obwodu grzewczego przy kilkudniowym braku prądu. Proszę mnie nie odsyłać do serwisu i nie pisać, że tak długie przerwy w dostawie prądu się nie zdarzają (patrz Ksawery).
Poproszę o konkrety, dziękuję.

_John
06-02-2016, 12:19
Liczyłem, że podlinkujecie mi dane o COP w zależności od temperatury.

Toshiba Estia ma w swoich DTR takie tabele.

Z góry mogę ci powiedzieć, że nie opłaca się dopłacać 10 tys do Mitsubishi tylko po to by grzać z COP 4,2 zamiast np 3,9.
Nie porównuj w warunkach ekstremalnych tylko w takich, które występują w większości okresu grzewczego.
Uprość porównanie do temperatury średniej w miesiącu.

Nie ma kompletnie żadnego sensu dobierania układu chłodniczego do pracy w warunkach ekstremalnych.
Do takich warunków bierze się tanią jak barszcz grzałkę i grzeje z COP 1.
Wszak to 3-5 procent sezonu grzewczego.

imrahil
06-02-2016, 13:47
mam takie pytanie. dotyczy raczej przyszłości (i ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej), bo w tej chwili zakup pompy ciepła mi się nie opłaca. grzeję w tej chwili dom grzałką 6 kW w niewielkim buforze - dzięki temu mam przyjemnie wieczorem, grzejąc 100% w taniej taryfie. obliczeniowo obciążenie 3,2 kW, ale w tym sezonie max średniodobowo wyszło około 2,2 kW i wynikało raczej z potrzeby podgrzania płyty i stropu do odpowiedniej temperatury a nie strat samego domu - średnia z dwóch kolejnych dni raczej nigdy nie przekroczyła 2 kW. w sumie poszło w tym sezonie na grzanie 1970 kWh, od czwartku nie grzejemy.

rozumiem, że w tej sytuacji instalacja powietrznej pompy ciepła kiedyś tam może dać niższe oszczędności niż w przeciętnym domu? taka pompa pracowałaby głównie w temperaturach ujemnych, więc COP niski. jedynie CWU grzeje się cały rok, ale znów do wyższych temperatur, czyli znów COP gorszy. do obliczenia czasu zwrotu takiej pompy w ciepłym domu powinno się raczej przyjąć COP=2,5 zamiast 3?

schizo85
06-02-2016, 19:33
mam takie pytanie. dotyczy raczej przyszłości (i ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej), bo w tej chwili zakup pompy ciepła mi się nie opłaca. grzeję w tej chwili dom grzałką 6 kW w niewielkim buforze - dzięki temu mam przyjemnie wieczorem, grzejąc 100% w taniej taryfie. obliczeniowo obciążenie 3,2 kW, ale w tym sezonie max średniodobowo wyszło około 2,2 kW i wynikało raczej z potrzeby podgrzania płyty i stropu do odpowiedniej temperatury a nie strat samego domu - średnia z dwóch kolejnych dni raczej nigdy nie przekroczyła 2 kW. w sumie poszło w tym sezonie na grzanie 1970 kWh, od czwartku nie grzejemy.

rozumiem, że w tej sytuacji instalacja powietrznej pompy ciepła kiedyś tam może dać niższe oszczędności niż w przeciętnym domu? taka pompa pracowałaby głównie w temperaturach ujemnych, więc COP niski. jedynie CWU grzeje się cały rok, ale znów do wyższych temperatur, czyli znów COP gorszy. do obliczenia czasu zwrotu takiej pompy w ciepłym domu powinno się raczej przyjąć COP=2,5 zamiast 3?

Ja mam obciążenie podobne jak Ty. Przyjmowałem w obliczeniach COP 2.7, ale teraz w czasie użytkowania sądzę że jest dużo wyższy. Nie mam ciepłomierza więc biorę średniomiesięczną temperaturę zewnętrzną, na jej podstawie z OZC biorę dane jakie powinno być zużycie w danym miesiącu i tak liczę COP, SCOP czy tam SPF miesięczny. Na podstawie tych kilku miesięcy, prognozując na resztę sezonu, łącznie z CWU wychodzi mi COP roczny na poziomie 3,4. Jakby była chłodniejsza zima było by gorzej. Nie jest to może najdokładniejszy sposób liczenia, ale raczej OZC pokazuje zaniżone zapotrzebowanie, więc COP może być tylko większy.

ProStaś
09-02-2016, 18:52
,

Powietrzna pompa ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm WPL AR osiąga sprawność COP do 5,1 przy pracy w A7/W35 (...)l (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.buderus.pl%2Fk ontakty%2Fautoryzowani-serwisanci.html). Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.



No to zapytałem:


Skoro pojawił się konsultant marki Buderus, to ja poproszę o wytłumaczenie jak wyżej wymieniona PC WPL AR, jest zabezpieczona przed zamarznięciem obwodu grzewczego przy kilkudniowym braku prądu. Proszę mnie nie odsyłać do serwisu i nie pisać, że tak długie przerwy w dostawie prądu się nie zdarzają (patrz Ksawery).
Poproszę o konkrety, dziękuję.

i......

http://img5.demotywatoryfb.pl//uploads/201009/1283608104_by_SpijSpokojnie_600.jpg

imrahil
09-02-2016, 21:00
Ja mam obciążenie podobne jak Ty. Przyjmowałem w obliczeniach COP 2.7, ale teraz w czasie użytkowania sądzę że jest dużo wyższy. Nie mam ciepłomierza więc biorę średniomiesięczną temperaturę zewnętrzną, na jej podstawie z OZC biorę dane jakie powinno być zużycie w danym miesiącu i tak liczę COP, SCOP czy tam SPF miesięczny. Na podstawie tych kilku miesięcy, prognozując na resztę sezonu, łącznie z CWU wychodzi mi COP roczny na poziomie 3,4. Jakby była chłodniejsza zima było by gorzej. Nie jest to może najdokładniejszy sposób liczenia, ale raczej OZC pokazuje zaniżone zapotrzebowanie, więc COP może być tylko większy.

problem w tym, że moje OZC pokazało 4900 kWh, a do tej pory zużyłem niecałe 2000 kWh :)

schizo85
09-02-2016, 21:48
problem w tym, że moje OZC pokazało 4900 kWh, a do tej pory zużyłem niecałe 2000 kWh :)

Dlatego ja nie patrzę na końcowy wynik z OZC, sezonowy. W Audytorze OZC jest taka tabelka z poszczególnymi miesiącami, dla każdego miesiąca jest podana średnia temperatura zewnętrzna i zapotrzebowanie w danym miesiącu. Estymuję sobie te dane i mam zależność zapotrzebowania miesięcznego od średniomiesięcznej temperatury zewnętrznej, tak mniej więcej. Teraz po prostu biorąc rzeczywistą średnią temperaturę jaka była w poprzednim miesiącu mam zużycie jakie powinno być, a z tego liczę COP.

fachman19
10-02-2016, 05:25
problem w tym, że moje OZC pokazało 4900 kWh, a do tej pory zużyłem niecałe 2000 kWh :)

Bo OZC służy do porównania budynków przy pewnych założeniach.
Ważne jest obciążenie cieplne budynku.

gall86
10-02-2016, 06:01
mam takie pytanie. dotyczy raczej przyszłości (i ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej), bo w tej chwili zakup pompy ciepła mi się nie opłaca. grzeję w tej chwili dom grzałką 6 kW w niewielkim buforze - dzięki temu mam przyjemnie wieczorem, grzejąc 100% w taniej taryfie. obliczeniowo obciążenie 3,2 kW, ale w tym sezonie max średniodobowo wyszło około 2,2 kW i wynikało raczej z potrzeby podgrzania płyty i stropu do odpowiedniej temperatury a nie strat samego domu - średnia z dwóch kolejnych dni raczej nigdy nie przekroczyła 2 kW. w sumie poszło w tym sezonie na grzanie 1970 kWh, od czwartku nie grzejemy.

rozumiem, że w tej sytuacji instalacja powietrznej pompy ciepła kiedyś tam może dać niższe oszczędności niż w przeciętnym domu? taka pompa pracowałaby głównie w temperaturach ujemnych, więc COP niski. jedynie CWU grzeje się cały rok, ale znów do wyższych temperatur, czyli znów COP gorszy. do obliczenia czasu zwrotu takiej pompy w ciepłym domu powinno się raczej przyjąć COP=2,5 zamiast 3?

Masz rację. Masz dobrze ocieplony dom, który potrzebuje małych ilości energii do ogrzania. Jeżeli już musisz je dostarczyć to będą to właśnie najmniej korzystne warunki dla pracy pompy PW (pomija CWU bo tutaj dochodzi okres poza sezonem. Jak dla mnie można by było brać pod uwagę nawet mniej niż COP= 2,5. Oczywiście zależy to też od pompy jaką weźmiesz.

Swoją drogą ciekawi mnie jak wygląda twoja kotłownia w sensie działania. Mówisz, że grzałka i bufor i ciepło wieczorem i 100% taniej. Zakładając, że nabijasz bufor w taniej strefie 13-15 to do jakiej temperatury go ładujesz i jaka jest jego pojemność? Wydaje mi się, że bufor taki dość szybko się wychłodzi od tej 15, a gdzie tam wieczór. Jeszcze piszesz, że jest niewielki, a to już w ogóle mnie zaciekawiło.

Masz zwykłą grzałkę 6kW wrzuconą w ten bufor? Czy jakiś kocioł ekektryczny? Ile cię wyszła kotłownia?

Beskidziak
10-02-2016, 07:07
problem w tym, że moje ozc pokazało 4900 kwh, a do tej pory zużyłem niecałe 2000 kwh :)

+cwu?

asolt
10-02-2016, 09:38
problem w tym, że moje OZC pokazało 4900 kWh, a do tej pory zużyłem niecałe 2000 kWh :)

Zapotrzebowanie na ciepło jest liczone wg sredniej wieloletniej najblizszej stacji meteo, jak dotychczas mamy wiekoszosc ciepłych zim, moze klimat sie nieco zmienia i ta srednia moze przekłamywac, poza tym do obliczen brana jest wymiana normowa która w rzeczywistosci jest duzo mniejsza. Dlatego tez zapotrzebowanie na ciepło, szczegolnie przy bardzo starannym wykonaniu ocieplenia moze byc mniejsze niz obliczone. Nie wiem jaki jest finalny wsp n50, byc moze jest mniejszy niz załozony czyli 4,0, a to kolejny powód do zawyzenia wyników. Zasada jest taka im wiecej wiarygodnych danych tym wieksza dokładnosc. Poniewaz jednak motodologia OZC obejmuje przepowiadanie przyszłosci, bo tak trzeba nazwac korzystanie z danych archiwalnych stacji meteo to nie mamy gawarancji ze akurat ten konkretny sezon grzewczy będzie zgodny z obliczeniamu, na przestrzeni kilku kilku kilkunastu lat zgodnosc sredniego zuzycia z ozc powinna coraz wieksza, pod warunkiem niezmiennosci klimatu, co aktualnie jest problematyczne i budzi wiele kontrowersji. Inna rzecz jest projektowym obciązeniem cieplnym wyliczonym w ozc, w zasadzie nie ma jak to pomierzyc ostatnimi czasy gdzy brakuje długotrwałych morozów rzez -20 oC i ciepłomierza dal dokładnego pomiaru.

schizo85
10-02-2016, 11:32
Zapotrzebowanie na ciepło jest liczone wg sredniej wieloletniej najblizszej stacji meteo, jak dotychczas mamy wiekoszosc ciepłych zim, moze klimat sie nieco zmienia i ta srednia moze przekłamywac, poza tym do obliczen brana jest wymiana normowa która w rzeczywistosci jest duzo mniejsza. Dlatego tez zapotrzebowanie na ciepło, szczegolnie przy bardzo starannym wykonaniu ocieplenia moze byc mniejsze niz obliczone. Nie wiem jaki jest finalny wsp n50, byc moze jest mniejszy niz załozony czyli 4,0, a to kolejny powód do zawyzenia wyników. Zasada jest taka im wiecej wiarygodnych danych tym wieksza dokładnosc. Poniewaz jednak motodologia OZC obejmuje przepowiadanie przyszłosci, bo tak trzeba nazwac korzystanie z danych archiwalnych stacji meteo to nie mamy gawarancji ze akurat ten konkretny sezon grzewczy będzie zgodny z obliczeniamu, na przestrzeni kilku kilku kilkunastu lat zgodnosc sredniego zuzycia z ozc powinna coraz wieksza, pod warunkiem niezmiennosci klimatu, co aktualnie jest problematyczne i budzi wiele kontrowersji. Inna rzecz jest projektowym obciązeniem cieplnym wyliczonym w ozc, w zasadzie nie ma jak to pomierzyc ostatnimi czasy gdzy brakuje długotrwałych morozów rzez -20 oC i ciepłomierza dal dokładnego pomiaru.

A to się wszystko zgadza. Średnia wieloletnia, liczona jest gdzieś od lat 50 poprzedniego wieku. Natomiast średnia z ostatnich 20 lat jest jest już wyższa, a z 10 znacząco wyższa od tej wieloletniej. Może to jakieś chwilowe fluktuacje klimatu, bo zdarzały się już wcześniej cieplejsze okresy, a może wpływ globalnego ocieplenia. W każdym razie OZC przyjmuje temperatury zewnętrzne do liczenia niższe niż aktualnie panujące nam w czasie zim. Więc większość OZC jest przeszacowana, dlatego też zużycie sezonowe jest mniejsze niż by to miało wynikać z obliczeń.

jasiek71
10-02-2016, 12:19
A to się wszystko zgadza. Średnia wieloletnia, liczona jest gdzieś od lat 50 poprzedniego wieku. Natomiast średnia z ostatnich 20 lat jest jest już wyższa, a z 10 znacząco wyższa od tej wieloletniej. Może to jakieś chwilowe fluktuacje klimatu, bo zdarzały się już wcześniej cieplejsze okresy, a może wpływ globalnego ocieplenia. W każdym razie OZC przyjmuje temperatury zewnętrzne do liczenia niższe niż aktualnie panujące nam w czasie zim. Więc większość OZC jest przeszacowana, dlatego też zużycie sezonowe jest mniejsze niż by to miało wynikać z obliczeń.

A o ile zmieniła się średnia temperatura sezonu grzewczego ...?
Średnia globalna przez ostatnie 100 lat to ok 1* ...

asolt
10-02-2016, 12:41
A o ile zmieniła się średnia temperatura sezonu grzewczego ...?
Średnia globalna przez ostatnie 100 lat to ok 1* ...

Ta srednia wieloletnia dotyczy najblizszej stacji meteo i okresu grzewczego, globalny wzrost temperatury w tym konkretnym przypadku nie daje nam nic.

jasiek71
10-02-2016, 12:45
Ta srednia wieloletnia dotyczy najblizszej stacji meteo i okresu grzewczego, globalny wzrost temperatury w tym konkretnym przypadku nie daje nam nic.

Ale średnia zimowa nie " nie lata" sobie o 5-10* w danym miejscu ...

asolt
10-02-2016, 12:57
Ale średnia zimowa nie " nie lata" sobie o 5-10* w danym miejscu ...

Tak dokladnie nie sprawdzałem, ale pamietam ze 1980 chodziłem sobie swobodnie po Wisle i było na niej 50 cm lodu a mrozy -20 utrzymywału sie ponad 2 tygodnie. Nie wiem jaka jest sredniomiesieczna temperatura z 5,10,15,20 lat dla danej lokalizacji, ale na pewno jest cieplej niz zimniej jak poprzednio. Ta prognoza to tylko jeden ze skladników do obliczenia zapotrzebowania na ciepło, wazny ale najmniej przewidywalny.

schizo85
10-02-2016, 13:20
Ale średnia zimowa nie " nie lata" sobie o 5-10* w danym miejscu ...

Ale zmienia się w porywach do kilku stopni właśnie. Dla zainteresowanych super blog o pogodzie, zmianach klimatu, itd. itp. (http://meteomodel.pl/BLOG/)
A tutaj podsumowanie stycznia 2016 (http://meteomodel.pl/BLOG/?p=11862), jest robione osobno dla każdego miesiąca. A dla aktualnego pokazywana średnia temperatura wraz z odchyleniem od średniej bazowej wieloletniej.

fachman19
10-02-2016, 14:03
OZC pomaga w określeniu kosztów ogrzewania w ciągu 50 lat .Tylko jakie będą ceny paliw.
No ale potrzebne i już

asolt
10-02-2016, 14:10
OZC pomaga w określeniu kosztów ogrzewania w ciągu 50 lat .Tylko jakie będą ceny paliw.
No ale potrzebne i już

Wystarczy juz jedna prognoza, jezeli sie chce wiedziec wiecej trzeba zmienic doradcę na wrózkę, dla zapotrzebowania na ciepło. Projektowe obciązenie cieplne nie polega na przepowiadaniu przyszłosci, a tez jest czescią ozc. Wracajac do ozc to ono nie ma nic do cen nosników energii, to jest potrzebne w audycie.

fachman19
10-02-2016, 15:11
No właśnie piszę ,że jest potrzebne w audycie , u notariusza i do odbioru .

A do doboru urządzeń grzewczych i wykonania instalacji potrzebne jest obciążenie cieplne budynku.

Audyt jest najważniejszy

jasiek71
10-02-2016, 16:12
Ale zmienia się w porywach do kilku stopni właśnie. Dla zainteresowanych super blog o pogodzie, zmianach klimatu, itd. itp. (http://meteomodel.pl/BLOG/)
A tutaj podsumowanie stycznia 2016 (http://meteomodel.pl/BLOG/?p=11862), jest robione osobno dla każdego miesiąca. A dla aktualnego pokazywana średnia temperatura wraz z odchyleniem od średniej bazowej wieloletniej.

Mnie interesuje sezon grzewczy a nie dany miesiąc ...
Prowadzę własne obserwacje od pięciu lat i jakiś nie widać na licznikach energii mojego ogrzewania aby jedna zima była "zimna" a druga "ciepła"...
Oczywiście poszczególne miesiące się rozbiegają ale całe sezony już nie...

schizo85
10-02-2016, 18:44
Mnie interesuje sezon grzewczy a nie dany miesiąc ...
Prowadzę własne obserwacje od pięciu lat i jakiś nie widać na licznikach energii mojego ogrzewania aby jedna zima była "zimna" a druga "ciepła"...
Oczywiście poszczególne miesiące się rozbiegają ale całe sezony już nie...

Na ten przykład Kraków, rozbieżności są do 4 stopni. Sprawdziłem przed sekundą, u mnie 4 stopnie, między 2 a 6*C, to zapotrzebowanie sezonowe większe o 40%:

346370

imrahil
11-02-2016, 16:17
Masz rację. Masz dobrze ocieplony dom, który potrzebuje małych ilości energii do ogrzania. Jeżeli już musisz je dostarczyć to będą to właśnie najmniej korzystne warunki dla pracy pompy PW (pomija CWU bo tutaj dochodzi okres poza sezonem. Jak dla mnie można by było brać pod uwagę nawet mniej niż COP= 2,5. Oczywiście zależy to też od pompy jaką weźmiesz.

Swoją drogą ciekawi mnie jak wygląda twoja kotłownia w sensie działania. Mówisz, że grzałka i bufor i ciepło wieczorem i 100% taniej. Zakładając, że nabijasz bufor w taniej strefie 13-15 to do jakiej temperatury go ładujesz i jaka jest jego pojemność? Wydaje mi się, że bufor taki dość szybko się wychłodzi od tej 15, a gdzie tam wieczór. Jeszcze piszesz, że jest niewielki, a to już w ogóle mnie zaciekawiło.

Masz zwykłą grzałkę 6kW wrzuconą w ten bufor? Czy jakiś kocioł ekektryczny? Ile cię wyszła kotłownia?

mam zwykłą grzałkę w buforze 200 litrów. kotłownia kosztowała trochę ponad 3 tys. zł (w tym zawór mieszający + sterownik, termostat pokojowy bezprzewodowy, pompa obiegowa, naczynie wzbiorcze) + osobny bojler elektryczny CWU. bufor grzeję do 60-70*C. nie miałbym problemu z utrzymaniem zadanej temperatury 100% w taniej taryfie za pomocą przepływowego kotła, ale taki bufor wyszedł w podobnej cenie, a wieczorem mogę puścić ciepłą wodę w podłogę i robi się przyjemniej pomimo, że temperatura ani drgnie.

dziś zrobiłbym jeszcze jakiś system do podtrzymania temperatury podłogi - teraz realizuję to termostatem pokojowym (między godz. 18 a 20 mam zadaną o 0,6*C wyższą temperaturę powietrza niż normalnie, żeby wymusić grzanie - czasem w okresach przejściowych w ciągu doby grzeje się tylko wieczorem, a nie w nocy czy w południe)


+cwu?

tak, do tego trzeba dodać cwu

supernik
04-03-2016, 05:36
Fujitsu miał taką tabele dla całego zakresu temp zew i górnego źródła co 5 *C mogę podesłać na maila . Ale proscie skorzystać z programy doboru
pompy np firmy Daikin ,Panasonic itp one są najdokładniejsze

Fachman19 to rzuć link na muratora do tych danych z Fujitsu lub załącz plik z danymi - może komuś jeszcze się przydadzą ?, Nie o prostotę tu chodzi lecz o dokładność.