PDA

Zobacz pełną wersję : p?atwie oparte na ?cianach dzia?owych poddasza



Cezarr
08-09-2004, 10:19
Witam
W moim projekcie konstrukcja dachu (płatwie)podparta jest dodatkowo na drewnianych słupach (10x10)znajdujacych się w ścianach działowych poddasza uzytkowego. Majster twierdzi, że takie słupy niewele dadzą, lepiej płatwie oprzec na ścianach działowych, w których przewidziano te słupy. Wg mnie to lepszy pomysł, bo ciężar rozkłada się na ścianę, a nie punktowo (strop teriva). Czy to dobry pomysł, czy są jakieś przeciwskazaniam, by tak to rozwiązać?

Tomasz M.
08-09-2004, 10:26
U mnie tak zrobiono w dwóch miejscach (słupy były projektowane przy ścianach, a nie w ścianie, więc chętnie z nich zrezygnowałem. Kierownik rekomendował, a architekt trochę kręcił nosem, ale przepuścił. Moim zdaniem jest pewne ryzyko pękania tych ścianek działowych z powodu pracy więźby. Na razie nic się nie dzieje - konstrukcja dachu jest od ponad roku, a dachówka leży od ok. pół roku.

Pagin
08-09-2004, 10:48
Witam,
U nie w projekcie takze byly w sciankach drewniane slupy podtrzymujace platwie ale wg mnie nie jest to dobre rozwiazanie i ja to zmienilem. Wg mnie lepiej oprzec platwie na wierzchach scianek dzialowych za posrednictwem poziomej drewnianej belki lezacej na sciance (pytanie jest o dlugosc tej belki) lub tez na wierzchu scianki na calej jej dlugosci wylac mala zazbrojona betonowa belke i na niej oprzec platew
Pozdrowienia

rafallogi
08-09-2004, 10:51
zgadzam się z przedmówcami a oto moja wypowiedź z wcześniejszego tematu
"jeśli już upieracie się przy słupkach to nie daje się ich w ciągu ścianek działowych, ale na nich i to dodatkowo na umieszczonych poziomo, na ściankach 2m odcinkach drewna( np.fragmentach jętki itp.) w przeciwnym razie nie uporacie się później z pęknięciami w ściankach działowych, gdyż słupek drewniany a ściana z innego materiału, a ponadto dach pracuje i możecie to sami zaobserwować w trakcie wykonywania więźby".

Cezarr
08-09-2004, 11:00
ok, tyle, że płatwy biegną prostopadle do ścianek

robert skitek
08-09-2004, 11:38
platwie powinny byc oparte na slupkach na podwalinach (takie poziome belki na stropie - one rozkladają obciazenie punktowe na stropie) nie polecam stawianaia na sciankach dzialowych - one nie po to sa zeby dzwigac wiezbe.
nie wiem z czego masz scianki - ale to niewielki problem schowac slupki w scianach i obudowac je - byle do nich nie przykrecac gipsu - wtedy na pewno peknie

Tomasz M.
08-09-2004, 11:38
Idą w poprzek ścianek, czyli trzeba:
- jeżeli ich punkt podparcia wypada na szczycie ścianki - podłożyć (poprzecznie, czyli wzdłuż ścianki) belkę - taką w typie murłaty
- jeżeli trzeba je oprzeć gdzieś niżej szczytu ścianki - pod miejscem oparcia wylać rodzaj podciągów (żelbet)

Cezarr
08-09-2004, 11:44
ścianka chyba będzie z bk, jakiej długości ma byc ta poprzeczna belka?na całą ściankę?chyba nie ma takiej potrzeby?

robert skitek
08-09-2004, 11:50
nie, zwykle jest okolo 1 m co najwyzej

Cezarr
08-09-2004, 11:59
chodziło mi raczej o długość tej belk leżacej na ściance prostopadle do płatwi, gdyż ze słupów chyba jednak zrezygnuję

piotr.nowy
08-09-2004, 12:04
Wg. mnie słupy będą równie dobre, albo lepsze niz opieranie płatwi na ścianach działowych nawet poprzez poziomą belkę. Myślę , że architekt potraktował sprawę całościowo i odpowiednio zaprojektował strop pod tymi ścianami .

Cezarr
08-09-2004, 12:22
w stropie pod ścianką działową biegnie żebro rozdzielcze,moim zdaniem zastosowanie słupów zwiakszy tylko nacisk w miejscu ich posadowienia i dochodzi ryzyko pękającej ściany w miejscu gdzie byłyby schowane, więc chciałbym uniknąc jakoś tego w bezpieczny i własciwy sposób opierając płatew na wierzchu ścianek.

Waldon
09-09-2004, 06:32
scianka musi byc zakonczona wincem zeby mozna bylo na nia polozyc podwaline czy murlate, to gwarantuje dopiero rozlozenie nacisku na dlugosc scianki.

Dave
09-09-2004, 09:44
Wieniec na sciance dzialowej ?? Nie polecam opierania platwi na sciankach, zwlaszcza z bk ktory moze nie wytrzymac nacisku i moze zaczac sie kruszyc. Mozna normalnie podeprzec slupami a pozniej je obmurowac tynkiem (tynk na siatce). Mam tak od 2 lat i nic mi nie peka. A slup ma jednak wieksza wytrzymalosc na sciskanie niz scianka dzialowa z bk. Jesli chodzi o nacisk na strop to slup drewniany powinien stac na kawalku belki drewnianej rozkladajacej nacisk tak zeby nie byl punktowy.

D.

Waldon
09-09-2004, 09:53
Wieniec na sciance dzialowej ?? Nie polecam opierania platwi na sciankach, zwlaszcza z bk ktory moze nie wytrzymac nacisku i moze zaczac sie kruszyc. Mozna normalnie podeprzec slupami a pozniej je obmurowac tynkiem (tynk na siatce). Mam tak od 2 lat i nic mi nie peka. A slup ma jednak wieksza wytrzymalosc na sciskanie niz scianka dzialowa z bk. Jesli chodzi o nacisk na strop to slup drewniany powinien stac na kawalku belki drewnianej rozkladajacej nacisk tak zeby nie byl punktowy.


D.
Co wtym dziwnego na czym lejesz wieniec czy na dzialowej czy na konstrukcyjnej z bk czy z czeko kolwiek innego wieniec sluzy miedzy innymi do rozlozenia obcizenia.

Dave
09-09-2004, 09:57
Pytanie tylko coz to za wieniec ktorego szerokosc nie moze przekroczyc scianki dzialowej (ok. 12cm) ? Mysle ze rownie dobrze mozna polozyc zamiast niego belke drewniana 12x12. Ale nie o wieniec chodzi. Nawet rozlozony nacisk na sciane dzialowa moze byc dla niej za duzy i moze zaczac pekac...

D.

Pagin
09-09-2004, 10:07
Pytanie tylko coz to za wieniec ktorego szerokosc nie moze przekroczyc scianki dzialowej (ok. 12cm) ? Mysle ze rownie dobrze mozna polozyc zamiast niego belke drewniana 12x12. Ale nie o wieniec chodzi. Nawet rozlozony nacisk na sciane dzialowa moze byc dla niej za duzy i moze zaczac pekac...

D.

Witam,
Jezeli istnieje taka obawa to moze zamiast drewnianego slupa w scianie wylac slup betonowy w tym miejscu licujacy sie z powierzchnia scianki dzialowej z BK?
Pozdrowienia

Waldon
09-09-2004, 10:10
Pytanie tylko coz to za wieniec ktorego szerokosc nie moze przekroczyc scianki dzialowej (ok. 12cm) ? D.

czemu 12 x12 jezeli majster twierdzi ze bedzie opieral na sciankach dzialowych to na pewno nie pozostawi grubosci 12cm.



Mysle ze rownie dobrze mozna polozyc zamiast niego belke drewniana 12x12. Ale nie o wieniec chodzi.

D.
belka drewniana polozona bezposredniona na material typu bloczki lub cegly prenosi obciazenia punktowo a nie na cala powierzchnie.

najlepszym przykladem sa klawiszujace stropy z plyt, a klawiszuja dla tego ze zapomniano o warstwie nadbetonu i polozono je bezposrednio na sciany.

majkoski
30-11-2008, 20:01
Wyciągam ten wątek, bo akurat mnie dotyczy. Własnie opieraja u mnie płatwie na ściankach a nawet wycinają w BK kształty literki U tak że płatwie sa niemalże zabudowane. To jest ściana nośna. Może ktos odpowie, jak tam jest u niego i czy rzeczywiście coś potem może pękać. Wykonawca mówi, ze nic nie ma prawa sie ruszać ( bo pytałem, czy więżba nie będzie sie poruszać i niszczyć ściany). Proszę o jakieś informacje. Pozdrawiam

Barbossa
01-12-2008, 08:01
pewności, że więźba nie będzie pracować nie ma
a jaki to wpływ może mieć na ścianę?
a to zależy, równie dobrze może pękać jak i nic się nie dziać
to zależy od projektu i wykonawstwa, z pewnością płatew gdzieś ma być podparta, kwestia czy ta ściana ma być jej podparciem, masz jakiś rzut tej więźby?

majkoski
01-12-2008, 20:51
Dzięki za odzew. mozliwe, że coś pokręciłem w poprzednim poście. Konstrukcja dachu płatwiowo - kleszczowa. Dach dwuspadowy - 40st. Tak stoi w projekcie. Nie umiem jeszcze wklejać zdjęć :oops: ale podaję namiar: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/030dc3b18d01cad5.html Pozdrawiam

stukpuk
02-12-2008, 09:42
Przerabiał ktoś może jeszcze ten temat?

adam2007
02-12-2008, 10:14
Witam
W moim projekcie konstrukcja dachu (płatwie)podparta jest dodatkowo na drewnianych słupach (10x10)znajdujacych się w ścianach działowych poddasza uzytkowego. Majster twierdzi, że takie słupy niewele dadzą, lepiej płatwie oprzec na ścianach działowych, w których przewidziano te słupy. Wg mnie to lepszy pomysł, bo ciężar rozkłada się na ścianę, a nie punktowo (strop teriva). Czy to dobry pomysł, czy są jakieś przeciwskazaniam, by tak to rozwiązać?


W żadnym wypadku nie powinno się usuwać słupków pod płatwiami ,a szczególnie jeżeli bedziecie kładli dachówkę. Ja mam płatwie 16x20 ,słupki podpierajace 16x16 i stoją one na podwalinach z ceownika o długości takiej by zahaczały- opierały się o dwie belki terriva.Dodatkowow kupiłem specjalne worki budowlane i włożyłem te słupy w worki od dołu po to by w trakcie wylewek drweno było oddzielone od wszelkich betonowych rzeczy. :wink:

Mice
02-12-2008, 10:36
ja miałem w projekcie 4 słupy 14x14 w ścianach działowych 12cm grubości. Zostały tak jak w projekcie, wystają ze ściany z jednej strony, tutaj w planach szlifowanko i lakierek + akryl a jak będzie pękać to ćwierćwałki. Nie mnie ani KB czy cieśli wyrokować czy więźba się utrzyma na ściankach działowych i czy nie będzie pękać.

stukpuk
02-12-2008, 10:54
Witam
W moim projekcie konstrukcja dachu (płatwie)podparta jest dodatkowo na drewnianych słupach (10x10)znajdujacych się w ścianach działowych poddasza uzytkowego. Majster twierdzi, że takie słupy niewele dadzą, lepiej płatwie oprzec na ścianach działowych, w których przewidziano te słupy. Wg mnie to lepszy pomysł, bo ciężar rozkłada się na ścianę, a nie punktowo (strop teriva). Czy to dobry pomysł, czy są jakieś przeciwskazaniam, by tak to rozwiązać?


W żadnym wypadku nie powinno się usuwać słupków pod płatwiami ,a szczególnie jeżeli bedziecie kładli dachówkę. Ja mam płatwie 16x20 ,słupki podpierajace 16x16 i stoją one na podwalinach z ceownika o długości takiej by zahaczały- opierały się o dwie belki terriva.Dodatkowow kupiłem specjalne worki budowlane i włożyłem te słupy w worki od dołu po to by w trakcie wylewek drweno było oddzielone od wszelkich betonowych rzeczy. :wink:

Ja u siebie słupy wywaliłem(zamieniłem dachówkę na blachodachówkę) :roll:
Pozostały tylko te płatwie.

adam2007
02-12-2008, 11:07
Witam
W moim projekcie konstrukcja dachu (płatwie)podparta jest dodatkowo na drewnianych słupach (10x10)znajdujacych się w ścianach działowych poddasza uzytkowego. Majster twierdzi, że takie słupy niewele dadzą, lepiej płatwie oprzec na ścianach działowych, w których przewidziano te słupy. Wg mnie to lepszy pomysł, bo ciężar rozkłada się na ścianę, a nie punktowo (strop teriva). Czy to dobry pomysł, czy są jakieś przeciwskazaniam, by tak to rozwiązać?


W żadnym wypadku nie powinno się usuwać słupków pod płatwiami ,a szczególnie jeżeli bedziecie kładli dachówkę. Ja mam płatwie 16x20 ,słupki podpierajace 16x16 i stoją one na podwalinach z ceownika o długości takiej by zahaczały- opierały się o dwie belki terriva.Dodatkowow kupiłem specjalne worki budowlane i włożyłem te słupy w worki od dołu po to by w trakcie wylewek drweno było oddzielone od wszelkich betonowych rzeczy. :wink:

Ja u siebie słupy wywaliłem(zamieniłem dachówkę na blachodachówkę) :roll:
Pozostały tylko te płatwie.


No jeśli zmieniłeś to pare kg odeszło :lol: więc w zasadzie nie powinno się nic dziać. Ja mam łącznie z pomieszczeniem nad garażem 14 takich słupów. Mimo to skonsultowałbym to z architektem lub konstruktorem.Spałbym spokojniej. :wink:

Aedifico
02-12-2008, 11:47
Witam
W moim projekcie konstrukcja dachu (płatwie)podparta jest dodatkowo na drewnianych słupach (10x10)znajdujacych się w ścianach działowych poddasza uzytkowego. Majster twierdzi, że takie słupy niewele dadzą, lepiej płatwie oprzec na ścianach działowych, w których przewidziano te słupy. Wg mnie to lepszy pomysł, bo ciężar rozkłada się na ścianę, a nie punktowo (strop teriva). Czy to dobry pomysł, czy są jakieś przeciwskazaniam, by tak to rozwiązać?


W żadnym wypadku nie powinno się usuwać słupków pod płatwiami ,a szczególnie jeżeli bedziecie kładli dachówkę. Ja mam płatwie 16x20 ,słupki podpierajace 16x16 i stoją one na podwalinach z ceownika o długości takiej by zahaczały- opierały się o dwie belki terriva.Dodatkowow kupiłem specjalne worki budowlane i włożyłem te słupy w worki od dołu po to by w trakcie wylewek drweno było oddzielone od wszelkich betonowych rzeczy. :wink:

Ja u siebie słupy wywaliłem(zamieniłem dachówkę na blachodachówkę) :roll:
Pozostały tylko te płatwie.
Gratuluję pomysłowości :o

stukpuk
02-12-2008, 12:14
Witam
W moim projekcie konstrukcja dachu (płatwie)podparta jest dodatkowo na drewnianych słupach (10x10)znajdujacych się w ścianach działowych poddasza uzytkowego. Majster twierdzi, że takie słupy niewele dadzą, lepiej płatwie oprzec na ścianach działowych, w których przewidziano te słupy. Wg mnie to lepszy pomysł, bo ciężar rozkłada się na ścianę, a nie punktowo (strop teriva). Czy to dobry pomysł, czy są jakieś przeciwskazaniam, by tak to rozwiązać?


W żadnym wypadku nie powinno się usuwać słupków pod płatwiami ,a szczególnie jeżeli bedziecie kładli dachówkę. Ja mam płatwie 16x20 ,słupki podpierajace 16x16 i stoją one na podwalinach z ceownika o długości takiej by zahaczały- opierały się o dwie belki terriva.Dodatkowow kupiłem specjalne worki budowlane i włożyłem te słupy w worki od dołu po to by w trakcie wylewek drweno było oddzielone od wszelkich betonowych rzeczy. :wink:

Ja u siebie słupy wywaliłem(zamieniłem dachówkę na blachodachówkę) :roll:
Pozostały tylko te płatwie.
Gratuluję pomysłowości :o

Ja też się dziwię :o :lol:

Andrzej Wilhelmi
02-12-2008, 22:09
Zastanawiam się jaki cel ma dyskusja na Forum nad tak istotnymi elementami konstrukcyjnymi więźby. Konkretny dach, konkretne obliczenia i decyzje konstruktora (projektanta) ewentualnie kierownika budowy. Na ścianach działowych nic nie opieramy. Więźba pracuje, najmniej ta dobrze dociążona dachówką. Pozdrawiam.

Barbossa
03-12-2008, 07:07
Zastanawiam się jaki cel ma dyskusja na Forum nad tak istotnymi elementami konstrukcyjnymi więźby. Konkretny dach, konkretne obliczenia i decyzje konstruktora (projektanta) ewentualnie kierownika budowy. Na ścianach działowych nic nie opieramy. Więźba pracuje, najmniej ta dobrze dociążona dachówką. Pozdrawiam.

ano z tego (przynajmniej ja):


Wyciągam ten wątek, bo akurat mnie dotyczy. Własnie opieraja u mnie płatwie na ściankach a nawet wycinają w BK kształty literki U tak że płatwie sa niemalże zabudowane. To jest ściana nośna. Może ktos odpowie, jak tam jest u niego i czy rzeczywiście coś potem może pękać. Wykonawca mówi, ze nic nie ma prawa sie ruszać ( bo pytałem, czy więżba nie będzie sie poruszać i niszczyć ściany). Proszę o jakieś informacje. Pozdrawiam