PDA

Zobacz pełną wersję : Różnice między kotłami - kosmetyczne czy wpływające na użytkowanie?



Pan Lukasz
31-01-2016, 16:07
Dzień dobry Forumowicze,

mam przed sobą ważną decyzję dot. wyboru kotła na ekogroszek do układu otwartego. Dom z lat 60-tych, jeszcze nieocieplony ale w planach na 2016 jest ocieplenie, dwa piętra, w sumie około 140 mkw powierzchni użytkowej.

Wybrałem firmę Defro - kocioł o mocy do 15kw. Tylko który?

1) Komfort Eko PZ

czy

2) Komfort Eko Duo?
czy

3) Komfort Eko Duo PZ ?

Najważniejsza różnica między nimi to taka, że PZ spalają dodatkowo miał kwalifikowany przez podajnik. No i różnica w sterownikach i pojemności zbiornika. Czy szanowna brać forumowa jest mi w stanie wskazać jakieś inne różnice? Czy warto dawać więcej za numer 3 ?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc,

pozdrawiam
Łukasz.

timon120777
31-01-2016, 17:07
żaden
jak planujesz ocieplenie to najpierw je zrób
potem wykonaj OZC i dopiero dobierz moc czajnika do potrzeb
wybierając teraz kocioł 15KW skazujesz się na duże przewymiarowanie po wykonaniu termomodernizacji
powinieneś odwrócić kolejność
wtedy zakładając że ocieplisz jakimś porządnym styro o grubości w okolicy 15cm i parametrach w okolicy 0.033 to zapotrzebowanie wyjdzie na poziomie 7-8KW lub mniej dla tej powierzchni(140m2)
a ty zostaniesz z kotłem prawie 2 razy za dużym

komfort eko PZ i eko duo PZ mają palnik ekoenergii
duo ma dodatkowo ruszt wodny- świetnego producenta syfu w kotle. mimo że jest trochę wyżej umiejscowiony to jednak zwiększa zanieczyszczenia wymiennika
komfort eko duo ma zwykły palnik fajkowy i wyżej wymieniony ruszt wodny

jeśli ma być defro to proponuję biorąc pod uwagę chęć przeprowadzenia termomodernizacji a po niej niższe zapotrzebowanie domu na ciepło wybierałbym pomiędzy modelami EKR o mocy 10KW a jak masz obawy o zbyt małą moc to ostatecznie Komfort Eko 12KW bez rusztu wodnego ze zwykłym palnikiem fajkowym i do tego sterownik K1V2 lub nowszy

Pan Lukasz
31-01-2016, 17:30
Dzięki za odpowiedź!

Problem w tym, że obecnie nie mam żadnego ogrzewania tam, a żeby zamieszkać muszę mieć. Z ociepleniem czekam na Rysia.

Palników ekoenergii nie polecasz?

timon120777
31-01-2016, 17:43
nie chodzi o to że nie polecam
chodzi o dobór kotła odpowiedniego do potrzeb domu
szkoda kasy na inwestycję od doopy strony. skazujesz się na wyższe koszty ogrzewania na skutek pracy przewymiarowanego kotła z niższą sprawnościa
ja mam stary dom 142m2 po podłogach i potrzeby nie przekroczyły 8KW a ty będziesz miał podobne lub jeszcze mniejsze potrzeby jesli wybierzesz rozsądnie i zakupisz porządny materiał a nie pójdziesz po bandzie klejąc 10cm marketowego najtańszego styropianu.
jeśli dobrze przemyślisz i wykonasz termomodernizację masz szanse dość znacznie obnizyć koszty ogrzewania. montując zbyt duzy kocioł zmarnujesz to co mógłbyś zaoszczędzić.
jesli to stary dom musi mieć jakiś czajnik
wykorzystaj go przemęcz się do wiosny a po ociepleniu kup kocioł na miarę
będzie tańszy i będzie spalał z wyższą sprawnościa czyli do wyprodukowania ciepła dla tyłka zuzyje mniej opału.