PDA

Zobacz pełną wersję : Co z rurą od okapu?



Olka
08-09-2004, 13:48
Czy rurę od okapu z podłączeniem do komina obudowywać, zamaskować czy zostawic na wierzchu? Rura bedzie miała około 2 m długosci.

Co myslicie?

Jak robiliście u siebie?

Tomasz M.
08-09-2004, 13:58
Wszystko zależy którędy ta rura idzie i jak to się ma do reszty kuchni. Obawiam się, że decydujące jest Twoje poczucie estetyki. Moje sugestie: jeśli miałaby to być aluminiowa rura spiro, to nie wyobrażam sobie, żeby nie schować jej za jakimś ekranem np. z kartongipsu czy sufitem podwieszanym. Jeśli ma być na wierzchu, to dałbym zamiast klasycznej rury estetyczny prostokątny kanał z plastiku (najczęściej są białe). Daje się tym skręcać, przynajmniej pod kątem prostym, bo są odpowiednie "kolanka". Widziałem też u kogoś rurę ze stali nierdzewnej, ale to musi się komponować z resztą wystroju kuchni i pewnie nie jest tanie.

Jarek.P
08-09-2004, 14:01
Czy rurę od okapu z podłączeniem do komina obudowywać, zamaskować czy zostawic na wierzchu? Rura bedzie miała około 2 m długosci.


Zależy co to za rura. Jeśli zwykłe spiro, to raczej bym obudował czy zamaskował, w zależności od warunków. Ale jeśli zaszalałaś i zrobiłaś kanał wentylacyjny z ładnej lakierowanej czy niklowanej rury (mozna takie kupic w castoramie, drogie nestety...) a jego wygląd Ci pasuje do kuchni, to czemu nie...

Wiech
08-09-2004, 14:10
Mam ten sam problem.Rura będzie miała ok. 1mb.U mnie będzie ze stali nierdzewnej pasująca do wystroju wnętrza.Nie będzie obudowana .Wiech.

Olka
09-09-2004, 09:03
Nie napisałam jeszcze, że

Kuchnia jest razem z salonem
wprowadziłam do wystroju dużo elementów ze stali nierdzewnej i niklu (sprzęt kuchenny, schody, rurka przy barku, relingi)

Tak więc chyba rura przy okapie na wierzchu nie zaszkodzi

Nie mam już siły i kasy bawic się w sufity podwieszane (może kiedyś)

A tak poza tym


Czy te okapy kominowe sprawdzają się, bo jeszcze swojego nie używałam a jestem ciekawa czy np. przy smażeniu ryby uda się pozbyć smrodku?

Tomasz M.
09-09-2004, 09:11
Okap powinien ograniczyć różne zapachy smażeniowe, ale raczej nie licz na to, że w salonie nie poczujesz smażonej ryby. Chyba że zbudujesz całkowicie zabudowany wyciąg typu stosowanego w laboratoriach chemicznych :lol:

Jarek.P
09-09-2004, 10:34
Czy te okapy kominowe sprawdzają się, bo jeszcze swojego nie używałam a jestem ciekawa czy np. przy smażeniu ryby uda się pozbyć smrodku?

Odpowiedzi brzmią TAK i NIE. To znaczy: smrodu smażenia nie pozbedziesz się w życiu, żaden okap nie ma 100% skuteczności, ale z okapem jest O WIELE lepiej niz bez okapu. Z dobrym okapem jest O WIELE lepiej niż ze złym okapem. I teraz ciekawostka: dobry okap to wcale niekoniecznie drogi okap. To może być równie dobrze najzwyklejszy tani okap z blachy, ważne jest jedynie, alby on obejmował mniej więcej pole kuchenki i był zainstalowany do kanału z dobrym ciągiem i wentylacja w kuchni sprawnie działającą, żeby wsteczny ciąg nie powstawał. Wentylatory straszliwej mocy i tym podobne wynalazki sa bardzo pomocne jak się coś naprawdę śmierdzącego albo bardzo parującego gotuje i wtedy warto zadbać o wentylator cichy a wydajny.

J.

Olka
09-09-2004, 10:38
Ja kupiłam okap Amica za około 800,-

i mam nadzieję, że mi taki wystarczy.


Na elektroluxy za 4000,- mnie nie stać.

Najwyżej będę otwierała okna :)