PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka wentylacja w moim domu? Czy mam dobry pomysł?



Meon
02-02-2016, 16:11
Witam,
remontuję domek, doszło do kupna okien, więc muszę rozmyślić sposób na wentylację.
Oto pomysł mój pomysł na ten domek. Przedstawiam "projekt" który na szybko naszkicowałem, aby było widać do i jak.
Dom ma parter i poddasze użytkowe.
Prater:
http://images76.fotosik.pl/290/47c28fc2bea88ac0med.png (http://www.fotosik.pl/zdjecie/47c28fc2bea88ac0)
Numer 1 do drzwi tarasowe - tam planuję na górze dać nawietrznik.
Numer 2 to okap kuchenny, będzie podłączony do dachówki wentylacyjnej/kominka - może się uruchamiać do jakiś czas.
Numer 3 to okno w łazience - szczelne, numer 4 to byłby wywietrznik z łazienki. nie wiem czy dać elektryczny czy grawitacyjny.
Numer 5 to drzwi łazienkowe, tam będą dziurki w drzwiach.
Numer 6 to drzwi główne wejściowe.
Numer 7 to tylne drzwi.
Numer 8 to okno w pralni, nie wiem czy dać tam nawietrznik.
Pokój 1 jeszcze nie iwem do czego będzie służył. Na chwilę obecną nie planuję tam wentylacji, może to będzie jakiś warsztacik - najwyżej będę często okno otwierał.

Góra:
http://images78.fotosik.pl/291/102089f35cfb8e53med.png (http://www.fotosik.pl/zdjecie/102089f35cfb8e53)
Numer 10 to drzwi balkonowe - tam chcę dać nawiew na górze okna
Numer 11 to okno łazience - szczelne
Numer 12 to drzwi w łazience - dziurki na dole
Numer 13 to okno w sypialni - dać nawietrznik? Nie chcę aby zimno szło od okna w nocy
Numer 14 - j/w
W pokoju 2 także nie wiem co zrobić, więc nie planuję jeszcze wentylacji.
W łazience 2 obok okna bedzie też jak w łazience 1 kratka wentylacyjna. Obie mają jedną ścianę skierowaną na dwór, więc tam będą kratki. Dać grawitacyjne czy mechaniczne?
Co Wy o tym myślicie?

Pozr.

rk80
03-02-2016, 07:05
Jak dla mnie super, domek pewnie w środku lasu, z daleka od hałaśliwych dróg , dookoła zero sąsiadów więc i smrodów nie ma z kominów, wylewanych szamb, tylko świeże powietrze... Mieszkańcy tego domku uwielbiają przeciągi i zimno... Zgadłem?

Meon
03-02-2016, 07:26
Może mi ktoś mądrzejszy coś doradzić? Bo skoro 4 nawiewniki higrosterowalne i 3 wywietrzniki(kuchnia i 2 łazienki) to przesada, to ja nie wiem...

manix76
03-02-2016, 07:57
Okna trzyszybowe ? Gdzie te nawietrzniki będą ,w oknach?

Meon
03-02-2016, 12:48
Dokładnie, okna 3 ssybowe, nawietrzniki w oknach.

manix76
03-02-2016, 20:32
Mój znajomy też ma okna 3 szybowe z nawiewnikami ,trochę go nie rozumiem bo po co pakować kase w 3 szyby skoro i tak dziura w oknie.
W te największe mrozy ręcznikiem utykał te nawiewniki bo bardzo po nerach wiało siedząc na kanapie blisko okna.

Meon
03-02-2016, 20:44
3 szyby, aby szyba wewnętrzna była ciepła i powietrze odbijające się od niej nie było zimne. Nawietrzniki, aby był napływ świeżego powietrza. Tak więc skoro nie tak, to co mam zrobić?

manix76
04-02-2016, 10:15
Moim zdaniem po to kupuje się ciepłe okna ,w twoim przypadku 3 szybowe ,aby jak najwięcej ciepła zatrzymać w domu i taki było twoje założenie. Co ci po ciepłej szybie i ciepłym powietrzu odbijającym od niej skoro i tak tymi nawiewnikami będzie wpadać lodowate w mrozne dni.

Zastanów się nad WM z odzyskiem ciepła i zaślepieniu tych nawiewników, na pewno będziesz miał sprawniejszą wentylację niż przez te nawiewniki.

Meon
04-02-2016, 21:42
Nie wstać mnie na WM z odzyskiem, a okien jeszcze nie mam zamówionych, więc co mam zatykać? Doradźcie mi co robić najleiej ;)

fotohobby
04-02-2016, 21:53
Zrób WM bez odzysku.
Jeden wentylator wyciągowy Ci to pociągnie, a powietrze będzie Ci wpadać anemostatami znad sufitu, więc przynajmniej częściowo się wymiesza z ciepłym spod sufitu.
Pracą wentylatora będziesz mógł regulować, nawiewnikami w oknach nie bardzo.

UWAGA: ten sposób możliwy tylko wóczas, gdy nie masz kominka, lub kotła gazowego.
Jeśli są, to wentylator musi nadmuchiwać, a nie wyciągać.

manix76
05-02-2016, 07:49
Zrób tak jak kolega wyżej pisze a za rok ,dwa może będzie cie już stać juz na wentylacje z odzyskiem.

Gadają że Lune można już kupić za 1500zł. Rezygnując z nawiewników w oknach, parę stówek zostaje ci w kieszeni. Instalację sam sobie położysz.