PDA

Zobacz pełną wersję : Klimosz Duo Pellets



witalis123
02-02-2016, 13:59
Witam
Mam takie pytanie do posiadaczy pieców na pellet. Posiadam od grudnia zeszłego roku piec klimosza o mocy 15 kw. Instalacja mieszana (grzejniki + podłogówka) z zaworem czterodrogowym. Otóż martwi mnie wysokie spalanie, przy obecnej temperaturze powyżej 0 st C piec spala około 25-30 kg pelletu na dobe, przy czym dom jest jeszcze niezamieszkały o pow. 140m2, dobrze ocieplony. Temperatura jaką ustawiłem na termostacie pokojowy to 15 st. C. Moje ustawienia to podawnie 5s przerwa 35s wentylator 20%, piec pracuje w algorytmie PID (sterownik RT16 Klimosz Komfort). Piec po osiągnięcu zadanej temperatury (70st.) wygasza się i temperatura dochodzi jeszcze do ok. 75st (zajmuje to ok. 10-15min). Piec włącza się ponownie przy 62 st. Pompy CO pracują w trybie ciągłym, a po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniach przymyka zawory mieszające. I tu jest chyba problem, bo przy zamkniętym zaworze czterodrogowym piec stoi w czuwaniu średnio ok 1,5 h (moim zdaniem za mało). Temperatura w domu praktycznie jest stała, termostat daje sygnał żeby grzać od 1 do 2 razy na dobę. Piec załącza się kilkanaście razy na 24h, ogólnie pali się ładnie, bez spieków. Co waszym zdaniem muszę zrobić aby poprawić te spalanie (wydłużyć czas w którym piec jest wygaszony)?

DawidosL
20-12-2016, 18:12
I jak udało Ci się opanować ten piec klimosza? Pytam bo bardzo mocno zastanawiam się nad montażem takiego samego (duopelet ng) u siebie. Możesz napisać jak u ciebie wygląda zużycie peletu na dzień dzisiejszy?

witalis123
02-01-2017, 11:57
Z piecem bawiłem się dosyć długo, zanim doszedłem do dobrych ustawień. Na dzień dzisiejszy przy takiej pogodzie spala około 15-20 kg na dobę. temperatura w domu 23-24 stopnie. Pozdrawiam

adziu1971
29-01-2017, 18:58
Z piecem bawiłem się dosyć długo, zanim doszedłem do dobrych ustawień. Na dzień dzisiejszy przy takiej pogodzie spala około 15-20 kg na dobę. temperatura w domu 23-24 stopnie. Pozdrawiam

witam,mogę poznać twoje ustawienia ,bo ja jestem świeżym użytkownikiem tego pieca i u mnie spala więcej pelletu na dobę ok 60 kg :( przy ustawieniach- podawanie 4 sek przerwa 20 sek wentylator 40 % temp zadana pieca 65 st C,pozdrawiam

witalis123
09-02-2017, 09:41
witam,mogę poznać twoje ustawienia ,bo ja jestem świeżym użytkownikiem tego pieca i u mnie spala więcej pelletu na dobę ok 60 kg :( przy ustawieniach- podawanie 4 sek przerwa 20 sek wentylator 40 % temp zadana pieca 65 st C,pozdrawiam

Podawanie 6s, przerwa 30s, wentylator 5%. Z którego roku masz kocioł?
Na ile masz otwartą przesłonę na wentylatorze? Palisz w trybie auto czy PID?

brodat1
26-08-2017, 09:44
Witam wszystkich uwaga na oszusta z Małopolski Rokita zakłada piece nie zgodnie ze schematami producenta przez co traci sie gwarancje i ponosi dodatkowe koszty żeby przerobić insatalację!!!!!

Puławiak
26-08-2017, 17:47
Może napisz co zrobił nie tak i dlaczego straciłeś gwarancje może jakies fotki instalacji ? Tak z czystej ciekawości - czasem producenci czepiają się idiotyzmów tylko po to żeby odepchnąć od siebie gwarancję

m_mlody
18-11-2017, 23:25
Podawanie 6s, przerwa 30s, wentylator 5%. Z którego roku masz kocioł?
Na ile masz otwartą przesłonę na wentylatorze? Palisz w trybie auto czy PID?

Możesz powiedzieć nieco więcej w tym temacie?
bo podawanie i przerwa i to jedno, ale jeszcze dochodzi PID - i ograniczenie mocy kotła. jakie tam masz ustawienia?
Najlepiej to bym się skontaktował telefonicznie i pogadał bezpośrednio przy piecu, bo żre mi pellet niemiłosiernie a muszę coś z tym zrobić.
Jakbyś mógł się jakoś na priv skontakować to byś mi może jakoś pomógł ogarnąć temat.

mrozik10
19-11-2017, 19:20
Możesz powiedzieć nieco więcej w tym temacie? Ile Ci pali? Może masz problem z powrotem tzn. nie osiąga temperatury. Jakie masz ustawienia? Jakiej mocy kocioł? Też miałem problem z piecem. Teraz spala mi około 26 kilogramów na dobę (w sumie dzieki tez pomocy witalis123), i w sumie nie specjalnej różnicy czy mrozy czy ciepło, nie mogę zejsc niżej.

m_mlody
21-11-2017, 03:29
no to mi wychodzi tak:
dom stary z lat 50-tych, robudowany w latach 70-tych. Powierzchnia ok. 140 m2. ocieplony poddasze nieużytkowe - 15 cm wełny.

piec klimosz duo pellet eko 25 kW
obesne spalanie jakieś 35 kg na dobe

ustawienia
włączony PID
100% mocy: podawanie: 5s / przerwa: 24 s / wentylator 18%
10 % mocy: podawanie: 5s / przerwa: 60s / wentylator 8%
przesłona wentylatora na jakieś 75% zamknięta

te 35 kg to i tak całkiem spoko, bo po wizycie serwisanta i jego zalecanych ustawieniach to 4 worki pożarł, a jakoś specjalnie zimno to nie było.

jakbym do 26 kg dociągnął, o by było bajerancko.

mrozik10
21-11-2017, 19:00
Co do przesłony to Ci nic nie powiem, mam inny palnik i takiego ustrojstwa u mnie nie ma :). Co do ustawień jakie masz na 100%, podawanie raczej ok, u mnie jest wentylator na 9%, co do tych 10%, to zmniejszyłbym podawanie na 45 s, (raz wziałem na 55s i strasznie mulił), w opcjach palnika jest jeszcze taki parametr modulacja - u mnie nastawione na 3 i palę w trybie Auto. Temp kotła mam nastawioną na 68 stopni, kocioł histereza na 10 ale tu musisz sam patrzeć jaka temp powrotu. To tak z grubsza. Masz ogrzewanie podłogowe?

m_mlody
22-11-2017, 17:06
Ja mam zwykłe grzejniki. z temperaturą powrotu żadnych problemów. Tym bardziej teraz jak piec w ogóle sie nie wyłącza.

w zasadzie to nie jest teraz tak źle, ale musiałem jednak nadmuch ciut zwiększyć.
przerwe podawania przy 10% mocy jeszcze zwiększyłem i jest dość dobrze.

włączony PID
100% mocy: podawanie: 5s / przerwa: 24 s / wentylator 16%
10 % mocy: podawanie: 5s / przerwa: 80s / wentylator 8%

szacunkowe spalanie to około 24 kg razem z CWU.

piec nie wyłącza się wcale - przy wyższych temperaturach zewnętrznych, jak jest mniejsze zapotrzbowanie na ciepło, to w trybie PID piec schodzi do tych 10%, przy wiekszym zapotrzebowaniu (np. jak grzeje cwu, to podnosi sobie do 40-50%)

generalnie wygląda to tak, że temperatura zadana do 70 st. a piec sobie spokojnie utrzymuje temperaturę w przedziale 68 - 72

teraz jak patrzyłem, to przy temp. 70,4 ma moc 44%, i spala jakieś 0,88 kg/h. Liczę orientacyjnie że spali mi jakieś 22-24kg. No ale dziś dość ciepło. zobaczymy jakie wyniki będą później, jak przyciśnie mrozem większym.

mrozik10
23-11-2017, 11:40
No 24 kg to moim zdaniem niezły wynik. przy cieplejszej pogodzie mógłbys rozpalac codziennie w rozpalaniu czasowym tzn ustawiasz wieczorem na przypuścmy 5.30 rozpalanie, wieczorem wygasić i tak codziennie. Przy takim paleniu spala mi około 15-20 kg. Ale jak juz włączam podłogowe to chodzi 24/24. Ja pale w auto bo mam termostaty pokojowe i własciwie one regulują mi temperaturę zarówno w dzień jak i w nocy (wydaje mi się to bardziej opłacalne).
Może ktoś inny się wypowie jak jest u was spalanie na tym piecu i jakie ma ustawienia bo powiem wam, że chyba mało kto mówi prawdę jak pytam co niektórych to chwalą sie, że 15 kg na dobę, ale przychodzi co do czego to na składzie kupują tyle pelletu co ja a mi tyle nie pali oprócz wspomnianych wyżej ciepłych dni i włączaniu czasowym. To coś w podobnym stylu jak z samochodami każdemu pali 5l/100km ;)

witalis123
12-12-2017, 12:42
No mi spala do 18-22 kg przy takiej pogodzie, w zależności ile CWU idzie (dwoje małych dzieci). Ogólnie ilość do przełknięcia ale wiadomo, chciałoby się jeszcze mniej :). W piecu zrobiłem małą modyfikację, tzn. wstawiłem blachę stalową w miejscu nad rusztem awaryjnym, oraz dwie cegły szamotowe pełne, co przełożyło się na spadek temperatury spalin o jakieś 25 stopni.
Mam też pytanie, jak u was wygląda piec od środka? tzn. nalot jest czarny czy bardziej taki szary-brązowy?

mrozik10
13-12-2017, 18:58
Nalot mam zdecydowanie czarny, jedynie w komorze spalania taki brązowawy. Przy tej pogodzie (0-5 stopni) ostatnio z ciekawości sprawdziłem 24 kg na dobę.Też wsadziłem cegły szamotowe nad rusztem tylko 4,5 cegły (jakos idealnie weszły). Ogólnie mam cały czas problem z temperaturą powrotu i może dlatego to spalanie wyższe, mocno zastanawiam się nad wstawieniem pompki na powrót. Póki co mam mam kombinacje z CWU zrobioną. Witalis123 a na ile masz ustawiony parametr czas otwarcia zaworu (opcje serwisowe, mieszacz główny)?

witalis123
14-12-2017, 09:07
Czas otwarci to 120 sekund, ale tą wartość musisz spisać z siłownika mieszacza.
A problemy z powrotem też miałem, rozwiązaniem była zmiana średnicy zaworu mieszającego oraz rur obiegu kotłowego na 6/4 cala. Oczywiście wszystko dobrze zaizolowane otuliną. Różnica między zasilaniem a powrotem to 5- 8 stopni.

mrozik10
14-12-2017, 20:38
Mi czasami kocioł skoczy do 82 stopni, a powrót mam 52 stopnie ;(

witalis123
15-12-2017, 06:34
Mi czasami kocioł skoczy do 82 stopni, a powrót mam 52 stopnie ;(

A jaką masz średnicę zaworu mieszającego??

mrozik10
16-12-2017, 15:59
5/4 cala, obiegu kotłowego też. Tylko nie mam tego zaizolowanego, nie wiem czy zmiana na 6/4 by pomogła. Jąką średnicę miałeś wcześniej i czy drogo kosztowała Cię ta zmiana? (sam zawór nie jest chyba tani), bo może warto spróbować.

witalis123
18-12-2017, 07:37
Wcześniej miałem 1 cal - bardzo malutki. Materiały do przeróbki kosztowały mnie ok. 700 zł. Ogólnie bardzo ważne jest aby w obiegu kotłowym było jak najmniej kolanek, oraz aby droga zasilanie -> powrót była jak najkrótsza.

mrozik10
18-12-2017, 15:34
Tak podejrzewałem, że tanio nie będzie. Spróbuję najpierw ocieplić może trochę pomoże, chociaż cudów się nie spodziewam.

michal30flash
08-01-2018, 09:36
Witaj.
Posiadam też piec klimosz duopellet 15kW, powierzchni użytkowej mam około 142m^2 po podłogach 175m^2, ale w bryle budynku mam jeszcze duży garaż i kotłownie, palę pelletem 2 sezeon i najmniej pelletu co spaliłem to przełom pażdziernika i listopada 2017r to około 18kg/24h. moje ustawienia wtedy to 40sek przerwy/5sek podawania i wentylator 28%, przy obecnej temp piec spala 25-30kg na dobę i nie mogę go ustawic na mniejsze spalanie(choć serwisant powiedział ze u niego piec spala 9-12kg (i tu paradoks gość nie posiada pieca klimosza!!)przy podobnym metrażu). Dom mam ocieplony 20cm styro(grafit z frezem, klejony na ramkę), ściany mam z ytonga 24cm, na lanym stropie 30cm wełny(10cm pod krokwiami i 20cm między), w podłodze 20cm styropianu 3warstwy na zmianę, okna 3 szybowe, więc powinno być jak w piekarniku a nie jest.w ogrzewanie podłogowe na parterze puszczam 28st i temp. w pomieszczeniach osiąga max. 22-23stopni. Na poddaszu mam tylko grzejniki i tam w sumie prawie nie moge dogrzać powietrza, temp do 22stopni przy 0na zewnątrz dochodzi albo nie, prawie przez cały dzień, aż boje sie pomyślec co będzie gdy temp. spadnie poniżej 0 stopni na dworze.W tamtym roku jak dogrzewałem dom (choć nie mieszkałem w nim jeszcze) to piec potrafił przy -15stopniach spalać ponad 60kg/ dobe a w domu temp była max 17stopni.Instalację mam niestety zrobioną przez"fachowaca" na rurach 1", zawór 4drogowy wspomagany jest przez pompkę C.W.U. Piec jak dojedzie do temp zadanej np 65stopni(w zależności od temp na zewnątrz ponieważ mam czujnik pogodowy i tryb palenia PID) wyłącza sie dosłownie na 20-30 min i w tym czasie temp. maleje o ponad 10stopni(wydaje mi się ze mega szybko)a do temp. zadanej dochodzi piec ponad godzinę.Raz gdy wyłączyłem wszystkie pompki piec bardzo długo utrzymywał swoją temperaturę(sprawdzałem bo myślałem ze mam za duży ciąg w kominie i przez to tez mi wychładza piec)temperatura czopucha to 60-70 stopni

Pello
08-01-2018, 10:28
Kocioł na palnik Skiepki (sądząc po fotografiach w necie). Czy mógłbyś zważyć na wadze kuchennej, ile podajnik przesypuje na minutę pracy ? Przy wyłączonym kotle zdejmij rurę podajnika i załącz podajnik na sterowaniu ręcznym.
pzdr

michal30flash
09-01-2018, 06:13
Mój piec podaje 3,8g na sek. próba robiona przez 10 min.pellet Blue fi8mm

Pello
09-01-2018, 08:58
Mój piec podaje 3,8g na sek. próba robiona przez 10 min.pellet Blue fi8mm

Przy takim strumieniu przepływu paliwa, twoje ustawienia: 40 sek przerwy i 5 sek podawania to ok. 6 kW mocy na palniku kotła. Nic dziwnego, że kocioł pyrkoli i spala tyle paliwa. Przy 15 sekundowym okresie pracy palnika, aby uzyskać 15 kW powinieneś mieć: 3,3 sek podawania i 11,7 sek przerwy.

Wyłącz całkiem pogodówkę. Otwórz zawór 4 drogowy na pełne otwarcie (jeżeni nie masz siłownika). Mieszacz zostaw tylko na podłogówkę. I koniecznie korzystaj z termostatu pokojowego.
Powinno być lepiej.

pzdr

michal30flash
09-01-2018, 09:15
dziękuje za podpowiedz. podsyłam tez screen z instrukcji mojego pieca i ustawienia jakie zaleca producent i tak mam ustawiony teraz piec jak zaleca producent, tamte parametry(40sek/5sek) to w październiku miałem, bo nie potrzebowałem az takiej mocy pieca.spróbuje zastosowac Twoje ustawienia i zobaczymy co sie będzie działo. mieszacz na grzejniki mam z siłownikiem a na podłogówkę mam głowice termostatyczną ustawioną na 28stopni
404630

michal30flash
09-01-2018, 12:39
a jak ustawiać wiatr w jakich wartościach %, ewentualnie jak ma wyglądać płomień, duży i taki mocny, czy może duży i łagodny język.u mnie robią sie tez spieki,ale takie które jak się lekko dotknie to rozpadaja sie na popiół404644404645404646

Pello
09-01-2018, 18:07
a jak ustawiać wiatr w jakich wartościach %, ewentualnie jak ma wyglądać płomień, duży i taki mocny, czy może duży i łagodny język.u mnie robią sie tez spieki,ale takie które jak się lekko dotknie to rozpadaja sie na popiół404644404645404646

Dziwna tabela: 5 sek podawania i 33 sek postoju, to przy strumieniu przepływu przez podajnik 3,8 g/s to ok. 9 - 10 kW, nie 15 kW. Jeżeli to i ograniczyłeś to słabo działa palnik.
Staraj się ustawić wentylator przy pracy maks. tak nisko, aby płomień był duży i łagodny - tak żeby nie było dymu w komorze spalania kotła i nad kominem.

Czy te 3,8 g/s to sam zważyłeś i wpisałeś do sterownika, czy to jakiś rezultat innych nastaw, obliczony przez sterownik ?

pzdr

michal30flash
10-01-2018, 01:39
Dziwna tabela: 5 sek podawania i 33 sek postoju, to przy strumieniu przepływu przez podajnik 3,8 g/s to ok. 9 - 10 kW, nie 15 kW. Jeżeli to i ograniczyłeś to słabo działa palnik.
Staraj się ustawić wentylator przy pracy maks. tak nisko, aby płomień był duży i łagodny - tak żeby nie było dymu w komorze spalania kotła i nad kominem.

Czy te 3,8 g/s to sam zważyłeś i wpisałeś do sterownika, czy to jakiś rezultat innych nastaw, obliczony przez sterownik ?

pzdr

Ustawienia 3,8g/s wprowadzal mi serwisant, bo go o to prosiłem(wazylismy pellet,ktory podajnik non stop przez 10min podawal, wyszlo tego o ile dobrze pamietam ponad 2kg,)po przeliczeniu na gramy i sekundy 3,8.to sie mniej wiecej sprawdza z tym co zasypuje i piec spala.Co do tabeli jest ona dostepna na stronach klimosza.

Pello
10-01-2018, 08:18
Ustawienia 3,8g/s wprowadzal mi serwisant, bo go o to prosiłem(wazylismy pellet,ktory podajnik non stop przez 10min podawal, wyszlo tego o ile dobrze pamietam ponad 2kg,)po przeliczeniu na gramy i sekundy 3,8.to sie mniej wiecej sprawdza z tym co zasypuje i piec spala.Co do tabeli jest ona dostepna na stronach klimosza.

A serwisant nie policzył nastaw czasów pracy i postoju w stosunku do wprowadzonego pomiaru ? Pewnie już nie - od czego tabela Klimosza......:-(

michal30flash
10-01-2018, 08:29
policzyć nie policzył....ale po moich małych sugestiach, ze pali tak kiepsko zadzwonił do swojego znajomego który podobno więcej odbiera pieców firmy klimosz i dostał informację żeby zwiększyć ewentualnie nastawy na 7sek podawania,17sek przerwy.Przy takich ustawieniach czopuch był już bardzo gorący(więc większe straty ciepła ) co do wiatru to metoda prób i błędów(czyli obserwacji). Mam jeszcze takie pytanko czy po wygaszeniu pieca, 20 min do ponownego załączenia to normalna sprawa przy temperaturach rzędu 5-6stopni na plusie na zewnątrz budynku i temperaturach w domu na poziomie 22-23stopnie?. a jaki sterownik pokojowy byś polecał?bo muszę chyba taki kupić.

Pello
10-01-2018, 11:56
policzyć nie policzył....ale po moich małych sugestiach, ze pali tak kiepsko zadzwonił do swojego znajomego który podobno więcej odbiera pieców firmy klimosz i dostał informację żeby zwiększyć ewentualnie nastawy na 7sek podawania,17sek przerwy.Przy takich ustawieniach czopuch był już bardzo gorący(więc większe straty ciepła ) co do wiatru to metoda prób i błędów(czyli obserwacji). Mam jeszcze takie pytanko czy po wygaszeniu pieca, 20 min do ponownego załączenia to normalna sprawa przy temperaturach rzędu 5-6stopni na plusie na zewnątrz budynku i temperaturach w domu na poziomie 22-23stopnie?. a jaki sterownik pokojowy byś polecał?bo muszę chyba taki kupić.

7/17 to znów za dużo - do da ok. 20 kW. Dla 15 kW przy przerwie 17 sek, praca powinna być 5 sek.

Zostaw ten czopuch. Ma być taki gorący, jak musi przy kotle takiej konstrukcji. Przed podłączeniem termostatu pokojowego nie martw się częstotliwością uruchomień kotła. Termostat jakikolwiek dwustanowy - przewodowy, lub bezprzewodowy. Polecam Techa bo są bardzo dobre i niedrogie.

pzdr

michal30flash
16-01-2018, 06:32
Ustawiłem palnika na 20sek przerwy 5 sek podawanie, wentylator mniej więcej po Twoich sugestiach na 10% mocy. przy temperaturach na dworze -3 do -9st. piec spala 30-33kg na dobę i wyłącza się max 5 razy.na palniku nadal pozostaje popiół w takiej jakiejś dziwnej formie(zdjęcie).
mam tez pytanie czy jest tak na prawdę sens montować sterownik pokojowy jeżeli mam na grzejnikach założone głowice termostatyczne? bo tam gdzie posiadam ogrzewanie podłogowe nie będę montował sterownika ponieważ w tej instalacji nie mam na razie siłownika do sterowania temperaturą tylko jest założony termostat i nim ręcznie steruje temp.
Powoli dochodzę do wniosku ze piec który zakupiłem po namowach do mojego budynku ma za małą moc, ewentualnie pellet jest do kitu....albo jedno i drugie
405086

Pello
16-01-2018, 09:20
Ustawiłem palnika na 20sek przerwy 5 sek podawanie, wentylator mniej więcej po Twoich sugestiach na 10% mocy. przy temperaturach na dworze -3 do -9st. piec spala 30-33kg na dobę i wyłącza się max 5 razy.na palniku nadal pozostaje popiół w takiej jakiejś dziwnej formie(zdjęcie).
mam tez pytanie czy jest tak na prawdę sens montować sterownik pokojowy jeżeli mam na grzejnikach założone głowice termostatyczne? bo tam gdzie posiadam ogrzewanie podłogowe nie będę montował sterownika ponieważ w tej instalacji nie mam na razie siłownika do sterowania temperaturą tylko jest założony termostat i nim ręcznie steruje temp.
Powoli dochodzę do wniosku ze piec który zakupiłem po namowach do mojego budynku ma za małą moc, ewentualnie pellet jest do kitu....albo jedno i drugie
405086

Nie możesz mieć kotła o zbyt małej mocy, skoro spala 30-33 kg na dobę. To znaczy że kocioł pracuje większość czasu na mocy minimalnej i długo dochodzi do zadanej temperatury. Po czy się wygasza, temperatura w instalacji szybko spada, schładza równie szybko temperaturę w kotle i kocioł znowu startuje.
Zawory termostatyczne będą ograniczać temperaturę w pomieszczeniach w których są zainstalowane. Po wyłączeniu kotła spadek temperatury wody w instalacji będzie dużo szybszy niż w temperatury w pomieszczeniach. Montaż termostatu pokojowego pozwoli sterować kotłem (załączać i wyłączać) w zależności od temperatury pomieszczeń, a nie wody w instalacji. Można uznać, że ciepło zgromadzone w pomieszczeniach będzie swego rodzaju "buforem powietrznym" i z niego należy korzystać.

Pisałeś wcześniej, że masz zawór 4D sterowany siłownikiem. Co steruje tym siłownikiem ? Jeżeli sterownik kotła, to jaki parametr decyduje o jego zamykaniu ?

A tak w ogóle - zużycie pelletu ok. 30 kg/dobę przy minusowych temperaturach na zewnątrz nie jest niczym dziwnym. Ja u siebie w domu też miałem takie zużycie (a mam cały czas termostat pokojowy)

michal30flash
16-01-2018, 11:13
ja mam z kotła 3 wyjścia na instalacje. Jedno wyjscie to na CWU sterowany tylko i wyłącznie pompką do CWU. drugie środkowe(chyba główne) wyjscie jest na grzejniki i ono sterowane jest 4drogowym zaworem z siłownikiem(nim steruje charakterystyka pogodowa i temperatura powrotu) , a 3 wyjscie jest na ogrzewanie podłogowe i sterowane termostatem. 405104405105

Kocioł sporą część czasu pracuje raczej na mocy NOMINALNEJ 90-100% jak ogranicza on swoje parametry zgodnie ze sterowaniem PID, to temp na kotle przeważnie spada i znowu kocioł pracuje na 100%.Widząc co sie dzieje przy takich zimowych temperaturach to aż się boje pomyśleć co będzie gdy temperatura spadnie do -15-20stopni to musiałbym chyba piec ustawić na 10sek przerwy i 5 sekund podawania

Pello
16-01-2018, 13:39
Nie możesz dowolnie ustawiać palnika. Jeżeli ustawisz 5/10 to ustawisz moc palnika na ponad 20 kW. Jeżeli palnik jest skonstruowany do mocy 15 kW to zacznie przesypywać nie spalony pellet. Przy 15 sekundowym okresie pracy palnika 15 kW nastawy to 3,5/15,5 sek. (dla strumienia 3,8 g/s)
Wyłącz pogodówkę. Ustaw ten mieszacz jako ochronę powrotu, tak aby pracował na pełnym otwarciu.

karoka65
16-01-2018, 14:18
Wyłącz pogodówkę. Ustaw ten mieszacz jako ochronę powrotu, tak aby pracował na pełnym otwarciu.
Może mi kolega wyoślić co napisał?
Raz ochrona powrotu a zaraz pełne otwarcie?
Jeśli chronimy powrót zaworem 4D ustawiamy tak przegrody że przymykamy przepływ z kotła w instalację a zaś przy pełnym otwarciu wszystko z kotła idzie bezpośrednio w rury ( jakby zaworu nie było ).
Bo coś mi się to kłóci ze sobą to co kolega napisał?

Pello
16-01-2018, 16:26
Może mi kolega wyoślić co napisał?
Raz ochrona powrotu a zaraz pełne otwarcie?
Jeśli chronimy powrót zaworem 4D ustawiamy tak przegrody że przymykamy przepływ z kotła w instalację a zaś przy pełnym otwarciu wszystko z kotła idzie bezpośrednio w rury ( jakby zaworu nie było ).
Bo coś mi się to kłóci ze sobą to co kolega napisał?

Dokładnie o to mi chodziło. Za pogmatwanie przepraszam.
Miało być: Ustaw ten mieszacz jako ochronę powrotu, tak aby pracował na pełnym otwarciu, gdy temperatura ochrony zostanie przekroczona.
pzdr

stivek20
18-01-2018, 13:44
Witam.

Mam piec Wally 22 i do tego dokupiłem Zestaw Palnika Peletowego 15 kw ( wszystko klimosza) . Ogrzewanie dół podłogówka i góra grzejniki. Sterowanie oddzielne na podłogówkę ( sterownik na kablu w salonie ) i kaloryfery ( sterownik bezprzewodowy). Dom 125 m. Nowy dobrze docieplony. Problem w tym że duże jest spalanie nawet 40 kg/ 24 h . I piec nie chce osiągnąć tem. zadanej 70 stopni. Prawie cały czas jest w pracy. Ustawienia to : 22 sek przerwy, 6 sek podawanie, wentylator 26% mocy. Co można jeszcze ustawić.

Pello
18-01-2018, 17:39
czym sterują sterowniki podłogówki i kaloryferów ? Sygnał idzie na sterownik kotła, czy bezpośrednio na siłowniki zaworów mieszających ?

stivek20
18-01-2018, 18:18
czym sterują sterowniki podłogówki i kaloryferów ? Sygnał idzie na sterownik kotła, czy bezpośrednio na siłowniki zaworów mieszających ?

bezpośrednio na siłowniki.

Pello
18-01-2018, 18:52
bezpośrednio na siłowniki.

Wyłącz sterownik obiegu grzejnikowego i ustaw siłownik na ręcznym na pełne otwarcie. Niech instalacja pochodzi tak trochę. Zobacz, czy będą zmiany.

pzdr

stivek20
18-01-2018, 19:41
Wyłącz sterownik obiegu grzejnikowego i ustaw siłownik na ręcznym na pełne otwarcie. Niech instalacja pochodzi tak trochę. Zobacz, czy będą zmiany.

pzdr

Ja mam zamontowany sterownik zaworów mieszających firmy elster i pod to mam podpięte ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. I mam osobne czujki pogodowe. To coś mam zmienić w tym sterowniku czy czujce pogodowej. Bo trochę nie kumam.

Pello
18-01-2018, 22:02
Ja mam zamontowany sterownik zaworów mieszających firmy elster i pod to mam podpięte ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. I mam osobne czujki pogodowe. To coś mam zmienić w tym sterowniku czy czujce pogodowej. Bo trochę nie kumam.

Jak kocioł pracuje ? Piszesz, że prawie cały czas jest w pracy i nie dochodzi do temperatury zadanej. Na jakiej mocy kocioł pracuje ? Jest to wykazywane na sterowniku ? Czy możesz zważyć jaki masz przepływ pelletu przez podajnik np. w gramach na sekundę pracy podajnika ?

stivek20
19-01-2018, 07:02
Kocioł pracuje w trybie ciągłym. Nieraz po 1 dniu przejdzie w stan czuwania. A tak to jak temperatura spanie do 60 załącza kocioł i później cały czas chodzi. Tem. na kotle 63 a zadana 70. Chwilowa moc kotła 100%. W ustawieniach podajnik mam 2,5 g/s. Ale sprawdziłem jeszcze sam i na 10 minut było 1450 g .

Pello
19-01-2018, 08:34
Kocioł pracuje w trybie ciągłym. Nieraz po 1 dniu przejdzie w stan czuwania. A tak to jak temperatura spanie do 60 załącza kocioł i później cały czas chodzi. Tem. na kotle 63 a zadana 70. Chwilowa moc kotła 100%. W ustawieniach podajnik mam 2,5 g/s. Ale sprawdziłem jeszcze sam i na 10 minut było 1450 g .

Przy takim strumieniu przepływu paliwa nastawa 6 sek pracy i 22 sek przerwy daje ok. 8 kW. A nie 15 kW.
Ustaw 7,5 sek pracy i 12,5 sek przerwy.
Skoryguj nastawę wentylatora - zwiększ nadmuch jeżeli pojawi się sadza w kotle i dym nad kominem.

pzdr

mrozik10
19-01-2018, 19:56
Powiedzcie mi o co chodzi z tymi nastawami? U mnie faktycznie jest też w sterowniku takie nastawy, ale one są tylko do liczenia, jak nastawię, że 2,5 g/s to licznik zakłamuje jak nie wiem co, a pali tyle samo. Mam nastawione 5g/s i widzę że jest ok, wsypuję worek 15 kg i po spaleniu licznik pokazuje, że spalił 15kg, chyba,że coś się zmieniło.
Stivek 20 musisz też zobaczyć jakie masz podawanie na minimalnej mocy i jaką masz modulację to też ważne parametry jeśli chodzi o osiągniecie temperatury. co do wentylatora to jeśli nic się nie zmieniło z palnikami klimosza to 26 % to stanowczo za dużo.

Pello
19-01-2018, 21:06
Powiedzcie mi o co chodzi z tymi nastawami? U mnie faktycznie jest też w sterowniku takie nastawy, ale one są tylko do liczenia, jak nastawię, że 2,5 g/s to licznik zakłamuje jak nie wiem co, a pali tyle samo. Mam nastawione 5g/s i widzę że jest ok, wsypuję worek 15 kg i po spaleniu licznik pokazuje, że spalił 15kg, chyba,że coś się zmieniło.
Stivek 20 musisz też zobaczyć jakie masz podawanie na minimalnej mocy i jaką masz modulację to też ważne parametry jeśli chodzi o osiągniecie temperatury. co do wentylatora to jeśli nic się nie zmieniło z palnikami klimosza to 26 % to stanowczo za dużo.

Nastawy na niskiej mocy (niska moc to 30% mocy maksymalnej) 4,5 kW dla strumienia 2,4 g/s (dla okresu pracy 20s)
Praca: 2,3 s
Przerwa: 17,7 s

pzdr

michal30flash
25-01-2018, 12:18
Cześć
pozmieniałem ustawienia za radą kolegi, na dzień dzisiejszy spalanie praktycznie sie nie zmieniło....czyli piece klimosza tak mają,tyle będą palić, zamówiłem już sobie kamerę termowizyjna i zobaczymy gdzie ucieka w takim razie wyprodukowane ciepło,

stivek20
05-02-2018, 12:08
Witam. U mnie już ok temperatura zadana jest osiągnięta ale spalanie masakra nic się nie zmieniło. Chyba trzeba pozbyć się tego klimosza. U mnie 150 kg idzie w 5-6 dni. Gdzie na dworze było w dzień 8-10 stopni a w nocy też na plusie. Tragedia klimosz.

stivek20
05-02-2018, 12:08
A dom 120 m nowy dobrze docieplony.

stivek20
05-02-2018, 12:49
Jak wpadniesz na jakieś dobre ustawienia lub gdzie ucieka ciepło daj znać. Ja już się za galmet genesis pellet rozglądam. Bo spalanie mnie wykończy finansowo.

michal30flash
06-02-2018, 08:53
mam już zdjęcia z kamery termowizyjnej, ogólnie dom dobrze ocieplony, jest parę miejsc gdzie trzeba izolacje poprawić, szczególnie przy zabudowie KG przy oknach dachowych(łączenie KG ze stolarką, nie wiem jak to zrobić dobrze, muszę poradzić się o to jakiegoś fachowca), poza tym sypialnia nad garażem przy podłodze ciągnie zimno(od strony bramy garażowej), raczej nic się na to nie poradzi(poza zamurowaniem bramy), kolejna sprawa to drzwi wejściowe, kupowałem teoretycznie drzwi Energo, a ciągnie nimi niemiłosiernie, już parę razy montażysta to poprawiał, był także serwis i poprawiają , za kazdym razem jest lepiej,ale spadek temperatury powyżej 10 stopni to trochę za dużo, poza tym czuć podmuchy spod progu.u MNie tez sporo ogrzewanie podłogowe "zżera" pelletu, a wydawało by się ze ten sposób grzania jest oszczędniejszy....gdy włączona jest sama podłogówka( + CWU) około 65m^2 a mam ją tylko na parterze, piec i tak pochłania spore ilości pelletu, spróbuje na wiosnę poprawić izolację, zmienić drzwi wejściowe i zobaczymy, ale cudów nie oczekuje...z 4ton pelletu od początku września zostało mi coś koło tony

stivek20
06-02-2018, 09:20
Ja bym się nie pchał w dodatkowe koszty z drzwiami itp. U mnie też wszystko ocieplone dom energooszczędny i pali piec jak szalony. Z tego co widzę to chyba wina jest tylko w samym piecu i ja idę ku temu . Z rozmów z innymi to im spala o wiele mniej . Znam gościa co ma Galmeta piec i spala mu mało. Na chatę 200 m^2 w styczniu spalił peletu na 500 zł. To jakieś ok. 34 worki na miesiąc po 15 kg. A u mnie idzie 50 worków a chata 125 m^2.

michal30flash
06-02-2018, 11:37
nie będę kupował nowych drzwi, a raczej już dochodził wymiany tych na takie które trzymają ciepło i nie wieje przez nie.był u mnie hydraulik który zerknął na instalację oraz piec i stwierdził,ze piec dobrze spala, płomień prawidłowy, popiół tez oki,problem to może być za mały piec,i może te małe ale jednak błędy w izolacji(najgorzej jest poprawiać)teraz bym wybrał chyba inny piec, moc minimum 20KW jak nie 25Kw i zastanawiałbym się nad pseudo ekogroszkiem zamiast pelletu,ale to takie wstępne moje przemyślenia.

Stivek20 ogólnie to zamów sobie kamerę termowizyjna i sprawdź czy przypadkiem gdzieś nie zwiewa CI ciepło

stivek20
07-02-2018, 09:09
michal30flash w końcu na jakich ustawieniach masz teraz ten piec - możesz podać

michal30flash
07-02-2018, 11:35
teraz to już nie pamiętam za dużo tych zmian było ale chyba 24sek przerwy/5sek podawania i 26% wentylator. tyle ze na poddaszu temperatura oscyluje w okolicach 20 do max 21 stopni.Obecnie spalanie niecałe 30kg/24h.



(dobrze Ci podałem sprawdziłem 24sek/5sek/26%). Tej nocy(07/08.02.2018 ) piec spalił mi więcej pelletu,(17kg od 20:00 do 6:00 )ale to też dlatego, ze zwiększyłem temp na grzejniki z 48stopni na 56 i na podłogówkę z 28stopni na 31,5

stivek20
20-02-2018, 18:36
Michal20flash jakiej średnicy masz rurki od pieca

michal30flash
26-02-2018, 09:07
niestety niezgodne z wymaganiami Klimosz...pseudo hydraulik zamontował calowe(fi 28mm)

Spalanie przy mrozach (-16st C) to około 36kg/dobę) zwiększyłem nadmuch wentylatora na 30% przerwę w podawaniu na 17 sekund. Temperatura na parterze spadła do 22stopni(z 23,5-24) a na poddaszu utrzymuje się na poziomie 20-20,5st C.

stivek20
26-02-2018, 10:29
To witaj w drużynie jak mam tak samo 28 mm zamiast min. 42 mm

Jarekmielniczuk147
26-02-2018, 20:48
Witam ja z kolei posiadam duopellet 15 kw klimosza i też sporo pali dziś zwazylem paliwo i wyszło przez dwie minuty 700 gram co daje 5,8grama na sek. Trochę dużo ale tak podaję. Ustawiłem czytając forum na 5sek.podawania 18przerwy i 9%nadmuch. Pali się ładnie ale spalanie daje o sobie znać. Wydaje mi się że muszę zmienić nastawy żeby trochę to zmniejszyć. Proszę o rady Panowie. Dodam że jestem początkujący... Więc się go tak naprawdę uczę. Pozdrawiam

michal30flash
27-02-2018, 06:08
ja nie jestem ekspertem więc pewnie zaraz ktoś mnie zgani. Jeżeli masz ustawiony tryb spalania PID to masz dobre ustawienia, widzisz ja wczoraj zwiększyłem wentylator do 30%, choć kiedyś miałem na 10%, ale na palniku zostawało zbyt dużo popiołu(ale pellet się spalał cały) Piec w tym trybie sam sobie zmniejsza/zwiększa % ustawień aby piec osiągał ustawiona temperaturę.Częste podawanie pelletu(krótsza przerwa) spowoduje ze piec szybciej CI się nagrzeje, wiadomo ze z tymi ustawieniami nie wolno zbytnio przesadzić w żadną stronę. po osiągnięciu jakiejś tam temperatury piec sam ograniczy CI przerwę w podawaniu i moc wentylatora.przy obecnych temperaturach piec u mnie wyłącza się 2-3 razy na dobę, tak to przeważnie pracuje na 10 do około 50% ustawionej mocy.U mnie popełnione są małe błędy przy ocieplaniu, muszę to poprawić o ile mi sie to uda, poza tym na mój metraż jednak przydał by sie większy piec(20-25KW) hydraulika tez jest do kitu zrobiona...wszystko ma wpływ na ekonomie spalania

michal30flash
27-02-2018, 06:18
To witaj w drużynie jak mam tak samo 28 mm zamiast min. 42 mm


Widzisz ja nie wiem co za myśl kieruje takimi hydraulikami, całe życie robią w tym fachu i żeby nie czytać nie szkolić się to jest paranoja. Moja budowa nauczyła mnie jednego, ze jak nie masz pieniędzy na mega fachowców to musisz być ekspertem w każdej dziedzinie, Pewnie ktoś mi zarzuci ze ja mogłem czytać i interweniować, tak to mój błąd!!! ale na miłość przecież wydawało mi się ze zatrudniam fachowców w tej dziedzinie,ja nie miałem czasu na stanie i patrzenie na ręce, musiałem ufać po kolei każdej ekipie, ale nie wszystkie błędy wyłapie się na początku...te błędy najczęściej wychodzą dopiero jak się wprowadzi człowiek na swoje śmieci i okazuje się ze każdy ma coś za uszami....szlag mnie teraz trafia, człowiek uczy się na błędach,ale dlaczego najboleśniej na swoich? wiem jedno drugi raz az takich poważnych błędów bym nie popełnił

stivek20
27-02-2018, 06:44
Dokładnie tak. To była pierwsza moja budowa i ja nie miałem pojęcia o jakimś piecu i średnicy rur. Jeżeli się zakłada piec jest instrukcja i powinno się z nią zrobić. W Klimoszu mi też powiedzieli że mam instalacje niezgodnie z ich zaleceniami wykonaną i u nich więcej nic nie wywalczę z tym spalaniem. Powiedzieli też że gdyby rurki były minimum 42 mm to piec by mniej spalić nawet o około 40 %. Nie wiem czy się będę tych rurek przerabiał nawet może tylko na samym wyjściu do zaworu dać 42 a resztę zostawić.

Ja mam teraz ustawienia went. 30 % podajnik praca 8 s i przerwa 33 .

eliks
27-02-2018, 07:03
Na szczęście są takie fora żeby czytać i się pytać. 4 lata jeździłem na reklamacje polskiej wiodacej marki mat. budowlanych i dosłownie RAZ miałem przypadek nieodpowiedniej jakości kruszywa w kleju.

michal30flash
27-02-2018, 09:08
rozumiem ze są fora itp, ale nie po to bierze się ekipy z doświadczeniem aby czytać fora, ale widzę ze teraz do każdej inwestycji trzeba się przygotować nie tylko materialnie ale tez czytając fora i czekać na odpowiedzi na nurtujące nas pytania...do czego to wszystko nas prowadzi...świat wariuje

michal30flash
27-02-2018, 09:14
Stivek20 czyli interweniowałeś u Klimosza....też się zastanawiam nad przerobieniem instalacji na większa średnice,ale to mega koszty...zmiana zaworu 4drogowego i 3 drogowego, pompki ....3 rozdzielnie...to troszkę pociągnie po kieszeni...myślę ze do 10k by się z tym zbliżył. A ile CI obecnie spala piecyk pelletu?

a tak w ogóle...nie znam się na przepływach płynów w różnych ośrodkach.....dlaczego niby większa średnica rur miała by spowodować mniejsze spalanie przez piec pelletu?

Jarekmielniczuk147
27-02-2018, 13:30
Witam, nie pale w trybie PID, tylko w automacie.... Nie wiem czy to ma wpływ? Czy da się jakoś ustawić podawanie pelletu? Chodzi o ilość... 5,8grama na sek to dość dużo... A z tym nadmuchem to już sam nie wiem, przy 30%bedzie się spalać momentalnie....

stivek20
27-02-2018, 13:42
Z nadmuchem u każdego będzie inaczej wszystko zależy od ciągu komina.

stivek20
27-02-2018, 13:43
Tak właśnie dzwoniłem do Klimosza i tak mi powiedzieli. Ja na chwilę obecną będę składał reklamację do firmy która mi robiła instalację.

michal30flash
28-02-2018, 06:24
Witam, nie pale w trybie PID, tylko w automacie.... Nie wiem czy to ma wpływ? Czy da się jakoś ustawić podawanie pelletu? Chodzi o ilość... 5,8grama na sek to dość dużo... A z tym nadmuchem to już sam nie wiem, przy 30%bedzie się spalać momentalnie....

mamy (chyba) takie same piece ja palę pelletem fi 8 mm i u mnie podajnik podaje z prędkością 3,8g/s ale te różnice mogą wynikać z wielkości i rodzaju pelletu. dzisiejszej nocy przy temperaturze -16 stopni piec spalił mi 39kg/dobę...a u Ciebie jak to wygląda?jakimi średnicami rur masz przyłączony piec, masz zawór 3 bądź 4 drogowy? masz po izolowane rury w kotłowni?30% wentylatora to nie jest aż tak dużo, jak włączysz tryb PID to on CI sam będzie zmniejszał tą prędkość. Zresztą w trybie auto tez da rade modulować parametry, wchodzisz w opcje palnika i tam masz wszystkie ustawienia

michal30flash
28-02-2018, 06:28
Stivek20 dawno miałeś robioną kotłownie?dom? u mnie bardzo dużo energii pochłania ogrzewanie podłogowe, które notabene działa non stop (nie mam sterownika pokojowego który mógłby wyłączać pompkę na podłogę, pompka działa cały czas) mam ustawiony 3drogowy regulator temperatury przy piecu na 30stopni

stivek20
28-02-2018, 07:22
Witam . Ja mam klimosz wally + dostawka ZPP 15 . Czyli to samo . Ja palę też fi 8mm i 3,80g/s. To u mnie troch e mniej spalił. Ale dobrze wiem że najwięcej bierze podłoga i dziś zakładam siłowniki na każdą pętle podłogówki i sterownik salusa do salonu . I jak mi osiągnie np. 22 stopnie to cała podłogówka się wyłączy. A tak niby nagrzana ale dalej pobiera energię. Mam zawór 4 drogowy. Palę bez Pida. Rury zaizolowane w kotłowni . Dom i kotłownia ma z 2 lata.

michal30flash
28-02-2018, 07:59
tez już w moim domu palę 2 lata, ale dopiero pierwszą zimę mieszkam. zastanawiałem się nad założeniem bezprzewodowego sterownika na parter, u mnie problem jest tez otwarta klatka schodowa i całe ciepło z parteru ucieka na poddasze,ale i tak na poddaszu temp. to 20-21stopni. jestem ciekawy czy u Ciebie coś pomoże ten sterownik i wyłączanie podłogowego ogrzewania.jak byś mógł to daj później znać co za efekty przyniosły Twoje działania

witalis123
28-02-2018, 12:02
Dokładnie tak. To była pierwsza moja budowa i ja nie miałem pojęcia o jakimś piecu i średnicy rur. Jeżeli się zakłada piec jest instrukcja i powinno się z nią zrobić. W Klimoszu mi też powiedzieli że mam instalacje niezgodnie z ich zaleceniami wykonaną i u nich więcej nic nie wywalczę z tym spalaniem. Powiedzieli też że gdyby rurki były minimum 42 mm to piec by mniej spalić nawet o około 40 %. Nie wiem czy się będę tych rurek przerabiał nawet może tylko na samym wyjściu do zaworu dać 42 a resztę zostawić.

Ja mam teraz ustawienia went. 30 % podajnik praca 8 s i przerwa 33 .

Ja u siebie jestem po zmianie rur obiegu kotłowego z 28mm na 1,5", spalanie oczywiście spadło, ale nie o 40% ;). Realnie myślę 15-20%. Natomiast sam piec działa dużo stabilniej, szybciej się nagrzewa i przede wszystkim zawór 4d działa bardzo płynnie. Koszt materiałów do przeróbki wyniósł ok 1200 zł.

Mam też pytanie, czy ktoś z was używa regulatora ciągu kominowego? Czy da się odczuć różnicę w spalaniu po zamontowaniu takowego?

michal30flash
28-02-2018, 12:50
a dużo tych rur miałeś do wymiany? a co z pompkami? zawór 4 drogowy tez na większa średnice zmieniłeś? nie posiadam regulatora ciągu

witalis123
01-03-2018, 07:46
a dużo tych rur miałeś do wymiany? a co z pompkami? zawór 4 drogowy tez na większa średnice zmieniłeś? nie posiadam regulatora ciągu

Zawór 4d zmieniony oczywiście na większy (siłownik został ten sam, a zawór o mniejszej średnicy sprzedałem), pompy zostały te same, zmieniłem tylko średnice obiegu kotłowego, wyjście na instalacje zredukowano za zaworem na 1"

michal30flash
01-03-2018, 10:36
myślałem że wszystko zmieniałeś aż do rozdzielaczy...może gdybyś to wszystko zmienił to jeszcze bardziej spadło spalanie...ale to teraz gdybanie.dzięki za odpowiedź

witalis123
01-03-2018, 11:44
co najwyżej spalanie by wzrosło :)
Tu chodzi tylko o sam obieg kotłowy, o poprawne działanie grawitacji. Za zaworem 4d masz już pompy. Odwrotnie możesz nie zmieniać zaworu 4d i obiegu kotłowego, a po prostu wstawić tam pompę obiegową, która załączała by się poniżej określonej temperatury powrotu.

michal30flash
01-03-2018, 13:28
obieg kotłowy grawitacyjnej prawie mi nie działa, dlatego wykorzystuje pompkę do CWU i termostat, który połączony z czujnikiem ustawionym na powrocie załącza i wyłącza pompkę CWU, minus tego to woda w wymienniku matemperaturę prawie taką jak temperatura pieca...ponad 60stopni

Jarekmielniczuk147
01-03-2018, 18:36
mamy (chyba) takie same piece ja palę pelletem fi 8 mm i u mnie podajnik podaje z prędkością 3,8g/s ale te różnice mogą wynikać z wielkości i rodzaju pelletu. dzisiejszej nocy przy temperaturze -16 stopni piec spalił mi 39kg/dobę...a u Ciebie jak to wygląda?jakimi średnicami rur masz przyłączony piec, masz zawór 3 bądź 4 drogowy? masz po izolowane rury w kotłowni?30% wentylatora to nie jest aż tak dużo, jak włączysz tryb PID to on CI sam będzie zmniejszał tą prędkość. Zresztą w trybie auto tez da rade modulować parametry, wchodzisz w opcje palnika i tam masz wszystkie ustawienia

Witam dziś ponownie zwazylem pellet, tym razem, em przez 10min.i znowu wyszło 5,7grama na sek. Używam też fi 8 i po prostu tak podaję. Ustawiłem na PID i 7sek podawania 33przerwy ale na 8%nadmuch. Próbowalem na 30% ale temp spalania nie osiąga nawet 100st.zmienilem na 8% i pali się bardzo ładnie i równo. Temp podnosi się dość szybko. Mam też tryb PIDs ale to kontroluje spaliny, z kolei w kominie nie mam czujnika więc to wydaje mi się bezcelowe. Co do rur to niestety tak jak u ciebie, pieca wychodzi łączka 42mm redukując do 32mm a z boków 20kilka mm. Załączam zdj. Teraz spała ok 30kg na dobe.

Jarekmielniczuk147
01-03-2018, 18:41
Że tak zapytam jak można tu wrzucić zdjęcia?

Jarekmielniczuk147
01-03-2018, 18:47
Witam dziś ponownie zwazylem pellet, tym razem, em przez 10min.i znowu wyszło 5,7grama na sek. Używam też fi 8 i po prostu tak podaję. Ustawiłem na PID i 7sek podawania 33przerwy ale na 8%nadmuch. Próbowalem na 30% ale temp spalania nie osiąga nawet 100st.zmienilem na 8% i pali się bardzo ładnie i równo. Temp podnosi się dość szybko. Mam też tryb PIDs ale to kontroluje spaliny, z kolei w kominie nie mam czujnika więc to wydaje mi się bezcelowe. Co do rur to niestety tak jak u ciebie, pieca wychodzi łączka 42mm redukując do 32mm a z boków 20kilka mm. Załączam zdj. Teraz spała ok 30kg na dobe.

Tak rury są zaizolowane, mam też zawór czterodrogowy. Daj jakieś namiary to ci wyślę zdj na priv. Nie mogę tutaj umieścić zdj.

michal30flash
02-03-2018, 05:48
pisząc post linijka wyżej masz pasek narzędzi i tam jest mniej więcej w 3/4 odległości ikonka dodaj zdjęcie, warunek to wielkość poniżej 1Mb.
moje usatwienia są w postach wyżej, poprzednia noc spalanie 40kg a tej nocy przy -16stopniach 35kg/dobe

Jarekmielniczuk147
02-03-2018, 10:08
408461zu408462408463408464

michal30flash
05-03-2018, 08:21
dołóż jeszcze izolacji na pozostałych rurkach, ogólnie izolacja rur powinna wynosić 20mm.

mrozik10
05-03-2018, 19:56
michał30flash, jesli chcesz pocieszenia to u mnie w ostatnim tygodniu przy temperaturach w nocy -22 (raz było -17) w dzień od -10 do -14. pierwszy raz na tak niskich temp. piec był testowany (mam go od połowy lutego zeszłego roku) średnie spalanie wyszło 37 kg, ale jedną dobę, to o ile dobrze spojrzałem 43 kg zjadł. Mam termostaty pokojowe, rck, zawór 4 i3 drogowy, po prostu było zimno :) Mam dom 220 m po podłodze z czego 10 m to kotłownia (można odliczyć), dwójka dzieci, pale od 15 września i dzisiaj stukneło 3900 kg, nie mam bufora. Ale zeby Cie dalej pocieszyć w okolicy jest troche domów z kotłami na pellet różnej maści i przy podobnym metrażu domu spalanie u wszystkich jest bardzo podobne, może u jednego kolegi jest o tonę mniejsze, ale on z kolei sporo nadgania kominkiem. W sumie to jakiś strasznie tym spalaniem nie jestem przerażony, podpytując w okolicy, a zima poprzednia była długa i sroga kupiłem 6 ton pelletu, jak zostanie to przełoże stary na przód.
Ogólnie przy pelettach trzeba przyjąć 5kg na m2 na miesiąc, żeby nie było rozczarowań, chwała tym którym pali mniej. Ogólnie w domu mam spore przeszklenia dla przykładu na dwóch ścianach długości ok. 20 m mam 12m okien o wysokości 2,30, nie oszukujmy się choć trzyszybowe, ciepło ucieka, Ucieka też przez okna dachowe, których mam po jednym w każdym pokoju i na kąpiele wannowe dzieci też troche cwu idzie.
Niepokojące jest u Ciebie ta temperatura, którą dajesz na grzejniki, u mnie jest prawie zawsze 41 stopni, ostatnio dałem 44 to bardzo szybko gorąc się robi, może masz źle dobrane. Pozdrowienia

michal30flash
06-03-2018, 05:54
ja już nie będę walczył z moim piecem, bo to i tak nie ma sensu, tyle będzie palił i już. Temperatura na grzejniki taka jest ustawiona bo to wychodzi z charakterystyki pogodowej która u mnie ustawiona jest na nr 5 i Tpok. 21 stopni.na parterze też mam przeszklenie jedno okno 3mx2.3m i 2,5x2.3m. na poddaszu mam pokoje po 25m^2 każdy i po 2 okna dachowe 160x78 i tam kamera termowizyjna wyłapała niedociągnięcia. Na każdym grzejniku mam ustawioną głowicę i nią steruje temperaturą w pokojach więc im cieplejsze grzejniki tym szybciej dogrzeje pokój,a fakt jest taki ze ciężko się je dogrzewa(możesz mieć racje ze grzejniki są źle dobrane) więc nadganiam wyższą temperaturą.na wiosnę ruszę z poprawą docieplenie i wszystko wyjdzie na następną zimę:). do tej pory na pewno juz spaliłem ponad 4 tony pelletu(od września) w kotłowni mam jeszcze 29worków...więc dokupić trzeba.

m_mlody
05-07-2018, 09:22
wracając do wątku bo niebawem sezon się zaczyna


w kwestiach ustawień, na co zwracać uwagę to powiem tak. Z doświadczenia widzę, iż jak pelet się nie dopala zbyt dobrze to znaczy, że za mało tlenu i trzeba nieco odchylić szyber na wentylatorze. Najczęściej robię to tak, że jak otwieram komorę spalania w trakcie pracy pieca, to nie powinna być ona za bardzo zadymiona. zbyt dużo dymu będzie powodować osadzanie się sadzy i utrudnianie przepływu spalin, oraz oddawanie ciepła.

kwestia zużycia zależna jest od samego peletu

LAVA czy OLIMP za 900 tona w porównaniu z peletem za 700 tona wychodzi tak, że przy tańszym pelecie częściej trzeba oczyścić, częściej dosypać, a ogólnie koszty palenia wyjdą takie same.

co do ustawień jakie osiągnąłęm

mój piec podaje jakie 3,4 g/sek. w ustawieniach mam teraz tak
tryb AUTO
podawanie 5 sek
przerwa 27 (tutaj reguluje sobie ręcznie, im cieplej na dworze tym dłuższa przerwa
przerwa na mocy zredukowanej - 90-100 sekund - zapewnia mi to w miarę duży skok spalania przy ograniczaniu procentowym przez automat. dzięki temu piec się nie wyłącza w ogóle w trakcie zimy.

wnetylator 13%
wentylator na mocy zredukowanej 6%

szyber wentylatora mniej więcej na poziomie 25-35% otwarcia.

teraz został mie jeden tylko problem do ogarnięcia. Mianowicie chodzi o to, iż w chwili włączenia obiegu ogrzewania cwu piec dostaje kopa i praktycznie te 25kW ma mało. dochodzi nawet do sytuacji że odcina ogrzewanie domu. Nie wiem czy to wina źle dobranej pompy czy też może starego bojlera (nie wiem nawet jak z jego wężownicą itp - wiem tylko, że piecem bojler do 55 stopni nagrzeję w 2,5 godziny, a grzałką chyba 2kW w 50 minut).

witalis123
21-09-2018, 08:33
Witam, temat trochę ucichł a sezon grzewczy się zbliża i klimosz wypuścił nowy soft to sterownika RT16p do pobrania na ich stronie.
Po ile płaciliście za pellety w tym sezonie? Ja osobiście 700zł/tona za pellet zza wschodniej granicy.

mrozik10
26-09-2018, 11:55
Sprawdzałeś co ciekawego zmieniło się w nowym oprogramowaniu? osobiście brakuje mi, żeby dało się ustawić pompę cyrkulacyjną na sobotę i niedzielę oddzielnie, tak jak cwu jest ustawienie. W tym roku za 910zł/tona barlineckiego kupiłem, gdzie w zeszłym roku ze względu na cenę nawet bym na niego nie spojrzał, wszystko od 100 do 180 zł skoczyło. Nawet z Ukrainy szło za 550 zł kupić, teraz chyba nierealne.

witalis123
28-09-2018, 10:30
Ze zmian, które zauważyłem to:
- zwiększenie histerezy pieca do 30 st
- można ustawić temperaturę startu pomp CO1 i CO2
- można ustawić ręcznie temperaturę obiegu CO1 i CO2 poniżej 30 st.
- funkcja włączania wszystkich pomp na 30s przy starcie pieca
- jeżeli dobrze pamiętam jest też możliwość podłączenia pokojowego czujnika temperatury, i w piecu się określa temperaturę pomieszczenia
pewnie są też inne zmiany

Bumbis
22-11-2018, 17:55
Hello Gents,
Hope that you can speak english as well :)
Have several problems with my pellet burner Klimosz ZPP 25kw installed on Viadrus U22. Fire temperature is not stable and jumping up and down from 50DC till 370 DC all the time. Setting 9 sec feeder/ 28 sec break and ventilator on 38 %. Pellet consumption at present weather (around 0DC) is huge 45kg in day, house 220 m2
Any advices
https://youtu.be/04-Z5O8xXuw

mrozik10
04-03-2019, 18:24
Witam, jak tam u was spalanie w sezonie? pisałem dokładnie rok temu i wtedy miałem 3900 kg przy pellecie za 700 zł (z tym że teraz ten pellet za 850 zł niestety), teraz sezon 3100 kg przy pellecie za 910 zł, także cenowo wychodzi niemal identycznie, tak jak to pisał m_mlody, tylko wiadomo zima zimie nierówna, miejmy nadzieję, że wkrótce się skończy.

witalis123
05-03-2019, 12:25
Witam, jak tam u was spalanie w sezonie? pisałem dokładnie rok temu i wtedy miałem 3900 kg przy pellecie za 700 zł (z tym że teraz ten pellet za 850 zł niestety), teraz sezon 3100 kg przy pellecie za 910 zł, także cenowo wychodzi niemal identycznie, tak jak to pisał m_mlody, tylko wiadomo zima zimie nierówna, miejmy nadzieję, że wkrótce się skończy.

U mnie od 15 listopada do dziś - 2300 kg. Pellet za 700zł ciemny i raczej nie za dobry. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż zima w tym roku była naprawdę słabiutka.
Pozdrawiam

eliks
05-03-2019, 12:58
Kolor pelletu nie ma znaczenia akurat.

Tykes
06-10-2019, 20:37
Witam.
Od niedawna użytkuje piec Klimosz Duopellet eko 35kw.
Od jakiegoś czasu pojawia mi się błąd 0040 ,,nieudane rozpalanie. Zmień nastawy serwisowe”.
Na ruszcie tworzy się nagar który uniemożliwia dalsza pracę pieca.
Co powoduje te spieki/nagary?
Parametry mam ustawione od nowości 20 przerwa 20 praca. Moc wentylatora 40%. Temp. 65.
Zanim błąd się pokazał piec sporadycznie był uruchamiany i nic się nie działo.
Pewnie to wina parametrów lub pelletu.
Nie wiem.
Piec ma duża moc bo 35KW.
co godzinę chodzę do pieca żeby błąd wyłączyć bo piec nie pracuje, a to bardzo uciążliwe. Co poradzicie. Od czego mam zacząć?

Aaagnieszka888
12-12-2020, 16:31
Posiadam piec klimosz duopelet 15 kw przy powierzchni 130 metrów. Spała 50 kg na dobę przy obecnym ustawieniu. Może mi ktoś powiedzieć jakie ustawienia podstawowe powinnam ustawić ?

DUNIA.MD
12-12-2020, 18:50
Spała 50 kg na dobę przy obecnym ustawieniu. Może mi ktoś powiedzieć jakie ustawienia podstawowe powinnam ustawić ?
Kocioł pelletowy powinien pracować w pełnym automacie. Jaki sterownik i jaki tryb pracy.

Aaagnieszka888
15-12-2020, 20:47
Z piecem bawiłem się dosyć długo, zanim doszedłem do dobrych ustawień. Na dzień dzisiejszy przy takiej pogodzie spala około 15-20 kg na dobę. temperatura w domu 23-24 stopnie. Pozdrawiam


Czy mógł byś mi powiedzieć jaki masz ustawiony ruszt praca i ruszt moc?

Aaagnieszka888
15-12-2020, 21:02
Kocioł pelletowy powinien pracować w pełnym automacie. Jaki sterownik i jaki tryb pracy.

Co do sterownika to nie wiem . Jest ustawiony na automat