PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka podbitka dla dachu 2-spadowego?



Adaxis
30-01-2016, 08:52
Witam, proszę o podzielenie się doświadczeniem o wyborze podbitki dla dachu 2-spadowego. Miała być tzw. "nabitka" (jak na foto), ale spec gada, że takie rozwiązanie uwypukla wszelkie niedokładności dachu. proponuje poziomą podbitkę, która wg mnie bardziej pasuje do dachu 4-spadowego. Co wy na to? Rozwiązań jest wiele: drewno, plastik, blacha...
Jak to w praktyce wychodzi? Która podbitka jest optymalna?

lukarro
30-01-2016, 09:12
Jeśli chodzi o trwałość, jak najdłuższą estetykę i generalnie optymalność proponuję wybrać blachę i rozwiązanie poziomej podbitki jest najbardziej uniwersalne, ale to już kwestia gustu. Niezależnie jakiego producenta wubierzesz pamiętaj, aby brać podbitkę perforowaną, bo ona zapobiega zawilgoceniu dachu.

Adaxis
30-01-2016, 10:43
lukarro -dzięki wielkie! Czy w takim razie pozioma podbitka w prostym dachu 2-spadowym nie nadaje bryle budynku ociążałości -pojawiają się jakby trójkątne skrzynie...
W dachach 4-spadowych bardzo mi się podoba to rozwiązanie, może ktoś pokaże jak to wygląda w dachu 2-spadowym. Rozumiem, że pozioma podbitka jest tylko przy elewacji, a wystający na boki dach posiada tylko "nabitkę" zgodnie z kątem dachu, czy tak? A może znacie kilka takich rozwiązań?

lisu10
30-01-2016, 12:31
Jest tak, jak napisałeś. Jesli mogę pomóc, taka podbitka łaczona wygląda mniej więcej tak:

https://www.google.pl/search?q=podbitka+w+dachu+dwuspadowym&espv=2&biw=1366&bih=599&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwirm8mNw9HKAhWDuBQKHWq5Ai0Q_AUIBigB#imgr c=2iVu3NwELelEFM%3A

Andrzej Wilhelmi
30-01-2016, 16:29
.... spec gada, że takie rozwiązanie uwypukla wszelkie niedokładności dachu. . .

Zmień speca! Można wykonać tak i tak. Jak się komu podoba. Trudniej jest wykonać "nabitkę" bo trzeba wyrównać spody krokwi i dokładnie rozmierzyć odległość od okapu do ściany a do tego kawałek zrobić w poziomie. Osobiście jestem zwolennikiem drewna. Można to tak wykonać, że nie potrzebne będą żadne kątowniki ani listwy maskujące bo połączenia wykonuje się na tzw. "mijankę" i na "gerung". W załączeniu wybrane zdjęcia z moich realizacji. Pozdrawiam.

Adaxis
30-01-2016, 19:39
O właśnie, w końcu zrozumiałem o co tak naprawdę chodziło specowi - rzeczywiście wspominał o poziomie krokwi i różnej odległości od elewacji, co będzie widać wyraźnie. przy ścianie - zmienna szerokość deski. Dzięki za foty!

...W załączeniu wybrane zdjęcia z moich realizacji.... -czy to znaczy, że jesteś wykonawcą? :) Czy rzeczywiście tak trudno dobrze to spasować w opcji nabitkowej jak z twojego przykładu. Generalnie wydaje mi się, że dla mojego domu, "nabitka" lepiej pasuje -nadaje lekkości bryle budynku. A co z blachą udającą deski? - nawet nabrałem się myśląc, że to drewno - a w okolicy wiele domów jest na podbitce z blachy. Blacha zapewne trwalsza, a ile wytrzyma drewno?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=345201&d=1454170799

Andrzej Wilhelmi
30-01-2016, 20:28
...czy to znaczy, że jesteś wykonawcą?
Tak. Od ponad 20 lat zajmuję się dachami. Pozdrawiam.

Michalgosc
01-04-2018, 22:19
Sorki za odkop, ale mam problem szukam ale nie znalazłem. Jak połączyć podbitke lukarny z dachówką by nie było takich szpar 410333

Jan P.
02-04-2018, 07:45
Sorki za odkop, ale mam problem szukam ale nie znalazłem. Jak połączyć podbitke lukarny z dachówką by nie było takich szpar 410333

Powinno się dociąć panel na kształt dachówki. Można dociąć w blasze. Jak tak zostawisz to ptaki zrobią gniazda. Ja panel daję prostopadle , nie ma niespodzianek gdy są nierówne odległości krokwi od muru . Jan

Michalgosc
02-04-2018, 08:48
Dziękuję, to zdjęcie znalazłem w necie, swoją podbitke zaczynam we wrześniu

Andrzej Wilhelmi
02-04-2018, 09:55
Można też wyrobić to taśmą ołowianą w kolorze zbliżonym do dachówki lub podbitki. Pozdrawiam.

Ptaszniko
04-06-2020, 20:53
Panowie powiedzcie mi o co chodzi wykonawcy, że po takim wykonaniu więźby i przykryciu dachu przez blacharzy nie można wykonać nabitki, tylko trzeba to robić w poziomie. Załączam zdjęcia.

Andrzej Wilhelmi
05-06-2020, 06:35
Jak na dachu jest wykonane krycie docelowe a nawet wstępne to możliwe jest tylko wykonanie podbitki. Może ona być montowana poziomo lub po krokwiach. Pozdrawiam.

swierol
05-06-2020, 08:08
[QUOTE=Andrzej Wilhelmi;7947157]Jak na dachu jest wykonane krycie docelowe a nawet wstępne to możliwe jest tylko wykonanie podbitki. Może ona być montowana poziomo lub po krokwiach. Pozdrawiam.[/QUOTE

Część inwestorów jeszcze nie do końca zauważa tę subtelna różnicę między podbitką a nadbitką.
Korzystając z okazji to chciałem Panie Andrzeju zapytać o jedną rzeczy. Mam zamiar robić nadbitkę. Rozumiem, że najładniej wyglądałaby zrobiona z desek P+W. A czy mogę ją wykonać (móc pewnie moge tylko jak to bedzie wygladało?) z desek bez pióra i wpustu? Mam możliwośc zamówienia desek calowych o jednakowej szerokości, już trochę podsuszonych - będą "leżakowyały" koło 3 miesięcy. Dodatkowo mogę je przeszliforać sam lub dać znajomemu żeby je wyheblował. Żeby była jasność nie boję się o kolor czy fakturę tych desek tylko o sam efekt wizualny
Mogę na tym troche zaoszczędzić biorąc pod uwagę, że okapy w moim dachu to ponad 25% powierzchni całości.

Ptaszniko
05-06-2020, 12:18
Jak na dachu jest wykonane krycie docelowe a nawet wstępne to możliwe jest tylko wykonanie podbitki. Może ona być montowana poziomo lub po krokwiach. Pozdrawiam.

Może się źle wyraziłem. To teraz po kolei. Nie jestem "człowiekiem technicznym" ale zawsze myślałem, że podbitka idąca po krokwiach to NABITKA, a podbitka pozioma to po prostu PODBITKA.
Wykonawca dachu w tamtym roku, który to robił to stricte dekarz i niczym innym się chyba nie zajmuje. Teraz ma być robiona elewacja i ta podbitka. Gość, który ma to robić jest ogólnym budowlańcem tak bym to rzekł, ale to ja użyłem słowa nabitka i on nie słyszał takiego określenia. Wytłumaczyłem mu o co chodzi.
A teraz Wam: w pierwszym poście zamieszczonym przez Adaxis jest zdjęcie - tak bym chciał, żeby to było u mnie, ale on twierdzi, że tylko i wyłącznie w poziomie. Po krokwiach nie da rady, dlatego zamieściłem zdjęcia powyżej. Ma to być robione z blachy trapezowej.

Ptaszniko
05-06-2020, 12:26
Jeszcze lepiej obrazuje o co mi chodzi zdjęcie w poście #6

Andrzej Wilhelmi
07-06-2020, 09:41
Jest to oczywiście możliwe. Natomiast gdyby się okazało, że okap nie jest równoległy do ściany to wyjdą kliny. Pozdrawiam.