PDA

Zobacz pełną wersję : Szprosy w oknach PCV



rafallogi
08-09-2004, 14:21
Witam, mam pytanie dotyczące szprosów w oknach PCV, tzn. jakie wykonanie jest najlepsze- szprosy wewnętrzne (rozumiem, żę między szybami), czy może szprosy naklejane (rozumiem, że nakleja się je wtedy na szyby po stronie zewnętrznej).
Szprosy o których myślę to 8mm -złote.
Proszę o uwagi.
Pozdrawiam.

Jarek.P
08-09-2004, 14:27
Witam, mam pytanie dotyczące szprosów w oknach PCV, tzn. jakie wykonanie jest najlepsze- szprosy wewnętrzne (rozumiem, żę między szybami), czy może szprosy naklejane (rozumiem, że nakleja się je wtedy na szyby po stronie zewnętrznej).
Szprosy o których myślę to 8mm -złote.
Proszę o uwagi.
Pozdrawiam.

Wg mnie wewnętrzne. Zewnętrzne naklejane dość poważnie będą utrudniały mycie okna.

J.

urbit
08-09-2004, 14:46
Szprosy to według mnie wiocha!Żadne argumenty nieprzepowiadaja za tym aby jest zastosować i takie jest moje zdanie.Może wasze jest inne ale ja niezałożyłem i jestem szczęsliwy.

thalex
08-09-2004, 14:53
Naklejane nie tylko będą utrudniać ale wręcz uniemożliwiać domycie czy wyczyszczenie; pod szpros, przy jego obrzeżach, dostaje się kurz a nawet drobny piasek.

henryk_baszkowka
08-09-2004, 15:08
thalex, czy jest duza roznica miedzy ( w myciu) miedzy szprosem zewnetrznym a rama okna?
urbit, nie za ostra ta twoja opinia? A widziales kiedy zabytkowy dom z nowymi oknami w ktorych zrezygnowano ze szprosow? To jest dopiero wiocha!

thalex
08-09-2004, 15:27
thalex, czy jest duza roznica miedzy ( w myciu) miedzy szprosem zewnetrznym a rama okna?


Chodzi o to, że szpros do szyby jest przyklejony taśmą i silikonem kurz przykleja się do silikonu lub do taśmy i po kilku latach wokoło przyklejonego szprosa widać (od wewnątrz mieszkania ) brudną obwódkę.

Właśnie TE ZABRUDZENIA NAJBARDZIEJ WIDAĆ OD WEWNĄTRZ MIESZKANIA - zapomniałem zaznaczyć.

Można oczywiście takie szprosy oderwać i w ogóle z nich zrezygnować jeżeli się zabrudzą lub inwestor zmieni gust.

Nie można natomiast zrezygnować ze szprosów które są pomiędzy szybami

08-09-2004, 16:08
Mam okna ze złotymi szprosami 8mm, dzielą szybę na 6 cześci i wyglądają wg mnie super (okna maja kolr złoty dąb). Aha, szprosy sa wewnątrz
Polecam

henryk_baszkowka
08-09-2004, 16:14
thalex, ja nie do konca rozumiem :-)
jezeli obwodka z brudu jest dookola szprosa to chyba da sie ja zmyc.
Jezeli brod pojawi sie pod obwodka to faktycznie kicha

jareko
08-09-2004, 19:34
szprosy sa kwestia gustu a jak wiadomo o gustach......... :)
wewnetrzne sa tylko namiastka - podstawowa zaleta - trwalosc i latwosc mycia - nie ma tej niezliczonej ilosci szybek i szybeczek (chyab ze ma sie sluzbe :) ) - ale to taki erzatz
naklejane - ladnie sie prezentuja a prawidllowo wykonane tez dlugo sluzyc beda - ale dobrze wykonane !!!, Niestety w swojej karierze tylko raz takie widzialem w budynku zabytkowym w Krakowie. Tak tak mili forumowicze PVC nawet tam zagoscilo i slicznie wyglada mimo wyjatkowego nadzoru Konserwatorow zabytkow
Wybor jak zwykle do klienta nalezy ale sadze ze 8mm naklejanki hmmm..... nie....ja bym sobie tego nie zrobil
ale o gustach...............

Jarek.P
08-09-2004, 19:45
Szprosy to według mnie wiocha!Żadne argumenty nieprzepowiadaja za tym aby jest zastosować i takie jest moje zdanie.Może wasze jest inne ale ja niezałożyłem i jestem szczęsliwy.

A jeśli okna maja byc np. w domku na wsi? Utrzymanym w stylu dworku polskiego? Wtedy "wiocha" będzie jak najbardziej na miejscu, prawda? ;)

J.

preev
08-09-2004, 19:55
Szprosy to według mnie wiocha!Żadne argumenty nieprzepowiadaja za tym aby jest zastosować i takie jest moje zdanie.Może wasze jest inne ale ja niezałożyłem i jestem szczęsliwy.

A jeśli okna maja byc np. w domku na wsi? Utrzymanym w stylu dworku polskiego? Wtedy "wiocha" będzie jak najbardziej na miejscu, prawda? ;)

J.

to nie wiocha, to zaścianek :lol:

jareko
08-09-2004, 20:00
jejku Panowie
dla jednych wiocha.....
dla innych zascianek....
dla jeszcze innych szczyt marzen i estetyki....
dla innych wymog konserwatora zabytkow.....
roznie
ale z jednym waznym stwierdzeniem - kazdemu wedlug potrzeb i co sie komu podoba.......
Pytanie brzmialo inaczej
Wiecej tolerancjo wobec bliznich szanowni Forumowicze

W uzupelnieniu szprosow naklejanych
Idealnie wykoknane - nakleja sie zarowno od wewnatrz jak i od zewnatrz (jak np. osiedle przy Powstancow Slaskich w Warszawie - szprosy naklejane i jak silnie sie trzymaja)

preev
08-09-2004, 20:05
jejku Panowie
dla jednych wiocha.....
dla innych zascianek....
dla jeszcze innych szczyt marzen i estetyki....
dla innych wymog konserwatora zabytkow.....
roznie
ale z jednym waznym stwierdzeniem - kazdemu wedlug potrzeb i co sie komu podoba.......
Pytanie brzmialo inaczej
Wiecej tolerancjo wobec bliznich szanowni Forumowicze

W uzupelnieniu szprosow naklejanych
Idealnie wykoknane - nakleja sie zarowno od wewnatrz jak i od zewnatrz (jak np. osiedle przy Powstancow Slaskich w Warszawie - szprosy naklejane i jak silnie sie trzymaja)

ja tylko chciałem rozładować atmosferę, a tu zaraz słyszę, że nietolerancyjny jestem :cry:

a w temacie:
jareko jak zwykle ma rację, trzeba je dobrze nakleić, bo jak się odkleją (szczególnie te wewnętrzne) :-?

jareko
08-09-2004, 20:17
preev wybacz - zle odczytalem twe intencje :)
Ostatnio jakby drazliwy jestem gdyz w innym temacie zebralo sie kilku hmm.... oszolomow i nagonke na mnie jak i Pchelka czynia
Wybacz prosze - poprawie sie :) obiecuje :)

preev
08-09-2004, 20:22
preev wybacz - zle odczytalem twe intencje :)
Ostatnio jakby drazliwy jestem gdyz w innym temacie zebralo sie kilku hmm.... oszolomow i nagonke na mnie jak i Pchelka czynia
Wybacz prosze - poprawie sie :) obiecuje :)

a dasz mi linka do tego tematu :-?
to ja już im pokażę :wink:
(chociaż... czy to nie jest przypadkiem wątek o oknach drewnianych czy PCV ?)
pozdrawiam :)

jareko
08-09-2004, 20:47
preev daj spokoj - nie warto - szkoda klawiatury ;) inny watek - szukam dobrych...... ;)

preev
08-09-2004, 20:51
preev daj spokoj - nie warto - szkoda klawiatury ;) inny watek - szukam dobrych...... ;)

czyżbyś znowu dał się nabrać? :-? :wink: :lol:
załóżmy że chodziło o temat szukam dobrych... grabi i koniec tematu :wink:
sorki, ale mam dzisiaj wisielczy humor :lol:

jareko
08-09-2004, 20:56
preev ja tez humor mam nie najlepszy - nie dosc ze przeziebienie to jeszcze amputacja........ ale dosc - nie dajmy sie nastrojowi dolujacemu - kupilem sobie dzis wedrowniczka - ide kieliszek sobie nalac - Twoje zdrowie preev :)

preev
08-09-2004, 21:06
preev ja tez humor mam nie najlepszy - nie dosc ze przeziebienie to jeszcze amputacja........ ale dosc - nie dajmy sie nastrojowi dolujacemu - kupilem sobie dzis wedrowniczka - ide kieliszek sobie nalac - Twoje zdrowie preev :)

więc i Tobie "na zdarowje" :D
jezusicku, amputacja czego????? :-?

08-09-2004, 21:39
To i za moje zdrówko proszę, chociaż tak wirtualnie, bo mnie zaczyna łamać przeziębienie, niestety realnie

preev
08-09-2004, 21:46
bardzo proszę i za Twoje zdrówko wypiję :wink:
i za te nieszczęsne szprosy też :D

P.S. trochę nam ta dyskusja zeszła z głównego tematu i to chyba przeze mnie :oops:

jareko
08-09-2004, 21:58
zdrowie wszystkich :) po raz kolejny
preev - niestety to ja ten watek C2H5(OH) rozpoczalem ale czy to wazne - obysmy zdrowi byli a dzieci nam sie sputnikow nie czepialy ;)

thalex
08-09-2004, 22:24
thalex, ja nie do konca rozumiem :-)
jezeli obwodka z brudu jest dookola szprosa to chyba da sie ja zmyc.
Jezeli brod pojawi sie pod obwodka to faktycznie kicha
Szpros przyklejony jest taśmą dwustronnie-klejącą brzeg tej taśmy klejącej "styka się z powietrzem i z kurzem" i ulega ciemniejszemu zabarwieniu i nie da się tego umyć.

Co jeszce nie napisałem ; te zabrudzenia są widoczne przy szprosach bialych i są widoczne z wewnątrz mieszkania natomiast praktycznie są niewidoczne przy szprosach oklejanych okleinami drewnopodobnymi.

Charlie
08-09-2004, 23:51
thalex, ja nie do konca rozumiem :-)
jezeli obwodka z brudu jest dookola szprosa to chyba da sie ja zmyc.
Jezeli brod pojawi sie pod obwodka to faktycznie kicha
Szpros przyklejony jest taśmą dwustronnie-klejącą brzeg tej taśmy klejącej "styka się z powietrzem i z kurzem" i ulega ciemniejszemu zabarwieniu i nie da się tego umyć.

Co jeszce nie napisałem ; te zabrudzenia są widoczne przy szprosach bialych i są widoczne z wewnątrz mieszkania natomiast praktycznie są niewidoczne przy szprosach oklejanych okleinami drewnopodobnymi.

nie wiem czy dobrze zrozumiałem - między szybami widać stronę szprosu wiedeńskiego przyklejoną do szyby gdzie gromadzi się brud ?

henryk_baszkowka
09-09-2004, 09:45
thalex, chyba zrozumialem :D
efekt faktycznie musi byc paskudny. jedynym rozwiazaniem wydaje sie wybor ciemnych ram/ szprosow lub lepszy dobor tasmy klejacej, wzglednie jej zabezpieczenia.
To mi przypomina ze jak ja kupowalem okna to sprzedawcy bardzo mnie zniechcecali do jasnych uszczelek przyszybowych. Jako argument wlasnie podawali "nasiakanie" uszczelki brudem.

rafallogi
14-09-2004, 14:49
Noooo... widzę, że ładnie się ten wątek potoczył :)
Chcę zrobić takie jak TOMI_3 MIASTO.
Za "wiochę" trzeba niestety zapłacić.
A i tak biorę, ba jak napisał JAREK.P mój domek będzie właśnie na wsi- 30 km od radomia, nazywa się ADAM 20 z pracowni Pana Sajdaka z W-wy (www.domysajdaka.pl)-choć tam nie ma tego projektu to polecam. Ma takie ładne 4 kolumny przy ganku wejściowym, tradycja, piękno....a złote szprosy przy złotym dębie to wręcz wymóg :)
Pozdrawiam wszystkich :)

08-10-2004, 20:38
Szprosy to według mnie wiocha!
Zgadza się! Wiocha w pełnym tego słowa znaczeniu! Ale może właśnie o to chodzi? Drewniane okienka ze szprosami, (od bidy PCV z okleiną :-? ach ta kasa...), koronkowe firaneczki poruszane delikatnie letnim, porannym wiatrem, pelargonie na parapecie zwracające kwiaty ku słońcu, malwy zaglądajace do środka ciekawskimi kolorowymi łebkami, zapach skoszonego siana, głos skowronka przemieszany z cykaniem świerszczy.... wakacje? Tak może być codziennie! Zależy tylko o co komu chodzi. Ale oczywiście każdy może mieć swoje zdanie :) Pozdrawiam

matth
09-10-2004, 01:52
Szprosy to według mnie wiocha!
Zgadza się! Wiocha w pełnym tego słowa znaczeniu! Ale może właśnie o to chodzi? Drewniane okienka ze szprosami, (od bidy PCV z okleiną :-? ach ta kasa...), koronkowe firaneczki poruszane delikatnie letnim, porannym wiatrem, pelargonie na parapecie zwracające kwiaty ku słońcu, malwy zaglądajace do środka ciekawskimi kolorowymi łebkami, zapach skoszonego siana, głos skowronka przemieszany z cykaniem świerszczy.... wakacje? Tak może być codziennie! Zależy tylko o co komu chodzi. Ale oczywiście każdy może mieć swoje zdanie :) Pozdrawiam

Matka ,rozmarzylem sie czytajac to co napisalas.Masz sluszna racje.No i ten zapach skreta :lol: Pozdrawiam

rafallogi
11-10-2004, 07:40
MATTH - brawo, masz zdolności literackie-nie myślałaś o tej drodze :D
Tak, ten klimat mi odpowiada.
Pozdrawiam

Oldswan
11-10-2004, 11:14
Coby nie mnożyć watków bez potrzeby - zapytam tutaj. Co myslicie o łączeniu okien ze szprosami i okien bez szprosów w jednej bryle budynku :?:
Czy to sie praktykuje? Jak waszym zdanie to wyglada?
Rzecz w tym ze np kuchnie chcemy zrobić w stylu rustykalnym i tam szporosy jak najbardziej, a już pokoje na piętrze niekoniecznie (ze względu na kasę. No i jeszcze jedne problem do rozwiazania - czy łaczyc okna od róznych producentów bo te co znalazłem w ciekawej cenie nie oferują szprosów i jesli bym sie zdecydował na czesciowe zaszprosienie :P to musiałbym wziąć z innej firmy :-? Ma to sens. ? Doczytałem sie ze Pchełek ma u siebie w domu cały przegląd rozmaitych okien z różnych firm i systemów i ciekawi mnie czy sie nie gryzą :wink: :)Warto ryzykować?

rafallogi
11-10-2004, 14:27
Ja bym nie mieszał producentów, ale jest to moje zdanie.
Na jednej ścianie nie stosowałbym mieszanki (szprosy, bez szprosów).
Albo są szprosy, albo ich nie ma. Natomiast całe ściany np. pd. ze szprosami a płn. bez wydają mi się dopuszczalne.
Jeśli chodzi o kasę to proponuję rozważyć zupełnie inny podział: np. okno 1500X1500 symetrycznie podzielone- pionowy szpros w lewej połówce ok. 15-20 cm od ramy natomiast poziomy krzyżujący się jakieś 20 cm od góry tych połówek. Jeśli we frontowej elewacji są 2 takie okna to drugie okno podział lustrzany.
Widziałem też 2 szprosy w odl. ok. 15 po obu stronach środkowych ram i jeden biegnący poziomo przez 2 połówki na dole na wys ok. 20 cm.
Ale były to złote szprosy 8 mm- ładnie to wyglądało :D
To chyba ze względu na oszczędności w polach ludzie to wymyślają, ale efekty jak już wspomniałem zupełnie zaskakujące.

Ryszard1
11-10-2004, 19:52
A szprosy zdejmowane ?, Np. z 2 listewek drewnianych zakladanych na zewnatrz na ramy okienne. Przy myciu mozna je zdemontowac.
Zrobilem probe w swoim drewnianym oknie wciskajac krzyzak z 2 listewek. Na razie sie trzyma, tylko trzebaby pomyslec o solidniejszym mocowaniu - moze wciskac elastyczne listewki w male otworki w ramie,

Ryszard1
11-10-2004, 20:53
A szprosy zdejmowane ?, Np. z 2 listewek drewnianych zakladanych na zewnatrz na ramy okienne. Przy myciu mozna je zdemontowac.
Zrobilem probe w swoim drewnianym oknie wciskajac krzyzak z 2 listewek. Na razie sie trzyma, tylko trzebaby pomyslec o solidniejszym mocowaniu - moze wciskac elastyczne listewki w male otworki w ramie,

D`arek
11-10-2004, 21:07
Coby nie mnożyć watków bez potrzeby - zapytam tutaj. Co myslicie o łączeniu okien ze szprosami i okien bez szprosów w jednej bryle budynku :?:
Czy to sie praktykuje? Jak waszym zdanie to wyglada?
Rzecz w tym ze np kuchnie chcemy zrobić w stylu rustykalnym i tam szporosy jak najbardziej, a już pokoje na piętrze niekoniecznie (ze względu na kasę. No i jeszcze jedne problem do rozwiazania - czy łaczyc okna od róznych producentów bo te co znalazłem w ciekawej cenie nie oferują szprosów i jesli bym sie zdecydował na czesciowe zaszprosienie :P to musiałbym wziąć z innej firmy :-? Ma to sens. ? Doczytałem sie ze Pchełek ma u siebie w domu cały przegląd rozmaitych okien z różnych firm i systemów i ciekawi mnie czy sie nie gryzą :wink: :)Warto ryzykować?
Widziałem takie rozwiązanie- szprosy w dwóch czy trzech oknach,zaskoczyło mnie, ale wygląda bardzo dobrze, lepiej niż szprosy we wszystkich oknach, które mogą trochę przytłaczać. Osobiście bardzo podobają mi się białe szprosy w białych oknach. Nie podobają mi się ciemnobrązowe okna/lubię rude i inne kolory /, złote szprosy uważam za kicz - przepraszam. Sam biję się z myślami, czy zamontować szprosy, najwygodniej byłoby wewnętrzne - trzeba uważać aby były niezbyt cieńkie ani zbyt grube. Ładniejsze są zewnętrzne, ale utrzymanie ich w czystości - dziękuję, wolę np. ciąć żywopłot. Pozdrawiam.

delf
11-10-2004, 21:45
problem "szprosowy" mam juz za sobą, niejedną noc na Forum przesiedziałam..efekt? Zobaczcie sami: dla dobrego efektu stanęło na drewnianych oknach, a szpros jest wiedeński, z tym, że w drewnianych oknach jego mocowanie jest lepsze niż w PCV, prawda Jareko? :wink:

jareko
12-10-2004, 08:20
delf - prawda :)