PDA

Zobacz pełną wersję : Magda i Daniel budują swój wymarzony DOM.



Magda i Daniel
06-02-2016, 11:53
Witam, jesteśmy nowymi użytkownikami forum chcielibyśmy dzięki wam i waszym radom przebrnąć przez wszystkie szczeble budowy domu.

Aktualnie staliśmy się posiadaczami działki wielkości 10 arów w kształcie prostokąta, więc nasza przygoda z budową dopiero się rozpoczyna już nabiera realiów co dość mocno nas przeraża :) .
Pierwsze czym się zajęliśmy to przeglądanie projektów i szukanie naszego wymarzonego domu. I już na tym etapie pojawia się walka o władzę i dominację mianowicie zdania są podzielone Daniel(czyli Ja) uparł się na dom parterowy z poddaszem użytkowych oraz podpiwniczeniem w granicach 100m2 . Magda upiera się przy domku parterowych z dachem kopertowych ale w granicach 130-140m2 + ew. poddaszem użytkowym.

Ustaliliśmy że najpierw na działce wykopie dziurę na 2 metry głęboką i zobaczymy w skali roku jaki będzie poziom wód gruntowych. Z tego co zaobserwowaliśmy działka jest położona wyżej niż pobliska wioska do tego pod warstwą humusu występuje piach. Jest dla Mnie nadzieja :)
Oczywiście zobligowałem się, że jeśli wody powierzchniowe będą wysokie to rezygnuje z piwnicy.

- czy dobrze podchodzimy do tematu jeśli chodzi o wybór projektu??
- czy koszt wybudowania piwnicy w stanie surowym przy założeniu że jest piach i wody gruntowe nie podmywają terenu jest duży?
- jak głęboko wykopać należy fundamenty zakładając że strop parteru ma być równo z gruntem?

Kolejną kwestią jest co należy załatwić zanim w ogóle wbijemy szpadel pod budowę . Działka jest bez mediów z tego co się dowiedzieliśmy ma być przebudowa przepompowni aby doprowadzić wodę.

Co należy załatwić aby móc rozpocząć budowę - pozwolenie na budowę, plan zabudowy??

- dociągniecie prądu - złożenie wniosku do Tauronu o podłączenie i założenie skrzynki?
-informacje z wodociągów o tym kiedy możliwe będzie przyłącze i czy w ogóle będzie możliwe co wtedy ?? Starać się o pozwolenie na budowę studni i oczyszczalni??
- wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego ??
- sam projekt domu?
- gaz raczej nie jest istotny - chyba że się mylę - ogrzewanie piec na paliwo stałe.


Dziękujemy za wszelką radę i pomoc, chcemy się jak najlepiej przygotować do tego przedsięwzięcia.

jajmar
06-02-2016, 14:51
Daniel(czyli Ja) uparł się na dom parterowy z poddaszem użytkowych oraz podpiwniczeniem w granicach 100m2 . Magda upiera się przy domku parterowych z dachem kopertowych ale w granicach 130-140m2 + ew. poddaszem użytkowym.



Dom w graniach 100m2 w 3 kondygnacjach to 35m2 na kondygnacje, na pewno tego oczekujesz?

Wyrycie dziury i obserwowanie wody to trochę chałupnicza metoda, "badań", zlec badanie geotechniczne gruntu.

Jak głęboko, policzmy strop+warstwy 25cm, piwnica 220, posadzka 20cm i teraz fundamnet minimum 30cm masz dziurę na 3 metry. Ile to kosztuje, często na FM pada stwierdzenie że jedna kondygnacja w dół kosztuje tyle ile dwie do góry. Myślę że jest w tym sporo prawdy w dobrych warunkach gruntowych przyjmij 1,6-1,7x parter.

Co należy robić? Poczytaj FM wszystko juz tu opisano. Występujesz do dostawców o warunki wykonania przyłączy podpisujesz umowy płacisz i czekasz.
100 metrowy dom to trochę mały na grzanie go węglem. Ogólnie węgiel to dziwny pomysł.

Magda i Daniel
07-02-2016, 19:04
Dom w graniach 100m2 w 3 kondygnacjach to 35m2 na kondygnacje, na pewno tego oczekujesz?


Źle się wyraziłem dom miałby 3 kondygnacje z czego 100 m2 piwnicy i 2 kondygnacje w górę łącznie 100m2 czyli tak naprawdę ponad 200 ze skosami.


Wyrycie dziury i obserwowanie wody to trochę chałupnicza metoda, "badań", zlec badanie geotechniczne gruntu.

Oczywiście że jest to troszkę metoda chałupnicza jednak pozwoli określić czy faktycznie woda występuje - bez nakładu kosztów. Może uda się uzyskać dostęp do map hydrogeologicznych .


Jak głęboko, policzmy strop+warstwy 25cm, piwnica 220, posadzka 20cm i teraz fundamnet minimum 30cm masz dziurę na 3 metry. Ile to kosztuje, często na FM pada stwierdzenie że jedna kondygnacja w dół kosztuje tyle ile dwie do góry. Myślę że jest w tym sporo prawdy w dobrych warunkach gruntowych przyjmij 1,6-1,7x parter. i b

Bierzemy pod uwagę że koszt budowy piwnicy nie jest mały jednak nie zakładamy że będzie w standardzie parteru, bardziej tradycyjna piwnicy gołe tynki i beton ew. z czasem powoli będziemy sobie wykańczać,


Co należy robić? Poczytaj FM wszystko juz tu opisano. Występujesz do dostawców o warunki wykonania przyłączy podpisujesz umowy płacisz i czekasz.
100 metrowy dom to trochę mały na grzanie go węglem. Ogólnie węgiel to dziwny pomysł.

Na pewno na forum jest wszystko. Chciałem jednak założyć wątek, który byłby takim "dziennikiem budowy" gdzie krok po kroku było by wszystko zawarte dla innych a mi pozwoliło by na bieżąco dyskutować, szukać porad i przechodzić kolejne etapy budowy.

jajmar
07-02-2016, 19:17
Moje odniesienie do ceny było do stanu surowego.

Bejaro
07-02-2016, 21:11
Najpierw wypis z MPZP aby zobaczyć co można wybudować potem wybierać projekt z uwzględnieniem położenia działka ze wjazdem od północy np i jaka jest dozwolona szerokość elewacji frontowej i wiele innych.

qosek
07-02-2016, 21:51
Oczywiście że jest to troszkę metoda chałupnicza jednak pozwoli określić czy faktycznie woda występuje - bez nakładu kosztów. Może uda się uzyskać dostęp do map hydrogeologicznych .

Hmmm
Wg mnie glupi pomysl
Planujecie wydac 300-??? tyś na budowe, a szkoda wam 600-800zł na badania geologiczne ??
Wg mnie to jest jedna z pierwszych rzeczy, ktore trzeba zrobic (od razu wiesz czy mozna robic piwnice, jak z nosnoscia gruntow - jakie fundamenty, etc)

Magda i Daniel
08-02-2016, 06:52
Najpierw wypis z MPZP aby zobaczyć co można wybudować potem wybierać projekt z uwzględnieniem położenia działka ze wjazdem od północy np i jaka jest dozwolona szerokość elewacji frontowej i wiele innych.


Ok w takim razie od tego zaczniemy od wypisu z MPZP czyli warunki zabudowy?

Co do badań geotechnicznych może faktycznie warto zainwestować parę złotych rzeczy mieć pewność a czy takie badania mogą mi od razu określić gdzie np. można postawić studnię ?

Bejaro
08-02-2016, 07:23
Albo jest uchwalony MPZP albo nie i wtedy WZ warunki zabudowy.

Badania gruntu możesz i tak potrzebować do pozwolenia ,niektóre urzędy wymagają warto zrobić dostaniesz opracowanie z przekrojem warstw gleby opisem.

Co do studni trzeba by robić głębsze odwierty i w miejscy gdzie ma być studnia a ona musi być w odpowiednich odległościach od granicy domu itp.

Pytanie czy można jako jedyne zaopatrzenie w wodę mieć studnię czy urząd wyrazi zgodę,daleko masz do wodociągu może najpierw złóż wniosek o warunki tech przyłączenia i zobaczysz co napiszą.

Elfir
08-02-2016, 16:07
trzy kondygnacje przy piwnicy o pow. 100 m2? To będzie wielki dom.

Magda i Daniel
12-02-2016, 09:59
trzy kondygnacje przy piwnicy o pow. 100 m2? To będzie wielki dom.


Poświęciłem trochę czasu, polatałem po urzędach złożyłem podanie o wypis i wyrys z gminy. Na podstawie tego będzie odbywała się adaptacja budynku jak się nie mylę ?

Zrezygnowaliśmy z piwnicy mimo że okazało się że działka jest 6 kategorii czyli piaski co za tym idzie budowa piwnicy jest sprzyjająca ...
Wybraliśmy inny projekt (choć jeszcze nie na 100%) parter z poddaszem użytkowym łącznie 115m2.

Teraz musimy zgłosić do energetyki pismo o przyłącze .
Nitkę wody ma doprowadzić developer nie wiadomo jeszcze czy od razu będzie kanaliza bo coś się w gminie nie mogą dogadać.

Teraz dokształcam się z budowy fundamentów. Szacuje że koszty postawienia fundamentów to około 40 tyś. ile w tym będzie mojej pracy nie wiem postaram się jak najwięcej zdziałać :) aby zminimalizować koszty.

Elfir
12-02-2016, 11:28
Moim zdaniem tylko parterówka jeśli tylko działka jest odpowiednio duża.
Schody to ZŁO.

Marek88.8
12-02-2016, 19:00
Moim zdaniem tylko parterówka jeśli tylko działka jest odpowiednio duża.
Schody to ZŁO.

Zależy dla kogo zło. Kwestia gustu, jeden lubi, drugi nie. Mnie się podobają skosy w pokojach na poddaszu i w związku z tym buduję parter z poddaszem użytkowym (więc schody będą)

A co do kolejności:

MPZP lub jeśli nie ma to robić WZ (około 3 mies trwa załatwienie)
w międzyczasie można załatwić warunki przyłączy (najważniejsze to prąd + woda, kanalizacja jeśli dostępna też - nie będzie potrzeby budowy szamba lub BOŚ), zjazd z drogi publicznej itp.
później projekt + architekt (adaptacja, zagospodarowanie terenu)
i dochodzimy do wniosku o PnB składanego w Starostwie.

Wypis do adaptacji nie potrzebny. Kopia mapy sytuacyjno-wysokościowej (do pobrania w Starostwie) będzie tylko potrzebna + mapa do celów projektowych którą musisz sam zrobić (tzn geodeta którego wynajmujesz).

mam_plan_na_dom
12-02-2016, 21:02
Poza załatwianiem papierologii - poświęćcie dużo czasu na czytanie tego forum i wybór odpowiedniego projektu. Najpierw analiza tego, co w mpzp/wz oraz warunków na działce (szerokość, położenie względem stron świata, sąsiedztwo - co będzie widać z poszczególnych okien). Następnie ustalacie budżet, którym dysponujecie. Potem analiza waszych potrzeb (dla ilu osób dom - ile sypialni, łazienek, czy potrzebny dodatkowy pokój służący do pracy lub jako gościnny, jakie pomeiszczenia gospodarcze itd.) - i naginanie ich do założonego budżetu :)

Lekturą obowiązkową są wg mnie takie wątki:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175027-Marzy%C4%87-ka%C5%BCdy-mo%C5%BCe-(dom-do-300-ty%C5%9B-z%C5%82)

Czytajcie forum i oglądajcie mnóstwo projektów, tylko przede wszystkim rzuty, rozwiązania funkcjonalne, a nie elewacje zewnętrzne....
Wybór właściwego projektu to połowa sukcesu ;) Pośpiech nie jest tu wskazany.

mam_plan_na_dom
12-02-2016, 21:08
Moim zdaniem tylko parterówka jeśli tylko działka jest odpowiednio duża.
Schody to ZŁO.

Niby tak, ale.. Znam zalety parterówek, mam dużą działkę, ale jednak mimo wszystko wolę dom z poddaszem bądź piętrowy. Jakoś mi się wydaje, że łatwiej wówczas wyodrębnić tę strefę dzienną i nocną, a przede wszystkim - odgrodzić się od dzieci :)
Jeśli już muszą być schody to wygodne i bezpieczne. U mojej mamy są zabiegowe, nie znoszę po nich wchodzić, zabiegowe są również do piwnicy, zawsze mam wrażenie, że spadnę z nich "z pieca na łeb".

jacek.zoo
12-02-2016, 21:28
a przede wszystkim - odgrodzić się od dzieci :)

tematow czy parterowy czy ze schodami to bylo tyle ze trudno zliczyc, ale jak dla mnie to co podalas to jest pierwszy argument przeciwko schodom. Jak szukalem projektu to pierwsze primo to byla parterowka, wlasnie po to zeby byc miedzy dziecmi, cala rodzina razem. Do osobnosci kazsy ma swoh pokoj, a ja zamek w drzwiach do sypialni, i uwazan ze to max, a nie bunkrowanie sie od siebie na pietrach

mam_plan_na_dom
12-02-2016, 22:42
Każdy kij ma dwa końce; dom parterowy bardziej integruje domowników, ale są sytuacje kiedy chcemy się odgrodzić - przychodzą znajomi, siedzą do późna, głośne rozmowy, śmiechy itd -a w tym czasie dzieci mogą spać na górze i nic im nie przeszkadza.

Marek88.8
12-02-2016, 23:07
Wszystko zależy od gustu i upodobań inwestora. Więc takie decyzje każdy sam podejmuje.

Elfir
09-03-2016, 22:00
Każdy kij ma dwa końce; dom parterowy bardziej integruje domowników, ale są sytuacje kiedy chcemy się odgrodzić - przychodzą znajomi, siedzą do późna, głośne rozmowy, śmiechy itd -a w tym czasie dzieci mogą spać na górze i nic im nie przeszkadza.

A w czym przeszkadzają goście, jeśli sypialnie dzieci są na tym samym poziomie, ale w innej części domu i na dodatek korytarz zamykany drzwiami ?
Jak np. tutaj:
http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/6551/rzuty/torenie_01_0-01_rzut_1_60792_zoom_max.gif

Klatka schodowa w otwartej przestrzeni dziennej przecież nie wygłusza odgłosów. Musiałaby być odseparowana od salonu.

Miałam złamaną nogę - dwa miesiące w gipsie - dlatego uważam, ze schody to zło.

A skosy można mieć także w parterówce.
http://pi3.tcdn.pl/wd/p/46/036-Signum-3l_big.jpg

http://i.najlepszedomy.pl/i/00/20/20/002020_960.jpg

http://www.sztuka-architektury.pl/files/Czarny_Dom_na_Wielopolu09.jpg