PDA

Zobacz pełną wersję : Idealna konstrukcja kotła zasypowego



kawon
29-01-2016, 20:03
Witam,
Czy jest szansa na konkretne spostrzeżenia co do konstrukcji kotła" jedynie słusznego" oczywiście nie mam na myśli konkretnych producentów a bardziej schemat kotła który by gwarantował najlepsze wyniki w spalaniu i odzysku energii
.Takie abc, bo skoro firmy wypuszczają tyle niesprawdzających się konstrukcji a na forum jest tak wiele wskazówek to pozbierajmy to do jednego wora.
Jest wiele racji na forum ale niema kociołka.
Chwali się dolniaki ale od razu trzeba dorabiać palniki zmniejszać moc szamotem
Górne spalanie dobre ale codzienne rozpalanie i jednak początkowe odgazowanie i dymienie
Temat zapewne rzeka więc może coś doradzicie.

Konto usunięte_1*
30-01-2016, 08:08
jak zwykle większość ma rację ale nigdy nic z tego nie wynika , każdy skrobie w swoją stronę a szkoda

kawon
30-01-2016, 11:08
Ja jestem zainteresowany konstrukcją górno-dolną.Wiem że jak jest do wszystkiego to do niczego ale taki kompromis.Podstawa to mozliwość regulacji mocą tzn.jak są dni cieplejsze to rzecz jasna mniejsze zapotrzebowanie i wtedy wydaje się lepsze by było spalanie dołem przez dysze a gdy jest potrzeba to rozpalamy od góry i regulujemy powietrzem.Proszę o swoje spostrzeżenia może razem coś wymyślimy bo na pomoc osób którzy na kotłach zęby zdarli to raczej się nie doczekamy.Zapraszam do wolnych wniosków.
Pozdrawiam.

Jarecki79
30-01-2016, 11:10
Nie ma nic gorszego jak górno-dolna
Kicha na maxa

Albo dobry kocioł z cyklicznym zasypem rozpalany od góry najlepiej z buforem
albo solidny dolniak z buforem

na priva link do analizy

kawon
30-01-2016, 11:32
Instytut Energetyki zaleca
W kotłach z dolnym spalaniem węgla kamiennego:
- doprowadzić dyszami do strefy spalania powietrze wtórne w ilości 0,7-0,8 Nm3/h na 1kW
mocy dostarczonej z paliwem. Prędkość wypływu powietrza z dysz należy przyjmować 5-6
m/s. Do popielnika doprowadzać powietrze pierwotne w ilości 0,9-1,0 Nm3/h na 1kW
mocy dostarczonej z paliwem,
- strefę spalania należy wyłożyć kształtkami z ceramiki ogniotrwałej w celu zapewnienia
właściwej temperatury (powyżej 850oC) dla spalania gazów palnych.
- dla doboru powierzchni rusztu przyjmować współczynnik obciążenia powierzchni rusztu
250-270 kW/m2,
- kąt zsypu paliwa utworzony między linią warstwy żaru a linią łączącą dolną krawędź
przegrody rozdzielającej komorą zasypową od paleniskowej z punktem na tylnej ścianie
komory na wysokości linii żaru powinien mieścić się w granicach 40o
-45o
Skopiowałem ze strony Instytutu

kawon
30-01-2016, 11:38
Nie ma nic gorszego jak górno-dolna
Kicha na maxa

Albo dobry kocioł z cyklicznym zasypem rozpalany od góry najlepiej z buforem
albo solidny dolniak z buforem

na priva link do analizy

Dzięki za odzew,jaką role odgrywa bufor przy dolniaku.Tzn.dolniak ma pracować aż nagrzeje bufor i wygasić.

gondoljerzy
30-01-2016, 20:04
Instytut Energetyki zaleca
W kotłach z dolnym spalaniem węgla kamiennego:
- doprowadzić dyszami do strefy spalania powietrze wtórne w ilości 0,7-0,8 Nm3/h na 1kW
mocy dostarczonej z paliwem.
...
- kąt zsypu paliwa utworzony między linią warstwy żaru a linią łączącą dolną krawędź
przegrody rozdzielającej komorą zasypową od paleniskowej z punktem na tylnej ścianie
komory na wysokości linii żaru powinien mieścić się w granicach 40o
-45o
...
Ja jestem zainteresowany konstrukcją górno-dolną.Wiem że jak jest do wszystkiego to do niczego ale taki kompromis.Podstawa to mozliwość regulacji mocą ...

Ciekawe informacje z ilością powietrza, ale nie wnoszące niczego dla użytkownika kotła, co najwyżej dla konstruktora wyposażonego w solidną aparaturę badawczą. Co to za jednostka: niutonometry sześcienne na godzinę?
Kąt zsypu paliwa powinien mieścić się... Brzmi jak bzdura. Przecież kąt zsypu paliwa wynika ze zdolności danego paliwa do obsypywania się. Jedno się spieka i nie chce się obsypywać, inne się nie spieka i opada bez problemu. Z mojej obserwacji praktycznej: zmienisz granulację i też inaczej się obsypuje. Chyba, że znów mówimy o kotle teoretycznym z idealnym paliwem.
Olać konstrukcję górno-dolną. Chcesz modulacji mocy? W dolniaku możesz zmieniać moc podając powietrze pierwotne od dołu, z boku i od góry zasypu. Zmieniasz wysokość warstwy żaru i zmieniasz moc. Jeśli chcesz jeszcze większą modulację, to można zrobić regulowaną wysokość rusztu, regulowaną wysokość pierwszej przegrody itp.

P.S. Na zdrowy rozum, nie da się wymyślić zasypowego kotła jedynie słusznego. To można od biedy zrobić w przypadku kotła automatycznego z podajnikiem. W przypadku kotła zasypowego zbyt wiele zależy od palacza. Kocioł idealny dla Ciebie, nie musi być idealny dla mnie.

marcus312
01-02-2016, 22:31
Przeciez Przemek juz dawno taki kociol, dolno gorny zbudował wystarczy klapki poprzestawiac kus 1 i II :rolleyes: http://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/kus-1/

kawon
02-02-2016, 07:01
No faktycznie,w takim razie ciekawy jestem która wersja tzn KUS czy KDS-PW ma lepszy odzysk ciepła.Bo obie mogą spalać czysto a w razie godziny W mogą spalać węgiel taki który nie będzie spalał się dołem,no i strona praktyczna który byłby wygodniejszy w codziennym użytkowaniu np.czyszczenie.A może są jakieś inne sprawdzone konstrukcje wielo-zadaniowe.

marcus312
02-02-2016, 09:51
KDS-PW to jest konstrukcja kotła typowo dolno spalajacy a klapka słuzy do oddymiana komory zaladunkowej zeby przy zaladunku nie dymilo na kotłownie .Druga klapka jest na skrócony obieg przy słabym ciagu kominowym np podczas rozpalania przy zimnym kominie. Jakiej to jeszcze konstrukcji oczekujesz , moze taka jak moja GS , DS + podajnik slimakowy ale takiej jeszcze nie spotkałem dlatego sam przerobilem kociol wg potrzeb :yes::D

kawon
02-02-2016, 12:58
Orzesz Ty to czemu się nie chwalisz,podrzuć linka co wykminiłeś.:yes:

marcus312
02-02-2016, 15:17
Co tu duzo kombinowac jak sie naczytasz o kotłach jakis dłuzszy czas to jego obraz jak powinien wygladac i byc zbudowany i do czego ma słuzyc, czym palic sam sie wyrysuje .Akurat mialem zwykły GS taki z przyjazna budowa wymiennika wiec postanowilem go zmodernizowac zeby mozna bylo w nim palic bezdymnie, weglem orzechem, drewnem, ekogroszkiem .Wiec przebudowalem go na typowy DS z przegroda i palnikiem szamotowym oddzielony popielnik dla PW z regulacja, plus podajnik slimakowy U mnie przegroda gora jest z blachy 4mm a dolem palnik szamotowy .W przegrodzie zabudowana jest klapka do oddymiania komory załądunkowej zeby podczas załadunku wegla czy drewna nie dymilo na kotłownie, oczywiscie jest otwierana z zewnatrz kotła .Dodatkowo w tej przegrodzie sa jeszcze wyciagane 2 zaslepki to słuzy do palenia na ekogroszek czyli podajnik slimakowy .Jak chcesz palic jak w GS to wystarczy wybudowac przegrode tyle ze u mnie nie ma takiej potrzeby jak mam trudny opał np typ wegla 34,2 to zakładam drugie drzwiczki zasypowe w ktorych jest klapka pod miarkownik i podaje przez nie powietrze głowne czyli mam odwrócony GS .Podajnik kupisz kompletny czyli rura motoreduktor slimak palnik do tego zbiornik ja akurat zrobiłem zbiornik pod wymagany moj wymiar i palnik jaki mi pasował .Do tego popielnik 40cm wystarczy albo gotowy albo robisz sam ja musiałem robic bo czesciowo jest wpuszczony w podłoge z braku miejsca do podniesienia kotła na wymagana wysokosc .Do tego troche elektroniki sterownik , ups 1000W ktory w razie zaniku pradu zasila kociol pompy i solar .Ogolnie to wszystko jest dostepne na rynku wystarczy poskładac wg własnych potrzeb moze jakis konstruktor w przyszlosci zbuduje taki kociol jeszcze lepszy samoczyszczacy itd :yes::D

cysiokysio
02-02-2016, 16:27
Jakbyś porobił trochę fotek to było fajnie to wszystko zobaczyć.

marcus312
02-02-2016, 23:27
Wszystko zobaczyc czy ja wiem czy to kogos zainteresuje jak pisalem wyzej kotły sa ogolnie znane i nic tu specjalnego nie ma pozatym ze pewne zeczy zostały tak dobrane aby dzialaly tak jak ja chce .Z ciekawostek moge dodac ze zanim zbudowalem podajnik slimakowy to najpierw zbudowalem podajnik tlokowy z silnika od wycieraczek i lewarka bmw e36 tak dla zabawy zeby sprawdzic jak tu koledzy pisali ze w sezonie letnim grzanie wody CWU przy pracy kotła 24/dobe wychodzi 2,5kg na dobe osobiscie w to nie wierzyłem .No ale sie przekonalem na tym tlokowcu małym 70g na jeden posuw ze to jest mozliwe mialem wynik 3kg na dobe chcialem isc w budowe tloka tak juz na powaznie ale ostatecznie zdecydowałem sie na slimak z wiadomych przyczyn slimak mniej brudzi wymiennik .Jezeli kogos interesuja zdjecia to moge wkleic tylko co konkretnie palnik szamotowy ogolnie znany z pochylona płytka . nie wiem co kogo moze interesowac rozwiazanie przegrody klapki oddymiajacej budowa palnika obrotowego czy co tam jeszcze zbiornik pomalowany w kolorze puszki piwa debowe mocne :lol2:na zdjeciu widac przegrode i palnik szamotowy DS
345613

cysiokysio
03-02-2016, 06:20
mnie interesuje jak zamontowałeś podajnik

marcus312
03-02-2016, 09:37
Na poczatku z podajnikiem kombinowalem roznie mialem nawet zrobiony ten pierwszy do testow tlokowy na kołkach i wjezdzalem z nim nad ruszt ale wiadomo gorsze dojscie zapopielenie itp. ostatecznie zabudowalem pod ruszt wodny drugi popielnik a caly podajnik tak jak to maja normalne kotly na ekogroszek zabudowalem z boku zeby tego nie demontowac i zeby nie przeszkadzalo przy paleniu np drewnem czy weglem w DS:yes:

G69
23-04-2016, 18:07
ostatecznie zabudowalem pod ruszt wodny drugi popielnik a caly podajnik tak jak to maja normalne kotly na ekogroszek zabudowalem z boku zeby tego nie demontowac i zeby nie przeszkadzalo przy paleniu np drewnem czy weglem w DS:yes:
Zaciekawia mnie ta przeróbka.Rozumiem,że pod rusztem wodnym jest podajnik,a na ruszcie jest zbudowany palnik szamotowy?
Jak taki kombajn rzutuje na ilość spalanego opału?
Też mam ruszt wodny i zastanawiam się ,czy wstawienie podajnika pod ten ruszt (moim zdaniem łatwiejsze wykonaniu,niż wycinanie całego rusztu).Czy nie będzie rzutować niekorzystnie na spalanie węgla?
Co sądzicie o takim zestawie?:
http://www.sklep-witkowski.pl/c-54/p-158/1225-kw-aprq-zestaw
Czy raczej brać pod uwagę inny palnik?

Konto usunięte_1*
23-04-2016, 20:43
niezwykle ciekawy temat , ja też mam typowy GS defro optima komfort i nie zaprzeczam że chętnie bym zrobił z niego podajnikowy , tylko mój kocioł to 20 kw a mnie spokojnie teraz wystarczyłby 12 kw , mam rozumieć że wystarczy w tym zestawie zamówić mniejszy palnik ? czy to jest możliwe ? , słyszałem nawet opinie że dobrze do większego kotła dawać mniejszy palnik ale to chyba raczej dotyczyło DS

G69
24-04-2016, 05:00
Po lekturze tego artykułu dochodzę do wnisku,że ruszt wodny to jednak nieporozumienie:
https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/ruszt-wodny-tak-czy-nie/
Chyba w praktyce jest mało kotłów z awaryjnym rusztem wodnym.
Jeżeli więc będę przerabiał to utnę kocioł powyżej rusztu wodnego.Szukam odpowiedzi jaką wysoką skrzynkę dorobić,żeby z mieścić palnik i popielnik.
Waszym zdaniem ile litrów powinien mieć taki popielnik?
I pytanie odnośnie mocy.Ja tak potrzebuję 7KW na CO i zagrzać 100 litrów CWU do temperatury 50 stopni ,co w praktyce pokazuje,że takich dni z takim zapotrzebowaniem jest niewiele.
Palniki które przeglądam mają przedział 12KW -25 KW.Jak więc kotlarze regulują moc kotła? Czy zmniejsza się powierzchnię wymiennika kotła?
Czy raczej rzeczywiście są palniki jeszcze mniejszej mocy?

marcus312
24-04-2016, 18:17
Jezeli ci sie chce to ruszt wodny mozna usunac .Ja zostawiłem ale trzeba pilnowac szczelin czesciej czyscic bo gromadza sie osady i jak juz dawno wiadomo ruszt wodny szybciej schłądza spaliny co moze zaowocowac bardziej zabrudzona komora kotła.Ogólnie nie ma tragedii przy dobrym sterowniku i opale nie jest zle ,jest tez dobra tego typu rozwiazania strona płomien grzeje odrazu wode w kotłe przez ruszt wodny ;):) Co do ilosci spalanego opału to masz w linku u mnie na dole w stopce na biezaco wglad do kotłowni .W praktyce jest duzo kotłow podajnikowych z rusztem wodnym miedzy innymi to klient wymusił taki układ na producencie .Pod uwage mozna brac fajny palnik obrotowy ardeo albo nowosc batory :) Skrzynka wystrczy ci min z 40cm ale jak jest miejsce to mozna wyzsza.Do kotła 20kW mozna smiało dac palnik 12kW.Kotlarze reguluja moc palnika przewaznie sterownikiem z pid czyli ze zmienna regulacja mocy:);)
Zestawy sa gotowe na aledrogo albo zrobic samemu mozna podpatrzec cos z viadrusa https://www.youtube.com/watch?v=SgjJ4vQykr8

G69
25-04-2016, 16:52
.Kotlarze reguluja moc palnika przewaznie sterownikiem z pid czyli ze zmienna regulacja mocy:);)l]
Za jakim sterownikiem się rozglądać? Czy jest duży wybór?

marcus312
25-04-2016, 17:52
Sterowników jest tak duzo ze naprawde trudno wybrac :lol2: moj sterownik działa bardzo dobrze i jest juz nowsza wersja spp v2 ale sa tez inne niestety ja ich nie znam nigdy nie miałem innego kupiłem na podstawie długiego czytania opinii na roznych forach i wydaje mi sie ze nic lepszego w tak niskiej cenie nie dostaniesz :no::D