PDA

Zobacz pełną wersję : Dokładniejszy termostat pokojowy



jacek.zoo
30-01-2016, 08:55
Witam, mam zamontowany zwykly termostat salusa, jednak sie nie sprawdza, histereze mam ustawiona na 0,5 st, a regulacja temperstury odbywa sie co 0,2 st, i tu jest problem, bo jak ustawie 22 to za zimno, jak ustawie 22,2 to przy w sypialniach jest po 24, a przy termostacie nie moze przekroczyc 22,4 i piec ciagle chodzi. Co prawda moge termostatami na grzejnikach zmniejszyc ale chcialbym zeby piec sie wylaczal, a poki termostat pokojowy nie wylaczy to np podlogowka ciagle chodzi. Tez moge podniesc temp na piecu zeby w pomieszczeniu gdzie jest termostat bardziej mogl nagrzac, ale tez bez sensu podkrecsc piec tylko po to zeby oszukac termostat.
Sa jakies termostaty pokojowe ktore maja mniejsza histereze, np 0,2 st albo regulacje co 0,1? Pozdrawiam

Jacek6
30-01-2016, 09:15
Ja mam Euratona 2005 histereza 0,25.

jacek.zoo
30-01-2016, 11:08
Na pewno euraton? Bo mi znajduje tylko auraton i nie 2005 a 2025 :) nie wiem czy to o ten ci chodzi, a z jaka dokladnoscia mozesz ustawiac temp? Co 0,25 czy co 0,1?

jacek.zoo
30-01-2016, 11:24
W tym auratonie jest napisane histereza 0,2 ale wychodzi na to samo co u mnie 0,5 bo u mnie podaje roznice miedzy zalaczeniem a wylaczeniem, czyli mam ustawione 22 to zalacza 21,8 a wylacza 22,2, a w aurstonie napisali histeraza 0,2 ale to jest roznica miedzy zadana a wylaczenia i wlaczenia, jak ustawie 22 to wlacza i wylacza jak moj co teoretycznie mam wieksza histereze.
Chodzi mi zeby jak ustawie 22 to zeby zalaczal przy 21,9 a wylaczal przy 22,1.

montixe
30-01-2016, 13:17
Zobacz sobie STERR RTW101, albo Tybox 137 (wg wykresu w rozszerzonej instr., minimalna histereza jest 0,2 czyli tak jak chcesz 0,1 na stronę)
https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.immergas.com.pl/Produkty,4769/Instrukcja_obslugi_rozszerzona&ved=0ahUKEwju-s67zNHKAhVlfHIKHazqAu8QFgg3MAI&usg=AFQjCNHn_kQy2QF5Mo0R4gdecXmPThMVHA - str. 27-28

www.sterr.pl/products_RTW101.html

Jacek6
30-01-2016, 15:24
Istotnie auraton. Ale nie 2025 a 2005 tak jak napisałem. Przy nastawie 21 st włącza przy 20,75 i wyłącza przy 21,25 st. Możliwość nastawy temp zadanej co 0,25st.

jacek.zoo
31-01-2016, 06:52
Zobacz sobie STERR RTW101, albo Tybox 137 (wg wykresu w rozszerzonej instr., minimalna histereza jest 0,2 czyli tak jak chcesz 0,1 na stronę)
https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.immergas.com.pl/Produkty,4769/Instrukcja_obslugi_rozszerzona&ved=0ahUKEwju-s67zNHKAhVlfHIKHazqAu8QFgg3MAI&usg=AFQjCNHn_kQy2QF5Mo0R4gdecXmPThMVHA - str. 27-28

www.sterr.pl/products_RTW101.html

Ok ,dzieki, zaraz poczytam. Jacek to masz mniej wiecej to co ja tylko moj nawet jest dokladniejszy bo mi wylacza po 0,2 na strone a nie 0,25 :) csegos dokladniejszego szukam

mistalova
31-01-2016, 14:32
Jest jeszcze computherm - histereza 0,1, czyli np. ustawione 22 to zalacza przy 21,9 a wylacza przy 22,1.

Św.Mikołaj
31-01-2016, 15:08
Panowie Termostaty typu salus czyli dawny auraton nigdy nie sprawdzały się i nie będą się sprawdzać do regulacji temperatury,chyba że termostaty zainstalowane są w każdym pokoju i steruje nimi oddzielny cały system z centralką i modułem.
Jedna sztuka zainstalowana w pokoju reprezentatywnym powoduje przegrzewanie innych pomieszceń.

Najlepszym rozwiązaniem do poprawnej i stabilnej instalacji są głowice termostatyczne.
Można zainstalować sobie zwykłe lub elektroniczne.

Ewentualnie wprowadzany obecnie przez firmę Elektro System system Bero, ktory po przez przekaznik oraz głowice elektroniczne i czujniki temperatury bezprzewodowe bedzie w pełni sterował piecem.
Czujniki i głowice montuje sie w kazdym pomieszczeniu( mozna same głowice)
Wszystkim mozna sterować z aplikacji na fonie lub z komputera na całym świecie.
Oraz ze strony esterownik.pl
Wpełni można zaprogmować cały tydzień i każdą godzine.
System moze rownież przacować samodzielnie bez sterowania piecem tylko samymi głowicami na grzejnikach.

Proszę poczytać, świetna sprawa.
Wiem bo sam mam, głowice można również mątować na kazdy obieg podłogówki na rozdzielaczu i beda pracowały na podstawie czujników bezprzewodowych umieszczonych w pomieszczeniach.

www.mybero.com

CafeDelTom27
31-01-2016, 16:21
Kurcze JA mam histereze 0,5'C i jakos sie nie czuje dyskomfortu ale zeby robic 0,1'C to chyba lekka przesada.To moze sobie ustawcie wilgotnosc oraz cisnienie w domu :P

jacek.zoo
31-01-2016, 17:50
Kurcze JA mam histereze 0,5'C i jakos sie nie czuje dyskomfortu ale zeby robic 0,1'C to chyba lekka przesada.To moze sobie ustawcie wilgotnosc oraz cisnienie w domu :P

Nie wiem czy przeczytales ze nie problem w za malej histerezie, tylko jak dam o 0,2 st wiecej to piec chodzi duzo wiecej bo w pomieszczeniu gdzie jsst termostst nie podnosi sie tam temp i inne pomieszczenia sa przegrzane, zwlaszcza tam gdzie jest podlogowka. Takie cuda do sterowania z calego swiata mnie nis rajcuja. W pelni mnie zadowoli histereza 0,1, ot co

jacek.zoo
31-01-2016, 18:11
Jest jeszcze computherm - histereza 0,1, czyli np. ustawione 22 to zalacza przy 21,9 a wylacza przy 22,1.

Ktory konkretnie masz na mysli? Bo z tego co znalazlem maja jdnak 0,2st

karolek75
01-02-2016, 07:10
http://www.euroster.pl/produkty/regulatory/euroster-q7txrxgw/353

Ma regulowana histereze od 0.1. I nie dziala jak w wiekszosci, bo wylacza przy osignieciu zadanej temperatury.

Puławiak
01-02-2016, 07:48
Nie wiem czy przeczytales ze nie problem w za malej histerezie, tylko jak dam o 0,2 st wiecej to piec chodzi duzo wiecej bo w pomieszczeniu gdzie jsst termostst nie podnosi sie tam temp i inne pomieszczenia sa przegrzane, zwlaszcza tam gdzie jest podlogowka. Takie cuda do sterowania z calego swiata mnie nis rajcuja. W pelni mnie zadowoli histereza 0,1, ot co

A nie zastanawiałeś się dlaczego jedno pomieszczenie jest niedogrzane a inne są przegrzane ? Może warto byłoby zacząć od wyregulowania układu hydraulicznego tak aby ogrzewanie było w miarę równomierne wtedy histereza termostatu nie powinna stanowić żadnego problemu.

jacek.zoo
01-02-2016, 11:38
A nie zastanawiałeś się dlaczego jedno pomieszczenie jest niedogrzane a inne są przegrzane ? Może warto byłoby zacząć od wyregulowania układu hydraulicznego tak aby ogrzewanie było w miarę równomierne wtedy histereza termostatu nie powinna stanowić żadnego problemu.

moze, tylko nie wiem od czego to jest zalezne, ale tu gdzie wisi termostat bezwładność jest duzo wieksza. np wczoraj, dobil do temperatury, i wylaczyl piec, w pokojach juz temp spadła o te prawie 1 st a tu gdzie termostat o 0,1st, i zanim spadla przy termostacie o 0,4 zeby znowu sie wlaczyl to w pkojach juz bylo chłodno. jeszcze dzisiaj wpadl mi do glowy pomysl zeby ustawic na dzien temp eco na 22, a na noc temp komfortu na 22,2, musze pokombinowac z tymi nastawami

Puławiak
01-02-2016, 11:52
muszisz tą instalację zrównoważyć hydraulicznie tak aby pomieszczenia nagrzewały Ci się w jednym czasie dopiero wtedy uzyskasz jako taki komfort. A nie wiedząć nic na temat domu i instalacji to cieżko cokolwiek powiedzieć co i jak powinieneś zrobić - masz grzejniki ? podłogówkę ? Jakie podłączenie kotła ? itd.

jacek.zoo
01-02-2016, 12:21
dom to taka parterówka http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_dominik_z_garazem_ce.htm
instalacj to piec vitodens 100 z zasobnikime 100L, instalacja co, z pieca wychodzi rura i idzie do dwoch rozdizelaczy
1) podłogówka, jest w kilku pomieszczeniach tj dwie lazienki, kotlownia, wiatrolap i kuchnia, przed rozdizelaczem jest zawor trojdrogowy którym reguluje temp zasilania podlogowki i pompa z termostatycznym wylaczaniem, jak temperatura spadnie ponizej zadanej to pompa sie wylacza
2) rozdzielacz do grzejnikow, temp zasilania jest taka jak wychodzi z pieca, reguluje ja pokretlem na kotle, jak byly mocne mrozy to w skali do 6, mialem okolice 4, przy tej pogodzie mam 2,5.

czyli typowo mieszana instalacja, generalnie jestem zadowolony tylko piec moglby miec osobne zasilanie na podlogowke i osobne na grzejniki, wtedy regulowalbym tylko termostatmi pokojowymi, ale ze mialem kase na tanszy piec to jest jak jest. nie chcialem doplacac drugie tyle zeby kupic dwusetke z taka mozliwoscia. i teraz wlasnie chodzi o to zeby wylaczac piec jak temperatura podskoczy. chuba ze obnizyc temp zasilania podlogowki i niech piec jest ciagle na wlaczonym a termostatmi w pokojach to regulowac

Puławiak
01-02-2016, 12:27
No ok a gdzie masz ten termostat ? I gdzie Ci niedogrzewa a gdzie Ci przegrzewa ?

jacek.zoo
01-02-2016, 13:23
No ok a gdzie masz ten termostat ? I gdzie Ci niedogrzewa a gdzie Ci przegrzewa ?

w holu nr 2 na scianie z lazienka nr 11 mniej wiecej na wysokosci umywalki. a najczesciej przegrzewa sypialnie nr 6. tutaj przy termostacie duzo wolniej nabiera temp i duzo wolniej traci sie temp niz w pozostałych pomieszczeniach.
w ogole teraz wszystko mi sie rypnelo, bo mniej wiecej mialem ogarniete, a w tym tygodniu zalozyli mi drzwi, przez pol roku mieszkalismy bez drzwi wew, i jakos tak rownomierniej sie nagrzewało niz teraz

jacek.zoo
01-02-2016, 13:32
jak mozesz rzuc jeszcze okiem na ten temat :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245707-przep%C5%82ukanie-instalcji-co